haagsche courant VROUWENHOEKJE Voor den puzzelaar BINNENLAND FINANCIEEL GEMENGD NIEUWS Maandag 25 November 1940. Standaardisatie van melk VIERDE BLAD ONDERWIJS EN KERK Nederlandsche Heide Maatschappij o c- EEN HINDE GESTOLEN AANRIJDING TE NAARDEN TREINONGEVAL TE AMSTERDAM De Efficiency-dagen St. Nicolaaspakketten EEN URE VAN VEROOTMOEDIGING EN GEBED BETALINGSVERKEER MET BULGARIJE Het boekje „Wilt u de waarheid weten?” Toen de jagers terugkwamen was de buit verdwenen geen korte cursussen in e.h.b.o. De winning en de behandeling van modelmelk i Verkoop volle melk verboden Kool is rijk aan vitaminen c de Zaterdag ge- r den Clearinginstituut melk aan- A. „In No. 17734 getroffenen aan dezen eerste hulp kunnen verleenen. inclusief voorzoover goed Zelfs een te Ex. Staatsinrichting M.O. Geslaagd te 's-Gravenhage de heer J. M. de Haas, te ’s-Gravenhage. Ex. Wiskunde L.O. Geslaagd te 's-Gravenhage: mej. C. A. Schoenmaker, te Middelburg en de heer J. Sinnema, te Huizum. Stuurliede n-e x a m e n. Geslaagd te ’s-Gravenhage voor Isten stuurman groote handelsvaart de heer J. W G. van der Horst. -r woord, Ik heb het zelf uit Zijnen mond gehoord; ’k Vertrouw op God, door geene vreesgestoord; Wat sterv’lng zou mij schenden? enz. (Ps. 56 5), waarna de voorganger den zegen afsmeekte. Terwijl de organist ten gehoore bracht „Nader mijn God bij U, U naderbij”, stroomde het kerkgebouw leeg. koolsoorten uiter- aan de Drie personen licht gewond Zaterdagmiddag is op het station Mui- derpoort te Amsterdam een rangeerende locomotief op een stilstaanden personen trein geloopen, welke uit de richting Am. stelstation was gekomen. De bagagewagen van den personentrein werd uit de rails gelicht, waarbij de buffers eenigszins werden beschadigd De hoofdconducteur en twee reizigers liepen door wegsprin gende glasscherven eenige schrammen op. Het treinverkeer had eenige vertraging. Jongen aan bekomen verwondingen overleden Professor E. Wiersma overleden. Gisteren is na een korte ongesteldheid in den ouderdom van 82 jaar te zijnen huize te Groningen overleden de oud-pro- fessor E. D. Wiersma. Enno Dirk Wiersma werd op 29 November 1858 te Pieterzijl gem. Grijpskerk geboden. Hij studeerde aan de universiteit te Groningen en pro moveerde in 1886 tot doctor in de ge neeskunde. De overledene, die tot zijn aftreden in 1923 aan de academie te Gro ningen verbonden was, genoot ook ver buiten onze grenzen een groote vermaard heid. Hij was lid van de Nederlandsche aca demie van wetenschappen te Amsterdam. Tal van publicaties op neurologisch en psychiatrisch gebied en verscheidene boe ken verschenen van zijn hand. Voor zijn vele verdiensten verwierf hij de onder scheiding van ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De crematie ge schiedt Woensdag te Westerveld na aan komst van den trein van 3.15 uur n.m. Bij gelegenheid van een hertenjacht op de Hooge Veluwe werd een hinde ge schoten die men ter plaatse achterliet om later te vervoeren. Toen de jacht- opzichtersassistent na eenigen tijd ver scheen om den buit te halen, bleek het hert verdwenen. Een onderzoek had, zoo meldt de „N. R. Crt.”, tot resultaat, dat de hinde teruggevonden werd, doch ont daan van de beste deelen, achterbouten, rug en dergelijke. De verdenking viel op twee personen die binnen de afgesloten wildbaan waren gesignaleerd. Een hun ner, zekere v. d. B., werd door de politie gearresteerd. Het onderzoek duurt voort. Party zeep in beslag genomen Bij een groothandel te Bennekom heb ben controleurs van den Crisisopspo ringsdienst, in samenwerking met ge meente- en Rijkspolitie, een groote partij toiletzeep, met een totaal gewicht van 3200 kg, ontdekt, welke niet was opge geven. Twee controleurs, die eerst sinds kort te Ede werkzaam zijn, hadden reeds eenige dagen het vermoeden, dat te Ben nekom groote hoeveelheden zeep, clande stien in voorraad gehouden werden. Zij hielden, zoo meldt de Tel., de zaak goed in het oog en kregen daardoor zoodanige aanwijzingen dat zij met succes konden ingrijpen. Met behulp van de politie te Ede en Bennekom werden de pakhuizen van de firma aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen, terwijl tegelijkertijd een controle op de boeken werd toege past. Het bleek, dat ruim 3200 k.g. toilet zeep clandestien voorhanden werd gehou den, waarop terstond beslag werd gelegd. De geheele partij zal naar het politie bureau te Ede worden overggbracht. Tegen den eigenaar van het bedrijf is proces-verbaal opgemaakt. Oplichter gearresteerd De politie te Maarsen heeft de hand weten te leggen op een Amsterdammer, die tal van oplichtingen te Maarsen en in andere plaatsen der provincie Utrecht pp zijn geweten heeft. Nu eens huurde hij een fiets en bracht het rijwiel niet terug. Dan weer kocht hij er een zonder het te betalen. Dit gelukte hem altijd, omdat hij zeide, de fiets even te willen probeeren. Hij liet dan zijn oude achter. De Amsterdammer werd echter bekend in de streek en daaraan is het te danken, dat hij te Maarsen herkend en gear resteerd werd. Hij is voorgeleid voor den officier van justitie te Utrecht en daar na naar het huis van bewaring gebracht Verticaal: 1. Muts, 2. E.K., 3. Cru, 4. Rib, 5. Ui, 6. Snel, 7. Jo, 9 Ai, 10 Bar, 11. Rap, 12. Mia, 13. Adé. 15 Kop. 16 Bel, 18. Lof, 20. Ark, 22. Boa, 23 Neder, land, 24. Ode, 26. Mei, 27. Kei, '?8. Elp, 29. Slagregen, 32 Onzeker, 34 Oordeel, 36. Dorst, 37. Etage, 38. Weide, 39. Taart, 41. Amper, 54. Oud, 56 Vla, 57 Rei 59. Esp, 61. Wol, 63 Nat, 64 Ets, 65 Tel, 67. Oog, 69. Nap, 70. Lei, 71. Sem, 73. Oom, 75. Stop, 77. Tule, 80 Ir, 82 Rum, 83. Een, 85. L.K., 87 Br 88 E d' In de Gereformeerde Kerken in Nederlanu Gistermorgen is in alle Gereformeerde kerken in ons vaderland een door de classis ’s-Gravenhage, daartoe door de Generale Synode der Geref. Kerken aan gewezen, uitgeschrëven ure van veroot moediging en gebed gehouden in ver band met den nood der tijden Ook in de Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband vond zulk een bijzondere gods dienstoefening plaats, terwijl we er aan herinneren dat het gisteren over de ge heele wereld een vanwege de R.K. Kerk uitgeschreven biddag was. Wij bepalen ons wat de Gereformeerde Kerken betreft tot den dienst in het grootste van de Geref. bedehuizen in onze stad: de Nieuwe Zuiderkerk. waar voorganger was ds. L. Oranje Czn.. Ge ref. predikant te ’s-Gravenhage-West. In het ruime bedehuis bleef geen plaats onbezet, terwijl meerderen zich met een zitplaats langs de muurpaden moesten vergenoegen. Ds. Oranje opende den dienst op gebruikelijke wijze, waarna hij las uit de Klaagliederen van Jeremia van het derde hoofdstuk de verzen 1940. Tot tekst voor deze ure had hij gekozen de verzen 5557 uit dit hoofdstuk: „Heere! ik heb Uwen Naam aangeroepen uit den ondersten kuil. Gij hebt mijne stem gehoord; verberg Uw oor niet voor mijn zuchten, voor mijn roepen Gij zijt genaderd ten dage, als ik U aanriep; Gij hebt gezegd: Vrees niet!” De voorganger wees er op, dat de ge meente thans in een zeer bijzonderen dienst is saamgekomen. Een bidstond voor den vrede? Ook dat. Maar de bid- brief van de classis spreekt niet eerst van den vrede, maar van een opwekking om te komen tot schuldbelijdenis voor God van gemeenschappelijke, particuliere en kerkelijke zonden. Dan pas kan sprake zijn van een bidden om vrede. Niet aan God vragen om een vrede tot eiken prijs, maar een vrede in gerechtigheid, een vrede waarbij niet het onrecht trium- feert. Het is, aldus spr., een verheffende ge dachte, dat een groot deel der Christen heid vandaag is gemobiliseerd tot het gebed, al is het te betreuren, dat enkele kerkformaties door allerlei omstandighe den niet konden meedoen, al zal ook daar tot God in den gebede genaderd worden. Een leger van bidders staat van daag geschaard om het ééne kruis. Toch is het bidden moeilijk, wijl er zooveel vleesch en wereld bijkomt en de haat tegen menschen en volkeren in ons hart een plaats zoekt. Spr. wil vanmorgen aan Jeremia vra gen hoe we bidden moeten zooals het behoort. Het echte bidden is niet het werk van den bidder alleen, maar niet minder van den Aangebedene. Spr. vond in zijn tekstwoord drie gedachten: le. recht bidden is steunen alleen op den naam van Jehova; 2e. dat de Heere Zijn oor neigt tot den bidder, en 3e. dat het echte bidden niet onbeantwoord blijft Hierna ging ds. Oranje voor in een gebed, waarin hij de nooden van volke ren en wereld aan Gods troon opdroeg. Staande zong de gemeente ten besluite: Ik roem in God; ik prijs ’t onfeilbaar De oplossing van plaatste puzzle luidt Aanvaring motorschip met sleepboot Tengevolge van de duisternis is in den nacht' van Vrijdag op Zaterdag het mo torschip Berthe van Keulen”, op weg van Enkhuizen naar Delfzijl, op het Ijsselmeer onder Broekerhaven tegen de sleepboot „Johanna” gevaren. Door den schok sprong de ketel der „Johan na” en braken alle stoonileidingen; de machinist, die zich aan dek bevond, werd over boord geslingerd en viel op de ..Bertha' De .Johanna”, die drijvende bleef, is later, zoo meldt het „Hbl door de Bertha” opgepikt en te Enkhuizen binnen gebracht. Herdenking professor dr. A. H. de Hartog In nagedachtenis van prof. dr. A. H. de Hartog is dezer dagen op de begraafplaats Zorgvliet te Amsterdam, van de gelden, welke door het herdenkingscomité bijeen gebracht zijn, een graftombe ingericht. Door de ontstentenis van de naaste’ fami lieleden ging deze plechtigheid met geen enkel ceremonieel gepaard. Bovendien is aan den senaat van de gemeente-universi- teit een portret van dr. de Hartog aange boden, geschilderd door tAevrouw de Bal- bian-Verster, dat een plaats in de senaats kamer gevonden heeft. Voorts is in het huis te Castricum, waar de hoogleeraar de laatste jaren verblijf gehouden heeft, een gedenksteen aangebracht. Stapelloop m.s. ,,Aldabi:' Zaterdag werd het motorvracht- en pas sagiersschip „Aldabi”, in aanbouw voor van Nievelt, Goudriaan en Co.’s Stoom vaart Mij. N.V. te Rotterdam, van een der hellingen der Nederlandsche Dok Maat schappij N.V. te Amsterdam, met goed gevolg te water gelaten. Het wegnemen der laatste beletselen geschiedde door mevr A. M. M. Eikelenboom-Smit, ech.t- genoote van een der directeuren van bovengenoemde reederij. Het schip is ge lijk aan het op 31 Mei j.l. te water ge laten m.s. „Albireo”, voor dezelfde ree derij, dat thans afgebouwd 'wordt. Het draagvermogen is 9300 ton, “machinever- mogen 4400 A.P.K dienstsnelheid 13j mijl- uur, aantal passagiers 34, eerste klasse. Een aantal genoodigden woonde de tewaterlating bij MEER In de jaarvergadering van de Nederl. vereeniging van Docenten jn E.H.B.O., is nogmaals besproken of het gewenscht is, naast de cursussen, welke opleiden voor het eenheidsdiploma, korte cursussen toé te laten, De vergadering was unaniem van oordeel, dat korte cursussen moesten wor den verworpen. Slechts cursisten, die het eenheidsdiploma hebben verkregen, kun nen in staat geacht worden eerste hulp bij ongelukken te verleenen. De geldig heidsduur van het diploma is bepaald op twee jaar. zoodat men zekerheid heeft, dat Jaarvergadering In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht vond Zaterdagmiddag de 52ste algemee- ne vergadering van de Nederlandsche Heidemaatschappij plaats, welke verga dering gepresideerd werd door den on der-voorzitter mr. S. baron van Heem stra. Nadat de voorzitter in het bijzon der ir. J. Hidde Nijland welkom had ge- heeten, die namens den secretaris-gëne- raal van het departement van Sociale Zaken aanwezig was, zeide hij in zijn openingswoord o.m dat de oorlog op het werk van de maatschappij weinig invloed heeft uitgeoefend. Wel is echter het karakter van dit werk verhnderd men concentreert thans de aandacht op die werken, die spoedig of onmiddellijk resultaten kunnen afwerpen ten dienste van de voeding van mensch en dier, zulks, omdat wij thans moeten leven althans hoofdzakelijk van wat onze bodem oplevert. Hooge eischen worden daardoor aan bodem zoowel als aan arbeidskrachten gesteld en het is daar om te betreuren, dat een acuut gebrek aan geschoolde landarbeiders dreigt. Aan het verslag van de directie ont- leenen wij, dat de maatschappij op 1 Juni 1940 4256 leden en 148 begunstigers telde. Uit het overzicht van de agrari sche bedrijven blijkt, dat het jaar 1939 voor de veebedrijven niet ongunstig is geweest. De opbrengst van de akkerbouwbedrij- ven viel, zoowel kwalitatief als kwanti tatief, mede en dank zij het ingrijpen van de regeering, waren de uitkomsten heel wat beter dan in het vorige jaar De gemengde bedrijven konden echter nog geen ondernemingswinst maken en zonder overheidssteun zouden zij er slecht aan toe zijn. Kettinghandelaars te Amsterdam gesnapt De politie van het bureau Pieter Aertz- straat te Amsterdam heeft een goeden slag geslagen met de arrestatie van een viertal mannen, die er van beschuldigd worden, de prijsopdrijving- en hamster wet 1939 te hebben overtreden. Het was de politie ter oore gekomen, dat in haar sectie een groote partij, be staande uit toiletzeep, zeepvlokken, rijst en erwten, lag, welke op onregelmatige wijze in den handel gebracht was. Een winkelier aan den overkant van het IJ had dezen voorraad ongeveer een half jaar geleden gekocht, doch wilde hem nu weer van de hand doen. Daartoe had hij de goederen doen overbrengen naar een filiaal in Amsterdam-Zuid. De filiaalhou der had. de partij weer ondergebracht in een particuliere woning, doch juist dit vervoer verwekte argwaan. De bewoner van Jaet huis en de filiaalhouder werden aangehouden, evenals de kooper. die reeds handgeld voor de goederen gegeven had. Tenslotte is ook de winkelier uit Noord in verzekerde bewaring gesteld. Het boekje: Wilt u de waarheid weten? wordt op groote schaal in Ne derland verspreid. Het is de bedoe ling, dat het in alle Nederlandsche huisgezinnen zal komen. Nadat Vrij dag de Rijkscommissaris in Limburg de verspreiding persoonlijk heeft inge zet, zijn de commissarissen-generaal, de weermachtsbevelhebber en de Duitsche hooge autoriteiten begonnen met de verspreiding in de verschillen de deelen des lands. Het aantrekkelijk uitgevoerde boek je bevat veel fotomateriaal met bij schriften over den persoon van Führer, waarbij tevens, bij wijze van tegenstelling, voorbeelden zijn ge voegd van vroeger hier te lande ver spreide caricaturen. Normalisatie van bouwverordeningen Van architectenzijde is de hoofdcom missie voor de normalisatie in Nederland opmerkzaam gemaakt op de thans be staande verscheidenheid in de verschil lende bepalingen der gemeentelijke-bouw verordeningen, slechts bij uitzondering gemotiveerd wegens plaatselijke omstan digheden van welvaart of bodemgesteld heid, maar welke net economisch ont werpen en bouwen van wonigen in den weg staan Nadat de hoofdcommissie omtrent de wenschelijkheid en de mogelijkheid van de voorgestelde normalisatie het oordeel heeft gevraagd van verschillende belang hebbenden, heeft zij ingesteld een com missie 54, voor de normalisatie van voor schriften ten behoeve van bouwverorde ningen. Voorzitter van deze commissie is ir. H. van der Kaa. hoofdinspecteur voor de volkshuisvesting te 's-Gravenhage. De commissie is op 18 November ge ïnstalleerd door den voorzitter der hoofd commissie. den heer C. J P. Zaalberg, waarna zij haar arbeidsveld heeft bespro ken. Het secretariaat der commissie wordt vervuld door het Centraal Normalisatie Bureau, Willem Witsenplein 6, ’s-Graven hage Tentoonstelllng „Voeding in oorlogstijd” de tentoonstelling heidtm ln 00rl°Sstiid” in het Veilig- museum te Amsterdam geopend. Van C' J' Ph Zaalberg, voorzitter «OUsen™ ueSt,?Ur van het Veiligheids- heeft daarbij een redé gehouden. EXAMENS U\n iversiteit te Ut recht. Semi-artsexamen de heeren J. Lange- laar en H. M. J. Schreuder; artsexamen de heeren L. C. Brands, W. F. van den Helm en A. J. K. van Spanje. Vrije Universiteit. Cand. ex. theologie de heeren A. L. Bos en Th. Swen; cand. ex. rechtsweten schap de heer P. Adriaanse. Ex. M.O. S t a a thu i sh o u dk. Geëxamin en afgew. te 's-Gravenhage 3 candidaten. In een Zaterdag verschenen buitenge wone Staatscourant komt voor een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken betref fende modelmelk. Artikel 2 dezer verordening luidt: De aanduiding „modelmelk” mag uit sluitend door hem, wien daartoe op schriftelijke aanvrage door den secreta ris-generaal vergunning is verleend, worden gebezigd voor melk, gewonnen onder de voorwaarden en voldoende aan de eischen, gesteld in dit besluit Artikel 3: De vergunning, in artikel 2 bedoeld, wordt slechts verleend, indien naar het oordeel'van den secertaris-gene- raal voldoende waarborgen aanwezig zijn, dat het bedrijf van den aanvrager en diens bedrijfsuitvoering aan de in de vol gende artikelen gestelde eischen zullen voldoen;, zij kan worden ingetrokken, in dien de secretaris-generaal die waarbor gen niet meer voldoende acht. Artikel 4: Het bedrijf mag uitsluitend worden uitgeoefend in perceelen of op landerijen, waarvan de ligging in de schriftelijke aanvrage voor de vergun ning, in artikel 2 bedoeld, is vermeld. In andere perceelen of op andere landerijen mag dit slechts geschieden, nadat voor af schriftelijke toestemming is verkregen van den directeur van den keurings dienst. Artikel 5: Aan het bedrijf moeten ver bonden zijn een geneeskundige en een veearts, die het hygiënisch toezicht op het bedrijf uitoefenen. Hun aanstelling is onderworpen aan de goedkeuring van den secretaris-generaal, die deze goedkeuring te allen tijde kan intrekken. Voorts bevat het besluit talrijke andere maatregelen van hygiënischen aard. De Zaterdag verschenen buitenge wone Staatscourant bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Sociale Zaken en van Landbouw en Visscherij betref fende standaardisatie van melk. Artikel 2 daarvan luidt: Het is aan melkverkoopers Zaterdagavond om zes uur werd te Naarden een 17-jarige johgen, die uit het zwemstadion terugkeerde, ter hoog te van de melkfabriek Gooiland bij het oversteken van den weg door een zand- auto uit Laren gegrepen en overreden. De jongen, die een bloedende hoofdwonde en een zware hersenschudding had opge- loopen, is naar het diaconessenzieken huis vervoerd. In den loop van den avond is de jongen aan de gevolgen van de aanrijding overleden. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht wonden in het feit, dat het slachtoffer, in gedachten verzonken, geen aandacht heeft besteed aan het verkeer Den chauf feur treft dan ook geen schuld. vreemd, daar men gewoonlijk aan neemt, dat een gerecht lichter verteer baar is, wanneer het langer gekookt wordt en daardoor zeer zacht en gaar op tafel komt. Met kool is dit echter niet het geval. De veranderingen, welke optreden bij het lang verwarmen, zijn voor de meeste menschen veel hinder- lijker dan de celstof, welke de kort ge kookte kool eenigszins knappend maakt. Bovendien worden bij het koken in ruim water, naast den koolsmaak ook stoffen verwijderd, welke helpen dezen smaak te verzachten. Ook de in water oplosbare zouten worden op die manier weggegooid. Alle koolsoorten worden het beste op gezet met weinig water, want tijdens het koken laat de kool, daar het een zeer waterrijke groente is, nog vocht los. Het overtollige vocht wordt met wat aangemengd aardappelmeel gebon den of men voegt een beetje melk toe en bindt dan met bloem. De kool moet niet nagestoofd worden. De kooktijd van de kool, mits fijngesnipperd, is een half uur. roode kool behoeft niet langer dan drie kwartier te koken, indien men de azijn maar niet eerder toevoegt dan wanneer de kool gaar is. Azijn houdt n.L het gaar worden sterk tegen. Een „rauw slaatje” Weinig bekend, doch zeer smakelijk is het maken van een „rauw slaatje” van kool, zooals men dat ook omstreeks 1800 al aanbeval. Hiervoor wordt de kool zeer fijn geraspt of geschaafd en dan aangemaakt met olie en azijn of citroen sap. Het toevoegen van appel bij het roodekoolslaatje geeft hieraan een fijnen smaak. Alle koolsoorten kunnen hiervoor gebruikt worden en vormen dan met aardappelen en bijv, visch een smakelijk en gezond middagmaal. Door de bereiding als stoofpot, stamppot of koolsoep is afwisseling te brengen, terwijl met behulp van kaas of kerry een wijziging in den smaak is te verkrijgen. Een volgenden keer zullen we enkele recepten geven. Geen z.g. crisisproducten naar het buitenland Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat thans op' grond van het besluit van 23 September 1940 (Verordeningenblad stuk 31, no. 174) het te koop aanbieden, het te koop doen aanbieden, het verkoopen of doen verkoopen. met bestemming naar hel buitenland, van alle bij of krachtens artikel 1 der Landbouw-crisiswet 1933 aangewezen crisisproducten, is verboden. Voorts is bepaald, dat voor de onder dit verbod vallende producten waarvan een uitvoermonopolie bestaat, ontheffing van dat verbod kan worden verleend door de crisis-organisatie, die als monopoliehoud- ster voor den uitvoer der betreffende producten is aangewezen. Voor producten van de bloementeelt en de boomkweekerij, bollen en knollen van bloemgewassen kan zulk een ontheffing worden verleend door de Nederlandsche sierteejtcentrale te ’s-Gravenhage en voor turf en turfpro- ducten door de Nederlandsche turfcen- trale te Assen. De voedingsraad schrijft ons: De bekende raadgeving is: „In den winter zoo weinig mogelijk gebruik ma ken van inmaak, maar de groenten zoo veel mogelijk in verschen toestand ge bruiken”. Hiervoor zijn de mate geschikt, daar ze rijk zijn vitaminen-c. In aanmerking komen witte-, roode-, groene- en savoyekool en de spruitjes. De spruitjes kunnen ge oogst worden zoodra er een nachtvorst over gegaan is, hetgeen thans overal het geval is. Men kan meermalen van dezelfde plant oogsten, daar de groei den geheelen winter doorgaat. Pas in het voorjaar, als ze beginnen door te schieten, is de oogst ten einde. De in September en October geoogste sluitkoolen kunnen, bij een zorgvuldige behandeling en op een geschikte plaats bewaard, den geheelen winter door goed blijven. Wie buiten woont kent het in kuilen van de kooien wel. Maar ook de stadshuisvrouw kan de kool bewaren, mits zij een goeden kelder heeft. Zoo doende heeft ze altijd versche groente bij de hand. De kooien worden hiervoor in een drogen, vorstvrijen kelder aan den stronk opgehangen, niet op den grond gelegd. Goede kool voelt vast en zwaar aan en de bladeren zijn frisch. Kool moet slechts kort koken Er zijn menschen, die meenen geen kool te kunnen verdragen. Voor de meesten is dit echter het geval, indien zij toebereid is op de manier, waarop dat in de meeste gezinnen gebeurt. Kool bevat n.l. zwavelverbindingen, welke vrij komen bij het koken. De on aangename geur, welke de kool bij het koken verspreidt, wordt hierdoor ver oorzaakt. De onaangename gewaarwor ding, welke velen nog eenige uren na het gebruik van kool voelen, is hierop terug te brengen. Maar verreweg de meeste menschen kunnen kool zonder den geringsten hinder gebruiken, wan neer deze slechts kort uur) en met weinig water verhit is. Dit klinkt Post ze tijdig en verpak ze goed. De St. Nicolaaspakketten die men per post verzenden wil, dienen dit jaar in verband met de vervoersmoeibjkheden de verduisteringsmaatregelen en de beperkte autotractie extra vroeg ter post te worden bezorgd Natuurlijk zal deP°st 'al het mogelijke doen, om na Zaterdag 0 November geposte St. Nicolaaspakketten nog tijdig te bezorgen maar de kans op teleurstelling is dan heel groot- Men helpt de post en zichzelf door, bij het gereedmaken van St. Nicolaaspak ketten. voor het volgende te zorgen. Een volledig adres, zoowel op de adres kaart als op het pakket, waarin vooral ook naam en adres van den afzender worde vermeld, een bijzonder deugdelijke ver pakking met stevig touw en papier, het adres op het pakket schrijven of plakken (met lak vasthechten is verboden), een tweede gelijkluidend adres in het pakket sluiten, leg dit niet tusschen, maar boven op den inhoud, geen verzending van sap- rijp fruit e.d. tezamen met andere dingen die kunnen bederven of vlekken. Wie in dezen tijd aan bederf onderhe vige waren met de post wil verzenden houde er in het algemeen rekening mede ...w— -- dat het vervoer thans bijna altijd langer deze eerste helpers zonder schade voor de duurt en dat de post in de komende St. Nicolaasdagen zwaar belast zal zijn. Transport-, verpakkings- en arbeids- scholingsvraagstuk De prae-adviezen, welke op de Effi ciency-dagen 1940 te Amsterdam zullen worden behandeld, staan in het teeken van het transport-, verpakkings- en arbeids- scholingsvraagstuk J de Kanter schrijft over „Centrale Pl,aat.sen vo°r jongeren en voor oude- ren .,,.enlSe der besproken punten zijn vrijwillige deelneming aanleg van den werklooze en behoeften der industrie; theoretische vorming is zeer wenschelijk, doch blijve beperkt tot het strikt nood zakelijke. Ir. Ch. Penning behandelt „De oplei ding der leerlingen bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij” Van de vra gen, die zich bij dit onderwerp voordoen noemen wij bijv.Hoeveel jongens moe ten in opleiding worden genomen? Welk soort jongens moeten worden opgeleid’ Moet het onderwijs in of buiten den werk tijd worden gegeven? Moet onderwijs in eigen kring of in combinatie met anderen worden gegeven? Het prae-advies van ir. J M. Louwerse luidt: „De voorlichting van toezichthou dend personeel op het gebied der weten schappelijke bedrijfsvoering”. Dit doel kan worden bereikt door voordrachten, uit gaande van genootschappen of particulie ren, terwijl ook schriftelijke cursussen Kunnen worden gegeven. ^r- S. Elzinga geeft een beschouwing over de „Groei en beteekenis van het andels- of Sociaal-Economisch Onder wijs Prae-adviseur poneert de volgende stellingen: Het handels- of sociaal-econo- misch onderwijs is uit de zich wijzigende maatschappehjke behoeften geboren en vindt daarin nog steeds zijn ontwikke- gsbasis. Zal het handelsonderwijs aan zjn doel beantwoorden, dan moet het in eik opzicht volwaardig zijn. Het handels- «nawwijs kan slechts dan blijvend zijn wak tegenover de maatschappij vervullen, Ker J,°.Ver een Perfect docentencorps en geregeld contact met S houd^n°rdlgerS Uit het bedr*ifsleven lib?,LW' Scholten beschrijft de tijdschrift- 19'isa,tUUr de? Octrooiraad. Sedert classeerd Ca tijdschriftartikelen ge- Uit\,™ dj J<Ln? stippelt eenige richtlijnen kina.?°r de* behandeling van het verpak- van hertaNSIVkE studie-commissie »Tran«^' c ,,y°e™an schrijft over Sorin^^\d<dele? voor wegverkeer in een n„?jd' Men beeft bij het zoeken naar de ko? osfln# voor het Vervoersprobleem (EasoJi,8 fnsschen verschillende systemen dent?APt;roatorent el*c‘rische tractie, paar- kostenC«e’ jenz. Pe hieraan verbonden lyseerH orden het prae-advies geana- rangschikf1 m tabellen overzichtelijk ge- 1isat'ieHvanrehftr° Wijst erop’ dat centra- vinden r>„ J?tet Yer,voer dient plaats te tI'aakt dll prfnSipe wordt inbreuk ge en arrt.r°Ha gedecentraliseerde vraag tie BoerzPd®.de.8ecentraliseerde produc- gr°ep zaPm^?0® Van de laatstgenoemde IrPv w worden ingevoerd. WeiicpVvvan G°Sh zet tenslotte uiteen, zijn aan ?‘?..en ,bezwaren verbonden Van marhinerSC1y ende soorten opstelling advies werktuigen in zijn prae- h*ssch;nghi ,ld”Iets over bet verband de fabriek”^ vervoer en de Inrichting van verboden volle melk en/of melk te verkoopen. Artikel 3: Het verbod in artikel 2 gesteld geldt niL Indien de volle melk of de melk uit sluitend wordt verkocht anders dan rechtstreeks aan verbruikers, 2 Indien de melk wordt verkocht door melkverkoopers, die in heli bezit zijnvan een vergunning volgens artikel 29 van h t Melkbesluit mits zij deze melk hebben betrokken van een bedrijf, als bedoeld in artikel 5 deze melk voldoet aan den eisch, gesteld in artikel 4 en deze ver koop niet plaats vindt in gebieden, ge meenten of gedeelten van gemeenten, als bedoeld in dit artikel, sub. 3; 3. Indien de volle melk verkocht wordt in gebieden, gemeenten of gedeelten van gemeenten, door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken aangewezen, of door bedrijven, welke van bem ontheffing van het verbod hebben verkregen; 4. Indien de volle melk verkocht wordt volgens een door den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij vastgestelde 'regeling ten be hoeve van bepaalde categorieën van ver bruikers en deze volle melk voorzien is van de aanduiding „gepasteuriseerd”, als bedoeld in artikel 13 van het Melkbesluit of van de aanduiding „modelmelk”, als bedoeld in het besluit van den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken van 18 November 1940 betreffende modelmelk. Artikel 5 luidt als volgt: Behandeling van volle melk of room, teneinde deze door onttrekking van melk vet of toevoeging van gedeeltelijk ont- I roomde volle melk of ondermelk te bren gen op het voorgeschreven vetgehalte (tusschen 2, 4 en 2, 6 pCt.) mag uitslui tend geschieden in bedrijven van melk verkoopers, die daartoe een schriftelijke vergunning van den directeur van den keuringsdienst van het gebied, waarin de behandeling van de volle melk of den room geschiedt, hebben verkregen. Aan deze vergunning kunnen door den directeur van den keuringsdienst voor waarden worden verbonden. Voorts bevat het besluit een aantal andere artikelen. Overtreding van eenige artikelen wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. Het Nederlandsch maakt bekend: De afwikkeling van het betalingsver keer met Bulgarije geschiedt voortaan binnen het kader der Nederlandsch-Duit- sche en Duitsch-Bulgaarsche clearing. Onder de regeling vallen alle weder- zijdsche verplichtingen, voortspruitende uit transacties, afgesloten na 14 Oc tober 1940, wegens: 1. invoer van Nederlandsche goederen in Bulgarije, en van Bulgaarsche goede ren in Nederland. 2. nevenkosten in het goederenverkeer, 3. veredelings- en reparatiekosten, 4. het verzekeringsverkeer het herverzekeringsverkeer, de verplichtingen uitgedrukt zijn in Rijks marken, lewa’s of guldens. Vooruitbetalingen voorzoover usantieel zijn toegestaan. Voor storting in de clearing is vergunning van het deviezeninstituut ’s-Gravenhage vereischt, aan te vragen per formulier b.i., met veamelding bo venaan het formulier „Bulgarije”. Nederlandsche debiteuren zijn ver plicht tot storting op postrekening 2020 ten name van het Nederlandsche Clea ringinstituut „Duitschland” of op de re kening „Duitschland” van het Neder landsche Clearinginstituut bij de Neder landsche Bank N.V. te Amsterdam on der gelijktijdige inzending aan het Clea ringinstituut, afd. Bulgarije, van het in de Duitsche Clearing gebruikelijke stor- tingsformulier „a”, waarop duidelijk in rood te vermelden „Bulgarije”. Met nadruk wordt er op gewezen, dat onderaan het formulier de schuld, waar tegen gestort wordt, duidelijk en nauw keurig dient te worden omschreven, bij schulden ontstaan uit invoer onder ver melding van het statistieknummer der goederen. Is de invulling onvolledig of ontbreken bescheiden, dan wordt het for mulier teruggezonden en de storting voor- loopig aangehouden. ■Betalingsverplichtingen in lewa’s en andere vreemde geldsoorten moeten bij storting op basis van de laatstgenoem de clearingkoersen in guldens worden omgerekend. Bij invoer uit Bulgarije moeten de ge bruikelijke clearingdocumenten aan de douaneambtenaren worden overgelegd. Nederlandsche crediteuren moeten hun vorderingen na ontvangst van het be richt van storting aan het clearinginsti tuut indienen door middel van het in de Duitsche clearing gebruikelijke formu lier ,,b”, in te zenden aan de afd. „Bul garije” van het Nederlandsche Clearing instituut. Voor den export naar Bulgarije is voor exporten, ingevolge contracten afgeslo ten na 14 October 1940, een vereffenings- certificaat vereischt. Verwezen wordt naar onderstaande mededeeling van het Crisis Uitvoer Bureau. Formulieren zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel, de banken en het clearinginstituut. De bepalingen der deviezenverordening 1940 blijven van toepassing op handelin gen, vallende buiten het kader van boven staande regeling. Voor de afwikkeling der wederzijdsche verplichtingen voortgesproten uit trans acties afgesloten voor 15 October 1940, zal nog een andere regeling worden ge troffen. Het Crisis Uitvoer Bureau deelt in aan sluiting aan het bovenstaande mede: Het vereffeningscertificaat kan bij het Crisis Uitvoer Bureau worden aange vraagd op de voor Duitschland gebruike lijke wijze, d.i. door middel van het ge le aanvraagformulier, hetwelk bij den Economischen Voorlichtingsdienst en de Kamers van Koophandel en Fabrieken verkrijgbaar is. Bij deze instellingen zal binnen enkele dagen een handleiding voor de invulling van het genoemde vraagformulier beschikbaar zijn. z Voor producten, welke onder een uit- voermonopolie uit hoofde van de Land bouw Crisiswet vallen, is de afgifte van het vereffeningscertificaat door het Cri sis Uitvoer Bureau gedelegeerd aan de desbetreffende centrale-monopoliehoud- sters. Bovenstaande regeling brengt geen wij ziging in de verplichting tot het indie nen van een verzoek om dispensatie, resp. uitvoermachtiging ingevolge de Uitvoerverbodenwet, en het Crisis Land- bouw-uitvoermonopoliebesluit 1939. □e boschbouw Het uitbreken van den oorlog nad op den boschbouw een grooten invloed In eens kreeg men aandacht voor het zoo lang ten onrechte verwaarloosde Neder landsche hout. De prijzen liepen op en het inlaridsche hout werd niet alléén gevraagd, doch het bleek tevens, dat het uitstekend bruikbaar was. Misschien, zoo merkt de directie op, leert men in deze benarde tijden onze inlandsche bosch- producten beter kennen en waardeeten. In de fruitteelt heeft men weinig last ondervonden van den in 1938 optreden den strengen winter, daar op deze vorst periode een zachte winter volgde. De bloeitijd van het fruitgewas was nor maal. De kwaliteit- leek aanvankelijk zeer goed doch toen het fruit op de veilingen was aangevoerd, bleek, dat het doorsneeproduct in ons land nog slecht is en dat het moeilijk was, werkelijk prima fruit te telen. De prijzen waren over -het algemeen vrij laag. Voor de zoetwatervisscherij was 1939 een ongunstig jaar Aan de distributie van de zoetwatervisch in het binnen land blijkt nog alles te mankeeren, ter wijl van de zijde der vischwinkeliers geen of onvoldoende medewerking wordt ondervonden om tot een betere regeling te komen Voor natuurbescherming werden ver schillende subsidies verleend, terwijl de maatschappij steunde bij den aankoop van terreinen, waarvan het behoud wegens natuurschoon en wetenschappe lijke waarde wenschelijk was. Het aantal bosch- en heidebranden was in het verslagjaar wat geringer dan in 1938. Desondanks blijft een oppervlakte verbrand bosch van ruim 252 h.a en ruim 2500 h.a. verbrande heide wel heel erg groot voor ons boscharme land. In zijn toelichting op dit verslag be steedde de heer C. van den Busscne, president-directeur der maatschappij, aandacht aan hetgeen na het afsluiten van dit verslag is gebeurd. Op het ter rein van de uitvoering van cultuurtech nische en andere werken met gebruik van werkloozen deed zich in de maan den Januari en Februari van dit jaar de strenge winter gevoelen en nagenoeg al het werk moest gedurende ongeveer 2 maanden worden stilgelegd. Van midden Mei af was het noodzakelijk, op tal van plaatsen groote aantallen werkloozen op te vangen en daarnaast verscheidene' werkplannen zoodanig te wijzigen, dat nog in dit jaar een verhoogde opbrengst aan voedingsgewassen werd verkregen. In Juli bereikte het aantal tewerkgestel- den een ongekend hoog cijfer dat echter in den nazomer snel terugliep, terwijl ook de herfstmaanden een ander beeld tonnen dan gebruikelijk is en in stede van een toename een duidelijk dalende tendenz vertonnen. In den raad van commissarissen wer den vervolgens gekozen’ de heeren A. J. Blijdenstein. Enschedé; jhr. A J. B. van Suchtelen van de Haare^ Het Loo mr W M van Lanschot. Vughtjh>r. ir. C E. W van Panhuys. 's-Gravenhage.en jhr. dr C G. C. Quarles van Ufford, Apeldoorn. Horizontaal: 1. Mercurius, 7. Juk, 8. Ina, 10 Bot, 11 Rumba, 14 Eik, 16 Ba, 17. Sla, 19. Dal 21 Ob, 23 Nero, 25 Op. maker, 28. Epos, 3Ó El, 31 Dof 33 Kol 35. Al. 36. Den, 37. Eiwit'. 40. Opa. 42. Ego, 43. Zet, 44 Air. 45 Mug. 46 Roe, 47. Alida. 48. Dop. 49. Lijs. 50. Keg. 51. Ree. 52. Epe. 53 Toe. 55 Evert, 58 Eer, 60. N.W., 62. Ürn, 64. Els, 65. Te, 66. Dood, 68 Analist, 72 Poen. 74 L O 75. Sta, 76. Est, 78. Ö.L., 79 Git, 81. Priem, 84. Ulm, 86. Rob, 88. Elk, 89. Promenade.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13