I I I “4” Vergeet het niet! Telkens nieuwe op Engeland Beeldhouwwerk Duitsche aanvallen het Rijksluchtvaart Ministerie te Berlijn I I 1940. No. 17738. Vrijdag 29 November. van De zeeslag bij Sardinië de in Het bombardement Liverpool Dokterstelefoon: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.; WINTERHULP NEDERLAND in het leven landgenooten s De Finsche president Kallio treedt af NV. „AUTO-SERVICE” Flinke les voor Engelschen Plymouth zwaar getroffen VERDUISTEREN van 5.32 uur n.m. tot 9.26 uur v.m. i i en uwe» brengt licht ii i i i De Italiaansche kruiser „Fiume” niet getroffen Maan: 30 Nov. op 10.10 v.m. onder 7.05 n.m. No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Kilometerslange branden langs de Mersey 5 5 w 5 Nieuwe bons voor brood, gebak bloem, rijst, eieren en kaas ZUINIG EN RUIM Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Italiaansche luchtaanval op vijande lijke vlootformatie De aanvallen op Londen en Plymouth Italiaansche strijdkrachten beheer- schen de Middellandsche Zee 2 2 A 2 A 2 tt 2 2 Liverpool hevig geteisterd Een belangrijk kunstwerk is thans in het wb:iw van het Rijksluchlvaa; ministerie ie Berlijn gereed gekomen het is een fries, voorstellende man 1. eren de soldaten, van prof. Arnold Waldschmidt. De fries is 25 meter lang en 3.10 nieter hoog. (Holland) 1 iwi COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: FORD De secreitaris-generaal, Stagnatie in de Engelsche vlieg- Nauwelijks zijn de Zaterdag voor de en I I I I I I I I i i i i i i i i i i i i i President Kallio. (Foto-archief) Z.g. StadspatiëntenNo. 49 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere regel meer 50 et. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad 10 ct meer. Liverpool brandt reusachtige brandhaarden in Liverpool”, zoo rapporteeren terugkeerende Duit sche gevechtsvliegers, die aan den grootschen aanval van het Duitsche lucht-wapen op deze stad hebben deel genomen. v; X/ vijandelijke jagers brandend neer. Het lijkt vast te staan, dat minstens 7 Hur ricanes en Spitfires neergehaald andere ernstig beschadigd zijn. COMPLEET UIT VOORRAAD LEVERBAAR HOOGEWAL 13 Uit achtereenvolgens te Rome ont vangen berichten blijkt, dat de Italiaansche kruiser „Fiume”, die volgens de eerste gegevens was getroffen door een projectiel, het welk niet ontplofte, onbeschadigd uit den zegevierenden lucht- en zeeslag ten Zuiden van Sardinië is gekomen, aldus Stefani. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboek!,. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J, B. v. Seters jr„ There- c>astr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Na Londen en Bristol, na Coventry en Bürming'ham, na Portsmouth en Southampton, hebben zich thans de ver- geldingsaanvallen van het Duitsche luchtwapen met onverbiddelijk geweld ook op dit geweldige steunpunt van het insulaire Britsche leven gericht Britsche kruiser getroffen Gedurende deze actie is een vijande lijke kruiser getroffen door een bom van 250 k.g.. Een reusachtige rookkolom steeg van het schip op. Bij de gevechten tusschen de Italiaansche jagers, die de bommen werpers beschermden, en talrijke vijan- deiijke jachttoestellen, stortten eenige mingham worden bezichtigd, doch het is verboden, ook maar één enkel woord hier over te schrijven. Zelfs de Engelsche pers lijdt onder de verwarring der censuurbe- palingen. Het valt op, dat de Amerikaan- sche correspondenten een voorkeursbehan deling bij de Engelsche censuur genieten, zoodat men den indruk niet van zich af kan zetten, dat Engeland, ondanks alle beweringen van het tegendeel, geen bij zonderen prijs meer schijnt te stellen op propaganda in de neutrale landen. margarine bonaanwijzing il nog volgen. Boter en Een bericht betreffende L voor boter en margarine zal Eenige in aantal vrij sterke groepen Britsche jagers trachtten afzonderlijk vliegende Duitsche toestellen neer te schieten, doch konden door de Duitsche jachttoestellen niet gewikkeld worden in gevechten van eenigen omvang, aange zien zij zich onttrokken aan strijd met aaneengesloten Duitsche formaties jachtvliegtuigen. Duitsche verkenningsvliegtuigen, die boven Plymouth hebben gekruist hebben, naar het D.N B. nader ver neemt. geconstateerd, dat de groote Voorraden, die in de opslagplaat- Zeebases en ter escorteering van con- vooien, die het land niet alleen ge dwongen is naar Egypte en Grieken land te zenden, maar zelfs naar Tur kije, dat Londen zou willen gebruiken als tegenzet op de gebeurtenissen in Griekenland. In het voorbijgaan kan men opmerken van welke beteekenis de actie is, die Italië verplicht was tegen de regeering te Athene te ondernemen. Het blad constateert eveneens, dat gioote Britsche eenheden als slagsche pen, zware kruisers en vliegkampsche- pen op deze wijze vernederd worden tot de rol van veldwachter. Voor brood of gebak bons 17 De secrötaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede: Elk der met „17” genummerde bons van /de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 2 December tot en met Zondag 8 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elk der met „17” genum merde broodbons recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voot de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter ge plaatste aantal grammen: biscuits 75 gr., biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein kerst gebak, (b.v. amandelbroodjes) 400 gr., gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 8 December nog niet gebruikte bons blijven voorts nog geldig gedurende de week van 9 tot en met 15 December a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants, e.d. Voor gebak en bloem bon 2 Voorts geven de met „2” genummerde bons van de bloemkaaft gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 29 December a.s. recht op het koopen van 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of een half rant soen „gebak” als hierboven genoemd. De met „2” genummerde bons van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zon dag 29 December a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. Tegen het einde van den middag is gisteren een belangrijke vijandelijke vlootformatie ten Westen van Malta verscheidene malen aangevallen door Italiaansche bommenwerpers in forma tie en in duikvlucht. De vliegtuigen wierpen op de vijandelijke eenheden bommen van groot en zeer groot kali ber van groote explosieve kracht. Bij zonderheden omtrent de resultaten van deze actie zijn nog niet bekend, doch wel weet men. dat de bombardemen ten doeltreffend zijn geweest. De Ita liaansche jachtvliegtuigen, die de bom menwerpers escorteerden, hebben de actie van de jagers, die van een vijan delijk vliegkampschip waren opgeste gen, geneutraliseerd. Nog was de aanval niet ten einde, een aanval, zonder pauze, gericht op de op een na grootste haven van het Engelsche eiland, het reusachtige mid delpunt voor de verzorging van Groot- Brittannië met levensmiddelen en grondstoffen van allerlei aard. De gevechtsactie van het Duitsche luchtwapen was Woensdag door ongun stig weer beperkt. Niettemin werd Londen, naar het D N.B. verneemt, door een sterke groep lichte gevechtsvlieg tuigen aangevallen, welker bommen schade aan gebouwen en branden ver wekten. Ook eenige steden en vlieg velden in de Zuidelijke graafschappen werden op succesvolle wijze met bom men bestookt. Sterke krachten van het Duitsche luchtwapen deden nachtelijke aanvallen op Londen en Plymouth. Op laatstgenoemde haven werden meer dan 100.000 k.g. brisantbommen en dui zenden brandbommen geworpen. Het weer was gunstig, het zicht gloed, zoodat de vliegtuigen hun doelen nauw keurig konden herkennen. De haveninstallaties werden zwaar getroffen, waarvan eenige groote, van ver af zichtbare en vele middel- en kleine branden getuigden. Daar tegen over vlogen Britsche vliegtuigen even na middernacht boven de buitenste zóne van het industriegebied van het Rijnland. Zij wierpen op eenige plaatsen bommen neer, die echter weinig schade aanrichtten. Slechts eenige kleine woon huizen van een industrie-arbeiderskolo- nie werden vernield. Stefani seint uit RomeDe lucht en zeegevechten, die zich in de Middel landsche Zee afgespeeld hebben, be wijzen in tegenstelling tot de ketel muziek der Britsche propaganda, dat de kracht van de Italiaansche vloot niet is gekrenkt door den aanval op Tarente. Dit toont aan. dat de Engel sche canards onder het opvliegen een hoop lawaai maken, maar het niet ver brengen. De Italiaansche luchtmacht en vloot hebben alle leugens van de vijandelijke propaganda weerlegd door aan een Engelsche vlootformatie een flinke les te geven. De Italiaansche avondbladen brengen deze opmerkingen te berde en erkend moet worden, dat de vlucht der Brit sche eenheden en het stilzwijgen der admiraliteit te Londen de fascistische pers alleszins gelegenheid geven tot commentaar. Het „Giornale d'Italia” constateert, dat de Italiaansche vloot en luchtmacht de Middellandsche Zee doeltreffend beheerschen en vijande lijke eenheden dikwijls mat zetten, hoewel deze toch van Gibraltar tot Cyprus steunen op een stelsel van aan sluitende bases. De strijd in de Mid- dellandsche Zee is zw’aar en dat wisten de Italianen. Deze zee is het centrum van het conflict. Engeland kent groote beteekenis toe aan dezen vitalen sector van het Engelsche rijk, want het trekt talrijke eenheden van de home fleet uit de Noordzee terug en zendt ze ter versterking naar de Middellandsche Het Britsche communiqué Volgens een communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart en het ministerie voor binnenlandsche veiligheid heeft het Duitsche lucht wapen in den afgeloopen nacht weer aanzienlijke bedrijvigheid boven Enge land ontwikkeld, aldus het D.N.B. De hoofdaanval van de Duitsche vliegtui gen was tegen een stad in het Noord westen van Engeland en tegen de beide oevers yan de Mersey gericht. Aan de oevers van de Mersey, zoo luidt het communiqué letterlijk, werden eenige branden verwekt, waarvan sommige ernstig waren. Er is groote schade aan gebouwen en huizen aangericht. Voorts zijn bemmen gevallen op een groot aantal afzonderlijke plaatsen in Mid den- en Zuid-Engeland. A A A A A A A A A A A A A A a A ft A A tuigindustrie Het D.N.B. meldt uit Stockholm Volgens ongecensureerde berichten uit Londen, is het productietempo der vlieg tuigindustrie te Liverpool vertraagd door dat tal van schepen uit de Vereenigde Staten met vliegtuigonderdeelen van al lerlei soort niet zijn aangekomen. De vliegtuigfabrieken hadden haar geheele productieplan op deze Amerikaansche le- veringen ingesteld en hebben thans bericht ontvangen, dat de uit Amerika verwachte schepen over tijd zijn en als verloren be schouwd moet worden. Volgens dezelfde berichten zijn ook ruim 100 vliegtuigen van het nieuwste type uit de Vereenigde Staten, die kant en klaar naar Engeland zouden worden verscheept, tot dusver niet aangekomen. Britsche Lagerhuis vergadert Het Lagerhuis is gisteren in geheime vergadering bijeengekomen om. zooals Churchill kort geleden had aangekondigd, „een verslag aan te hooren over de avon tuurlijke reis, die de minister van oorlog onlangs heeft gemaakt”. □e Engelsche censuur De Londensche correspondent van „Da- gens Nyheter” meldt, dat de buitenland- sche correspondenten in Engeland met ongelooflijke moeilijkheden hebben te kampen als gevolg van de Engelsche cen suur. Het geven van berichten over aan zienlijke schade, veroorzaakt door de Duitsche luchtaanvallen, evenmin als over de gevolgen hiervan voor de oorlogspro- ductie is toegestaan. Wel heeft men, aldus schrijft „Dagens Nyheter” verder, goed gevonden. dat de aanvalsdoelen als Bir- Voor één ei bon 36 Gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 8 Decem ber a.s. geeft de met „36” genummerde bon van het algemeen distributiebon- boekje recht op het koopen van één ei. De bons, welke op 8 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 15 December a.s., met dien ver stande, dat ook zij gedurende de week van 9 tot en met 15 December niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Wijzigingen voor de kaasdistributie In de distributie van kaas is een wij. ziging aangebracht, welke ’t den consu menten mogelijk maakt een stuk kaas of een geheel kaasje aan te schaffen. Het ligt in het voornemen in den ver volge voor kaas vier bons aan te wijzen voor een tijdvak van vier weken. Eik der bons is dus vier weken geldig. Gedurende het tijdvak van Maandag 2 December tot en met Zondag 29 De cember a.s. geeft elk der met „49”, „50”, „62” en „63” genummerde bons van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat de geldigheidsduur van deze bons eindigt op 29 December a.a. zoodat zij na dien datum niet meer ge bruikt mogen worden. Sedert het aanbreken van den dag waren gisteren Duitsche gevechts- en jachttoestellen weer in groepen en afzonderlijk vliegend, onderweg om voor den oorlog belangrijke doe len in Engeland met bommen te be stoken of den strijd aan te binden met Engelsche jagers. Londen is door verscheidene gevechtsvlieg tuigen aangevallen en doeltreffend met bommen bestookt. Een bat terij zoeklichten in Zuid-Engeland kreeg verscheidene voltreffers. In Canterbury en Folkestone werden spoorweginstallaties en andere voor den oorlog belangrijke doelen aan gevallen- sen lagen, in vlammen zijn opge gaan. Verder branden de groote, in het tuighuis der Britsche marine opgestapelde voorraden. Buitendien konden de waarnemers constatee- ren, dat de spoorweginstallaties van de Great Western Railway als ge volg van de gevallen bommen in aanzienlijke mate zijn vernield. Deze installaties zijfi voor de verbinding van het Westen van Engeland met Londen, alsmede met Devon, Corn wall en de overige Engelsche gebie den van de grootste beteekenis.. Het verkeer van het uiterste Wes ten van xhet eiland met de hoofd stad en de rest van het land is hiermede stilgelegd. Commentaar op het Weermacht- bericht Ten aanzien van den in het Weer- machtbericht van gisteren genoemden aanval op een belangrijke wapenfabriek bij Burntisland verneemt het D.N.B. nog dat het een gevechtsvliegtuig gelukte bij het aanbreken van de duisternis, laag vliegend, het fabrieksgebouw te na deren en een groote loods met twee vol treffers ernstig te verwoesten. Het gaat hier om een van de modernste Britsche aluminiumfabrieken. De productie van dit artikel is voor Engeland een gevaar lijk punt. De schaarschte aan belang rijke metalen is in Engeland zeer groot Wanneer nu een dergelijke moderne speciale fabriek als die van Burntis land zwaar beschadigd wordt, moet dit feit de productie van de Britsche oor logsindustrie uiterst gevoelig treffen- Het feit, dat deze fabriek tegenover Edinburgh ligt en de aanval dus een totale vlucht van ruim 2000 k.m. noo- dig maakte, doet het succes eerst recht opmerkelijk worden. Ook Grimsby, de grootste Engelsche aanvoerhaven aan de Engelsche Oost- kust is Woensdag door Duitsche ge vechtsvliegtuigen gebombardeerd. Grimsby heeft voor de voorziening van Engeland van grondstoffen e»n le vensmiddelen groote beteekenis en is de grootste visschershaven van Engeland. Voor rijst bon 43 Gedurende het tijdvak van Zaterdag 30 November tot en met Vrijdag 27 De cember a.s. geeft de met ,,43” genummer de bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of grutte- meel (gemengd meel). De Finsche staatspresident Kallio heeft, naar gisteren officieel te Hel sinki bekend is gemaakt, om gezond heidsredenen besloten zijn functie neer te leggen. President Kallio is 64 jaar oud en sedert eenige maanden was het een publiek geheim, dat zijn gezondheids toestand niet al te best was. Voor hel ambt van president komen in de eerste plaats in aanmerking maarschalk Mannerheim, ministerpre sident Ryti en oud-minister van bui- tenlandsche zaken Tanner. Als Man nerheim zich bereid verklaart het ambt op zich te nemen, dan zal hij, naar men veronderstelt, in het geheel geen oppositie ondervinden. In vele kringen rekent men er echter op, dat de oude veldmaarschalk deze functie niet zal aanvaarden, daar ook zijn gezond heidstoestand in den laatsten tijd te wenschen over laat. De verkiezing van den nieuwen pre sident zal waarschijnlijk nog vóór Kerstmis plaats vinden. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—zonder Modeblad /3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.— p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct branden in Birmingham gebluscht, nog rooken de puinhoopen van het in asch ge legde Coventry, of ook reeds bran den de graanpakhuizeu en silo’s, de oiiefabrieken en droogdokken, de benzine-opslagplaatsen en vlieg tuigfabrieken over een kilometers langen afstand langs de Mersey. De groote in- en uitvoerhaven aan de Britsche Westkust, een der voor naamste slagaders van het Engel sche bedrijfsleven en van de oor logsindustrie, is in den afgeloopen nacht vernietigend getroffen. Runder-, kalfs- en varkertslevers, •nieren, -tongen en -harten vallen ook onder de distributie Naar aanleiding van de hier en daar ten onrechte heerschende meening, dat runder-, kalfs- en varkenslevers, -nieren, -tongen en -harten buiten de vleesch» distributie vallen en derhalve zonder vleeschbons kunnen worden betrokken, vestigt het Rijksbureau voor de Voed, selvoorziening in oorlogstijd er de aan. dacht op, dat deze meening geheel on. j u i st is. De genoemde artikelen mogen uitsluitend tegen vleeschbons worden ver. kocht. De slagers, die de artikelen ver- koopen zonder daarvoor bons in ontvangst te nemen stellen zich bloot aan het ge vaar van uitsluiting. f Pessimistische rede van Britschen minister van levensmiddelenvoor ziening „Wij Engelschen moeten, zoolang de oorlog duurt, van onze oude gewoonten afzien. Alle vruchten zooals appels, ba nanen, abrikozen enz. zullen van nu af aan van onze tafels verdwijnen. Wij moe ten al dezen dingen, waaraan wij vroeger gewoon waren, vaarwel zeggen”, aldus verklaarde in een gisteren gehouden rede de Engelsche minister van levensmidde lenvoorziening, lord Woolton. Hij kondig de tevens aan, dat de vleeschinvoer van overzee nog meer dan tot dusver beperkt moet worden en gaf te verstaan, dat En geland voortaan ook van iederen invoer van groenten uit het buitenland moet af zien. Het gebrek aan tonnage is, naar de minister zeide, zoo groot, dat alle invoer, die niet voor de oorlogsproductie is be stemd, thans radicaal tot een minimum beperkt en zoo noodig zelfs geheel ge staakt moet worden. Minder melk in Engeland Het Engelsche ministerie van voedsel voorziening heeft bekend gemaakt, dat de levering van melk tengevolge van de da ling der productie met ingang van 1 De cember met omstreeks 10 procent ver laagd wordt. De consumptie in de eerste week van November geldt daarbij als maatstaf. S

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1