BAAGSGHE COURANT Na het houtgas het lichtgas Woensdag 20 November 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS Automobilisten gaan hout „tanken” 300 plaatsen aangewezen DERDE BLAD OP UITBREIDINGSPLAN LEYENBURG TAL VAN OVERTREDERS VAN DE VERDUISTERINGSVOOR- SCHRIFTEN REORGANISATIE VAN HET LOTERIJWEZEN CONCERTEN DER STAFMUZ1EK VAN DE ORDNUNGSPOLIZEI DE WINTERHULPCOLLECTE 29 EN 30 NOVEMBER LIJK VAN VERMISTEN MAN OPGEHAALD Tijdelijk pensioen aan nagelaten betrekkingen van vermiste ambtenaren Nonactiviteit van burgerlijk Rijkspersoneel Bezwaar tegen eengezinshuizen Engelsehe bommen op ons land „Vreugde en Arbeid” Een speldje kost minstens 20 cent De regeling in de practyk No. 17730 weg dubbeltjes termen GOED AFGELOOPEN MET Staten volgt huwuUk traden, VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHT* HOORENDEN LOOPKNECHT BENADEELDE ZIJN PATROON Eenigen tijd geleden werd een loop- Naar wij vernemen is er momenteel overleg gaande tusschen de departe menten van Financiën en Justitie inzake een reorganisatie van de Staatsloterij en van de particuliere loterijen. De reden van een wijziging van de Staats loterij zou o.m, gelegen zijn in het feit, dat de belangstelling voor de loten den laatsten tijd verminderd is. Men hoopt te bereiken, dat de opbrengst van de Staatsloterij grooter zal worden. De stafmuziek van de Ordnungs- polizei geeft a.s. Zondagmiddag van 34 uur n.m. op den Hofweg een con cert, eveneens op Woensdag 27 Novem ber op denzelfden tijd en op Zondag 1 December van 24 uur. Morgen concerteert dit muziekkorps van half vier tot 5 uuop de Groote Markt te Haarlem. Vrijdagmorgen maakt het een marsch door Utrecht. Zaterdagnpddag door Amsterdam, te beginnen bij het Amstelstation, waarna van half vier tot 5 uur een concert op GOUDEN ECHTPAAR Op 27 November a.s. hoopt het echt paar A. van Aal st-A. Mastenbroek wonen de Javastraat 141 alhier, den dag te her denken, waarop zij 50 iaar geleden ia EEN DOODE EN EEN GEWONDE. In den afgeloopen nacht hebben Engelsehe bommenwerpers wederom op verschillende plaatsen van het land bommen afgeworpen. De meeste bom men bleven echter zonder uitwerking. In een gemeente werd één huis geheel en nog een ander huis gedeeltelijk ver nield. In totaal zijn één doode en één gewonde te betreuren. Door brandbom men werden enkele dakbranden veroor zaakt, welke echter spoedig gebluscht waren. Geruchten, welke heden de ronde deden, als zou een van onze middel- groote steden een zwaar bombardement te verduren hebben gehad, waarbij vele personen gedood zouden zijn, worden van bevoegde Duitsche zijde met klem tegengesproken. TRAP VAN PAARD TEGEN HOOFD GEKREGEN De 23-jarige militair B, J. K. heeft gis termiddag, toen hij met een groep paar den op weg was, van een der dieren een trap tegen het hoofd gekregen. De sol daat bekwam een kaakfractuur en een hersenschudding en werd door den ge neeskundigen dienst naar het Militaire Hospitaal gebracht. De sterker geworden beperking van het gebruik van benzine is aanleiding geworden tot het zoeken naar ver vangingsmiddelen. Reeds hebben de houtgasgeneratoren een zekere bekend heid verworven en men kijkt niet meer vreemd op van een achter autobus of Weer tal van wielrijder» bekeurd Lezing met film door Jan Luberti De afdeeling dep Haag van bovenge noemde vereeniging kwam Zondagmiddag bijeen in de bovenzaal van het restau rant ,,Den Hout” aan den Bezuidenhout- scheweg. ’t Was de eerste maal in dit seizoen, dat er een lezing zou gehouden worden met film en dat is iets, waar velen zich reeds dagen tevoren op verheugen. Im mers de lezing kunnen alle slechthooren- den volgen dank zij het uitstekend appa raat van de afdeeling, de groepstelefoon, voor ieder afzonderlijk regelbaar al naar den graad van doofheid en de film kun nen zij zien, terwijl de gesproken toe lichting eveneens door de groepstelefoon wordt overgebracht. De heer Jan Luberti, die al meer voor de afdeeling is opgetreden, had zich weer welwillend beschikbaar gesteld, om te spreken over bijen en om z'n mooie film te vertoonen. De heer Luberti is een vlot en geestig spreker. Voortdurend hield hij zijn ge hoor geboeid en af en toe liet hij allen vroolijk lachen. ’t Was een mooie middag en na een langdurig applaus en een hartelijk dank woord van den voorzitter der afd.. ir. J. C. Schagen van Soelen, gingen, dankbaar gestemd, de talrijke aanwezigen heen. Uit het Ververschingskanaal, ter hoogte van de Suezkade, is gistermiddag het stoffelijk overschot van den 40-jarigen stucadoor P. Th. K. uit de van Bylandt- straat opgehaald. De man werd sinds 3 dezer vermist en is vermoedelijk door de duisternis misleid te water geraakt. De ontsmettingsdienst heeft het stoffelijke overschot naar het lijkenhuis van de Al- gemeene begraafplaats gebracht vrachtauto hobbelend kacheltje. In Rotterdam is een taxi-onderneming overgegaan tot de toepassing van licKt- gas. Het gas wordt meegevoerd in een ballon, welke geplaatst is in een op de carrosserie geplaatsten bak. (Eigen foto>) Op den hoek van de Torenstraat en den Noordwal is gisteravond omstreeks half 8 de 78-jarige A. S., uit de Newton- straat bij het oversteken van den rijweg gestruikeld en vlak voor een naderende motorwagen van lijn 20 gevallen. Geluk kig kon de bestuurder den wagen nog tij dig tot stilstand brengen, zoodat de be jaarde voetganger niet werd aangereden. Door den val had hij een verwonding aan het hoofd bekomen. De motorpolitie bracht hem naar den Centralen Post, vanwaar hij, na verbonden te zijn, naar huis kon worden vervoerd. bruik van gasgeneratoren biedt de mo gelijkheid om de vitale bedrijven vóór te laten gaan. Anthraciet en turf Tenslotte hebben wij nog gevraagd naar de toepassing, naast het hout, van anthraciet en turf. Indien en zoo- dra anthraciet beschikbaar komt aan de tankplaatsen, zal deze, ook voor an der gebruik gedistribueerde brandstof, slechts tegen bons verkrijgbaar worden gesteld. De bezitters van een anthraciet-gene- rator kunnen voorloopig (met bon) bij hun kolenhandelaar terecht. Wat de turf betreft, zij is weliswaar buiten de distributie, doch niet verkrijg baar en derhalve voorloopig niet inge schakeld in het verkoopapparaat. ELECTRISCHE BOVENLEIDING IN AANRAKING GEKOMEN De 37-jarige monteur der Spoorwegen J. Th. O., uit Gouda is bij werkzaamhe den aan het stroomnet bij den overgang aan de Schenkkade in aanraking gekomen met een der onder stroom staande dra den. Hij kreeg een verwonding aan de rechterhand. Gezien zijn verderen toe stand moest O. door den geneeskundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde worden gebracht. ZESTIG JAAR GETROUWD Op 8 December a.s. hoopt het echtpaar J. H. v. Nieuwkuyk-Trip. wonende Alber- dingk-Thijmplein 4, alhier, den dag te herdenken, waarop zij 60 jaar geleden in hel hiuaeiuk traden. Intocht van St. Nicolaas te Amsterdam gaat niet door De laatste jaren was het gebruikelijk, dat St. Nicolaas tegen December zijn Plechtigen intocht in de hoofdstad hield. De bisschop werd, zoodra hij voet aan wal zette, dan ontvangen door het bestuur van het I.C.A waarna de Sint zich op een schimmel naar een gebouw begaf, waar hij versnaperingen en cadeaux aan de kin deren uitdeelde. Dit jaar, aldus deelt het I.C.A ons mede, zal St. Nicolaas geen feestelijken intocht in de hoofdstad hou den. Met terugwerkende kracht tot 10 Mei 1940 is een beschikking verschenen van den secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken nopens een regeling voor tijdelijk pen sioen aan de nagelaten betrekkingen van vermiste burgerlijke ambtenaren en van vermiste gewezen burgerlijke en militaire ambtenaren, voor zoover de vermissing onmiddellijk of middellijk het gevolg is van den oorlogstoestand. Blijkens deze beschikking is het bepaal de in artikel 94 der Pensioenwet 1922 Staatsblad no. 240) en in artikel 18 der Militaire Weduwenwet 1922, zoomede hetgeen in andere met die artikelen verband houdende wettelijke voorschrif ten terzake is bepaald, riiede van toe passing op de vrouw en de kinderen van een ambtenaar, die niet in de uitoefe- ning van zijn dienst is vermist geraakt en pp de vrouw en de kinderen van een gelezen burgerlijk ambtenaar, respec tievelijk van een gewezen militairen ambtenaar, die is vermist geraakt, in dien de vermissing onmiddellijk, dan wel middellijk- het gevolg is van den op 10 Mei 1940 ingetreden oorlogstoestand en er, ter beoordeeling van den pen sioenraad, bedoeld in artikel 10 van eerstgenoemde en in artikel .4 van laatst genoemde wet, gegronde redenen be staan om aan te nemen, dat de vermiste Vóór het eindigen van dien oorlogs toestand is overleden. ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR ROTTERDAMSCHE GEËVACUEERDEN. Zondag j.l. heeft in het Tehuis aan de Hekkelaan onder auspiciën van de Com missie voor Ontspanning en Ontwikkeling voor.de Rotterdamsche geëvacueerden, een succesvolle ontspanningsmiddag plaats ge had. Medewerking verleende daarbij o.a. de heer W. van Dusseldorp, als Mr. Willy, die als goochelaar de talrijke aanwezigen weer verstomd deed staan met een serie ver bazingwekkende nieuwe trucs. Het verzorgen en aankleeden van een paar baby-poppen, hetwelk door een paar geëvacueerden, onder toezicht van Mr. Willy werd verricht, veroorzaakte een ge weldig applaus. Het muzikale gedeelte, onder leiding van den heer Hannheimer, werd op voortref felijke wijze uitgevoerd. De heer C. van der Ruyt, voordracht kunstenaar, gaf een 4-tal mooie schetsen, terwijl de jeugdige danseres Emmy van der Putt, een paar aardige dansnummers uitvoerden, beiden oogstten daarbij veel bijval. Dank zij de goede zorgen van enkele in gezetenen konden aan de geëvacueerden weder versnaperingen worden uitgereikt. BEZORGING VAN BRANDSTOFFEN De organisaties van Brandstoffenhan delaren te dezer stede „Excelsior”, Ge meenschappelijk Belang” en „St. Lauren-? tius” roepen de medewerking van het pu bliek in in verband met de bezorging van brandstoffen. Men wachte met bestellen van brandstoffen niet tot de laatste kit kolen verbruikt is, maar doe de bestel ling zoodra de bons geldig zijn. De han delaren kunnen dan naar gelang zij be stellingen hebben uit te voeren het werk in wijken indeelen. Men zorge, dat de geldige bons steeds gereed liggen en be- tale zooveel mogelijk contant. Bij de huidige hooge transportkosten kan niet voor niets gereden worden en bij niet- thuis-zijn zal daarom extra bezorgings- kosten in rekening gebracht moeten woe den. Vaste prijzen De verkoopprijs aan den generatorhou- der is door het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vastgesteld, evenals de handelaarsprijs en de prijs, welke door de benzinemaatschappijen moet worden betaald. Door dezen maat regel zal voorkomen worden, dat in dezen tijd van brandstofschaarschte de prijzen ongelimiteerd zouden kunnen worden op gezet ten nadeele van den generatorge- bruiker en uiteindelijk van de volkshuis houding, omdat alle transportkosten ten slotte toch zullen moeten drukken op de getransporteerde goederen. De distributie van generatorbrandstoffen zal zoodanig geschieden, dat niet een op eenhoping van voorraden op enkele pun ten of bij enkele bezitters van generato ren kan plaats vinden. Integendeel, ge zorgd zal worden, dat elke generatorhou- der verzekerd zal kunnen zijn van zijn rechtmatig aandeel in. de beschikbare brandstof. Deze regeling sluit dus onderlinge concurrentie uit en vereenvoudigt ,in hooge mate het toch al rijkelijk inge wikkelde systeem. Voorloopig bepaalt zich de brandstof, als gezegd, tot hout, waarvan de prijs aan de „tank” 5J cent per k.g. bedraagt. De hoeveelheid, daar ineens op te doen, is uiteraard reeds gebonden aan de> opslagruimte in den wagen, welke weer verband moet hou den met den eisch van economisch rij den. Maar buitendien is het tank-kwan- tum per wagen gelimiteerd, hoewel de mogelijkheid aanwezig is voor groote zaken om bij de verkoopplaatsen ineens een grootere hoeveelheid in te slaan en deze in het eigen bedrijf te bewaren; Het rijverbruik van hout is ongeveer te stellen op een verhouding 1:1 (1 km op 1 kg hout), hetgeen wat den prijs betreft (voor een benzine-wagen 1 6) neer komt op een benzineprijs van 33 cent per liter. Wij geven deze parallel om eenigermate de kosten en het rij- bereik te bepalen. Overigens dient hierbij in aanmerking te worden geno men, dat de gasgenerator zeer gevoe lig is voor weersinvloeden, hetgeen op het houtverbruik van beteekenden in vloed is In het algemeen zal de generator- wagen in hoofdzaak geschikt zijn voor ritten in een bepaald rayon, waarbij de te rijden afstand vrij nauwkeurig bekend is. De opslag der noodige voorraden op sommige der verkoopplaatsen baart nog eenige zorg, maar daarvoor zal stellig een goede oplossing worden ge vonden. gestuurd door zijn patroon om kwitanties te gaan innen. Hij kreeg 25 aan wissel geld mee en wist nog f 35 te innen. Nim mer heeft hij het geld afgedragen en aan gifte bij de politie volgde Vanochtend is de man, de 43-jarige L. J., in een lo gement aan het Lage Zand aangehou den. Het geld was op. Ingevolge een thans vetschenen be schikking van de secretarissen-generaal van de departementen van algemeen bestuur kunnen burgerlijke rijksambte- naren, wier diensten in verband met de sedert den lOen Mei 1940 ingetreden bijzondere omstandigheden tijdelijk ge mist kunnen worden, door den secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het betreffende departement van alge meen bestuur, of door het hoofd van het afwikkelingsbureau bij het departement van defensie na verkregen instemming van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, voorloopig voor ten hoogste een jaar, op nonactivi teit worden gesteld. De nonactiviteitsbezoldiging bedraagt Voor kostwinners van een gezin 85 pCt. gedurende de eerste drie maanden en vervolgens 70 pCt. In de overige geval len is deze bezoldiging resp. 75 pCt. en 60 pCt. Tevens is in deze beschikking, welke kan worden aangehaald als „Nonactivi- teitsregeling burgerlijk Rijkspersoneel”, bepaald in hoeverre inkomsten uit an deren hoofde worden afgetrokken. Zij wordt geacht op 1 Juli 1940 in werking te zijn getreden. Bezoldiging van leerling-verplegenden De secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken heeft een beschikking gegeven betreffende wij. ziging van de salarisregeling van leer- lingverplegenden. Met ingang van 1 Juni 1940 bedraagt, behoudens het in de volgende alinea be. paalde, de jaarlijksche bezoldiging van de leerling-verplegenden, die het wette lijk beschermd diploma, hetzij voor de gewone ziekenverpleging (diploma A), hetzij voor de verpleging van zenuw zieken en krankzinnigen (diploma. B), hebben verworven, zoolang zij nog niet tot verpleger(ster) zijn benoemd, in beide soorten van inrichtingen f 90Ó. De jaarlijksche bezoldiging van leer. ling-verplegers van het krankzinnigenge sticht te Eindhoven, die gedurende ten minste vijf jaren in het bezit zijn van het diploma B voornoemd, en aan wie in Verband met het sluiten van een huwelijk Wordt vergund buiten de inrichting te wonen, bedraagt, zoolang zij nog niet tot verpleging zijn benoemd, met ingang van den eersten dag van de maand, waarin het huwelijk wordt gesloten 1125. Deze bezoldiging wordt na 1 jaar met 75 en na 2 en 3 jaar telkens met 50 verhoogd, totdat een maximum van 1300 is be reikt Vitale bedrijven gaan vóór Waar de generatortractie in verband met het bestaande tekort aan benzine voor het vervoer van levensmiddelen en andere noodzakelijke transporten van het grootste belang is, zullen ter waarborging van een goeden gang van zaken wel eens vérgaande maatregelen noodig blijken. Indien hiermede echter zal worden bereikt, dat het transport gaande wordt gehouden, zullen de gebrachte offers niet vergeefsch zijn ge weest. I Hei vergunningsstelsel voor het ge-, .den Dam volgt. Ongeveer 100 stadgenooten hebben een proces-verbaal gekregen, omdat gisteravond en vanochtend licht uit hun woning straalde. Nogmaals be denke men, dat een ieder zich stipt aan de verduisteringsvoorschriften moet houden. Van 103 Tegen het door den gemeenteraad van ’s-Gravenhage op 30 October 1939 vast gestelde uitbreidingsplan-Leyenburg (tus schen den Loosduinscheweg en het Zui- derpark, ongeveer in het verlengde van de Escamplaan) werden verschillende be zwaren ingebracht, en wel door den heer J. A. K. W. Cramer, de N.V. Maatschap pij tot Exploitatie van Onroerende Goe deren ,,Laan van Meerdervoort” en de N.V. ,,Hoogewerf”, Mij. tot Expl. van Onroerende Goederen, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gisteren de belanghebbenden in de gelegenheid gesteld hun bezwaar schriften mondeling toe te lichten. De heer Cramer herinnerde aan be zwaren, welke hij een tiental jaren ge leden reeds tegen den door de Gemeente gewenschten laagbouw heeft geópperd. De maatschappij „Vredeburch” heeft er varen, dat slechts 10 pCt. van den voor laagbouw bestemden grond exploitabel bleek, ja zelfs van degenen, die hun geld daarin hebben gestoken, zijn er nog di versen failliet gegaan. Men komt op deze wijze tot huizen van 6100, bouwkosten, woningen als eengezinshuizen voor arbei ders bedoeld, welke woningen een huur prijs van 9 per week zouden moeten opbrengen. Doch er is geen enkele arbei der, die 9 per week kan verwonen. Bij een bouw in vier woonlagen kan een veel nuttiger en grootere woonruim te worden verkregen voor lagere kosten per woning. Als gemachtigde van de Mij. Hoog werf” trad mr. Ed. Belinfante op, die be toogde, dat de bestaande jurisprudentie wil, dat met het belang der grondeigena ren ter dege rekening wordt gehouden en in het bijzonder, dat deze uitbreidings- herziening de belangen van de Mij. „Hoogwerf” schaadt. De bezwaren zijn gericht tegen de veranderingen in dit herzieningsplan nu na tien jaren de straten reeds zijn aangelegd en tegen de handhaving van verschillende bestem mingen in dit uitbreidingsplan van tien jaar geleden. Bouw van woningen, die slechts een verdieping hebben, eischt voor een groote stad als den Haag zooveel grohdruiinte, dat men op den duur als forens in zijn eigen gemeente komt te wonen en dat men heele reizen moet maken om van zijn woning aan den rand van de ge meente de binnenstad, en vooral van een buitenwijk, naar een aan het andere eind van de gemeente gelegen gedeelte te be reiken. Bovendien is voor de kappen van een gezinshuizen zeer veel hout noodig, een materiaal, dat in deze tijden uiterst moei lijk is te verkrijgen. Tenslotte bepleitte spreker een schade regeling. De aftrek-regeling voor ondersteunden bij ziekte of ongeval van een gezinslid Indertijd werd bij circulaire van 6 April 1933 de aftrek inzake- uitkeeringen, welke zieke gezinsleden van ondersteunden krachtens de Ziektewet ontvangen, zoo danig geregeld, dat voorkomen werd, dat tijdens de ziekte van een der gezinsleden een grootere aftrek op het steunbedrag de een grootere aftrek op zou plaats vinden, dan voor de ziekte, toen het betreffende gezinslid nog werkte. De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken heeft aanwezig gevonden deze aftrek-regeling uit te breiden tot de uitkeeringen inge volge een der ongevallenwetten. Wanneer derhalve een gezinslid van een onder steunde door een bedrijfsongeval wordt getroffen en uitkeering ingevolge een der ongevallenwetten ontvangt, zoo wordt op het voetspoor van de regeling, welke voor de Ziektewetuitkeerjngen geldt, van die uitkeeringen op het steunbedrag ten hoogste in mindering gebracht een be drag, gelijk aan hetgeen van het week loon van het gezinslid, dat deze genoot op het tijdstip van het bedrijfsongeval voor den gebruikelijken 2/3 aftrek op het steunbedrag in aanmerking zou zijn gekomen. Het Gemeentelijk standpunt Ir. P, Bakker Schut, directeur van den Gemeentelijken Dienst der Stadsontwik keling en Volkshuisvesting, zette namens de gemeente uiteen, dat de eengezinswo ning zoowel voor den middenstander als voor den arbeider de beste vorm van woningvoorziening is. In deze gemeente woont 18,4 pCt. van de bevolking in een gezinshuizen. Nagenoeg al deze wonin gen, met name in de buitenwijken, zijn bewoond. In het onderhavige plan is nog geen 15 pCt.. voor eengezinswoningen be stemd. Eengezinshuizen behooren tot de zeer courante goederen. Uit een oog punt van algemeen belang is er z.i. geen aanleiding om in dit herzieningsplan ver andering te brengen. Overigens zijn in het plan woningen in drie woonlagen opgenomen, waarvan een deel der belang- hébbende exploitanten nu vier woonla gen gemaakt zou willen zien. Men moet er echter rekening mee houden, dat reeds voor een aantal straten aan de zijde van den Loosduinscheweg een bouw in vier lagen is voorgeschreven. Deze bouw moet echter niet over een grooter deel van het plan worden doorgevoerd, want dan krijgt men een ongewenscht overschot van woningen, waarbij men tevens dient te bedenken, dat bij vermindering van vraag naar woningen, de vierde woon laag het eerste leeg komt te staan. De houtvoorraad moge in de tegen- -- - - - woordige omstandigheden beperkt zijn, 2% dienst bij ^een kok er op uit- dit plan echter Is voor de toekomst be- rekend, waarin, naar men mag verwach ten, voldoende hout te verkrijgen zal zijn. Bovendien zijn er goede vervan gingsmaterialen te vinden. De beslissing van Ged, later. EENIGE DUIZENDEN COLLEC TANTEN NOODIG moeten maken en in hout, anthraciet of turf de brandstof moet vinden, welke den wagen drijft. Er is in ons land met bekwamen spoed, zij het voorloopig nog op bescheiden schaal, overgeschakeld op de nieuwe mo gelijkheid en een waarschijnlijke chaos op dit gebied is voorkomen door het in het leven roepen van een vergunningsstelsel voor het gebruik van gasgeneratoren voor motorvoertuigen en een regeling van den verkoop aan den verbruiker van het hout, door daarmede de vier groote benzine- maatschappijen te belasten. Later zal in dit verkoopsysteem aan het hout naar allfe waarschijnlijkheid ook de anthraciet en mogelijk ook de turf worden toegevoegd, maar zoover zijn we thans nog niet. Om nu over de werking van dit ver koopapparaat en den huiden stand van zaken op dit punt iets meer te vernemen, hebben wij ons tot een bevoegde instan tie gewend. Daar vernamen wij hét vol gende. Verkoop voorloopig op 300 punten In verband met het voorloopig nog be perkte aantal gasgeneratoren is het na tuurlijk ondoenlijk, om reeds aanstonds alle benzineverkooppunten voor den ver koop van generatorbrandstoffen in te scha kelen, in de eerste plaats, omdat de be schikbare voorraad van deze brandstoffen niet toereikend zou zijn om over een der- gelijk groot ajantal punten te worden vër- sprejd en bovendien, omdat het meeren- deel van de verkooppunten dan vrijwel niets zou verkoopen. Als eerste maatregel zijn dan ook alleen die bedrijven ingeschakeld, welke zich be zig houden met den verkoop en den in bouw van generatoren, omdat van deze zaken mag wordert verwacht, dat zij ook de noodige service zullen kunnen geven, welke service voor de gebruikers van gas generatoren zeer noodig is, daar de chauf feurs slechts geleidelijk op de juiste wijze met generatoren zullen leeren omgaan. Voorloopig bepaalt zich het aantal van deze tankstations tot 300, over het geheele land verspreid, waarbij vanzelfsprekend de groote service stations der benzinemaatschappijen zelf zijn ingeschakeld. Naarmate de behoefte grooter wordt, zal tot uit breiding van dit aantal worden overgegaan. Bij de verdeeling der punten over het land is, naast de geschiktheid der stations, ook hun ligging bekeken, teneinde ook geo grafisch een zoo gunstig mogelijke verspreiding te bereiken. De gelegenheid voor de chauffeurs om, indien noodig, eenige instructie te verkrijgen, is geenszins overdaad, want de gasgenerator is nog een nieuw ding in het algemeen gebruik en nog lang niet volledig uitgeëxperimenteerd. Daar de groote particuliere garagebe drijven meerendels niet aan de hoofdver keerswegen gelegen zijn,, zullen verschil lende verkooppunten langs’ die hoofdwegen eveneens met den verkoop van generator brandstoffen worden belast. Dit zijn dan in hoofdzaak de eerder genoemde service stations der benzinemaatschappijen. Dien tengevolge zal een net van verkooppunten ontstaan over het geheele land en op een wijze, dat elke generatorhouder verzekerd kan zijn in een bepaalde streek brandstof te kunnen krijgen. wielrijders deugde de ver- lichting hunner rijwielen niet29 fiet-1 sen werden in beslag genomen. Het aantal bekeuringen tegen wiel rijders, welke zondigden tegen de ver keersregels bedraagt ruim 150. Voor de stopstrepen niet meer dan twee wielrijders naast elkaar Wij herinneren er nogmaals aan, dat men ook bij het wachten voor de stop strepen met slechts twee wielrijders naast elkaar mag blijven en zich aan de uiterste rechterzijde van den moet opstellen. De heer Berckenkamp, plaatsvervan gend directeur van de Winterhulp in den Haag, heeft ons eenige mededee- lingen gedaan over de organisatie van de collecte. Het -is niet gemakkelijk een lang gesprek met hem te voeren, want voortdurend wordt hij weggeroepen of opgebeld in verband met de collecte. De tijd van voorbereidig is ditmaal buitengewoon kort, in totaal heb ik slechts elf werkdagen om alles in ge reedheid te brengen, terwijl een groo te collecte toch als regel één a twee maanden van voorbereiding vergt, al dus onze zegsman. Bovendien is de Winterhulp iets geheel nieuws, het geen natuurlijk ook weer vele moei lijkheden met zich brengt. Wij hebben eenige duizenden collec tanten noodig. Het minimum is 1500, maar hoe meer hoe liever. Aangezien wij door de distributiebepalingen niet meer in de gelegenheid zijn aan de collectanten een gratis lunch, bestaan de uit boterham, belegging en koffie, aan te bieden, hebben wij een andere indeeling van de werkzaamheden van de collectanten moeten maken, waar door er weer meer noodig zijn dan vo rige jaren. Wij trachten nu de mede werking van enkele café’s en restau rants te krijgen om den collectanten tegen sterk gereduceerden prijs koffie en thee te schenken. Zij moeten dan zelf hun brood mede brengen. Het organisatiecomité heeft de mede werking ingeroepen van de scholieren boven de zestien jaar om zich op te ge ven als collectant. Aan de hoofden van middelbare en Ulo-scholen is dienaangaan de een. circulaire gericht De speldjes, die door de collectanten verkocht worden zijn, zooals men weet lichtgevend. Het zijn geen eendagsvlin- ders, men heeft er ook voor de toekomst wat aan. Lichtgevende verf is echter niet goedkoop, zoodat bepaald is, dat de speld jes voor minstens twintig cent aan het publiek verkocht worden. Hoe meer men geeft hoe beter natuurlijk. De minimumprijs van twee geldt voor het geheele’ land. Tenslotte wees de heer Berckenkamp ons op het verschijnsel, dat zich bij iedere inzameling voordoet, n.l. dat het publiek veel te plichtmatig geeft, de menschen stoppen een dubbeltje in de bus, omdat het nu eenmaal niet anders kan. Men geeft niet spontaan en denkt er niet aan zich van eigen genoegens te berooven, terwille van medemenschen, die gelde- lijken steun hard noodig hebben. De grootere bedragen komen altijd van een zeer kleine groep van sterk sociaal voe lende menschen Het merkwaardige is, dat deze groep altijd uit dezelfde men schen bestaat, terwijl er toch duizenden zijn, die heusch wel enkele guldens kun nen missen, zonder dat zij hun eigen huis houden ontwrichten of zich in schulden steken. De heer Berckenkamp sprak de ver wachting uit, dat het publiek zijn schroom om eens dieper dan anders in den zak te tasten, overwint, nu het een actie over het geheele land betreft tot hulp aan de landgenooten, die extra-ondersteuning be hoeven. TWEE ONDERNEMENDE JONGENS DIE HET MET DE EERLIJKHEID NIET ZOO NAUW NAMEN Twee 13-jarige Haagsche jongens had den het plan opgevat, om op één rijwiel de reis naar Utrecht te aanvaarden om daar hun grootmoeder te bezoeken. Onder Voorburg kregen de knapen pech, want een der banden begaf het. Zij besloten de fiets achter te laten en namen doodge moedereerd, een onbeheerd staand rijwiel. Hierop hebben zij de reis voortgezet en arriveerden -inderdaad Op de plaats van bestemming. Inmiddels was op verzbek der ouders de opsporing van de jongens verzocht. De Utrechtsche politie heeft het tweetal aangehouden en op transport naar den Haag gesteld. Over de rijwiel- zuilen ze nog wei «els hooien. Groote plannen Het A.N.P. heeft een dezer dagen een onderhoud gehad met den pers en propagandaleider van „Vreugde en Arbeid”, den heer J. de Haas, die het een en ander mededeelde over het werk van deze organisatie en de plan nen voor de naaste toekomst. De beide concerten, die ter opening van het werk van „Vreugde en Arbeid” zijn gegeven, zijn in ieder opzicht ge slaagd. In de weken, die hierop volgen, heeft de leiding van „Vreugde en Ar beid” geenszins stil gezeten. Allereerst moest men een eigen apparaat bouwen, dat parallel loopt met een deel van de organisatie van het N.V.V. Het ligt voor de hand, dat de grootste behoefte aan ontwikkeling en ontspanning op het platteland heerscht. Deze week is nu in Friesland een tooneel-tournee aange vangen van het gezelschap „De Voor trekkers”, dat Zaterdagavond in Leeu warden een druk bezochte en gewaar deerde voorstelling heeft gegeven van het blijspel „Niet voor de poes”. Het zelfde stuk wordt opgevoerd in Frane- ker, Harlingen, Drachten, Sneek, Hee- renveen, Wolvega en Akkrum. Na be ëindiging van dezen tocht door Friesland zullen „De Voortrekkers”, die reeds voor de oprichting van „Vreugde en Arbeid” aan het N.V.V. verbonden wa ren, enkele weken optreden in de groo tere plaatsen in het Westen van ons land, waarna zij opnieuw het platteland zullen opgaan. In de eerste week van December zal „Vreugde, en Arbeid” in samenwerking met den Arfi-filmdienst van het N.V.V. een tournee aanvangen, welke zich zal uitstrekken over verschillende plaatsen in Brabant en Limubrg. Al deze objecten zijn in de eerste plaats be stemd voor de Nederlandsche arbeiders, die lid zijn van de vakbonden van het N.V.V., en hun huisgenooten en ver wanten. Dit alles is sleclits een begin. Op het gebied van kunst en ontspan ning wordt er naar gestreefd op alle plaatsen, die daarvoor in aanmerking kunnen komen op geregelde tijden, het zij iedere twee weken, hetzij iedere maand, een bijzondere uitvoering van Vreugde en Arbeid te geven. De tournees van eigen gezelschappen zullen, indien de vervoersgelegenheden dit toelaten, talrijker worden. Hierbij wordt o.a. gedacht aan een cabaret- tournee. Reeds thans zijn onderhande- lingen gaande met bestaande gezel schappen en met kunstzinnige instellin gen van vermaak, voor de grootere plaatsen. Tooneel en film, cabaret en dans, goede muziek door orkesten van naam en straks ook opera en operetten leve ren groote mogelijkheden, welke de ge- meenschapsorganisatie „Vreugde en Arbeid” kan bieden. Het idee, van volksvoorstellingen is in geen enkel op zicht nieuw; wel nieuw is de uitwer king en de massale vorm, waarin zij tot het publiek zullen komen. Een ster ke vrije-tijd-gemeenschap als Vreugde en Arbeid, die verscheidene honderd duizenden arbeiders omvat, kan door de kracht van het groote geheel vele moeilijkheden en bezwaren overwinnen, die voor den afzonderlijken arbeider noodzakelijk een hindernis moeten blij ven. Dat de huidige omstandigheden op vele punten remmend moeten wer ken, kan de leiding van „Vreugde en Arbeid” niet weerhouden het werk zoo sterk mogelijk uit te breiden, terwijl tegelijkertijd alle voorbereidingen wor den getroffen om bij tefugkeer van nor male verhoudingen ook het deel, dat thans stil moet liggen, met volle kracht te kunnen aanpakken. Een ander terrein, waarop Vreugde en Arbeid” werkt,' is de bedrijfssport De invoering hiervan wordt degelijk voorbereid. Hiertoe moeten sportvelden, turnlokalen en vooral goede, deskun dige leerkrachten worden gezocht. Aan het centraal bureau van de gemeen schap is na reeds een reisbureau ver bonden, dat in het voorjaar met groote plannen voor den dag zal komen om de verzorging van de arbeidersvacan- tie op zich te kunnen nemen. Een ge meenschap, die slechts kan bestaan door de samenwerking van allen is daardoor in de gelegenheid, voor lede ren arbeider afzonderlijk iets te doen. De werkelijke beteekenis van het socia lisme wordt hierdoor veel beter naar voren gebracht. De kwestieWaar en hoeveel kan ik „tanken” en hoeveel kost mij dat, is, nevens andere, mindere belangrijke vragen een zaak van groot gewicht ge worden, nu het motorverkeer, door het tekort aan benzine en olie daartoe ge noopt, een technische zijsprong heeft

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9