HAAGSCHE COURANT II Opening kunstijsbaan te Amsterdam WINTERHULP NEDERLAND ♦uit BINNENLAND STADSNIEUWS Maandag 25 November 1940. Rede van den Rijks- commissaris Vele belangrijke giften DERDE BLAD De nieuwe rijtijden NED. AMATEUR TOONEEL UNIE WERKLOOS BUFFETBED1ENDE STAL RIJWIELEN DE ONDERWIJS EN KERK Engelsche bomaanvallen op Nederland NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING OPGEHEVEN BURGERIJ HOUDT ZICH BETER AAN DE VERDUISTERINGS- VOORSCHRIFTEN DE VERLENGING VAN LIJN 5 TOT DE APPELSTRAAT TIJDENS VERDUISTERING VAN TRAP GEVALLEN STRIJD TEGEN HET VONKEN VAN DE TRAMBEUGELS DANSLEERAREN MOETEN ZICH SCHRIFTELIJK MELDEN De Apollohal te Amsterdam heeft haar poorten geopend voor de schaatsliefhebbers. Reeds op den eersten dag bonden velen de ijzers onder en reden hun eerste baantje. (Polygoon) 5£>o; 500; De opdracht van den Führer NEDERL. LEGER DES HEILS Vervolg van het le blad. De jaren 1917 en 1918 ja- be- zal Richt- en de ik van No. 17734 Bouwsteen voor de kame raadschap van wijze PSEUDO-CONTROLE-AMBTENAAR MET ROMANTISCHER INSLAG. punt die den ontstaan, zullen wij Aan gevolgen overleden Op den avond van 19 November j.l. viel de 58-jarige G. de B. uit de Mar- celisstraat, tengevolge van de duister nis, van de portiektrap van zijn wo ning. Met een hersenschudding werd hij door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Daar is hij Zaterdag aan de gevolgen van zijn val overleden. Verscherpte dienstorder In aansluiting op ons bericht inzake het voorkomen van vonken van de trambeu- gels vernemen wij, dat de directie van de H.T.M. aan de trambestuurders een ver scherpte dienstorder heeft doen toekomen, waarin medegedeeld wordt, dat behalve na het invallen van de duisternis ook over dag stroomloos gereden moet worden bij de sectie-schakelaars, alle kruisingen en verbindingswissels. In de bochten ontstaan door het sleepen van den beugel in zijde- lingsche richting dikwijls vonken. Na het invallen der duisternis moet dan ook in de bochten stroomloos gereden worden of indien dit niet kan mag op de eerste stel ling gereden worden. Door al deze maatregelen ontstaat een vertraging in den dienst. Men overweegt dan ook een wijziging in de dienstrege ling aan te brengen. Morgenmiddag zal de heer L. C. Reedijk in het Gebouw de Ruyterstraat 67, voor de Volksuniversiteit een voor dracht houden over het onderwerp „Su matra, van Zuid naar Noord”, welke wordt toegelicht met film. Gesneuvelden herdacht Ter gelegenheid van den wereldbiddag voor den vrede werd gisteren in de kathe drale kerk te Breda een plechtige H. Mis voor de gesneuvelde militairen der stad opgedragen. Er bestond, voor deze plech tigheid een buitengewoon groote belang stelling zoodat er in het groote kerk gebouw plaatsen te kort kwamen. Onder de aanwezigen waren mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, het gemeentebestuur van de stad, de vroegere commandant van het derde legercorps, oud-generaal ma joor A. A van Nijnatten en talrijke oud- militairen van alle rangen. De plechtige H. Mis werd opgedragen door oud.aal- moezenier J. van der Made met assisten tie van de andere oud-aalmoezeniers der stad. Aalmoezenier van der Made her. dacht in een treffende predikatie de ge vallen militairen. De rijtijden van lijn 5, die met ingang van Zaterdag j.l. naar haar nieuwe eind punt, de Appelstraat, rijdt, zijn als volgt: Werkdagen: 7.05 van Mient-^Laan van Eik en Duinen. Daarna van Appelstraat om 7.10 en voorts om de 10 minuten tot 9.10. Vervolgens van 9.34 af om de 12 mi nuten tot en met 7.23 nam. De laatste tram van de Appelstraat vertrekt om 7.36 nam. Van Prinsessegracht: Van 7.31 af iedere 10 minuten tot en met 8.51. Vervolgens van 9.03 af iedere 12 minuten tot en met 7.39 nam. De voorlaatste tram vertrekt van dit punt om 7.56 nam., de laatste (tot Laan van Eik en Duinen) om 8.03 nam. De dienst van lijn 5 op Zondagen is als volgt geregeld: 7.05 van de Mient, daarna van de Appel straat om 7.20, 7.40, 7.50, 8.15, 8.28, 8.46, 8.59 en voorts om de 12 minuten tot en met 12.59. Daarna 1.10 nam., 1.20 nam. en om de 10 minuten tot en met 7.30 nam. Laatste tram 7.36 nam. Van Prinsessegracht: Van 7.30 af, iedere 20 minuten tot en met 8.50, vervolgens 9.04, 9.15, 9.27, dan iedere 12 minuten tot en met 1.27 nam. Vervolgens van 138 nam. af iedere 10 minuten tot en met 7.48 nam. De voorlaatste tram vertrekt van dit punt om 7.56 nam. De laatste tram om 8.03 nam. (tot eindpunt MientLaan van Eik en Duinen.) Een ding kunnen wij echter niet ver geten en dat is, dat de Führer in uw Nederlandsche dagbladen is bespot. Dat heeft ons pijn gedaan en dat kun nen wij niet dulden, want wij staan in voor onzen Führer. Gij zelf echter hebt niet kunnen inzien wat voor een man onze Führer is en ik heb daarom besloten een brochure te laten samen stellen, waarin de Führer is afgebeeld. Gij ziet hoe de Führer werkelijk is. Ik wil alleen een beeld geven van den mensch, dezen oneindig goeden en grooten, maar wanneer dat noodig is, ock harden mensch. Dat is onze luhrer. Wanneer gij deze beelden ver staat, zult gij ons verstaan en dan zult gij het huidige Duitschland begrijpen. zijn voor de kameraadschap, die voort vloeit uit de lotsgemeenschap van de eer van het bloed en de eer van den arbeid. Met deze woorden besloot de Rijks- commissaris zijn rede. Op den tweeden dag van zijn bezoek aan Zuid-Limburg bezocht de Rijks- commissaris Duitsche scholen in Spek- holzerheide, Heerlerheide en Hoens- broek, waar hij de klassen binnen ging en zich met de kinderen onderhield. Tot slot bezocht hij met zijn begelei ding het „Deutsche Heim” in Hoens- broek. met e. in dans- welke heden Concentratie in de bloemisterij In een gecombineerde vergadering van den kring bloemenveilingen der Vereeni- ging groep bloemisterij en den Bond van bloemenveilingen in Nederland, is beslo ten tot de samensmelting van deze beide organisaties. Deze concentratie van krachten en bereikte eenheid zijn voor de Nederlandsche bloemisterij van groot belang. Nagenoeg alle organisaties op het gebied van de bloemisterij zijn thans vereenigd in een centrale organisatie, de vereeniging Groep Bloemisterij” van den Nederlandschen Tuinbouwraad. „Het land KOKENDE MELK OVER HET LICHAAM GEKREGEN Het 4-jarig meisje C. C. van Z., die bji haar grootmoeder in de Binckhorststraat vertoefde, kreeg een pannetje kokende melk over het lichaam, waardoor zij brandwonden kreeg aan hals en rechter bovenarm. Zij werd door den Geneeskun digen Dienst vervoerd naar het R.K. zie kenhuis aan het Westeinde en aldaar op- genomèn. DOOR TRAM AANGEREDEN Gisteravond, omstreeks half acht, is bij het onvoorzichtig oversteken van de trambaan, op het kruispunt SpuiGroote Marktstraat, een tweetal voetgangers door een passeerend tramrijtuig aangereden. Beiden kregen lichamelijk letsel en wer den door den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde, alwaar één van hen, de 29-jarige mej. T. van der S. uit Loos duinen, die een hersenschudding had ge kregen, ter verpleging moest worden op genomen. Gedurende deze week zal in het ge bouw Lange Beestenmarkt iederen avond een ontspanningsbijeenkomst worden ge houden door hej. Nederlandsche Leger des Heils. Woensdagavond zal om 7 uur een anti-dranksamenkomst worden gehouden. Tijdens deze samenkomst zal een stuk worden opgevoerd, dat èn drankellende, èn vreugde na de genezing zal te zien geven. Slechts in 52 gevallen procet-verbaal opgemaakt Het aantal processen-verbaal tegen over treders van de verduisteringsvoorschriften blijft nog steeds terugloopen. Tijdens het weekeinde werden 52 ge vallen geconstateerd van niet voldoende verduistering van woningen. Voorts wer den 72 fietsers geverbaliseerd in verband met de verlichtings-voorschriften, waarbij in 14 gevallen het rijwiel in beslag werd genomen. Wat de verkeersovertredingen betreft werden 78 processen-verbaal opgemaakt wegens niet voldoende rechts houden, 82 wegens niet tijdig aangeven van verande ring van richting en 13 wegens het met meer dan 2 personen naast elkaar rijden. Tenslotte werden 9 personen aangehou den wegens overtreding van het uitgaans' verbod. Eén persoon zwaar gewond In den nacht van Zaterdag op Zon dag en in den afgeloopen nacht zijn boven verscheidene streken van ons land Engelsche vliegtuigen verschenen. In verschillende plaatsen werd lucht alarm gemaakt, maar achteraf bleek dit niet noodig te zijn geweest. In een aantal plaatsen echter zijn vele bom men afgeworpen, waardoor een zestal huizen zwaar werden beschadigd en twee dozijn andere glasschade bekwa men. Eén persoon werd zwaar gewond. Het gebeurde in den avond van den 29en October, toen een ieder nog om 's avonds 10 uur moest binnen zijn. Een Rijswijk- sche schoone van ongeveer 20 lentes had zich verlaat en fietste nog tien minuten na het fatale tijdstip op den Rijswijksche- weg. Plots verscheen een jongeman op den rijweg en hield haar met barsche stem staande. De totaal verblufte juffrouw gaf direct gevolg aan het verzoek van den haar onbekenden man, om zich te legiti- meeren en toonde hem haar stamkaart. Op haar wensch liet hij de jongedame een paspoort zien. De jongeman zeide nog met het controleeren van legitimatie bewijzen belast te zijn. Aan haar legitima tieplicht kon de aangehoudene voldoen, bleef evenwel de tien minuten té laat op straat zijn. Maar de man was welwillend en liet de Rijswijksche de keus, of samen naar het politiebureau te gaan, óf samen uit te gaan. Als voorschot wist hij van haar een zoen af te dwingen. Het meisje vond het toch maar raadzamer, mee te gaan naar het politiebureau, doch tot haar verbazing ging de man bij het hooren van dit besluit er ijlings met zijn rijwiel van door. En de historie zou hiermede geëindigd kunnen zijn, ware het niet, dat de bewuste juffrouw Zaterdagmiddag den man in een café in de binnenstad zag zitten. Zij wees hem aan een agent aan, die tot aanhou ding overging. Uitgezocht zal nu moeten worden in hoeverre de zoenende-pseudo- contróle-ambtenaar. die zoo buitengewoon graag uitgaat, strafbaar is. Een 22-jarig werkloos buffetbediende is door de politie te Hillegersberg aangehou den, terzake van diefstallen van een vijf tal rljwièlen te dezer stede. Een fiets ver kocht hij alhier voor 4, twee in Rotter dam voor resp. 10 en 15 en een vrij wel nieuw rijwiel in Hillegersberg voor f20. Deze laatste transactie werd hem noodlottig, want de Haagsche politie had aan de omliggende gemeenten van de dief stallen mededeeling gedaan, zoodat ook in Hillegersberg een nauwlettënd toezicht werd gehouden. De man is op transport naar den Haag gesteld. Prijzenbureau voor verlichtings- en aanverwante artikelen Ter uitvoering van de in de Prijzen- beschikkingen gegeven voorschriften werd Donderdag j.l. te Amsterdam opgericht het prijzenbureau voor den détailhandel in verlichtings- en aanverwante artikelen. Dit bureau, hetwelk in samenwerking met de sectie electrotechnische industrie van het departement van Economische Zaken is opgericht, heeft ten doel prijsregelend in deze branche te werken. Het bureau staat ondër leiding van de heeren H. J. Erb en mr. P. G. Vos en is gevestigd Weteringschans 90, Amsterdam, tel. 45012’ Belanghebbenden kunnen zich voor aan sluiting aan dit adres opgeven, alwaar te vens nadere inlichtingen zijn te verkrij gen. HET VERBOND VAN NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN VEREENIGT ALLE JOURNALISTEN Zaterdagmiddag kwam in den Dieren tuin de Nederlandsche Journalistenkring in algemeene vergadering bijeen. Met een meerderheid van meer dan drie vierden werd besloten tot opheffing van den kring. Daarna werd een voorstel aan genomen tot vorming van een stichting ter afwikkeling der sociale verplichtin gen van den N.J.K. en overdracht van het overblijvend vermogen, na liquidatie aan het Verbond van Nederlandsche Journalisten. Na deze vergadering kwam het Ver bond van Nederlandsche Journalisten bijeen in een druk bezochte vergadering, waarin de voorzitter, de heer P. J. van Megchelen, een overzicht gaf van het verloop van zaken en de werkzaamheden van het Verbond en den Raad van Voor lichting. Hij wees erop, dat thans voor het eerst in de Nederlandsche geschiede nis allen, die als journalist of publicist bij de Nederlandsche pers werken, in een organisatie vereenigd zijn. In een uitvoerige rede besprak hij de moeilijke positie waarin de Nederland sche pers in de gegeven omstandigheden verkeert, en de taak, welke op de Ne derlandsche journalisten rust Een 17-jarige loopknecht in dienst bij een slager in de Jan van der Heijden- straat, werd er door zijn baas j.l. Vrijdag op uitgestuurd om bestellingen te gaan bezorgen en de daarop betrekking heb bende kwitanties te innen. Hij kreeg nog /5 wisselgeld mede. Toen hij halverwege met zijn oixiracht klaar was en in het be zit van 39 was gekomen, is de jongeman er vandoor gegaan. De fiets, waarvan in de mand nog een aantal bestellingen was geborgen, liet hij onbeheerd op de Plet- terijkade staan. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag heeft hij in een logement aan de Bierkade verblijf gehouden. Den volgenden dag is hij naar Rotterdam ge reisd en is daar aan de rol gegaan. Van zijn verdwijninè was aangifte gedaan bij de politie. Het onderzoek leidde naar Rot terdam en hier kon de loopknecht in den nacht van Zaterdag op Zondag door de po litie in een logement worden gearresteerd. Hij was nog in het bezit van ƒ20 en ook de verzameling vleeschbons bleek nog compleet te zijn. Geref. Kerk van 's-Gravenhage Tot ouderlingen van de Geref. kerk van ’s-Gravenhage-West zijn benoemd de hee ren G. C. Kuntz, H. Kaldeway, W. v. Leeuwen en W. Borst; tot ouderlingen van de Geref. kerk van ’s-Gravenhage- Zuid de heeren B. Damen. H. Vos en C. Wattel, en tot diaken de heeren D. Nij- dam en J, Woudstra. van mij, maken. Vrijgeven van grooter gedeelte der voorraden kaas Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt het volgende medeIn verband met de op 28 Augustus 1940 getroffen kaasregeling werd aan hou ders van voorraden kaas, grooter dan 500 k.g., de verplichting opgelegd, deze niet te verhandelen of af te leveren dan met toestemming der Nederlandsche zui- velcentrale, afd. zuivel te ’s-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een ge deelte van 25 pCt. met een minimum van 500 k.g., voor het verhandelen en afleve ren vrijgegeven. Dit gedeelte is met in gang van heden met 10 pCt. tot 35 pCt. verhoogd, met een min. van 1000 k.g., zoodat dan nog 65 pCt. (verminderd met den indroog op den totalen oorspronke- Hjkén voorraad) van den op 28 Augustus 1940 aanwezigen voorraad geblokkeerd blijft. Uiteraard mag de aflevering uit sluitend geschieden tegen toewijzingen- op grond der bepalingen van de kaasdistri- butiebeschikking 1940 1. ST.-NICOLAASFEEST IN DILIGENTIA A.s. Woensdagmiddag 27 November, zal in Diligentia een speciale St. Nicolaas- matinee worden gegeven onder leiding van den populairen kindervriend Henri Nolles. Tal van attracties zullen er op het too- neel verschijnen, o.a. Aladin en de won derlamp, goochelen door Henri Nolles, buikspreken door Marina van Gouds waard met haar wonderpop Jonas, ter wijl op het witte doek ,.De negerhut van Oom Tom” zal worden vertoond. Als Clou zal St. Nicolaas en Zwarte Piet persoonlijk bij deze voorstelling te genwoordig zijn, de kinderen toespreken, liedjes zingen en verrassingen uitdeelen. en geleide-lichten van Heemaf De Heemaf N.V. te Hengelo heeft een aantal richt- en geleide-lichten ontwor pen, welke door de rijksinspectie lucht bescherming goedgekeurd zijn. De Heemaf richt- en geleide-lichten zijn speciaal geconstrueerd ten behoeve van de bebakening van hoofd- en zijwe gen en markeering van kruispunten, bruggen, kaden, inritten van fabriekster reinen, aanlegsteigers enz. Zij voorkomen ongelukken. De geleide-lichten dienen voor wegbebakening en worden daarom langs den weg geplaatst. De hoogte, waarop het lichtpunt zich moet bevinden, bedraagt bij voorkeur 1.20 m.1.70 m. Normaal worden 1-spleets geleide-lichten toegepast, alleen op hoeken van straten bij gevaarlijke kruispunten is het nood zakelijk een 2-spleets licht op te stellen. De Heemaf geleide-lichten kunnen ge leverd worden in 2 uitvoeringen, n.l. ge monteerd op een zuil van slingerbeton resp 3j gasbuis, dan wel als los arma tuur, dat met behulp van een klembeu- gel aan b.v. een bestaanden lichtmast kan worden bevestigd. Richtlichten dienen om de richting van den weg aan te geven en moeten mid den boven de rijbaan op een hoogte van minstens 4 m. opgehangen worden. Zij bezitten normaal 1 lichtspleet, doch bij richtlichten, welke boven kruispunten wor den aangebracht, is het noodzakelijk hen van 2 lichtspleten te voorzien. Als lichtbron moet een gematteerde gloeilamp met e»>n lichtstroom van 15 de- calumen worden toegepast. De armatu ren zijn goed afgedicht en aan de onder zijde voorzien van een opening voor het wegvloeien van condenswater. Zij zijn volkomen bestand tegen ruwe weersom standigheden. Deze solide constructie maakt het mogelijk de lichten later voor normale straatverlichting te gebrui ken, waarvoor slechts een geringe wijzi ging noodig zal zijn. De richt- en gelei de-lichten kunnen ook gecombineerd met een „wegdek”-verlichting worden uitge voerd. De toepassing van deze combina tie eischt echter van geval tot geval de goedkeuring van den rijksinspecteur Luchtbescherming. Door eigen schuld reed de 51-jarige K. de H. uit de Dirk Hoogen- raadstraat, met zijn rijwiel op den Waals- dorperweg tegen een onbekend gebleven auto. Hij bekwam een hersenschudding en een verwonding aan het hoofd en werd door den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Bij het voetballen op het ter-» rein Madestein te Loosduinen, viel Za terdagmiddag de 27-jarige N. L. uit de Ankeveenschestraat, doordat hij strui kelde, met het hoofd op een voetbal, juist toen een andere speler naar den bal trapte. Hij werd met een gebroken voor hoofdsbeen door den Geneeskundigen Dienst vervoerd naar het Roode Kruis ziekenhuis en aldaar opgenomen. De motorspuit Laan Copes van Cattenburch la rukte Zaterdagavond uit naar perceel Javastraat 16, waar een kleine binnenbrand was ontstaan, door dat de haard niet brandvrij geplaatst was. De vloer werd gedeeltelijk uitgezaagd, terwijl gebluscht werd met den kleinen straal. In een der groote magazij nen in de binnenstad werd een 2-tal vrouwen aangehouden, die zich aldaar schuldig hadden gemaakt aan diefstal van japonnen, waarbij zij op heeterdaad wer den betrapt. Gistermiddag is door den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde, de 25-jarige W. van G. uit de Waldorp-» straat, die tijdens het voetballen op een sportterrein te Loosduinen met een mede speler in botsing was gekomen en het rechterbeen had gebroken. Gistermiddag is op den hoek van de Nassaulaan en de Javastraat de 29-jarige F. W. B. E. uit de Palmboom* straat, doordat hij met zijn rijwiel plotse ling voor een voetganger moest uitwij* ken, op de tramrails plotseling geslipt en heeft het linkerbeen gebroken. De Ge neeskundige Dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. In ons verslag van het varié- té-programma in Scala vermeldden wij het optreden - van „The four Melody Sis ters”. Men verzoekt ons mede te deelen, dat dit ensemble optreedt onder den naam „The Harmony Sisters”. Wanneer gij terugdenkt aan de ren 1917 en 1918, zult gij constateeren, dat gij toen onder nog veel moeilijker omstandigheden hebt geleefd dan thans en toen waart gij niet betrokken in deze groote gebeurtenis. Gij hebt toen den tijd doorstaan en ik geloof, dat de nuchtere nadenkende Neder lander zich in zijn houding niet door deze uiterlijkheden zal laten invloeden. Gij kunt er echter zijn, dat gij op geen Vóór 1 December aan het politiebureau Alexanderplein 16 De commisssaris van politie van den Justitieelen dienst A maakt bekend, dat alle in de gemeente ’s Gravenhage werkende dansleeraren zich vóór 1 December a.s., onder overlegging van 2 pasfoto’s, schriftelijk moeten aanmel den aan zijn bureau, afdeeling Drank wet (Alexanderplein 16), onder opgave van a. naam en voornamenb. plaats en datum van geboortec. opgave en geldigheidsduur van het erkenningsbe- wijs der organisatie van den betrok kene d. woonadres, eventueel opgave van telefoonnummer welk perceel hun instituut school is gevestigd en/of localiteiten van café’s enz. verzekerd enkele slechter zult leven dan het Duitsche volk, dat het op zich neemt te strijden voor een betere toekomst. Het gaat er om, of de 85 millioen Duitschers in de toekomst kunnen leven en niet afhankelijk zijn van de willekeur van anderen. Wanneer in dezen strijd om het bestaan het lot zich ook tot u ge wend heeft, moet gij dit voor oogen houdenhet gaat hier om het bestaan van een volk van 85 millioen men- schen, die natuurlijk niet zullen onder gaan in dezen strijd omdat de Neder landers niet betrokken willen worden in de wereldgeschiedenis. Dat kunt gij van ons niet verwachten. Geslaagde opvoering van van Belofte” Voor een goed bezette zaal in het ge bouw „Excelsior” in de Zeestraat hèeft de afd. Den Haag van de Ned. Amateur Tooneel Unie gistermiddag een opvoering gegeyen van het tooneelspel „Het land van Belofte” van W. Somerset Maugham. Alvorens het spel een aanvang nam heeft de heer P. van Zijderveld, de leider van de bondscommissie het openingswoord gevoerd. Hij heette in de allereerste plaats het eerelid mevr, de Vletter hartelijk wel kom. Ook de aanwezigheid van de bestu ren van aangesloten- en niet-aangesloten vereenigingen, alsook ’t afd. bestuur van Den Haag en de jury van den bond, stelde de heer van Zijderveld op hoogen prijs. Wij hebben met zeer veel teleurstellingen bij de voorbereidingen te kampen gehad, maar dank zij de volharding van allé medewerkenden, zijn we nu in de gelegen heid een aanvang te maken met „Het land van Belofte”. De uitnemende krachten, waarover de N.A.T.U. beschikt, hebben het stuk op be treffende wijze voor het voetlicht gebracht en daardoor haar uitstekende reputatie ge handhaafd. Het is een vraagstuk om bij een spel als dit den juisten toon te vat ten, maar inderdaad zijn alle medewer kenden er volkomen in geslaagd de ver- eischte sfeer te scheppen. Voorwaar een sublieme opvoering, de N.A.T.U. waardig. En wanneer we hier slechts enkele namen noemen, dan wil dit geenszins zeggen, dat het spel van de overigen minder was. We denken b.v. aan de dames Hartman, Toet en de heeren v. Buytene en Gieze- kamp. Verder merken we nog op de met zorg uitgekozen aankleeding van het ge heel. Een woord van lof voor de bekwame regie van den heer Henri Duiveman. Op het tooneel werden na afloop veel waardeerënde woorden gesproken tot allen, die aan deze geslaagde opvoering medewerking hadden verleend. Bloemen en cadeaux werden overhandigd. Dat wilde ik bij deze gelegenheid Zeggen en ik begroet u door uitdruk king te geven aan den wensch, dat dit huis voor hen, die de eer van den arbeid en van het bloed kennen, een gebouw zal zijn, waar zij steeds raad ®n hulp kunnen vinden. Ik begroet u biet den wensch, dat het werk, dat gij geschapen hebt, een bouwsteen zal of in tot door hen regelmatig danslessen wer den gegeven f. de oppervlakte van den dansvloer in de localiteiten in m2. Door hen moeten worden ingezonden getypte lijsten, vermeldende de namen (dame of heer) en adressen van de leerlingen der door hen vóór of uiter lijk op 31 October LI. georganiseerde lesclubs. Aan het hoofd dier lijsten dient te worden vermelda. in welke locali teiten les wordt gegevenb. op wel ken d^c. gedurende welke uren d. of het een begin- of een gevorderde cursus ise. den aanvangsdatum van den cursus. In verband met de handhaving van het bepaalde in het Verordeningsblad voor het bezette Nederlandsche gebied, stuk 33, no. 190, wordt voorts bekend gemaakt, dat na 31 October 1940 ge vormde lesclubs niet mogen worden gehouden dan nadat de daarvan opge maakte lijsten, met vermelding der bijzonderheden ais onder 2 bedoeld, aan het politiebureau zullen zijn in geleverd en goedgekeurd. SLAGERSJONGEN MET GELD VAN ZIJN BAAS AAN DE ROL Dat gij dit lot, dat deze 85 mil lioen Duitsche menschen voor zich bevechten, kameraadschappelijk zult deelen, dat verklaar ik en dat is ook de opdracht, die ik van den Führer gekregen heb. Wij hebben hier uitstekende menschen gevon den, die van Germaansch bloed zijn. Zij zijn thans in hun leidende lagen voor een deel tegen ons en voor Engeland. Dat staat hiermede in verband, dat gij een groot kolo niaal rijk hebt, dat gij zelf met uw negen millioen niet kunt ver dedigen en voor welks verdediging gij meende u te moeten verlaten op de Engelsche vloot. Maar het volk is een Germaansch volk daarop letten wij. Waar het gaat om de belangen van het Duitsche Rijk, moet hard blijven en daar moogt gij ook in de toekomst mij geen ver wijten maken. Het is echter op dracht van den Führer, zorg te dragen voor het Nederlandsche volk en daarmede is alles gezegd. Een opdracht van den Führer is voor ons het hoogste gebod, maar deze zelf is voor ons ook een har- tewensch. Wij willen de groote lotsgemeenschap der Germaansche volkeren opbouwen, opdat onze kinderen eenmaal gelukkig zullen kunnen leven. Het is volkomen verre politieke propaganda te Welk politiek besluit gij neemt, is uw eigen aangelegenheid. Wij moe ten ons daartegenover ons stand- voorbehouden. Toestanden, lOen Mei konden doen niet dulden. Hoe gij overigens handelt, is uw zaak- Wat wij willen is u een levend voorbeeld geven van de ge meenschap van een volk. Dat een deel van het Nederlandsche volk niet begrijpt waarom het gaat, moge de tijd goedmaken. Voor de Winterhulp Nederland kwa men tot op heden de volgende giften binnen J. C. D„ Scheveningen 100; L. B. den Haag 100; P. P. Katwijk a. Zee 100; Sp. en B. Utrecht 100; W. van R. Amsterdam 500; D. T. van H. Rijs wijk (Z.H.) 100; J. C. T. den Haag 200; Ned. Unie den Haag 5000; S. B. Tilburg 100; A. B. Wassenaar 100; Z. W. en Co. den Haag 100; H. L. Groenlo 100; dr. K. Utrecht 100; F. W. H. Rotterdam 1000; mevr. A. Gr. Amsterdam 100; C. F. J. den Haag 100; mej. A. G. M. den Haag 100; N. N. den Haag 100; P. D. W. den Haag 100; Sp. Fr. den Haag 250; A’damsche Droogdokmij. /10.000; v. d. L. Geldrop 1000; Cr. den Haag 100; S. van H. en Zn. Rotterdam 100; N.V. Rott. Nieuwsblad Rotterdam 1000; J. C. Sp. Amsterdam 100; M. J. v. d. B. Amsterdam 250; ir. J. W. M. Chili 500; J. C. R. Breda 1000; Ned. Ver. Wegenbouwers den Haag 1000; N.V. Transicol Rotterdam 250; Centr. bond P.T.T- den Haag Curacaosche Handelmij. A’dam U. F. A. Amsterdam 176,83; mej. M. G. C. van B. den Haag 100'; N.V. Esveha den Haag 971,74; J. H. H. Rotterdam 100; O. S. K. Rotterdam 500; H. G. den Haag 300; A. R. van G. Rotterdam 100; A. V. 500; Z. den Haag 100; M. C. v. d. H. Nunspeet 500; J. J. M. Amersfoort 100; J. L. A. M. S. Utrecht 100; mr. dr. D. Am sterdam 250; P. M. Amsterdam 100; Neko Geldrop 100; Fa. H. J. S. 100; G. S. S. den Haag 100; M. M. Rotter dam 100; N.V.V. Amsterdam 10.000; W. H. P. Amsterdam 100; J. S. Hille gersberg 5000. Aan persoonlijke giften kwam dus een totaal binnen van 43.748,57, ter wijl aan diverse giften een bedrag bin nen kwam van 8917,43. Bovendien zijn toegezegd de volgende giftenC. en A. Brenninkmeyer 50.000; Philips Eindhoven 50.000 en de Rotterdamsche Bankvereeniging 25.000. 5,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9