VROUWENHOEKJE KRUSCHEN BOSCH FIETSLICHT De gebeurtenissen Roemenië VAN VEEN, Schoolstraat 31 DE BALKAN-PUZZLE in De Zuidamerikaansche Generaal Antonescu steunpunten neemt militaire maatregelen De oorlog ter zee Recepten WINTERHULP NEDERLAND brengt vreugde in veler leven! De beweerde verwoes tingen in Duitschland Aanval van Fransche vliegtuigen op Thai- landsch gebied 1940 le bl. over- BRITSCH-INDIE ONDERWIJS EN KERK dr. Göbbels te Oslo Minder kans op nieuwe verwikkelingen? Florina gebombardeerd Duitsch oorlogsschip in den Indischen Oceaan Rheumatische pijnen li onzuiver bloed. Neem die oorzaak weg; doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Zout Met de onzuiverheden int Uw bloed zullen ook Uw pijnen ven dwijnen, radicaal en langs natuurlijken weg. Rede van Britsch protest te Madrid pag. 2 FRANKRIJK. grote keuze practische GESCHENKEN GEHEEL VRIJ VAN DISTRIBUTIE Tafel- en Divankleden DUITSCHLAND Amerikaansche kruiser bij Martinique De politiek van Uruguay Het passeeren van Zwitserland door Engelsche vliegtuigen HAAGSCHE COURANT Vrijdag 29 Nov. RECLAMES. Noorsch passagiersschip op een mijn geloopen ZUID-AFRIKA Buitenlandsche journalisten tuigen zich van de feiten Peulvruchten een belangrijk voedingsmiddel VEREENIGDE STATEN te De uit Wittekool zich aan het pro- gelsehe bombardementen de over den Rijn niet vernield Het D.N.B. verneemt uit Bitolj (Mo- nastir), dat de Italiaansche luchtmacht gisterochtend de Grieksche stad Flo rina opnieuw heeft gebombardeerd. De geheele stad was gelijk een vuurzee, die van de Zuidslavische grens uit dui delijk was te zien. De bevolking heeft de stad in panischen angst verlaten. United Press meldt uit Sofia: acht hier thans de kans op de ver- nog van de Joodsche café's op Zondagen gesloten. De minister van arbeid heeft bepaald, dat alle Joodsche café’s, restaurants e.d. in het geheele land op Zon- en feestdagen gesloten moeten zijn. I i I I l i l I i I l van de steun] der aan de 1 I I I i l I I l l l l Hieronder laten wij enkele recepten vol. gen, die ons werden toegezonden door den Voedingsraad. Lothian in de Vereenigde •n- I Gebeente van Codreanu opgegraven De opgraving van het stoffelijke over schot van Codreanu en 13 legionnairs in de gevangenis van Jilava, bij Boekarest, werd Woensdag voltooid. De lijken kon den betrekkelijk gemakkelijk en ondub belzinnig worden geïdentificeerd. De beenderen der dertien legionnairs werden in groene kisten gelegd, die bedekt waren met de nationale vlag. Het gebeente van Codreanu werd echter in een bronskleu rige kist gelegd. Bij het licht van fakkels werden daarop Woensdagavond alle 14 kisten naar de legionnairskerk te Boeka rest gebracht en daar voor het altaar op gebaard. De kist van Codreanu rust op een hoogen katafalk. Legionnairs houden dag en nacht de eerewacht bij de kisten. Morgenochtend zal de plechtige bijzetting plaats hebben. Op dien dag zullen in het heele land feestelijkheden en voorstel lingen van allerlei soort verboden zijn. De bemanning van het Amerikaansche schip ..Exchange”, dat Woensdag uit In- dië te Boston is aangekomen, heeft ver klaard, dat een Duitsch oorlogsschip in September en October in den Indischen Oceaan minsten 5 Britsche schepen tot zin- De directe oorzaak van Uwe CUDAHY NEEMT ONTSLAG De vroegere ambassadeur te Brussel, Cudahy, heeft zijn ontslag-aanvrage in gediend. Hij was midden Juli uit België vertrokken en verbleef daarna in Enge land, vanwaar hij in Augustus naar de Vereenigde Staten terugkeerde. Hier ver dedigde hij in redevoeringen herhaalde lijk de capitulatie van België. Cudahy wil thans, naar hij verklaarde, gaan schrij ven. Zoo wil hij een roman samenstellen over Polen, waar hij 4 jaar ambassadeur is geweest. sche zaken in het kabinet-Smuts, bedreigt te worden. Lawrence is meer geschikt’voor de rol van clown in een circus dan als minister der Unie. Als, zoo zeide Malan, de regeering het zou wagen, de Ossewa- Brandwag te verbieden, zal hij zijn aan hangers passief verzet aanbevelen en zelfs er aan deelnemen en alle gevolgen dragen. Smuts zal voor zijn zonden ten nadeele van het Afrikanerdom moeten boeten. Zijn systeem van tirannie is het ergste, dat Zuid-Afrika ooit heeft meegemaakt. ging en opzettelijke minachting voor de politiek van het Congres” In bepaalde gevallen kan deze bekendmaking door den president persoonlijk gedaan worden on> het effect nog te verhoogen. Herziening van het proces- Codreanu Voor het hooge hof van cassatie te Boe karest begint vandaag de herziening van het proces-Codreanu. De advocaat Horia Cosmovici, die Codreanu indertijd verde digd heeft, zal ook thans voor het hof pleiten. Hij heeft zijn functie van onder staatssecretaris in het ministerpresidium tijdelijk neergelegd om ces te kunnen wijden. oefent het de houding Tijdens een voorstelling van een Duitsch theater-ensemble, dat te Oslo gastvoorstellingen geeft, heeft rijks- minister dr. Göbbels in het bioscoop theater voor de Duitsche Weermacht voor meer dan duizend soldaten een rede gehouden. In een overzicht van de politieke en militaire successen van het eerste oorlogsjaar schilderde dr. Göbbels den zegetocht van de Duitsche wapens. En geland is van het continent verdreven. Niemand weet beter dan de Duitsche soldaat, dat een wereldrijk als het Britsche niet in een dag instort. Doch Duitschland staat thans in een zoo gunstige positie in den strijd tegen Groot-Brittannië, als nooit tevoren een met Engeland in oorlog zijnde mogend heid heeft ingenomen. Wanneer Chur chill in zijn vertwijfelde situatie thans zijn toevlucht neemt tot fantasieën en het. sprookje van een op handen zijnd offensief laat verkondigen, dan is het hier in Noorwegen juist de aangewezen plaats om te vragen, waarom hij dan eerst zijn troepen uit Narvik of Duin kerken heeft teruggetrokken. Duitsch land heeft thans slechts één doel, zijn laatsten vijand ter aarde te werpen. sen heeft gebracht en nog steeds in die wateren opereert. Naar Reuter betreffende het in den grond boren van het Britsche schip „Port Brisbane”, in den Indischen Oceaan nader meldt, geschiedde de aanval des nachts. Het Duitsche schip vernielde met zijn vuur het eerst de draadlooze installatie en de commandobrug, terwijl de stuurin richting onklaar raakte. Daarop werd de „Port Brisbane” verlaten. Alle aan boord aanwezige personen namen plaats in 3 reddingbooten. De inzittenden van 2 red- dingbooten werden door het Duitsche schip aan boord genomen, de opvarenden van de derde boot werden later door een Australisch oorlogsschip gered. Toen het Australische oorlogsschip zocht naar ver dere overlevenden van de „Port Brisbane” vond het een reddingboot van den Brit- schen koopvaarder „Maimoa” (8011 b.r.t.) Reuter gelooft, dat de „Maimoa” eveneens door het Duitsche schip tot zinken is ge bracht en dat de opvarenden gevangen zijn genomen. wasschen en klein gesneden peen en uien i en samen gaar koken. Kooktijd drie kwartier. De stamppot De ze vlugger zacht) en een half uur laten koken, vlug in de hooikist zeilen of in couranten pakken en 4 uur laten staan. Een uur vóór het eten de pan uitpakken, de gare peulvruchten fijnstampen en verdunnen met de rest van het water en de melk. De soep weer aan de kook bren gen, de fijngesneden prei en selderijknol met de geboende en in stukken gesneden aardappelen toevoegen, een half uur la ten koken. Af en toe in de soep roeren om ze mooi gebonden te krijgen. De soep afmaken met wat zout en fijngehakte selderij; ze dan niet meer laten koken. Boonenmaaltijd met mosterdsaus 500 gr. bruine boonen, witte boonen of capucijners, 2\ k.g. aardappelen, wat vet, aardappelmeel, mosterd, azijn. De peulvruchten een dag en een nacht te voren weeken en den volgenden dag gaar laten worden op de manier als bij de peulvruchtensoep is aangegeven. De aardappelen met een bodempje ko kend water en wat zout opzetten. Zoo* dra de aardappelen koken, de uitgepakte boonenpan er als deksel opplaatsen, er voor zorgen, dat het goed afsluit Wat zout bij de peulvruchten voegen. Als de aardappelen gaar, en droog zijn, de boonen vlug aan de kook brengen, uit het vocht scheppen en het vocht met wat aangemengde aardappelmeel binden. De saus op smaak maken met wat mosterd en azijn. Om afwisseling in den smaak te bren gen kan met een fijngehakt preitje, wat gehakte peterselie, wat kerry of een jus- tablet gebruiken. Joodsche textielfabrikanten gearresteerd De legionnaire politie heeft de groote Joodsche textielfabrikanten gebr. Filder- mann gearresteerd, nadat geconstateerd was, dat zij den staat voor millioenen be nadeeld hadden. Te Braille werden eenige tot dusver met Joodsch kapitaal werken de ondernemingen, zooals de groote maalderij „Heran”, de houtopslagplaats Forestiera en de bioscoop Trianon, bene vens de badinrichting, van de Joodsche gemeente overgenomen. Naar Transocean uit Stockholm meldt heeft de Engelsche regeering haar am- basadeur te Madrid, sir Samuel Hoare opgedragen, bij de regeering te Madrid stappen te ondernemen wegens het optre den van Spanje ten aanzien van Tanger. Hoare moet wijzen op de beteekenis, die Engeland aan de internationale zóne van Tanger toekent en zal voorts om inlich tingen vragen met betrekking tot de twee te Tanger liggende Italiaansche duikbooten. LËTOP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden* Rijwielhandel. Twee Engelsche trawlers en een Canadeesch schip verloren gegaan Naar het D.N.B. uit New York meldt, heeft de Britsche admiraliteit medege deeld. dat de trawlers „Dungeness” en ..Fontenoy” verloren zijn gegaan. Hierbij zijn geen menschenlevens verloren ge gaan. Verder wordt gemeld, dat een deel der bemanning van het Canadeesche vracht schip „Lisieux”, dat gisteren op ongeveer 250 tot 400 mijl ten Oosten van New foundland noodseinen heeft uitgezonden, door een Noorsch schip aan boord is ge nomen. Men vreest, dat 10 leden der uit 19 personen bestaande bemanning van het schip, dat met een lading hout op weg was naar Engeland, zijn omgekomen. FRANSCHE ZEELIEDEN UIT ENGELAND TERUGGEKEERD Met het Fransche Stoomschip „Massiglia” zijn Woensdag j.l. opnieuw 3000 officieren en matrozen van de Fransche marine en koopvaardijvaart' uit Engeland in Toulon aangekomen. Nog steeds politici in arrest. Een deel der bijzonder gehate politici van het vroegere regime bevindt zich nog steeds in arrest. Het valt niet met zeker heid vast te stellen, wie gearresteerd en wie op vrije voeten is. Van de laatste gebeurtenissen zijn geen verdere politieke gevolgen te verwachten, daar er volledige overeenstemming be staat tusschen generaal Antonescu en Horia Sima. den leider van de legion naire beweging. De regeering zal schuldigen streng straffen De ministerraad te Boekarest heeft be kend gemaakt, dat op 26 November de vroegere minister Madgearu door onbe kenden uit zijn woning werd ontvoerd. Zijn lijk werd in een bosch in de buurt van Boekarest gevonden. Het droeg de sporen van revolverschoten. De snel ge nomen maatregelen om Woensdagnacht den ontvoerden vroegeren ministerpresi dent Jorga te vinden en hem te bevrij den, bleven zonder resultaat. Op 28 No vember vonden gendarmen zijn lijk. De regeering zoekt de schuldigen om hen zware straffen op te leggen, overeenkom stig de van kracht zijnde wetten. Schoorsteen- en Dressoirlopers Kapstokken en Kapstokkleden Gobelin Wand- en Muurkleden Deur- en Suite Kleedjes Theemutsen en Sierkussens Poppenwiegen en Dekentjes Ligstoelen en Haardfauteuils Tafeltjes Divans Theemeubels enz. enz. 2587 TELEFOON 114045 NIEUWE SOVJET.AMBASSADEUR IN BERLIJN De nieuwe ambassadeur der sovjet-Unie te Berlijn, Wladimir G. Dekanosow, is gistermiddag in de rijkshoofdstad aange komen. Uit naam van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, werd de ambassadeur op het station Friedrichstrasse verwelkomd door onder staatssecretaris Wörmann en den plaats- vervangenden chef van het protocol, ge- heimrat von Halem Voorts was de sowjet- Russische zaakgelastige Kobulow versche nen met het personeel van de ambassade. Peulvruchtensoep 500 gr. groene erwten, bruine of witte boonen of capucijners, IJ k.g. aardappelen, 4 liter water, een kleine selderijknol en wat groen, een flinke prei, J liter melk, wat vet, wat zout. De gewasschen peulvruchten een dag en een nacht in de helft van de aange geven hoeveelheid water laten weeken. Ze den volgenden dag met het week- water en wat vet opzetten (het vet maakt R. K. Kerk. In het bisdom Breda werd benoemd: tot tweeden kapelaan te Halsteren Hub. Mol; in het bisdom Haarlem werd be noemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel te Haarlem W. J. J. de Jongh, president van het Theologicum te War. mond. Bij apoth en drog. 1.47, 0.76, 0.41 p. fl. inch O.B. EXAMENS Universiteit te Groningen. Arts-examen eerste deel, de heeren P, Koster en A. Kortweg; bevorderd tot arts mej. J. H. Bijtel en de heer J. Schrage, Universiteit van Amster dam. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Moederschaps- zorg in het markiezaat van Bergen op Zoom, de heer H. J. Ensink, geb. te Ant werpen; doet. ex. rechtswetenschap de heer K. J. Denijs. Ned. Econ. Hoogeschool. Cand. ex. economische wetenschappen de heeren J. R. Krap en D. van de Wete ring. Machiniste n-e x a m e n. Geslaagd te ’s-Gravenhage voor het eer ste gedeelte van diploma B de heeren: C. D Joon, te Amsterdam; F. Rienks te Rot terdam en W. E. van de Pijpekamp, te Amersfoort. Geen regeeringscrisis United Press meldt uit Boekarest: Men vreest dat de gebeurtenissen van de afge- loopen 48 uur nog niet afgesloten zijn, doch dat zij mogelijk nog vérstrekkende gevolgen zullen hebben. Hoewel generaal Antonescu een aantal militaire voor zorgsmaatregelen heeft getroffen, heeft men echter blijkbaar nog geen krijgsraad ingesteld. Men wacht hier met groote spanning of de begrafenis van Codreanu morgen onrust zal veroorzaken. Een woordvoeder van de regeering verklaarde tegenover United Press, dat generaal Antonescu den toestand volko men meester is. Niets duidt er op het oogenblik op, dat een regeeringscrisis op handen zou zijn. Ook professor Jorga dood geschoten Naar verluidt, bevindt zich onder de waardigheidsbekleeders van het Carl-re- gime, die ten offer zijn gevallen aan de legionnairs, ook professor Jorga. Deze vertoefde in Sinaja, waar hij Woensdag i Naar Domei meldt, heeft het opperbe vel van het leger van Thailand (Siam) bekend gemaakt, dat Thailand door Indo China wordt aangevallen en tot een ver geldingsactie zal overgaan. Officieel wordt te Bangkok bekend ge maakt, dat 5 Fransche vliegtuigen uit Indo-China komend, de grens overgevlo gen zijn en bommen hebben geworpen op het plaatsje Nakornphanom, waardoor 6 personen werden gewond. De Thailandsche bommenwerpers heb ben daarop omvangrijke vergeldings- i aanvallen op militaire doelen in Indo- China ondernomen. In het officieele communiqué over den Franschen luchtaanval op Nakornphanom i wordt nog gezegd, dat Fransche vliegtui gen om acht uur 's morgens zonder waar schuwing boven het plaatsje verschenen zijn en de straten onder machinegeweer- vuur hebben genomen. Een man en een vrouw werden daarbij gewond. Later hebben de vliegtuigen twee bommen ge worpen. waardoor 3 politie-beambten en een meisje gewond werden. Het opperbevel der troepen van Thai land heeft aan de in Indo-China wonende burgers van Thailand een waarschuwing gegeven, waarin gezegd wordt: „Thaiï- sche broeders, onze vliegtuigen zullen vergeldingsaanvallen ondernemen tegen Indo-China en ge wordt daarom gewaar schuwd. u verre te houden van plaatsen, waar Franschen gevestigd zijn.” De Fransche actie wordt in dezen op roep immoreel” genoemd. Van hooge ambtelijke zijde werd verklaard: ..Thans is de tijd gekomen, waarop kogel met kogel en bom met bom beantwoord moet worden.” NIEUWE OPPERBEVELHEBBER BENOEMD Luitenant-generaal Claude John Auchinleck is tot opperbevelhebber in Britsch-Indië benoemd, als opvolger van generaal sir K. A. Cassels. De benoe ming gaat begin 1941 in. De nieuwe op- per-bevelhebber was tot dusver bevelvoe rend generaal in Zuid-Engeland. Hij is 58 jaar. Indertijd was hij lid van de Chatfield-commissie Voor de verdediging van Indië. blijven. Dezelfde bestanddeelen als reeds genoemd. De aardappelen schoonboenen, putten, slechte plekken wegsnijden, wasschen en met weinig kokend water en zout opzet ten. Hierop het grootste gedeelte van de goed geboende en klein gesneden peen en alle gesneden uien leggen en samen gaar koken. Kooktijd ongeveer drie kwar tier. Boter of vet, de apart gekookte groene erwten en wat rauwe geraspte peen toevoegen en de massa zonder stam pen vlug dooreen mengen en direct op doen. De Associated Press meldt uit Fort de France (Martinique), dat zich een Amerikaansche kruiser bij het eiland ophoudt. De neutraliteitspatrouille in de wateren aldaar is tot 4 Amerikaan sche torpedojagers uitgebreid. Het parlement van Uruguay heeft gis teren met 53 van de 74 stemmen een re solutie aangenomen., waarin de buiten- landsche politiek van de regeering volle dig wordt goedgekeurd. De minister van defensie en de minister van buitenland sche zaken legden verklaringen aï, waarin zij de kwestie van de militaire steunpun ten bespraken. De minister van defensie zeide, dat hij met 2 afgezanten der Vereenigde Staten had onderhandeld, die hem een vragen lijst hadden aangeboden, welke was be stemd voor alle Amerikaansche landen. De vragen hadden o.m. betrekking op de territoriale wateren, het tijdstip van het van kracht worden der vpiligheidsmaat» regelen en opgave van vermeend gevaar» t lijke landingspunten, voor zoover Uru guay betreft. Een der vragen was, aldus beantwoord, dat Uruguay in den zin van de Internationale Amerikaansche plannen bereid is het voorgestelde systeem te aan vaarden. Uruguay zou faciliteiten voor het gebruik van havens geven, vroeg echter daartegenover de voorwaarden voor een eventueele levering van 3 tor pedoboot jagers, 3 mijnenvegers, 12 vlieg tuigen, 3 motortorpedobooten, enz. De doortocht van troepen is eveneens in den zin van een continentale samenwerking met de nabuurlanden in overweging ge nomen. De oprichting van militaire bases is met het oog op de kosten niet bespro ken. Dc minister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat de regeering de onder- handelingcn heeft gevoerd in den zin van de Pan-Amérikaansche onderhandelingen en bereid zou zijn deze politiek voort te zetten. Hij legde er echter den nadruk op, dat tot dusver geen overeenkomsten van militairen of economisehen aard met andere regeeringen zijn gesloten en dat het parlement in ieder geval zou worden geraadpleegd. Nieuwe steunpunt-transacties. De Amerikaansche berichten, welke met betrekking tot de missie en de besprekin gen van lord Lothian in de Vereen igë Staten gewagen van bereidheid van Ei geland, nog meer steunpunten niet slechts te verpachten, doch ook af te staan, teneinde de financieele moeilijk heden te boven te komen, hebben in Ber- lijnsche politieke kringen sterk de aan dacht getrokken. Wanneer het vraagstuk munten, welke Engeland ver- Vereenigde Staten wil ver pachten of af staan, vormen en afmetingen aanneemt als waarover men in de Ver eenigde Staten reeds spreekt, dan zou dit, naar men te Berlijn meent, gelijk staan met gen uitverkoop. Blijkbaar wen nen de Engel schen er aan, dat hun vloot- steunpunten over de geheele wereld geen ,,kruidie-roer-me-niet’ zijn. Dit opent be langwekkende perspectieven, ook voor an dere toekomstige regelingen. door verscheidene legionnairs uit zijn woning werd gehaald. Donderdagochtend vond men hem dood in de nabijheid van Ploesti aan den landweg liggen, door boord door verscheidene revolverschoten. Professor Jorga, die onder koning Carol in 1931 en 1932 minister-president was, werd van legionnaire zijde beschouwd als de auctor intellectualis der veroordeeling van Codreanu, den stichter van de le gionnaire beweging. Hij had in het voor jaar van 1938 een aanklacht ingediend te gen Codreanu, daar hij zich als officieele persoonlijkheid door een brief van Co dreanu beleedigd gevoelde. Codreanu werd toen wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De „Regime Fascista” toont zich on tevreden over de houding, die door Zwitserland wordt aangenomen tegen over het regelmatig passeeren van Zwitsersch gebied door Engelsche vliegtuigen. Het blad is van meening, dat het den schijn heeft, dat de Zwit- sersche bondsregeering niet meer de noodzakelijkheid in ziet om ook maar formeel te protesteeren. Maar zelfs, zoo gaat het blad ver der, wanneer zij mocht besluiten tot een van de vele diplomatieke stappen in Londen, zal niemand de Zwitser- sche besluiten au sérieux nemen, welke zijn gebaseerd op een „ongehoord toe geeflijke neutraliteit”. Het blad herin nert er aan, dat van Zwitsersche zijde werd overgegaan tot aanzienlijk ener gieker afweermaatregelen, toen eeni- niet-Engelsche, bui- Zwitsersche appel, sap van j citroen of wat azijn, wat een i' Op het oogenblik vertoeft een aan tal te Parijs werkzame journalisten, Italianen, Noord- en Zuid-Amerikanen, Japanners. Spanjaarden, Boelgaren, Zuid-Slaven, Hongaren en Denen, te zamen 21? man, op uitnoodiging van de rijksregeering in Duitschland. Reeds op den eersten dag van hun verblijf te Keulen konden zij er zich van over tuigen, dat in tegenstelling met de val- schè Engelsche berichten over ver woestingen op groote schaal door En- bruggen en dé havens intact waren en dat ook van groote branden niets was te zien. Om den gasten de beste gelegenheid bieden, steden en dorpen van boven te zien en vast te stellen, waar door Engelsche brisant- en brandbommen schade was veroorzaakt, zijn zij dés anderen daags in 2 laagvliegende vliegtuigen vervoerd. De vlucht ging eerst Rijnafwaarts naar den Beneden- Rijn en daarna Roeropwaarts. De jour nalisten konden er zich van overtuigen, dat Dortmund noch Gelsenkirchen met den grond gelijk was gemaakt, dat Mühlheim aan de Roer evenmin was verwoest, dat integendeel alles als ge woonlijk was en in alle fabrieken naarstig werd gewerkt. Men thans de kans op nieuwe verwikkelingen op den Balkan geringer daar in de bergen de eerste sneeuw gevallen is en daar de gebeurtenissen in Roemenië <meer op de binnenlandsche situatie gericht zijn. Ook schijnt men tenminste voor het oogenblik af gezien te hebben van een politieke alliantie tusschen Boelgarije en de as-mogend- heden. Goed ingelichte politieke krin gen gaven als hun meening te kennen, dat de oogenblikkelijke constellatie op den Balkan waarschijnlijk tot den dooi in Maart gehandhaafd zal blijven. Er werd echter ook op gewezen, dat Duitschland in Noorwegen ondanks sneeuw en koude zijn militair doel be reikt heeft. Bovendien is de politieke spanning door het uitbreiden van Turksche bewapening niet geheel dwenen. Het is dientengevolge steeds mogelijk dat Boelgarije zich bin nenkort bij het driemogendhedenver- drag zal aansluiten, namelijk wan neer Duitschland en de sovjet-Unie het over dit punt eens zijn geworden. A.s. Dinsdag zullen minister-president Fi- lof, minister van buitenlandsch zaken Popof, minister van binnenlandsche za ken Gabrowski, en de minister economische zaken Zagorof voor Sobranje verklaringen afleggen. Het D.N.B, meldt uit New York, dat het Noorsche stoomschip „Prinsess Ragnhild”, groot 1950 b.r.t., met 300 personen aan boord voor de Engelsche kust op een mijn geloopen en gezonken is. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. MALAN DREIGT MET LIJDELIJK VERZET Kort gelegen heeft de leider van de nationaal-Zuidafrikaansche oppositie, dr. Malan, te Bocksburg gesproken over het dreigement der regeering-Smuts,t de 1 Ossewa-Brandwag. de strijdorganisatie 1 der nationalistische Boeren, te verbieden. 1 Dr. Malan verklaarde, dat het voor het I Afrikanerdom niets meer of minder dan een beleediging is door een man als Lawrence, den «minister van binnenland- Zij bevatten o.a. eiwit De Voedingsraad schrijftNu alleen de peulvruchten beschikbaar zijn en het vleesch en spek niet, besluit menige huis vrouw om geen erwten en capucijners te koopen, daar er toch niets lekkers van te maken is. Dat is uit voedingsoogpunt en uit keukentechnisch oogpunt een onjuis te opvatting. Uit voedingsoogpunt is het gebruik van vleesch in peulvruchtensoe pen enz. niet noodig. daar de peulvruch ten zelf eiwit bevatten. De peulvruchten zijn als eiwit-, koolhydraten- en vita mine B-bron van belang. Zij behooren tot de weinige voedingsmiddelen, welke niet te lijden hebben door het bereiden in hooikist of couranten, zoodat het gebruik van erwten, boonen en capucijners geen bezwaar behoeft te worden voor het brandstoffenverbruik. Samen met melk en aardappelen vormen de peulvruchten zelfs een geheel volwaardige voeding, waarbij het vleesch of het spek gemist kunnen worden. Er valt in de keuken met de peulvruchten nog heel wat te be reiken. maar men moet de goede recep ten kennen. Hier volgen er eenige als voorbeeld (zij zijn berekend voor 4 volwassen per sonen), of man. vrouw en 34 kinderen.) Groene erwten met winterpeen en peterseliesaus 500 gr. groene erwten, 1 k.g. winter peen, IJ liter water. IJ k.g. aardappelen, aardappelmeel, wat boter, peterselie, zout. De erwten wasschen. een dag en een nacht weeken, den volgenden dag met het weekwater en wat boter ongeveer 1 uur koken, dan de geschrapte en ge sneden wortelen en het zout toevoegen en alles nog drie kwartier koken. De erwten en de peen uit het water nemen. Het water binden met aangemengd aard appelmeel en de saus afmaken met de rest van de boter en fijn gesneden peter selie. De saus dan niet meer laten ko ken. Gekookte aardappelen er bij geven. Hutspot (eerste manier) IJ k.g. aardappelen, 1IJ k.g. winter peen^ 500 gr. groene erwten, 500 gr. uien,'vet of boter, zout. De erwten wasschen, een dag en een nacht weeken in ruim water, den volgen den dag gaar koken in het weekwater zonder zout. Zout toevoegen als de erw ten bijna gaar zijn. De aardappelen schoonboenen, was schen en met weinig kokend water en zout opzetten. Hierop de schoongeboende, ge- n f» f» l* «m 1—1*»,— —3 - - leggen ongeveer drie kwartier. De doorstampen en afmaken met vet. erwten door den stamppot roeren. Hutspot (tweede manier) Een moderne wijze van bereiden, waar bij vitaminen zooveel mogelijk bewaard Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Boekarest: In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft generaal Antonescu mili taire voorzorgsmaatregelen getroffen. Ge* durende den geheelen nacht hadden in de stad sterke troepenbewegingen plaats. De belangrijkste gebouwen, zooals de post kantoren en het gebouw der telefoonmaat schappij, werden door soldaten bezet. Na middernacht werd het geheele telefoonver keer verbroken tot gisterochtend 10 uur konden geen gesprekken met het buiten land worden gevoerd. De legionnaire beweging heeft haar af- deelingen geconcentreerd en houdt ze ge reed. Er heerscht een zekere zenuwach tigheid in de hoofdstad, waarbij nauwelijks nog wordt gesproken over de executie der moordenaars van Codreanu, omdat deze daad door het volk algemeen wordt goed gekeurd. Men heeft veeleer het oog op de mogelijkheid, dat door enkelingen acties worden ondernomen, die volgens de in de bladen gepubliceerde regeeringsoproepen, ook door de leiding der legionnaire be weging beslist worden afgewezen. De af zonderlijke actie van Woensdag, welker omvang nog niet bekend is, is dan ook niet ondernomen door de legionnaire po litie, maar door een groep van legion nairs, die zich hebben vereenigd in het zoogenaamde „Corps der verstrooiden”, dat indertijd ook minister-president Ca- linescu heeft doodgeschoten. Dit corps had zich toegang verschaft tot de militaire ge vangenis Jilava en daar het vonnis aan de moordenaars van Codreanu voltrokken. De individueele daders zijn niet bekend. Het hoofd der politie te Boekarest, kolo nel Zavianu, stond met dit corps in relatie, waarom hij werd afgezet. In zijn plaats is, naar verluidt, professor Palangeanu be noemd. Deze is een der onderwijzers van koning Michael geweest en werd uit die functie ontzet, omdat hij zich bij de legion naire beweging aansloot. gen tijd geleden tenlandsche toestellen de grens waren gepasseerd. Een soortgelijke critiek Italiaansche blad uit op van de Zwitsersche pers, die geen pro test en geen verweer bevat tegen de Engelsche vluchten boven het land, maar wel dagelijks een voorwendsel vindt om een standpunt te bepalen tegen de politiek van de as. Den laat sten tijd is het anti-fascisme van de Zwitsersche dagbladen steeds duidelij ker geworden. De Zwitsers, aldus het blad tenslotte spelen een slechte kaart. In de Sobranje heeft de regeerings- afgevaardigde Janef gisteren zonder voorbehoud de binnen- en buitenland sche politiek der regeering goedge keurd, zooals deze principieel in de troonrede uiteengezet is. Boelgarije, zoo betoogde hij o.m., is met Duitsch land oprecht verbonden, omdat de po litieke en economische belangen van beide landen op natuurlijke wijze over eenstemmen. Óp de steeds weer ge stelde vraag wanneer Boelgarije zich in den oorlog zal mengen, antwoordde de spreker, dat Boelgarije slechts dén naar de wapens zal grijpen, indien het daartoe gedwongen wordt door vitale noodzaak. Het voornaamste doel der Boelgaarsche politiek is Boelgarije in stand te houden. Maar het heeft ook zijn welgefundeerde revisie-wenschen, die het evenwel slechts op vreedzame wijze begeert te verwezenlijken. Turkije wijst correspondenten uit De correspondent van United Press en zijn vrouwelijke collega van de News Chronicle hebben van de bevoeg de autoriteiten te Istanboel bevel ge kregen, Turkije voor 4 December te verlaten. De ambassadeurs van Enge land en de Vereenigde Staten trachten langs diplomatieken weg de uitwijzing ongedaan te maken. Von Papen bij den Turkschen president Duitsche ambassadeur von Papen zou vandaag door den Turkschen pre sident in gehoor ontvangen worden. Een wittekool, ongeveer 2 dl. water, 1 dl. melk, 10 gr. bloem of maïzena, wat boter, wat zout. De kool van de buitenste bladeren ont doen, doormidden snijden en zeer fijn schaven. Opzetten met het kokende water en wat zout, vlug aan de kook brengen en zachtjes ongeveer droog en gaar laten koken in een half uur. De melk toevoegen en het vocht binden met wat aangemengde bloem of maizena. De boter toevoegen. Stoofpot van savoye- of wittekool 200 gr vleesch, 2 k.g. aardappelen, 1 kg. savoyekool, een groote ui, J liter melk of wat minder, wat vet, zout, een plukje peterselie. Het vleesch met zooveel water opzetten, dat het juist bedekt is, wat zout toevoegen en in de goed gesloten pan op een zacht vuur 1 uur laten koken. Het vleesch met een schuimspaan uit de pan nemen, het achtergebleven bodempje bouillon aanvullen met de melk en vlug aan de kook laten komen. De schoonge boende, in stukken gesneden aardappelen, laag om laag met de groente en het vleesch erin te leggen. Beginnen en eindigen me4 de aardappelen. Het vet erop leggen, de pan sluiten, alles aan de kook brengen en zachtjes een half uur laten koken. Opdoen in een dekschaal, de fijngehakte peter- selië erover strooien en de bouillon er af zonderlijk bij geven. Voor wie veel een dergelijk gerecht klaar maakt is het aan te raden een vuur vasten schotel te nemen, daarin het ge* recht te koken en dan zoo op te dienen Sla van roode kool 500 gr. roode kool, een groote zure appel, sap van J citroen of wat azijn, wa‘ slaolie of spekvet, een uitje, wat suiker, zout. De kool, het uitje en de appel fijnscha- ven of raspen. Het spekvet of de olie me» de azijn of het citroensap, een snufje sui ker en zout vermengen. De -aar****** groente er door mengr- Sla van witte- of savoyekom Ga hiervoor als bovenaangegeven werk, maar neem in plaats van het uit) wat fijngehakte peterselie of wat fijns®* sneden bieslook. STAKINGEN IN OORLOGSBEDRIJVEN MOETEN WORDEN VOORKOMEN De democratische afgevaardigde Smith heeft in het Huis van afgevaardigden een voorstel ingediend om stakingen in de oorlogsindustrie te voorkomen. Het voor stel behelst verscheidene Straffen op sta kingen, die niet 30 dagen tevoren zijn aan- gekondigd, alsmede op uitsluitingen door werkgevers Indien er arbeidsmoeilijk- heden ontstaan, moet de minister van ar beid ingrijpen. Halsstarrige stakers of fa brikanten worden met openbare compro- mitteering bedreigd in den vorm eener bekendmaking over „opzettelijk in ge vaar brengen van de nationale verdedi-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2