HAAGSCHE COURANT u II Donderdag 28 November 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS QUOE (Root» etiket) Caro van Paul Steenbergen en EEN DING,NEEM Swing! In openbaren dienst werk zame Joden uit hun functie ontheven DE GEMEENTEBEGROOTING DERDE BLAD DE WINTERHULP NEDERLAND HOOGE RAAD DER NEDERLANDEN Mr. A. B. Somer tot griffier benoemd ST. NICOLAASFEEST IN DILIGENTIA Hoogen Engelsche bommen op land ons Inspecteur-generaal der Rijkspolitie INTERESSANTE KERST- EN St. NICO- LAASTENTOONSTELLING BIJ SIEMENS LIJK OPGEHAALD Overste A. W. de Koningh benoemd De tot secretaris-generaal van Op voeding, Wetenschap en Cultuur bescherming benoemde prof. dr. J. van Dam OUDE GENEVER DE SECRETARIS-GENERAAL VAN OPVOEDING, WETENSCHAP EN CULTUURBESCHERMING Ontwikkeling van manschappen van den Opbouwdienst TIJDELIJKE ROUTEWIJZIGING TRAMLIJN 14 BOND VAN COÖPERATIEVE ZUIVEL VERKOOPVEREENIGINGEN rt' V No. 17737 ER IS GEEN BETERE (Polygoon) De kinderen opgetogen. electrische Hoogeschool Het echtpaar Steenbergen-van Eyck. (Foto Merkelbach) zijn. TEGEN DE VERBODEN IN. Tegen 10 bewoners is proces-verbaal op gemaakt, omdat licht uit hun woning straalde, van 30 wielrijders voldeed de ver lichting hunner fietsen niet aan de voor schriften, terwijl 3 personen zich tijdens de verboden uren op straat bevonden. op zal rol Gisteren is uit het water aan den Zuid- Buitensingel het lijk opgehaald van den 52-jarigen G. J. de B., wonende in de Raamstraat alhier. Verondersteld wordt, dat de man ongeveer vier dagen geleden door de duisternis misleid te water is geraakt. De ontsmettingsdienst heeft het stoffelijk overschot naar de Algemeene Begraafplaats overgebracht. De Rijkscorhmissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op voorstel van den secretaris-generaal van het departement van Justitie, den overste A. W. de Koningh benoemd tot inspec teur-generaal der Nederlandsche politie. Smakelijke gerechten en toestellen trokken. Zij gymnasiasten en volgde als Leidsch stu dente het tooneellyceum van dr. Wijnand Fransnadat zij haar candidaatsexamen j.met goed gevolg had afgelegd, werd het Vofksboogeschoolwerk te Bakkeveen en Markelo Het blijkt wel, dat de gedachte, welke sinds een vijftal jaren door de volkshoo. geschool naar voren is gebracht, dat ook voor den jongen landarbeider een goede opleiding noodzakelijk is, meer en meer ingang vindt. Voor de landarbeiderscur. sussen te Uithuizen en te Bakkeveen over, troffen de aanmeldingen voor dezen win ter verre het aantal beschikbare plaatsen. Op de volkshoogeschool te Bakkeveen is Maandag 25 November de landarbeiders, cursus geopend met een 75-tal deelnemers. De cursus was oorspronkelijk bestemd voor 50 deelnemers, maar in verband met de zeer groote aanmeldingen is het aantal plaatsen uitgebreid, teneinde niet al te veel candidaten te moeten afwijzen. De deelnemers aan den cursus zijn af komstig uit tien verschillende provincies van ons land. Tegelijkertijd telt ook het kamp voor deelnemers aan de centrale werkplaats te Bakkeveen regelmatig een 50 deelnemers, Zoodat vrijwel alle gebou wen volledig bezet zijn. Toch zal telkens voor een dertigtal boe. renzoons, studenten, arbeiders en onder wijzers de mogelijkheid geopend worden, om ofwel van 1121 December ofwel van 818 Januari een sociale studieweek mee te maken, waarbij tezamen met de deel nemers aan den landarbeiderscursus des ochtends practisch wordt gewerkt en des avonds de algemeene lezingen worden ge volgd, terwijl des middags (tijdens de vaktechnische lessen der landarbeiders) afzonderlijke studie., sport, en zanggroe pen worden gevormd. Op een r e g e n a c h t i g e n avond na het invallen der duisternis heeft on langs hier ter stede een voetganger bij het passeeren van een anderen voetganger, die in verband met den regen een geopende parapluie droeg, een der baleinen van deze parapluie in het oog gekregen, waardoor hij verwond werd. Dengene aan wien dit ongeval overko men is, wordt verzocht zich voor het geven van nadere inlichtingen ten spoedigste te willen vervoegen aan het bureau van den justitieelen dienst C, Javastraat 18. DE KINDERZEGELS Het Haagsche Comité voor de Kinder- zegels zal deze week aan 24.000 Hagenaars een bestelkaart zenden, waarop men de zegels en kaarten „Voor het kind” kan bestellen. Te beginnen Maandag 2 Decem ber wordt het bestelde aan huis bezorgd. Het kantoor is van heden af gevestigd in het Hoofdpostkantoor, ingang torentje. De verkoop van de speldjes. Omtrent de komende collecte voor Winterhulp Nederland kan nog het vol gende worden medegedeeld: De leverings- en vervoersmoeilijkhe- den hebben hun invloed uitgeoefend op de organisatie van de collecte, welke moeilijkheden nog grooter zijn gewor den tengevolge van het feit, dat bij de vervaardiging der speldjes een aantal kleinere fabrieken is ingeschakeld, het geen is geschied uit een oogpunt van werkverschaffing. De fabrieken hebben echter al haar best gedaan, doch indien mocht blijken, dat op een of andere plaats niet voldoende speldjes beschik baar zijn, en het derhalve mocht voor komen, dat een collectant is uitverkocht wordt het publiek verzocht, ten einde de collecte zoo goed mogelijk te doen sla gen, hem toch een gift te doen toeko men. De prijs der speldjes is vastgesteld op 20 cent per stuk. Wanneer iemand ech ter niet in staat is dit bedrag te be talen, dan mag dit voor de collectanten, die hierbij met tact zullen moeten optreden geen reden zijn om een kleinere gift te weigeren waarvoor dan toch een speldje zal worden gegeven. Ten einde dit mogelijk te maken, wordt daartegenover een beroep op de beter gesitueerden gedaan om een hoo- ger bedrag te schenken. Aangezien het werk van de Winter hulp uitgaat boven iedere verdeeldheid onder het Nederlandsche volk, terwijl mede de uitkeeringen zullen geschieden zonder aanzien des persoons, wordt een beroep gedaan op ieders volledige medewerking, opdat door het resultaat kan worden getoond, dat het Neder landsche volk in staat is eensgezind een hulp-actie voor behoeftige landgenooten uit te voeren. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat zoo spoedig mogelijk na de collecte een aanvang met de steunverleening zal worden gemaakt, zoodat de uit keeringen in ieder geval gedurende de maand December zullen plaats hebben. Bij de steunverleening zal in de eerste plaats rekening worden gehouden met de groote gezinnen. Verzoeken om steunverleening moe ten worden ingediend bij de plaat selijke directeuren. Als zoodanig tre den veelal op de burgemeesters der gemeenten; slechts in enkele gevallen, waar dit noodig was, zijn speciale ver tegenwoordigers van de Winterhulp Nederland aangesteld. 9 December in den Raad Naar wij vernemen, zal Zaterdag a.s. het Alg. Verslag van de Gemeente- begrooting voor 1941 verschijnen. De Gemeenteraad zal op 9 December a.s. een begin maken met de behandeling der ontwerp-Gemeentebegrooting. Groote verwoesting in schoolgebouw Een persoon zwaar gewond Engelsche vliegers zijn boven ons land in den afgeloopen nacht en in de vroege morgenuren actiever opgetreden dan in de laatste nachten het geval is geweest. In verschillende plaatsen van ons land werd luchtalarm gegeven, dat in de meeste gevallen ongegrond bleek. Het grootste gedeelte der af ge worpen bommen kwam in open veld terecht en veroorzaakte geringe schade. In enkele gemeenten werd materieele schade aangericht, voornamelijk aan woonhuizen. Door luchtdruk en bom scherven werden ongeveer 25 huizen min of meer zwaar beschadigd. Een bom viel op een schoolgebouw en richt te daar groote verwoestingen aan. Boven een Zuidhollandsche gemeente werden brandbommen geworpen op een kerk en op de omliggende huizen. De daarbij ontstane branden werden snel gebluscht. Eén persoon werd zwaar gewond. Voorlichtingsdienst N.V.V. Teneinde de besturen en bestuurders van de vakorganisaties ook onder de ge wijzigde omstandigheden in staat te stel len, de hun toevertrouwde arbeidersbe langen zoo goed mogelijk te behartigen, heeft de commissaris van het N.V.V. aan de sociaal economische afdeeling van het verbond een ,,voorlichtingsdienist” ver bonden, die onder leiding staat van den heer A. Vermeulen. Deze voorlichtingsdienst zal op geregel de tijden aan alle betrokken N.V.V.-func- tionnarissen, alsmede aan die van de aan gesloten organisaties en hun afdeelingen een publicatie doen toekomen, waarin be paalde belangrijke onderwerpen worden behandeld en toegelicht. Speciaal de tal rijke nieuwe verordeningen en uitvoerings besluiten maken het noodig, dat de be stuurders daarvan volledig op de hoogte zijn. Als eerste nummer in de reeks is thans een toelichting verschenen op de ontslagverordening, die niet alleen de ver schillende moeilijkheden behandelt, welke zich kunnen voordoen, maar die ook de wegen aanwijst, die bewandeld moeten worden, om de toepassing der verorde ning aan haar doel te doen beantwoorden. VOOR ONZE OORLOGSGEWONDEN Het damescomité, bestaande uit mevr. Smit, mej. Dobbe en mevr. Bartelings, heeft onzen soldaten, die verpleegd wor den in het Militair Hospitaal, een avond aangeboden, welke bij onze jongens nog lang in herinnering zal blijven. Het jong Herv. Koor, onder leiding van den heer W. Hubert, dat medewerking verleende, zong op heel mooie wijze enkele liederen, die onder groote stilte werden aange hoord. Na elk lied klonk een krachtig applaus en verschillenden vroegen den dirigent nog eens spoedig terug te komen. De heer J. J. ’t Hart heeft enkele films vertoond, die zeer in den smaak vielen en zoo nu en dan de aanwezigen deden schateren. In de pauze werden allen ge- tracteerd door bovengenoemd comité. PER L. KRUIK F. 3.7 5 6«l.0.B«l DisTn.LATEURS:BaLLZOuhlop, Schiedam HET NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN ARCHITECTEN (N.I.V.A.) EN DE NED CULTUURKRING Het Nederlandsch Instituut van Archi tecten N.I.V.A. heeft hier ter stede een algemeene vergadering gehouden. Na een inleiding van den voorziter, prof. ir. R. L. A. Schoemaker, over de wijze, waar op de per 1 Januari 1941 voorgenomen fusie met de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, Bond van Nederlandsche Architecten, door den nieuwen B.N.A. wordt uitgevoerd en een voordracht van dr. F. A. J. Vermeulen ovèr het doel, de samenstelling en de werkwijze van den Nederlandschen Cultuurkring, ^heeft de vergadering met nagenoeg algemeene stemmen het volgende besluit genomen: ,,De algemeene vergadering enz. besluit: 1. Het in de algemeene vergadering van 30 Augustus 1940 genomen besluit tot samensmelting met de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandsche Architecten, in te trekken, omdat o.m. bij de statuten van den nieuwen B.N.A. de overeengekomen voorwaarden voor de samensmelting niet ten volle in acht genomen zijn; 2. Over te gaan tot samenwerking met den Nederlandschen Cultuurkring en het lidmaatschap van het N.I.V.A. uitslui tend open te stellen voor architecten, die medewerker zijn van den Nederlandschen Cultuurkring. JEUGDIGE DIEVEGGE Een 10-jarig meisje reed gistermiddag per rijwiel op een der voetpaden in de Scheveningsche Boschjes. Door enkele kinderen, onder wie een 13-jarig meisje, werd zij nageroepen en tenslotte met haar fiets staande gehouden. Bij die ge legenheid werd uit de fietstasch door het 13-jarige meisje een portemonnaie, in houdende een sleutel en een 10 ritten- kaart van de H.T.M., ontvreemd. De jon ge bestolene spoedde zich ijlings naar huis en vertelde de historie aan haar va der, die de politie waarschuwde. Motor agenten kruisten in gezelschap van het meisje door de Scheveningsche Boschjes en ontdekten inderdaad een jongen, die tot het troepje had behoord, dat het kind van de fiets had getrokken. Hij zeide, dat het 13-jarige meisje de portemonnaie gestolen had. Later hadden ze er onder ling ruzie over gekregen, waarop hij het gestolene afhandig heeft gemaakt en het op een politiebureau had gedeponeerd, hetgeen bij onderzoek waar bleek te zijn. De jeugdige dievegge zal over het voor val nog wel iets hooren. INVALIDE IN WAGENTJE DOOR BAK FIETS AANGEREDEN In de Zoutmanstraat is gistermiddag de 16-jarige invalide jongen K. R., wonende aan het Lange Voorhout, die in een wa gentje reed, van achteren aangereden door een bakfiets. De jongen viel uit het wa gentje en brak het rechterbeen. Door den geneeskundigen dienst werd hij naar het Roode Kruis ziekenhuis gebracht. De com missaris van politie van den Justitieelen dienst C verzoekt den onbekend gebleven bakfietsbestuurder en eventueele getui gen zich aan zijn bureau, Javastraat 18, te willen melden. Nederlandsche vereeniging van wegenbouwers Dezer dagen hield de Nederlandsche yereeniging van wegenbouwers haar win tervergadering te Amsterdam. De aftre dende bestuursleden werden herkozen In de vacature, ontstaan door het bedanken 'jan den heer H. Zanen. werd gekozen de heer P. C. Zanen. De vergadering be- ‘)<*mde den heer H. Zanen tot eerelid der vereeniging. NIEUW PROGRAMMA IN CABARET PICCADILLY Van morgen Vrijdagmiddag af brengt Cabaret Piccadilly wederom voor den Haag nieuwe attracties. Allereerst Jim Murray de helderziende, vervolgens Ka- janoff, Russische danser, en harmonica- virtuoos. Lotte en Jörl Kaschnar, modern danspaar. Peter Siers, de dwaze confe rencier die na afwezigheid van enkele maanden wederom terug is in Piccadilly Carry Flame, de Holl. Zarah Leander en Hadjar Margaroff, Intern, danskunstena- res. Donderdagavond 5 December wordt in Piccadilly een vroolijke Vrijgezellenavond gehouden. j Afscheid mr. dr. H. L. van Duyl van de Rijksverzekeringsbank In het gebouw van de Rijksverzeke- /ingsbank te Amsterdam is gisterochtend een bijeenkomst gehouden ter gelegen heid van het afscheid van mr. dr. H. L. van Duyl, als voorzitter van het bestuur dezer instelling. In verband met het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd heeft mr. van Duyl de functie, welke hij sedert 1929 bekleed heeft, neergelegd. Op zeer hartelijke wijze hebben zijn vrienden en medewerkers afscheid geno men. In aanwezigheid van den waarne mend secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken, ir. R. A. Ver- wey, werd in de schenkerij op de zesde verdieping een bijeenkomst gehouden. Nadat de opvolger van den scheidenden voorzitter, mr. H. Bijleveld, de vele be langstellenden welkom geheeten had, werd allereerst het woord gevoerd door ir. Verwey. Vervolgens was het woord aan den voorzitter van den raad van toe zicht, mr. W. M. J. van Lutterveld, en aan mr. J. Bijleveld. In gevoelvolle woorden uitte tenslotte mr. dr. van Duyl zijn dankbaarheid voor de belangstelling. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich, behalve de reeds eerder ge noemden, mr. H. W. Groeneveld. hoofd van de afdeeling Arbeidersverzekering van het departement van Sociale Zaken, en mej. mr, G. J. Stenberg, administra trice in algemeenen dienst op dit depar tement. Van Maandag 2 December af tot en met Zaterdag 7 December 1940 zullen de wa gens van lijn 14, in de richting naar Zuiderparklaan, tusschen Statenlaan en Gr. Hertoginnelaan rijden via Fred. Hen- driklaan, Fred. Hendrikplein, J. Gilles straat, 2e Sweelinckstraet. Op bovengenoemd traject zullen de hal ten van de lijn 1 dan ook gelden voor lijn 14. In de richting naar Scheveningen blijft de gewone route gehandhaafd. Stichting ter behartiging der belangen van den handel in aardappelen, groenten en fruit Te dezer stede is opgericht de stichting ter behartiging der belangen van den handel in aardappelen, groenten en fruit, zulks ten overstaan van notaris H. Schalij. Zij is gesticht door den heer A. G. van Aken, aardappel-groenten en fruithande laar hier ter stede. De wettelijke voorgeschreven zes we ten zijn verloopen, zonder dat van de zijde van den procureur-generaal bij het gerechtshof te ’s-Gravenhage bezwaar tegen de nieuwe stichting is binnenge heimen, zoodat zij dus als rechtspersoon *an worden aangemerkt. De stichting ouivat ongeveer 1000 aangeslotenen. Rechten studeerde, voelde zich al zeer jong tot het tooneel aange speelde met haar mede- Sluiting van hoogescholen Met miskenning van het doel van dezen maatregel hebben de studenten te Delft en Leiden voor de Joden partij getrokken en het bezoeken der colleges voor den tijd van 48 uur ge staakt. Als algemeene waarschuwing heeft de commissaris-generaal voor be stuur en justitie zich genoodzaakt ge zien, de Technische Hoogeschool te Delft en de universiteit te Leiden als mede de daaraan verbonden instituten voor de studenten van alle jaarklassen onmiddellijk tot nader order te sluiten. Van bevoegde Duitsche zijde is ons commentaar verstrekt op bovengenoem den maatregel tegen Joodsche ambte naren. In de eerste plaats wees men er ons op, dat de betrokkenen niet, zooals het gerucht wilde, op straat zijn gezet. Immers, de uitbetaling van hun sala rissen en andere uitkeeringen gaat door. De maatregel moet gezien worden als een daad van de bezettende macht als zoodanig. Hij is geen ingrijpen in in- tern-Nederlandsche verhoudingen en evenmin een vooruitloopen op hetgeen Nederlandsche instanties later te dezer zake zullen beslissen. Van Duitsche zijde kan men principieel geen vertrou wen hebben in Joodsche ambtenaren, daar men de Joden slechts als vijanden van Duitschland denkbaar acht en de mogelijkheid reëel acht, dat zij de maat regelen van de bezettende overheid zul len doorkruisen. Deze mogelijkheid wil men hun thans ontnemen. Het is daarbij onverschillig of de betrokkenen indivi dueel reeds tot daden van tegenwerking zijn overgegaan. De maatregel valt dan ook binnen het kader van hetgeen ia de geschiedenis steeds door bezet tende mogendheden is gedaan. Voorts moet de maatregel niet be schouwd worden als een inbreuk op de geloofsvrijheid. De Jood geldt immers als Jood niet om zijn geloof, maar om zijn ras. In dit verband moet opgemerkt worden, dat de maatregel, waarvan de wettelijke grondslag gevonden wordt in de Verordening 137 van 14 Sept. 1940, niet alle Joden zonder meer betreft, doch in het begrip Jood een zekere be perking heeft aangebracht, dezelfde na melijk als in artikel 4 van de Verorde ning 189 over de aanmelding van Jood sche ondernemingen. Dit artikel bevat de volgende omschrijvingen van het be grip Jood: (1) Jood is ieder, die uit ten Ainste drie naar ras vol-Joodsche grootouders stamt. (2) Als Jood wordt ook aan gemerkt hij, die uit twee vol-Joodsche grootouders stamt en (1) hetzij zelf op den 9den Mei 1940 tot de Joodsch-kerkelijke gemeente heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgenomen; (2) hetzij op den 9den Mei 1940 met een Jood was ge huwd of na dat oogenblik met een Jood in het huwelijk treedt; (3) Een grootouder wordt als vol-Joodsch aan gemerkt, wanneer deze tot de Joodsch- kerkelijke gemeenschap heeft behoord. In deze omschrijving is, zooals men ziet, de religie genoemd, doch zij geldt slechts als bewijsmiddel, niet als motief. Het voornaamste echter, aldus onze zegsman, is, dat de maatregel als een gevolg van de bezetting moet worden beschouwd en binnen de taak blijft, Welke aan een bezettende macht als zoodanig toekomt. Henri Nolles heeft de leiding Een ,.Diligentia”-zaal vol vroolijke kin deren heeft gistermiddag genoten van een St.-Nicolaas-programma. onder lei ding van den populairen kindervriend Henri Nolles, die het aantrekkelijke pro gramma, vol afwisseling, opende met zijn poppenspel ,,Aladin en de Wonderlamp”, dat direct bij de kleinen insloeg en een voortreffelijke stemming voor den verde ren middag deed ontstaan. Het hoogte punt voor de kleintjes was natuurlijk de komst van Sint Nicolaas, vergezeld van Piet, er werden liedjes gezongen en geschenken uitgedeeld. Na dit zeer ge slaagde bezoek van den Sint, werd het programma voortgezet met een paar grappige en boeiende films, met verras sende goocheltoeren van Henri Nolles, en met het succsevolle optreden van de buikspreekster Marina van Goudzwaard. De kinderen waren opgetogen, zoodat Henri Nolles en zijn medewerkers met voldoening op dit Sint Nicolaasfeest mo gen terugzien. Zij hebben de kleinen een heerlijken middag bezorgd. Psychotechnisch onderzoek Het ligt in de bedoeling van de leiding van den Opbouwdienst, in de komende wintermaanden cursussen voor de man schappen van dezen dienst in te stellen, waar deze zich in intellectueelen of tech- nischen zin kunnen ontwikkelen. Immers, het is het doel van den Opbouwdienst zijn mannen, die thans door de tijdsom standigheden geen werkkring in de bur germaatschappij kunnen vinden, doch on der wie uitstekende krachten schuilen, op den duur weer een plaats te bezorgen m de maatschappij. Daartoe is evenwel noo dig, dat de man zijn kennis kan behou den, leemten in zijn ontwikkeing kan aan vullen en zijn technische kennis zooveel mogelijk kan onderhouden en uitbreiden. Daartoe worden de cursussen ingesteld. Zij zullen onder leiding staan van de 4e afdeeling van den staf van den Opbouw, dienst, terwijl in ieder district en in ieder corps officieren als districts, en corps, cursusleiders zullen optreden. De mede werking is voorts verkregen van het I.V.I.O. te Amsterdam voor het gewone onderwijs, het P.B.N.A. te Arnhem en an dere instellingen voor het technische on derwijs. Teneinde nu een inzicht te krijgen in de algemeene ontwikkeling, de technische be kwaamheden van den man en de richting, waarin hij zich met het meeste succes zou kunnen ontwikkelen, worden thans alle manschappen van den opbouwdienst aan een zoogenaamde test onderworpen. Wij woonden heden te Velp de test bij van een groep mannen van de 5e afdeeling van het 9e corps in het 4e district. Aanwezig was o.m. de plaatsvervangend corpscommandant, de reserve-majoor F. Goedhart. De test bestaat uit acht reeksen vragen en opgaven met psycho-technischen inslag. Allereerst bestaat zij uit het op stellen van een eenvoudiigen brief, ver volgens eeh invullingoefening en een zoogenaamde stilleesoefening, dan het af. maken van zinnen, de uitwerking van enkele sommen, waarvan sommige met technischen inslag, een reeks bekende test. zinnen, waarbij bepaalde begrippen met elkaar in verband moeten worden ge bracht. Tenslotte volgen enkele opgaven, waarbij de scherpzinnigheid en de han. digheid van den examinandus op de proef worden gesteld. De man krijgt twee uur om zijn opgave uit te werken. Al naar gelang den uitslag wordt hij geplaatst bij bepaalde ontwikkeling s. of technische cur sussen. Deze zullen in de avonduren in leslokalen en in andere daartoe geschikte gebouwen worden gegeven en binnenkort aanvangen. Bij besluit van óen secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van Justitie, is benoemd tot griffier van den Hoogen Raad der Nederlan den mr. A. B. Somer, thans substituut- griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr. A. B. Somer begon zijn loop baan als griffier bij het kantongerecht te Zierikzee. Daarna was hij substi- tuut-griffier bij het kantongerecht te Rotterdam en vervolgens griffier bij het kantongerecht te Goes. Sinds Octo ber 1927 was mr. Somer als substituut- griffier werkzaam bij den Hoogen Raad. Hier ter stede heeft de algemeene ver gadering plaats gehad van den Bond van Coöperatieve Zuivelverkoopvereenigingen, onder voorzitterschap van den heer B. K. v. d. Berg, ondervoorzitter van den raad van toezicht. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter hen, die voor ons vaderland hun leven lieten en hij wijdde eenige woorden aan de velen, die door de oor log sgeweldda den materieele schade leden. Vervolgens sprak hij over de goede sa menwerking in den bond, welke alle coöperatieve zuivelverkoopvereenigingen in Nederland vereenigt. Door deze een heid wordt de afzet van onze zuivelpro ducten ten zeerste bevorderd. Nadat de secretaris, de heer K. Collette, verslag had gedaan over de werkzaamhe den van den bond sedert de laatst gehouden algemeene vergadering, gaf de voorzitter van het bestuur, de heer T. Wassenaar, zijn denkbeelden te kennen over de po sitie van de zuivelverkoopvereenigingen in het raam van den tegenwoordigen tijd. Daarna gaf de secretaris een overzicht van de verschillende maatregelen, welke in het belang van den afzet van zuivelproduc ten zoowel naar het binnen, als naar het buitenland, door de overheid genomen zijn sedert 14 Mei. Tenslotte hield dr. H. J. Frietema, di recteur van den Nationalen Coöperatieven Raad te Rotterdam, een causerie over „De corporatieve organisatie van het bedrijfs. leven en de coöperatie”. OUDERAVOND O.L. SCHOOL PASTEURSTRAAT 305. Dezer dagen hield de openbare lagere school Pasteurstraat 305 een ouderavond in het Rembrandt-theater. Een 80-tal ouders was aanwezig. Het hoofd der school de heer v. d. Zee, opende de bijen komst en heette allen welkom. Spr. deed hierna eenige mededeelingen over het St. Nicolaasfeest en over het Ouderblad. Acht tien nieuwe leden gaven zich op voor het Schoolfonds. Van de gelegenheid om met het onder wijzend personeel te spreken werd druk gebruik gemaakt. Tot slot werd vertoond de Dierentuin film. Zaterdagmiddag gaat, hier ter stede, in den Stadsschouwburg, de première van Charlotte Riszmann’s blijspel „Beloof me niets”. Het Residentie-tooneel (directie Dirk Verbeek) zal dit stuk uitbrengen en de twee hoofdrollen, een jong kunste naarsechtpaar, n.l. de schilder Maarten Pratt en diens vrouw Monika Pratt, zullen daarbij vertolkt worden door een jong Haagsch kunstenaarsechtpaarde be kende acteur Paul Steenbergen en diens vrouwCaro van Eyck. In dit stuk wordt op geestige en af en toe ook ontroerende wijze verteld hoe een jonge kunstenaars vrouw zich interesseert voor het werk van haar man en daarvoor alles, zelfs haar eigen naam en persoon op het spel zet. In dit stuk, dat onder regie van Jo han de Meester op de planken wordt ge bracht, zal Caro van Eyck haar eerste groote rol spelen In een tweetal toonzalen van de Ned. Siemens N.V. aan het Huygenspark 39 wordt t.m. 4 December een interessante Kerst- en St. Nicolaas-tentoonstelling georganiseerd. Een zaal is omgetöoverd in een model- keuken, die zich aangepast heeft aan dezen tijd. Er zijn door honderden sma kelijke gerechten uitgestald. We vonden er een tafel met kruiden uit Nederland schen tuin, een mosselenhoekje (mosse len kunnen uitstekend vleesch vervan gen), een koelkast met de gerechten, die er in bewaard worden. Verder vele prac- tische electrische instrumenten, zooals een dompelaar en een grill, en de huishoud- keukenmotor, die voor velerlei doelein den geschikt is en niet alleen bespaart op de kosten, maar ook het werk van de Huisvrouw vergemakkelijkt. Men vindt er verrukkelijk bakwerk uitgestald. De grondstoffen daarvan zijn nog grooten— deels zonder bon te verkrijgen. Een dank baar gebruik is gemaakt van het smake lijke Quark. In de modelkeuken vindt men bovendien brood- en warme maal tijden, zooals die behooren te zijn, elec trische fornuizen en producten, die veel vitamine A, B, C of D bevatten en die dus een vast plaatsje op onze tafel moe ten hebben. Extra-aandacht vraagt men van de be zoekers voor de Vitolune-lamp, die de vitamine D, die in ons eigen lichaam aan wezig is, opwekt. In een andere zaal vindt men tal van electrische apparaten, zooals zeepsparen- de waschmachines, centrifuges (droog- zwierders zegt de Vlaming), strijkijzers, enz. Op de geschenkentafel liggen aller lei nuttige en practische voorwerpen, zoowel voor „Hem” als voor „Haar”, Voorts filmtoestellen, radio-apparaten, pick-ups, stofzuigers, e.a. Ongetwijfeld zal deze tentoonstelling, die "voor allen een oplossing tracht te brengen voor de moeilijkheden op huis houdelijk terrein, vele bezoekers trekken. Schenkingen voor den wederopbouw Reeds eer werd melding gemaakt van schenkingen, welke enkele fabrikanten van bouwmaterialen aan den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw heb ben gedaan, om op deze wijze mede te werken tot een spoedig herstel van de schade in de gebieden, welke door de oorlogsomstandigheden geteisterd zijn. Deze schenkingen betroffen dakpannen, gresbuizen en schelpkalk. De gemeenten den Helder, Vlissingen en Valkenburg hebben reeds van de dakpannen kunnen profiteeren, doch aan de overige mate rialen was nog geen bestemming ge geven. Thans heeft de algemeen gemach tigde bepaald, dat de contact-commissa- ris voor den wederopbouw in Noord- Brabant voor het onder hem ressorteerend gebied de beschikking zal krijgen over 20 000 dakpannen, 10 ton gresbuizen en 800 liter schelpkalk. De contact-commis- saris in Gelderland krijgt 12.000 dakpan nen. 10 tor. gresbuizen en 600 liter schelpkalk en de contactcommissaris in Utrecht 10.000 dakpannen. 10 ton gres buizen en 600 liter schelpkalk. Het Hg' in de bedoeling, deze materia len in de verschillende gemeenten te verdeelen onder hen, die in moeilijke finaucieele omstandigheden verkeeren. Het A.N.P. meldtTer verzekering van de openbare veiligheid, rust en orde in de bezette Nederlandsche ge bieden heeft het bevoegde bureau van den Rijkscommissaris het noodig ge oordeeld, tegen de Joden, die een open baar ambt bekleeden of in openbaren dienst werkzaam zijn, wegens de tegen de bezettende macht gerichte practijken van het Jodendom maat regelen te nemen. Op grond van een rondschrijven is derhalve bepaald, dat zulke Joden hun ambt of hun werk kring niet langer zullen kunnen uit oefenen. Hun aanspraken op uitkee ringen op grond van hun werkkring of op andere tegenprestaties van mate- rieelen aard blijven daarbij onaange tast. Onze stadgenoote Caro van Eyck, die hier ter stede haar eindexamen gym nasium deed en daarna aan de Leidsche universiteit verlangen naar een tooneelloopbaan haar te sterk en na lessen gevolgd te hebben bij mevrouw Alida Tartaud en mevrouw Willy Haak, verliet zij de universiteit en begon aan het voormalige Hofstadtooneel, onder Cor van der Lugt Melsert haar tooneelloopbaan. Bij het Leidsch Stu- dententooneel had zij reeds de aandacht der tooneelcritici op zich gevestigd en wellicht waren de critieken in die dagen en de voldoening, welke zij toen bij haar tooneelwerk ondervond, aanleiding tot het groote en resolute besluit om de wetenschap te verlaten en zich aan de kunst te wijden. In de daarop volgende vijf jaren heeft het ras-echte Schouw burgpubliek vele malen, in kleinere rol len, gelegenheid gehad om Caro van Eyck op te merken als een veelbelovende kracht van de jongere generatie. De critici wezen reeds eenige malen vol lof op haar vertolkingen. In dien tijd huwde zij met den jongen, zeer begaafden too- neelspeler Paul Steenbergen, wiens naam uit verschillende groote rollen bij het pu bliek reeds populair werd. En nu, Zaterdag (middag en avond a.s.!) Caro van Eyck haar eerste groote spelen als Monika Pratt, naast haar echt genoot in werkelijkheid en in hun rollen: een jong, charmant en hard werkend kunstenaarsechtpaar.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9