WIE. WAT. WAAR? AAR Volksfantasie en Volksreligie Haagsche Courant van Zaterdag 30 Not ember 1940 inzake loonen, en voorwaarden Nieuwe regelingen p salarissen en andere arbeids- t “"V’ïVV GEMENGD NIEUWS Het Haagsche Courant-jaarboek 1941 verschijnt zeer van TELEGRAMMEN BINNENLAND NEDERLANDSCH-INDIE BUITENLAND STADSNIEUWS De beteekenis der collectieve arbeids overeenkomsten HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT Wie, Wat, Waar, moet in elk gezin voor ’t grijpen liggen! lagen prijs van 95 cent Bescherming van de werknemers door overheid Verlichting uitstalkasten van VIJFDE BLAD, PAGINA 1. JAARBOEK 1941 DE STRAATCOLLECTE VAN DE WINTERHULP DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN NEDERLANDSCH- INDIE EN JAPAN Ver gel dings aanvallen duren voort 1 De Winterhulp-coIIecte Thailandsche grensstad beschoten OP 5myrwa ZEEP EN SUIKER BUITEN DE DISTRIBUTIE Uitgave HAAGSCHE COURANT DUITSCH VERDRAGEND GESCHUT IN ACTIE Kkfooos Het boekje komt NIET IN DEN HANDEL en is uitsluitend verkrijg baar voor onze abonné’s OVER VRIÉNDELIJKE DWERGEN EN DRUKKENDE NACHTMERRIES In welke gevallen ontheffing van verduisteringsvoorschriften kan worden verleend JAPANSCH BLAD DRINGT AAN HERVATTING VAN DE BESPREKINGEN Directeur van het perswezen EGEÏ3CHE- \ZEE| DE AMERIKAANSCHE UITVOER VAN OORLOGSMATERIAAL a Nieuwe arrestatie J Gunstige resultaten Doodelijk arbeidsongeval Kind overreden Auto tegen licht paal gereden een naar te Het 6 ’K&isAoasi C2 ‘J K DE LOKKENDE LORELEI over moeten naar buiten ,Geschenkpakete” Meerminnen t 'v: (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) I J De heer N. Oosterbaan benoemd Bij besluit van den secretaris-gene- raal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten is met ingang van 1 Dec. oenoemd tot directeur van het perswezen de heer N. Oosterbaan te ’s Gravenhage. Franco toezending per post volgt na ontvangst van den bon en van 1.20 per postwissel of door overschrijving op onze girorekening 12500, waar bij dan 25 cent voor verpakking en porto is inbegrepen. Dezer dagen is bij het verrichten van werkzaamheden aan een boerderij te Zuidhcrn de 52-jarige gehuwde arbeider E Kuipers onder een vallenden muur ge raakt en ernstig gewond. Gisteren is het slachtoffer in het <ica- demisch ziekenhuis te Groningen overle den. De „witte wieven” Bij het behandelen van kinderrijmen had ik het reeds even over de ..elven” dat zijn de bosch-, water, en berggees ten met hun koningin. Vrouw Holle o Anna; zij hadden ook een koning, den Elfkoning. die in een oekende DuiUche ballade voorkomt als Erlkönig. De elven De opbrengst te Groningen De collecte voor de Winterhulp Groningen heeft ruim 6600 gulden op gebracht. De gewone collectes brengen in deze stad ongeveer 1600 gulden op, zoodat de eerste Winterhulp-collecte een goed resultaat heeft opgeleverd. en gedood Gisteravond omstreeks kwart over vijf is de vijfjarige K. van Stralen, toen hij spelenderwijs de Scheepstimmermanslaan te Rotterdam wilde oversteken, aangere den door een vrachtauto, bestuurd door den 19-jarigen H. S Het kind werd tegen den grond geworpen en is vrijwel op slag gedood. Noodstallen in de weiden Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren heeft tot alle burgemeesters van ons land een verzoek gericht, om, nu het vee lan ger buiten zal moeten blijven dan an- t>E STRATEGISCHE beteeKemis v.q.1 DODEKANtSOS geesten door het luchtruim rijdt, is het geloof aan de zoogenaamde „wilde jacht” ontleend. Wanneer des winters de storm over onze lage landen giert, raast het geestenheir door de lucht, en men hoort het gekrijsch van vogels en het blaffen der honden. Soms ziet men er ook de geesten van ongedoopte kinderen in. en de zielen van dronkaards en misdadigers. In sommige streken van ons land rijden de geesten op een vurigen wagen, bespan. Wie heeft nooit gehoord van de nimf op de Lorelei, die daar volgens het volks geloof zit. haar haar kamt en met haar verlokkend gezang de voorbijvarende schipper in het verderf lokt? De meer, min of nix i- een der watergeesten bij uitnemendheid Zij komt voor op het wa pen van Muinen. en staat afgebeeld op een raam in de Groote Kerk te Edam en op de Purmerpoort in dezelfde plaats. Aan Wodan, die met zijn gevolg van nen met honden. De weerwolf is een wezen, dat vrijwel in alle Germaansche landen voorkomt. Het woord heeft niets met ons „weder” te maken, maar beteekent „man-wolf”. Het Gotische woord „wair”, latijn „vir” betee kent eenvoudig „man”. Het dier heeft weinig menschelijks, het wordt meestal voorgesteld als een soort „hond van de Baskervilles”, uit het bekende verhaal van Conan Doyle. Evenals daar heeft de weerwolf vurige oogen en een vurige tong, overdag is het een man, des nachts een wilde wolf, of hond. Wanneer iemand in zijn slaap wordt gedrukt door een bijna ondragelijken last, die hem beknelt en haast hem den adem beneemt, zegt men dat hij een nachtmerrie heeft gehad. Het woord „mer. rie” is een aardig voorbeeld van de 'zoo genaamde volksetymologie. Het woord luidde oorspronkelijk „nachtmaar”, zoo als men in Noord.Brabant nog tegenwoor. dig zegt. Het oude woord „mara” betee kent nachtspook. De gedachte aan een vrouwelijk dier, dat den slapende berijdt, komt meer voor, en zoo kwam men ertoe, te denken aan een merrie, die op de borst van den benauwden slaper zat. Daarbij komt, dat ook paarden dikwijls des mor. gens nat bezweet op stal staan, en dus lóst hebben gehad van de nachtmerrie. Er bestaan allerlei voorbehoedmiddelen te gen de nachtmerrie, o.a het ophangen van een maretak in den stal. Wij moeten helaas alweer afscheid - men van dit interessante en rijke terrein van het volksgeloof. Er zou nog veel te zeggen zijn over heksen, dwaallichten, spoken en vooral over de reuzen, die ber. gen opwierpen, rivieren groeven, en die ook de hunebedden zouden hebben opge stapeld Maar wellicht was het vertelde genoeg, om ons ook op dit terrein te doen beseffen, hoe rijk ons volksleven in Nederland is. Evenals in den nacht van Dinsdag op Woensdag is in den afgeloopen nacht de propagandawinkel van de Nederland sche Unie aan het Korte Rapenburg te Leiden het mikpunt geweest van poli tieke hartstochten. Er werden drie groote spiegelruiten en het raam van de winkeldeur vernield. BERLIJN, 30 November (D.N.B.). In de ochtendschemering hebben batterijen ver-dragend geschut aan het Nauw van Calais eenige schepen, die Dover bin nenliepen, en kort waarop eenige andere scheepsdoelen onder de Britsche kust onder vuur genomen. Ter uitvoering van het gestelde in par. 8 sub 3 van de Verordening no. 34 van 4 Juli 1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende het verduisteren zooals deze is ge wijzigd en aangevuld door Verordening no. 212 van 23 November 1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het verduis teren, heeft de Rijksinspecteur voor, de bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen vastgesteld de navolgende voor schriften betreffende de verlichting met kunstlicht vanuitstalkasten en daarmee gelijk te stellen ruimten voor de periode tusschen zonsopgang en zonsondergang. Ie. Ontheffing van het verbod om bij dag (tusschen zonsopgang en zonsonder gang) in uitstelkasten verlichting ontsto ken te hebben, kan slechts door den bur gemeester worden verleend in die geval len, waar in de uitstalkasten aanwezige voorwerpen bij helder daglicht niet te on derscheiden zijn, zooals bijv, bij winkels in donkere overdekte passages en diepe donkere portieken het geval kan zijn. 2e. Winkels en bedrijven welker uitstal kasten aan open straten of pleinen liggen komen voor een dergelijke ontheffing niet in aanmerking. Slechts indien zulks met inachtneming ven in punt 1 gestelde voor waarden gerechtvaardigd is te achten, kan een naar de straatzijde afgeschermde ver lichting met kunstlicht, welke overigens geheel voldoet aan de in punt 3 nader om schreven eischen, worden toegelaten in dat gedeelte der uitstalkast of daarmede ge lijk te stellen ruimte, welke ten minste 6 meter binnen de rooilijn gelegen is. 3e, Ontheffing van meerbedoeld verbod kan slechts worden verleend met inacht neming der volgende voorwaarden: a. de toegepaste lichtbronnen en arma turen mogen geen direct licht buiten het gebouw werpen en zijn afgeschermd. ,b. het totaal aantal decalumen van de vóór de verlichting te gebruiken lampen mag niet meer bedragen dan 15 maal het grondoppervlak (in M2) van de uitstal kast. c. de verlichting van de uitstalkast mag niet zoo onregelmatig zijn, dat plaatselijk een te groote verlichtingssterkte van het grondvlak ontstaat (maximum waarde 200 lux.) Ook overigens mag de verlichting uit een oogpunt van de luchtbescherming geen gebreken vertoonen. de verlichting moet worden gedoofd anneer de winkel gesloten wordt en in bij zonsondergang, terwijl on- luchtalarm dooving moet plaats vinden bij verleende ontheffing als boven- aoeld kan onmiddellijk worden mgetrok- onth ZffOdra mocht blijken, dat de aan deze ov»ng verbonden vooi waarden worden vprH^e?en.’ dan wel de algemeen geldende Wrr<\U1S‘eringsvoorschriften onvoldoende worden nageieefd. TOKIO, 30 November (Domei), vooraanstaande Japansche dagblad „Nitsji Nitsji Sjimboen” dringt er in een redactioneel artikel bij de regeering op aan de handelsbesprekingen met Nederlandsch-Indië zoo spoedig moge lijk te laten hervatten en een specialen afgezant naar Batavia te sturen, die de plaats kan innemen van den minister van handel en industrie, Ichizo Koba- jasji, die onlangs uit Nederlandsch-Indië naar Japan is teruggekeerd. Brand in een sigarenfabriek Vannacht omstreeks twaalf uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een sigarenfabriekje aan de Pootstraat te Rotterdam Het vuur was ontstaan op de tweede étage, waar dé droogkamer was, en slóeg weldra over naar de andere vertrekken. Toen de eerste slangenwa gen arriveerde, stond de geheele étage reeds in lichterlaaie, zoodat een motor- spuit werd ontboden, benevens de machi nale ladder. Intusschen was echter de eerste étage door het vuur ernstig be schadigd en de tweede étage geheel uit gebrand. Gedurende den nacht en een deel van den morgen werd de nablussching voortgezet. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Wa terstaat is benoemd tot lid van den elec- triciteitsraad ir. H. Lohr, oud-directeur van de Prov. Geldersche electriciteits maatschappij. Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland Uit het verslag van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te 's-Gravenhage, over het jaar 1939, dat tengevolge van de tijdsomstandigheden eerst thans is verschenen,, blijkt, dat de werkzaaamheden der Kamer in het ver slagjaar zeer zijn toegenomen, niet in het minst door een aanzienlijke uitbrei ding van het gebied, dat door de Kamer wordt bestreken. Een gevolg hiervan was o.a.. dat men de districtskamer te Berlijn heeft veranderd in een bijkantoor van het centraal bureau. De Kamer nam deel aan de Keulsche en Leipizger Voorjaarsbeurzen, 'alwaar de vertegenwoordigers van de Kamer zeer veel belangstellenden te woord mochten staan en hun talrijke inlichtingen konden verschaffen. Het betalingsverkeer tus schen Nederland en Duitschland maakte' in het verslagjaar een aanzienlijk deel der werkzaamheden van de Kamer uit. Het bestaan van talrijke in- en uit voerverboden was voor vele fabrikanten aanleiding zich tot de Kamer te wenden, teneinde haar hulp in te roepen voor het verkrijgen van dispensaties van genoem de verboden. De Kamer verleende in de zen gaarne haar medewerking ten be hoeve van een vlot handelsverkeer tus schen beide landen. Vele particulieren wendden zich tot de Kamer om inlichtingen voor het verzen den van ,,Geschenkpakete” naar Duitschland. De Kamer mocht in het verslagjaar talrijke nieuwe leden welkom heeten, die zij tot hun tevredenheid hulp en bijstand kon verleenen. Over het algemeen is het jaar 1939 voor de Kamer niet ongunstig geweest, welke conclusie de hoop wet tigt, dat ook in de toekomst de Kamer nuttig werk ten behoeve van het Neder- landsch-Duitsche handelsverkeer zal kun nen verrichten. Gisteravond om kwart over zeven reed de 50-jarige ir. B S. met zijn personen auto uit den Haag in matige snelheid naar Rotterdam. Bij het viaduct te Overschie, waar het richtingbord thans blauw verlicht is, zag de be stuurder, die het midden van den weg 'hield, het richtingsignaal blijkbaar niet en botste in volle vaart op den lichtpaal De voorzijde van de auto werd inge drukt, de lichtpaal vernield. Ir. S. brak den rechterenkel en de rechts achter in de auto zittende 40-jarige ir. J. P. het rechterbeen. Na voorloopige medische hulp zijn beiden per Roode Kruis auto naar het Diaconessenhuis te Rotterdam vervoerd. De beide andere inzittenden bekwamen lichte verwondingen in het gelaat. De auto moest worden wegge sleept ENSEMBLE „DA CAPO” IN CAFÉ PICCADILLY Van morgen af, dagelijks van 611 u„ zal het bekende orkest-ensemble „Da Ca po”, dat met zooveel succes optrad in het Cabaret Piccadilly, zich doen hooren in het Café Piccadilly gedurende h$t diner en ’s avonds: dere jaren. de totstandkoming van maat regelen te bevorderen, waarbij het heb ben van noodstallen, ter beschutting van het vee in de wei. verplicht wordt ge steld. Vandaag werd de eerste straatcollecte van de Winterhulp gehouden. Op vrij wel alle drukke punten in de stad kon men de collectanten aantreffen, voor zien van een bus en een mandje of kus sentje met lichtgevende molentjes. Vooral in de binnenstad bevond zich een groot aantal collectanten. Reeds na enkele uren waren enkele duizenden speldjes verkocht. De grootste drukte kwam echter omstreeks het middag uur, toen veie kantoren uitgingen. Onder de collectanten bevonden zich, behalve de gisteren genoemde personen, een in specteur, twee brigadiers en een twin tigtal agenten. De heer Berckenkamp, plaatsvervangend-directeur deelde ons mede, dat tot vanochtend 10 uur 120Ó0 ontvangen was. Bij dit bedrag -is de opbrengst van de huizencollecte van gisteren inbegrepen. Een normale huizencollecte brengt ongeveer 4000 op, aldus onzen zegsman, zoodat men met het resultaat tevreden kan zijn. Enkele bussen bevatten ongeveer 300. De heer Berckenkamp merkte echter op, dat vele Hagenaars een bedrag op het gironummer van de Winterhulp hebben gestort. Zoo ontving hij heden morgen toezeggingen van stortingen tot een totaal bedrag van 4500. Veertig ambtenaren onder leiding van den gemeenteontvanger hebben gisteren van twee tot tien uur het in gekomen geld geteld. Een sympathieke gedachte is het ge weest van de directie van Riche om alle medewerkers van de Winterhulp gratis consumptie aan te bieden. De A.T.O. had voorts een aantal van haar auto’s gratis ter beschikking gesteld van de Winterhulp. 'VBotOROt Tl Los1^, 5aoii>' Larpato's I) (*084) YtcfeTCBKTe eiLAua z^üi'ITAUAAWSCU BEZIT heden verschenen „Verordeningen blad” (nr 39), bevat een verordening van nen Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de tot standkoming van regelingen inzake loo nen, salarissen en andere arbeidsvoorwaar den. Hierin wordt het volgende bepaald. Artikel 1. Tot het aangaan van collec tieve arbeidsovereenkomsten zijn de in de ■wet op de collectieve arbeidsovereen komst van 24 December 1927 (Staatsblad no. 415) genoemde partijen, mét inacht neming van het bepaalde in de artikelen 2 tot en met 4, bevoegd. Artikel 2. (1) Collectieve arbeidsover eenkomsten mogen geen bepalingen bevat ten, welke een wijziging van de loonen of salarissen afhankelijk maken van het in treden van bepaalde omstandigheden, welke niet direct de tusschen werkgevers en werknemers bestaande verhouding raken. (2) Bepalingen, als bedoeld in het eerste lid, in bestaande collectieve arbeidsover eenkomsten treden buiten werking. (3) Het bepaalde in de overige leden vindt overeenkomstige toepassing ten aan zien van niet bij collectieve arbeidsover- eenkomst gerégelde arbeidsovereenkom sten. Artikel 3 Nieuwe collectieve arbeids overeenkomsten, alsmede wijzigingen van bestaande collectieve arbeidsovereenkom sten. behoeven goedkeuring, voor zooveel daarbij loon- of salaris-regeiingen zijn ge troffen, die een verhooging van bestaande loonen of salarissen inhouden. Artikel 4. Onder loonen en salarissen worden de voor een bepaald werk vast gestelde tijd- of stukloonen, alsmede sala rissen, met inbegrip van regelmatig terügkeerende toeslagen en andere ver goedingen verstaan. Artikel 5. (1) Iridien ter bescherming van de ar beiders de regeling van de loonen en salarissen,' alsmede van andere arbéids- voorwaarden, bij collectieve arbeidsover eenkomst noodzakelijk lijkt, doch een collectieve arbeidsovereenkomst niet tot stand komt, kan de secretaris-generaal van hét departement van Sociale Zaken of een door hem aangewezen, onder hem ressorteerende instantie loonen en sala rissen of andere arbeidsvoorwaarden bin- ktftTA Dr. J. van Hattem schrijft: Wij gaan ditmaal iets vertellen het bijgeloof, dat in vele kringen van ons volk leeft, ook in die kringen, waar men overigens niet gaarne zou erkennen, dat men daarmee eigenlijk begrippen aan hangt, die met het Christendom in strijd zijn. Er se taat een soort volksreligie, die spontaan is opgekomen, deels onder in vloed van. het Christendom, deels ook on. der dien van oud.Germaansche mytho logische voorstellingen en overblijfsels van die voorstellingen. Dikwijls is de vorm ervan zoo ver af geraakt van de oorspronkelijke mytholo gie, dat het verband daarmee bijna niet meer te herkennen is, en daarmee van zoo onschuldigen aard geworden, dat ook degene, die oprecht den Christelijken godsdienst belijdt, er m onzen tijd geen enkel bezwaar tegen heeft. Ik heb al eens eerder gewezen op den niet-kerkelijken, maar heidenschen oorsprong van het ge- .loof aan Sinterklaas met zijn zwarten knecht. Ik herinner verder aan het loopen met een Palmpaschen en dergelijke oude gebruiken, die dichterlijk en naïef zijn, en waartegen slechts zeer enkelen be zwaar hebben, ondanks hun positief. Christelijk geloof. Wij kunnen hier dan ook eigenlijk niet van „bijgeloof” mger spreken, de zaak is veel onschuldiger dan wat men daaronder pleegt te verstaan. Professor Wenckebach en professor Wiersma herdacht. der? bedenmiddag te ..Amsterdam gehou- dp iv j ng van de a^d' natuurkunde Van ,.r.h Aederlandsche Academie van Weten- var.djPen heeft de voorzitter prof. dr. J. baj.u der Hoeve prof. dr. K F. Wencke- n en prof. dr. E. D. Wiersma herdacht. dend vaststellen. Hetzelfde geldt, voor zoover een collectieve arbeidsovereen komst loonen of salarissen of andere ar beidsvoorwaarden niet regelt of de wijzi ging van in bestaande collectieve arbeids overeenkomsten voorkomende bepalingen noodzakelijk lijkt. (2) Het bepaalde in het vorige lid vindt overeenkomstige toepassing ten aan zien van arbeidsovereenkomsten, welke niet bij collectieve arbeidsovereenkomst geregeld zijn of waarvoor een regeling bij collectieve arbeidsovereenkomst niet getroffen kan worden. Artikel 6. De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken wordt gemach tigd aan de door hem ingevolge artikel 5 aangewezen, onder hem ressorteerende in stantie de navolgende hem krachtens de wet op het algemeen verbindend en het onverbindend verklaren van bepalingen van'collectieve arbeidsovereenkomsten van 25 Mei 1937 (Staatsblad no. 801) toeko mende bevoegdheden over te dragen 1) Op verzoek van een of meer der daarbij betrokken partijen collectieve ar beidsovereenkomsten of afzonderlijke be palingen daarvan algemeen verbindend te verklaren. 2) Collectieve arbeidsovereenkomsten of afzonderlijke bepalingen daarvan on verbindend te verklaren. 3) De algemeen verbindendverklaring >van een collectieve arbeidsovereenkomst of van afzonderlijke bepalingen daarvan in te trekken. Artikel 7. Een verhooging van loonen of salarissen behoeft goedkeuring, voor zoover de,ver hooging niet uit een ingevolge artikel 3 reeds goedgekeurde collectieve arbeids- overenkomst of uit beslissingen krachtens de artikelen 5 en 6 voortvloeit. Artikel 8 De voor de uitvoering van deze veror dening noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het départe ment van Sociale Zaken uitgevaardigd. Zij mogen, .voor zoover zij op het bepaalde in artikel 7 betrekking hebben, strafbe dreigingen bevatten. Artikel 9. Deze verordening is niet van toepassing op de arbeidsverhoudingen in overheids dienst noch op de huiselijke diensten. Artikel 10. Deze verordening treedt heden in wer king. Nu Italië in oorlog is met Grieken», land is de eilandengroep „Dodekano sos” gelegen tusschen Griekenland en Turkije in de Egeïsche Zee, en die Italiaansch bezit is, meer en meer doel» wit der Britten. De Italianen hebben vele eilanden zwaar versterkt. De Grieken poogden het eiland Gaidaro (met pijltje op de kaart aangegeven) te overmeesteren, maar dit mislukte. Eveneens was een mislukking voor de Engelschen de aan vallen op Leros en Stampalia (op de kaart nog met den ouden naam Astro- palia aangeduid. Om een begrip van afstanden te krijgen de afstand tus schen het eiland Kreta en het eiland Kasos bedraagt 50 k.m. De zaak betreffende de 23.000 rantsoe nen zeep, waarover wij uitvoerig hebben bericht, blijkt nog een staartje te hebben Het onderzoek werd door de politie voort gezet en toen kwam aan het licht, dat nog heel wat zeep buiten de distributie om in den handel is gebracht en in verband daarmee is nog opgesloten in het hoofd bureau van politie de 51-jarige vertegen woordiger' C. B De directeur C. H. v. B., die een groote partij toiletzeep en huishoudzeep in huis had, heeft aanvankelijk verklaard, dat hij deze zeep overeenkomstig de distributie bepalingen verder had verkocht. Er is nu echter gebleken, dat die partij geheel bui ten de distributie in den handel is geko men. Er werd van deze zeep verkocht aan verschillende firma’s en wel een te Nieuw- Helvoet, een te Hilversum, een te Scheve- ningen en twee te Breda Te Breda is het gelukt 90 dozijn stukken scheerzeep en 13 dozijn stukken toiletzeep in beslag te nemen Tegen alle koopers is proces-ver baal opgemaakt, niet alleen voor den aan koop van de zeep in Rotterdam, maar ook voor den verkoop in andere gemeenten. De vertegenwoordiger C. B„ die in het hoofdbureau van politie in bewaring is ge steld. heeft van Van B., den directeur, een partij gekocht en 'die aan diverse andere firma’s verkocht. Tegen den directeur van B is bovendien proces-verbaal opgemaakt, omdat hij buiten de distributie om 2500 k.g. suiker heeft verkocht.' Kooper van deze suiker was wederom de vertegen woordiger C. B. en deze heeft de suiker verkocht aan een beschuitfabriek te Rot terdam. fJaar aanleiding van deze zaak is eveneehs proces-verbaal opgemaakt. Op pagina 2 van het 5de blad van dit nummer is afgedrukt de BON. tegen afgifte waar van onze abonné’s van MAANDAG, 2 DECEMBER 10 UUR V.M. af aan onze bureaux Wagenstraat 37, zoo lang de voorraad strekt, een exemplaar kunnen verkrijgen van het Haagsche CouranU jaarboek „Wie, wat, waar* tegen den voor een in linnen prachtband gebonden boek werk wel Fiscale vrijstelling voor tractiegassen Naa de K.N.A.C. meldt, heeft het departement van Financiën wederom twee, met name genoemde gassoorten fiscaal gelijkgesteld met de gassen, waarvoor indertijd vrijstelling is ver- .eend van de vernoogde motorrijtuigen belasting voor motorrijtuigen, welke een andere brandstof dan benzine gebruiken. Dit zijn „motormethyleen'’ en „rnotor- methaan”.i Het departement vestigt er nog eens de aandacht op, dat de vrijstelling slechts geldt voor motorrijtuigen, welke uitsluitend op aandrijving door gas zijn ingericht, m.a.w. voor bedrijf op benzine ongeschikt zijn gemaakt. Voor de wijze, waarop dit laatste moet worden gedaan bij die wagens, welke bij den ombouw hun carburator enz. nog hadden behouden, béstaat geen offi cieel voorschrift. Volgens berichten uit Hanoi heeft Fransch-Indochirieesche artillerie Don derdag de Thailandsche grensstad Lakhon beschoten. De beschieting ge schiedde, naar de Fransche autoriteiten in Hanoi bekend hebben gemaakt, bij wijze van vergelding voor een luchtaan val, dien Thailandsche vliegtuigen heb ben ondernomen op de Indochineesche stad Thakhek. Bij dezen luchtaanval zou een aantal inbo’orlingen zijn gedood of, gewond en zouden verscheidene hui zen zijn vernield. Toonaangevende Fransche kringen in Hanoi zijn van meening, dat deze vijan delijkheden slechts van plaatselijken' aard zijn. CHIOS! (6««k»chi^5aM05 J GaiDaqo PaTM0S’Ï?,'O LllPSOSn ,LEROS«_ LtVITA,-^ i'KaLymmos. köe> ASTOOPALiA Vv3. UlSYPOi'R 'lILOS-W, SveiwA AIimh'ia zijn volgens de volksreligie de zielen der .afgestorvenen, die niét alleen in Neder land, maar ook in Engeland. Duitschlan<j en Oostenrijk voorkomen als „Witte vrou. wen” of „witte wieven” Behalve in Utrecht en Noord, en Zuid-Holland zijn ze in vrijwel alle provincies van ons land bekend. Hier Ligt waarschijnlijk ook de oorsprong van den naam „juffer” voor bepaalde gevleugelde, slanke insecten, en van den naam van de „Juffersbrug” te Harlingen en het „Juffershout” bij Sint Anna Parochie. Die witte juffers of vrouwen wonen bij kleine groepjes samen in de heuvels, ver. schijnen op eenzame plaatsen, kloppen 's avonds aan de woningen en vragen om een kat, kunnen door op den grond te stampen de plaats aanwijzen, waar een schat begraven ligt en hebben nog veel meer eigenaardige eigenschappen. Tot deze elven behooren ook de mannelijke Aardmannetjes en dwergen. Uit de sprookjes herinnert ge u, wat ze deden. Des nachts kwamen ze uit hun schuilplaatsen in de bergen te voor schijn en verrichtten zij het werk voor de menschen, als ze hun tenminste goed gezind waren. Eenige overeenkomst met deze aardmannetjes, maar ook in ver schillend opzicht een ander karakter ver toonen de kabouters, die meer aan een bepaalde woning verbonden zijn en den bewoner daarvan behulpzaam zijn (jij het verrichten van zijn werkzaamheden, waar, voor ze dan beloond worden met een scho. teltje met melk BERLIJN, 30 November. (D.N.B.) Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: In den nacht van 28 op 29 Novem ber en op 29 November is Londen weer het doel geweest van vergeldingsaan- vallen van het luchtwapen. Er werden omvangrijke branden waargenomen in de Victoriadocks en het Zuidwesten van Londen. Sterke formaties ge- vechtsvliegers bestookten in achtereen volgende nachtelijke aanvallen mili taire doelen ip de havenstad Liver pool. benevens de dokwerken van het tegenover Liverpool liggende Birken head met bommen, waaronder zich projectielen bevonden van het zwaar ste kaliber. Geweldige ontploffingen en branden in de uitgestrekte pakhui zen verlichten tot op verren afstand den nacht. Ook andere voor den oorlog belang rijke doelen in Schotland en Zuid- en Midden-Engeland, zooals Birmingham, Bristol, Portsmouth en Southampton, werden met talrijke bommen aangeval len. Voorts hebben gevechtsvliegtuigen een convooi aangevallen en eeri koop vaardijschip met zware bommen be schadigd. Voor Britsche havens werden verder mijnen gelegd. In den middag van 29 November zetten batterijen vèrdragend geschut van het leger de systematische vernie ling van gevechtsinstallaties in het kustgebied van Dover met waargeno men effect voort. Batterijen vèrdra gend geschut van het leger en de ma rine beschoten stoomschepen en con- vooi-vaartuigen aan den Oostelijken uitgang van het Kanaal. Door aanvallen van Britsche vlieg tuigen in Noord- en West-Duitschland in den nacht van 29 op 30 November werden behalve een kleine fabrieks- installatie weer verscheidene huizen beschadigd; 2 personen werden zwaar en verscheidene licht gewond. Gisteren werden 4 vijandelijke vlieg tuigen neer geschoten; 2 daarvan in luchtgevechten, 2 .door luchtafweerge- schut. Twee eigen vliegtuigen worden l vermist. WASHINGTON, 30 November (D.N. B.). Het maandelijksche rapport van het staatsdepartement deel, mede, dat in October aan oorlogsmateriaal werd uitgevoerd naar Engeland voor een waarde van 20,8 millioen dollar, naar Canada voor 2,9 millioen dollar, naar Australië voor 218.000 dollar, Nederlandsch-Indië voor 963.000 dollar en naar China voor 1 millioen .dollar. De export van oorlogsmateriaal naar Engeland in de eerste tien maanden van 1940 bedroeg 134,9 millioen, naar Canada 18,5 millioen en naar Australië 9,6 millioen dollar. De verleende uit- voerlicenties bedroegen in denzelfden tijd voor Engeland 591,3 millioen, voor Canada 44,4 millioen en voor Australië 5,2 millioen dollar.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17