i94a De Berlijnsche besprekingen Engeland Zware slagen voor I Dinsdag 26 November. No. 17735. Verdediging de Kanaalkust van DE HOUDING VAN BOELGARIJE VERDUISTEREN van 5,35 uur n.m. tot 9.21 uur v.m. HELPT ELKANDER! Führer De Führer ontving dr. Tuka Het beweerde bombarde ment van Berlijn Generaal Antonescu bij den Dokterstelefoon: Ravitailleering door aan val op Bristol ernstig getroffen I i Termijn loopt op 30 November af Grandi bij den Führer Duitsche tegenspraak Maan: 27 Nov. op 6.29 u. v.m. onder 4.43 uur n.m. g No. 394920 No. 116364 Dour wacntpo&wn en van het Kanaal verdedigd (Pu»noH) Britsche kust door geschut beschoten Aanmelding van Joodsche ondernemingen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bezichtiging van de door de Engel- schen aangegeven beschadigingen De Führer ontving op 22 November j.l. in de nieuwe Rijkskanselarij den Roemeenschen staatsleider generaal Antonescu. Geheel rechts op de foto de nieuwe Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken Prins Sturdza. (Hoffmann) g 5 X/ X «<«««««<««««««««««««««««««««x Southampton één vlammenzee ik 1X t - HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: het misleid Buti terug naar Rome gisteren uit meldde Van bevoegde zijde wordt er nog maals de aandacht op gevestigd, dat de aanmeldingstermijn op 30 November 1940 afloopt en dat degenen, die op dat tijdstip hun aanmeldingsplicht niet vervuld hebben, op de in de verorde ning voorziene straffen moeten rekenen. De daartoe noodige invulformulieren zijn bij de Kamers van Koophandel verkrijgbaar. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—, zonder Modeblad f3.75. Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren ‘pgen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct het op ons ochtend den Slowaakschen president Tuka ontvangen. voor Tevens ft a ft A ft A O a ft A A A ft A ft A A A A A ft A ft A ft A A A ft A V V v V s V» s y Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.; Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. StadspatiëntenNo. 49 aan en meer dan 20 branden in alle dee- len der stad vormden één vlam menzee. wensch ik uwe excellentie en het Duit sche volk de vervulling van alle wen- schen”. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. ter ge- toetreding een zal voor zoover mogelijk van rei zen af moeten zien. Te zelfder tijd is door het ministerie van financiën me degedeeld, dat alle banken in Schot land den 25 sten December en alle banken in Engeland en Wales en Noord- lerland den 26 sten December zullen arbeiden. De beide traditioneele feest dagen zullen dientengevolge dit jaar uitvallen. ook ten aanzien van de haven- en belangrijke spoorweginstallaties vol tooid. Gistermorgen heeft, naar het D.N.B. verneemt, een batterij verdragend geschut van het Duitsche leger mili taire werken in het Britsche kustge bied bij Dover beschoten. Waarnemin gen toonden aan, dat de schoten doel hadden getroffen. De bij den laatsten aanval door de brisantbommen van het zwaar ste kaliber veroorzaakte branden, die in het havengebied op de groo- te graansilo’s en droogdokinstalla- ties oversloegen, konden door de vliegers nog in het aan de andere zijde van de Kanaalkust, op onge veer 150 km afstand gelegen Cher bourg vele uren lang tot het aan breken van de ochtendschemering duidelijk worden waargenomen. Ontploffingen, die in het Noord westelijke en Noordoostelijke deel van de stad te zien waren, volg den op 3 groote branden in het stadsdeel Wollstone, waar o.a. ook de vliegtuigfabriek D.S.V. Roe Ltd. is gelegen. Ten Noordoosten en ten Westen van de fabrieken der General Motors Ltd. bevon den zich brandhaarden, een an dere groote brand woedde den Zuidoost rand der stad Gisteren heeft de Führer in de nieu we rijkskanselarij te Berlijn in tegen woordigheid van minister von Ribben trop den Slowaakschen premier en minister van buitenlandsche zaken, professor dr. Tuka, voor een uitvoerige bespreking ontvangen. Deze verliep in den geest van de vriendschappelijke betrekkingen der beide staten. Een af- deeling van de S.S.-Leibstandarte bracht bij aankomst en vertrek de mi litaire eerbewijzen. De plaatsvervanger van den Führer, lijksminister Rudolf Hess, heeft gister- minister- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Duitsche gevechtsformaties in Dacht van 22 op 23 November. Reeds enkele maanden geleden heb ben de Duitsche bommenwerpers de daar gevestigde vliegtuigfabrieken in Verband met de buitengewone betee- kenis, die zij voor de vervaardiging Van de bekende Engelsche Spitfire- jagers hebben, als doelwit gekozen. Thans hebben de aanvallen der laat ste dagen het werk der vernietiging De Engelsche radio heeft in ver scheidene berichten beweerd, aldus het D.N.B., dat in den nacht van Zaterdag op Zondag op Berlijn zware aanvallen Koning Michael van Roemenië heeft het telegram, dat de Führer legenheid van Roemenië’s tot het driemogendhedenpact hem ge zonden had. op de volgende wijze be antwoord „Ik dank u voor de gelukwenschen, uitgesproken ter gelegenheid van Roe menië’s toetreding tot het driemogend- hedenpact. Ik ben overtuigd van de gelukkige toekomst, die u voor dit land in het verschiet ziet. Slecht weer boven het Britsche eiland De aanvallen van het Duitsche luchtwapen bij dag werden gisteren belemmerd door de slechte weersom standigheden boven het Engelsche eiland, zoodat slechts afzonderlijke aanvallen op Londen en Zuid-Enge- land gedaan werden. Luchtgevechten zijn niet gehouden, voor zoover tot nog toe is vastgesteld. Geen Kerstverloven in Engeland United Press meldt uit Londen, dat de arbeid in den Kersttijd in Engeland practisch ononderbroken zal worden voortgezet. Het ministerie van arbeid heeft de arbeiders opgewekt dit jaar slechts één feestdag te houden óf Kerstmis óf Nieuwjaar. Officieel is nog medegedeeld, dat gedurende dezen tijd geen bijzondere middelen van vervoer in dienst gesteld zullen worden, ieder- Londcn’s beste vrienden door Engelsche censuur Het D.N.B. seint uit New York: Niet de vijand, doch Londen’s beste vrienden worden door de Engelsche censuur-terreur misleid, zoo schrijft de Londensche correspondent van de „New York Times” aan zijn blad. Alle niet rooskleurige berichten over den om vang van de verwoestingen, die door de Duitsche luchtaanvallen op Londen en andere industriesteden zijn ontstaan, worden, naar de correspondent verder schrijft, onverbiddelijk onderdrukt. Niet eens de namen van de gebombardeerde steden mogen genoemd worden, of schoon de geheele wereld uit de Duit sche weermachtberichten weet om wel ke steden het gaat. De correspondent twijfelt er aan, of deze strenge censuur in het belang van Engeland is, want ofschoon de behoef te van Engeland aan hulp grooter is dan ooit, wordt alles onderdrukt, wat het Amerikaansche volk een indruk zou kunnen geven van de bittere situatie, waarin Engeland zich bevindt. De En gelsche pers is zelfs gedwongen, Duit sche communiqué’s af te drukken, om haar lezers althans eenigszins op de hoogte te brengen. De strenge censuur is dan ook het duidelijkste bewijs voor de gevaarlijke positie, waarin Enge land zich bevindt. De Führer heeft gisteren in de nieu we rijkskanselarij den Italiaanschen minister van justitie en voorzitter der Kamer van fasci en corporaties, graaf Dino Grandi. ontvangen. Ter eere van minister Grandi heeft rijksminister gouverneurgeneraal dr. Frank, gisteravond in kleinen kring een receptie gehouden. Van Duitsche zijde waren aanwezig de rijksministers dr. Lammers en dr. Gürtner, staats minister dr. Meissner, de rijksleider SS. Himmler, de commandant van Ber lijn, iuit.-generaal Seifert e.a. Met graaf Grandi verschenen de Italiaan- sche zaakgelastigde Zamboni en enkele leden van het gevolg van den minister. Het diplomatieke korps was vertegen woordigd door den Japanschen ambas sadeur Koeroesoe, den Spaanschen am bassadeur Espinosa de los Monteros, den Roemeenschen gezant Grecianu en den Hongaarschen gezant Sztojay. De leider van de politieke afdeeling in het Italiaansche ministerie van bui tenlandsche zaken, ambassadeur Buti, die in verband met de onderteekening der protocollen betreffende de toetre ding van Roemenië en Slowakije tot het driemogendhedenpact te Berlijn vertoefde, heeft gisteravond de rijks- hcofdstad verlaten. Hem werd in op dracht van den rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop, op het Anhalter-station uitgeleide gedaan door den staatssecretaris van buiten landsche zaken, von Weizsacker. Voorts waren ook de Italiaansche zaakgelas tigde, Zamboni en andere leden van de Italiaansche ambassade op het sta tion aanwezig. het beoogde goede doel, dan zal men moeten toegeven, dat op dit terrein ordening geenszins overbodig, maar integendeel in menig opzicht ge- wenscht is. Een verhoogde opbrengst ten bate der liefdadigheid en een betere en billijker spreiding ervan over de vele en zoo verschillende terreinen, welke zij bestrijkt, zal na een goede ordening het zegenrijke gevolg kunnen zijn. Doch ditmaal vragen wij in ’t bijzon der de aandacht voor de aanstaande inzameling, op 29 en 30 dezer. Wij Nederlanders mogen onze nooddruftige landgenooten, die uitzien naar hulp, niet vergeten. Behalve op de collecte mogen wij hier nog eens de aandacht vestigen op het gironummer van Winterhulp Nederland 5 5 5 3. Ook kan men bij dragen storten op de rekening van Winterhulp bij elke bank ten name van de Kasvereeniging N.V. te Am sterdam. den geteld, aantal kleine en branden woedde, straatblokken en hebben aangetast.Het Zuidelijk deel van de haven schijnt bijzon der zwaar te zijn getroffen. In de fabrieken en industrieele in stallaties zag men 10 loodsen van 150 tot 200 m. Lengte in brand staan In het Noordwestelijk deel der Mad werden 15 uitgestrekte branden gesteld. Een 400 m. hooge steekvlam sloeg *üt de door brisantbommen getroffen gasfabriek van de Bristol Gascom- Pany and Floating Harbour”. Een gashouder is na het bombardement oiet een reusachtige ontploffing in de lucht gevlogen en volkomen ver pulverd. De in deze stad bijzonder talrijke groote maalderijen en graan- pakhuizen brandden, mede door den krachtigen wind, als stroo, waar door ontzaglijk groote schade is toe gebracht aan de ravitailleering. Southampton heeft, naar het D.N.B. in aansluiting op het weermachtbe- Mcht van gisteren verneemt, blootge staan aan een aantal luchtaanvallen, die hun hoogtepunt hebben gevonden in den grootscheepschen aanval der buitsche gevechtsformaties in den United Press Berlijn: In goed ingelichte Duitsche kringen wordt verklaard, dat met het toetreden van Slowakije tot het driemogend hedenpact voor het oogenblik de reeks van verdragen is afgesloten. Een be zoek van Boelgaarsche staatslieden aan Berlijn of een toetreden van Boel- garije tot het pact is niet te verwach ten. Deze laatste mededeeling werd later door toonaangevende Duitsche kringen bevestigd. Volgens goed ingelichte particuliere kringen in Berlijn en oote volgens niet-officieele uitlatingen in de Wilhelmstrasse zouden alle voorbe reidingen voor een officieel Boel- gaarsch bezoek en voor het toetreden van Boelgarije tot het driemogend hedenpact in het midden van deze week voltooid zijn. Van officieele zijde werden deze berichten echter nimmer bevestigd. Op de vraag, of de kortelings door Turkije in Thracië getroffen verdedi gingsmaatregelen voor deze blijkbaar plotselinge verandering van de plan nen verantwoordelijk zijn, werd door bevoegde Duitsche instanties scheti** geantwoord: „Het is onaannemelijk dat landen, die het plan hebben verdragen De kosten van den oorlog De kanselier van de schatkist, Kings ley Wood, heeft gisteren in een rede voering te Glasgow verklaard, dat de huidige oorlog de duurste is, dien de wereld ooit heeft gekend, aldus het D.N.B. In de eerste 77 dagen van het tweede oorlogsjaar bedroegen de dage- lijksche oorlogsuitgaven 9 millioen pond sterling. De belastingen brengen niet voldoende op om de totale kosten van den oorlog te dekken. Het Britsche volk zal moeten sparen en zijn geld aan de regeering moeten leenen. Engelsche werklieden eischen loonsverhooging De Engelsche arbeiders eischen loons verhooging als tegenwicht tegen het op- loopen der kosten van levensonderhoud, Tuka uit Berlijn vertrokken De Slowaaksche ministerpresident Tuka heeft gisteravond na een verblijf van 2 dagen de rijkshoofdstad ver laten. Minister von Ribbentrop, die dr. Tuka van slot Bellevue naar het An halter-station had vergezeld, inspec teerde tezamen met den Slowaakschen gast de voor het station aangetreden eerecompagnie. Op het station waren o.a. aanwezig generaal-veldmaarschalk Keitel, de rijksperschef dr. Dietrich en de Slowaaksche gezant te Berlijn, Cernak Nederland wil, behalve inzamelend en uitdeelend onder Nederlandsche volk, ook ordenend het gebied der liefdadigheid in land werkzaam zijn. Alleen al als men let op de tallooze collecten, die elkaar beconcurreeren, vaak tot schade voor Van semi-officieele zijde te Berlijn werd gisteren medegedeeld: In tegenstelling tot alle anders luidende combinaties en geruchten werd vandaag aan vertegenwoor digers van de buitenlandsche pers in de Wilhelmstrasse verklaard, dat op het oogenblik een Boel- gaarsch bezoek aan Berlijn niet wordt overwogen. Duitsche verkenningsvliegtuigen, die gisteren den geheelen dag het werk der vernieling in Bristol konden waarnemen, hebben gemeld, dat de geheele stad nog steeds in zware zwarte rookwolken is gehuld, die moeizaam door den nevel én de voch tige lucht opstijgen, af en toe onder broken door de schrille vlammen van Dog niet gebluschte branden. Zooals reeds gemeld, konden minstens 45 groote branden wor- waartusschen een middelgroote welke heele huizengroepen zouden zijn gedaan. De aanvallers wa ren vroeg in den avond boven Berlijn gekomen en zouden het station Put- litzstrasse en het Lehrter-goederensta- tion hebben gebombardeerd. Tevens zouden ongeveer 1000 brandbommen op spoorwegmagazijnen tusschen het Postdamer en Anhalter station zijn neergeworpen. In het officieele Engel sche bericht werd ook gesproken over een voltreffer op het Potsdamer- station In tegenwoordigheid van den rijks perschef dr. Dietrich en luitenant- generaal Bodenschatz hebben de ver tegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers, alsmede de mili taire en luchtvaart-attaché’s van Ja pan, de sovjet-Unie, Amerika, Spanje, Zweden, Roemenië, Hongarije, Finland, Zwitserland, Boelgarije, Zuid-Slavië en Bolivia de stations en plaatsen, die volgens de officieele Engelsche berich ten gebombardeerd zouden zijn, be zichtigd. Op een tocht langs het Putlitz- strasse-station, het Lehrter-station. het Potsdamer-station enz. konden talrijke aanwezige correspondenten en lucht vaart-attaché’s constateeren, dat zelfs niet het geringste spoor van een bom bardement valt te ontdekken. De toe stand op allé stations is normaal. De lokaal- en sneltreinen komen en ver trekken volgens de dienstregeling. Op het rangeergedeelte van het goederen station waren de arbeiders bezig met het ontladen. Alles gaat volkomen nor maal zijn gang, zooals men het op de Berlijnsche stations gewoon is. Zooals bekend, is in den genoemden nacht in het geheel geen Engelsch vliegtuig boven de rijkshoofdstad geweest. Telegram van koning Michael aan den Führer De dagen van de collecten voor de Winterhulp Nederland (W.H.N.) nade ren en wij willen nog eens een beroep doen op het goede hart en het gezonde verstand van onze landgenooten. Er is daartoe temeer reden, nu de uitvoerige uiteenzetting, welke de leider van dit werk, de heer Piek, aan de pers heeft gegeven, op menig punt een ge- wenschte opheldering heeft gebracht. Wie gemeend mocht hebben, dat door de instelling van W.H.N. een einde werd gemaakt aan de bestaande en zegenrijke kerkelijke en particuliere georganiseerde liefdadigheid, blijkt zich te eenenmale te hebben vergist. De eerste valt buiten de bemoeienis van W.H.N., de tweede zal haar arbeid desgevraagd kunnen voortzetten indien de gewenschtheid daarvan aan de lei ding van W.H.N. blijkt. De nieuwe stichting acht het niet haar taak, te treden op allerlei bijzon dere terreinen, waarop anderen reeds arbeiden, maar zij wil het geheele Nederlandsche volk omvatten. En dit in tweeërlei zinelke Nederlander, daartoe in staat, dient naar vermogen bij te dragen voor zijn misdeelde landgenootenelke Nederlander, die daaraan behoefte heeft, dient van den te verleenen steun zijn rechtmatig deel te verkrijgen, ongeacht stand, gods dienst, politieke richting, ras enz. Mo- reele plicht eenerzijds, moreel recht anderzijds, binnen de grenzen van het eigen volk. Wij herinneren aan de uitdrukke lijke verzekering van den leider van W.H.N., een Nederlander, zooals men weetde gelden, door het Nederland sche volk langs dezen weg bijeen ge bracht, zullen uitsluitend aan ditzelfde volk ten goede komen. „Voor het volk, door het volk”, zooals de leuze luidt De vele zuiver Nederlandsche instan ties en hoogstaande persoonlijkheden, die aan dit werk haar medewerking verleenen en controle zullen uitoefe nen, moeten ons in dit opzicht een waarborg zijn. Winterhulp meldt de „Associated Press” uit Lon den. In de onderhandelingen tusschen de bedrijfsleiders en de arbeiders in de voor de oorlogvoering belangrijke bedrijven, als scheepsbouw, spoorwe gen en de metaalindustrie, is een crisis ontstaan. Deskundigen zijn van mee- ning, dat het de Engelsche regeering moeilijk zal vallen aan de eischen der arbeiders te voldoen en tevens dë prij zen onder controle te houden. De Belgische senator Léon Dens bij een bombardement gedood In Belgische scheepvaartkringen heeft men vernomen, dat de Belgische reed er Léon Dens, liberaal senator voor Antwerpen en lid van de regeerings- commissie te Londen gevormd door Marcel Henri Jaspar, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag tijdens de Duit sche luchtaanvallen op de Britsche hoofdstad, werd gedood. Men meent te weten, dat een bom van groot kaliber het hotel heeft ver nield, waarin de heer Dens verblijf hield. Het bombardement op Le Havre Naar de Parijsche bladen melden, zijn bij een bombardement op Le Ha vre door Engelsche vliegers in den nacht van 22 op 23 November 6 Fran- sche verpleegsters gedood. Naar ver der door de bladen wordt gemeld, heb ben de bommen uitsluitend niet mili taire doelen getroffen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1