De strijd tegen Engeland No. 17732. 1940. organisatie Roemenië en de nieuwe Europa van I V ft „Pollux” Vrijdag 22 November. n Motortorpedobooten de schrik der Britten s A s A De gevangenneming van den Engelschen vice- luchtmaarschalk Vermissing van distributiebescheiden f.f r? VERDUISTEREN van 5.39 uur n.m. tot 9.14 uur v.m. Nieuwe bons voor brood, gebak, kaas, eieren boter en vetten t s l l Antonescu te Berlij aangekomen Dokterstelefoon: het D. N. B. van Bons in hotels en restaurants CANADA Het nieuwe opleidingsschip Pollux” te Amsterdam, bestemd voor matrozen ter koopvaardij, nadert aijn voltooiing Worden alleen in geval overmacht vervangen *-X FRANKRIJK. Spoedige terugkeer van de regeering naar Parijs verwacht Von Papen te Sofia De mislukte landingspoging op Gaidaro Het frontbericht van Was op weg naar zijn nieuwe standplaats Maan: 23 Nov. op 1.40 v.m. 23 Nov. onder 2.45 n.m. COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTÏËN: asmogendheden de de zijn George heeft gisteren '2 ge in van Ontduiking is strafbaar (Polygoon) PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Voor het brood bons 16 secretaris-generaal. piloot bij macht. „Göteborgsche geeft De gevolgen der bombar dementen Koning George opent parlementszitting afgekeurd, op voor de In □uitsche pers over het Roemeensche bezoek De Duitsche ochtendbladen verwelko men den Roemeenschen staatsleider Anto nescu als een persoon, die zich baseert De hoofd Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. StadspatiëntenNo. 49 A A A A A A A A A A A A A A A A A ZK A A A A a A Z rede verklaarde hij, dat Groot-Brittan- nië vastbesloten is den strijd voort te zetten tot de vrijheid is verzekerd. In het Hoogerhuis werd een tweede rede van den koning door den lord kanselier voorgelezen. Koning nieuwe parlementszitting geopend. luchtwapen zijn atgekeurd, op aan, zich op te geven voor de opleiding tot Britsche marine-lucht- Voor één ons kaas bon 24 Gedurende het tijdvak van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 Decem ber a.s. geeft de met .,24” genummerde bon van het algemeen distributiebonboek- je recht op het koopen van 100 gram kaas. De bons, welke op 1 December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 8 December a.s. De bons mogen gedurende de week van 2 tot en met 8 December a.s. niet gebruikt worden in hotels, restaurants e.d. Nieuwe Duitsche aanvallen Volgens den Engelschen berichten dienst zijn gisterochtend opnieuw Duit sche luchtaanvallen gedaan op het Zuidoosten van Engeland. In Londen zelf werd gistermorgen tweemaal lucht alarm gemaakt. Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling; Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de departementen van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij maakt het na volgende bekend met betrekking tot vermissing van distributiebescheiden. Het is gebleken, dat in vele gevallen niet de vereischte voorzichtigheid wordt betracht met brood-, vleesch-, bloem-, textielkaarten en dergelijke bescheiden. Tot nu toe werden in de meeste geval len nieuwe exemplaren uitgereikt, in dien deze kaarten werden vermist of in het ongereede waren geraakt. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat uitreiking van nieu we exemplaren in den vervolge slechts dan zal geschieden, wanneer kan wor den aangetoond, dat de kaarten ten gevolge van overmacht (brand, dief stal e.d.) verloren zijn geraakt. Wan neer overmacht niet kan worden aan getoond, zullen de distributiediensten slechts in beperkte mate distributie bescheiden voor de allernoodzakelijk ste levensmiddelen verstrekken. Van brandstoffen-, textiel- en bloemkaarten b.v. zullen in het algemeen geen tweede exemplaren meer worden verstrekt. Een ieder wordt dus in zijn eigen belang aangeraden de kaarten op een veilige plaats met de meeste zorgvul digheid te bewaren. Personeelsgebrek bij de Britsche luchtmacht Nadat begin September 1940 het Britsche ministerie van luchtvaart den maximum-leeftijd voor vliegers van 28 jaar tot 38 jaar had verhoogd, heeft de Britsche minister van luchtvaart over de radio nogmaals een dringen den oproep tot de Britsche jeugd ge richt. Hij drong er bij alle 18 tot 28- jarige Engelschen, die tot dusver nog Diet in militairen dienst zijn en bij de eerste keuring voor den dienst bij het secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, Biris, de di recteur van de persafdeeling, Medrea, de chef van de legionnaire pers, Randa, de chef van het kabinet, kolonel Dia- conescu, en de adjudant van Antones cu, majoor Marin. Ter verwelkoming waren nog aanwe zig de Rijksorganisatieleider, dr. Ley, de Rijksperchef dr. Dietrich, de gene raal der politie Daluege, de comman dant van Berlijn, luitenant-generaal Seifert, het hoofd van de Berlijnsche politie graaf Helldorf, de staatssecreta rissen von Weizsacker, Bohle en Kepp ler, de onderstaatssecretarissen Wör mann, en Gaus, verder de Roemeensche gezant Valer Pop, die zich met een bij zondere opdracht in Duitschland be vindt, leden van het Roemeensche ge zantschap en de Italiaansche zaakge lastigde. Antonescu en von Ribbentrop schre den langs de voor het station aange- treden eerecompagnie. van het parlement, wil den oorlog voort zetten z.g. in het belang van die gebie den, die grootendeels door het geraffi neerde spel van Engeland bij dezen strijd betrokken zijn geraakt. In al zijn oorlo gen heeft Engeland het, naar bekend is, aan derde machten overgelatèn voor Groot-Brittannië de kastanjes uit het vuur te halen. Gebruikmaking van vreemde volkeren voor handhaving van de Brit sche hegemonie en tot voortzetting van den Britschen Longeroorlog, dat zijn en blijven dus de doelstellingen van de Brit sche vrijheid, de fundamenteele idealen van Engeland. In tegenstelling daartoe, beschou wen de volkeren van het driemogend- hedenpact het als een voorwaarde voor een blijvenden vrede, dat elk land ter wereld de hem toekomende ruimte ver krijgt. Tegen dit ideaal zal Engeland met zijn traditie welke in strijd is met elke ware volkerengemeenschap, het moeten afleggen. Heden ontvangst bij den Führer Na een eerste onderhoud met von Ribbentrop zou de Roemeensche staatsman in den namiddag door den Führer worden ontvangen. Morgen zal Antonescu bezoeken brengen aan rijksmaarschalk Göring en aan den plaatsvervanger van den Führer, Ru dolf Hess. Zondagochtend zal hij Ber lijn weer verlaten. De Fransche bladen berichten aldoor weer, dat het waarschijnlijk is, dat de regeering in de nabije toekomst van Vichy naar Parijs zal verhuizen. United Press meldt uit Sofia Naar van de zijde van het Duitsche gezantschap wordt bekend gemaakt, is ambassadeur von Papen gisteren Per extra-vliegtuig in Sofia aangeko men. Hij zal zijn reis naar Ankara heden voortzetten. Ter zelfder tijd werd verklaard, dat hierin niets bij zonders was gelegen, daar von Papen steeds zijn vriend von Richthofen be zoekt, wanneer hij op de doorreis naar Ankara is. Von Papen zal geen conferenties hebben met Boelgaar- sche politieke persoonlijkheden. Het verluidt echter, dat von Papen gisterenavond tijdens een diner in het Duitsche gezantschap een bespre- mng heeft gevoerd met den Boelgaar- Schen ministerpresident en den mi nister van buitenlandsche zaken. De schade te Birmingham In den loop van den dag zijn giste ren, naar het D.N.B. verneemt, ge wapende Duitsche verkenners opge stegen, om de omvangrijke schade vast te stellen, die het bombardement van Birmingham, dat nog in talrijke pun ten brandt, heeft aangericht. Bij deze vluchten werden ook meer malen vijandelijke schepen aangeval len, o.a. een schip van 1000 ton, dat met bommen van middelzwaar kaliber werd bestookt. Een convooi werd bij Aldsburgh aan de Oostkust door ver scheidene vliegtuigen met bommen en machinegeweervuur bestookt, alsook 2 kleinere schepen in de monding van de Theems. Het blijkt, dat vooral in het Noord oosten en Zuidoosten der stad Bir mingham, waar de voornaamste in- dustrieele installaties gelegen zijn, groote branden zijn ontstaan, 3 in elke week, die vermoe^elijk buitengewoon groote schade hebben aangericht. Daar komen nog 8 kleine branden in alle deelen der stad bij, welke het vernie lingswerk nog meer doen zien. In Londen werden in den vorigen nacht weer vooral de City en de regee- ringswijk aangevallen. Het leggen van mijnen voor de En- gelsche havens werd met succes voort gezet. Verder wordt nog gemeld, dat een Engelsche bommenwerper door lucht afweergeschut ter hoogte van het eiland Guernsey, voor de Fransche kust is neergeschoten. op het nieuwe, door de gekenmerkte Europa. De „Völkischer Beobachter” schrijft: Roemenië volgt het beginsel, waarop de nieuwe ordening der oude wereld zich voltrekt. Het weet, dat het slechts aldus den vrede gewaarborgd krijgt, welke de voorwaarde voor het slagen van zijn op- bouwend werk in eigen land blijft. Daar toe naar beste vermogen bij te dragen, is de beteekenis van het bezoek van An tonescu aan Duitschland. Een artikel van Antonescu De Roemeensche staatsleider Anto nescu schrijft in het door rijksleider Baldur van Schirach uitgegeven or gaan van de jeugd „Wille und Macht”: „De nationaal-legionnaire staat ontleent zijn kracht en dyna miek aan de duizendjarige levensvat baarheid van de Roemeensche natie, daar de legionnaire beweging zelf de actiefste en hartstochtelijkste uiting van de Roemeensche volkskracht is. Het nationaal legionnaire regime grondt zijn macht op de rijkdommen van den Roemeenschen bodem, op de handhaving van den onafgebroken en georganiseerden arbeid van ons volk. De wereld van morgen zal haar in- deeling en structuur niet baseeren op de spitsvondige inrichtingen van eeni- ge verdragen, die meer afbreken dan opbouwen. De wereld van morgen zal geen vertrouwen stellen in politieke inrichtingen, die iederen natuurlijken economischen grondslag ontberen. Onze inschakeling in de as is de aansluiting bij de nieuwe wereld, de stap, waarmee het Roemeensche volk den weg der toekomst betreden heeft. Van dezen weg zullen wij niet afwijken.” De commandant van de legionnai re beweging, Horia Sima, schrijft in hetzelfde nummer van „Wille und Macht”: De Ijzeren Garde bewon dert in den Führer van het Duitsche volk deze enorme krachtsontplooiing der ziel, die de eene overwinning na de andere bevochten en het Duitsche volk het geloof in zijn lotsbestem ming weergegeven heeft. De legion naire beweging voelt zich gelukkig, te staan naast degenen, die de Ari sche cultuur vertegenwoordigen en daarmede het ideaal te kunnen ver vullen, waarvoor de kapitein van de Ijzeren Garde gevallen is. Ten aanzien van den mislukten aan val op Gaidaro, een eiland der Ita liaansche Dodekanesos, meldt de „Gior- nale d'Italia” uit Rhodos, dat de lan dingspoging op dit Noordelijkste eiland dat eigenlijk slechts een rots is, ondernomen werd door 50 Grieken, die gekomen waren van het slechts op 10 k.m. afstand gelegen eiland Samos. Ondanks de geweldige overmacht hiel den de enkele carabinieri, die zich op het eiland bevonden, stand, tot verster kingen met motortorpedobooten kwa men, bij welker aankomst de Grieken spoedig de wijk namen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het D.N.B. meldt over de aankomst; In het gevolg van generaal Antones cu bevonden zich de Roemeensche ge zant te Berlijn, Grecianu, die de gasten tot aan de grens tegemoetgegaan was, de minister van economische zaken, Cancicor, de minister van arbeid, Jans- cinski, de staatssecretaris van propa ganda, Constant, de staatssecretaris van het ministerie van financiën, Papa nace, de rector van de universiteit te Boekarest, professor Panaitescu, de zakenleven heeft hieronder uiteraard hevig te lijden. Ook de post komt vaak met groote vertraging aan. Het nachtelijke verkeer in Londen is uit gestorven. De gebruikelijke groote uitverkoopen zullen dit jaar niet worden gehouden. Deels heeft men te weinig goederen, terwijl vele klanten uit de hoofdstad verdwenen. I de „Dtuteche Diplomatisch-Politische Korres- por.flpnz”, naar aanleiding van de opening Voor één ei bon 37 Gedurende het tijdvak van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 De cember a.s. geeft de met „37” genum merde bon van het algemeen distributie- bonboekje recht op het koopen van één ei. De bons, welke op 1 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 8 December a.s.. met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 2 tot en met 8 December niet ge bruikt mogen worden in hotels, restau rants, e.d. Voor boter of margarine bon 18 Gedurende het tijdvak van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 November a.s. geeft de met „18” genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter öf een half pond mar garine. De aan bon „17” der boterkaart verbonden faciliteit, dat deze desge- wenscht ook recht geeft op het koopen van margarine, is dus thans ook op bon „18” van die kaart van toepassing. Ook de met ,,18” genummerde bon der vetkaart geeft gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 November a.s. recht op het koopen van een half pond margarine öf een half pond boter. De bons, die op 29 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 6 December. Tot laatstgenoemden datum kan bon „18” van de boterkaart dus gebruikt worden voor het koopen van boter of margarine. Vleesch en vleeschwaren De bons voor vleesch en vleeschwaren worden nog afzonderlijk bekend gemaakte V V V V 5 V V Y 5 V 5 V 5 V «««««««««««««««««««««««««««e Aan het frontbericht van het D.N.B. d.d. gisteren ontleenen wij het vol gende De Duitsche motortorpedobooten wa ren en blijven de schrik der Engel schen, sedert zij voor de eerste maal bij den terugtocht van het Britsche leger van het vasteland aan het eind van Mei voor Duinkerken opdoken en het Kanaal onveilig maakten. Thans is voor de eerste maal zoo’n boot na heldhaftigen strijd niet in zijn thuis haven teruggekeerd. Doch daar staan talrijke trotsche overwinningen tegen over, waarbij vergeleken het eerste verlies, hoe betreurenswaardig op zich zelf ook, gezien de successen, van wei nig beteekenis is. Betreffende de bombardementen op de haveninstallaties van Weymouth, Northampton en Bournemouth zij nog het volgende vermeld Weymouth ligt aan de Zuidkust in het graafschap Dorset en beschikt over belangrijke militaire installaties, zooals forten en torpedo-depóts. Northampton, aan de monding van het Grand Junction Canal onderscheidt zich door zijn ijzer- industrie en vliegtuigfabrieken. Bour nemouth ligt aan de Zuidkust ten Westen van het eiland Wight en bezit o.m. een autofabriek en een vliegveld en gasfabrieken. Nieuwe zaken ontvangen geen toewijzingen secretaris-generaal, waarnemend van het departement van Land bouw en Visscherij. maakt bekend Het is gebleken, dat in een aantal ho tels, restaurants en dergelijke instellin gen brood, gebak, vleesch, vleeschwaren, kaas en eieren aan de gasten worden verkocht, zonder dat hiervoor bons in ontvangst worden genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze handel wijze strafbaar is en dat controle zal worden uitgeoefend. Indien overtreding van de bepaling., dat bovengenoemde artikelen ook in restaurants e.d. uitsluitend tegen afgifte van bons aan de uiteindelijke verbruikers mogen worden verkocht, wordt geconsta teerd, zal terstond tot het inhouden van alle toewijzingen aan de betreffende in stelling kunnen worden overgegaan. Voorschottoe wijzingen Voorts maakt de secretaris-generaal bekend, dat in het algemeen ten behoeve van nieuw te openen détaillisten-zaken geen voorschottoewijzingen van in distri butie gebrachte goederen meer zullen worden verstrekt. Voorts wordt er op ge wezen, dat geen voorschottoewijzingen uitgereikt zullen worden aan reeds ge vestigde zaken, welke voornemens zijn soorten goederen, waarin zij tot nu toe geen handel dreven, te gaan verkoopen. Belangrijke papieren in handen van de Italianen gevallen Vice-luchtmaarschalk Boyd, had, naar uit Londen wordt gemeld, zeer belang rijke papieren bij zich, die den Italianen in handen zijn gevallen. Men wijst er te Londen op, dat Boyd zich op weg naar Egypte bevond, en dat de docu menten, die hij bij zich had, van de grootste militaire beteekenis waren. Het zouden strategische plannen zijn voor de Britsche oorlogvoering, in het nabije Oosten, vooral in Egypte, aldus het D.N.B. De „Diplo" over de opening van het Engelsche parlement een door hem persoonlijk uitgesproken TP® k<?nin®. Yan Engeland schrijft Vanochtend te kwart over 10 zijn de Roemeensche ministerpresi dent, generaal Antonescu, en de minister van buitenlandsche za ken, Sturdza, die door de Duit sche regeering tot een bezoek wa ren uitgenoodigd, te Berlijn aan gekomen. Met de heeren van hun gevolg werden zij op het station verwel komd door den Duitschen minis ter van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. Verder waren talrij ke vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht, onder wie generaal-veldmaarschalk Keitel, aanwezig. De gasten hebben hun intrek ge nomen in het slot Bellevue. Het „Göteborgsche Handels- en Scheepvaartblad” geeft een interes sante beschrijving van de gevolgen der Duitsche vergeldingsaanvallen op Lon den. De moeilijkheden in het telefoon verkeer, aldus dit bericht, worden steeds erger. Vele centrales zijn ge sloten. Stadsgesprekken vragen steeds meer tijd. In vele gevallen krijgt men in het geheel geen verbinding. Het De secretaris-generaal. waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij. maakt bekend Elk der met ,.16” genummerde bons van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met .,16” genummerde broodbons recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoem de bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal gram men beschuit 75 gram biscuit en wa fels 90 gram speculaas 140 gram an dere koekjes 200 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein kerstgebak (bijv, amandelbroodjes) 400 gram vuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier niet genoémd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 1 December nog niet gebruikte bons blijven voorts nog geldig gedurende de week van 2 tot en met 8 December a.s., met dien verstande, dat zij geduren de laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. MINISTER WAARSCHUWT VOOR OVERDREVEN OPTIMISME De minister van financiën Ilsley heeft, naar uit Ottawa wordt gemeld, in het Lagerhuis gewaarschuwd voor overdreven optimisme ten aanzien van den afloop van den oorlog. „In plaats van zich het doodelijke gevaar bewust te zijn, dat ons van den machtigen vijand dreigt, aldus de minister, hebben velen het gevoel, dat Engeland de over winning reeds in de zak heeft en dat alles reeds in orde is. De oorlog is ech ter „nog" niet gewonnen". Daarna kon digde de minister een derde oorlogslee- ning aan en zei hij, dat de Canadeesche oorlogsuitgaven waarschijnlijk de jaar- lijksche staatsinkomsten van een mil liard dollar met een vijfde deel zullen overtreffen. De Canadeezen moeten daarom hun persoonlijke uitgaven be perken. De speciale correspondent van Ste- fani aan het luchtfront meldt eenige oijzonderheden over de gevangen neming van’ den Britschen vice-lucht- maarschaik Boyd Awer Tudor. Boven Sicilië kregen Italiaansche jachttoestellen een groot vliegtuig van het type Wellington in het oog. Zij omringden het onmiddellijk en losten eenige salvi om het tot dalen te dwin gen. De Engelschen, die inzagen, dat zij verloren waren, maakten een nood landing. Tudor was tot 15 November com mandant van den ballonversperrings- dienst in Engeland. Op dien dag werd hij benoemd tot ondercommandant van de Britsche luchtmacht in het Midden oosten. Hij was op weg naar zijn nieu we standplaats. Engelsche bevestiging Naar Reuter meldt, bevestigt het Britsche ministerie van luchtvaart, dat luchtmaarschalk Boyd zich als ge vangene in handen der Italianen be vindt. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.; No. 394920 In verband met bovenstaande bon- aanwijzing voor kaas wordt er nog maals de aandacht op gevestigd, dat de met „1” tot en met „13” ge nummerde bons van het algemeen distributiebonboekje niet aangewe zen zullen worden en dus vernietigd kunnen worden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1