9 IVOROL-tandpastanog altijd beter dan alle andere. Tube 60-40 ct. HET NEDERLANDSCH TOONEEL Welken distributiebon heeft men noodig? KUNST EN LETTEREN BINNENLAND naar !6L.heerl'jke JUS 1(T £ENTJ r1O «n 1940 2e bl. pag. 2 BOUIFIX Het Rotterdamsche tele foonnet op weg herstel De vijfduizendste bezoeker op de „Camera Obscura”-tentoonstelling '■■w'i'-i HAAGSCHE COURANT Vrijdag 22 Nov. De toekomstige binnenstad eischt bijzondere voorzieningen S3 82 24 51 25 37 64 38 29 116 1 16 15 14 18 17 16 18 17 16 09 08 6 Groote moeilijkheden moeten worden overwonnen 26 Oct. t/m 22 Nov. HET TIJDPERK VAN DE CAMERA OBSCURA 98 56 93 88 7 B I 81 16 42 IN DEN STADSSCHOUWBURG 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 65 gram 50 gram 25 Nov. t/m 1 Dec. F .JW'J B ‘<r f BON Tijdvak waarin geldig ARTIKELEN Hoeveelheid ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 9 Nov t/m 20 Dec. SUIKER 1 kilo SUIKER 3 Nov. t/m 27 Deo. half pond 2 Nov. t/m 29 Nov. half pond KAA8 1 ons 1 ons KAAS 1 ons KAAS één ei EIEREN EIEREN één ei één el EIEREN 13 Nov. t/m 6 Deo, DE RIDDER-SCHOTTELIUS TONY 31 Aug. t/m 31 Deo. BLOEMKAART. 4 Nov. t/m 1 Dec. BROODBONBOEKJE. worden als boven als boven BOTERKAART. BOTER of margarine naar keuze half pond BOTER of margarine naar keuze half pond BOTER half pond VETKAART. op MARGARINE of boter naar keuze half pond 4* OP half pond half pond 1 ons 75 gram 100 gram als boven in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid PETROLEUMZEGELS HONDEN- EN KATTENBROOD. 1 Nov t/m 30 Nov. 23 Nov. t/m 6 Dec. 4 Nov. t/m 29 Dec. 11 Nov. t/m 15 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dee. 2 Nov. t/m 27 Dea. Koken Verlichting 1 ons één pond 2 liter 2 liter 125 gram 150 gram 1 on» half pond de den lijzondere heeft van een THEE of KOFFIE 75 gram half pond 1 kilo 10 k.g 8 k.g 5 k.g 4 k.g. 3 k.g. 14 k.g. 18 Nov. t/m 24 Nov. 7 dagen extra t/m 1 Dec., echter niet in restau rants e. d. kCENT ven door Hein 's-Gravesande met mede werking van Rie de Geus (sopraan); Alex Schellevis (orgel); Ankie van Rappard en Adri Smits (hobo), het strijkorkest van het Nieuw Opera- en Muziekensemble”. Aanvang half drie n.m. ORGELCONCERT DOOPSGEZINDE KERK In de Doopsgezinde kerk. Paleisstraat 8, alhier, wordt op morgenmiddag, 23 Nov. a.s. het derde en laatste kerkconcert gege- MARGARINE of boter naar keuze MARGARINE of boter naar keuze WINTERVERKOOP TENTOONSTELLING HAAGSCHE SCHILDERS IN KLEYKAMP Van morgen tot 14 December wordt in de kunstzaal Kleykamp een winterver- kooptentoonstelling gehouden van werken door Haagsche schilders. De opening van deze tentoonstelling zal met een inleidend woord geschieden door Jan Beyl, kunst schilder, op morgenmiddag te 3 uur. „T o o n e e 1 s p e e 1 s t e r”, door Roland Schacht 100 gram 125 gram Begrafenis Henri J. van Abbe De begrafenis van den heer Henri J. van Abbe. oprichter en directeur van de Karel I fabrieken, heeft gistermiddag on der enorme belangstelling te Eindhoven plaats gehad. Onder de autoriteiten, die de plechtig heid bijwoonden, merkten wij o.m. op prof. dr. W. Martin als vertegenwoordi ger van den waarnemend secretaris-gene- raal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: burgemees ter A. Verdijk en de wethouders van Eindhoven, die mede als bestuurder van het stedelijk van Abbe-museum aanwezig waren; de commissie van toezicht en den conservator van dit museum; bestuurderen van patroons- en werkliedenorganisaties in de tabaksindustrie; het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken; vertegenwoordigers van het departement BROOD «ttHHI»iHllltliHHStslHHiil of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is; Koek of Speculaas of andere Koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. als boven of Roggebrood of ander brood of half rantsoen Gebak 23 Nov. t/m 29 Nov. 7 dagen extra t/m 6 Dec. 16 Nov. t/m 22 Nov. (+7 dagen extra.) 9 Nov. t/m 15 Nov. (+7 dagen extra.) Over „de Vrouwen om Goethe” Er is over de vrouwen rond den dichter Goethe heel wat gesproken en geschre ven. Te beginnen met zijn moeder, de „Frau Rat”, die een zeldzaam sympathieke intelligente en warm voelende vrouw is geweest en die wij uit haar brieven ken nen als een moeder die in alles met haar kinderen meeleefde. Gisteren heeft de begaafde dichteres en schrijfster mevrouw Tony de RidderSchöttelius te Overbeek, voor de afdeeling ’s-Gravenhage van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen, in samenwerking met de Volks universiteit gesproken in een der zalen van het gebouw van den Dierentuin en zij behandelde dit onderwerp, ondanks het feit, dat het een motief is dat zich niet tot nieuwe belichting leent, wist zij voor haar merkbaar geboeide lezeressen, de figuur van Goethe levend te maken en schetste zij met groot begrip van de situa tie en van ’t persoonlijk contact en onder linge verhoudingen de vrouwen, die in het leven van Goethe een rol hebben ge speeld; allereerst zijn moeder, later Wetz lar Lotte Buff, nog later in Weimar Charlotte von Stein, Christiane Vulpius etc. Altijd zijn er vrouwen in Goethe’s leven geweest. Tot zijn grijzen ouderdom toe, toen hij nog een diepe vereering opvatte voor een zeer jong meisje. De be- teekenis van al deze vrouwen voor Goethe, zijn werk en zijn leven, maar ook van Goethe voor hen, heeft de spreekster alleraardigst en op zeer onder houdende wijze behandeld. Het dames- publiek dankte haar met een hartelijk en spontaan applaus. Het vervoederen van peen verboden Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij Is, behoudens ontheffing, met ingang van 21 November, het ver- voederen en doen vervoederen van alle rood bos-, breek- en bewaarpeen verbo den. KONSTANTIN SADKO De Russische tenor Konstantin Sadko, die morgenmiddag 23 November a.s. een liederenrecital in het Gebouw geeft, zal liederen ten gehoore brengen vanNa- prawnik, Moussorgsky, Tschaikowsky, Kallinikow, Kienzl, Puccini, Albeniz en Glière. Han Zirkzee zal begeleiden. Invoer van Nederlandsche goederen in hst protectoraat De V.FB, melden uit BerlijnVoor den invoer van Nederlandsche goederen in het protectoraat is een nieuwe rege ling getroffen. Uit het ambtelijk blad van het protectoraat van 18 November j.l. blijkt, voor welke goederen nog een ..deviezenbescheinigung” noodig is. Voor niet in bedoelde lijst voorkomende goede ren is deze niet meer noodig. In hun buurt tot stand zal komen, in de veronderstelling verkeeren, dat daarbij een zekere bevoorrechting in het spel is en op zulk een vermoeden wordt dan ook niet zelden op aan duidelijkheid niets overlatende wijze in de aan den dienst gerichte brieven gezinspeeld. Deze door niets gemotiveerde reacties zijn voor den dienst, waar inderdaad de grootst mogelijke onpartijdigheid wordt betracht, allerminst aangenaam, hoewel door het geheele personeel wordt begre pen, welke oorzaken aan die ontstemming ten grondslag liggen. Het zal nog geruimen tijd moeten du ren, eer aan elke aanvrage om aanslui- De zittingsduur van de leden der Raden van Arbeid Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken Is de zittingsduur van de tegenwoordige werkgevers- en arbeidersleden en de plaatsvervangende werkgevers- en arbei dersleden van de Raden van Arbeid met een jaar verlengd. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep 7 dagen extra t/m 8 Dec., echter niet in restau- rants e. d. Collectieve Nederlandse^ inzending de Leipziger Messe Het ligt in de bedoeling van den econo- mischen voorlichtingsdienst, behalve de gebruikelijke offlcleele inzending, op de Leipziger Messe, welke door de gewijzigde verhoudingen nog aan belangrijkheid heeft gewonnen en als het knooppunt bij uitnemendheid voor het internationale, goederenverkeer kan worden beschouwd, een collectieve Nederlandsche inzending te organiseeren. Deze inzending zal worden ondergebracht op de eerste verdieping van het Ring-Mess-haus, in welk gebouw o.m. de groote collectieve inzendingen van Ita lië en Rusland, alsmede van tal van an dere landen zullen worden ondergebracht. Firma’s, die belangstelling hebben, aan deze collectieve inzending deel te nemen, dienen zich ten spoedigste bij den econo- mischen voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24, ‘s-Gravenhage. op te geven onder vermel ding van de ruimte, waarover zij wen- schen te beschikken, de ten toon te stel len artikelen etc. Inlichtingen inzake standhuur e.d. zijn bij dezen dienst te verkrijgen. Deze Leipziger Messe zal van 2 tot eh met 7 Maart 1941 plaats vinden. 50 gram 1 tube 1 pot MAÏZENA of gr aardappelmeel, PROGRAMMA GEMEENTEMUSEUM Het programma van het Gemeente museum voor de volgende week luidt: Dagelijks rondleiding (behalve op* Za terdag en Zondag) te 2.15 uur op de tentoonstelling „Het tijdperk van de Ca mera Obscura”. Woensdag 27 November, te 2.15 uur: Causerie door dr. H. E. van Gelder over de „Camera Obscura”, ge volgd door voordracht door Ph. la Cha- pelle; „Het Diakenhuismannetje”, en Adolph Engers: „De schippersknecht”, in de voordrachtzaal van het museum. Tentoonstelling „Het tijdperk van de Camera Obscura”, kunst en leven In Ne derland van 18001850. Dagelijks van 10—17 uur, Zondags van 13—17 uur. ting weer binnen een normaal te achten tijd gevolg kan worden gegeven, doch de Rotterdamsche burgerij kan er zich van verzekerd achten, dat niets wordt nage laten om den normalen toestand zoo spoedig mogelijk te herstellen. Men dient daarbij echter niet uit het oog te verliezen, dat, naast de groote technische en administratieve moeilijkhe den, in de huidige omstandigheden ook het vraagstuk der materiaalvoorziening en dat van het transport belangrijken in vloed oefenen op den gang van zaken. Tenslotte deelde de heer Neher ons nog mede, dat zijn ambtsvoorganger met het oog op de toekomstige ontwikkeling van het bedrijf, samen met de bevoegde ge meentelijke autoriteiten, reeds een nieuw gebouw heeft doen ontwerpen, waarin de definitieve Centraal Bureau-apparatuur voor het Centraal district zal worden on dergebracht Op voederkaart voor honden. voor groep I en II •••oe»»»eeeeoeoeoeoee I in iv V VI Op voederkaart voor katten Aanvullingen, bezoek, rondleidingen Dr. H. E. van Gelder schrijft ons: De Tentoonstelling in het Haagsche Gemeen temuseum blijkt, wat men noemt „in een bepaalde behoefte te voorzien”. De belang stelling voor het Nederlandsche huiselijk leven in een tijdperk, waarvan de over levering nog bij velen niet is verdwenen, is groot genoeg om velen te trekken. En daarbij komt dan, dat velen ook door hun liefde voor de Camera Obscura tot een bezoek worden gebracht. Voor hen vooral zal het aardig zijn te weten, dat thans een duidelijk voorbeeld aan de tentoon stelling is toegevoegd van het bekende koekvergulden bij bakker de Groot, dat Hildebrand zoo boeiend beschrijft. Boven dien kregen wij ter expositie een briefje door hem geschreven aan Kampensche schoolmeisjes over het verder lot van Klaartje Donze en Gerrit Witse, waar naar zij, als zoovelen. nieuwsgierig waren. Ook aan de collectie bij de stijlvertrek- ken zijn aardige zaken toegevoegd. Wie zou denken, dat nog ergens het patroon uit het tijdschrift „Aglaja” bewaard werd, waarnaar eén kussen, dat wij in de kamer van 1850 neerleggen, is geborduurd? En zulke kleine verrassingen zijn er meer. Voor wie zich in het tijdvak nog wat meer inwerken wil. hebben wij .nu op de bovenverdieping behalve de zalen, waar onze collectie classicisten en romantici hangt ook nog een tweetal kleine zalen ingericht, waar men een keuze vindt uit de juist uit dit tijdvak zoo rijke Fran- sche prentkunst, o.a. vele mooie stalen van de daar zoo vroeg tot bloei gekomen lithografie. Dat het aantal scholieren, dat in de ochtenduren komt, steeds toeneemt, is een dankbaar te erkennen feit. De samenwer king van de scholen met het Museum wordt, dank zij ook onze leerlingenkaar ten, geregeld levendiger. Daarbij blijkt, dat de door den museumstaf gegeven rond leidingen, veel tot het nuttig effect der tentoonstelling bijdragen. Er is dan ook besloten deze tijdens het middagbezoek uit te breiden behalve op de Woensdag middagen, ook op alle andere middagen, behalve Zaterdag en Zondag, rondleidin gen te houden. iesmeel of sago of puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel. (Pakje maizena van 225; gram gemaakt vóór 22 Juli 1940 op twee bons.) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlekken of gort (-mout), of grutten RIJST of rljstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli PEULVRUCHTEN 18 Nov. t/m 24 Nov. 4- 7 dagen extra t/m 1 Dec., echter niet in restau rants e. d. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., niet in restaurants e. d. 2 Nov. t/m 27 Dee. 19 Nov. t/m 16 Dee. 25 Nov. t/m 1 Dec. 7 dagen extra t/m 8 Dec., echter niet in restau- rants e. d. 18 Nov. t/m 24 Nov. 7 dagen extra t/m 1 Dec., echter niet in restau. rants e. d. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau- rants e. d. 25 Nov. t/m 1 Dec, 7 dagen extra t/m 8 Dec., echter niet in restau rants e. d. 18 Nov. t/m 24 Nov. 4- 7 dagen extra t/m 1 Dec., echter niet in restau. rants e. d, 11 Nov, t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. Gistermiddag werd op de tentoonstelling „Camera Obscura” in het Gemeentemuseum te den Haag de 5000ste bezoeker geboekt. De ge lukkige. niej. L. Francke, werd door den directeur, dr. H. E. van Gelder, gelukgewenscht en kreeg een fraai boekwerk, behandelend het tijdperk van de „Camera”. (Schimmelpenning^) ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.)' of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare zeep Voor 8 k.g. droog waachgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. 23 Nov. t/m 29 Nov. 7 dagen extra t/m 6 Dec. 16 Nov. t/m 22 Nov. (+7 dagen extra). 9 Nov. t/m 15 Nov. (+7 dagen extra). TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel Scène uit „Tooneelspeelster”. Mien Duymaer van Twist (r.) en Myra Ward (Polygoon) Om Mien Duymaer van Twist vooral moet men dit Stuk gaan zien. Zij is de reeds niet meer jonge maar nog altijd door het publiek geestdriftig vereerde en door verliefde en zelfs trouwlustige bewonde raars omringde groote actrice, die scherp tegenover haar (langen tijd voor de wereld verborgen gehouden) dochter komt te staan, als deze jongedame niet slechts het tooneelbloed van haar moeder blijkt te hebben en eenzelfde aantrekke lijkheid voor het sterke geslacht, maar bo vendien door haar jeugd de oudere kun stenares een ongelijke concurrentie aan doet. Dit leidt tot een gansche serie, steeds heviger conflicten, in ’t bijzonder als de intiemste vriend van de moeder ernstig verliefd wordt op de dochter en deze tot zijn vrouw wil maken. Van dit huwelijk komt echter niets, want de jonge actrice, die beseft dat zij van haar moeder nog ontzaglijk veel kan leeren. weigert te vol doen aan den eisch dien de man haar stelt n.l. dat zij haar veelbelovende toekomst in de kunst zal prijsgeven voor het lot van de getrouwde vrouw. Met de kunst zal het wel in orde komen, nadat het verdriet over het verlies van den eersten serieuzen aanbidder is bezonken. De moeder berust in het onontkoombaar noodlot, dat het klimmen der jaren nu eenmaal mede brengt: zij zal het hare doen om haar dochter tot een even groot actrice te doen worden als zijzelve is en zij zal de fakkel der kunst aan haar kind overdragen, op dat deze de vlam zal verder dragen. Wat Mien Duymaer van Twist van deze veelbewogen moederrol, die de ver- tooning geheel beheerscht, maakt, is mees terlijk, grootsch van stijl, machtig van houding, van dictie, van temperament, van humor, van schakeering en overgang, een rijke, levendige, kleurige creatie die voortdurend boeit. Voor Myra Ward is het stellig een zware opgaaf, hierbij tegenspel te moeten geven als de dochter, maar het moet gezegd, dat zij zich kranig van haar moeilijke taak kwijt, met juist gevoel en vooral met jeugd. Aline Markus /speelt knap de kleine rol van een ietwat mal lotig miskend genie (fijntjes is het scène tje als zij ‘s avonds tipsy thuiskomt! en van de heeren Anton Roemer als too- neeldirecteur. Jan van Ees en Cor Her- mus als aanbidders, valt niets dan goeds te zeggen, evenals van Lena Kley als kleedster en enkele anderen in kleinere rollen. Het stuk heeft vooral in het begin wel eenige leege plekken, maar het wordt in de laatste bedrijven aanmerkelijk levendi ger. Cor Hermus heeft het knap gere gisseerd en de smaakvolle décors, even als de costuums van mevr. Duymaer van Twist dragen bij tot het onmiskenbare succes. Er is gistermiddag hartelijk geap plaudisseerd. in 't bijzonder voor Mien Duymaer van Twist, die ook met bloemen werd gehuldigd. Aan de uitbreiding van de andere bu reaux in West en Zuid wordt eveneens de noodige aandacht besteed en de ont werpen voor uitbreidingen ook daar wor den opgezet. Het vernielde bureau aan den Gedemp te Botersloot is reeds voor een deel ge restaureerd en een der zalen wordt in gereedheid gebracht om er zoo spoedig mogelijk een automatisch noodbureau met een capaciteit van 10.000 lijnen in te richten. De bestellingen daartoe zijn bereids ge plaatst, doch het ligt voor de hand, dat de levering der voor deze installatie in gewikkelde apparatuur niet aanstonds kan geschieden. De heer Neher vreest, dat hiermede nog wel eenige maanden gemoeid zullen zijn. Veranderingen In het kabelnet Er valt, behalve de herstelwerkzaam heden boven den grond, ook daaronder nog een en ander te doen. Het kabelnet moet voor een deel een ander beloop krijgen, omdat bepaalde stadsgedeelten niet langer op de Centrum-centrale, maar op de rand-«entrales gericht moeten wor den. De installaties in de rand-centrales zijn, zoo ging de heer Neher voort, niet berekend op het intense zakenverkeer, dat er thans wordt afgewikkeld, zoodat ook daar voorzieningen moesten en moe ten worden getroffen om de drukte mees ter te kunnen blijven. In verschillende stadsgedeelten en wij ken is het nog niet mogelijk gebleken aansluitingen tot stand te brengen, deels tengevolge van het feit, dat het kabelnet een wijziging ondergaat, deels doordat de uitbreiding der bureaux eerst gereed moet zijn. Intusschen zijn belangrijke technische en administratieve afdeelingen, welke tij delijk op primitieve wijze onderdak von den in het bureau-Noord, reeds weer in het kantoorgebouw aan den Botersloot terug, zoodat uiterlijk dé dienst function- neert als voorheen. Van het personeel moest en zal nog heel lang een inspanning worden gevor derd, welke alleen door ingewijden op de juiste waarde kan worden geschat. Want alle arbeid wordt nog doorkruist door de zeer belangrijke veranderingen, die het stadsbeeld in het centrum in de toekomst zal ondergaan. Aanvragen, waaraan nog niet voldaan kan worden Het ligt voor de hand, dat vele voor malige aangeslotenen ongeduldig worden, helaas in sommige gevallen ook ontstemd zijn, omdat de nieuwe aansluiting nog op zich laat wachten. Het aantal brieven, waarin met klem tot uitdrukking wordt gebracht, dat het belang van bepaalde personen of de beteekenis van bepaalde ondernemingen zoo groot is, dat hun aanvragen beslist voor moeten gaan, is zeer groot Jammer genoeg is de dienst thans nog niet in staat om aan deze dringende aanvragen te voldoen. Het is begrijpelijk, aldus de heer Neher, dat zij, die ergens een aansluiting zien maken of weten, dat een aansluiting RUND-, KALF8- of VARKEN8- VLEESCH (been inbegrepen). of 1 Rantsoen Vieeaoh waren, Dit is: voor gerookt of gekookt varkens tand- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockwórst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood voor bloedworst RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen). of 1 Rantsoen Vleeschwaren als boven In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal TWEEDE HANDELFEEST Het tweede concert van het kleine Han- delfeest wordt gegeven op morgenmiddag 23 Nov. om 2.30 uur in de Doopsgezinde Kerk, Paleisstraat 8. Uitgc» oerd worden Concerto grosso No. 4, Kantate Salve Re gina, en de orgelconcerten no. 1 en 2. Medewerking verleenenRie de Geus, sopraan; Alex Schellevis, orgel; Ankie van Rappard en Adri Smits, hobo en het strijkorkest van het „Nieuw Opera- en Muziekensemble”; het geheel onder lei ding van Hein ‘s-Gravesande. Bond van Nederlandsche architecten stelt een register in van erkende architecten Het dagelijksche bestuur van den bond van Nederlandsche architecten thans besloten tot het instellen een z.g. architectenregister, d.w.z. register, waarin allen kunnen worden opgenomen, die op grond van hun vak bekwaamheid en vakgeschiktheid er kend kunnen worden als gerechtigd tot het voeren van den in ons land nog steeds volkomen vogelvrijen titel van architect. Teneinde te voorkomen, dat In plaats van den erkenden architecten titel die van „bouwmeester” nog vrij gebruikt zou kunnen worden, zal aan de ingeschrevenen in het architecten-re- gister voorloopig worden toegestaan den titel van erkend „architect” of „bouw meester” te voeren. Het is echter wel de bedoeling om, zoodra het register den daartoe noodigen omvang en rechtsgeldigheid heeft verkregen, titel „bouwmeester” als een b" eeretitel te gebruiken. Het architecten-register zal aangelegd en beheerd door een archi tecten raad. Aan allen aan wien het recht is toegekend tot voeren van den titel moet ook de plicht worden opgelegd zijn vak op correcte en verantwoordelijke wijze uit te oefenen. De archltecten-raad zal voor alle ingeschrevenen te dien aan zien bindende voorschriften geven. Deze voorschriften zullen in de eerste plaats berusten op de overweging, dat de po sitie, die de architect behoort in te ne men, is die van den vertrouwensman van zijn opdrachtgever. Deze positie brengt voor den architect eenerzijds mede het zich onthouden van dienstaanbiedingen, en andere dergelij ke vormen van onderlinge concurrentie, anderzijds het afzien van alle andere vergoedingen dan die, welke hem recht streeks van den opdrachtgever toeko men als honorarium voor zijn werk zaamheden. Daarmee is tevens vastge steld, dat hij zich heeft te onthouden van alle daden van koopmanschap c.q. van het verrichten van nevenwerkzaam heden, die daartoe kunnen leiden. Zoo zal het den erkenden architecten verboden zijn tevens op te treden als woningbureau of makelaar, als aanne mer, bouwondernemer of handelaar, hetzij persoonlijk, hetzij als directeur, beheerend vennoot of commissaris van een firma of maat- of vennootschap, welke als zoodanig optreedt. Verwijdering uit het register kan disciplinaire gronden geschieden. Oost, Noord-Brabant, van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel; tal van bekende figuren uit de industrie, het Bankbedrijf en de Amsterdamsche ta bakswereld. Na de plechtige requiemmis in de Stratumsche kerk, opgedragen door pas toor Sicking met assistentie van de beide kapelaans, volgde in den namiddag de bijzetting van het stoffelijk overschot in de grafkapel van de familie van Abbe op „Eikenburg". Op verzoek van den over ledene werd hierbij niet gesproken. Meer dan twaalf bloemstukken dekten de baar. Een zoon van den overledene, de heer Jan van Abbe, dankte voor de betoonde belangstelling. VLEESCHKAART. Sedert ongeveer een maand is de directeur van het Haagsche telefoon bedrijf, de heer L. Neher, tevens be last met de leiding van het Rotter damsche plaatselijke telefoonbedrijf, dat zijn administratieven zetel weder om heeft aan den Gedempte Boter sloot. In een gesprek met den heer Neher vernamen wij eenige interessante bij zonderheden over den huldigen stand in de werkzaamheden tot herstel van het telefoonnet, dat door de gebeurte nissen in Mei zeer ernstig heeft ge leden. Dóór mijn ambtsvoorganger, aldus de directeur, zijn reeds tijdens den grooten brand en onmiddellijk daarna niet alleen vrij omvangrijke maatregelen genomen om de gevolgen der vernieling van cen trales, kabels enz. zooveel mogelijk te on dervangen en te beperken, maar ook de noodige voorzieningen getroffen ter ver vanging binnen den kortst mogelljken tijd van de gehavende installaties door de nieuwe inrichtingen deels reeds te doen ontwerpen en, voor zoover de gelegen heid daartoe bestond, te bestellen. Dit heeft een gunstigen invloed op mijn taak, om het plaatselijke net in be kwaam tempo weder voor zijn functie gereed te maken. De belangrijke centrales in het cen trum werden verwoest, hetgeen bet noo dig maakte om een deel van het cen trum-district bij die der centrales Noord, West en Zuid te voegen. In de centrale-Noord is thans met be hulp van gered materiaal, dat ten deele In de fabrieken van Ericsson te Gilse- Ryen, ten deele in de Centrale Werk plaatsen van P.T.T. wordt gerestaureerd, een uitbreiding met 2000 lijnen ter hand genomen, welke binnenkort gereed komt. bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud, met inachtneming van de verschll- leade rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelhi vleesch.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6