HAAGSCHE COURANT het Duitsche landgerecht te Enschedé Zitting van Zaterdag 23 November 1940. STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS BEWAREN VAN’AFVAL STOFFEN Predikbeurten VIERDE BLAD TABARIS CABARET WINTERHULP NEDERLAND Personentrein op goederentrein gereden Geen slachtoffers DE WINKELS IN DE ST. NICOLAASPERIODE TREINBOTSING NABIJ AMSTERDAM BELEEDIGING VAN HET DUITSCHE VOLK EN DEN RIJKSCOMMISSARIS Waaraan het publiek zich heeft te houden Het nieuwe programma Mogen tot 10 uur ’«avonds geopend zijn No. 17733 deze Vries, 3 uur ds. P. K. Keizer. Felle brand student Wassenaar Herv. kerk, (Schoolstraat), 10.05 OP, ge- aangericht. spoorwagons spoorbaan, de b: Dinsdag 26 November zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer C. Broekhuysen aan het Rijksconservatorium voor Muziek werd verbonden en wel als bediende bij de muziekbibliotheek. Hoewel het niet in de bedoeling ligt dit feit officieel te herdenken, zal hij op dien dag door de commissie van toezicht, den directeur en de leeraren, inbesloten kring worden ontvangen en toegesproken. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran. sche gem., 10.30 uur ds. G. J. Sirks, van Amsterdam Loosduinen Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. W. A. Wiersinga (bidstond), 3.30 uur ds. J. Sme- lik. Leyenburg 9 en 10.45 uur ds. J. Smelik (bidstond) 3.30 uur ds. W. A. Wiersinga. Vereen, van Vrijz. Godsd. Herv., 10.30 uur ds. J. P. de Graaff, van Naald wijk. Ned. L-... uur ds. ten Kate, 3.05 uur ds. Honders. Kievitkerk, 10.05 uur ds. Honders» 3.05 uur ds M. J. C. Visser, van Rotter dam (jeugddienst). Ned. Protestantenbond, 10.30 uur dr. K, F. Sparnaay. Bijzondere administratieve voorschriften: Tijdelijke afwijkin gen van de arbeidslijst, in verband met vorenstaande uitzonderingsregeling, kun nen ingevolge artikel 25 van het Winkel- werktijdenbesluit, worden aangegeven door vermelding van de voor die dagen geldende regeling op een geschrift, dat door den patroon of den bevoegden chef wordt onderteekend en naast de arbeids lijst wordt gehangen. Inzending van nieu we arbeidslijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Afschrift van het zoo juist genoemde geschrift behoeft niet aan de Arbeidsinspectie te worden gezonden. Tevens dient er op gewezen te worden, wanneer krachtens een door den gemeen teraad vastgestelde verordening eventueel ook voor Zondag 1 December 1940 ver- koopgelegenheid wordt toegestaan voor alle winkels, zooals in Amsterdam, dan wel ruimere verkoopgelegenheid voor koek- en banketwinkels, in dit geval de vermelde faciliteiten inzake den werktijd ook voor dien dag kunnen worden toege past, naar gelang zulks mogelijk is in verband met den omvang van de toe te stane verkoopgelegenheid. Naar aanleiding van het vaststellen door den Gemeenteraad in zijn vergade ring van 18 November 1940 van een ver ordening betreffende het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van le vensmiddelen, enz. en van cadavers van bonden en katten, zij ter toelichting van de burgerij nog het volgende medege deeld: Het Deutsche Landesgericht für das be. 1 setzte Niederlandische Gebiet heeft Don. derdag een zitting gehouden in het ge bouw van het kantongerecht te Enschedé onder voorzitterschap van dr. Thier. Als eerste verdachte verscheen de foto, graaf J. H. uit Enschedé. Verdachte had in Augustus van dit jaar des avonds om circa half elf met een fiets gereden, welke naar het oordeel van voorbijgangers slecht was verduisterd. De 48_jarige wed. K., een Duitsche, had hem toegeroepen, dat hij zijn licht beter moest afschermen, waarop verd. op haar was toegekomen en in een woordenwisseling voor het Duitsche volk i beleedigende uitdrukkingen had gebruikt, i H. verklaarde, dat hij niet van rotmof, fen, maar slechts van moffen had gespro. ken en daarmede niets beleedigends had bedoeld. Zijn fiets was, naar hij mede deelde, van volgens de voorschriften af. geschermd licht voorzien en zijn opmer king betreffende het laagstaande karakter van de Duitschers had slechts betrekking gehad op de getuige K. en getuige H., die zich in haar gezelschap bevond en die hem z.i. bedreigd had. De beide getuigen verklaarden, dat H. wel degelijk de geïncrimineerde woorden had gebruikt in voor het Duitsche volk beleedigenden zin, waarna H. opnieuw verzekerde, dat hij niets beleedigends had bedoeld. De Staatsanwalt achtte het ten laste, gelegde bewezen en zeide, dat in het na. deel van verdachte pleitte, dat hij zijn daad niet wilde erkennen. In zijn nadeel pleit ook, dat hij de betrouwbaarheid der getuigen in twijfel tracht te trekken. Men kan echter in dezen tijd geen Hetze meer toe laten en men moet maar leeren, dat men niet alles kan zeggen, wat men maar wil. Spr. eischte daarom een gevangenis straf van vier maanden zonder aftrek van alle preventieve hechtenis. Verdachte herhaalde, dat hij zich niet schuldig gevoelde. Vonnis: vier maanden gevangenisstraf met aftrgk van twee weken preventief en veroordeeling van verdachte in de kos ten van het geding. Het eten in Duitschland Hierna stond terecht de grondwerker G. H. uit Enschedé, geboren in 1912, die na zeven jaar werkloos te zijn geweest, dezen zomer in Duitschland werk kreeg. Na vijf weken gaf hij er den brui aan en keerde terug. Te midden van een groep werkloozen voor de Enschedesche arbeidsbeurs ver. klaarde hij op 9 September, dat zij niet naar Duitschland moesten gaan om te werken, omdat je daar niets te eten kreeg. VERZOEK TOT NAAMSVERANDE RING VAN HET „PLEIN” De kring den Haag van de N.S.N.A.P. leider dr. E. H. van Rappard, heeft een verzoek gericht tot den gemeente raad om het „Plein” in den vervolge te doen heeten „Adolf Hitler-plein”. In het verzoek voert de kring eenige gronden aan, waarop dit steunt. ZIJ WILDEN OP DE VISCHVANGST, DOCH STRANDDEN In de Oostduinen werden gisteren een 16-jarige scholier en een 17-jarige bank werker, beiden uit Amsterdam, aangetrof fen, die mededeelden Donderdag j.l. van huis te zijn weggeloopen. Zij hadden voorgegeven ter vischvangst te willen gaan en hadden daartoe koers gezet naar Sche veningen. In de duinen waren zij in den letterlijken zin des woords gestrand. De visschers in spé zijn gebracht naar het bureau Gevers Deijnootweg en later op transport naar de hoofdstad gesteld. Binnen enkele oogenblikken laaiden de vlammen hoog op, waardoor de omgeving hel verlicht werd. Wij spra ken den bewaker van het terrein van de gasfabriek, die juist zijn ronde deed. „Het was een harde klap”, aldus onze zegsman, „en toen de vlammen zoo hoog oplaaiden, dacht ik aanvankelijk, dat de gashouder vlam had gevat'. De man waarschuwde onmiddellijk brandweer, politie en geneeskundigen dienst. Ook van de zijde van het Cen traal Station waren deze reeds spoedig gealarmeerd. Met haar bekende snel heid was de brandweer op het terrein van het ongeluk aanwezig. Zij was uit gerukt met twee motorspuiten, een ge- reedschapswagen en twee spuiten van den luchtbeschermingsbrandweer. On danks de moeilijke terreinomstandighe- den wisten de brandwachts, die onder commando stonden van den comman dant, den heer Gordijn jr„ en hoofd brandmeester W. de Boer, snel water te geven en den brand energiek aan te pakken. Zij waren het vuur dan ook spoedig meester, al kostte het nablus- schen van het brandende stroo nog ge- ruimen tijd. De Geneesk. Dienst, die eveneens ge alarmeerd was, kon reeds spoedig ge waarschuwd worden, dat zijn assisten tie niet noodig was, aangezien was ge bleken, dat persoonlijke ongelukken ge lukkig uitgebleven waren. De juiste toedracht en oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Een nader on derzoek wordt ingesteld. Uiteraard is groote materieele schade De brokstukken van de liggen verspreid over de evenals het stroo, dat door de brand weer uitgehaald was ter voorkoming van verdere ongelukken. De drie passagiers begaven zich te voet naar Sloterdijk, vanwaar zij de thuisreis op eigen gelegenheid voortzet ten. Het treinverkeer ondervond ern stige stagnatie. Het personenverkeer naar den Haag en Rotterdam moest aanvankelijk over Breukelen en Hame ien, dat naar Haarlem en IJmuiden over Uitgeest omgeleid worden. Het treinverkeer was hedenmorgen om 11 uur weer normaal. Leidschendam Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. Vermet, 3 uur ds. H. P. Fortgens, van Voorscho- ten (jeugddienst). Geref. kerk, 10 uur en 3 uur ds. Bou- kema. Goede voorbeelden De bekende kantoorboekenfabriek N.V. Esveha op den Rijswijksche weg 512 alhier deelt ons mede, dat het ge- heele bedrijf inclusief de arbeiders per maand 971.74 zal bijdragen ten bate van de Winterhulp Nederland onder het motto „Een voor allen, allen voor een”. De firma Louwman en Parqui, impor teurs van de Dodgesbrothersautomobie- len en trucs in de Lekstraat 1-7 alhier, zal gedurende 3 maanden één uur per week overwerken. Het loonbedrag en bedrijfswinsten in deze uren gemaakt, zullen voor 100 pCt. worden afgedragen aan Winterhulp Nederland. Oude materialen Thans nog een enkel woord over de Inzameling van andere afvalstoffen, zoo als metaal, papier, carton, linnen, katoen en ander textielafval, huiden, leer, glas, lubber en alles wat het Oude materialen en afvalbesluit 1940, no. 1, verder onder oude materialen en afvallen verstaat. Zooals reeds eerder is medegedeeld, is het aan een ieder verboden, deze stoffen te vernietigen, weg te werpen of op zoo danige wijze te bewaren, dat hierdoor hun waarde als grondstof, voor indus- trieele verwerking wordt verminderd of teniet gedaan. Voor zoover zij niet in het eigen in dustrieel bedrijf geheel kunnen worden gebruikt, moeten deze stoffen worden afgeleverd aan den erkenden vakhandel. Waaronder wordt verstaan de in de stad gevestigde zaken en de opkoopers, welke zich bezighouden met het inzamelen van deze stoffen aan de woningen, dus de zg. voddenkooplieden. Met bovenstaande is een overzicht ge geven van de in het algemeen belang ge troffen maatregelen, waaraan het publiek zich voortaan heeft te houden. Tewerkstelling en ontslag van tijdelijk personeel Tengevolge van de feestdagen in de komende maand, St. Nicolaasfeest, Kerstfeest en Jaarwisseling, zullen veel ondernemers genoodzaakt zijn extra personeel aan te nemen, dat zij na afloop van deze extra-werkzaamheden gaarne weer zouden ontslaan. Inzake deze kwestie heeft de Vertrou- wensinstantie voor het Middenstandsbe- drijf zich in verbinding gesteld met den Directeur-Generaal van den Arbeid. Ondernemers, die omtrent de regeling van deze materie nadere inlichtingen wenschen, kunnen zich wenden tot de Vertrouwensinstantie inzake de uitvoe ring der ontslagverordening p-a Neder- landsche Middenstands-Centrale, Mau- ritskade 23, alhier, telefoon 117774. VEREENIGING VAN NEDERLAND- 8che vischconservenfabrikan- TEN Dezer dagen is hier ter stede de twee de algemeene ledenvergadering van de onlangs opgerichte vereeniging van Ne- uerlandsche Vischconservenfabrikanten gehouden. Op deze vergadering werd besloten over te gaan tot collectieven inkoop Van schroefdoppen, schroefranden, sluit- oeksels enz. Een viertal commissies werd inge steld, welke advies zullen uitbrengen over de voorgenomen normalisatie van «e verpakkingsmiddelen. Tevens werd besloten van vischcon servenfabrikanten, die zich voor het lidmaatschap aanmelden na 1 Januari 1941, een entreegeld te heffen van 25. Het bestuur werd met één lid uitge- hreid. Gekozen werd de heer F. R. Om kering te Scheveningen. Het secretariaat van de vereeniging oerust bij mr. C. H. Meyer, Dr. Kuyper- straat 3, alhier. OPENSTELLING GEMEENTESECRE TARIE EN KANTOOR GEMEENTE ONTVANGER Met ingang van 25 November a.s. Sullen de kantoren van de Gemeente secretarie en van den Gemeenteontvan ger des morgens geopend zijn van 9.45 af. hoekpand. Beide getuigen deelden mede, dat de gewraakte woorden waren geuit op straat, terwijl de Rijkscommissaris voorbijreed. Kennelijk was het de bedoeling van verd. zijn vijandschap te uiten. Drie andere getuigen, twee knechts en de winkeljuffrouw uit de slagerij, door den verdediger a decharge gedagvaard, deelden mede, niets te hebben gehoord van de beleedigende woorden. De Staatsanwalt vroeg toen, of zij dan ook niet hadden gehoord, dat verdachte sprak over het snelle rijden van den Rijkscommissaris. Ook dit herinnerden twee der getuigen zich niet. Er was echter door den verdachte zelf toegegeven, dat hij hierover had gesproken. Alle getuigen bevestigden hun verkla ringen onder eede, ondanks de strenge waarschuwingen van den president. De Staatsanwalt meende evenwel, dat het geheugen der drie getuigen a de charge hen in den steek had gelaten. Hij vorderde tegen verdachte C.die als Jood een vijand is van het Duitsche volk en dien dit volk zich ook niet als vriend wenscht, een gevangenisstraf van zes maanden zonder aftrek van preventief. De verdediger mr. Paehlig uit den Haag meende, dat vrijspraak zou moeten volgen, omdat het bewijs wel zeer zwak is. Wordt echter toch aangenomen, dat het bewijs is geleverd, dan zou pleiter willen aandringen op clementie, ook al uit medelijden met verd. Het vonnis luidde zés maanden ge vangenisstraf, echter met aftrek van een maand preventief, omdat buiten zijn schuld om de zitting van het Landes gericht hier niet eerder kon worden ge houden. Tabaris biedt haar bezoekers week weer een nieuw programma aan, dat zoowel wat betreft kwaliteit als kwantiteit aan de hoogste eischen, die men aan een cabaret kan stellen, vol doet. Er is gezorgd voor afwisseling, spanning, ernst en luim, zoodat men er zich een ganschen avond lang uit stekend kan amuseeren. En wat ver langt men tenslotte meer van een caba ret. Anny en Cappy openen het program ma. Zij vormen een danspaar, dat zich met gracieuze bewegingen over den dansvloer voortbeweegt. JVij zagen van hen een wals, een tango en een geestigen „apendans’. Wildrum is een xylophonist, die een ongeloofelijke vingervlugheid heeft. Het geluid, dat hij uit zijn wonderlijk in strument haalt, is prachtig van toon. Het hoogtepunt van den avond is on getwijfeld het optreden van de vier Brusselofs. Door hun fraaie kleedij, groote beweeglijkheid en levendigheid vormen ze een verrukking voor het oog. Vooral hun laatste nummer, een wilden dans, ontlokte aan het publiek luiden bijval. Geri, een jongen nog, toont zich zeer behendig op een grooten bal. Hij wandelt er even gemakkelijk op als een gewoon mensch op een vlakken weg. De conferencier en humorist van den avond is Theo Moens, die veel succes heeft met zijn praatjes en zijn liedjes. Zoo schildert hij het publiek op plasti sche wijze de verrukkingen van een „Kus van jou”, imiteert Fransche chan sonniers etc. trokken arbeiders in het tijdvak van drie weken, aanvangende 24 November, in to taal niet langer dan 172 uren arbeid ver richten. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na 8J uur n.m., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijdstip, waarop de win kels voor het publiek gesloten moeten zijn (dat is dus niet later dan half 11). Jeugdige personen van 16 jaar of ouder mogen in genoemd tijdsvak in alle win kels arbeid verrichten gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 60 uren per week, onder voorwaarde, dat zij in het tijdvak van drie weken, aanvangende 24 November, in totaal niet langer dan 166 uren arbeid verrichten. Personen beneden den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrich ten vóór 8 uur v.m. en na 8 uur n.m. De vrije halve dag mag in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December éénmaal ingehouden worden, zonder dat compensatie behoeft te worden gegeven. Voorts wordt nog eens de aandacht ge vestigd op artikel 9 van het Winkelwerk- tijdenbesluit, waarin wordt bepaald, dat de rusttijd van IJ uur slechts gegeven behoeft te worden, indien de arbeidstijd van den bediende aanvangt vóór 1 uur n.m. en tevens later dan 6J uur n.m. eindigt. Indien dit niet het geval is, kan met een half uur worden volstaan, het geen van belang kan zijn voor de werk tijdregeling voor hulpkrachten, die ge durende de periode van groote drukte tij delijk worden aangenomen en veelal eerst des middags in dienst komen. Indien na 8J uur n.m. arbeid wordt ver richt, moet een verplichte nachtrust van ten minste negen uren in acht genomen worden. Voor bepaalde branches: In winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk, choco lade en consumptie-ijs worden verkocht, mag op 3, 4 en 5 Dec. door arbeiders bo ven 18 jaar gedurende ten hoogste veer tien uren per dag arbeid worden ver richt. Men bedenke echter, dat op Zondag 1 December deze winkels slechts geduren de 4 achtereenvolgende uren voor het publiek geopend mogen zijn, tenzij de ge meenteraad met gebruikmaking van ar tikel 9. 3e lid der Winkelsluitingswet, verruiming toestaat, of door toepassing van cirsisverkoopverruiming het aantal van 4 uren op 6 uren is gebracht. Door dezelfde omstandigheden kunnen voor si garenwinkels en drankverkoopplaatsen dan afwijkingen gelden. Spirit. Ethische Stichting, Prinsessa. gracht 23, 10.30 uur wijdingsdienst. Spr. de heer G. May, van Utrecht. Helder ziende waarneming door mej. Maas, van Rotterdam. Spir. Vereen. „Hooger Leven”, geb. de Ruyterstraat 67, 2 uur wijdingsbijeen- komst. (psychometrie). Medium mevr. S. S. Lahtinga, van Rijswijk. Onderl. Vereen. Psychisch Leven, Huize Bethel, Spui 166, 10.30 uur wijdingsdienst. Spr. mevr. Melczarek-Timmerman. Scheveningen Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. Even- huis. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 5 uur de heer Schoonderbeek, van Ede. Pinkstergemeente, Menninckstraat 7, 3 uur mej. Visser. Oud Geref. 'gem., Westduinweg 194, 10 uur en 3 uur ds. B. Hennephof. „De Heere zal voorzien”, Wimpelstraat 2, 10 uur en 4 uur de heer Vlaardinger- broek. Nieuw Hersteld Apost. zendinggemeen- te Visschershavenstraat 77, samenkomst 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarscbestraat2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 6 uur ver- lossingssamenkomst. Leiderkapitein J. Oord. Afvallen van levensmiddelen Hieronder wordt verstaan aardappel schillen, groenten- en fruit-afvallen, vleesch, visch- en broodresten en alle »ndere etensresten, beenderen daaronder begrepen. Krachtens artikel 2 van het Afvalbe sluit 1940 I moeten vorenvermelde afval stoffen worden bewaard. Deze bepaling is in het leven geroepen om deze afvalstoffen zoo nuttig mogelijk voor de voedselvoorziening aan te wen den. Aangezien de V.A.M., waaraan de Ge meente krachtens overeenkomst de door haar ingezamelde afvalstoffen moet afle veren, deze stoffen benut voor het maken van compost, zal de burgerij ook voortaan deze afvalstoffen in den vuilnisemmer kunnen medegeven. Daardoor worden immers deze stoffen ten volle benut voor de voedselvoorzie ning, aangezien de V.A.M.-compost uit sluitend gebruikt wordt voor verbetering en bemesting van gronden, waarop voed sel wordt geteeld. Er zijn echter personen, die zich reeds arenlang met de inzameling van deze stoffen hebben beziggehouden. Het is niet de bedoeling, deze personen uit te schakelen, temeer daar de door hen ingezamelde stoffen dienen voor vee voeder, waardoor Vveneens een nuttige bestemming aan deze stoffen wordt ge geven. Daarom is in de verordening bepaald, dat een ieder, die vóór 1 Juni 1940 be doelde afvalstoffen ter beschikking stelde van schillenophalers, hiermede kan blij ven doorgaan. Men is echter in dit geval verplicht a. genoemde afvalstoffen afzonderlijk te houden en niet te vermengen met an dere stoffen of voorwerpen b. deze afvallen uitsluitend ter be schikking te stellen van die personen of lichamen, die door den directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst voor het verzamelen van deze afvalstoffen zijn aangewezen. Deze beide bepalingen zijn uiteraard niet van toepassing wanneer de schillen en etensresten in den vuilnisemmer wor den meegegeven. Cadavers van honden en katten Een ieder, die een cadaver van een hond of kat heeft, moet dit zoo spoedig mogelijk op een van de volgende plaat sen afleveren, t.w.eiken werkdag van 9 uur v.m.5 uur nam., aan de Afdee- lingsdepöts van den Gemeentelijken Rei- nigingsdientGaslaan, Visschershaven- i straat 4, Joan Maetsuyckerstraat 259. Eiken werkdag van 24 uur aan de veegdienstposthuizen van den Gemeente lijken ReiniginsdienstTimorstraat, Doe lenstraat 4 A, Schedeldoekshaven 49, Fannius Scholtenstraat 2, Weissenbruch- straat 188, 3e v. d. Boschstraat 18, Jan Wapstraat hoek Guido Gezellestraat, Schlegelstraat 148, Morsestraat, Zorg- vlietstraat 239, Laan 28 A, Trooststraat 17, Hulshorststraat 12, Goudenregenstraat 38, Nieuwe weg 23 A (Loosduinen)Neptu- nusstraat 98, Bentinckstraat 50, Terschel- lingschestraat 22. Inplaats van deze cadavers op de hier- voren vermelde plaatsen te bezorgen, kan men ze doen afhalen, doch uitsluitend door de door Burgem. en Weth. daartoe aangewezen instellingen, n.l.Het Die ren Asyl, Nieuwe Haven 73, tel. 111143. Het Dierentehuis, Calandplein 19, tele foon 110230. Deze instellingen mogen een daarvoor overeengekomen vergoeding in rekening brengen. Gisteravond even voor half twaalf is op de spoorlijn AmsterdamHaarlem een ernstige botsing ontstaan, waar door het treinverkeer vertraging heeft ondervonden. Gelukkig heeft het onge luk geen slachtoffers geëischt. Omstreeks kwart over elf was uit Haarlem een uit vier rijtuigen bestaan de personentrein vertrokken, waarin slechts drie passagiers zaten. Voor de zen trein reed een lange goederentrein. Ter hoogte van de gasfabriek in Am sterdam West is de personentrein, door een gemaakte fout, met een harden klap op den goederentrein ingereden, De gevolgen waren zeer ernstig. De laatste wagen van den goederentrein werd opzij geworpen en kwam op het linkerspoor terecht. De motorwagen van den personentrein ontspoorde, ech ter niet alvorens gedeeltelijk op den tweeden wagon van den goederentrein geschoven te zijn. Deze wagen was ge laden met balen stroo. Een brandende kachel, welke in den bagagewagen van den goederentrein stond, werd door den kopwand geslagen en door vonken uit deze kachel vatte het stroo vlam. Beleediging De 36-jari"ge Joodsche slager M. C. uit Enschedé stond vervolgens terecht, om dat hij tijdens het bezoek van Rijkscom missaris Seyss Inquart dezen zomer aan Enschedé, scheldwoorden had uitgespro ken aan het adres van dezen autoriteit. Dit was geschied voor den winkel van zijn vader Twee van zijn knechts hadden hem deze uitdrukkingen kwalijk genomen en één van hen had later werk van de zaak gemaakt. Verdachte zeide niet gescholden te hebben. De bedienden B. en D. verklaar, den echter, dat zij wel degelijk de scheld woorden hadden gehoord. Tevens zou verdachte den wensch hebben uitgespro ken, dat de Rijkscommissaris zich te plet ter zou rijden door de ruiten van een één der Enschedesche bioscopen in het journaal opnamen werden vertoond van dr. Seyss Inquart, terwijl deze een groep leden van den Arbeidsdienst inspecteer de, hadden deze personen zich demonstra. tief van het witte doek afgewend. Verd. de B. zeide dit filmpje reeds voor den tweeden keer te hebben gezien en zich daarom te hebben omgedraaid. Anderen deden dat ook. Demonstratief deed hij het echter niet. Ook bedoelde hij het niet als een protest. Maar men behoeft, zoo zeide verd., zijn eigen schan de toch niet tweemaal te zien en men kan toch ook wel impulsief zijn. De voorzitter merkte in dit verband op. dat een inspectie van den Arbeidsdienst geen schande is en dat Nederland den oorlog nu eenmaal heeft verloren. Verd. F. de B. verklaarde, in tegen stelling met zijn verklaringen bij de po litie, dat hij niet heeft meegedaan. Hij heeft dit bij de politie verklaard uit soli dariteit met de anderen. De andere verdachten geven zonder meer hun daad toe, zonder deze te kun nen motiveer en. Verdachte B. J. de B. verklaarde nog steeds een vriend van Duitschland te zijn geweest, na den wereldoorlog Duitsche kinderen te hebben verpleegd, zaken te hebben gedaan met Duitschland, etc. etc. Van een moedwillig schelden of beleedi- gen was geen sprake geweest. De president wees hem er echter dat voorzichtigheid nu eenmaal is boden. De Staatsanwalt achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg tegen de jeug dige verdachten drie weken gevangenis straf met aftrek van preventief. Al deze verdachten hadden twee weken preven tief gezeten. Tegen verd. B. J. de B., die zeer goed wist wat hij deed, requi- reerde spr. een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van twee maanden preventieve hechtenis. Verd. vroeg een voorwaardelijke ver oordeeling. Het vonnis luidde tegen B. J. de B. vier maanden en 21 dagen gevangenis straf met aftrek van preventief, tegen verdachte S. drie weken, tegen verdachte M. de B. en tegen verdachte G. twee weken, met aftrek van de preventieve hechtenis. Verd. F. de B. werd vrijge sproken. Ned. Protest, bond, Pulchri Studio (L. Voorhout 15), 10.30 u. ds. A. E. F. Junod. Remonstr. gemeente, 10.30 uur mej. ds. W. S. Wiardi Beekman. Aula lyceum Stokroosplein 50, 10.30 uur ds. F. Kleyn. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. Vis. Luth. gem., 10.30 uur ds. D Drijver, m. m. van het Evang. Luth. zangkoor. Vereen. „Maarten Luther”, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. C. Riemers. Waalsche kerk. 10.30 uur geen dienst. Duitsche kerk, 10.30 u. (Heiliges Abend- mahl) pfarrer Kaetzke. First Church of Christ. Scientist, Andr. Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Onderwerp: „Ziel en lichaam”. Gulden tekst Psalmen 66: 8, 9. Duinoordkerk, 10 uur dr. M. M. den Hertog, 10 uur jeugdkerk ouderen ds. Schoch. 10 uur jeugdkerk jongeren mej. E. Commijs, 3 uur gedachtenis der ont slapenen, ds. Creutzberg. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. F. K. van Evert, van Loosduinen. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. D. Boers, van Schiedam. Vrijz. Hervormden, Beeklaan hoek Hout- rustweg, 10.30 uur ds. N. Padt, van Zut- phen, 3 u. ds. B. J. Aris, van Amsterdam. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. J. F. Kruyt. Vrijz. Chr. Jongerenkerk (15' jaar en ouder), Bondshuis Houtrustweg 3, 10.30 u. ds. J. M. de Jong. Vrijz. kinderkerk der Federatie, Vrijz. christelijk lyceum, van Stolkweg 35, 10.30 uur mej. W. E. J. ten Dam Ham. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, en West (gecombineerd lokaal Hanne- manstraat, 3 uur samenkomst. Spr. de heer Jac. Bronsveld. Onderwerp: „Wat roept gij tot Mij?” Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 3.30 uur ds. C. S. v. d. Ven. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 3.30 uur prof. L. H. v. d. Meiden, van Apeldoorn. Bilderdijkschool, Lin- naeusstraat, 10 uur en 3.30 u. (Heilig Avondmaal en dankzegging), ds. J. Prins, van Apeldoorn. Oud Geref. gem. (Centrum) geb. Gas laan 46, 10 uur (bevestiging van ambts dragers) en 4 uur ds. E. van Dijk. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 uur en 3 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. C. J. M. V., Prinsegracht 4, 10 uur en de Ruyterstraat 67, 4.15 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 4 uur Prediking des Woords. Maranatha-kring, geb. v. Speykstraat 153, 3 uur de heer H. Heeresma, van Amster dam. Onderwerp: „Als gevallen bladeren”. Medewerking van orgel en viool. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buitensin gel 112114, 10 uur en 3 uur ds. Vasseur. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur heiligingsdienst, en 5 uur ver- lossingssamenkomst. Verschillende spre kers. Christen-gemeenschap, Veenkade 48, 10 uur heiligingssamenkomst, 4 uur Evange lieverkondiging. Sprs. de heeren J. H. Staalman, van Huizen en T. van Essen. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Rijswijk Ned. Herv. kerk, 10.30 uur ds. C. C. de Kloet, van Purmerend en 3 uur ds. J. d. Wiet Geb. Chr. belangen, Oranjelaan 26» 10 uur ds. J. v. d. Wiel. Voorburg Ned. Herv. kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. A. Hoekert, 3 uur ds. J. Roodenburg. Noorderkerk, Bilderdijklaan, 11 uur ds. J. Roodenburg. Kindërkerk, Vreugd en Rust, 10 uur de heer G. M. J. v. Roessel. Effa- thakapel, 12 uur de heer G. v. d. Heuvel (voor doofstommen). Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. P. K. Keizer, 3 uur ds. J. Wy- menga, van Scheveningen. Noorderkerk, 9.30 uur ds. P. Nomes, van den Haag-West, 3uur ds. mr. W. S. de Vries. Effathakapel, 10 uur ds. mr. W. S. de In verband met het naderen van St.- Nicolaas wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat voor het winkelbedrijf dan de volgende regelingen zullen gelden. Van 25 November tot en met 5 Decem ber mogen alle winkels geopend zijn tot 10 uur n.m., behalve op Zondag 1 De cember. Uiteraard zal van deze regeling in de huidige verduisteringsperiode slechts ge bruik worden gemaakt, voor zoover de omstandigheden van het oogenblik daar toe aanleiding geven. Voor Zondag 1 December geldt de bij zondere regeling niet, omdat de Winkel sluitingswet voor dit tijdvak geen afwij kingen van de Zondagssluiting kent, behalve het gebruikelijke voor melkwin- kels, visch- en fruitwinkels en winkels in brood, banket,- suikerwerken, choco lade en consumptie-ijs. Vernieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 uur en 6 uur mevr, van Geerensteyn. Vrije Gemeente, de Ruyterstraat 67, 10.30 uur de heer J. C. Wannée over: „Re ligie en moraal”. Baptisten-gemeente. kerklokaal v. Dijck- straat 149. 9.30 uur en 4 uur prediking ds. J. Louw, van Groningen, 7.30 uur jonge- liedensamenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid Bin nensingel 10, 9.30 uur en 3.30 uur ds. J. de Jong. 5 uur jongeliedensamenkomst. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39. 10.30 uur prediking ds. B. Fa bric, 5 uur Doopdienst, 7 uur jongelieden- werk de heer J. Boesman. Zevende Dags-Baptisten-gemeente. lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicate (verschil lende sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen komst. Zevende Dags Adventisten geb. „Filadel- fia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zaterdag (Sabbat) 11 uur prediking. Verschillende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Leger des Heils, Prinsgracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst, 6.30 uur verlos- singssamenkomst. Leidsteradjudante M. E. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7 uur verlossingssamenkomst. Leidster: adjudante H. v. d. Vosse. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 6.30 uur verlossingssamenkomst. Leidster: majoor J. H. C. Franken. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 6.30 uur verlossingssamen komst. Leidster adjudante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heili gingssamenkomst, 6.30 uur verlossings samenkomst. Leidster: kapiteine A. Prost. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 6.30 uur verlossings samenkomst. Leidster brigadier M. Sche rer. Nederl. Leger des Heils, geb. Lange Beestenmarkt 108, 10 uur wijdingsdienst, geleid door kolonel Kerkhoven, 7 uur openbare verlossingssamenkomst. Leid sters kolonel Kerkhoven en majoor van Wijk. Nationaal Reddings Leger Huize ,,Cats”, Jacob Catsstraat 116, 10.30 uur heiligings dienst, 7 uur verlossingssamenkomst o.l. der officieren. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis, 4 uur Vespers en Lof. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Ida- straat 7, H. Dienst, 10 uur Soefi-beweging, Universeele eeredienst, Bazar straat 20, 11 uur. Spr. de heer A. van Stolk. Ondeiwerp: „Gebed”. Haagsche Vereen, van Spiritisten „Har- monia”, geb. de Ruyterstraat 41, 10.30 u. Spr. de heer Th. Kockx. Geestelijk ver keer door mevr, de Klerk. Spirit. Christen-gemeente, bovenzaal Plaats 22, 10.30 uur prediking. Voorgan ger de heer E. van Lieshout, van Delft. Onderwerp: .Bekeering”. Waarneming van het geestelijk verkeer door mevr. B. Hekel-van Breemen. Geen mensch kon in Duitschland volgens hem leven Verd., die geen erg pienteren indruk maakte, gaf toe dit te hebben gezegd en verklaarde thans, dat van alles niets waar is. Het eten was er goed. De woorden waren hem zoo maar uit den mond geval len. De Staatsanwalt noemde de uitlatingen van S. brutale Hetze, welke bewust be- leedigend waren voor het Duitsche volk en het Duitsche rijk; te zwaarder weegt deze overtreding, daar de tewerkstelling van Nederlanders in Duitschland ook een Nederlandsch belang is. In het voordeel van verdachte pleit slechts dat hij zoo dom is en volmondig bekent Daarom wilde spreker volstaan met den eisch van acht maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden preventief. Verdachte, die zeide, graag zou gauw mogelijk naar huis te willen en beloofde voortaan zijn mond te zullen houden, werd conform den eisch veroordeeld. Beleedigende uitdrukking voor den Rijkscommissaris Vervolgens stond terecht de 36-jarige banketbakker G. H. S. uit Zwolle. Ver dachte had dezen zomer de portretten van leden van het Koninklijk huis in zijn ijs salon hangen. Op 3 Augustus hoorde hij, dat er leden van een politieke partij zou den komen om deze portretten te verwij deren. Hij geloofde dit niet, maar toen des avonds een groep van veertien per sonen zijn zaak naderde, had hij zelf de portretten verwijderd en de deur op slot gedaan om vernielingen te voorkomen. De deur was toen ingetrapt. De menschen buiten hadden een dreigende houding aan genomen. Men had hem toegeroepen, dat hij een verordening van Rijkscommissa- sis Seyss Inquart had overtreden, waar, na verd. een beleedigende uitdrukking over den hoogsten vertegenwoordiger van het Duitsche rijk in Nederland had ge bruikt, zulks in zijn drift en verontwaar diging over het gebeurde. Verdachte bekende. De Staatsanwalt zeide, dat vele verzach. tende omstandigheden voor verdachte pleitten, maar dat toch een daad als deze niet kon worden toegelaten. Spr. eischte daarom tegen verdachte, die reeds sedert 3 Augustus in preventieve hechtenis zit, een gevangenisstraf van vier maanden, met aftrek van de gehe le preventieve hechtenis. Vonnis conform den eisch Het witte doek den rug toegekeerd Hierna stonden terecht de heer B. J. de B., 52 jaar. fabrieksdirecteur te En schedé, zijn 17-jarige zoon F. de B_, zijn 16-jarige zoon M. J. de B., de 16-jarige H.B.S.’er J. H. G. uit Oldenzaal en de 20-jarige student H. J, Th. S. uit Hengelo. Toen op 30 Augustus van dit jaar in Arbeids- en rusttijden Gebruik kan worden gemaakt van de volgende faciliteiten, welke het winkel- werktijdenbesluit toestaat Voor winkels in hetalge- meen: In afwijking van den normalen arbeidstijd van 9J uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door een per soon boven 18 jaar arbeid verricht wor den gedurende 11 uren per dag en 66 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December, onder voorwaarde, dat de be- Vijandige uitlatingen Dan stond terecht de 29-jarige H. C„ boerenknecht te Delden, die er van wordt verdacht op den avond van den 24sten September j.l. vijandige uitlatingen je gens het Duitsche volk te hebben gedaan. Op een vraag van den president, wat voor nationaliteit verdachte heeft, ant woordde deze, dat hij „statenloos” is. Zijn ouders wonen in Luxemburg; hij zelf verblijft sedert 1932 in Nederland. De president vroeg of hij in het Neder - landsche leger had gediend, waarop ver dachte bevestigend antwoordde. Hierna werd gehoord de 30-jarige krui denier C. W. G. te Delden. Deze getuige heeft de beleedigende woorden ten aan zien van het Duitsche volk gehoord. Verdachte ontkent niet, doch een ver klaarde door de anti-Joodsche uitlatingen van getuige van zijn stuk te zijn geraakt. De Staatsanwalt wees er op, dat ver dachte door zijn uitlatingen het Duitsche volk had beschimpt. Hij kon in elk geval worden veroordeeld op grond van de in Mei uitgevaardigde bepaling van den Oberbefehlshaber in Nederland inzake anti-Duitsche uitlatingen. Spr. eischte een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van twee maanden preventief. Verdachte werd daarop veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van een maand en twee weken preventief. VEERTIGJARIG JUBILEUM C. BROEKHUYSEN Dinsdag 26 November zal het 40 aan het Rijksconservatorium voor Muziek

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13