Première hulstkampW Die Fledermaus met moeilijke positie ter zee Lord Lothian’s besprekingen te Washington Engeland’s STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN HAAGSCHE COURANT Woensda en De toekomstige Euro peesche volken gemeenschap AFSCHEID GENERAAL VON BRIESEN Verliezen sedert Juni verdrievoudigd De explosie op de „Patria” Russisch bezoek aan Boelgarije en Roemenië 27 Nov. 1940 le bt pag. 2 Engeland zou Amerikaan- sche oorlogsschepen willen koopen A Parade 485e STAATSLOTERIJ. Dr. S. VISSER f De IJsland-kwestie Besprekingen van Roosevelt CHINA TURKIJE. Jodenwijk in Warschau Aantal slachtoffers zou aanzienlijk zijn Een beschouwing van de Diplo Sobolef bij Popof Duitschland zal de Franschen, Bel gen, Nederlanders en Noren zoo be handelen als hun houding is tegen over Duitschland Zware scheepsverliezen ENGELAND Lord Rothermere overleden VEREENIGDE STATEN Baden Powell overleden Van 1890—1893 van De H Bij apothekers en drogisten In verpakkingen van 10,-30 en 60 tabletten. Boelgarije en het drie- mogendhedenpact volgens van wapens militair Haas boven Baas Natuurlijk is er goede oude klare. Er is ook betere, zelfs beste. Maar de allerbeste is en blijft toch Hulstkamp’s op 't fust gerijpte zeer oude genever 9325 9342 9827 10410 10457 10471 11091 11344 11617 11636 11733 11949 12533 14025 14778 15222 15340 15751 15907 16074 17078 17381 1434 1489 1528 1596 1656 1921 1983 2219 2500 2554 2574 2619 2630 3092 In 10429. spreuk van den dag VERWEKT GEEN KRAMP LIDA BAAROVA en HANS S6HNKER HEDENAVOND «n MORGEN Loottf» voorstellingen van EERSTE KLASSE DERDE LIJST Trekking van 27 November. 1500 No. 1817. ƒ1000 No. 10290. 200 No. 10992, De Britsche minister van scheepvaart. Cross, heeft gisteravond voor de Engel- sche radio een rede gehouden over de Britsche verliezen aan koopvaardijsche pen in de laatste maanden. Hij deelde mede, dat de wekelijksche verliezen van Engeland aan koopvaardijtonnage sedert Juni in vergelijking met de gemiddelde wekelijksch verliezen voor dien tijd drie- Deze naar dat 6850 7167 7254 7499 7701 7800 7905 7961 11254 8224 8323 8373 8375 8999 9066 Hier ter stede is gisteren op 76-jarigen leeftijd overleden dr. S. Visser, gep. offi cier van gezondheid le klasse Ned. Ind. leger. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a.s. te half 3 op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. EEN NIEUWE OORZAAK VAN BRAND Gistermiddag reed in de Javastraat een vrachtauto, zooals later bleek afkomstig uit Ottersum (L.). Op een gegeven mo ment zagen omstanders uit de lading rook opstijgen en even daarna vlammen. De wagen stopte en men constateerde, dat een gedeelte van de lading in brand was geraakt door de hitte van den houtgas generator. De motorspuit uit de Laan Copes van Cattenburch wist spoedig het vuur met den kleinen straal te blusschen. De woordvoerder van de arbeiderspartij in het Engelsche Lagerhuis, de afgevaar digde Wedgwood, zal, naar „Nya Dag- ligt Allehanda” meldt, een verzoek tot de regeering richten om Ijsland aan de Vereenigde Staten over te doen. Hier mede schijnt men te willen bereiken, dat Engeland ontheven wordt van de groote kosten van het uitbreiden van de verde diging van Ijsland, en tevens dat de al- Nederlanders en Noren zoo behandelen als hun houding is jegens Duitschland. Ter verduidelijking van dit beginsel wordt de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk vooral daarvan afhankelijk ge steld, of Frankrijk door eigen bijdragen het bewijs wil leveren, dat het eerlijk het voornemen koestert, zich in het nieuwe Europa onder Duitsch-Italiaansche leiding te schikken. De toekomst van België, Ne derland en Noorwegen tenslotte houdt ten nauwste verband met de bereidwilligheid in elk opzicht tot het Duitsche volk toena dering te zoeken, waarbij dit besluit uit eigen beweging, na zeer nauwkeurig eigen onderzoek, dient genomen te worden. Deze overwegingen en vermaningen laten uitko men, welk een groote beteekenis naar Duitsch inzicht gehecht moet worden aan een heldere opvatting van de nieuwe Europeesche werkelijkheid voor de ver dere ontwikkeling van de verhoudingen op het continent. HET TIJDPERK VAN DE CAMERA OBSCURA" IN HET HAAGSCHE GEMEENTEMUSEUM De directie van het Gemeentemuséurt1 vestigt de aandacht er op, dat Donder dagmiddag 28 November te 2.15 uur een rondleiding zal worden gehouden op bovengenoemde tentoonstelling door den heer D. F. Lunsingh Scheurleer, weten schappelijk assistent bij den Gem, Dienst voor Kunsten en Wetenschappen. President Roosevelt heeft gisteren een conferentie bijeen geroepen, waaraan de ministers van oorlog, marine en justitie en het arbeiderslid van de defënsiecommissie, Hillman, deelnamen. Kort tevoren had Roosevelt den New- yorkschen industrieel Baruch ontvangen. Deze was in den wereldoorlog voorzitter van de commissie voor de oorlogsindustrie. Over de ontploffing aan boord van het passagiersschip ..Patria” in de haven van Haifa meldt S.P.T. nader, dat het 11.885 ton metende schip binnen enkele minuten volkomen vernietigd was. Aan boord be vonden zich ongeveer 1Ö00 passagiers. Den geheelen nacht door hebben red dingsploegen gewerkt om menschen uit het wrak van het half gezonken schip te redden. Op een deel van het Wrak brak brand uit Men vreest dat een groot aan tal menschen om het leven is gekomen. Gisterochtend was de omvang van de ramp nog niet bij benadering te overzien. De passagiers waren voor het meerendeel illegale emigranten, die van Palestina naar een Engelsche kolonie zouden wor den overgebracht. De Patria”, die vroe ger onder Fransche vlag voer en eigendom was van de Fabre-lijn te Marseille, was na de capitulatie van Frankrijk door En geland in beslag genomen. AMERIKA WIL MEER MILITAIRE VLIEGTUIGEN BOUWEN De minister van oorlog, Stimson, heeft gisteren bekend gemaakt, dat zijn mi nisterie stappen ondernomen hééft om een verdere uitbreiding van de verkeers- vliegerij tegen te gaan, omdat daardoor de productie van militaire vliegtuigen beperkt wordt. In de persconferentie ver klaarde de minister ten aanzien hiervan nog: Daar leger en vloot van de Vereen. Staten te weinig gevechtsvliegtuigen heb ben en Engeland’s behoefte aan Ameri- kaansche vliegtuigen iedere maand drin gender wordt, hebben leger en vloot ge meend het met de landsverdediging on- vereenigbaar te moeten achten, dat een deel van de productiecapaciteit der Ver eenigde Staten door de pogingen tot uit breiding van de burgerluchtvaart wordt in beslag genomen. DE STAKING IN DE VULTEE- FABRIEKEN GEËINDIGD Na 12 dagen geduurd te hebben, is de staking in de Vultee-vliegtuigenfabrieken geëindigd. Onder druk van de regeering heeft de directie de looneischen der 2500 stakers ingewiliigd. Het totale loonbedrag wordt daarmede verhoogd met 1.400.000 dollar per jaar. VERDERE HULP AAN CHINA? Minister Huil heeft gisteren een onder houd gehad met den Chineeschen ambas sadeur en met den voorzitter der Bank van China, Soeng, die sinds eenige maan den in Washington vertoeft om financieele besprekingen te voeren. In aansluiting daarop verklaarde de ambassadeur aan journalisten, dat hij op verdere hulp der Vereenigde Staten voor China hoopt. De Londensche radio heeft gisteren het bericht verspreid, meldt het D.N.B., dat de Amerikaansche ambassadeur te Moskou, Steinhardt, door koning Boris van Boelgarije te Sofia is ontvangen en vervolgens heeft verklaard, dat Boelgarije niet zal toetreden tot het driemogendhedenpact. Daartegenover wordt in welingelichte Amerikaansche kringen te Moskou vernomen, dat Steinhardt sedert zijn terugkeer uit de Vereenigde Staten, eenige maanden ge leden, Moskou in het geheel niet heeft verlaten en derhalve ook niet door koning Boris ontvangen kon worden. MARINE-BEGROOTING VAN 3.3 MILLIARD DOLLAR regeering zou volgens een bericht uit Washington een marinebegrooting met een record-eindcijfer van 3.3 milliard dol lar goedgekeurd hebben. Deze begrooting, die een milliard hooger is dan die voor het loopende begrootingsjaar, zou in Ja nuari bij het Congres worden ingediend. Volgens genoemd bericht is omstreeks 1.3 milliard dollar voor scheepsbouw uit getrokken. y- - t - T. VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF Over het gesprokene op deze conferentie met Welles zijn tot dusver nog geen bij zonderheden te verkrijgen. VAN DEN BOK AFGEGLEDEN Gisteren is de 13-jarige jongen C. H. uit de Snijdersstraat bij het maken van gymnastische toeren in het gymnastiek lokaal van de school aan de Rijswijksche- straat van een bok afgegleden en brak daardoor zijn linkerarm. De geneeskun dige dienst bracht hem naar het zieken huis aan den Zuidwal. Later kon hij naar huis gaan. DE GEVECHTEN IN HOPEI Van Japansche zijde wordt gemeld, dat in de streek van Tsjang in het Westen van Hopei de 30ste Chineesche divisie onder generaal Tang-en-po verslagen en teruggedreven is. Japansche afdeelingen zijn dóórgedron gen tot Wangkiatsi, 35 k.m. ten Zuid westen van Tsjang. Gemotoriseerde af deelingen zijn na gevechten met de troe pen van den Chineeschen generaal En-tai opgerukt tot Jentsjiniau, 50 k.m. ten Noordwesten van Kingmoen. Jentsjiniau werd door de Japanners genomen. heeft te Sofia sterk dé aandacht ge trokken, daar van Boelgaarsche zijde hiertoe geenerlei aanleiding werd ge geven. In tegendeel heeft Boelgarije, zoo merkt men algemeen op, alles ge daan om zijn vredespolitiek vooral ook jegens Turkije tot uitdrukking te brengen. Zoo dient ook de onlangs door het Boelgaarsche ministerie van oorlog uitgevaardigde bevel te wor den opgevat, volgens hetwelk de dienstplichtigen van verscheidene lichtingen, na een africhting van 75 dagen, naar huis zijn gezonden. Tevens wordt op de Boelgaarsche ver klaring gewezen, waarin de samentrek king van Boelgaarsche troepen aan de Turksche grens wordt tegengesproken. DE MINISTER VAN HANDEL AFGETREDEN De minister van handel, Nazmi Top- gioglu, is afgetreden. In zijn plaats is benoemd Mumtaz Ekemel. De minister van buitenlandsche za ken, Saracioglu, heeft aan de par- lementsfractie van de volkspartij ver slag uitgebracht over de internationale politieke gebeurtenissen in de afgeloopen week. Het rapport van den minister werd goedgekeurd. Nu in Warschau een definitieve geslo ten Joodsche woonwijk tot stand is geko men, zijn voor het verkeer van deze per sonen met die in de overige stadswijken nieuwe regelingen uitgevaardigd. De Duit sche en Poolsche bevolking is het evenals aan dragers van 't Duitsche uniform prin cipieel verboden deze Joodsche woonwijk binnen te gaan. Het binnengaan en ver laten van deze Joodsche woonwijk is slechts mogelijk met een bijzondere ver gunning, die wordt verleend door den ge volmachtigde van den districtschef voor de stad Warschau. Met ingang van 26 November is ook in het tramverkeer een aantal veranderingen gekomen teneinde een contact tusschen Joden en de niet-Joodsche bevolking te vermijden. Een aantal tramlijnen is op geheven of heeft een andere route gekre gen. In de Jcodsélie woonwijk zijn drie tramlijnen. De onthulling van lord Lothian, dat de financieele mogelijkheden van Engeland uitgeput beginnen te raken, schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz, is een onsympathieke aange legenheid voor den Amerikaanschen be lastingbetaler. De deelneming van Ame rika aan de „redding der democratie" in den wereldoorlog, eindigde met een bin- nenlandsche oorlogsschuld der Vereenigde Staten van 25.7 milliard dollar. Daar kwa men nog bij onbetaalde oorlogsschulden der geallieerde regeeringen en onbetaalde schulden van het buitenland ten bedrage van 12.2 plus 15.1, tezamen 27.3 milliard dollar, waarvan Amerika tot dusver niets meer gezien heeft. Tenslotte leed Amerika onberekenbare reusachtige verliezen, ten gevolge van de financieele en economische crisis, welke in het najaar van 1929 be gon en een catastrophe van tot dusver ongekenden omvang teweegbracht. In 1934 kwam als gevolg hiervan de Johnsonwet tot stand, welke bepaalde, dat voor buitenlandsche regeeringen, die haar schulden niet betaald hebben, de geld markt der Vereenigde Staten gesloten moet blijven. Indien thans nu lord Lothian desondanks probeert een nieuwen greep in den Ame rikaanschen geldbuidel te doen, de spaar gelden en het vermogen van het Ameri kaansche volk weer aan te tasten, dan kan daarbij slechts van twee mogelijk heden sprake zijnofwel het is waar, dat Engeland voor de uitputting van zijn in het buitenland te gebruiken geldmiddelen staat, en dan verwacht het van het Ame rikaansche volk dat het, hoewel het nog de Engelsche oorlogsschulden met die van zich zelf te torsen heeft, nieuw geld in een firma steekt, die op hét punt staat haar faillissement aan te vragen. Dit zou dus neerkomen op goed geld naar kwaad geld gooien en wel in omstandigheden, die geen uitzicht op eenige saneering bie den, maar wel een hopelooze liquidatie van deze onderneming doen voorzien. Of wel lord Lothian heeft, naar vele econo mische en financieele deskundigen ver moeden, een onwaarheid verkondigd. Dan voert hij met zijn aankondiging echter een brutaal bedrog jegens de Vereenigde Sta ten in het schild en wil hij het Ameri kaansche volk weer in een val lokken, om het Engelsche geld te redden. In beide gevallen zou Amerika, het gelag betalen. Aan de politieke en militaire nederlaag van Engeland zou dit echter uiteraard niets meer kunnen veranderen. Onderzoekingen van den Amerikaan schen senaat hebben den noodlottigen samenhang tusschen de financieele aange legenheden en de deelneming van Ame rika aan den wereldoorlog -*uidelijk aan het licht gebracht. Slechts in vertrouwen Waarschuwing van Landon De republikeinsche tegencandidaat van Roosevelt bij de verkiezingen in 1936, Landon, heeft in een gehouden redevoe ring gewaarschuwd voor een overdrijving van de Amerikaansche hulpverleening aan Engeland, omdat Amerika daardoor in den oorlog zou kunnen geraken. Amerika, aldus Landon, is bij de hulpverleening aan En geland reeds tot aan de grens van het mogelijke gegaan, afgezien van de actieve deelneming aan den oorlog. Hij zeide geen voorstander te zijn van nieuwe wijzigin gen in de neutraliteitswet. Wanneer Ame rika schepen naar de oorlogszóne stuurt, zou het evengoed den oorlog kunnen ver klaren en een expeditiecorps naar Europa kunnen sturen, want indien er een Ame- rikaansch schip tot zinken zou worden gebracht, of eenig dergelijk incident zou gebeuren, zou Amerika bij den oorlog be trokken geraken Tenslotte keerde Landon zich tegen degenen, die pleiten voor een wijziging der Johnson-wet en verklaarde hij, dat dezelfde menschen. die steeds cri- tiek geoefend hadden, dat Amerika ter beveiliging van de verleende credieten en om eigen voordeel aan den wereldoorlog had meegedaan, thans voorstanders'er van zijn, om Engeland weer credieten te ver- leenen. wen, anders verliest hij voor de toekomst het recht om in Europa ook slechts de bescheidenste rol te spelen. Dit inzicht moge vooral den volkeren die hun aan hankelijkheid jegens Engeland met een vernietigende nederlaag hebben moeten betalen, zwaar vallen, het is echter onver mijdelijk. Tot dezelfde conclusies komt de perchef der regeering van het gouverne- ment-generaal, Wilhelm Zarske, in een ar tikel dat handelt over de verhouding van Duitschland tot de in den oorlog overwon nen landen en waarip hij betoogt, dat deze verhouding slechts op wederkeerigheid ge grondvest kan zijn. Duitschland zal teza men met zijn Italiaanschen vriend op het Europeesche vasteland den toon aangeven. Daarom eischt het verstand, dat de vroe gere oorlogstegenstanders uit eigen bewe ging dienovereenkomstige conclusies trek ken voor hun eigen verhouding tot het Duitsche volk. Duitschland Zal de Franschen, Belgen, PRIJZEN VAN ƒ20. 12 972 1 7619 20288 13642 17641 20431 13 6 66 1 78 5 0 20488 183 2 1 20521 184 3 0 20535 184 7 7 20987 18491 21042 18618 21110 157 64 1 9 1 59 21302 19227 21380 19329 21644 19380 21763 196 0 6 21768 17580 20013 lijst stond10479 m. z. Geen Boelgaarsche troepen concentratie aan de Turk sche grens Het instellen van den staat van be leg in enkele gebieden van Turkije Abraham Willaerts, riviergezicht met pont- veer en zeilschepen 1700; Anton Woen- sam van Worms, de H. Familie met Joachim en Anna en twee engelen 1950. In vooraanstaande Duitsche bladen wordt heden het beginsel uiteengezet, dat de Europeesche volkengemeenschap, welke uit de nieuwe ordening van het Europee sche vasteland te voorschijn zal komen, algemeen en ondeelbaar zal zijn, en dat daarom geen enkel volk zich daaraan zal kunnen onttrekken. Zoo schrijft de „Völ- kischer Beobachter”: Aan elk Europeesch volk wordt thans reeds de vraag gesteld, of het uit vrijen wil en helder inzicht aan den nieuwen opbouw van Europa wil mee werken. Elk volk moet daarbij het vol gende punt duidelijk voor oogen staan: Duitschland en Italië zullen het geen oogenblik dulden, dat op eenigerlei plaats onverstand of zelfs gebrek aan inzicht, om niet te spreken van kwaadaardigheid, dit opbouwende werk zullen saboteeren. Niemand kan zich thans nog als stille vennoot van de Britsche firma beschou- Het D.N.B. meldt uit Sofia De secretaris-gëneraal van het Russische volkscommissariaat van buitenland sche zaken, Sobolef, die sinds 2 dagen in de Boelgaarsche hoofdstad vertoeft, is gisteren door den Boelgaarschen minister van buitenlandsche zaken, Popof, ontvangen. Sobolef is gister avond naar Boekarest doorgereisd. daar gelegerde Engelsche troepen vrijge maakt zouden kunnen worden. Men neemt aan. dat de minister van oorlog, Eden, bij het bespreken van deze inter pellatie de kosten voor de verdediging van Ijsland zal mededeelen. 3273^1 4091 1 4192 4246 4643 1 4802 1 5187 5589 5656 5792 5900 I 6167 I 6347 6702 1 de vorige SCHILDERIJENVEILING BIJ FREOERIK MULLER Op de gisteren gehouden veiling van oude schilderijen uit de verzameling k halhier, bij de firma Frederik Muller en Co. te Amsterdam, zijn o.m. de vol gende prijzen besteed Jean Clouet, por tret van een jongen edelman, 2100; Al bert Cuyp, riviergezicht met vee, 1050; Jacob Duck, interieur met soldaten en vrouwen 8600; Michele Giambono ma donna met kind 3400; Simon Jordaens, Sodom en Gomorra 1050; Thomas de Keyzer, vrouwenportret 1650; Jodocus de Momper, landschap met rotsen 3200; Aert van der Neer, burcht aan den oever van een riviertje, 1100; Salomon Rombouts, boerenhoeven aan een riviertje, 1050; Sa lomon Rombouts, de boerderij 1300; F- P. Rubens (school) Helene Fourment 1100; id. stigmatiseering van den H. Fran- ciscus van Assisie 1050; Salomon van Ruysdael, riviërgezicht 2100; Johan Pie* tersz Schoeff, gezicht op den Briel ƒ3100; Jan Adriaenz van Staveren, Flora 1850; Adriaan van Utrecht, stilleven, 1750; maal zoo groot waren geworden, verhooging der verliescijfers was, Cross zeide, hieraan te wijten, Duitschland door de verovering van een groot aantal maritieme landen, gunstiger bases voor zijn aanvallen op de Britsche koopvaardij had verkregen, meldt het D.N.B. Ten aanzien van den nieuwbouw van koopvaardijschepen, aldus Cross, richt Groot-Brittannië zijn blik hoofdzakelijk op de werven van de Vereenigde Staten, daar de landen van het Britsche Rijk niet genoeg koopvaardijschepen voor Engeland kunnen bouwen. Doch zelfs wanneer de werven der Vereenigde Staten er bij be trokken worden, is het alleszins twijfel achtig, of Engeland op den langen duur over voldoende koopvaardijschepen zal beschikken. Er kan namelijk reeds thans geen sprake meer van zijn, dat Engeland met behulp van zijn koopvaardijvloot alle artikelen invoert, die het voor het uitbreken van den oorlog heeft geïmpor teerd. De invoeren zijn integendeel zeer sterk gedaald, temeer daar Duitschland Groot-Brittannië van bijna alle Europee- sene markten heeft afgesloten In ver band met de aan den oorlog verbonden gevaren voor de scheepvaart, is Enge land thans in groote mate gedwongen, zijn importgoederen uit overzeesche lan den met eigen schepen zelf te halen. Bij de lange aanvoerwegen, zoo vervolgde Cross, doen zich natuurlijk vertragingen voor, die eenerzijds door het convooistel- sel veroorzaakt worden. Anderzijds moe ten tegenwoordig ook steeds tal van koopvaardijschepen in Britsche of buiten landsche havens hersteld worden. Met het oog op het feit, dat Engeland onder deze omstandigheden in de naaste toekomst slechts in geringe mate overzeesche goe deren kan invoeren, verzocht de minister de bevolking, bij het verbruik van waren uiterst spaarzaam te zijn. De verliezen in cijfers Het Britsche tijdschrift ..Economist” schrijft, dat men zich niet onbeperkt kan permitteeren schepen en vrachten in den huldigen omvang te verliezen. Sedert de ineenstorting van Frankrijk zijn de scheepsverliezen zóó gestegen, dat zij bij Engelschen, geallieerden en neutralen 4.68 millioen ton per jaar uitmaken zou den, tegenover 2,85 millioen ton in het eerste oorlogsjaar. De vlootcorrespondent van de Yorkshire Post” schrijft, dat de Duitsche vloot op het oogenblik zeer ac tief is en Engeland uitdaagt op een wijze, die niet kan worden overzien. Te bewe ren, dat de Duitsche vloot in Noorwegen is vernietigd, is een wenschdroom. De Engelsche convooien Ondanks alle pocherijen van de Brit sche propaganda over de beweerde heer schappij ter zee, varen de Britsche con vooien, die uit Gibraltar vertrekken, niet meer over de Middellandsche Zee, maar kiezen zij route over den Atlanti- schen Oceaan, zelfs, wanneer zij zich be geven naar havens aan den Indischen Oceaan of de Roode Zee, meldt Stefani. Sinds 2 maanden ziet men, dat het En gelsche zeeverkeer bij voorkeur plaats vindt onder beveiliging van sterke escor tes oorlogsschepen en soms zelfs van vliegkampschepen. De convooien varen onder bescherming naar het Zuiden van den Atlantischen Oceaan en ontmoeten daar andere convooien, die dan van het Zuiden naar het Noorden begeleid wor den door marine-escorte. De vorige week vertrokken 2 groote convooien van ongeveer 50 schepen elk uit Gibraltar naar het Zuiden van den Atlantischen Oceaan, terwijl 2 andere convooien uit die richting in Gibraltar aankwamen. Berichten uit Algeciras en La Linea duiden er op, dat deze con vooien bestemd zijn voor havens in Zuid- Afrika, Indië en zelfs aan de Roode Zee. Dit bewijst, dat Engeland, verre van meester ter zee te zijn, er van afziet, ri sico te loopen, zelfs op de Middelland sche Zee, waarvan het beweert de sleu tels in handen te hebben. Slechts zelden treedt de activiteit van de marine te Gi braltar aan den dag in pogingen tot over vallen, om zich meester te maken van een of ander koopvaardijschip. Naar het Noorsche blad „Dagbladet” meldt, wordt het verlies bevestigd van de volgende onder Britsche controle va rende schepen: ..Tirranna” (10.850 ton), „Simla” (6.031 tón), „Cubano” (5,810 ton), ..Tancred” (6.094 ton) en „Tudor” (6.607 ton). Al deze verliezen dateeren van eenigen tijd, ten deele eenige maan den geleden. Voorts is bet in dienst van Engeland varende 5811 K.r.t. groote Noorsche mo torschip „Touraine”, volgens een bericht van ..Goeteborgs Handels och Sjöfartstid. ningèn” verlorengegaan. De bemanning kon in haar geheel worden gered,. op de vergeetachtigheid en de lichtgeloo- vigheid van het Amerikaansche volk kan lord Lothian het thans wagen, een nieuw bedrog jegens Amerika op touw te zetten. De ernst van den toestand in Engeland De-,,New York Sun” publiceert onder het opschrift „Engeland richt zich in zijn zwakste uren sinds de ineenstorting van Frankrijk aan Amerika om hulp” een bericht uit Londen van de „Associa ted Press”, waarin de toestand in En geland uiterst ernstig genoemd wordt, aldus het D.N.B. Terwijl Engeland’s eigen initiatief onder de Duitsche bom aanvallen en de Duitsche blokkade een pijnlijk vraagstuk is geworden, ziet het in toenemende mate op naar Amerika. De Engelsche bekwaamheid om de za ken als onbeteekenend voor te stellen werkt onder hoogen druk. Deze zelfge noegzame propaganda, zoo meent de correspondent, is wellicht even gevaar lijk voor de Britsche zaak als de nach telijke bomaanvallen. Daar helpen geen middelen tegen, af gezien van de heerschappij in de lucht en daarom kijkt Engeland op dit ge bied openlijk naar Amerika. De Duitsche bommenwerpers hebben hun bommen uit duizenden machines in tienduizenden ton nen omlaag geworpen en toch wil men het zoo voorstellen, alsof aan fabrieken en belangrijke inrichtingen slechts gerin ge schade is berokkend. Naast het ge bouw van de „Associated Press” in den bevindt zich sinds den 24en Septem ber een bomkrater, welke nog steeds open is. De jongste verliezen aan scheepsruim- te. zoo vervolgt het bericht, zijn toege schreven aan het gebrek aan convooien. Wanneer Engeland geen nieuwe Ame rikaansche torpedojagers krijgt, zouden de scheepsverliezen waarschijnlijk hoog blijven. Met het gebrek aan torpedoja gers gaat het verlies aan koopvaardij schepen hand in hand. Waarschijnlijk zal dit verlies door den duikbootoorlog nog toenemen. De correspondent schil dert vervolgens de levensomstandig heden in de schuilplaatsen, die eenvou dig afschuwelijk zijn. De ziekten betee- kenen een bijna nog grooter gevaar dan de bommen. De sanitaire inrichtingen in de schuilplaatsen zijn zeer onvoldoen de. ondanks de verzekeringen dat maat regelen voor verbetering zullen worden getroffen. De bevolking in de gebombar deerde industriesteden is zeer terneer geslagen. Men is ontevreden, dat Lon den meer bescherming tegen luchtaan vallen biedt dan de belangrijke indus- trie-centra elders in het land. De be volking ondervindt een bitter gevoel, wanneer zij leest, dat de verliezen „zeer gering” zijn. Zij wil liever de naakte waarheid hooren, dan de berichten der bladen en van de radio. waarschijnlijk eind December Washington zal vertrekken. De vroegere zaakgelastigde in Ber lijn, Kirk. is uit New York per vliegtuig naar Lissabon vertrokken om zijn nieuwe functie van zaakgelastigde in Rome te aanvaarden. De eventueele credieten De voorzitter van de buitenlandsche politieke commissie van den Senaat, George, heeft gisteren verklaard, dat het onpractisch en voorbarig zou zijn, het congres thans reeds lastig te vallen met de kwestie van eventueele credieten aan Engeland. George legde deze ver klaring af nadat hij bezoeken had ge bracht aan het ministerie van Buiten landsche Zaken en aan het Witte Huis. De krantenmagnaat lord Rothermere. broeder van wijlen lord Northcliffe, is volgens een Reuterbericht, gisteren op 72-jarigen leeftijd op de Bermuda-eilan- den overleden. Lord Rothermere had zich in Mei j.l. op verzoek van lord Beaverbrook met een bijzondere missie naar Amerik begeven. Lord Rothermere (Harold Sydney Harmsworth) was in den wereldoorlog, in 1917 en T8 minister van luchtvaart en eigenaar o.a. van de „Daily Mail”, „Eve ning News” en „Sunday Pictorial” en „Daily Mirror”. treft, die op deze wijze uiting wilden ge- ven aan hun misnoegen jegens een Jöod- schen komiek. Voor het eerst sedert vele maanden zijn de deposito's bij de Fransche spaar banken de laatste twee weken grooter ge weest dan de opvragingen. Men wil hier in een duidelijk teeken zien voor het te- rugkeeren van het vertrouwen. In de Straat van Gibraltar heerschte gisteren een hevige storm. Dientengevol ge kon de postboot, die dagelijks tusschen Ceuta en Algeciras vaart, niet vertrek ken. Talrijke visschersbooten werden van de ankerplaasten losgerukt en konden slechts met de grootste moeite weer op het strand worden gezet. Te Tokio is medegedeeld, dat de nieuwe Japansche ambassadeur voor de Vereenigde Staten, admiraal Nomoera, waarschijnlijk eind December naar VERSPREIDE BERICHTEN De Slowaaksche ministerpresident, dr. Tuka, is gisteren uit Berlijn te Press- burg teruggekeerd. De bevolking bereid de hem een hartelijke ontvangst. Ter ver welkoming waren alle leden der Slo waaksche regeering, de gezanten van Ita lië. Hongarije en Roemenië, de leden van het Duitsche gezantschap en verte genwoordigers van Hlinkagarde en Hlinka-partij aanwezig. Tuka hield een toespraak, waarin hij zijn voldoening uitte over het resultaat van zijn bezoek aan Berlijn. In 2 amusementsgelegenheden te Agram (Zuid-Slavië) zijn gisteravond eenige bommen ontploft, die uitsluitend eenige materieele schade aanrichtten. Men vermoedt, dat het hier een demon stratie van Kroatische nationalisten be- Omtrent het onderhoud tusschen pre sident Roosevelt en den Britschen am bassadeur, lord Lothian, schrijft de Washingtonsche correspondent van de „New York Times”, dat op Amerika door Engeland druk wordt uitgeoefend om meer schepen te leveren, en wel niet alleen handelsschepen, maar ook oor logsbodems. Bovendien streeft Enge land naar een soort samenwerking tus schen de Engelsche en de Amerikaan sche vloot, waardoor de Engelsche vloot zou worden bevrijd van de patrouille- diensten in verschillende deelen der we reld. Lord Lothian heeft schepen bijzonder noodzakelijk voor Engeland genoemd. Op de vraag, of hij daaronder ook oor logsschepen verstond, antwoordde hij aan journalisten: „Ik zei schepen”. Uit Londen meldt de „New York He rald Tribune”, dat Lothian een memo randum naar Washington heeft meege nomen. waarin Engelands wenschen op het gebied van schepen zijn uiteen gezet Volgens dit bericht zou Engeland van de Vereenigde Staten 3 slagschepen, 6 kruisers en 100 torpedobootjagers willen koopen of leenen. Het memorandum be helst geen aanduidingen omtrent den prijs, dien Engeland voor een versterk te vloothulp in den vorm van bases in den Stillen Oceaan of de wateren van Malakka zou willen betalen. Bovendien hoopt Engeland op moderne handels- tonnage van Amerika. De Britsche dele gatie van het ministerie van scheep vaart, die op het oogenblik in Amerika vertoeft, interesseert zich vooral voor koopvaardijschepen van het nieuwe bouwprogram der federale scheepvaart- autoriteiten. Tegenspraak van Lothian De Britsche ambassadeur, Lothian, heeft gisteren nogmaals een onderhoud gehad met den onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken, Welles. Lothian sprak een bericht in een New- yorksch blad, dat hij een memorandum medegebracht zou hebben, waarin de aan koop of het uitleenen van drie Ameri kaansche slagschepen wordt voorgesteld, tegen. BEPERKING VAN HET REIZIGERS. VERKEER Het verkeersministerie is voornemens een groot deel van de lage tarieven bij de spoorwegen en bij de rijksscheep- Vaartlijnen voor het personenverkeer weer op te heffen. De maatregel heeft ten doel het reizigersverkeer te beper ken. Vandaag heeft alhier de generaal der Infanterie von Briesen van zijn troepen afscheid genomen. Bij deze ge legenheid vond vanochtend een parade plaats. De opmarsch van de aan de parade deelnemende vertegenwoordi gingen van de verschillende bood een indrukwekkend schouwspel. KENNEDY'S VERKLARINGEN Naar de „New York Daily Mirror” meldt, heeft de ambassadeur te Londen. Kennedy, tegenover de leiders van de Amerikaansche filmindustrie verklaard, dat het Britsche rijk voor onoverkome lijke moeilijkheden staat. Amerika moet inzien, aldus Kennedy, dat Engeland zoo goed als verslagen is. De Amerikaansche filmindustrie zou er goed aan doen, de vervaardiging van ophitsende films tegen de autoritaire staten te staken. „Göteborgsposten” meldt uit Londen, dat het daar uitgesloten wordt geacht, dat Kennedy weer naar Zijn post te Lon den zal terugkeeren. Hij heeft door zijn verklaringen voor de pers zichzelf in Donden volkomen onmogelijk gemaakt. Dit wordt nog geloofwaardiger, doordat thans reeds als zijn opvolger Marshall Fields wordt genoemd. Baden Powell, stichter van de Pad- vindersbeweging is, naar de „Opr. Haarl. Crt.” mededeelt, in den ouder dom van 83 jaar overleden. Robert Stephenson Smyth Baden Powell was de zoon van een Engelsch geestelijke. «Hij trad in 1876 in krijgs dienst, diende in Indië, Afghanistan en Zuid-Afrika en onderscheidde zich in dén Zoeloe-oorlog. bevond hij zich op Malta, voerde in 1895 het bevel over de inlandsche troepen in den Ashanti-oorlog, was chef van den generalen staf in den oorlog tegen de Matabelen en werd in het volgend jaar belast met het com mando over het 5de regiment garde- dragonders. Vooral is hij bekend ge worden in den Boerenoorlog, waarin hij Mafeking tegen de Boeren ver dedigde. Daarop volgde zijn benoeming tot generaal-majoor en hoofdinspec teur van het politiecorps in de onder worpen Boerenrepublieken en in 1903 tot inspecteur-generaal der Britsche cavalerie. Hij schreef verscheidene boeken over de padvinderij. Tijdens de Wereldjamboree, die in 1937 in ons land te Vogelenzang werd gehouden, bracht de „Chief Scout” ook een bezoek aan Nederland.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2