DE AUTO OP LICHTGAS HAKSCHE courant xj IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND GEMENGD NIEUWS UIT DE PERS NEDERLANDSCH-INDIE Zaterdag 23 November 1940. - DERDE BLAD Voor de oorlogsinvaliden Rust en orde op school F De Maastunnelbouw te'Rotterdam Hé hé, afsluiten! Ik ben geen kabelballon!” Alleen op voorschrift van den dokter De Heden is de verlenging van de baan van lijn 5 tot aan de Appelstraat In warmoezerijkassen mag niet worden gestookt 44e Nederlandsche Jaarbeurs van 11-20 Maart 1941 DE AMERIKAANSCHE ONDERDANEN IN NEDERLANDSCH-INDIE DE ONDERHANDELINGEN VAN JAPAN MET NED.-INDIE M bij de Thorbeckelaan in gebruik genomen. De foto werd gemaakt tijdens den proefrit op het nieuwe baanvak. (Polygoon) Lijk opgehaald Inbraken in de omgeving van Maarten Rijksoverheid tot elke prac- tische hulp bereid Aller medewerking noodig voor het sociale herstel Verstrekking van levertraan Prijzen voor melkpoeder en gecondenseerde melk De verlenging van lijn 5 van OOM KOOS Van heden tot 1 Januari a.s. den No. 17733 N.S.B. Door laatst- het voorstel beslist aan m De voor ken alleszins gunstig te” zijn. het aan te - en de uitbreiding der economische activiteit. Volgens een in de Nederlandsche Staatscourant gepubliceerd besluit van den secretarisgeneraal, wnd. hoofd van net depa.tement van Landbouw en Vis- scherij, is met ingang van gisteren het telen van warmoezerijgewassen in kas sen, serres en warenhuizen, waarin ge stookt wordt, verboden. Dit verbod geldt niet, indien het telen uitsluitend geschiedt voor het verkrij gen van plantgoed van warmoezerijge wassen. Het verbod geldt tot 1 Januari 1941. Wij vestigen er de aandacht op, dat tomaten tot warmoezerijgewassen wor den gerekend; druiven... echter niet. In de ,'liddenkous te Rotterdam heeft personeel van de rivierpolitie vanmorgen het lijk drijvende gevonden van den 43- jarigen man C. Bijl, wonende aan de Schans. De man is drie weken geleden vermoedelijk door de duisternis misleid, te water geraakt. Het stoffelijk overschot is door de Politie 2” naar het bureau Parkhaven en vandaar naar de algemeene begraafplaats Crooswijk gebracht. I>e evacuatie der Amerikaansche vrouwen en kinderen uit het Verre Oosten NEW YORK, 22 November. (D.N.B.)" De „New York Times” meldt uit Singa pore, dat de evacuatie van Amerikaan sche vrouwen en kinderen uit Neder- landsch-Indië zoo goed als voltooid is. Talrijke personen zijn in verband met het gebrek aan scheepsruimte naar Australië gevlogen, vanwaar zij naar de Ver. Staten willen terugkeeren. In strijd met de algemeene evacuatie der Amerikanen uit Oost-Azië, maken de Amerikaansche burgers in Singapore geen aanstalten om naar hun vader land te vertrekken. Nadert voltooiing De Maastunnel te Rotterdam nadert haar voltooiing. Op een na het laatste stuk is nu gezonken en de verbinding tusschen de stukken nrs. 9 en 8 is tot stand ge bracht. In de Waalhaven is alle activiteit verdwenen. Het laatste stuk ligt thans ge heel opgetuigd te wachten, totdat het mo gelijk zal zijn het naar zijn plaats van bestemming te brengen en te laten zin ken. Te meer activiteit heerscht er m de gezonken tunnelstukken, waar jnet man en macht gewerkt wordt aan het aanbren gen van de scheidingswanden tusschen de luchtkanalen en het leggen van den nj- vloer en het monteeren van de vele bui zen voor electrische kabels. In de voet gangerstunnel legt men de groote gas- en waterleidingbuizen, welke de verbinding zullen vormen tusschen de buizennetten op den rechter- en op den linkeroever. Op den linker Maasoever wordt op het oogenblik nog gewerkt aan het aanbren gen der tegels en het leggen van de be strating in de overdekte landtunnel, ter wijl de riviertunnel dreunt van het la waai der pneumatische hamers, die bezig zijn de tijdelijke schotten tusschen de tun nelstukken 9 en 8 te verwijderen en men nog doende is de verbinding tusschen de stukken 8 en 7 onder verhoogden lucht druk tot stand te brengen. Sinds eenige weken is een nieuw werk tuig op het terrein verschenen: de ge meentelijke duikerklok voor het maken van den kademuur op den rechter oever. Deze kademuur komt te rusten op zeer zware dennen heipalen, welke met een drijvende heistelling, en een zwaar stoom- blok zijn ingeheid en waarop de vloer voor den kademuur onder laag water moet worden gemaakt. Om dit werken onder normaal laag water mogelijk te maken, wordt over de koppen der palen een dui kerklok geplaatst, zoodanig, dat door het inblazen van lucht de waterstand voldoen de kan worden verlaagd om den béton nen vloer in den droge te kunnen bou wen Nadat de vloer gereed gekomen is, worden daarop groote, van te voren klaargemaakte stukken kademuur gezet Winterhulp te Middelburg Bij de installatie van de Middelburg- sche werkgemeenschap voor de Winter hulp Nederland heeft de burgemeester, mr. dr. J. van Walree de Bordes, o.a. medegedeeld, dat de directeur-generaal van de Winterhulp, de heer Piek, heeft besloten, dat gezien den bijzonderen noodtoestand, waarin Middelburg door den oorlog verkeert, alle giften, die in Middelburg bijeengebracht zullen wor den, ook in deze gemeente zullen mogen worden besteed. Bovendien heeft hij toegezegd, dat Middelburg nog hulp zou krijgen uit de bijdragen van elders. De werkgemeenschap omvat met den burgemeester 24 heeren en 5 dames uit verschillende kringen van de stad. De collecte zal Zaterdag, 30 November plaats hebben. In verscheidene plaatsen van de pro vincie Utrecht zijn den laatsten tijd in braken gepleegd. De daders gingen steeds volgens dezelfde methode te werk. Zij boorden een gat in het kozijn ter hoogte van de raampin en klommen na de verwijdering hiervan de woningen binnen. Dit geschiedde in Maarsen op negen verschillende plaatsen. De buit is tot nog toe gering geweest. De politie stelt een onderzoek in. Volgens mededeeling in de Ned. Staatscourant zijn door den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart richtlijnen vastgesteld voor het afgeven van bons voor en het voor schrijven op recept van levertraan. Hierbij wordt bepaald, dat voor prophy- lactische doeleinden levertraan uitslui tend mag worden voorgeschreven ten behoeve van kinderen van i/2 tot en met 3 jaar. Voor kinderen van i£ tot en met 2 jaar kan tot een hoeveelheid van 300 kub. cm per 4 weken worden voorge schreven en voor kinderen van 3 jaar tot 300 kub. cm per 8 weken. Van le- vertraan-emulsie en samengestelde le- vertraan-emulsie kan 2i/z maal deze hoeveelheid worden voorg"eschreven. Voor therapeutische doeleinden mag levertraan voor oudere kinderen en vol wassenen slechts worden voorgeschre ven, indien daartoe goede medische gronden aanwezig zijn. Nadere regelen hiervoor zullen door de medische hoofd inspectie der volksgezondheid worden gegeven. Deze zullen in de medische vakpers worden gepubliceerd. De geneeskundigen, die levertraan voorschrijven, zijn verplicht op recepten of bons ten behoeve van kinderen den leeftijd van het kind te vermelden en op recepten een nauwkeurige gebruiks aanwijzing. Verkoopers moeten nagaan, of de leeftijd is vermeld en of aan de toegelaten hoeveelheden de hand is ge houden. In geen geval mag een grootere hoe veelheid levertraan ineens worden voor geschreven dan toereikend is voor 8 we ken. moordaanslag zijn op de toekomst van het Nederlandsche volk, omdat de N.S.B. daardoor zou bewijzen ongeschikt te zijn, om draagster van het nationaal-socialisme te zijn. In de derde plaats is de naam natio naal-socialisme er borg voor, dat er in den nieuwen staat werkelijk socialisme zal zijn, dat wil zeggen sociale gerechtig heid, geborgenheid in eigen Volk, eerbied voor den arbeid. Van dit socialisme be grijpt noch de Nederlandsche Unie, noch het Verbond voor Nationaal Herstel een lor.” Gelijk men eenigen tijd geleden in dé pers heeft kunnen lezen, is de zorg voor het medisch en sociaal herstel der oor logsinvaliden (gewonden, verminkten en zieken) tot een onderwerp gemaakt van Staatszorg. Op instigatie van den Rijks- commissaris is een groot bedrag op de begrooting van Sociale Zaken gebracht, waaruit alle kosten van dit herstelwerk kunnen worden bestreden, terwijl daar naast het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie zorgt voor de pensioenvoorzieningen der militaire oor logsinvaliden en voor andere eventueele noodzakelijke hulp aan hen. Hun me disch herstel wordt verzorgd door den militairen geneeskundigen dienst. Na het medisch herstel en als regel zelfs reeds te voren wordt de vereeniging A.V.O. ingeschakeld om te zorgen voor het so ciale herstel, het terugbrengen der oor logsslachtoffers in de maatschappij. De vereeniging heeft daarvoor een apart bureau ingericht, het arbeidsbureau voor oorlogsinvaliden (A.V.O.) en zal een aantal employées aanstellen om over het geheele land de belangen onzer oud-strijders te kunnen behartigen en wel in den meest ruimen zin des woords, omdat de Rijksoverheid in be ginsel tot elke practische hulp bereid is. Men is van deskundige zijde de mee- ning toegedaan, dat het in weerwil van de ongunst der tijden geen onoverkome lijke moeilijkheden zal kosten om de in validen weer in de maatschappij onder te brengen. In de eerste plaats is het aantal verminkten, voor wie aanpas sing en omscholing noodig zijn, gering. Het overgroote deei der gewonden en getroffenen is er. met een gering blijvend letsel afgekomen en kan met een weinig goeden wil van beide zijden wel in het eigen of een verwant beroep weer te werk worden gesteld. Voorts is in de afgeloopen weken ge bleken. dat de bedrijfswereld zich be wust is van de in dezen op haar rus tende taak tot groote medewerking. De ondubbelzinnige blijken zijn daarvan ontvangen van individueele werkgevers, maar ook de werkgevers-organisaties stellen zich achter deze zaak. Vermeld moge nog worden, dat de overheidsdien sten- en bedrijven hun aandeel in de te werkstelling van oorlogsinvaliden te dragen zullen krijgen. Het arbeidsbureau voor oorlogsinvali den, dat reeds een aantal voormalige oorlogsgewonden heeft geplaatst of her plaatst, zal gaarne verdere aanvragen van werkgevers om oorlogsinvaliden of voormalige oorlogsgewonden in dienst te nemen ontvangen. Anderzijds kunnen zij, die reeds uit de hospitalen, zieken huizen en herstellingsoorden ontslagen zijn en nog niet geslaagd zijn in het vinden van werk, zich bij dit bureau aanmelden. Het arbeidsbureau voor oorlogsinvaliden is gevestigd Nicolaas Maesstraat 52, Amsterdam zd., telefoon 23833. De heer P. A. van Rossem over zijn taak Zooals reeds gemeld, heeft de Rijks- commissaris voor het bezette Neder landsche gebied, Rijksminister Seyss- Inquart, den heer P. A. van Rossem opdracht gegeven en machtiging ver leend die maatregelen te nemen en voor te bereiden, om in alle openbare en bijzondere scholen, uitgezonderd hooge- scholen, rust en orde te verzekeren. In verband hiermede heeft t Hdblad met drs. van Rossem, die leeraar aan het Chr. Lyceum te Zwolle is, een on derhoud gehad. De heer van Rossem zeide, dat hij nog weinig kon mede- deelen, omdat hij de uitgestrektheid en vooral de grenzen van zijn bevoegd heden nog niet kende. In wezen komt zijn toekomstige taak er intusschen wel op neer om te zorgen, dat iedere lee- ieder kind ongehinderd kan raar en werken. Mijn taak, zoo zeide de heer Van Ros sem met nadruk, beteekent geen be knotting van de vrijheid, maar een garandeeren der vrijheid. Het schoolle ven moet in de toekomst ongestoord zijn gang kunnen gaan. De pölitieke overtuiging van een leeraar of van de ouders van leerlingen mag niet tot on aangename gebeurtenissen leiden. Ik zelf, aldus spr. ben de nationaal- socialistische beginselen toegedaan, maar op school heb ik mij nooit direct of indirect met politiek bemoeid. Nooit heeft een leerling mij op school over politiek hooren spreken. In antwoord op een vraag zei de heer van Rossem, dat er zich op verschil lende scholen, doordat de politiek in het geding werd gebracht, onprettige dingen hebben voorgedaan. Dit mag niet meer voorkomen. Hoe denkt u uitvoering aan de ver leende opdracht te geven? Ook dit kan ik op het oogenblik nog niet in zijn geheel overzien. Ik weet wel, dat ik zal probeeren om moeilijk heden op de meest prettige wijze op te lossen, althans waar ze op prettige manier zijn op te lossen. Ik vind dit een mooie taak en ik meen, dat men mij deze opdracht heeft revstrekt, omdat ik ruim principieel en ook menschelijk ge noeg van opvattingen ben om succes te hebben. Laat men toch vooral niet denken, aldus zeide spr. voorts, dat er een propagandistische kant aan mijn toe komstig werk zit. Het gaat er alleen maar om, dat er rust en vrede is op school. De vrijheid van het kind moet worden gerespecteerd. Plagerijen, waar van leeraren of kinderen, ongeacht van welke politieke richting of, voor wat het kind betreft, uit welk politiek milieu afkomstig, het slachtoffer zouden kun nen worden, mogen niet meer voorko men. Is het de bedoeling, dat u deze taak alleen vervult? Neen, aldus de heer Van Rossem, ik meen, dat het in de bedoeling ligt, dat ik medewerkers krijg, die bepaalde on derdeden te behandelen krijgen. Wat mijzelf betreft, stel ik mij voor veel directeuren en hoofden van scholen te bezoeken. Ik hoop op een prettige me dewerking. Ik hoop ook, dat het weinig en als het kan nergens noodig zal blij ken te zijn, dat er tot ontslag zal moe ten worden overgegaan. Tot slot legde de heer Van Rossem er nog eens den nadruk op, dat het bij zijn opdracht niet om schooltech- nische kwesties gaat. Zijn taak is te zorgen, dat het schoolleven in orde en rust voortgang kan vinden en dat op de meest prettige wijze. Dit kan het onderwijs slechts ten goede komen. Vermeld zij nog, dat drs. P. A. van Rossem, die Vlaming is, leider der Vlaamsche Sociale Beweging is. Hij is geboren in Eemsche in Vlaanderen. Zijn opleiding genoot hij aan de univer- - teiten .te Gent, Buttingen en Amster dam. Hij was leeraar aan de H.B.S. te Alkmaar, aan de gouvernements- H.B.S.’en te Soerabaja en Malang. Se dert tien jaar is hij leeraar aan het Chr. Lyceum te Zwolle. Hij is bestuurs lid van het Algemeen Nederlandsch Verbond geweest en heeft ook actief deelgenomen aan het werk van het Nationaal Jongeren Verbond. De secretaris-generaal, waarn^U®!ld hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat niet ingang van 22 November 1940 een prijsregeling voor melkpoeder en gecondenseerde melk is getroffen Deze regeling kan als volgt worden samengevat: Ie zijn prijzen vastgesteld waartegen producenten van melkpoeder en gccon denseerde melk hun producten ten hoog ste aan den groot-handel mogen verkoo- P 2. is voorgeschreven, dat de producen- ten van melkproducten bij verhandeling van melkpoeder en gecondenseerde meiK met en aflevering aan anderen dan groot handelaren ten hoogste de onder le. be doelde prijzen mogen verhoogen met ae op 9 Mei 1940 geldende marges, eventueel verhoogd met het bedrag, waarmede de omzetbelasting is verhoogd; 3e is voorgeschreven, dat de handela ren in melkpoeder en gecondenseerde melk hun inkoopprijzen ten hoogste mo gen verhoogen met de op 9 Mei 1940 g - dende marges, eventueel verhoogd met 't bedrag waarmede de omzetbelasting is verhoog ^oorgesc|lreven «jat voor melk poeder de voor 9 Mei 1940 bestaande af- zetverhoudingen en handelskanalen ook thans nog moeten worden gehandhaafd. Dit voorschrift heeft ten doel te voorko men, dat ongewenschte verschuivingen tusschen de verschillende bij den handel in melkpoeder betrokken ondernemingen optreden. De Nederlandsche Zuivelcen- trale. afdeeling zuivel, is bevoegd hierom trent nadere voorschriften te geven en ontheffingen te vrleenen In een officieele publicatie zijn de maximumprijzen voor melkpoeder en ge- condenseerde melk nader bekend ge maakt. Een ni,euwe Japansche gedelegeerde TOKIO, 22 Nov. (Domei). Teneinde ie onderhandelingen met Nederlandsch- Indië voort te zetten, gedurende de af wezigheid van Moekai, die Zaterdag uit Batavia naar Japan vertrekt, om een tusschentijdsch rapport uit te brengen aan de regeering, heeft de Mitsoei Boessan besloten zijn directeur Yosa- boero binnenkort naar Batavia te den. De N.S.B. wijst fusie-voorstel af Ir. Mussert heeft in „Volk en Vader land" geantwoord op het voorstel van «Nationaal Herstel” om te kernen tot een fusie van de drie politieke stroomingen van het oogenblik: Nationaal Front. Ne- “Srlandsche Unie en Wnoemde wordt nu afgewezen Na te hebben herinnerd nationaal-socialistische revolutie uuitschland en aan de geschiedenis van "e N.S.B., schrijft ir. Mussert o.m •,De N.S.B heeft al deze iaren pal ge daan voor haar onwrikbaar geloof aan geboorte van een nationaal-socialis- ■lsch-fascistisch Europa n heeft on- oemelijke offers gebracht om zich te Jandhaven tegen de terreur van het de mocratische kapitalisme. Zij heeft al deze laren gestreden, om het Nederlandsche oik de mogelijkheid te openen te wor- "n opgenomen in het nieuwe Europa, «‘als kolonie, maar als vrij Germaansch 0Ut' naast de andere Germaansche vol- iin onverbrekelijke Ictsverbonden- Ik heb het rotsvaste vertrouwen i °r al deze jaren heen behouden, dat t doel zal worden bereikt, dat ons volk krijgt nieuwe Europa zijn plaats zal -Laten wij dan echter goed begrijpen, dani zal geschieden in de eerste plaats r?? zij het feit, dat Adolf Hitler zich maansch Führer weet en geen ver- van de Nederlanden als de mo on,?® Napoleon, en in de tweede plaats, Nat: 1 er ’n negen jaren harden strijd een v^^aal-Socialistische Beweging is ge- nee?„ 'd.ie nu stormachtig in kracht toe- 1% j n in staat is, om draagster te zijn khr,, nationaal-socialische wereldbe- toen?Wing in de Nederlanden Het is onze WiiJ1®’ om deze geestelijke maatschap- denJK® en staatkundige revolutie te lei- t°t een goed einde te brengen hoon geleden heb ik onder veel spot en »olk gezegd: Zonder de NSB. heeft dit *aarh8^n toekomst meer Dit is nu be- ’’aaM' die gehoond zijn als minder- kelijiteg?n en landverraders, zijn in wer- d de dragers van de toekomst uatie sUanrilr die de waarheid van het beven- Den lnziet, zal de dwaasheid begrij- v°or bet voorstel van het Verbond Ih dé ktonaal Herstel. <ioor rieerste plaats dus is de burgeroorlog •iet o?r Colijn in 1933 ontketend en is lelijk tz® ‘aak om dien zoo spoedig mo- hiet ia„ beëindigen Vermoedelijk zal dit ‘n de8. meer duren. 1- N.s r eede plaats zou opheffing van Jyiieof het samenspannen met de M iia*i *er eenige bestaansgrond is om °naal-socialisme te bestrijden, een Jodocus heeft den eersten benzine-loozen autobus van onze tram "gezien en z’n oor deel was, dat het uitermate practisch zal zijn, doch dat de schoonheid er niet door verhoogd is. Wat dit laatste betreft, dit behoeft geen argument te zijn. We doen alles om aan de moeilijke tijden tegemoet te komen en of de schoonheid er dan soms eens onder lijdt, is van geen belang. Ik ben al blij, dat men voor het brand- stof-vraagstuk der auto’s eenigszins een oplossing vindt. Jammer, dat deze dingen zich niet op water kunnen voortbewegen, want dan zou er waarlijk van geen schaarsche voorziening gesproken kun nen worden. Vooral de laatste week heb ben we in dit opzicht weer veel te geme ten gekregen. Mijn goede raad aan mijn medebur gers, om ook vooral in de vroege uren nog de verduistering te handhaven, is nog door velen in den wind geslagen, met alle onaangenaamheden, welke daar aan verbonden zijn. Eigenaardig is het overigens wel, dat men des avonds zeer i nauwkeurig de voorschriften in acht neemt en des morgens door nonchalance er niet aan denkt. Ik heb mijn huisge- nooten dienaangaande goede instructies gegeven en ik heb nu goede hoop, niet op mijn vingers getikt te worden. Men kan en moet er op letten. Anders schijnt het te zijn gesteld, zooals Wies me vertel de. met de roode achterlichtjes op de rijwielen. Treedt gedurende het rijden een of ander defect aan de installatie op. dan bemerkt men het gewoonlijk niet voor een agent of een vriendelijk fiet ser, die u achterop rijdt, er u op attent maakt. Dit lijkt me inderdaad een lastig geval, hoewel er. naar Wies me verze kert, contrólelampjes in den handel zijn. Jodocus betwistte direct de onfeilbaar heid van deze controle en hield vol, dat er tegen pech geen kruid gewassen zou zijn, hetgeen ik gaarne aanneem. De fietsenbewaarplaatsen in de open lucht, welke men op verscheidene plaat sen in de binnenstad aantreft, hebben, vertelde iemand mij, een tekortkoming. (Zij blijven ’s avonds niet lang genoeg ter plaatse of zijn bij slecht weer geheel en al opgeheven. Dit laatste vooral ver oorzaakt dan nog al moeilijkheden voor de gebruikers, die dan allen met hun stalen vervoermiddelen elders hun heil moeten zoeken. Zoo is het ook verwon derlijk, dat bij onzen schouwburg geen officieele gelegenheid is om de fietsen veilig in bewaring te geven. Hoeveel be zoekers zijn er. die na afloop der voorstel ling naar huis wandelen Het meeren- deel zal zeker per tweewieler stadwaarts gaan en voor hen mocht de schouwburg als service wel een bewaarplaatsje in richten of althans de oprichting er bevorderen.. De fietsers zijn in deze week in ander opzicht wel op hun plaats gezet. Rechts houden, goed opstellen, flink teekens ge ven en niet te vergeten het verbod om gedrieën naast elkaar te rijden, zijn de punten, waarop zij door de politie tel kens gewezen* worden, omdat de practijk uitwees, dat tegen deze regelen nog me nigmaal gezondigd werd. Het gevolg er van was, dat vele processen-verbaal wér den opgemaakt, omdat er lang genoeg ge waarschuwd was naar het oordeel van <ie politie. Uiteraard zal dit straffe ingrij pen niet nalaten indruk te maken op onze fietsende medeburgers en zij zul len er goed aan doen, om voortaan de verkeersregels zoo correct mogelijk op te volgen. Tenslotte zijn deze er ook niet voor uitgevaardigd om overtreden te wor den. Ik wil daarmede slechts zeggen, dat een gewaarschuwde fietser voor twee telt. Of zooals Jodocus het uitdrukt, ik krijg graag een bonnetje, maar niet van de politie. Wat niet slecht bekeken is van mijn geacht familie-lid. Godsdienstige overtuiging en nationale samenwerking. In het jongste nummer van het Week blad van De Nederlandsche Unie wordt er, naar aanleiding van de passage uit het program, dat de Unie de verdieping van den Christelijken geest in de samen leving wil, o.m. het volgende opgemerkt: „De Nederlandsche Unie aanvaardt de grondbeginselen van het Christendom als de grondbeginselen van het maat schappelijke leven in ons land. Het is daarvoor voldoende te wijzen op de waar de van de Christelijke naastenliefde, de waarde van de menschelijke persoonlijk heid en de uitvloeisels daarvan. „Aanvaardt zij daarmede een soort van „Christendom boven geloofsverdeeld heid”, verwatert zij het persoonlijk Gods geloof tot een erkenning van menschelij ke waarden en niet meer? Het is geens zins het geval. Toch kan De Unie bij het opstellen en uitwerken van haar pro gram niet verder gaan dan het opstel len van algemeene beginselen. „Twee goede redenen zijn daarvoor aan te voeren. Allereerst wordt het persoon lijk geloof wel gemeenschappelijk be leden, maar de kerk is daarvoor de aangewezen plaats De Nederlandsche Unie zou de kerk die taak niet gaarne ontnomen zien, integendeel, zij acht het van het allergiootste belang voor het Nederlandsche volksleven, dat de kerk in staat blijft haar belangrijke werk te verrichten „Er is nog een tweede, misschien de meest klemmende, reden om in het pro gram van De Nederlandsche Unie niet verder te gaan dan nu geschied is Wij hebben in Nederland nu eenmaal te rekenen met een veelheid var. kerken en geloofsopvattingen. Als gevolg van deze omstandigheid is er ook groote ver scheidenheid in de wijze, waarop men zijn geloof beleeft, en in den dogmati- srhen vorm, waarin men zijn geloofs waarheden belijdt „De Nederlandsche Unie eerbiedigt de kerk in haar werk. Zij kan dat alleen doen, als zij ook de afzonderlijke kerken eerbiedigt en haar geestelijke goederen geheel onaangetast laat Alleen zóó kan de vrijheid van godsdienst ten slotte gewaarborgd blijven. „In De Nederlandsche Unie zijn roomsch-katholieken, protestanten en hu manisten (men vergeve ons de weinig gelukkige uitdrukking!) vereenigd. Hun eendrachtige samenwerking is in deze moeilijke uren van ons vaderland nood zakelijk. Dat de geestkracht, die men aan zijn godsdienstige overtuiging ont leent, daarbij een voorname, inspireeren- de kracht is, lijdt geen twijfel. Het is geen toeval, dat De Nederlandsche Unie de verdieping van den Christelijken geest in de samenleving in haar program vooropstelt. „Wil echter die eendrachtige samen werking inderdaad slagen, dan is de eerbiediging van iedere godsdienstige overtuiging, m t de persoonlijke trekken daarvan, noodzakelijk Daarom kan De Nederlandsche Unie niet ingaan op de dogmatische verschillen al erkent zij de realiteit ervan Zij heeft echter open oog voor de waarde van den Christelij ken godsdienst, welks kracht voor het persoonlijk èn maatschappelijk leven voor de Unie onbetwistbaar vaststaat. Ook brengt „De Unie” een uitvoerige toelichting op punt 1 van het sociaal-eco- nomische gedeelte van het programma van De Nederlandsche Unie: organische ordening der arbeidsgemeenschap klassetegenstellingen. Betoogd wordt am dat in den opbouw van een corporatief bestel ondernemer, kapitaal en arbeider één gemeenschappelijk belang hebben en dat de arbeider als volkomen gelijkwaar- dig moet worden beschouwd. De over heid dient in iedere corporatie vertegen woordigd te zijn; de nationale corpora tieve raad moet worden gezien als een stuk volksvertegenwoordiging. Gunstige vooruitzichten vooruitzichten der deelneming de aanstaande voorjaarsbeurs blij- Immers niet alleen komen van de zijde der ge bruikelijke deelnemers op verheugende wijze de aanvragen binnen, doch ook wenschen tal van nieuwe deelnemers beslag te leggen op ruimten in de jaar beursgebouwen. De gebruikelijke groe pen zullen vertegenwoordigd zijn, waar onder de groep bouwmaterialen en we genbouw voor de voorjaarsbeurs steeds een vooraanstaande plaats inneémt; bo vendien heeft ingevolge gebleken wen schen van het bedrijfsleven het jaar- beursbestuur de vorming van nieuwe groepen en de uitbreiding van bestaan de ter hand genomen. Hieronder mogen genoemd worden de groepen schoenen industrie, voedings- en genotmiddelen, textiel en confectie inzonderheid tav de verwerking van kunstzijde, celwoi e.d., chemische- en pharmaceutische nijverheid, speelgoedindustrie, toerisme en sportartikelen. Ook zullen ditmaal weder enkele buitenlandsche secties aanwezig zijn, terwijl met andere over deelneming nog wordt onderhandeld De belangstelling, welke aldus voor Y.o^arsbeurs blijkt, toont aan, aat net bedrijfsleven ook ditmaal weder hLJ\LhrOge mate priis °P stelt de ?®™uddel?ng .7an het Nederlandsche J^beursinstituut aan te grijpen voor het instandhouden on /-T4 J

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9