Rede van den Rijkscommissaris I I I Maandag 25 November. 1940. No. 17734. Zes Britsche koopvaarders tot zinken gebracht Hongarije sluit zich bij het Drie-Mogendhedenpact aan I I I Tijdens „Richttest" te Maastricht n De oorlog ter zee Malta Mislukte Engelsche lucht aanval op Berlij weer gebombardeerd Southampton zwaar gebombardeerd Dokterstelefoon: De groote lotsgemeen- schap der Germaansche volkeren VERDUISTEREN van 5.36 uur n.m. tot 9.19 uur v.m. «O HL KB (Zie verder 3e blad, pag. 1JJ Het Duitsche weermachtbericht 5 s sz Engelsche vliegtuigen boven Zwitserland Het Italiaansche weermachtbericht Maan: 26 Nov. op 5.09 u. v.m. onder 4.11 u. n.m. 5 No. 394920 No. 116364 Tijdens de plechtige bijeenkomst in het Belvédère-paleis te Weenen, waarin Hongarije zich aansloot bij het Drie-Mogendhedenpact. Van rechts naar linksgraaf Csaky, Ciano, von Ribbentrop, Teleki en Koeroesoe. (Holland) De verliezen der Britsche marine Door het afweervuur terug gedrongen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Zweedsch schip getorpedeerd Tweehonderdvijftig vliegtuigen in den aanval COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Werkloosheid een ongeluk van in De juiste leiding Arbeid het groote kapitaal In neer. was hier en daar u Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f4.—, zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is ƒ7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 et. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Een duikboot vijandelijke waarin ontstonden, duurden den geheelen de door werd slechts wijze ge- is, A A A A A X A A 2 A A A A A A A a A s A A a a a a A A A a 3 Het D.N.B. meldt uit Bern: Opnieuw hebben Britsche vliegtuigen de Zwit- sersche neutraliteit geschonden door bo ven Zwitsersch gebied te vliegen. De staf van het Zwitsersche leger deelt mede: „Zaterdagavond hebben verschei dene vreemde vliegtuigen in Zuidooste lijke richting gevlogen boven het Zuid westen van Zwitserland. De luchtafweer trad in werking. Enkele vliegtuigen cir kelden eenigen tijd boven het Meer van Genève en Beneden-Wallis, waar licht- fakkels werden uitgeworpen. Boven de Zuidwestelijke Jura-grens vlogen de toe stellen terug.” ken uitgang van het Kanaal vrij groote groepen Engelsche jagers tot den strijd te dwingen. Bij deze aanvallen wer den 4 vijandelijke toestellen neerge- sehoten Waarschijnlijk zijn nog 2 ma chines neergeschoten. Twee Italiaan- sche vliegtuigen gingen verloren. Het 170ste communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier d.d. gisteren luidt: „Aan het Grieksche front trachtte de ■Vijand tevergeefs de manoeuvres onzer troepen, die op regelmatige wijze wor den voortgezet, te verhinderen. In de nabijheid van Pantellaria is een Blen- heim-vliegtuig, dat door onze jagers was ingehaald, brandend neergehaald. Bij een aanval op Malta hebben onze ja gers in gevechten met vijandelijke jacht- toestellen 6 vijandelijke toestellen bran- dat. Wij stellen den arbeid van den mensch en den arbeidenden mensch in het middelpunt van ons geheele le ven. Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct„ buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. een groene tafel zit. De juiste leiding moet midden in het menschelijke leven gaan staan. Zij moet het gevoel hebben ik heb getracht te doen wat juist en werkelijk noodzakelijk was en ik zal thans in hun oogen lezen, of het mij gelukt is, dan wel of ik mij nog meer moet inspannen. dend neergeschoten. Daarop viel een onzer formaties bommenwerpers de vliegvelden Micabba eb Halfar aan, waarbij de voorgenomen doelen getrof fen werden. Al onze toestellen zijn terug gekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijandelijke luchtmacht bommen geworpen op To- broek en Bardia zonder slachtoffers te maken of schade te veroorzaken. In de nabijheid van Samos in de Egeïsche zee zijn vijandelijke zeilschepen door onze vliegtuigen gebombardeerd, zoodat zij in brand geraakten. Onze lichte eenheden hebben een vijandelijk patrouillevaar tuig en mijnleggers aangevallen en ge troffen. Al onze eenheden keerden on beschadigd terug. In Oost-Afrika hebben vijandelijke ge pantserde afdeelingen een aanval ge daan op El Galo in Kenya. Zij werden met verliezen teruggedreven. Boven Kisimaio is een vijandelijk toestel, dat een verkenningsvlucht maakte, door onze jagers neergeschoten, de beman ning is gevangen genomen. Vijandelijke vliegtuigen wierpen zonder succes bommen bij Decamere. De vijandelijke luchtmacht heeft een nachtelijken aanval gedaan op Turijn en Ligurë en bommen, brandbommen en lichtfakkels uitgeworpen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren, terwijl er geen schade is aangericht”. De aanval op een Britsch convooi door vestzakslagschip een Canadeesche haven zijn, naar uit Ottawa wordt gemeld, 43 zeelieden aangekomen, de overlevenden van 2 vrachtschepen, welke op 5 November varende in een Britsch convooi, waren aangevallen en in brand geschoten. De schipbreukelingen vertelden, dat een der beide schepen was gezonken. Over het andere schip, waarop een zware brand was uitgebroken, wisten zij geen bijzon derheden. Italiaansche vliegers in actie De formaties Italiaansché vliegers, <lie in den strijd zijn gebracht tegen het Britsche eiland, zijn er Zaterdag in geslaagd in de nabijheid van de Engelsche kust aan den Noordoosteljj- Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.; Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. StadspatiëntenNo. 49 Toen dan later de kapitalistische orde kwam, is dit gebruik in verge telheid geraakt. Want toen werd het werk niet meer gedaan om der wil le van het werk, maar de arbeid was, zooals iedere andere waar, te koop. De eene dat is de onderne mer trachtte zooveel mogelijk ar beid voor weinig geld te koopen, de ander trachtte zijn arbeidskracht zoo duur mogelijk te verkoopen. Het re sultaat was de klassenstrijd. Geld is niet het belangrijkste begrip voor den mensch. Het essentieele begrip voor den mensch is de arbeid. De arbeid is het groote „kapitaal”, zooals wij het willen noemen, dat ons de na tuur of de schepping of God heeft geschonken, en daarom, kameraden, zooals ik u thans allen wil noemen, moeten wij anders gaan denken, onze gedachten moeten zich van het geld afkeeren. Wij in Duitschland doen De „Popolo di Roma” publiceert een statistiek van de verliezen der Britsche marine van 1 September 1939 tot nu toe welke officieel door de Engelsche admira liteit zijn toegegeven. De totale verliezen bedragen 85 schepen, met 314.000 ton. De verliezen bestonden uit de volgende sche pen: het slagschip „Royal Oak” van 29.055 ton, twee vliegtuigmoederschepen met in totaal 45.000 ton, drie kruisers met 18.020 ton, negen hulpkruisers met 137.990 ton, 37 torpedobootjagers, waaronder twee Poolsche met 50.035, ton, 24 duikbooten met 26.449 ton, drie artillerieschepen met 4030 ton, en zes-mijnenvegers met 4225 ton. Zaterdagavond laat heeft een sterke formatie Britsche bommenwerpers ge tracht de Duitsche hoofdstad aan te val len. Geen enkel toestel slaagde er in Berlijn te bereiken. De Engelschen vlogen op verschillen- de hoogten en uit verscheidene richtin gen naar de hoofdstad en op één plaats deden zij bijzonder veel moeite om door het versperringsvuur van Groot-Berlijn te breken. Zij kwamen echter reeds vroeg in de zoeklichten en werden met geconcentreerd vuur bestookt. Bij Pots dam en Nauen en op een andere plaats heeft men duidelijk gezien, dat de En gelschen aanvankelijk trachtten op ge middelde hoogte naar Berlijn door te breken. Toen dit mislukte wierpen zij lichtfakkels uit om zich beter te kun nen orienteeren. Daarop vlogen ze iets terug, stegen hooger en gingen op een andere plaats tot den aanval over. Zij werden opnieuw teruggedrongen en door het afweervuur op de vlucht ge dreven, alvorens zij Berlijn bereikten. In de dorpen voor Berlijn was de bevolking niet eens meer in de schuil kelders gegaan: zij volgde met belang stelling op straten en pleinen het mis lukken der Britsche manoeuvres. Men zag ergens een parachute uit een vlieg tuig dalen. Ooggetuigen verhalen dat zij onder aan deze parachute iemand za gen, die blijkbaar onder den indruk van het krachtige afweervuur uit de machine was gesprongen om zijn leven te redden. Bommen zijn in de naaste omgeving van Berlijn niet geworpen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 materiaal nog steeds in bezit is van de opereerende Italiaansche troepen. De buit beperkt zich tot palen van de prikkeldraadversperring, die voor de voorste in het weermachtbericht ge noemde stellingen zijn opgericht. Britsche kust beschoten Zaterdag en gisteren hebben ver dragende batterijen van leger en ma rine verscheidene militaire doelen aan de Zuidoost-kust van Engeland met succes onder vuur genomen. Italiaansche tegenspraak In goed ingelichte kringen te Rome, aldus het D.N.B., worden door de vijandelijke propaganda verspreide ge ruchten, volgens welke Grieken bij de jongste operaties Italiaansch oorlogs materiaal buit gemaakt zouden hebben en zich hierop beroemen, op de meest besliste wijze tegengesproken. Kanon nen noch machinegeweren of ander oorlogsmateriaal, aldus wordt in deze kringen verklaard, kunnen in handen van de Grieken zijn gevallen, daar dit het Vrijdag te Maastricht „Richtfest” ter gelegenheid van den bouw Ik beken volkomen openlijk, dat wat wij u vooreerst brengen, beper kingen zijn. Het is volkomen juist, dat gij vroeger voor September 1939 en ook voor Mei 1940 uiterlijk beter hebt geleefd. Maar gij weet ook, dat wij om ons bestaan strijden en daar om mag ons de duur van dezen strijd niet af schrikken. Wij stellen ons er daarom op in, dat deze oorlog nog jarenlang kan duren, maar wij zullen nooit meer toegeven. De geschiedenis heeft ons slechts eenmaal zwak gezien in 1918, daarom schakelen wij ons thans om op deze levenshouding, op dat wij volhouden, hoelang de oorlog ook moge duren. Dat heeft tengevolge, dat wij juist u, den arbeiders, niet dat gene kunnen brengen, wat wij willen, maar dat wij zeggen moetendeze lotsgemeenschap begint met beper kingen. Het Zweedsche schip „Anton” heeft draadloos medegedeeld, dat het 250 mijl ten Westen van Ierland is getorpe deerd. Het schip is drijvende. Voorts is, volgens een bericht van „Dagens Nyheter” uit Gothenburg, de Zweedsche vischkotter „Eerly” in de nabijheid van Skagen met alle opvaren den vergaan. Hetzelfde blad meldt, dat de Zweedsche vischkotter „Exel” over tijd is. Ofschoon omtrent het vergaan van deze beide schepen niets bekend is ge worden, geeft dit toch, naar van be voegde Duitsche zijde wordt vastge steld, aanleiding om er aan te herinne ren, dat in het Skagerrak een Duitsch „waarschuwingsgebied” ligt. Duitsche bewakingsstrijdkrachten hebben in de nabijheid van dit waar schuwingsgebied herhaaldelijk wrak stukken gevonden, welke klaarblijKelijk afkomstig waren van kleine vaartuigen, welke in de nabijheid van de Skager- rakversperrin- de geboden voorzichtig heid om een of andere reden niet in het oog hebben gehouden. Dit lot heeft bij twee vroegere gelegenheden reeds de Zwedsche vischkotters „Ines” en ,,Hu- gin” getroffen. Het Finsche stoomschip Lahti”, dat voor Engeland bestemde contrabande aan boord had, is alleen aan een ramp ontkomen, doordat het door Duitsche bewakingsstrijdkrachten werd opge bracht. Het gemeenschapsgevoel Ziet gij, daaruit vloeit dan dit ge meenschapsgevoel van een volk voort. Dit is de belevenis, welke wij thans in Duitschland hebben. Ik zeg dit, op dat ook gij, Nederlanders, deze bele venis zult krijgen. Het is bij ons niet zoo, dat wij de goede recepten, welke wij hebben, alleen voor ons zelf willen houden. Tegenover u in ieder geval niet. Tegenover u geven wij de beste recepten rustig, want wij wenschen, dat ook gij een zeer hecht aaneen ge smeed gemeenschapsvolk zult worden, waarbij de eer van den arbeid en ook de eer van het bloed op den voorgrond zal staan. Wij, het Duitsche volk, hebben ons hervonden. Wij willen nooit meer iets als het internationalisme. Wij hebben 1914 beleefd en 1918. Niemand is voor ons opgestaan, toen na valsche voor spiegelingen het dictaat van Ver sailles werd gesloten en alles wat vroeger gesproken had over wereld- verbroedering, heeft zich op ons ge worpen. Wij waren uitgeleverd, wij stonden aan den rand van den afgrond en toen heeft God ons een man gege ven, zij het ook den grootsten, die ons Duitsche volk ook ter wereld heeft gebracht, onzen Führer, Adolf Hitler. Toen hebben wij geleerd, dat het belangrijkste het volk is en de ge meenschap van het volk. Wij blijven niet in de gemeenschap staan. Wij weten, dat deze gemeenschap is ont sproten uit gemeenschappelijk bloed en wij weten, dat dit bloed een nog grootere ruimte vult, dat is de ruimte der Germaansche volkeren. En wij voelen de bijzondere verantwoorde lijkheid voor deze volkeren van Gen- maansch bloed. Wij willen onze erva ringen niet voor ons zelf houden. Of gij er gebruik van wilt maken is uw zaak, maar wij willen, wat wij aan ervaring verworven heb ben, u ter beschikking stellen, daar wij niet willen dat ook gij dezen bitteren weg moet gaan en daar wij wenschen, dat gij deel zult hebben aan deze groote in zichten, die wij in den bittersten strijd hebben verworven. Daarom zeg ik uOok voor geldt de eer van het bloed en de eer van den arbeid. Het zwaartepunt van de Duitsche luchtaanvallen in den vorigen nacht lag. naar het D.N.B. ver neemt, op de havenstad Southamp ton aan de Zuidkust van het Brit sche eiland. Ongeveer 250 vlieg tuigen vielen de haveninstallaties en opslagplaatsen van deze stad aan en wierpen ongeveer 300.000 kilogram dynamietbommen van al lerlei soort en alle kalibers en meer dan 12.000 brandbommen Thans zult gij wellicht begrijpen, waarom wij juist in de werkloosheid’ een ongeluk zien, niet omdat men dan uit de begrooting van den staat on dersteuning moet betalen, maar om dat dit bijzondere goed van den mensch niet wordt gebruikt. Wat ie mand presteert, moet voor de ge meenschap waardevol zijn. Dat is juiste en waardevolle arbeid. Op de zen arbeid komt het aan en eerst deze geeft den mensch de waardigheid van zijn arbeid. Het gaat er heelemaal niet om dat een werklooze een klein inkomen heeft „bij van spreken een aalmoes”, het gaat erom, dat de mensch eei^t door den arbeid de waardigheid verwerft. Wanneer wij ons voorstellen dat een volk, zoowel het Duitsche als het Ne- derlandsche „leeft in een lotsgemeen schap”, dan is het duidelijk, dat ie dere hand, die zich niet roeren kan, een verlies is voor het geheele volk. D.w.z. een verlies ook voor de waar digheid van het volk, en dientenge volge hebben wij in het middelpunt van ons doel de e<.r van den arbeid geplaatst. Kameraden, gedachten van dezen aard komen op, wanneer men bijeen komt na de voltooiing van een bouw werk, wanneer degenen elkander nog eens begroeten, die hier maandenlang bijeen waren en die iets gewrocht heb ben. Zij hebben allen medegewerkt tot een groot gemeenschappelijk werk ge reed was. Dit is een schoone gelegen heid om de kameraadschap in den ar beid te gevoelen. Bij een in de vroege morgenuren van 22 November verrichten luchtaan val op de wapenfabrieken in Gr? t- ham ontstonden aldaar verscheidene branden. Verder waren de bomaanval len gericht tegen Portland, Southamp ton, Portsmouth, en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid-Engeland. Het mijnen leggen in de Britsche havens werd in versterkte mate voortgezet. In den loop van 23 November wierpen verkenningsvlieg tuigen bommen op Londen. Het grootste deel van de in den •fgeloopen nacht naar Duitschland ge vlogen Britsche vliegtuigen kon ten gevolge van den krachtigen luchtaf weer zijn doel niet bereiken en wierp daarom de bommen op open veld neer. In een klein plaatsje werden woon huizen door deze bommen getroffen en verscheidene personen gewond. Het Italiaansche vliegercorps schoot in een lucntgevecht 6 Britsche jagers neer en verloor 2 eigen vliegtuigen. Vier an dere Britsche gevechtsvliegtuigen wer den door Duitsche jagers en een door de luchtdoelartillerie neergeschoten, zoodat de totale verliezen van den vijand gisteren 11 vliegtuigen bedroe gen 7 eigen vliegtuigen worden ver mist. Tijdens gehouden van de voltooiing van het nieuwe dienstgebouw zijn gevolmachtigde voor de provin cie Limburg, heeft de Rijkscommis saris de volgende redevoering uitge sproken. Partijgenoot Schmidt, partij ge- nooten en Nederlandsche arbeidska- meraden, Het verheugt mij dat ik vandaag hier ben in een kring, dien ik schat op 200 personen, en waarvan men kan zeggen, dat het grootste deel uit Nederlanders bestaat. Wij houden een „Richtfest”. Het is een oud gebruik van onze voorvade ren. Wanneer een bouwwerk gereed was, kwam nog eenmaal alles bij el kaar. Dan kwamen de bouwmeester, alle meesters, helpers, gezellen en leerlingen om in een vroolijk uur het menschelijke einde aan dit werk te vieren. Ziet gij, dat is een bruik, dat alleen dan mogelyk wanqeer men het werk, dat men ver richt heeft, beschouwt als het toon aangevende doel, en wanneer niet de winst of het loon, kortom het geld, een rol spelen. Nu moet gij niet denken, dat dit slechts een enkele gelegenheid is, welke wij aangrijpen. Het is niet als een op den kalender van tevoren aan gegeven feest, waarvoor men nettere kleeren aantrekt, er heengaat en wacht tot het voorbij is. Tenminste zoo zouden wij dat niet willen. Wij ge- looven, dat wij steeds weer bijeen moeten komen. Men moet iedere gele genheid aangrijpen, waar dit mogelijk is, opdat allen die gemeenschappelijk iets ^ot stand hebben gebracht, ook buiten dezen arbeid in blijde uren te zamen zijn. Ik acht het zeer belang rijk, dat juist diegenen, die de verant woordelijkheid dragen, steeds tot het volk gaan en steeds midden in het volk staan. Tenslotte moeten zij uit het volk opgegroeid zijn, want alleen zoo weten z;ij waar zich de nooden be vinden. Maar nog meer, wij moeten tot het volk gaan en iederen mede- mensch in de oogen zien, wiens lot wij in handen hebben. Het is slecht ge steld met den leider, die slechts aan heeft 6 bewapende koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 29.100 b.r.t. tot zinken gebracht. In den nacht van 22 op 23 Novem ber zette het lucht wapen zijn ve'r- geldingsviuchten tegen Londen met het grootste succes voort, en viel met sterke afdeelingen op nieuw de installaties van de Brit sche bewapeningsindustrie in Bir mingham aan. Verscheidene hon derden vliegtuigen wierpen hier in een onophoudelijken aanval meer dan 300.000 k.g. bommen neer. In het schijnsel der lichtfakkels en van de branden was duidelijk waar te nemen, dat talrijke voor den oorlog belangrijke fabrieks- rnstallaties zijn vernield. Het wolkendek open, zoodat de aanvallende vliegtui gen hun doelen goed konden her kennen. In de haven- en industrieele installaties braken geweldige branden uit, die tot zelfs in Frankrijk waren te zien. De aanvallen concentreerden zich Vooral op de zeer belangrijke haven en werfinstallaties alsmede op eenige belangrijke wapenfabrieken, Zeer zware ontploffingen De aanvallen nacht. Terwijl de eerste vliegtuigen reeds kort na zonsondergang startten, keerdeu de laatste pas in de vroege morgenuren terug. Londen en eenige andere steden werden door minder sterke afdeelin gen van het Duitsche luchtwapen en afzonderlijke vliegtuigen met bommen bestookt. In Londen lagen de doelen in de City, in de regeeringswijk en in enkele Oostelijke stadsdeelen. Er wer den opnieuw een aantal groote en vele kleine branden, alsmede instortingen veroorzaakt. Ook Liverpool, Birken head en Bristol werden aangevallen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1