l I I 1940. van van Ciano bij den Führer Suner en Duitsche luchtmacht profiteert de gunstige weersomstandigheden Besprekingen van de Asmogendheden met Hongarije Woensdag 20 Novemter. I No. 17730. Aanvallen op Birmingham Samenkomst van von Ribbentrop en Ciano met Hongaarsche staatslieden te Weenen Aankomst van Hitler te Weenen VERDUISTEREN g l 3 Dokterstelefoon: Hongarije toegetreden tot het driemogendhedenpact van 5.42 uur n.m. tot 9.11 uur v.m. van aan Golven bommenwerpers boven de Midlands Londen - het Verdun dezen oorlog Italiaansche luchtaanvallen het Korica-front Griekenland wil Amerikaansch i oorlogsmateriaal koopen Viermogendhedenpact geteekend g De nieuwe politieke opbouw van Europa De verwoestingen te Londen Maan: 20 Nov. op 10.53 n.m 21 Nov. onder 1.46 n.m. No. 394920 COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: was verwelk o- Alle Ook Londen weer bestookt journalist de Van ^ordt house, Arch, Mayfair, Liverpool, East-Anglia, De oorlogsdoeleinden van Engeland Het bombardement van Coventry Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. 8. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De Führer ontving voor het houden van belangrijke besprekingen den Spaanschen minister van buiten!, zaken Serrano Suner en den Italiaanschen minister van buiteniandsche zaken graaf Ciano. De Führer begroet den Spaanschen staatsman. (Telegrafisch overgebrachte foto). (Hoffmann) Concrete problemen worden behandeld Verklaring van Grigg in het Lagerhuis 1940 Japan gesloten De aanvallen op de Midlands De door het D.N.B. bedoelde stad in Middenn-E qgeland, die in den afgeloó- pen nacht hevig door de Duitsche lucht macht is bestookt, heeft daarmede, vol gens de berichten van Amerikaansche correspondenten uit Londen, den krach- tigsten aanval sedert de verscherping van den luchtoorlog ondergaan, zoo meldt het D.N.B. Den geheelen nacht werd de stad onophoudelijk door golven vliegtuigen gebombardéerd. Uit de be richten dezer correspondenten blijkt, dat de aangerichte schade vergeleken kan worden met de verwoestingen te Coventry. Bommen van elk kaliber werden neergeworpen op de doelen, die over de geheele stad verspreid liggen. De naam van de stad is tot dusverre door de Britsche censuur streng geheim gehouden. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben eenige Britsche vliegtuigen tweemaal geprobeerd de rijkshoofdstad aan te vallen. Door den sterken lucht afweer werden de meeste toestellen Noordwaarts en Zuidwaarts verdreven. Slechts een machine slaagde erin bo ven de stad te vliegen en eenige brand en brisantbommen te laten vallen. Daarbij werden ziekenhuizen, klinieken en eenige woonhuizen getroffen. Er ontstonden dakbranden, welke snel ge- bluscht konden worden. Bij elk der beide aanvallen werd een bombarde mentsvliegtuig door de luchtdoelartil- lerie omlaag gehaald. De Amerikaansche onderstaatssecre- taris Welles heeft gisteren in de pers conferentie medegedeeld, dat de Griek- sche regeering zich tot de regeering der Vereenigde Staten heeft gericht met het verzoek haar vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal te verkoopen. Het departement van buiteniandsche zaken te Washington heeft geantwoord het voorstel met volledige sympathie te zullen onderzoeken, doch dat voor de beslissing over deze kwestie evenwel andere autoriteiten bevoegd zijn, wier oordeel men terstond zal vragen. Het gaat hier om de z.g. prioriteitscommis- sie, die telkens bepaalt, welke hoeveel heden oorlogsmateriaal kunnen worden afgeleverd en aan wie. Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regel$ 40 ct.. daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnef) de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Daar het weer boven het Britsche eiland in den loop van Dinsdagavond steeds beter werd, ging het Duitsche luchtwapen met sterke krachten tot den aanval op belangrijke militaire doelen in een stad in Midden-Engeland over. Sinds het invallen van de duis ternis stegen Duitsche gevechtsvliegtui gen van hun vliegvelden in Noord- Frankrijk, België en Nederland op. Daar de kans bestaat, dat het gunstige vliegweer aanhoudt, valt er, naar het D.N.B. verneemt, een groot succes te verwachten. Van de Zuidslavische grens wordt gemeld, dat Italiaansche vliegtuigen gistermorgen zware bomaanvallen op de Grieksche stellingen aan het Korica- front hebben ondernomen. Gedurende den geheelen nacht hoorde men aan de grens aanhoudend kanongebulder. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Amerikaansch omgekomen Het Amerikaansche ministerie van buiteniandsche zaken maakt bekend, dat op 18 dezer, toen in de buurt van Danilovgrad (Montenegro) een Brit sche Blenheim-bommenwerper ver ongelukte, hierbij een correspondent van de „New York Herald Tribun" om het leven is gekomen. Het toestel had bovendien nog 3 inzittenden en een groot aantal bommen aan boord. De lijken der inzittenden werden 300 meter van het neergestorte toestel gevende®. Het Amerikaansche blad „Daily Mirror” meldt, dat een onlangs uit Londen teruggekeerde waarnemer de Britsche hoofdstad als het Ver dun van dezen oorlog heeft geken schetst. Het Engelsche volk, dat dagelijks aan de grootste gevaren is blootgesteld, heeft geen idee van het aantal verwoeste fabrieken en van de enorme scheepsverliezen, daar de regeering alles stil houdt. Naar de meening van het blad kan Engeland de geweldige spanning niet lang meer uithouden. De rijksminister van buiteniandsche zaken, von Ribbentrop, is gistermiddag even over 5 uur met een specialen trein uit Salzburg op het Westbahnhof in Weenen aangekomen, waar hij door den rijksleider en rijksstadhouder te Weenen, Baldur von Schirach, werd verwelkomd. Tien minuten later reed de speciale trein van den Italiaanschen minister van buiteniandsche zaken, graaf Ciano, het station binnen. Graaf Ciano werd door den rijksminister van buiteniandsche zaken en den rijksstad- hoitder op de hartelijkste wijze begroet. Beide staatslieden waren op en voor het station en tijdens hun rit door de stad het voorwerp van levendige be- toogingen van den kant der bevolking, die in groeten getale was komen kijken. De Hongaarsche ministerpresident, graaf Teleki, en de minister van bui teniandsche zaken, graaf Csaky, zijn hedenochtend in Weenen aangekomen. De rijksminister van buiteniandsche zaken, von Ribbentrop, verwelkomde de Hongaarsche staatslieden op het Oosterstation en begeleidde, nadat de eerecompganie was geïnspecteerd, den Hongaarschen ministerpresident naar het Bristol-hotel. Ter ontvangst van de Hongaarsche staatslieden waren op het station van aankomst vertegenwoordi gers van staat, partij en weermacht, met aan het hoofd rijksleider Baldur von Schirach, verschenen. De Duitsche gezant te Boedapest, von Erdmanns- dorff, is tegelijk met de Hongaarsche staatslieden in Veenen aangekomen. Ook de Hongaarsche gezant te Berlijn, von Szxojay, is vanmorgen te Weenen gearriveerd. lei wijze te verstoren of te verhin deren, daar de Duitschers concen trisch en in grooten getale op ver scheidene hoogten aanvielen. Ver dere bijzonderheden ontbreken nog doch vast staat, dat het Duitsche luchtwapen weer een groot succes heeft behaald. Duitsche verliezen zijn tot dusver niet gemeld. Boven dien werden ook militaire doelen in andere steden van Engeland, in Londen en in de Zuidelijke graaf schappen met succes aangevallen. Later meldt het D.N.B.De Dins dag voor een grootschen aanval op Birmingham opgestegen eskaders van het Duitsche luchtwapen, heb ben bij helder weer hun doelen bereikt. Evenals bij den aanval op Coventry werden duizenden bom men van allerlei kaliber op wapen fabrieken en andere bedrijven der stad geworpen, welke zeer groote uitwerking hadden, stonden meer dan 20 zeer groote Oostelijk Schotland, Noordwest-Engeland. Kent en Wales. Vandaag begon te Weenen een conferentie tusschen de Duitsche en Italiaansche ministers van bui teniandsche zaken met den Hon gaarschen premier en den minister van buiteniandsche zaken, Teleki en Csaky. Aanval op Liverpool Het D.N.B. seint uit New York Volgens berichten uit Londen werd gis terochtend vroeg reeds een buitenge woon hevige luchtaanval op Liverpool ondernomen. United Press meldt, dat bij dezen aanval, die ten uitvoer werd gelegd door verscheidene golven vlieg tuigen, reusachtige schade is veroor zaakt door explosieve en brandbom men. De bladen te New York melden een stemmig, dat zich de laatste dagen te Londen de hevigste ontploffingen se dert het uitbreken van den oorlog hebben voorgedaan. De hemel urenlang door branden verlicht. 3 V i A 2 2 ft X 2 2 2 2 A A A A ft A 2 A A 2 ft A A A ft A ft A ft ft A ft ««««««««««««««««««««««««««Ct. Het opruimen van het puin in de Britsche hoofdstad opruimingswerkzaamheden in Londen zijn thans, naar „Svenska Dag bladet” meldt, onder militaire controle gesteld. Generaal-majoor Taylor is met de opperste leiding belast. Bij den staf van Taylor werken niet minder dan 5 kolonels en 26 majoors en kapiteins, verder 84 civiele deskundigen, 3000 man van de genietroepen en nog vele duizenden soldaten van het corps pio niers. Men hoopt op deze manier de opruimingswerkzaamheden vlug klaar te hebben. Het Zweedsche blad wijst op den geweldigen omvang van deze taak daar het niet alleen voldoende is de puinhoopen op te ruimen. Ook moe ten de door de inslaande bommen ver oorzaakte trechters worden gevuld en de waterleidingen en rioleeringsinstal- laties, die op talrijke plaatsen zijn ver nield, worden hersteld. Tevens moet orde geschapen worden op de verkeers wegen en noodbruggen worden aange legd om het verkeer weer mogelijk te maken. schade, daar men zich te Londen als in een belegerde veste bevindt. De meeste bekende vliegvelden zijn verwoest en ge lijken op een kraterlandschap. In leidende Londensche kringen beseft men, dat de situatie door de voortdurende Duitsche luchtaanvallen en door de versterking van den duikbootoorlog zeer ernstig is. Genoemde ooggetuige vat zijn verslag samen in de woorden „Wat ik met eigen oogen gezien heb, is verschrikkelijk. Het Duitsche strijdvermogen wordt ondanks de successen van Duitschland in Enge land nog steeds onderschat. Zoo moet het verderf van de groote metropool tot het bittere einde zijn weg gaan.” semi-officieele zijde te Berlijn gemeld: Le sedert het begin van deze week Voortdurende talrijke besprekingen met leidende staatslieden van verbonden. LesP. bevriende mogendheden, worden in “Mijnsche politieke kringen uitgelegd als een stellig teeken, dat naast de mi litaire vernietiging van Engeland, wel- Ker onverbiddelijke voortzetting de Duce nog Maandag in het licht heeft gesteld, de nieuwe politieke opbouw van Europa gestadig en snel voortschrijdt. Ofschoon van bevoegde zijde geenerlei ^formaties zijn ontvangen omtrent den “’houd der besprekingen en men ook ten .inzien van de talrijke in het vijandige °uitenland opduikende combinaties, wel- De Führer werd heden bij zijn aan komst te Weenen door den rijksminis ter van buiteniandsche zaken, von Rib bentrop en den rijksstadhouder Baldur von Schirach ontvangen. Het D.N.B. meldt uit Weenen: Buitengewoon indrukwekkend waren vanochtend de aankomst van den Füh rer en zijn rit door Weenen. Ofschoon deze aankomstniet was aangekondigd, bevonden zich toch, in afwachting van belangrijke politieke gebeurtenissen, vele duizenden op straat. Zij juichten den Führer op zijn tocht van het sta tion naar hotel Imperial geestdriftig toe. Op het station was ter ming nog aanwezig de chef van het opperbevel der Weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel. Hitler was ver gezeld van den rijksperschef dr. Die trich, den rijksleider Bormann en de persoonlijke en militaire adjudanten. Voor hotel Imperial op den Schwarz- bergplatz had zich een groote menigte verzameld, die steeds weer den Führer wilde zien. Hitler verscheen meermalen op het balkon om de bevolking te dan ken. Zuidoost-Europa staat voor gewichtige dagen In verband met de reis van minister president Teleki en minister Csaky naar Weenen schrijft de met de regeering in nauwe relatie staande „Magyarorszag”, dat de openbare meening in Hongarije het bezoek aan Weenen met de grootste belangstelling volgt en het resultaat in vol vertrouwen tegemoet ziet. Zuidoost-Europa, aldus het blad, staat wederom voor gewichtige dagen. Op nieuw wordt een stap gedaan T>p den weg, die Hongarije definitief aan zijn groote vrienden bindt. Tusschen Honga rije en de asmogendheden zouden te Weenen opnieuw actueele vraagstukken besproken worden, waarbij het ditmaal waarschijnlijk ook om problemen van al gemeen Europeesch belang zou kunnen gaan. Daarmede zal Hongarije gelegen heid hebben zich in te schakelen in de nieuwe continentale orde, die als resul taat van de besprekingen in de afgeloo- pen week ontstaan is en den Europee- schen volken een gezonde ontwikkeling waarborgt. De geniale diplomatie en de rechtvaardigheid, die uit de houding der jonge vooruitstrevende mogendheden met overtuigende kracht straalt, trekt steeds meer volken naar het systeem van het driemogendhedenpact. Associated Press meldt over de aanvallen van Dinsdagavond op En geland, dat na het invallen van de duisternis, in golven van 80 tot 100 Duitsche vliegtuigen boven En geland verschenen. Groote schade werd aangericht in belangrijke industriegebieden der Midlands. Het bombardement duurde ruim een uur zonder oponthoud. Ook Londen werd door de Duitsche vliegers met bommen bestookt. De andere aanvallen waren gericht op Een neutrale reiziger, die uit Londen te Lissabon is aangekomen, heeft, naar het D.N.B. meldt, aan Portugeesche journa listen een interessant ooggetuigeverslag gegeven over de situatie in Engeland en vooral te Londen. Londen is goed op weg volkomen ver woest te worden en deze totale verwoes ting is bereikt, als de Duitsche luchtaan vallen nog eenigen tijd voortduren met de huidige hevigheid, zoo verklaarde hij. De verwoesting van belangrijke straten en bouwwerken' is in aanzienlijke mate thans reeds geschied. Het grootste deel van de groote hotels clubs ligt in asch en puin. Gebouwen en wijken als het Bash house, Westminster, Devonshire, Marble Arch, Brompton road, Mount Royal, Mayfair, enz. zijn geheel of ten deele verwoest. Overal ziet men vernielde dockinstallaties en andere, welke met de aangelegen pakhuizen in vlammen staan. De uitwerking van de Duitsche bommen is vernietigend. In Downingstreet zijn de gebouwen nr. 11, 12 en 14 volkomen ver woest. Het parlement zwaar beschadigd. Een groot aantal belangrijke persoonlijk heden heeft den dood gevonden. De uit werking van het luchtafweergeschut en de ballonversperringen is zeer gering. Deze afweermaatregelen acht men even wel toch noodzakelijk om het moreel der bevolking op peil te houden. In de prac- tijk komt het evenwel nauwelijks voor, dat het binnendringen der Duitsche vlieg tuigen belet of ook slechts belemmerd wordt. In dit ooggetuigeverslag heet het dan verder Men kan natuurlijk geen ge gevens verstrekken over de buiten Lon den aan militaire doelen aangerichte usschen 10 u. n.m. en 7 n. v.m.. Ziekenfondsleden De Volharding. No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 In het Engelsche Lagerhuis heeft de onderstaatssecretaris in het ministerie van oorlog, Grigg, verklaard, dat Duitsch land eiken dag een poging tot invasie kan ondernemen. In dezelfde vergadering verklaart de minister van arbeid, Bevin, dat steeds meer vrouwen eiken moge- lijken arbeid ter hand zullen moeten nemen, aangezien het leger een toenemend aantal mannen opeischt. Heden is te Weenen door den rijks minister van buiteniandsche zaken, von Ribbentrop, den Italiaanschen mi nister van buiteniandsche zaken, graaf Ciano, en den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Koeroesoe, eenerzijds, als mede door den Hongaarschen minister van buiteniandsche zaken, graaf Csaky, anderzijds, een protocol onderteekend over de toetreding van Hongarije tot het op 27 September 1940 tusschen Duitschland, Italië en driemogendhedenpact. De tekst van het protocol luidt als Volgt De regeeringen van Duitschland, Ita lië en Japan eenerzijds en de regee ring van Hongarije anderzijds bepalen door haar gevolmachtigden het vol gende Artikel 1. Hongarije treedt toe tot het op 27 September 1940 te Berlijn enderteekende driemogendhedenverdrag tusschen Duitschland, Italië en Japan. Artikel 2. Voor zoover de gemeen schappelijke technische commissies, waarin artikel 4 van het driemogend hedenverdrag voorziet, vraagstukken behandelen, die betrekking hebben op de Hongaarsche belangen, zal aan de beraadslagingen dezer commissies ook door vertegenwoordigers van Hongarije worden deelgenomen. Artikel 3. De tekst van het drie mogendhedenverdrag is aan dit protocol toegevoegd. Het protocol is opgesteld in het Duitsch, Italiaansch, Japansch en Hon- gaarsch, waarbij elke tekst als oor spronkelijk geldt. Het wordt van kracht °P den dag van de onderteekening. Uit Londen wordt aan het D.N.B. te New York gemeld, dat in het Lagerhuis aan Churchill de vraag is gesteld, of hij een verklaring kon afleggen over de oorlogsdoeleinden van Engeland. Deze antwoordde, dat de tijd daarvoor nog niet rijp was. De ernstige gevolgen van de vernie ling der waterleidingen te Coventry bij den Duitschen vergeldingsaanval blij ken uit een eigen bericht uit Londen in „Aftonbladet”. Het blad meldt, dat de inwoners in lange rijen staan te wachten voor geïmproviseerde vacci- natie-inrichtingen, om tegen typhusge- vaar te worden ingeënt. Irr openbare kennisgevingen wordt de bevolking aangeraden slechts gekookt water te drinken. Veldkeukens voorzien de be volking van de noodzakelijkste levens middelen. ker zinneloosheid voor een deel reeds bij den eersten blik te zien is, geen enkel standpunt bepaalt, meent men te Berlijn te weten, dat het beeld van dit toekom stige Europa in de gevoerde besprekin gen een verdere voltooiing heeft onder gaan, resp. nog ondergaat. Dat het particuliere bezoek van koning Boris aan den Führer een be langwekkende demonstratie is van de hartelijke betrekkingen tusschen Boelga- rije en de asmogendheden, behoeft niet in het licht te worden gesteld. Het be lang van Je Maandag gevoerde bespre kingen tusschen den Führer en den Rijks minister van buiteniandsche zaken eenerzijds en de Spaansche en Italiaan sche ministers van buiteniandsche zaken anderzijds kan aan geen politiek waar nemer ontgaan. Dat de nieuwe gedach tenwisseling met talie en Spanje be trekking had op problemen der oorlogs politiek en der algemeene politiek, welke van actueelen aard zijn, spreekt overigens ook wel van zelj, evenals het feit, dat de geest van een gemeenschap- pelijken wil tot opbouw, welke de ge sprekken kenmerkte, van zelf voort vloeit uit de bekende betrekkingen tus schen de drie groote mogendheden. Met groote belangstelling ziet men in politieke kringen te Berlijn nu de Duitsch-Italiaansch-Hongaarsche bijeen komt van- heden in Weenen tegemoet. In Berlijnsche politieke kringen verwacht men, dat daarbij concrete problemen zullen worden afgehandeld. De veelvul digheid dezer politieke bezoeken, de snelheid, waarmede de eene gedachten wisseling op de andere volgt, het be- Terstond ont- gTOote en branden, welke hun spookachtig licht over Birmingham wierpen. De achteropkomende vliegtuigen hadden het gemakke- lijk, daar de branden hun den weg wezen. Het afweergeschut was zwak. De Engelsche luchtdoelbat- terijen waren niet in staat de Duitsche aanvalsgolven op eeniger- trekken van de meest verschillende partners in dezelfde diplomatieke be sprekingen, dit alles wordt voltrokken in een atmosfeer van volkomen rechts gelijkheid. Er zijn geen ambassadeurs- conferenties, geen raden van vier, geen commissies, waarin bepaalde mogend heden trachten de andere uit te schake len. Noch wordt, evenals vroeger, over Europeesche belangen beschikt door di plomaten, die bij de antipoden thuis zijn en welker geografische en historische kennis daar verworven werd. In plaats van een hulpelooze etikette is vertrou wen en vaak persoonlijke vriendschap der verschillende staatslieden gekomen. Historische beslissingen worden niet meer vertraagd door een traag orga nisme, geremd of tot mislukking ge bracht, maar tusschen de groote onder handelenden afgewogen en vastgelegd. Op de raadpleging volgt de daad. Men heeft, zoo formuleert de Korrespondenz „Dienst aus Deutschland” dit, aan Duit sche zijde de overtuiging hier te staan tegenover een ontwikkelingsproces, waarvoor de wegen wel gebaand zijn door de overwinning der wapenen, maar dat vervolgens onafhankelijk van de fei ten der macht uit echt inzicht in de onvermijdelijke noodzakelijkheden van een continentaal Europa verder wordt voltrokken.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1