[HAA5 den oorlog „Keerpunt v Italiaansche voorbereidingen De Afrika in logali UIT DE OMSTREKEN in De Grieksch-Italiaansche Het grootste probleem: het water De gebeurtenissen te Weenen Churchill’s uitfqg een illusie J. v. Willigen en Zonen „DE 1UWELIERS VAN 1888” linrWPiet Hein- linFI/Paasage nULnZoutmanstr. H U L l\ Spuiatr. STATEN Wanorde in Griekenland Duitsche perscommentaren DUITSCHLAND. ITALIË. van IERLAND NOORWEGEN Rede Éi r.e vo da de r van Rijkscommissaris Terboven De Gaulle wenscht uitwisseling krijgsgevangenen HAAGSCHE COURANT Donderdag 21 Nov. 1940 le hl. pag. 2 - De Leipziger voorjaars-Messe 1941 OM ONZE COLLECTIE OUDE GOUDEN SIERADEN inkoopen ter versmelting. We kunnen U dus enkele weken een prijs betalen, die ver boven het normale uitgaat. Voor juweelen vooral groote steenen, die slecht geslepen mogen zijn èn voor bruikbare sieraden ONTVANGT UTOPPRIJZEN De Boelgaarsch-Turksche betrekkingen VEREENIGDE De Amerikaansche steunpunten ROEMENIE dubbele gezicht der officieele Britsche mededeelingen De beteekenis van de diplomatieke ontmoetingen DE INZAMELING VAN AFVAL STOFFEN VERKLARING VAN DE VALERA OVER DE VLOOTBASES voor tooid te worden. Vervolg van het le blad. K B I E In artikel zou RIJSWIJK. VERORDENING GEMEENTEPOLITIE het 01 schrijft kli- een het op. De VI B N d A o si V V 1 i. 1 1 ir b ff ff o d T B v g i s b k S b ne be b. b< st h< w B B 2t e< o[ b1 u si d f v V g 11 b n o li s hedenpact is dus in het kader van de huidige activiteit der as-diplomatie, die er naar streeft, door concrete feiten de rol te consacreeren. die door de as-mo- gendheden aanvaard is bij den wederop bouw van Europa. DE KWESTIE-MARTINIQUE President Roosevelt heeft met een ener giek ,,neen" geantwoord op de hem tij dens de persconferentie gestelde vraag, of het van de Caraibische eilanden afkom stige bericht, dat men in de naaste toe komst een beslissing ten aanzien van Mar tinique kan verwachten, juist is. Op de vraag, of hij gelooft, dat de status quo gehandhaafd kan blijven, verklaarde Roo sevelt, dat hij hieromtrent geen voorspel lingen wilde doen. BOEKOWINA TERUG De terugkeer van de Duitschers uit Bessarabië en de Noordelijke Boekowina is thans beëindigd. In totaal zijn 90.050 Duitschers uit Bessarabië en 44.371 uit de Noordelijke Boekowina over de Duitsche grens getrokken Het D.N.B. meldt uit Vichy De minis ter van koloniën, admiraal Platon, heeft in een verklaring voor de radio den in houd bekend gemaakt van een telegram, dat de Gaulle door bemiddeling van den gouverneur der Britsche kolonie Nigeria aan de Fransche regeering heeft doen toekomen. In dit telegram dreigt de Gaulle, 8 gevangenen, die bij de inne ming van Libreville zijn gemaakt, en die leidende figuren in het Fransche bestuur en het leger zijn, als gijzelaars vast te houden, en hen slechts tegen 8 van zijn aanhangers, die in handen der regeering van Vichy zijn, uit te zullen wisselen. Platon zeide, dat de Fransche regee ring de Gaulle niet zal antwoorden. Men zal eens zien, of de Gaulle op het vonnis der Fransche justitie met een moord zal antwoorden. I i OE DUITSCHERS UIT BESSARABIË EN |IP||k j ATIV* SP't' ischias, hoofd-, kies- en zenuwpijn wordt op de meest afdoende wijze bestreden,- U U Lil Bul A I I door Togaltabletten. Togal schaadt noch Uw hart, noch Uw maag en kan dus worden II L U I I L l\ ngenomen door hen die andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar an- dere middelen geen baat brachten. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. a 0.80 plus LEIDSCHENDAM Ten overstaan van notaris W. A. Caron te Voorschoten had in café ..Hét Wapen van Veur” de openbare ver- kooping plaats van het woonhuis, gelegen aan de Damlaan no. 54. Het perceel werd ingezet op 3800. De beide in dit jaar gehouden Leipziger Messen hebben duidelijk de bijzondere beteekenis van deze instelling, ook en vooral in oorlogstijd, doen kennen. Onder staande cijfers mogen ter toelichting die nen: Aantal deelnemers Voorjaars-Messe 1940: 6615. Omzetten in R.M.: rond 500 millioen. Najaars-Messe 1940: 6222. Om zetten in R.M.: 350 millioen. Terugziende op de genoemde periode, waarin reeds verschillende aanwijzingen omtrent de toekomstige nieuwe ordening in Europa vielen waar te nemen, kan worden geconstateerd, dat de Leipziger Messe haar in den loop der eeuwen ver worven internationale positie ten volle handhaaft. Meer dan 20 naties hebben er niettegenstaande den oorlog aan deelge nomen en daardoor blijk gegeven, dat zij willen medewerken aan de vestiging van een nieuwe economische structuur in Europa. De a.s. Leipziger Messe is al geruimen tijd in voorbereiding en de sterke aan drang van Duitsche zoowel als buiten- landsche exposanten vormt een kenteeken, dat de beschikbare 24 jaarbeursgebouwen tot de laatste plaats toe bezet zullen zijn. Nu de tegenwoordige omstandigheden zakenreizen naar de afzonderlijke leve ranciers tijdroovend en bezwaarlijk ma- Verordening voor Voorburg In verband met het ,,Oude Materialen en afvalstoffenbesluit” en het besluit be treffende het inzamelen en benutten van dierlijke afvallen en afvallen van levens middelen, hebben B. en W. van Voorburg den raad nadere mededeelingen gedaan, Wat betreft het ophalen van oude mate rialen, dit zal worden opgedragen aan een tweetal erkende handelaren, die deze materialen aan de huizen der ingezetenen zullen ophalen en wel op dezelfde dagen als de Reinigingsdienst de haardasch- en vuilnis afhaalt. De ingezetenen zullen de oude materialen en afvalstoffen, die zij wenschen af te leveren, afgescheiden van de haardasch- of vuilnis, op dezelfde tij den als voor deze laatste stoffen is voor geschreven, ter afhaling in afzonderlijke emmers gereed zetten. Wat betreft afvallen van levensmidde len, waarbij de medewerking van den ge meenteraad is gevorderd, stellen B. en W. voor aan een twaalftal ophalers een wijk aan te wijzen, waarin zij regelmatig genoemde afvalstoffen moeten afhalen. De vergunninghouders worden verplicht die afvalstoffen, af te leveren bij door B. en W. goed te keuren leveranciers. Het in zamelen van dierlijke afvallen zal slechts kunnen geschieden door hen die in het be zit zijn van een door B. en W. afgegeven vergunning. In verband met de bestem ming van genoemde afvallen zal deze ver gunning worden afgegeven aan een been- dermeelfabrikant of distributiebedrijf. Het zal volgens B. en W. noodzakelijk zijn, dat de afvallen door de slagers e.d. wor den gebracht aan het reinigingsterrein, aangezien in verband met de benzine- schaarschte het ophalen bij elk bedrijf en eiken winkel afzonderlijk niet mogelijk is. Het ophalen van cadavers van honden en katten, zal rechtstreeks door de ge meente geschieden. T.z.t. zal aan den raad ter vaststelling worden aangeboden een ontwerp-verordening, waarin de voor het afhalen van deze cadavers verschuldigde vergoeding is geregeld. Op grond hiervan bieden B. en W. den raad ter vaststelling aan: een verordening betreffende het bewerken en ter beschik king stellen van afvallen van levensmid delen en het ter beschikking stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten. Voorts een besluit tec aanvulling van art. 34 van de Algemeen» Politieverordening. voor de a-s. feestdagen uit te breiden, moeten we, behalve platina en zllvar nog ruim 2 kilo noodige materieel en hulpmiddelen voor den aanstaanden opmarsch aan te voeren. Deze voorbereiding staat op het punt vol- Reizigers uit Griekenland deelen mede, aldus Stefani. dat de levensmid delen steeds schaarscher worden. De Italiaansche luchtmacht desorganiseert de ravitailleering van het land vol komen. met slechts door het bombar- deeren van levensmiddelendepóts, maar ook door verlamming van de verbin dingen over den weg en per rail. In Griekenland heerscht volslagen wan orde en de ’eugens, die door de Britsch- Grieksche propaganda uitgevonden worden om het moreel op peil te hou den, bereiken hun doel niet. Demorali- seering maakt zich van de Grieksche troepen meester en de officieren zijn gedwongen strenge disciplinaire maat regelen toe: té passen om desertie te vermijden Een Grieksche deserteur, die in Zuid-Slaviè is aangekomen, ver klaarde gevlucht te zijn om zich te ont trekken aan de dracht stokslagen, die als dwangmiddel bijna dagelijks wordt toegepast. gc or re Bi De wenschen en de harde werkelijkheid Churchill en «ooveel andere Engelschen verwarren hun wenschen met de harde werkelijkheid. Elders in zijn rede kon digt Churchill het beroemde Engelsche offensief pas voor 1941 of 1942 aan. Een Canadeesche minister, die na een ver blijf van geruimen tijd in Engeland naar Canada! is teruggekeerd, heeft openlijk gezegd, dat het gewetenloos is te spreken over een offensief in 1942, want dan zou den pas de noodzakelijke voorbereidin gen voltooid zijn. En lord Lothian, de eerste Britsche propagandist in de Ver- eenigde Staten, heeft voor hij naar zijn ambassadeurspost te Washington terug keerde, aan de aethergolven weer eens een zeer dringenden oproep tot hulpver - leening aan Engeland toevertrouwd. En geland zou verloren zijn, aldus riep hi j uit, wanneer de Vereenigde Staten nr.et meer vliegtuigen, andere wapenen eïi grondstoffen zouden sturen. Hier vertoont zich duidelijk het dub bele gezicht der Britsche officieele mede deelingen over den oorlogstoestand. In dien zij voor het binnenland bestemd zijn is alles prachtig. De Duitsche luchtmacht verliest dagelijks meer vliegtuigen dan zij ter vervanging kan opstellen. De En gelsche luchtmacht is. wat hoedanigheid aangaat, veel beter De stemming der burgerbevolking is voortreffelijk. Het le ger in Engeland trappelt van ongeduld Twee Turksche soldaten, die aan de Turksch-Boelgaarsche grens waren ver dwaald en op Boelgaarsch gebied waren gevangen genomen, zijn thans uitgeleverd aan de Turksche autoriteiten. De Boelgaarsche minister van oorlog heeft in verband hiermede verklaard, dat de soldaten zijn uitgeleverd als bewijs van de vriendschappelijke gezindheid van Boelgarije jegens Turkije. Talrijke buitenlandsche militaire critici vragen zich af, aldus Stefani, waarom maarschalk Graziani na de verovering van Sidi el Barrani het offensief nog niet heeft hervat. Deze vraag kan men niet beantwoorden zonder nogmaals te wijzen op de moeilijkheden, welke geboden wor den door het terrein en het heete maat van de Libysche hoogvlakte, woestijn bij uitnemèndheid, waar leven zwaar wordt gemaakt door de hitte, weljce dikwijls 50 graden bereikt en ge brek aan water. Deze atmosferische om standigheden versterken nog den eisch tot grondige voorbereiding, welke vooraf moet gaan aan den nieuwen sprong van de Italiaansche colonnes naar Marsa Matroeh. Na de verovering van Sidi el Barrani moesten de troepen werken aan den aan leg van een geteerden weg van 120 k.m„ welke van Aolloem naar die plaats loopt, en de primitieve vrachtautowegen her stellen Het grootste probleem vormde het water, dat door tankauto’s ter plaatse gebracht moest worden, waar dan per hoofd en per dag een Ij 1. beschikbaar werd gesteld. Thans is dit vraagstuk ge heel opgelost, dank zij den bouw van een aquaduct, hetgeen in recordtijd is ge schied en de ontdekking van bronnen bij de voorste linies. Eveneens moest ont zaglijk veel werk verzet worden om het Aanvulling bouwverordening Naar aanleiding van het besluit van den Regee’ scommissaris voor den Weder» opbouvv ..Maatregelen ter besparing op bouwmaterialen” stellen B. en W. voor art. 95 a der bouwverordening als volgt aan te vullen: „De bepalingen van deze verordening gelden niet, indien en voor zoover daaraan niet kan worden voldaan in verband met voorschriften, richtlijnen of wenschen van den algemeen gemach tigde voor den wederopbouw. Alsdan gelden de door B. en W. gestelde nadere eischen. met dien verstande, dat in geen geval materialen of constructiewijzigingen mogen worden toegepast, welke niet vol doen aan redelijke eischen van veiligheid, vochtwering en warmte en geluidsisolatie. WASSENAAR. Ingebroken werd in de villa van den heer H. aan den RijksstraatweC te Wassenaar. De dieven maakten zich meester van diverse goederen. .Wegens onvoldoende verduis tering werd door dé politie procesverbaal opgemaakt tegen B., .K., O. en B.' Politieke kringen te Rome merken op. aldus Stefani, dat de diplomatieke be sprekingen en bijeenkomsten van de laatste dagen en de bijeenkomst van gis teren te Weenen, slechts schakels vor men in een enkelen keten, die zijn oor sprong vindt in de ontmoeting op den Brenner tusschen den Duce en den Führer Op den Brenner werd een schets opgesteld van de plannen voor de poli tieke. militaire en diplomatieke oorlog voering. Van een zekeren afstand gezien, zijn de voornaamste uitingen van deze politieke phase van de as drie in getal het driemogendhedenpact tusschen Ita lië, Duitschland en Japan van 27 Septem ber de rede van den Führer te Mün chen en de rede van den Duce van 18 dezer, waarvan de weerklank in de we reld nog groot is. Ook is er reden de belangrijke politie ke besprekingen op te merken, die tus- schentijds zijn gevoerd en waarvan men het resultaat als volgt kan samenvatten le. Het besluit om den oorlog tegen En geland tot het uiterste door te zetten 2e. Het besluit om reeds thans, voor zoo ver dat mogelijk is, in verband met de voortzetting van den oorlog, de organi satie ter hand te nemen van de nieuwe orde die ten grondslag ligt aan het driemogendhedenpact. 3e. De solidariteit van de 3 mogendheden op militair en po litiek gebied voor het oogenblik en voor de toekomst, d.w.z. de gelijkheid van op vattingen omtrent de oorlogvoering tegen Engeland en over de toekomstige organi satie van de uitgestrekte continentale zónes, die gelegen zijn in het gebied van de respectieve belangen. 4e. De uit- noodiging. gericht tot alle naties, die be reid zijn om mede te werken volgens de richtlijnen van de as aan de verwezen lijking van een duurzamen wereldvrede om deel te nemen aan dit wederopbouw- werk. De Duce heeft in zijn rede Maandag op deze richtlijnen de aandacht geves tigd. zeggende, dat ..alle ontwikkelingen van het driemogendhedenpact in het Wes ten of in het Donau-bekken in gemeen schappelijk overlég geschieden”. De toe treding van Hongarije tot het driemogend- MUSSOLINI ONTVANGT EZIO GARIBALDI De Duce heeft den commandant van het legioen Garibaldianen, Ezio Garibal di, ontvangen. Deze heeft hem rapport uitgebracht over de Garibaldiaansche for maties in Italië en in het buitenland, vooral in Frankrijk. VERSPREIDE BERICHTEN Gisteren heeft het landgerecht te Weenen vonnis gewezen in het proces tegen den vroegeren buitengewonen ge zant en gevolmachtigd minister Eduard Ludwig, den vroegeren ministerialrat Benjamin Schier en hun medebeklaagden, die zich hadden te verantwoorden in ver band met onregelmatigheden bij het fonds van de bondskanselarij. Schier werd veroordeeld tot 2J jaar zware ker kerstraf. Ludwig en de regeeringsraad Hanisch werden vrijgesproken. Het stoomschip .Washington” heeft gisteren Sjanghai verlaten, als laatste der drie schepen, die de Amerikaansche regeering beschikbaar heeft gesteld voor de evacuatie der in China wonende Ame rikanen. Aan boord bevonden zich onge veer 430 personen, bijna uitsluitend vrouwen en kinderen. In het geheel zijn tegen de 800 Amerikanen geëvacueerd Verreweg het grootste deel van de in China wonende Amerikanen heeft geen gehoor gegeven aan den raad, het Chi- neesche gebied te verlaten. Het Boelgaarsche parlement heeft gisteren een voorstel aangenomen, dat de werkzaamheid van Joden in Boelgarije be perkt en den minister van binnenlandsche zaken machtigt bepaalde internationale organisaties als b.v. de vrijmetselarij, de Zionisten e.d. te verbieden. Het voorstel gaat thans naar een commissie, die naar men verwacht een clausule zal toevoegen, waardoor Joden, die in den wereldoor log soldaat waren. Joodsche oorlogswee- zen en Joden, die zich onderscheiden heb ben door bijzondere diensten voor Boel garije van de bepalingen worden uitge zonderd. GEEN AMERIKAANSCHE OORLOGS SCHEPEN IN MEXICAANSCHE WATEREN Het Amerikaansche staatsdepartement heeft een verklaring gepubliceerd, waar in gezegd wordt, dat de 4 Amerikaan sche torpedojagers, die zich in de buurt van Mexico bevinden, zich, naar het mi nisterie van marine heeft vastgesteld, noch in Mexicaansche territoriale wate ren hebben begeven, noch Mexicaansche schepen gepraaid of aangehouden heb ben. MONSTER GEMEENTERAAD Onder voorzitterschap van burgemees ter G. W. Kampschoër kwam Dinsdagavond de raad van Monster in vergadering bij een. Bij het voorstel tot aanleg van een weg te Poeldijk, deelde de voorzitter me de, dat deze weg een belangrijke verbe tering voor het verkeer door Poeldijk blijkt te wórden. De nieuwe weg wordt 17 meter breed, 6 meter rijweg, 3 meter parkeerstrook aan beide zijden en 2,5 m. trottoir aan beide zijden. De weg gaat buiten de kom van Poeldijk om en zal door eenige tuinen loopen met de eige naren (op drie na) is reeds volledige overeenstemming bereikt. Aangezien de materiaalkosten zijn gestegen en vermoe delijk tot onteigening zal moeten worden overgegaan, zal de begrooting van dit werk ook hooger worden, n.l. 175.000. De Raad ging met het voorstel van B. en W. accoord. Eveneens werd z. h. s. besloten tot uitbreiding der duinbebos- sching met 14 h.a. Na eenige discussie werden diverse gemeente-eigendommen conform het voorstel van B. en W.. ver huurd. De Raad gunde het schoonmaken der gemeentegebouwen aan de laagste in schrijvers. Bij de behandeling van het voorstel tot verlenging van de huurover eenkomst inzake het zeestrand, wees de heer v. d. Kruk op de Zondags-ontheili- ging, en werd hierbij gesteund door zijn fractiegenoot van Straalen. Het voorstel werd aangenomen, met aanteekening. dat de heeren V. d. Kruk en van Straalen tegen hebben gestemd. Alle overige voorstellen van B. en W. werden conform en z. h. s. aangenomen. NAALDWIJK GEMEENTERAAD Dinsdagmiddag kwam de Raad van Naaldwijk onder leiding van burgemees ter Eisen, in vergadering bijeen. De af tredende bestuursleden der woningbouw- vereen., de heeren V. Ph. Valstar en Vel- lekoop, werden herkozen. Bij de benoe ming van den heer N. Eisen tot onbezol digd ambtenaar van den Burgerlijken Stand, wenschte de heer J v. d. Berg zich van stemming te onthouden. Met 13 stemmen voor, ging de Raad tot aanstel ling over. Bij de vaststelling van het af- valbesluit werd bepaald, dat deze veror dening niet geldt voor het landelijk deel der gemeente. Naar aanleiding van de gratificatie aan de politie-agenten. sprak de voorzitter zijn groote waardeering uit voor den. zwaren en inspannenden ar beid. verricht door den inspecteur en zijn agenten. Na eenige opmerkingen werden de begroetingen 1941 z. h. s. en De minister van marine, Knox, heeft gisteren medegedeeld, dat eenige van de door Engeland aan Amerika verpachte steunpunten voor de luchtmacht en de vloot in den Atlantischen Oceaan reeds doof de Amerikaansche marine worden gebruikt. Marinevliegtuigen, die patrouil- leeren in de neutraliteitszóne, hebben reeds vluchten gemaakt naar de Bermuda- eilanden. St. Lucia en Trinidad. Knox nam aan. dat ook Amerikaansche oorlogs schepen reeds St. John (New Foundland» aangedaan hebben. Met betrekking tot Trinidad verklaarde Knox op een desbe treffende vraag, dat met Engeland nog geen overeenstemming is bereikt over het feit, waar het Amerikaansche steunpunt moet worden aangelegd. Basis voor luchtschepen in Florida Op voorstel van den commandant van het vliegveld Lakehurst, Rosendahl, wordt een basis voor luchtschepen aangelegd in Florida, waarschijnlijk in de buurt van Miami. Wijzigingen voorgesteld In verband met het feit, dat de goed, keuring van de „Verordening gemeente, politie” op 1 Januari a.s. eindigt, zal voor Rijswijk een nieuwe verordening moeten worden vastgesteld. In het ontwerp hier, voor zijn eenige wijzigingen aangebracht, De titel van „inspecteur van politie' is vervangen door dien van „hoofdinspec teur van politie”, terwijl de voor den in. specteur gestelde salarisgrenzen 2800 tot 3600) voor den hoofdinspecteur 4U(j hooger zijn gesteld. De titel van „adjunct, inspecteur van politie” is vervangen door dien van „inspecteur van politie”, terwijl, de voor laatstbedoelden rang geldende salarisgrenzen zijn gesteld op 2200 tot 2800. In verband met het Raadsbesluit van 26 Juli j.l. tot uitbreiding van het poli, tiecorps wordt voorgesteld het aantal agenten van politie te stellen op mini, maal 20 en maximaal 27; het instituut van seizOenagent kan in verband daar, mede geheel vervallen. Aan den burgemeester is de bevoegd, heid toegekend om, ingeval een agent uitsluitend met recherchedienst is belast, dezen, doch tot geen grooter aantal dan drie, den titel te geven van rechercheur; in dit geval wordt de toelage bepaald op 100. De ambtenaar, getroffen door een on geval, in verband met de uitoefening van zijn dienst buiten zijn schuld ontstaan, geniet, op verklaring van den gemeente, arts, genees- en heelkundige hulp en ontvangt kosteloos de voorgeschreyen k. nees-, heel-, verband- en ontsmetting», middelen In verband met het standpunt vanhet departement van Binnenlandsche Zaken, dat de burgemeester behoort op te tre den als uitvoerend orgaan met betrekking tot de bepalingen, die zijn beleid en ver antwoordelijkheid als hoofd der plaatse lijke politie raken, is hem bevoegdheid toegedacht tot: het vaststellen van de aan- vangsjaarwedde boven het vastgestel de maximum; het vervroegd toekennen van een of meer jaarlijksche verhoogin- gen; het toekennen van gratificaties; het vaststellen van de wedden van ambtena ren in tijdelijken dienst; het toekennen van vergoedingen wegens het verrichten van extra-diensten op Zon- en Feestda gen. ken, is een bezoek aan de Leipziger Messe van belang voor eiken handelsman. Hier vindt men in de algemeene afdee- lingen een overzichtelijk goederen-aan- bod van alle prominente Duitsche fabri kanten. Bovendien hebben reeds op dit oogenblik, meer dan 3 maanden vóór het begin van de Messe, 16 vreemde sta ten hun aanwezigheid met collectieve ten toonstellingen of inzendingen van afzon derlijke deelnemers toegezegd. De Leipziger Voorjaars-Messe zal op het gebruikelijke tijdstip, van 2 tot 7 Maart 1941, plaats hebben en naast de gewone ook tal van speciale groepen om vatten. DE DUITSCHE VOLKSGROEP Generaal Antonescu heeft een wets- decreet geteekend betreffende de Duitsche volksgroep in Roemenië. Dit wetsdecreet luidtDe Duitsche volksgroep in Roe menië krijgt rechtspersoonlijkheid en draagt den naam van „Duitsche volks groep in Roemenië”. Als vertegenwoordi gend lichaam voor de Duitsche volks, groep in Roemenië' treedt op de nationaal- socialistische Duitsche arbeiderspartij. Zij werkt in het kader van den Roemeen- schen nationalen legionnairen staat. Met goedkeuring van den leider van den na tionalen legionnairen staat vaardigt de Duitsche volksgroep in Roemenië bin dende bepalingen voor haar leden uit, teneinde haar nationale leven te hand haven en te versterken. De Duitsche volks groep in Roemenië kan naast de vlag van den Roemeenschen staat, de vlag van het Duitsche volk hijschen. een artikel onder het opschrift ..Keerpunt in den oorlog” schrijft de oud-staaissecretaris Freiherr von Rhein- 1 haben .,Toen hij in het Lagerhuis Chamber- lain herdacht, zeide Churchill, dat het .„keerpunt in den oorlog” was gepas seerd. Hij bedoelde daarmede natuurlijk, dat Engeland, trouw aan het historische plan, in het begin van den oorlog zoo- als gewoonlijk eenige slagen had verlo ren. dat thans echter, zooals eveneens ge bruikelijk is, de eerste positieve teeke- nen voor de eindoverwinning gezien kon den worden. Indien dat waar zou zijn, al dus von Rheinhaben, zou ’t voor Duitsch- land een zeer ernstige constateering zijn, want Duitschland weet, welk lot het in geval van een nederlaag heeft te wach ten. Gelukkig voor Duitschland en ge lukkig voor Europa en de geheele we reld, stemt Churchill’s uitlating niet met de werkelijkheid overeen. Zij is een il lusie. Engelsche nederlaag teekent zich steeds duidelijker af Dit is het oordeel van ons Duitschers: i ..keerpunt in den oorlog” in zooverre gelijk, dat bij de politieke ontwikkeling de Engelsche ne derlaag op het oorlogsterrein zich steeds duidelijker afteekent. Zooals Churchill onlangs in een oogenblik van oprecht heid zelf heeft toegegeven, vecht Enge land alleen nog om zijn bestaan. Duitsch- land onderhandelt met Frankrijk over een komende samenwerking in een nieuw Europa, zonder Engeland. Het spreekt 'met Rusland over het wederzijdsche nut kan een verder in evenwicht brengen der Ipelangen. Het onderhandelt met Spanje over de toekomst van dat land aan de z.ijde der as-mogendheden Alles is in be weging en de stroom is tegen Engeland gericht. Er is nu eenmaal geen vast- siaand schema in de wereldgeschiedenis, zë?lfs niet voor de Engelschen.” DELFT Zondag a s zal in Stadsdoelen te Delft voor „Kunst aan het Volk” een opvoering worden gegeven van de film „Taneh Sabrang”. Tengevolge van de benzine- beperking is kort geleden de stadsdienst van de Vios gestaakt. Naar wij vernemen, wordt de bus omgebouwd om op hout gas te kunnen rijden, waarna de dienst te Delft hervat zal worden. om de nazi’s te vernietigen. De door de bommen aangerichte schade is niet be langrijk. De productie der wapenindus trie bereikt astronomische cijfers. Men heeft reeds den eersten stap op den weg der overwinning gezet. Naar buiten echter, in de richting van het land, waarop het gebeukte en zwaar- getroffen Engeland zijn hunkerende blik ken vestigt, zijn die officieele mededee lingen geschreven in den toonaard S.O.S., Op den duur kan den Amerikaanschen waarnemers in Engeland de harde wer kelijkheid toch niet verborgen worden. Naar beide zijden echter, zoowel naar \binnen als naar buiten, moeten bombas tische overwinnigsberichten, zooals die oyer de zware schade, zoogenaamd toege- bitacht aan een Italiaansch eskader te Tarente, het door Churchill uitgevonden „kteerpunt in den oorlog” geloofwaardig maiken. De waarheid De waarheid is, dat, zooals de vernie tigende aanval der Duitsche luchtmacht op Coventry weer heeft aangetoond. Duitschland doordat het de kust van de Noordksap tot ten Zuiden van Bordeaux bezet heeft, in staat is een honderdmaal grootere; uitwerking bij luchtaanvallen te bereikend Wat in Coventry is gebeurd, zal ongetwijfeld zeer binnenkort ook in andere groote wapencentra geschieden. Alle verpachtingen van vergroote pro ductie, superioriteit in de lucht in 1941 e.d. zullen in rook opgaan. En wat betreft het offensief in 1941, 1942 of 1943, er is op de gehetele wereld wel niemand, die, wanneer hij) met militair inzicht den oor logstoestand beschouwt, zou kunnen ge- looven, d at het bij Duinkerken verslagen Engelscjne leger ooit weer op het vaste land zou kunnen verschijnen en het over- winneznde Duitsche millioenenleger met kans op succes strijd zou kunnen bie den? Opgemerkt moet nog worden, dat het in de geschiedenis nooit is voorge komen, dat men van het Westen uit Egypte trachtte te veroveren, juist vanwege de woestijn der Libysche hoogvlakte. Maarschalk Graziani is de eerste, die een dergelijke onder neming beproeft. Een niemandsland van 30 k.m. Thans bevindt zich tusschen de voorste Italiaansche linies en die der Engelschen een niemandsland van 30 k.m. breed. Daar spelen zich dikwijls de gevechten tus schen gemotoriseerde patrouilles af. De Engelschen beschikken in Egypte over ongeveer 300.000 man. Zij hebben van Marsa Matroeh een geducht versterkt kamp gemaakt, voorzien van volmaakte inrichtingen en hebben de beschikking over een verbinding over land en door de lucht zoomede over een spoorlijn, welke naar Egypte loopt. Op 300 k.m. van Marsa Matroeh staan de beste divisies, waarover het Britsche leger beschikt, op gesteld en hebben versterkingen ont vangen in den vorm van manschappen, materieel en munitie. Zonder twijfel is deze sector het best voor den oorlog toe gerust, want Engeland weet heel goed, welke gevolgen het verlies van zijn po sitie in Egypte zou hebben. Kruitmagazijn in de lucht gevlogen Naar „Politika” uit Saloniki ver neemt, is Maandag in Noord-Grieken- land een groot kruitmagazijn in de lucht gevkgen. De ontploffing was zoo hevig, dat in vele deelen van dit ge bied en in Saloniki een trilling als van een aardbeving werd gevoeld. Op den Geestbrugweg sloeg Woensdagmorgen een voor een wa gen gespannen paard op hol. Het paard holde de Caan van Necklaan af en kwam op de Broekslootkade tot stilstand doordat de wagen tegen een boom terecht kwam. De voerman J. K. uit Loosduinen en een naast hem ziftenden jongen werden van den bok geslagen, waarbij J. K. een wond aan zijn neus bekwam. Ook het paard bekwam verschillende verwondingen. VOORBURG Volgens een United Press-bericht heeft de ministerpresident de Valera ten aan zien van de kwestie van afstand lersche vlootbases aan Engeland van ver klaard. dat deze rechtstreeks lerland’s na tionale integriteit raakt. Ingeval Ierland zijn havens aan Engeland uitlevert, zou het zelf direct bij den oorlog worden be trokken. Ten aanzien van het voorstel lersche havens en lüchtbases aan Canada te verpachten, wees de Valera er op, dat Canada evenals Engeland oorlogvoerend is. Op de vraag, of Ierland zijn neutrali teit zou opgeven in ruil voor teruggave van Noord-Ierland, heeft volgens het ge noemde agentschap de premier geant woord, dat deze vraag er op neerkwam, of men het recht op vrijheid wilde offeren voor het recht op eenheid, lersche natie heeft recht op beide. □e luctitbescherming. Het bestuur van de afdeeling Naaldwijk van de Ned. Ver. voor Luchtbeschermin» heeft den leden medegedeeld, dat de werfc zaamheden van de vereeniging worden heropend met het geven van advies aan ieder lid der bevolking van Naaldwijk die daar behoefte aan heeft. Tusschen j en 12 uur zal eiken morgen iemand aan. wezig zijn tot het geven van alle ge- wenschte inlichtingen, aangaande de ge, zins- en zelfbescherming ,op het bureau Gemeentewerken, Heerenstraat 17 u Naaldwijk. Churchill heeft met zijn - - - - De verklaring, welke Rijksminister von Ribbentrop ter gelegenheid der toetre ding van Hongarije tot het drielanden- pact te Weenen heeft afgelegd, vooral zijn mededeeling. dat de toetreding van andere landen zal volgen, en de uitdruk king van zijn overtuiging, dat de betee kenis der in het drielandenpact verbon den landen mede er toe zal bijdragen, den vrede in niet al te ver verschiet te herstellen, vormen de leidende gedachte der Berlijnsche perscommentaren ten aanzien van de historische gebeurtenis van Weenen. De diplomatieke medewerker van de „Berliner Börsenztg.”, Karl Megerle, wijst op de „snel om zich heen grijpen de aantrekkingskracht van het driemo gendhedenpact”. Met de toetreding van Hongarije begint het concrete proces van de opvulling der omlijsting er van. Hon garije spreekt zich daarmede uit voor de Europeesche lotsgemeenschap tegen de machten, die hoewel zij aan deze ge bieden vreemd zijn en den vrede ver storen naar bijzondere politieke be voorrechting streven. De ruimte van den Britschen invloed, zoo schrijft Megerle, is in Europa tot eenige kleine resten ineengekrompen en de dag zal komen, waarop ook de laatste enclave van het Engelsche systeem verdwenen zal zijn. Een dubbelzinnig afzijdig staan, een steunen op twee schouders, gaat niet meer op. De lange reeks van diplomatie ke handelingen en gebeurtenissen der laatste weken, het contact met de be voegde personen van Spanje tot aan de sovjet-Unie toont aan. dat het proces der nieuwe ordening stelselmatig en met suc ces wordt voortgezet. De ..Deutsche Allg. Ztg.” spreekt van een militaire diplomatie van den Führer”. In tegenstelling tot den mecha- nischen bond van Genève, welke in wer kelijkheid slechts heel Europa tot een Balkan moest maken, is deze nieuwe or dening en echte gemeenschap van volke ren een organisch groeiende werkelijk heid. Het nieuwe Europa is naar het Oosten zoowel als nabuur verbonden met de sovjet-Unie als in bondgenootschap met Japan. De „Völkischer Beobachter” consta teert. dat het pact door de 3 groote mo gendheden van begin af aan gedacht was als kernpact, welke nog andere volkeren binnen het gemeenschappelijke front iou brengen. De beteekenis der gebeurtenis van Weenen, aldus de ..Berliner Lokal An- zeiger”, grijpt ver om zich heen. Weer is bewezen, dat de as-mogendheden de wet van handelen op diplomatiek en po litiek gebied even vast in de hand heb ben als de militaire oorlogvoering. Er is een nieuwe toestand ontstaan, die van beslissende beteekenis is voor het ver dere verloop der Europeesche ontwikke ling. De ..Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz” schrijft, dat de toetre ding van Hongarije tot het driemogend- hedenverdrag ook symbolische beteekenis heeft. Dit verdrag, waartoe weldra nog andere mogendheden zullen toetreden, is de geloofsbelijdenis van hen. die op den grondslag van de natuurlijke en histori sche gegevens een orde willen opbouwen, welke ten doel heeft, allen een gezonde ontwikkeling te waarborgen en niemand te benadeelen. Voor vertegenwoordigers van het Duit sche en Noorsche economische leven heeft Rijkscommissaris Terboven gisteren te Oslo gesproken over de beteekenis van de zoo juist opgerichte Duitsche Kamer van Koophandel in Noorwegen en over de economische toekomst van Noorwegen die in ’t geheele Europeesche economische gebied buitengewoon gunstig zal zijn. Als voornaamsten factor hiervoor noem de de Rijkscommissaris de ontsluiting van het land. Op dit gebied zijn reeds groote successen behaald. Hijzelf had zoo juist in een auto gereden over den nieuwen weg van Narvik naar Kirkenes. Half De cember zal ook de weg van Drontheim naar Narvik voltooid zijn. De ontsluiting van de rijkdommen van het land begint bij den wegenaanleg, die in het voorjaar nog uitgebreid zal worden. Verder wees de Rijkscommissaris op de geweldige mo gelijkheden voor den opbouw als gevolg van de stroomvoorziening en legde hij den nadruk op de mogelijkheden in den boschbouw en in de visscherij. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de Duitsche Kamer van Koophandel in Noorwegen tot welzijn van het economische leven van Duitschland en Noorwegen zou mo gen werken. Deze vergadering werd bij gewoond door de kolonels-generaal von Falken- horst en Stumpff, den Rijkscommissaris voor de prijsvorming, gouwleider Wag ner, verscheidene gecommitteerde staats raden en talrijke vooraanstaande verte genwoordigers uit het economische leven van beide landen. Verantwoording van Hongarije gestegen De Poster Lloyd” schrijft, dat door deze toetreding de verantwoording van Hongarije is gestegen, want Hongarije i Het heeft thans weer de rol op zich genomen, die het 900 jaar lang in het Donau-dal en het Karpathen-bekken heeft ge speeld.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2