Birmingham opnieuw bestookt i i I ft I 1940. Zaterdag 23 November. De Italiaansche Oorlogsmarine Zuid-Limburg De Rijkscommissaris Roemenië toegetreden tot het drielandenpact i 5 i 5 I A i A I No. 17733. in Talrijke zeer groote branden uitgebroken Dokterstelefoon: Staat van Europeesch-Turkije s Antonescu en Sturdza bij Hitler Morgen van 5.37 uur n.m. tot 9.17 uur v.m. VERDUISTEREN Heden van 5.38 uur n.m. tot 9.16 uur v.m. Bezoek aan Heerlen en Maastricht s I 1 m Het* laden van e en der kanons Von Papen in Turkije terug Zooveel mogelijk oorlogsverminkten zullen in aanmerking komen Tewerkstelling by den Opbouwdienst 5 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Maan: 24 Nov. op 2.32 v.m. onder 3.13 n.m. 25 Nov. op 3.49 v.m. onder 3.40 n.m. No. 394926 5 5 5 Verdragend geschut aan de Fransche kust in actie Gisteren arriveerde Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart voor een meerdaagsch bezoek aan Zuid-Dimburg en speciaal aan de mijnstreek, te Heerlen. Hij deelde persoonlijk propaganda-boekjes uit onder de bewoners van een mijnwerkerskolonie. (Poiygoodl s 1 5 A s I w d COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: (Holland) de (Zie verder le blad, pag. 2.) In zoover technische Receptie ter eere van Antonescu houdt Roe- Aanvallen op de Britsche scheepvaart uit Istanboei Turksche pers Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. StadspatiëntenNo. 49 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor* boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Tusschen 10 n. n.m. en 7 u. v.m.; Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad f4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 1.50. Iedere regel méér tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 et - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. s 5 V xz 5 V V 5 s xz y XZ de Rijks- dat op De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart heeft gisteren een be zoek gebracht aan Zuid-Limburg, be geleid door de commissarissen-generaal S.S.-Brigadeführer Rauter en dr. Wim mer en Oberregierungsrat Hushahn. In Weert aan de grens van de provin cie Limburg werd de Rijkscommissaris welkom geheeten door zijn gevolmach tigde voor die provincie, Kreisleiter Schmidt, en door den plaatsvervangen- den commissaris der provincie Lim burg, de heer Jos. Maanen, die zich bij het gezelschap voegden. De Amerikaansche hulp aan Engeland Het D.N.B. meldt uit New York President Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie verklaard, dat de hulp der Vereenigde Staten aan Enge land onder de tegenwoordige omstan digheden haar hoogtepunt bijna heeft bereikt. „Alles wat maar eenigszins mogelijk is’ wordt op het oogenblik gedaan. Men mag het, aldus Roosevelt, niet achten, dat uitbrending der Ame- aan Engeland over- Roosevelt verklaarde regeering intrekking Van brandbommen tot de zwaarste brisantbommen werden gebruikt. De uitwerking was zoo ontzettend, dat de af- en aanvliegende Duit- sche piloten uit hun vliegtuigen den vuurgloed der enorme bran den konden zien. Dit bewijst, dat niet slechts huizen in brand ston- tigde de Rijkscommissaris het gebouw. Naar aanleiding van de beëindiging van dezen bouw werd des avonds in den schouwburg een zgn. „Richttest” gegeven, een feestmaal, waarbij allen, die aan den bouw hadden medegewerkt, aanzitten. Bij den aanvang van dezen maaltijd heette Kreisleiter Schmidt de aanwezigen welkom, in het bijzonder den Rijkscommissaris. Radioreportage Hedenavond van 6.45 uur tot 7 uur zal over de zenders Hilversum 1 en 2 en ooggetuigeverslag worden uitgezon den over het bezoek van den Rijkscom missaris Rijksminister Seyss-Inquart »an de provincie Limburg. Stefani meldt uit Ankara De minis terraad heeft den staat van beleg uit gevaardigd voor den duur van een maand in de districten Istanboei, Kir- klareli, Edirne, Tekirdag, Tsjanakkale en Kokaeli (n.l. het gebied van Euro peesch-Turkije) Nader wordt gemeld, dat de com mandant der gendarmerie te Istanboei benoemd is tot plaatselijk comman dant gedurende den sta^t van beleg. Voorts wijst men er op, dat deze maat regel, evenals die der verduistering, een onderdeel vormt van de voorzorgs maatregelen, welke genomen worden in verband met den internationalen toestand. Vandaag zullen nieuwe be perkingen van kracht worden. Het zal b.v. niet meer mogelijk zijn benzine te verkrijgen, uitgezonderd voor de am bassades en de consulaten. De taxi's zullen tot de helft worden beperkt als minister Want Führer gaat, niet als Rijkscommissaris, als minister doch slechts Duitscher, want wanneer hét den Führer gaat, dan zijn wij allen gelijk. Wij willen u toonen hoe de Führer werkelijk is en daarom hebben wij dit boekje verspreid. Wij zullen hier weinig aan toevoegen. Men behoeft de foto’s slechts te aanschouwen om een waarachtig beeld van hem te krijgen. De Rijkscommissaris verzocht hierop dit boekje met aandacht door te lezen: „Wij willen u slechts de oogen openen voor den grooten mensch, die thans in ons midden leeft”. Tot besluit van den tocht door Huskens-kolonie bezichtigde de commissaris het speelterrein, zijn order is aangelegd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Maastricht, waar de Rijkscommis saris de overdracht bijwoonde van het nieuwe dienstgebouw van zijn gevol machtigde door den rijksgebouwen- dienst. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. generaal Sehuhman, chef van de Ordnungspolizei, dr. Harster, chef van de Sicherheitspolizei, en de burge meester van Maastricht, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich. Namens den rijksgebouwendienst sprak de architect Boosten enkele woor den. beantwoord door den gevolmach tigden Kreisleiter Schmidt, waarbij in het bijzonder dank werd gebracht aan de arbeiders, die aan het gebouw ge werkt hadden en bij deze overdracht aanwezig waren. Nadat de Duitsche vlag was gehe- schen onder het spelen van de nationale liederen door het muziekkorps van de Ordnungspolizei uit den Haag, bezich- rikaansche hulp wogen wordt, voorts, dat dé v£jn de Johnson Act (verbod tot het verstrekken van leeningen aan oorlogs- debiteuren der Vereenigde Staten) en de mogelijkheid van Noordamerikaan- sche escortes voor Noordamerikaan- sche koopvaardijschepen op den Atlan- tischen Oceaan niet in behandeling heeft. De aanvallen op Londen De aanvallen op Londen gijn gisteren in den loop van den dag met succes voortgezet. Op verscheidene plaatsen in de stad wierpen de Duitsche bom menwerpers hun lading uit, waardoor een aantal branden ontstond. Ook werd een aanval op de spoorlijn Chatham—Milton gedaan, waarbij werden vernield. dat langs dezen weg de wedergeboorte van Europa en daarmede ook van de levensbelangen van de Roemeensche toekomst gewaarborgd zijn. De samen werking van het nieuwe Roemenië met de asmogendheden komt in een steeds concreter stadium. Zooals Duitschland en Italië van nu af aan op de oprechte vriendschap van het Roemeensche volk kunnen rekenen, zoo is ook Roemenië er zeker van, dat Duitschland en Italië deze vriendschap op de juiste wijze zul len weten fe waaideeren. A A A ft A A A ft A ft A ft ft A A ft ft A Uit Istanboei wordt gemeldDe Duitsche ambassadeur von Papen is per vliegtuig uit Berlijn teruggekeerd. Op de vraag of hij voorstellen van zijn regeering meebracht voor de Turk sche regeering, antwoordde von Papen, dat elke diplomaat, die uit zijn land terugkeert, altijd mededeelingen te doen heeft. De samenwerking van Roemenië met de asmogandheden De geheele Roemeensche pers zich bezig met de rois van den meenschen staatsleider naar Berlijn. Cuventul schrijft o.a.: Roemenië, dat definitief met zijn verleden gebroken heeft, moet in Rome en Berlijn de mid delpunten, waar omheen alle belangrijke gebeurtenissen der wereld draaien, zijn politieke grondslagen hervinden. Voor Roemenië is de reis van zijn staatslei der naar Berlijn niet alleen een bewijs van een geloof, doch ook het bewijs voor het onvoorwaardelijke vertrouwen, onderteekende drag. Artikel 2. In zoover de gemeen schappelijke technische commissie, waarin artikel 4 van het driemogend- hedenverdrag voorziet, kwesties be handelen, welke de belangen van Roe menië betreffen, zullen ook vertegen woordigers van Roemenië aan de be raadslagingen der commissies deel nemen. Artikel 3. De tekst van het drie- mogendhedenverdrag is aan dit proto col als bijvoegsel gehecht. Het onder havige protocol is in de Duitsche, Ita liaansche. Japansche en Roemeensche taal opgesteld. Elke tekst geldt als oor spronkelijke. Het protocol wordt van kracht op den dag van onderteeke- ning.” Heden is in Berlijn door den Duit schen minister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, den leider der politieke afdeeling in het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken, ambassadeur Buti, en den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Koeroesoe, eenerzijds, alsmede door den Roemeen- schen staatsleiders generaal Antonescu, anderzijds, een protocol onderteekend over de toetreding van Roemenië tot het cp 27 September 1940 tusschen Duitschland, Italië en Japan gesloten driemogendhedenverdrag. Het protocol heeft den volgenden tekst „De regeeringen van Duitschland. Italië en Japan eenerzijds en de regee ring van Roemenië anderzijds stellen door hun gevolmachtigden het volgen de vast Artikel 1. Roemenië treedt toe tot het op 27 September 1940 in Berlijn tusschen Duitschland, Italië en Japan driemogendhedenver- Duitsche persstemmen over het Roemeensche bezoek De politieke opbouw van Europa op den grondslag van het driemogend- hedenpact gaat onstuitbaar voort, zoo schrijft Adolf Halfeld in het „Hamb. Fremdenbl., ïn verband met het be zoek van den chef van den Roemeen- schen staat. Nadat de diplomatieke voorgeschiedenis van den oorlog haar middelpunt vond in het probleem eener erkenning van de Duitsche continentale positie door Engeland, zoo wotdt in dit hoofdartikel verder gezegd, en nadat Engeland in het eerste deel van den oorlog zelf voor alle Duitsche stappen van deze strekking doof is gebleken, wordt het eiland thans in de practijk getoond, dat zijn erkenning overbodig is geworden, aangezien het de middelen niet heeft om eenigerlei invloed op het vasteland te doen gelden. Tegenover de reëelpolitieke machtsoefening, welke Duitschland jegens Groot-Brittannië in Europa heeft veroverd, blijft het fo reign office slechts de mogelijkheid een Europesche politiek in het luchtledig te voeren. Op deze wijze, aldus de schrijver, moet men waarschijnlijk het uit Londen komende bericht opvatten, volgens hetwelk de Engelschen op de uitbreiding van het driemogendheden- pact door het toetreden van Europee- sche staten willen antwoorden met een conferentie van de in Engeland bijeen zijnde regeeringen in ballingschap. De „Börsenztg. schrijft: Hoezeer zou Engeland zich verheugen, wanneer het zich thans in staat zag ook maar een van de staten te kunnen verwelkomen, die thans met Duitschland bevriend zijn en zich uitspreken voor de juistheid en het zekere succes van de aspolitiek. Sedert gisteravond vroeg hebben sterke Duitsche luchtstrijdkrachten opnieuw aanvallen op Birmingham ondernomen. De eerste vliegtuigen keerden nog voor middernacht terug. De bemanningen rapporteerden een nieuw groot succes der aanvallen. In Birmingham woeden reusachtige bran den, die zich over groote gebouwen complexen uitstrekken, terwijl overal afzonderlijke kleine branden uitbre ken. De in duikvlucht aanvallende bommenwerpers hebben talrijke licht- fakkels uitgeworpen, waardoor zij nieuwe bijzonderheden verkregen over den toestand van de stad. Zij zagen bevestigd, dat heele straten, terreinen en fabriekscomplexen zijn verwoest en uitgebrand. De aanvallen in den afge- loopen nacht waren hoofdzakelijk ge richt op de wapenfabrieken, die tot dusver voor de Duitsche bommen nog gespaard gebleven waren. Dank zij het gunstige weer konden de bombar dementen op elke mogelijke wijze ondernomen worden. Afzonderlijke vluchten wisselden af met aanvallen van strijdkrachten in massa. De voort durende wisselende gevechtstactiek maakt het den luchtafweer onmogelijk doeltreffend op te treden. Voor het eerst werden in grooten getale op Bir mingham aanvallen in duikvlucht on dernomen. Zij waren gericht op be paalde zeer belangrijke bedrijven der Engelsche vliegtuigindustrie. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben naar aan het D.N.B. wordt medege deeld, gistermiddag Britsche stoom schepen ontdekt in de nabijheid van de Engelsche Oostkust. Terstond vielen zij ze met bommen aan. Naar tot dus ver kon worden vastgesteld is bij Har wich een 2000 ton metend stoomschip door 2 bommen op het achterschip ge troffen, zoodat het stil bleef liggen. Verwacht moet worden, dat dit schip verloren is. Duitsche duikbommenwerpers van het type Ju 87 deden een aanval op een convooi. Nadere bijzonderheden hier omtrent zijn op het oogenblik nog niet bekend. Ter eere van generaal Antonescu en minister prins Sturdza heeft minister Von Ribbentrop gisteravond in het hotel Adlon een receptie gegeven, waarop ook de overige leden van de Roemeensche delegatie, de Roemeen sche gezant Grecianu met de leden van het gezantschap, staatssecretaris Dimitriuc en de gezant Valer Pop, die beiden met een bijzondere missie te Berlijn vertoeven, aanwezig waren. Ook de Japansche ambassadeur te Berlijn, Koeroesoe, de Italiaansche am bassadeur Buti, die op het oogenblik te Berlijn vertoeft, de Hongaarsche gezant Sztojay en de Italiaansche zaak gelastigde Zamboni waren tegenwoor dig. Van Duitsche zijde waren aan wezig generaal-veldmaarschalk Kei tel, rijksorganisatieleider dr. Ley, rijks- ieider Rouhler, rijksperschef dr. Die trich, rijksminister dr. Lammers, staatsminister dr. Meissner, staats secretaris von Weizsacker, ambassa deur Ritter, chef der ordnungspolizei, generaal Daluege, S.S. Obergruppen- führer Heissmeyer, staatssecretaris Bohle, staatssecretaris Keppler, S.S. Obergruppenführer Lorenz, generaal der artillerie Jodel en andere ver tegenwoordigers van staat, partij en weermacht speelplaats reeds zoo spoedig gereed was gekomen. Ik geloof, zoo zeide hij, dat gij allen het wel -met mij eens zult zijn, dat al hetgeen wij op het oogenblik doen voor de toekomst van onze kinderen is. Voor de kinderen moeten wij ons allen in zetten. Wij maken op het oogenblik een moeilijken tijd door, doch ik ben ervan overtuigd, dat wij hem goed zullen doorstaan en dat onze kinderen eèn ge lukkige toekomst zullen hebben. Hij sprak hierna over het groote ge loof, dat de Führer in deze toekomst heeft. Er bestaat, zoo zeide hij, tus schen ons Duitschers en Nederlanders een ruim begrip, daar wij weten, dat wij elkaar zullen vinden. Voor vele din gen hebben wij geduld en begrip; op één punt echter hebben wij geen begrip en wel als het om den persoon van den Führer gaat, die dikwijls wordt bespot, niet zoozeer door het volk als wel door personen achter de schermen. Daarom, aldus dr. Seyss-Inquart, ben ik hier ge komen, niet als Rijkscommissaris, niet als om De Führer heeft gistermiddag in de nieuwe rijkskanselarij te Berlijn in tegenwoordigheid van den rijksminis ter van buitenlandsche zaken, von Rib bentrop, den Roemeenschen staatslei der, generaal Antonescu en den Roe meenschen minister van buitenland sche zaken, prins Sturdza, ontvangen. Een afdeeling van de S.S.-iijfwacht be wees bij aankomst en vertrek de mili taire eerbewijzen. Uit het communiqué, dat na het be zoek van Antonescu bij Hitler uitge geven is, blijkt, dat de bespreking ge- ruimen tijd duurde en verliep in den geest van hartelijke verstandhouding, zooals deze tusschen beide staten be staat. Officieus wordt uit Berlijn gemeld Naar omtrent het bezoek van den Roe meenschen staatsleider Antonescu aan den Führer nog bekend wordt, hebben de besprekingen tusschen beide staats lieden 3J uur geduurd. Generaal Anto nescu reed om half 7 in gezelschap van den chef van het protocol, Dörn- berg, en den Duitschen gezant te Boe karest, dr. Fabricius, naar kasteel Bel levue terug. De Führer heeft gistermiddag den r.ieuwbenoemden koninklijk Roemeen schen gezant, Constantin Grecianu, ontvangen voor het overhandigen van Zijn geloofsbrieven. In aansluiting hier op heeft Hitler den koninklijk Roe meenschen gezant met een speciale missie, Valer Pop, ontvangen. Een af deeling der S.S.-lijfwacht bracht bij de aankomst en het vertrek der diploma ten de militaire eerbewijzen. Daar de commandant van den Op bouwdienst het als zijn plicht be schouwt, om oorlogsverminkten, be hoord hebbende tot de weermacht, bij te staan in het verwerven van een be trekking. welke zij in verband met hun lichamelijke gesteldheid nog zouden kunnen vervullen, heeft hij bepaald, dat bij het zoeken naar gegadigden voor het vervullen van plaatsen in den Opbouwdienst, welke door arbeidscon- tractanten zullen of moeten worden be zet, zooveel mogelijk oorlogsvermink ten in aanmerking komen. In Heerlen werd de Rijkscommissaris ontvangen in het gebouw van de Orts- gruppe der N.S.D.A.P. door den Orts- gruppeleiter Maintz, waarbij de burge meester van Heerlen-, de heer M. F. G. M. Grunsven, de beheerder der Oranje- Nassaumijnen dr. Bruck en .de direc teur dier mijnen de heer Haex, aanwe zig waren. Na een kort oponthoud begaf de Rijkscommissaris zich naar de Hus- kenskolonie, een complex mijnwerkers- woningen, waar, hij een aanvang maakte met de verspreiding van de brochure „Wilt u de waarheid weten”, een brochure, die Hitler laat zien, zoo als men hem den Nederlanders getoond heeft en daartegenover, zooals hij in werkelijkheid is. De Rijkscommissaris ging te voet door een groot deel der kolonie, links en rechts de brochure uitreikende, ver gezeld van een groote schare bewoners der kolonie, waaronder zich vele Duit schers bevinden, die hem hartelijk toe juichten. Aan het einde van de wandeling sprak de N.S.V. Kreiswalter Schillings, en kele woorden tot den Rijkscommissaris, waarbij hij o.m. zeide, dat de Rijks commissaris er bij zijn vorig bezoek op gewezen had, dat er voor gezorgd moest worden, dat de kinderen van de Huskens-kolonie een speelplaats kre gen. Dit is thans gpschied en Kreis walter Schillings bracht hiervoor den dank over van alle moedèrs en kinde ren. De Rijkscommissaris beantwoordde hierop deze toespraak en hij wees erop, hoe hier in de Huskens-kolonie Neder- landsche en Duitsche arbeiders gemeen schappelijk en eendrachtig samenwer ken. Het verheugde hem, dat de kinder- Turksche pers waarschuwt Boelgarije Naar United Press meldt, waarschuwt de Boelgarije, dat indien dit land zich m den Italiaansch - Gnekschen oorlog mengt, dit onaangename gevolgen voor Boelgarije zou kunnen hebben. Een typisch persbericht in dit opzicht be vat het dagblad „Ikdam”. Dit blad schrijft o.a. „Turkije is bereid om met alle krachten te strijden en het slaat alle ontwikkelingen hieromtrent nauwkeurig gade. Wij hopen, dat koning Boris de fouten zal vermijden, waardoor Boelgarije in een oorlog ge wikkeld zou worden.” Het dagblad „Yesi Sabah" schrijft: „Voordat Boelgarije zijn houding be paalt, zou het goed doen alles nauw keurig te overleggen”. In goedingelichte kringen te Istan boei is men van meening, dat de te rugkeer van den Duitschen ambassa deur von Papen, den toestand in zoover zal ophelderen, dat Turkije dan zal weten wat het te verwachten heeft den, doch dat reusachtige voor raden grondstoffen te Birming ham als ruwe wol en ruwe katoen door de Duitsche aanvallen in brand moeten zijn geraakt. Verdragend Duitsch legergeschut heeft gistermiddag voor de oorlogvoe ring belangrijke installaties ten Zuid oosten van Londen met goed gevolg onder vuur genomen. j» V - A

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1