HAAGSCHE COURANT HET ZWARTE PIET-PROBLEEM I Een massieve autoband IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND Zaterdag 30 November 1940. VIERDE BLAD I. I Winterhulp Nederland 1 ,,Ik zal je maar een streekje geven, Piet, anders raak ik je in het donker kwijt”. Mr. dr. A. baron Röell overleden Muziek, tooneel en dans aan het volk Nieuwe taakregeling aan- en afvoer Kwaliteitsverbetering Tuinbouwveilingen blijven gehandhaafd Jhr. mr. dr. A. Röell „Vreugde en Arbeid” heeft groote plannen Een sensationeele uitvinding is gedaan door den Duitschen marine-off icier Alfred Spencker te Stuttgart. Het is een massieve autoband met een stelsel van koelkanalen, welke schuin door den band naar de velg loopen en hier op holle spaken aansluiten, welke weer in verbinding staan met de naaf. Op de naaf is een luchtpompje geconstrueerd regelmatig circuleert dus lucht door wiel en band. Het resultaat van deze vinding is: geen lekke banden meer en langer levensduur dan van een gewonen luchtband. l>e uitvinder (links) vertelt van. zijn vinding, (Holland). Lijst van giften O ral 4 M 1OOO 1000 OOM KOOS Uitvoerig programma voor de maand December No. 17739 Commissaris in de provincie Noord-Holland (Foto-archief) i over verklaarde de inspecteur De kwaliteit Inplaats van te verdwijnen, zullen dus de veilingen een nog belangrijker plaats in den tuinbouw gaan innemen, verklaar de de ispecteur, vooral met betrekking Ijzer- en staalbeschikking In de Staatscourant van gisteravond is een beschikking afgekondigd van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij de hoeveelheden schrot, welke de handel en het bedrijfsleven maximaal in voorraad mogen hebben zijn vastgesteld. Voor handelaren zijn deze hoeveelheden gelijk aan anderhalf maal hun omzet ge durende de afgeloopen drie maanden, voer staalfabrikanten en hoogovenbedrij- ven. gelijk aan het verbruik gedurende twee- maanden; voor ijzergieterijen en an dere bedrijven gelijk aan het verbruik ge durende drie maanden. Het belang van koelhuizen In verband met het veilingsysteem, zoo- als dit tot nu toe in den Nederlandschen tuinbouw is toegepast, hadden wij giste ren op het departement van Landbouw en Visscherij te ’s-Gravenhage een on derhoud met ir. A. W. van de Plassche. inspecteur van den Tuinbouw en het Tuinbouwonderwijs. Nu de prijzen der tuinbouwproducten van overheidswege worden vastgesteld, is in sommige kringen de meening uitge sproken. dat de tuinbouwveilingen thans geen reden van bestaan meer hebben en wel kunnen verdwijnen. Niets is echter minder waar, aldus dè heer van de Plassche. Juist nu zullen de veilingen in den tuinbouw, nog meer dan voorheen, aan hun juiste taak kunnen gaan beantwoordenDe tuinbouwveiling dient gezien te worden als een centraal- aanvoerpunt, dat regelend optreedt ten aanzien van de kwantiteit en de kwali- De ideëele zijde Daarom zullen de tuinders er goed aan doen, aldus de heer van de Plassche, vooral aandacht te schenken aan de ideëele zijde van het veilingwezen en niet alleen te letten op de wijze van verkoop, die tot nu toe werd toegepast, dus op de materialistische zijde. De Nederland- sche tuinder dient er zich meer van be wust te worden, welke belangrijke plaats hij in het productie-proces inneemt. Hij moet er van doordrongen worden, dat hij zijn groenten en fruit niet teelt voor de veiling, doch voor de binnen- en buiten- landsche consumenten. Zijn veilingsorga- nisatie is slechts het middel, dat in zijn handen is, om de tuinbouwproducten op de meest juiste wijze in omloop te bren gen en aan den handel af te leveren. Vooral nu van overheidswege den tuin der vaste prijzen worden gegarandeerd, -wordt het noodzakelijk, om allerlei rege lingen te treffen inzake de bestemming der producten en het handhaven der kwaliteit. tot de kwaliteit. Nu momenteel de prij zen voor de tuinbouwproducten hooger worden en de afname zeer vlot gaat, is het van uiterst groot belang, dat de kwa liteit der producten niet achteruitgaat, omdat de tuinder zou meenen, dat dit er nu niet zooveel meer op aankwam. Ne derland heeft als leverancier van tuin bouwproducten over de geheele wereld een uitstekende reputatie en dient deze ook in den huidi'gen oorlogstijd hoog te houden. Vooral ook met het oog op de toekomst, mag de kwaftteit der produc ten niet verminderen, al zal de verleiding thans voor veel kweekers groot zijn. Alle krachten in den Nederlandschen tuinbouw moeten daarom worden ingespannen, om de kwaliteit der producten zoo goed mo gelijk te doen zijn, temeer, daar kwali teitsverbetering ook grootere oogsten met zich brengt. In de practijk is gebleken, dat hoe beter een teelt verzorgd wordt, hoe grooter de opbrengst ook is. In dit kader hebben de veilingveree- nigingen in ons land een belangrijke taak. Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden Op den j.l. Woensdag te Utrecht ge houden Bondsraad, waarin alle 22 afdee- lingen waren vertegenwoordigd, werd tot lid van het dagelijksch bestuur in de va- cature-S. Baarda, gekozen de heer J. H. Groen, secretaris van de afd. Amsterdam. Het voorstel van het dag. bestuur, om een verzoek te richten tot het departe ment van Financiën, om de wet op de Rijksinkomstenbelasting te wijzigen in dien zin, dat ook de vrijwillige premies ter verzekering van het behoud van het recht op gezinspensioen, in mindering van het inkomen mogen worden ge bracht, werd aangenomen. Het voorstel van de afd. Amsterdam, om wijziging te verzoeken van art. 161, 3e lid der Pen sioenwet 1922. werd aangenomen. Het voorstel van het dag. bestuur, om uit het reservefonds een bedrag van 500 ter be schikking te stellen van het dag. bestuur, om met de bijdragen van afdeelingen en .leden, een tegemoetkoming te verleenen aan de leden van den bond, die oorlogs schade hebben geleden, werd aangeno men. 1 teit der aangevoerde producten en waar de overdracht aan den handel plaats vindt. Het vele kleinbedrijf in den Ne derlandschen tuinbouw maakt het nu eenmaal niet mogelijk, dat de handelaar met iederen teler afzonderlijk de afname van zijn product regelt. Dit zal ook in de toekomst geenszins het geval kunnen zijn. Al zullen er in het huidige systeem van veilen en de wijze van werken groo te veranderingen noodig zijn, toch zal men juist nu meer dan ooit de veiling noodig hebben als apparaat voor een ge organiseerde aflevering der producten. De efficiencydagen 1940 De tweede en laatste të Amsterdam ge houden efficiencydag stond onder voorzit terschap van dr. J. Alingh Prins, voorzit ter van het Nederlandsch instituut voor documentatie en registratuur. Dr. Alingh Prins wees op de noodzakelijkheid, juist onder de huidige omstandigheden, van de efficiency en van het instituut, dat onder leiding staat. Hierop kwam het praeadvies van dr. Elzinga over „de groei en beteekenis van het handels- en economisch onderwijs” in behandeling. Na een korte pauze ging men vervol gens over tot bespreking van het prae advies van dr. W. Scholten, bibliothecaris van den Octrooiraad, betreffende ,,de tijdschrift-literatuur aan den octrooiraad”. Het praeadvies „verpakken, maar hoe?” van den heer A. J. de Jong, directeur van de N.V. Lever’s Zeep Maatschappij, hield zich voornamelijk bezig met de moeilijkheden ten aanzien van het verpak kingsmateriaal in verband met de huidige omstandigheden. Het Nederlandsch insti tuut voor efficiency heeft zich reeds ge dacht een studiecommissie te vormen, welke in de huidige tijdsomstandigheden het verpakkingsvraagstuk zal behandelen. Vertegenwoordigers van verbruikende in dustrieën en deskundigen op gebieden, welke met deze industrieën verband hou den, zullen in deze commissie zitting heb ben. In de middagvergadering werd begon nen met de behandeling van het praeadvies .transportmiddelen voor weg verkeer in oorlogstijd” van den heer J. J. C. Voerman. Vervolgens lichtte de heer A. H. Bre- dero zijn praeadvies over „enkele sug gesties ter bestrijding van de huidige ver- voerproblemen in het kort toe. Als laatste onderwerp van bespreking stond het prae advies „iets over het verband tusschen het vervoer en de inrichting van fabrieks- f bedrijven van ir. V. W. van Gogh, raad gevend ingenieur, op het programma. Koelhuizen noodzakelijk Veel kan ook wat de toerusting der tuinbouwveilingen betreft, nog verbeterd worden. Zoo beschikt een te klein aantal tuinbouwveilingen over koelinstallaties, bank „de Toekomst”, 1000 N.V. Lo- verklaarde de inspecteur van den Tuin- ----- - - bouw. Deze koelinstallaties zijn voor de producten van groote beteekenis en on misbaar, indien men regelend wil optre den bij den aan- en afvoer der producten. Van overheidswege wordt groote aan dacht besteed aan het koelprobleem. Zoo heeft het Rijk medewerking verleend bij den bouw van enkele koelhuizen, daar niet alle veilingvereenigingen in staat zijn dit geheel zelf te financieren.De in spectie van den Tuinbouw neemt momen teel proeven op dit gebied. De Voorlich tingsdienst heeft groote belangstelling voor het koelvraagstuk in den tuinbouw en een speciale Rijkstuinbouwconsulent is met de betreffende werkzaamheden be last. Het koelen van tuinbouwproducten is een moeilijk vraagstuk, daar iedere vruchtensoort en variëteit haar eigen af zonderlijke behandeling vraagt. De erva ring heeft echter geleerd, aldus ir. A. W. v. d. Plassche. dat met behulp van des kundige voorlichting goede resultaten op dit gebied mogelijk zijn. Tenslotte verklaarde de inspecteur van den Tuinbouw en het Tuinbouwonder wijs, dat van overheidswege alles in het werk wordt gesteld om het levenspeil der tuinders te verbeteren. Voor de Winterhulp Nederland kwa men de volgende giften binnen C. en A. Brenninkmeyer, Amster dam, 50.000 Vroom en Dreesmann, Amsterdam, 6000 Schiffstam Abtei- lung, Breda, 2.769,44 Robaver, Rot terdam, 25.000 Schiffstam Abteilung, Breda, 922,15 Van Gelder Papier fabriek, Amsterdam, 10.000 H. T. den Haag, 1000 N.V. Nederl. Bank instelling voor waarden belast met vruchtgebruik en periodieke uitkeerin- gen, den Haag, 1000; P. N., Bilthoven, de Maasbode, Rotterdam, 1000De Prov. Geld. Elec. Mij„ Hecks Lunchrooms 1000 Vroom en Dreesmann, den Haag, ƒ5000; Aviolanda Vliegtuigbouw, 2000; Spaar- beidsveld gegeven, zoodat zijn loffelijk initiatief meer gevolgen heeft. „Vreugde en Arbeid” biedt thans den heer Smeedes gelegenheid kunst tot het volk te brengen en mede te werken om de bestaande kloof tusschen kunst en volk te overbruggen, een gelegenheid, welke hij met beide handen heeft aangegrepen. Een uitvoerig programma voor de maand December, inhoudende concerten te Alk maar, Zaandam, Leiden, Delft, Gouda, Amersfoort. Zwolle en Apeldoorn, te Alk maar met medewerking" van het ballet Xanda Stradowstra, legt hiervan getuige nis af. Ook aan het tooneel zal „Vreugde en Arbeid” aandacht besteden. De heer Adriaan van Hees heeft het gezelschap „De Voortrekkers”- opgericht, dat tharis,. na groote successen voor stampvolle zalen in Friesland, voor „Vreugde en Arbeid” zal spelen. De heer van Hees sprak met enthousiasme en warmte over de plannen, welke hem en zijn medespelers bezielen. Geen „Bleeke Bet” meer, geen volkskunst in den zin van ordinaire moppen, maar stukken met inhoud en zin, welke toch een vroolijke ontspanning beteekenen. Daarom zijn zij begonnen met het aardige stuk „Niet voor de poes”. Ook met de groote tooneelgezelschappen zal contact gezocht wordenzoowel het moderne als het klassieke repertoire zullen worden ingeschakeld. Bij de concerten zullen ook de Arnhem- sche en de Haarlemsche Orkestvereeni- ging, het Utrechtsch Stedelijk Orkest en het Rotterdamsch Philharmonisch, als mede de Groningsche Orkest Vereeniging worden betrokkenzooals men zich zal herinneren werkte het Concertgebouw orkest reeds mede aan het eerste optreden naar buiten van de Gemeenschap „Vreug de en Arbeid”, Talrijke andere kunstinstellingen zullen in de toekomst nog haar medewerking verleenen. Nieuwe gezelschappen zullen door dezen opbouw van het Nederland- sche cultureele leven tot stand komen en zonder dat de positie van de thans wer kende kunstenaars gevaar loopt zullen werklooze collega’s nieuwen arbeid vin den. Er zal eerder een tekort aan kunste naars ontstaan, dan dat «er een te veel zal blijken te zijn, aldus de heer J. Ph. van Kampen. Voor December staat eén 40-tal voor stellingen vast. En' zoo zal het werk van deze stichting een tweeledig gevolg heb ben. Het zal den kunstenaars, niet alleen den musici en den tooneelspelers, doch ook hun, die aan de filmproductie verbonden zijn en hun, die de danskunst in haar vele variaties beoefenen, een betere levens positie verschaffen en het Nederlandsche volk in nauwer contact met zijn kunst brengen. Als alle groote werken zal dit echter ook zijn tijd en de volle medewerking van alle belanghebbenden vorderen. Met Vreugde zullen echter allen voor dit doel aan den arbeid gaan Gistermiddag heeft de heer J. Ph. van Kampen, leider van de Gemeen schap „Vreugde en Arbeid” de pers ontvangen voor een uiteenzetting van de plannen, die in deze Gemeenschap gemaakt worden en die een indruk wekkend beeld geven van het streven en de bedoelingen der medewerkenden. Deze conferentie vond plaats in den nieuwen zetel van het N.V.V., het „Huis van den Arbeid” te Amsterdam. ,Als wij zeggen, dat wij muziek, too neel, dans, literatuur en in 't algemeen „kunst” aan het volk willen brengen” zoo zeide de heer van Kampen, „dan bedoelen we daarmede niet volks-kunst in den ouden zin van vertier en jolijt zon der méér, wij bedoelen uitspanning en vermaak, lichamelijke ontwikkeling, sport, film enz. Maar wij bedoelen ookkunst. En met „volk” bedoelen wij niet alleen hen, die bij het N.V.V. zijn aangesloten, wij bedoelen wat het woord zegtallen, die tot het Nederlandsche volk behooren. Wij willen, dat allen, in alle geledingen onzer bevolking deel zullen hebben aan vreugde en ontspanning, maar ook aan de schoonheid in het leven en dat aan allen begrip zal worden bijgebracht voor den scheppenden arbeid en de wezenlijke beteekenis, welke in kunst, speciaal in de kunst uit deze lage landen aan de Noord zee, is gelegen.” Het is een machtig stuk cultureel werk, dat op stapel is gezet, een zeer groot werk van bijzonderen aard, dit scheppen van mogelijkheden van ontspanning en ont wikkeling voor het geheele Nederlandsche volk. De eerste beslissende stap op den langen weg is gedaan. Ondanks de moei lijkheden van dezen tijd, wil de leiding der Gemeenschap met onverzettelijken wil bouwen aan het ideaal, het geheele volk ontspanning en kunst te brengen. Mr. Harm Smeedes, leider van het Nederlandsch Symphonic Orkest, dat on geveer twee jaar geleden is gevormd uit 35 werklooze Haagsche musici, heeft uit voerige mededeelingen gedaan omtrent de toekomstige muziekpiannen van de Gemeenschap. Het is een zeer dankbaar werk geweest om dit orkest tot stand te brengen, vooral toen de uitvoeringen succes bleken te hebben o.m zullen verschillende oud-gemobjliseerden goede herinneringen aan dit orkest hebben. Ook Werklooze koorleden, dansers en danse ressen konden worden ingeschakeld en een speciale steunregeling werd getroffen. Van diverse kanten kwamen teekenen .van belangstelling en ook het gemeentebestuur van ‘s-Gravenhage verleende zijn mede werking. In Mei werd den heer Smeedes door de Kemeente 's-Gravenhage een ruimer ar- tisico, 1000 N.V. Gebrs. K., Amster dam, 1000 Deli Batavia Mij, Amster dam, 1000Telegraaf, Amsterdam, 1000dr. H. L. M. van S., Wasse naar, 1000 N.V. Eternit, Amsterdam, 1000 M. J. O., den Haag, 1000 Bontekoning én Aukes, Amsterdam, 500 Douair. jhr. V.-L., Amsterdam, f 500Nieuwenkamps Handel Mij, Amsterdam, 500 N. V. L,, Utrecht, 500 Hollandsche Officieren in krijgs gevangenschap, 375,94 dr. F. E. P„ den Haag. 500 H.T.M., den Haag, 500 mevr. E. v. d. C.-M., den Haag, 500Nederl. Oost-Friesche Hypo theekbank, Groningen, 500 N. V. W„ den Haag, 500 A. Schröder en Co., den Haag, 600Peek en Cloppen burg, Haarlem, 400 Centr. Verg. Personeel in Rijksdienst, den Haag 500 Autopalace, den Haag, 500 N.V. Handel Mij. v.h. Hulshoff en Co., Amsterdam, 100G. A. H., Hilver sum, 100G. H. G. H., den Haag, 100Hijenga-fonds, Leeuwarden, 100 Bierbrouwerij de Leeuw N.V. Hodthem, 100J. H., Apeldoorn, 125 N. N., den Haag, 100 Tiede- man en van Kerchem. Amsterdam, 100 de Cultuur Mij. Waringin, Am sterdam, f 100 Cultuur Mij. Simbang Sari, ƒ100; J. B. v. d. H. V. O., den Haag, 100 N.V. Perlak Petroleum, den Haag, 100 W. R. U. den Haag, 100 G. M„ den Haag, 100 N. N„ den Haag, 250 ir. J. F* de V., den Haag, 100N.V. Sted. Hypotheek Bank den Haag, 100 F. J. J. C„ Scheveningen, 100 mevr. H.-G., Gro ningen, ƒ100; E. W. W. V. T. V. S„ den Haag, 100W. A. S. M., .Zeist, 100 F. L. W., Wassenaar, 100 M. van T. de G., den Haag, 250 mr. A. F. V. V., den Haag, 200 A. F. de B. , Amsterdam, 100 Hout Import v.h. fa. J. H. Kühn, Amsterdam, 100 W. A. M. K„ Rotterdam, 100 W. Slotboom en Zn., den Haag, 250 A. C. v. B.. Heelsum, 100N. B., den Haag, 100 N.V. v.h. J. S. Hooghiem- stra, Utrecht, 100C. J. L. de G., den Haag, 100 N. R. V., den Haag, 100fa. A. J. Merken, den Haag, 250 N.V. Hollandsche buitenl. bank, 250Textiel Syndicaat, E. Haan, Amsterdam, ƒ100; mr. J.B. Hilver sum, 100 dr. J. L. A. P., den Haag, ƒ200; N.S.B. (w.f.m.), Utrecht, ƒ100; Cultuur Mij. Wonolankan, den Haag, ƒ150; jhr. mr. dr. H. A. v. K„ ƒ100; ir. D. M., Rotterdam, 100 L. S., Am sterdam, 100. Aan giften beneden de 100 kwam een bedrag binnen van 2451,69. Voorts ontvingen wij toezeggingen vanVroom en Dreesmann, Amster dam, 50.000; Concern P. en C., 5400; Gerzon, 5500. B. van Opstal, eige naar van de „Ijsbeer” in de Keizer straat te Scheveningen deelt ons mede, dat hij 10 pCt. van zijn omzet op Zater- dag 30 November en Zondag 1 De cember zal afstaan ten bate van de W.H.N. Het personeel van de N.V. F. van der Valks automobiel mij. te. den Haag (importeurs Opel automobielen) deelt ons mede, dat gedurende 12 weken 2 pCt. van het werkloon zal worden af gestaan ten bate van W.H.N. Waarom houden de menschen links, nadat de duisternis is ingevallen, zoo vraagt mij een lezer, die door zijn werkzaamheden ’s morgens vroeg in het donker van huis gaat en er ’s avonds pas terugkeert als het reeds weer duis ter is en die dus over de moeilijkheden oordeelen kan. Ik heb er telkens last mee en deze en dergelijke botsingen zou den te vermijden zijn, indien men rechts loopt. Vooral nu met de regenachtige dagen, welke we nu beleven, de voet gangers gebruik maken van een pa raplu is het haast ondoenlijk on vrijwillige en dikwijls onzachte botsin gen te voorkomen. Tot zoover de lezer, die zijn opmerking maakt, omdat hij de practijk dagelijks meemaakt en dus ook de nadeelen kent. In zijn bezwaren is veel waarheid gelegen en ik kan me dan ook niet goed begrijpen, waarom sommige lieden halsstarrig den linker kant houden. Laten wij dit nu eens na laten! Men dient er het algemeen be lang mee. We gaan toch weer aardig in de rich ting van het lengen der dagen. Nog een goede maand, zegt Jodocus, en dan hebben we het kwaadste alweer gehad. Zijn bureau, dat een later aanvangsuur heeft gekregen, kan hij zonder stoornis bereiken en met dezen maatregel is hij best in zijn schik. Trouwens aan het verduister-probleem raken wij aardig gewend. Het aantal overtreders wordt bovendien telkens kleiner en dat stemt eveneens tot voldoening. Hoewel het altijd onpleizierig lijkt om op de vingers getikt te worden, kun nen er toch ook omstandigheden zijn, waaronder het eerder aangenaam is. Zoo verging het' mij toen ik vernam, dat de directeur van den Stadsschouw burg mededeelde, dat er sinds eenige weken achter het gebouw een fietsenstal ling was opgericht ten behoeve der be zoekers. Daarmee is a'an veler wenschen tegemoetgekomen. Inderdaad zal het velen verheugen en vooral voor hen, die sinds de ingebruikstelling van de stal ling den schouwburg niet bezochten en voornemens hadden dit weer eens te doen zal het een aangename tijding zijn. Voor de stallingen is het n.l. hoogtij. Zij maken goede zaken en zijn zeer nuttige instellingen. Wies vindt alleen jammer, dat bij sommige stallingen de ingangen zoo nauw zijn, doch ik heb haar aan het verstand gebracht, dat men toch moeilijk inrichtingen uit den grond kan stampen, welke geheel aan alle practi- sche eischen zijn aangepast. Laat men liever blij zijn, dat men de ijzeren eenpersoonstrams veilig en droog on der dak kan brengen. Wies moest de klachten van een vrien din aanhooren over het kloppen van kleedjes, ’s Avonds noch ’s morgens kan dit geschieden vanwege de groote duisternis. En zoo zij het omstreeks half tien door het personeel zou willen laten doèn (het personeel komt in deze maanden later) dan mag dit ook al niet. Zij vroeg zich af waarom de auto riteiten, die de bevoegdheid hebben deze bepalingen te wijzigen, in dezen de huis vrouwen en ook de winkeliers en andere zakenlieden niet tegemoet komen en een anderen tijd vaststellen, waarop zij de traditioneele Hollandsche zindelijkheid kunnen betrachten. Op 75-jarigen leeftijd is gisteravond plotseling overleden mr. dr. A. baron Röell, commissaris in de provincie Noord-Hoüand. De overledene werd in 1864 te ’s-Gra venhage geboren. Hij bezocht daar het gymnasium en studeerde aan de uni- versiteit van Leiden. In 1892, na zijn promotie in de rechten en de staatswetenschappen te Leiden, werd hij als adjunct-commies aan de Pro vinciale griffie te Arnhem verbonden. Het jaar daarop werd hij afdeelingschef aan de provinciale griffie van Overijsel en vijf jaar later burgemeester van Leeuwarden. In 1904 ging de overledene in gelijke functie naar Arnhem en van Arnhem in 191'0 naar Amsterdam, ter vervulling van de vacature-van Leeuwen. Op 16 Januari 1915 heeft hij' het ambt van commissaris in de provincie Noord- Holland aanvaard. In Januari van dit jaar werd baron Röell op grootsche wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als commissaris der provincie. Bij deze ge legenheid werd bij benoemd tot comman deur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. P'ÖHTCiVi) .V x l

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13