HAAGSCHE COURANT De Avondschool BINNENLAND STADSNIEUWS Dinsdag 26 November 1940. Grebbebond opgericht can Doctor Plaizer DERDE BLAD textieldistributie De Marschen der W.A. VASTE BRANDSTOFFEN DE VERDUISTERINGS- VOORSCHRIFTEN RICHTLIJNEN VOOR HET ONDER WIJS IN DE LICHAMELIJKE OEFENING IN WINKELS, WOONHUIZEN, KANTOREN E.D. MAG OVERDAG LICHT BRANDEN ZWEMMEN VOOR HET 5de, 6de EN 7de LEERJAAR NOTARIS E. G. F. PAYOT OVERLEDEN Engelsche bomaanvallen op Nederland Verkeerd ingevulde enquêteformulieren Ken je eigen stad Ken je eigen stad Wie ziet de fouten? De vrije halve dag voor winkelpersoneel VERBOND VAN NEDER LANDSCHE JOURNALISTEN 4 Sleutel op de les van J.l. Zaterdag. 1. 5. vrijstellingen en nieuwe en oefeningen worden Zwemmen Ontworpen door het Rijkscollege en goedgekeurd door den secretaris-generaal No. 17735 Aantal overtredingen wordt steeds minder Steeds nauwgezetter houdt de burgerij zich aan de verduisteringsvoorschriften. In slechts 19 gevallen behoefde in de af- geloopen 24 uur procesverbaal te worden opgemaakt digheidsoefeningen. De vormende oefeningen beoogen normale houding en beweging te wikkelen en te behouden. Naast de biologische beteekenis 2. 3. 4. in de met een ont- Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën, is be noemd F. Dooge, commies der directe be lastingen, enz. ter directie dier middelen te ’s-Hertogenbosch tot hoofdcommies der directe belastingen enz. aldaar met ingang van 1 Dec.; is benoemd A. van Rijn, controleur der grondbelasting te Groningen, tot ontvan ger der directe belastingen te Leeuwarden, met ingang van 1 Dec. De arbeid in de schoenindustrie De waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, beschikkende op een verzoekschrift van den bedrijfsraad voor de schoenindustrie, daartoe strekkende, dat worde toegestaan, dat in de onder nemingen of gedeelten van ondernemin gen van werkgevers, leden van de federa tie van Nederlandsche schoenfabrikanten te Tilburg, waar de vervaardiging van schoenen, laarzen en pantoffels langs fabriekmatigen weg geschiedt, door ar beiders van 16 jaar of ouder arbeid wordt verricht in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919; heeft de gevraagde vergunning voor het tijd vak van 1 Januari 1941 tot en met 31 December 1941 behoudens intrekking tusschentijds verleend met dien ver stande, dat zij niet geldt met betrekking tot gehuwde vrouwen, en voorts onder een aantal voorwaarden. De wielrijders In 64 gevallen voldeed de rijwielver- lichting niet aan de gestelde eischen, 10 rijwielen werden in beslag genomen. Gisteren werden 17 fietsers bekeurd, omdat zij niet voldoende rechts hielden, 25 omdat zij geen teeken gaven van rich- tingverandering en 37, omdat zij met meer dan twee naast elkander reden. Twee personen kregen een procesver baal terzake van onnoodig schijnen met een zaklantaarn. Op 23 November is hier ter stede over leden de heer E. G F. Payot, in leven notaris. De begrafenis heeft volgens zijn wil, heden in alle stilte en eenvoud plaats gehad op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Vakgroep slagers van agrarisch front Te Amsterdam heeft de vakgroep sla- 'gers van het agrarisch front een druk be zochte propagandabijeenkomst gehouden, welke onder leiding stond van den heer M. J. Kappelhoff. Het woord werd hier gevoerd door dr. J. J. Meier, landelijk vakgroepleider van de groep „vee en vleesch” en den heer G. A. den Hartog, landelijk propagandaleider van het Nederlandsch agrarisch front.. Dr. J. J. Meier, directeur van het abat toir te Breda, en landelijk vakgroeplei der van de groep „vee en vleesch” gaf een uiteenzetting over de bedoeling van het agrarisch front. Het vaststellen van de maximumprijzen van vleesch is in han den geweest van de burgemeesters. Deze zijn geen deskundigen in het slagersvak, met alle gevolgen van dien. Nu heeft den Haag het vaststellen der prijzen ter hand genomen. De nieuwe prijslijst toont ons onmiddellijk de bevoorrechte positie der vleeschwarenfabrieken. De veehouderij- centrale heeft de slagers op de tweede plaats gezet. Ook hier blijkt men niet ge heel op de hoogte der zaken te zijn. Aan de hand van verschillende cijfers besprak dr. Meier de gemaakte fouten in het verleden, waarvan de slager de dupe was. Het vleeschgebruik ging omlaag en de prijzen liepen omhoog. De verdeeld heid onder de slagers heeft de bevoor rechting der vleeschfabrieken tot gevolg gehad. Ook de vestigingswetten, hoewel in principe juist, hebben een verkeerde uit werking gehad. De slagers zijn door dit alles in de put geraakt en moeten noodig verlost worden. Dit eischt een zeer lange ontwikkelingsperiode. Het moet groeien, de corporatieve ordening aldus spre ker kan uitkomst bieden. Deze ver schaft ons de noodzakelijke samenwerking en maakt een einde aan de concurrentie. Laten de slagers een hechte eenheid vormen. Slechts een eenheid kan ons een redelijk bestaan brengen. Met deze woor den besloot spr. zijn rede. Vervolgens spraken de heer den Her tog. landelijk propagandaleider van het Ned. agrarisch front en de heer G. Linde man uit Rotterdam, waarna de bijeen komst met een film werd besloten. In den afgeloopen nacht zijn Engel sche vliegtuigen boven ons land ge weest. Er werden bommen afgeworpen, die echter slechts aan een viertal woonhuizen schade hebben toege bracht de meeste bommen vielen trou wens op akkerland. Eén meisje werd gewond. Etalage- en reclamelicht mag in het geheel niet meer branden De politie brengt het volgende nog maals onder ieders aandacht Er blijkt nog eenige misvatting te bestaan omtrent de bepalingen inzake de verduisteringsvoorschriften. Van zelfsprekend is het verboden van zons ondergang tot zonsopgang licht te doen uitstralen uit alle 'woningen, kantoren, winkels enz. Etalage- en reclamelicht mag in het geheel niet meer branden, dus ook overdag niet. In den winkel zelf mag echter overdag wèl licht branden. Evenzeer is het geoorloofd van zons opgang tot zonsondergang (dus over dag) in woonhuizen, kantoren, scholen e.d., onaf geschermd licht op te hebben. Het blijkt meermalen, dat personen, be- hoorende tot de groep A (gebruikers van haarden en kachels of van centrale ver warming voor hun particuliere woning), destijds het enquêteformulier verkeerd hebben ingevuld. Inplaats van het totaal aantal vertrekken werd, zoo lezen we in het Haagsch Crisis en Distributiebiad, b.v. allen het aantal te verwarmen vertrekken opgegeven. Tengevolge daarvan werd dan de woning van deze personen ten onrechte niet in de groep van woningen van 5 of meer vertrekken, doch in de groep van 1 tot en met 4 vertrekken gerangschikt. Aangezien bij de uitreiking van de brand stoffenkaarten werd rekening gehouden met de door de aanvragers op ’t enquête formulier verstrekte gegevens, hield de met de uitreiking belaste ambtenaar, af gaande op de ingevulde, onjuiste, gege vens, de rechterstrook van de bonkaart in. Ingevolge uitdrukkelijk voorschrift van het Centraal Distributiekantoor, bestaat de mogelijkheid om een dergelijke fout te herstellen nog slechts gedurende de maand November. Deze mogelijkheid wordt op 30 November onherroepelijk gesloten. Tevens zij nog eens gewezen op het voorschrift, dat men bij verhuizing van de gewijzigde omstandigheden aan den Distri- butiedienst moet kennisgeven, dus ook als men van een huis met 5 of meer naar een met 4 of minder kamers verhuist. Dege nen, die thans een toewijzing hebben ont vangen op grond van het gebruik van een centrale verwarming, moeten, indien zij er toe overgaan deze verwarming te vervan gen door haarden en/of kachels, eveneens daarvan opgave doen. Optocht der W.A. door Breda. Zondagmiddèg hield de Westbrabantsche afdeeling der W.A. van de N.S.B. een tnarsch door de stad, waaraan door een 130-tal W.A.-mannen werd deelgenomen. Om twee uur marcheerde men in twee groepen, welke geopend werden door be reden afdeelingen der W.A., op naar de Groote Markt. Afdeelingen bereden mare- chausee en de politie zorgden, onder lei ding van den commissaris van politie, den heer de Bruyn, voor de afzetting. Op de markt volgde een défilé voor den banlei der in West Brabant, F. Ouwerling, en voor den districtsleider W. D. de Ruyter. Vele honderden toeschouwers sloegen eveneens het défilé gade. Na den opmarsch ontstond er een rumoe rige stemming, welke door eenige inciden ten werd gevolgd. Toen een der ruiters passeerde, begon het publiek te roepen en te fluiten, waarop de bereden afdeeling op de toeschouwers inreed. Dit verhitte de gemoederen nog meer, zoodat de politie zich genoodzaakt zag op eenige plaatsen met sabel en gummistok een charge uit te Voeren, waarbij klappen vielen. Enkele Personen werden door de politie gearres teerd en opgebracht. Na deze incidenten werd de orde hersteld en kon de colonne zich ongehinderd naar de plaats van ver trek begeven, waar zij werd ontbonden. Ook Zaterdagmiddag is het op enkele Plaatsen in de binnenstad tot botsingen gekomen, naar aanleiding van de gebrui kelijke colportage, waarbij ook de bereden afdeeh og van de W.A. optrad. De politie was echter met een sterke afdeeling aan wezig, zoodat de relletjes spoedig den kop Werden ingedrukt. Weer een 5-tal nieuwe vragen. Weer je antwoorden noteren in je schrift en vergelijken met de oplos singen, die ik a.s. Donderdag geef. 1. Is de Witte Brug inderdaad wit? 2. Laatst op een middag moest ik naar Scheveningen. Ik nam mijn fiets uit het rek en koos de vol gende route: Bureau Haagsche Cou rant, Grote Marktstraat, Spui, Hof weg, Buitenhof, Kneuterdijk, Heul- straat, Noordeinde, Zeestraat, Oude Scheveningse weg, enz. Maar dat doe ik nooit weer, want een agent zette me op de „bon”. Waarom? 3. Laatst zat ik op het terras van een café op een plein en keek naar de straatdrukte. Auto’s reden af en aan. op de trottoirs krioelden de wandelaars, lijn 3 en 3a stopten om beurten vlak voor me om pas- Oproep aan oud-gemobiliseerden Onder voorzitterschap van den heer J. van Zaayen, heeft een aantal oud- gemobiliseerden te Groningen het initia tief genomen tot het oprichten van een „Grebbebond”, welke zich ten doel stelt daadwerkelijken steun te verleenen aan de nagelaten betrekkingen van de ge sneuvelden. alsmede aan de oorlogsver minkten. Verder ligt het in de bedoeling jaarlijks een herdenking te houden op den Grebbeberg, ten einde de gevormde banden te laten voortbestaan. Het voorloopige bestuur bestaat uit de heer J. van Zaayen, voorzitter, Hel perbrink 53, Groningen, J. M. Zuidema, secretaris. Middelhorsterweg 41, Haren, Th. J. Hommen, penningmeester, Oude Ebbingestraat 30, Groningen. Aan deze adressen kan men zijn adhaesiebetuigin- gen zenden. Op 1 scholen wezen. Tal van gemeenten komen door deze verplichting voor vele moeilijkheden te staan. Om de hoognoodige eenheid te bewaren heeft de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen aan het Rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding opdracht ge geven tot het ontwerpen van richt lijnen voor het onderwijs in de licha melijke oefening aan de lagere scho len. De richtlijnen zijn thans versche nen in de „Mededeelingen van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen” no. 4-1940. Zij zijn goedgekeurd door den secretaris-gene raal. Wij ontleenen aan dat rapport o.m. het volgende Januari moet aan alle lagere gymnastiek worden onder- Sociale voorlichtingsdienst van de Nederlandsche Unie De leiding De Nederlandsche Unie heeft besloten tot het instellen van een Socia len Voorlichtingsdienst, welke dienst in alle plaatsen, waar zich een secretariaat van De Nederlandsche Unie bevindt, een bureau zal vestigen. De leden van de Unie kunnen hier in zake moeilijkheden op maatschappelijk en persoonlijk gebied (ontslag, loon, werkloo- zenzorg, opvoeding, alimentatie, verzoek schriften, enz.) zonder betaling raad en voorlichting krijgen. Ieder lid zal zich dus met zijn moeilijkheden vol vertrouwen tot zijn plaatselijken Socialen Voorlichtings dienst kunnen wenden om deze in per soonlijk contact te bespreken. Om misverstand te voorkomen moge worden opgemerkt, dat De Nederlandsche Unie hiermede niet de Bedoeling heeft, ge vestigde bureaux e.d. concurrentie aan te doen, doch om bemiddelend op te treden en haar leden den weg te wijzen naar be staande instanties, die dikwijls niet ge makkelijk te vinden zijn. De plaatselijke bureaux van den Socia len Voorlichtingsdienst worden thans met behulp van de Gewestelijke Secreta riaten door de plaatselijke secretariaten van De Nederlandsche Unie in het leven geroepen. Zoo spoedig mogelijk zullen de leden der Unie ter plaatse omtrent zit tingsdagen en -uren in kennis worden ge steld. De algemeene leiding van den Socialen Voorlichtingsdienst, berust bij het sedert enkele weken in het centraal secretariaat der Nederlandsche Unie gevormde cen traal bureau. Reeds is de Sociale Voorlichtingsdienst van De Nederlandsche Unie zijn werk in de volgende plaatsen begonnenAmster dam, ’s-Gravènhage, Rotterdam, Gronin gen, Utrecht. Bilthoven, Brielle, Goes, Ter- neuzen, Zierikzee, Kampen, Dedemsvaart, Hengelo (O.), Twello, Enschedé, Olde- markt, Ommen, Deventer en Almelo. Oudheidkundig bodemonderzoek. De wnd. secretaris-generaal van het de partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft den termijn, waarbin nen lokale instellingen erkenning kunnen aanvragen, teneinde van rijkswege mede werking te verkrijgen op het gebied van het oudheidkundig bodemonderzoek, ver lengd met zes maanden. Aan het eind van het Haagse Bos. Lijn 12. Kneuterdijk No. 6. No. 22. Staat met grote letters op de omslag van de telefoon gids. Ja. Obrechtstraat no. 9. Jan Dirk had gelijk: het antwoord van de cijfersom is 18. Bertus (die i als antwoord 15 had berekend) i had een fout gemaakt. Misschien I zijn er onder jullie, die dezelfde fout maakten als Bertus. Best mo gelijk. Dan nog maar eens over rekenen. Nogmaals: het juiste antwoord is I 18. I van deze oefengroep is zij ook van psychi sche waarde, daar een goede houding en beweging niet zal nalaten op de per soonlijkheid in te werken. De evenwichtsoefeningen ontwikkelen den evenwichtszin en het spiergevoel en dragen daardoor veel bij tot de vorming van houding en beweging. De kracht- en behendigheidsoefeningen stellen hooge eischen aan het reactie- en het coordinatievermogen. Bij deze oefen groep worden de leerlingen voor situa ties geplaatst, waarbij eigenschappen als zelfvertrouwen, zelfbeheersching, doorzettingsvermogen, wilskracht, be sluitvaardigheid e.a. tot ontwikkeling kunnen komen. Deze oefengroep is hier door van groote beteekenis voor de vor ming van de persoonlijkheid. sagiers op te nemen en uit te laten. Vreemd was het te zien, dat alle wielrijders niet over dat plein tje heen fietsten, maar netjes, de fiets aan de hand, voorbij wandel den. Op welk pleintje zat ik? 4. Staat het standbeeld van Juliana van Stolberg op het Juliana van Stolbergplein? 5. Hoeveel havens heeft Schevenin gen? We gaan weer eens taalfouten ver beteren. Hieronder volgen acht zinnen en in elk van die zinnen zit 1 fout. Zoek die ene fout er ééns uit en verbeter hem. Zet in je schrift de nos. 1 t/m 8 onder elkaar en schrijf daarachter: le: öf de verbeterde fouten, 2e öf de gehele zinnen (verbeterd en wel, natuurlijk). 1. „Jantje”, vroeg de meester, „waar is jou taalschrift?” 2. De automobilist werd veroordeeld tot een hoge geldboete, omdat hij de maxiurn snelheid had over schreden. 3. „Vanavond” gaat ik naar de bio scoop”, vertelde ons dienstmeisje. 4. Piet z’n oom is handelaar in bouw- matrialen. 5. Net. toen Vader z’n eigen stond te Drie hoofdgroepen In het Verbond zullen drie hoofdroepen zijn: de eigenlijke journalisten, die dezen naam als titel mogen voeren. Dat zijn zij, die organiek aan een blad verbonden zijn. De andere dagbladschrijvers zullen den naam publicist dragen. Het Verbond zal ook leerling-journalisten kennen, wier positie en rechten nauwkeurig zullen worden afgepaald naast die der journa listen en publicisten. De leider van het Verbond dfeelde ver volgens mede, dat het Verbond tegen be gin December tezamen met den Raad van Voorlichting over een eigen gebouw zal beschikken in den Haag. Spr. gaf voorts eenige inlichingen over de samenstelling van den R.V.V. Een drietal vertegen woordigers van de directeuren van dag bladpers en periodieke pers heeft in den raad zitting gekregen. In grondvorm is hier dus een corporatie ontstaan, waarin alle krachten, die de geestelijke en ma- terieele structuur der pers beheerschvn, samenwerken. Spr. ging daarna over tot behandeling van de positie van de Nederlandsche pers in dit tijdsgewricht. Deze positie wordt beheerscht door de verhouding tusschen Nederland en Duitschland. De actueelste zijde daarvan is voor de journalisten op het oogenblik de moeilijke taak, welke de pers heeft om het publiek tot het inzicht te brengen, dat het tijd wordt actief mee te gaan werken aan den bouw van het Nieuwe Europa. Het moet evenwel eerst het feit leeren aanvaarden, dat wij onver biddellijk in de Europeesche revolutie zijn betrokken en dat er geen terug naar den negenden Mei meer mogelijk is. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat de stem ming in ons land voor den oorlog anti- Duitsch is geweest, ook al hebben ver schillende bladen zich beijverd, dit te ont kennen. De enkele stemmen verheven te gen het verdrag van Versailles, hebben nooit geleid tot eenige daad van beteeke nis. Geen risico hebben wij destijds willen aanvaarden om tot een redelijke samenle ving in Europa te komen. Nog belangrijker is en wellicht beslissend voor de verdere ontwikkeling, dat een zeer groot deel der Nederlandsche pers na 1932 stelselmatig wantrouwen tegen Hitler en het Derde Rijk heeft gezaaid. Ook wij plukken thans in ons land de bittere vruchten van den stelselmatigen onwil of het permanente onvermogen om het Derde Rijk destijds in zijn karakter en in zijn streven te ver staan. Dat leidde tot een verwijdering die door de gebeurtenissen van Mei niet ge ringer is geworden. Den laatsten tijd val len gelukkig tal van symptonen waar te nemen van klaarder begrip van de werke lijkheid, van bereidwilligheid om deze te aanvaarden en geneigtheid om er het beste van te maken. De overgroote meerderheid der journa listen toont thans reëel besef en oprech ten wil tot opbouw. Zij hebben er mede toe bijgedragen, dat de huidige leiders van ons volk reeds op belangrijke punten ge lijk denken. Men erkent thans, dat de tiende Mei een breuk in onze geschiedenis was. Het oude keert nooit terug. Wij zijn allen meer dan vroeger, gemeenschaps- menschen geworden en talloozen achten den naam „socialisten” thans een eere- titel. Wij zijn er van doordrongen, dat ons land deel zal uitmaken van een of andere grootere Europeesche gemeenschap en dat in het deel van Europa, waar wij wonen, Duitschland de leiding zal hebben bij de groote politiek en bij de hoofdorde ning van het economische leven. Wij aan vaarden dat. Wij weten, dat aan onze taal, dat aan den Nederlandschen eigen aard niet geraakt zal worden. Dit maakt het velen onzer gemakkelij ker voortrekkers te zijn van een volk, dat uit zijn eeuwenlange besloten rust in de ruimte is gestooten. De journalisten staan voor groote moei lijkheden. Juist zij worden steeds voor het feit geplaatst, dat er een breede kloof gaapt tusschen hetgeen hun inzicht in de verhoudingen hun noodzakelijk doet schij nen en hun kennis van de mentaliteit van een deel van het publiek hun mogelijk doet achten. Ons land maakt deel uit van het oor logsgebied. De Duitsche overheid moet, bij al haar intense pogingen om tijdens den krijg reeds het nieuwe Europa op te bou wen, in de eerste plaats er voor zorgen, dat de oorlog zoo goed mogelijk gevoerd wordt en zoo snel mogelijk eindigt. De burgerij deelt in de gevaren van het front. Het Duitsche volk aanvaardt dit, omdat het weet, dat het vecht voor zijn toekomst. Het Nederlandsche volk moet mee de lasten dragen, terwijl het de geest drift en het geloof mist, die deze lasten licht maken. Het zou de offers gemakke lijker dragen, indien het reeds vroeger overtuigd was van de onhoudbaarheid van oude toestanden en de groote mogelijkhe den van een nieuwe wereld met rechtvaar diger bedeeling. De meeste journalisten hebben dit inzicht verworven, maar het is niet gemakkelijk onder deze moeilijke omstandigheden in te halen, wat in tien jaren verzuimd is. Eén ding staat vast: het kan nooit de taak van een journalist zijn, achteraan te loopen of af te wachten. De krant is geen klachtenbureau en de journalist geen klankbord. Hij moet een voortrekker zijn. Algemeene regels hiervoor kunnen niet worden gegeven. Ieder moet zulks voor zich, voor zijn eigen blad, zijn eigen mi lieu, nagaan. Wel kan men op grond van zijn ervaringen in gemeenschappelijk overleg wenschen te kennen geven aan bevoegde autoriteiten over de wijze, waar op men van bovenaf onze taak vergemak kelijken kan. Dergelijke wenschen vinden steeds een willig oor. Reeds in Mei van dit jaar was er een breede kloof tusschen de openbare mee- ning hier te lande en de nieuwe wereld daarbuiten. De oorlog en de onvermijde lijke eischen van de oorlogvoering hebben die kloof niet vernauwd. Op de journalis ten rust de taak, elk naar zijn krachten, mee te werken aan het bouwen van de brug, die het ons volk mogelijk zal maken, in de nieuwe wereld te komen en daar een eigen, volwaardige taak te verkrijgen ST. NICOLAASFEEST VOOR DE ROTTERDAMSCHE GEËVACUEERDEN Dank zij de medewerking van den wet houder van Sociale Zaken en de directie van de Haagsche Stichting voor Hulp aan Rotterdamsche Geëvacueerden, zoo mede de groote offervaardigheid van vele Haagsche ingezetenen is de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning voor de Rotterdamsche Geëvacueerden in staat om op 5 en 6 December a.s. in het ge bouw „Amicitia” in het Westeinde alhier den kinderen van deze zoo zwaar getrof fen Rotterdammers een mooi St. Nicolaas- feest te bereiden. Op 5 December zal St. Nicolaas met zijn knecht omstreeks 2 uur aan het gebouw zijn intrede doen en zal hij door het be stuur van O. en O. worden ontvangen. Verder zullen er tal van attracties zijn. Op 6 December zal in hetzelfde gebouw een kinder-operette: „Goudmuiltje”, onder leiding van den heer L. Schuller worden opgevoerd, waarbij St. Nicolaas met zijn knecht tegenwoordig zal zijn. Aan deze operette, welke om 2.30 uur aanvangt, zullen 80 personen deelnemen. Daartoe in staat gesteld door enkele fa brikanten, zullen aan de ongeveer 400 kin deren versnaperingen, chocolademelk en cadeaux, worden uitgereikt. De bedoeling van de commissie voor O. en O. is om door dit echt Hollandsche feest voor enkele uren deze van huis en haard verstoken kinderen een zonnetje te brengen. Er is echter nog wat geld noo dig. Daarom verzoekt de commissie aan hen, die voor dit nobele doel nog een geldelijke bijdrage willen schenken, deze te willen toezenden aan den secretaris penningmeester, den heer W. J. Teunis- sen, Daendelsstraat 36, telefoon 720476. Blijkens een besluit van den wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, is de periode van drie weken, welke in het werktijdenbesluit voor winkels 1932 is genoemd als tijdvak, gedurende hetwelk geen vrije ochtend of middag op een der werkdagen behoeft te worden verleend aan winkelpersoneel voor winkels, wel ke tengevolge van de verduisteringsvoor schriften vroeger moeten sluiten, verlengd van 25 November tot en met 4 Jan. a.s. In de eerste groote vergadering van het Verbond van Nederlandsche Journalisten heeft de voorzitter van het verbond, de heer P. J. van Megchelen, een rede uit gesproken, waarin hij allereerst zijn vol doening uitsprak over het feit, dat de Ne derlandsche Journalistenkring met groote meerderheid tot opheffing heeft besloten en alle journalisten thans in het Verbond vereenigd zijn. Er is een mooi stuk werk verricht door den Raad van Voorlichting en de gezamenlijke journalisten, die zijn inititiatief begrepen en de idee hielpen verwezenlijken. Het Verbond heeft in den tijd, voorafge gaan aan de opheffing van den kring, veel werk verricht, ook al is daarvan weinig naar buiten gebleken, de brandende sala riskwestie, is reeds besproken en de zaak is in handen van zeer bevoegde mannen uit het Verbond. Het Verbond heeft bij de leiding van de vereeniging de Neder landsche Dagbladpers groote bereidwillig heid gevonden om snel tot zakelijke be sprekingen te komen in een kleine com missie. De inwendige organisatie van het Ver bond kan, nu alle dagbladschrijvers sa mengebracht zijn, snel geregeld worden. Spr. deelde hieromtrent mede, dat een aantal gewestelijke kringen zal worden ingesteld. In deze kringen zullen verga deringen gehouden worden ter bespre king van vakbelangen en journilistieke of politieke vraagstukken van algemee- nen aard. De leiders der kringen kunnen adviseeren bij vacatures en het leerling wezen. Vervallen puntenwaardeeringen De lijst van vrijgestelde goederen heeft, zooals wij onlangs medegedeeld hebben, wijzigingen ondergaan. Omtrent de puntenwaardeering van de eveneens onder de textieldistributie vallende goe deren, meldt het vakblad „De Manufactu rier” het volgende. Voor geheel uit natuurzijde geweven, gebreide of tricot stoffen en daaruit ver vaardigde artikelen, boven- en onderklee- ding, inclusief kousen en sokken, is de waardeering, gelijk aan die, welke voor de overeenkomstige artikelen in de groep kunstzijde vermeld wordt. Voor crêpe georgette, crêpe mousseline, organdi, opal, glasbatist, velours chiffon, brocaat- en laméstoffen, cisselé en daar uit vervaardigde stoffen geldt per meter de waardeering 5 punten voor kunstzijde en 10 punten voor weefsels uit andere grondstoffen dan kunstzijde, telkens per vierkanten meter. Voor bovenkleeding geldt de waardeering die in de groep kunstzijde vermeld is. De puntenwaardeering voor regenjas sen, regenmantels, en regencapes uit gummi of gegummeerde stoffen vervaar digd is: voor mannen en vrouwen 25 punten, voor jongens en meisjes 18 pun ten. Handbreigarens, vervaardigd uit natuur zijde, kunstzijde, celwoi, melkwol enz. worden gewaardeerd op 2 punten per 100 gram, of 1 punt voor 50 gram of een ge deelte daarvan. Vrijgesteld blijven garens in de kleine opmaak voor handwerk-doeleinden, zooals strengetjes, kluwentjes, spoeltjes, bolle tjes, en pijpjes. Zaterdag j.l. heeft het centraal ge nootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies in hotel „Noord Bra bant” te Utrecht zijn veertigste gewone algemeene jaarvergadering gehouden. In de plaats van de aftredende hoofdbe stuursleden mevr. M. Ketelaarvan Goch, mej. W. J. C. Helmers, en de heeren J. J. Feringa en prof. dr. J. van Lookeren Campagne, werden gekozen mevr. A. SteenhuisPolman te Haar lem, de heer M. ten Kate jr. te Arn hem en dr. C. den Hartog te Wehe. De vacature mevrouw Ketelaarvan Goch blijft op advies van het hoofdbestuur onvervuld. Voor het in den raad van toezicht aftredende lid de heer Tj. Grei- danus te Amsterdam, die eveneens niet herkiesbaar was, werd op advies van den raad gekozen de heer mr. Arn. J. cTAilly te Amsterdam. Zaterdag heeft de leider der N. S. B., ir. A. A. Mussert, de verschillende kring- en bankwartieren in Haarlem, Zandvoort en Heemstede geïnspecteerd, waarna des middags tweeduizend weer mannen een marsch door Haarlem maak ten, gevolgd door een ledenappèl in alle zalen van het gemeentelijke concertge bouw. Ir. Mussert arriveerde omstreeks half twee aan het kringhuis op de Gedempte Oude Gracht, waar hij door den districts leider W. Kruyshoop, en andere function- narissen werd begroet. Na het gebouw be zichtigd te hebben, vertrok de leider per auto naar Zandvoort, waar hij het kring huis Zomerlust, dat dezer dagen geopend is, in oogenschouw nam. In een korte toe spraak tot de in de groote zaal opgestelde leden sprak hij de hoop uit, dat de bewe ging in Zandvoort een nieuwe periode van groei zal mogen beleven. Hierna bezocht ir. Mussert achtereenvolgens het kring huis op het Raadhuisplein te Heemstede, het N. J. S. kwartier aan het Spaarne te Haarlem, het N.S.V.O.huis in de Jans- straat, den propaganda-winkel in de Kruis straat en het kantoor voor arbeidszaken aan den Kleverparkweg. In tegenwoordig heid van ir. Mussert werd vervolgens het nieuwe bankwartier der W.A. op het Hout plein in gebruik gesteld, waarbij comman dant Zondervan de vlag heesch. De W.A. zong strijdliederen. In het geheel gevulde concertgebouw werd tenslotte een ledenappèl gehouden, waar ir. Mussert, na een welkomstwoord van districtsleider Kruyshoop, een rede uitsprak. Wij kunnen, zoo zeide de leider, ver heugd zijn, ondanks de doorstane moeilijk heden en de zorgen, die ons in dezen win ter nog wachten. Tragisch is het, dat velen momenteel elk houvast aan het leven ver loren schijnen te hebben. Ook zijn er men- schen, die wat doen, b.v. met een bepaald blaadje venten en deze menschen zijn meer te achten dan zij, die heelemaal niets doen. Wij moeten deze lieden doen begrijpen, dat zij op den verkeerden weg zijn. Zij, die ons verraders hebben genoemd, zullen eens moeten inzien, dat wij den goeden weg hebben ingeslagen in het belang van ons volk en ons vaderland. Ir. Mussert sprak vervolgens over drie periodes in het bestaan der N.S.B. de eerste periode liep van 14 December 1931 tot 15 Mei 1940, de tweede periode, waarin wij ons thans bevinden, is een overgang naar de derde periode: de overneming van de macht en de opbouw van een nieuw volk in een nieuw Europa. Destijds heeft Colijn gezegd, dat wij politieke analfabe ten waren, maar alle pogingen, die men deed, om ons belachelijk te maken, hebben wij getrotseerd. Colijn stootte ons uit, maar wij hebben ons pak opgenomen en het gedragen. De in 1933 ondernomen po ging om onze beweging te vermoorden, is mislukt. Toen Mussolini Abessinië ver overde, hebben wij niet „leve den Negus, leve den Volkenbond” geroepen. Zonder het toen nog ten volle te beseffen, is op dat oogenblik beslist over het zijn of niet zijn van onze beweging. Wij waren toen solidair met het fascistische Italië en het nationaal-socialistische Duitschland. Spre ker betuigde zijn dankbaarheid aan de oudere strijders, aan wie het te danken is, dat de N.S.B. zich ook in 1939 kon hand haven, waarbij hij speciaal zijn medewer ker van Geelkerken hulde bracht. Indien degenen, die ons in de Mei-dagen wilden uitroeien, meenen, ooit weer de kans daar toe te krijgen, dan zullen wij hen een slag vóór zijn. Sprekende over zijn bezoek aan Hitler zeide ir. Mussert, dat de Führer het beste voor heeft met ons land en dat het ook zijn wensch is, dat wij Indië behouden. Ten slotte zeide de leider, dat zonder de N.S.B. ons volk geen toekomst heeft. De geschied schrijver zal later van dezen tijd getuigen, dat de goede geesten de kwade hebben overwonnen. In de toekomst van ons volk kunnen wij vertrouwen hebben. Hierna volgde langdurig „hou zee”-ge- roep. Nadat gezongen was „Alle man van Neerlands stam” ging men uiteen. In den lsten leerkring behoort het onderwijs in de lichamelijke oefening geheel tegemoet te komen aan de spon tane uitingen van bewegingsdrift en speeldrift, die zich bij het jonge kind openbaren. Het moet in vele gevallen zijn oorsprong vinden in het fantasie- leven van het kind. In den 2den leerkring behoort het on derwijs in de lichamelijke oefening, in overeenstemming met de psychische ontwikkeling van het kind in die jaren, meer gericht te worden op het laten uitvoeren van concrete opdrachten. In den 3en leerkring zal het onder wijs in de lichamelijke oefening geheel gericht zijn op het laten uitvoeren van opdrachten van algemeen voorkomende bewegingen, in overeenstemming met de psycho-physische ontwikkeling van het kind. Over het zwemmen deelt het college mede: Oefeningen en spelen, zonder en met gebruik van den grooten bal, met het doel de leerlingen met het verblijf in het water vertrouwd te maken. Aan- leeren van den schoolslag en van den rugslag zonder gebruik van de armen. Watertrappen en springen van geringe hoogte (maximum 1 m). Splitsing van het onderwijs aan jongens en meisjes Het onderwijs in de lichamelijke oefe ning aan jongens en meisjes zal vanaf het derde leerjaar bij voorkeur afzon derlijk moeten worden gegeven. Uit hygiënische en practische over wegingen is het noodzakelijk, dat alle leerlingen een doelmatige gymnastiek- kleeding dragen. Waar door omstandigheden de gym- nastiekkleeding niet kan worden inge voerd, moeten overtollige kleedings- stukken worden uitgetrokken, tenzij de weersomstandigheden dit bij een les in de open lucht niet toelaten. Bij het on derwijs in de zaal zal het dragen van gymnastiekschoeisel of sokken ver plicht zijn. Natuurwetenschappelijk onderzoek De secretaris-generaal, waarnemend Ooofd van het departement van Water staat heeft in de plaats, opengevallen “°or het overlijden van dr. ir. Th. van öer Waerden, benoemd in het bestuur t'an de centrale organisatie voor toege- Past natuurwetenschappelijk onderzoek •°t gewoon lid dr. J. A. Ringers, alge- gemachtigde voor den wederop- schêren, ging de telefoon. 6. Als mijn broer gaat kamperen, neemt hij altijd zijn koffergrame- foon mee. 7. In het jaar 1492 ondekte Colum bus Amerika. 8. Vanochtend heeft Moeder de melk boer betaald. Tot Donderdagavond! Dr. PLUIZER. De beoefening van het zwemmen, die van groot hygiënisch en practisch nut is, omvat het aanleeren van het buik en rugzwemmen en beperkt zich tot den hoogsten leerkring. Het zwemmen mag slechts een onderdeel uitmaken van de lichamelijke oefening in dezen leer kring. Het aantal uren per week, dat min stens voor elke klasse der gewone la gere school voor het onderwijs in de lichamelijke oefening beschikbaar moet zijn, bedraagt voor de 3e tot en met de 7de klasse twee lesuren van 45 mi nuten en voor de 1ste en 2de klasse 3 lesuren van 30 minuten. De lessen bestaan uit de volgende on- derdeelen: inleidenden oefeningen; kern; kalmeerende oefeningen. De kern van de les omvat de volgen de onderdeel en: vormende oefeningenevenwichtsoefe ningen; kracht- en behendigheidsoefenin gen, en gaan, loopen en springen. Verdeeling van de leerstof Bij de verdeeling van de leerstof wor den de leerjaren ondergebracht in 3 leerkringen: 1ste leerkring, omvattende het 1ste en het 2de leerjaar; 2de leer kring, omvattende het 3de en het 4de leerjaar; 3de leerkring, omvattende het 5de, 6de en 7de leerjaar. Doel van het onderwijs in de lichamelijke oefening Het onderwijs in de lichamelijke oefe ning beoogt: a. het kind op doelbewuste, methodi sche, wijze de voor zijn ontwikkeling en vorming noodzakelijke groeiprikkels te geven en weerstand te bieden tegen de nadeelige invloeden van het schoolleven; b. bij te dragen tot de vorming van het kind als individu en als gemeen schapswezen. De leerstof wordt verdeeld groepen: gymnastische oefeningen, en zonder gebruik van gereedschappen en toestellen; gaan, loopen, springen en werpen; zaal- en kleinterr einspelen; zwemmen. De gymnastische onderverdeeld in: de vormende oefeningen; de even wichtsoefeningen en de kracht- en behen- De matej-ieele verzorging van het onderwijs in de lichame lijke oefening Elke school moet een speelplaats hebben. De eischen, waaraan deze speelplaats moet voldoen, zijn wettelijk geregeld (art. 2 van de Algemeene Re gelen omtrent den bouw en de inrichting van lokalen, waar lager onderwijs wordt gegeven. De plaats moet water- vrij zijn, verhard en voorzien van een doeltreffende afscheiding) Gymnastieklokaal Beschikt de school over een leeg staand klasselokaal, dan kan dit lokaal worden ingericht voor het onderwijs in de lichamelijke oefening, zoodat ook hier dit onderwijs in zijn eenvoudigsten vorm tot zijn recht kan komen. Het maximaal aantal leerlingen, waaraan in deze oefengelegenheid les gegeven kan worden, bedraagt 25. Beschikt de school over twee naast elkaar gelegen leegstaande klasseloka- len, dan kan daarvan een oefengelegen heid voor het onderwijs in de lichame lijke oefening worden gemaakt, door den tusschenmuur uit te breken. Tenslotte wordt medegedeeld welke leermiddelen aanwezig moeten zijn. Rede van ir. A. A. Mussert. Zaterdag heeft de leider der N. S. j -in huizen bankwartieren in

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9