Weldra sla-olie beschikbaar I I 5 g s i Zaterdag 30 November. Het vervreemden Vergeet het niet! landbouw- van gronden boter, margarine Nieuwe bons voor vet en I i I I 2 s I 2 5 1 I A s A 2 No. 17739. 1940. De Winterhulpcollecte een De vleeschvoorziening Nieuwe verordening, die een gezonde grondprijzenpolitiek beoogt Dokterstelefoon: Morgen van 5,30 uur n.m. tot 9,29 uur v,m. VERDUISTEREN Heden van 5,31 uur n,m, tot 9,27 uur v,m. Belangrijke nieuwe verordeningen s Benoeming van een gemachtigde voor de prijzen KUNST VAN EN VOOR EIGEN VOLK I A v.m. n.m. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 g 5 g w 5 .2 De verzekering van de prijs vorming in overeenstemming met het algemeen belang Beroep van de drie Centrale Landbouworganisaties op de veehouders CONCERT SCHNE1DERHARN- KWARTET Maan 30 Nov. onder 7.05 n.m. 1 Dec. op 11.07 onder 8.05 2 Dec. op 12.33 n.m. onder 10.17 n.m. No. 394920 Rijkscomniiissaris, Riiksminister Seyss-Inquart was een der eersten, die offeree voor de collecte voor de Winterhulp (Polygoon) hotels, restaurants e.d. Vergunning tot koop en verkoop van gronden wordt alleen gegeven, in dien geen landbouwbelangen worden geschaad Verplichte inlevering van bons in hotels, restaurants e.d. r COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: bedoelde aangewezen Schneider- een 1941 deze voorschriften Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. De gemachtigde heeft in het bijzonder bemoeienis met de prijzen voor alle goederen, van belang voor de dagelijk- sche behoeftevoorziening, de huurprij zen voor roerende goederen en de prij zen, huren en pachten van onroerende goederen, de vervoerstarieven, de gas en electriciteitstarieven en de renten. Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119*61. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 12*, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- «iastr. 108a, Tel. 772**4; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. V i w 5 V 5 Artikel 2 bepaalt: De wettelijke voorschriften tot regeling van de prijzen worden door de secreta- rissen-generaal, na overleg met den ge machtigde. uitgevaardigd. Volgens artikel 3 heeft de gemachtigde tot taak, een met het algemeen belang in overeenstemming zijnde prijsvorming te verzekeren. Te dien einde kan hij in het bijzonder algemeene richtlijnen voor de prijsvorming vaststellen en den ambtena ren, die door de secretarissen-generaal met de behandeling van prijsaangelegen- heden zijn belast, ter zake aanwijzingen geven. Het „Verordeningenbfad (nr. 39) bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Handel. Nij verheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visschérij, van'Waterstaat, van Bin- nenlandsche Zaken, van Financiën, van Sociale Zaken en tfan Justitie in zake de benoeming van een gemachtigde voor de prijzen Artikel 1 van dit besluit luidt als volgt: Tot regeling van de prijzen voor alle goederen en diensten, benevens van ver goedingen van iederen aard, alsmede tot handhaving van deze prijzen en vergoe dingen wordt een gemachtigde voor de prijzen (hierna „gemachtigde” te noemen) aangesteld, die door den secretaris-gene- raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wordt benoemd en ontslagen. olie beschikken, dienen de consumenten die te zijner tijd den met „21” genummer- den bon wenschen te gebruiken voor het koopen van slaolie, dezen reeds thans bij den winkeüer in te leveren. Deze zal dan in het tijdvak van 14 Decem ber tot en met 31 Januari 1941 aan de klanten, van wie hij één of meer bons 21 heeft ontvangen, slaolie afleveren. Met nadruk wordt er de aandacht op geves tigd, dat het detaillisten verboden is vóór Zaterdag 14 December a.s. slaolie op de ingeleverde bons 21 aan het publiek af te leveren. Het zal aanbeveling verdienen, dat de detaillisten aan de klanten, die een of meer met „21” genummerde bons bij hen inleveren, teneinde daarvoor t.z.t. slaolie te ontvangen, een ontvangbewijs afgeven. Het ligt voorts in de bedoeling voor het tijdvak van 21 tot en met 27 December 1940 een bon voor boter of margarine en voor het tijdvak van 28 December 1940 tot en met 3 Januari 1941 een bon voor boter óf margarine óf vet naar keuze, voor- zoover voorradig aan te wijzen. In een publicatie zijn nadere bijzon derheden, welke voor de detaillisten van belang zijn, gepubliceerd. Wisselbons voor boter en vet in hotel, restaurants, 641. Met ingang van Dinsdag 3 December a.s. zullen in hotels, restaurants e.d. geen maaltijden, samengesteld met gebruik making van boter, margarine of vet, meer aan de gasten mogen worden Verstrekt, zonder dat daarvoor bons van de boter- of vetkaart worden ingeleverd. In ver- bapd met de hoeveelheid boter of mar garine, welke op een bon kan worden gekocht (250 gram), verstrekken de dis- tributiediensten aan de genoemde instel lingen z.g. ..wisselbonkaarten”,- bestaan de uit 50 wisselbons. Elke wisselbon geeft recht op het koopen van 1/50 rantsoenen boter of margarine (5 gram). Deze wis selbons mogen, evenals is bepaald met betrekking tot de wisselbons voor brood, vleesch en kaas, uitsluitend gebruikt wor den in hotels, restaurants, e.d. De distri- butiediensten stellen deze wisselbonkaar ten van heden af in beperkte hoeveelheid verkrijgbaar voor hotels, restaurants, e.d In afwijking van de voor de wisselbons voor brood, vleesch en kaas geldende re geling, kunnen voorts pok particulieren tegen inwisseling van bons der boter- of vetkaart wisselbons bij de distributie- diensten verkrijgen, hetgeen vooral van belang is voor hen, die regelmatig maal tijden buitenshuis gebruiken. De wisset- bons hebben een onbeperkten geldigheids duur. Teneinde te voorkomen, dat zij, die een bon van de boterkaart of van de vetkaart inruilen voor wisselbons, niet zouden beschikken over een bon voor het aanschaffen van boter of margarine voor huishoudelijk gebruik, kan gedurende de eerstvolgende distributieperiode (Zater dag 30 November tot en met Vrijdag 6 December)' niet slechts de voor die pe riode geldig verklaarde bon 19, doch des- gewenscht ook reeds bon 20 bij de plaat selijke distributiediensten en met ingang van Dinsdag 3 December bij de hotels, restaurants, café’s e.d. worden ingeruild voor wisselbons. Dit komt er dus op neer, dat bon 20 van Dinsdag 3 December af desgewenscht reeds gebruikt kan worden bij gebruik van boter of margarine in ho tels e.d Men bedenke echter, dat deze bon in de naaste toekomst alsnog zal worden aangewezen voor het koopen van de genoemde artikelen bij den winkelier Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd. dat de voor boter, margarine, vet vleesch, vleeschwaren en kaas aan gewezen bons in den vervolge ook gedu rende de tweede week van hun geldig heidsduur in hotels, restaurant?, e.d., ge bruikt zullen mogen worden. Dit laatste geldt echter niet voor de bons, welke recht geven op het koopen van brood, gebak en eieren. Ons bereikt een reeds eenige dagen ge leden opgestelde oproep van de drie Centrale Landbouworganisaties, (de Chr. Boeren- en Tuindersbond, de R.K. Boeren en Tuindersbond en het Ned. Land- bouwcomité), welke als volgt luidt: De besturen der drie Centrale Land bouworganisaties wenden zich langs de zen weg tot de veehouders in Nederland en dringen er bij hen op aan, om in het belang van de regelmatige vleeschvoor ziening van het Nederlandsche volk, den aanvoer van slachtvee voor de binnen- landsche consumptie op de normale wijze voort te zetten. Al is het een jaarlijks terugkeerend verschijnsel, dat in het begin van den staltijd de afzet van slachtvee tijdelijk vermindert, thans is gebleken, dat het aanbod daarvan zoo sterk teruggaat, dat de vleeschvoorziening van de bevolking, op een wijze zooals die gewenscht wordt en gelet op de omstandigheden ook mogelijk zou zijn, in gevaar dreigt te worden gebracht. De Centrale Landbouworganisaties zijn van meening, dat verstoring van de regelmatige vleeschvoorziening niet be hoeft voor te komen, indien de veehou ders daartoe hun medewerking verlee- nen. Weliswaar kan het aanhouden van vee in bepaalde gevallen wenschelijk zijn met het oog op het bedrijfsbelang, maar er moge op gewezen worden, dat er mede rekening dient te worden gehouden, dat de ongunstige veevoederpositie aanlei ding kan zijn, dat niet alle dieren, die de veehouders zou wenschen aan te hou den, in zoodanige conditie gebracht of gehouden kunnen worden, dat zij zoowel voor het bedrijf als voor de vleeschvoor ziening de hoogste waarde vertegenwoor digen. Het zal dan, zoowel in het alge meen als in het veehoudersbelang, beter zijn een deel van die dieren eerder op te ruimen. Ondergeteekenden vertrouwen, dat de veehouders aan dezen oproep gehoor zul len geven. Zij dienen daarmede ook hun eigen belang, omdat dan voorkomen kan worden, dat de overheid noodgedwongen ingrijpt en tot vordering van slachtvee overgaat, hetgeen onafwendbaar vele moeilijkheden en onaangenaamheden voor de veehouders met zich medebrengt. Er moge in verband hiermede aan herin nerd worden, dat blijkens een officieel persbericht, indien onverhoopt toch tot verplichte levering van rundvee zou moe ten worden overgegaan, er daarbij reke ning gehouden zal worden met de run deren, welke van 25 November j.l. af zijn geleverd. Gisteravond heeft het harn-kwartet voor een klein audito rium, dat door den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart was uitgenuodigd, en waartoe vele burger lijke- en militaire autoriteiten behoor den, een concert in de smaakvol ver sierde groote zaal van huize Kneuter dijk 20 gegeven. Deze intieme muziekavond, welke door den Rijkscommissaris persoonlijk werd bijgewoond, was het derde concert van dit karakter, dat in deze, acoustisch zoo voortreffelijke ruimte werd gegeven. Het Schneiderharn-kwartet, dat ditmaal het muzikaal genot verschafte, bestaat uit eenige leden van de onlangs in ons land concerteerende Wiener Philharmo nic, t.w. de heeren Wolfgang Schneider- harn, de eersten concermeester van ge noemd orkest, die lang geleden nog als elfjarig wonderkind voor het Nederland sche publiek ten tooneele trad, Ernst Mo- rawec, Otto Strasser en Richard Krot- schak. Als eerste nummer van het programma bracht het Schneiderharn-kwartet het aan J. Haydn opgedragen kwartet in G. gr. t K. V. 387 van W. A. Mozart ten gehoore. Het Schneiderharn-kwartet bleek van den dirigent der Wiener Philharmonic de lief de voor het juiste, onopgedreven tempo (een ware zeldzaamheid in onze dagen) te hebben overgenomen Op deze wijze uit gevoerd ademde Mozart's muzifek een blij moedigheid. welke haar oorsprong vond in de hoogste geestelijke sferen, in "inner lijke rust en evenwichtigheid. Het ensem ble durfde de compositie bovendien eens in ware gedaante met herhalingen, waar- dienstbaar het eigen in den tijd, dr. Goedewaagen In het heden verschenen „Verorde ningenblad”, nr. 39 komen een drietal belangrijke nieuwe verordenin gen voor. De eerste verordening regelt de ver vreemding van landbouwgronden. Voorts is een nieuwe verordening af- gekondigd betreffende de totstand koming van regelingen inzake loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaar den. Het nieuwe „Verordeningenblad” brengt tenslotte nog een besluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen van Handel. Nijverheid en Scheepvaart van Landbouw en Vis- scherij, van Waterstaat, van Binnen- landsche Zaken, van Financiën, van Sociale Zaken en van Justitie inzake de benoeming van een gemachtigde voor de prijzen. Men treft den tekst dezer nieuwe verordeningen elders in ons blad van heden aan. tfr Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: klaard, ongeacht of het den veroordeelde toebehoort. Artikel 6. De bepalingen van dit be sluit zijn niet van toepassing op ontei gening ten algemeenen nutte. Artikel 7. (1) De sécretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visschérij is bevoegd de voor de uitvoe ring van dit besluit noodige voorschriften en voor het pachtbureau bindende alge meene richtlijnen te geven. (2) De secretaris-generaal van het departement van Justitie stelt het hono rarium ter zake van ambtsverrichtingen van een notaris, als bedoeld in artikel 4, vast. Artikel 8. Dit besluit treedt in wer king op 3 December. Het geldt niet ten aanzien van overdrachten, welke het ge volg zijn van overeenkomsten, welke reeds vóór den dag van inwerkingtreding een zekere dagteekening hadden. A A A A s X s X I x A s A A A A s A A A <<«.««««««<«««««<«««««««««««««i£ gen, dat deze alleen zijn aangegeven voor menschen, die meer tijd hebben, ten ge hoore te brengen. De gelijkwaardigheid en zelfstandigheid der onderdeelen van Mo- zart’s G-dur kwartet kwamen daarmede echter thans eerst tot uiting. Het samen spel en de klankschoonheid waren tevens van superieure, ja ongekende kwaliteit. Het feit, dat iedere speler zijn individuali teit in het geheel had weten te handha ven gaf aan het klankbeeld steeds wisse lend aspect en enorme levenskracht. Zelfs de tweede viool trad uit de, helaas nu eenmaal ondergeschikte functie naar voren. Hierna volgde het strijkkwartet in f kl. t. op. 95 van L. van Beethoven, dat op een ideale, forsche w’ijze werd voorgedra gen. Zulk diep doordacht, geheel aan het materieele onttrokken Beethoven-spel kan slechts door hen worden geschonken, die als mensch en kunstenaar tot het heiligste in ’s meesters wezen zijn door gedrongen. Het strijkkwartet in As gr. t. op. 105 van A. Dvorak, dat op verzoek van den Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss- Inquart op het programma van dezen avond was geplaatst, werd na de pauze uitgevoerd. Het Lento e molto, cantabile uit dit werk werd op meesterlijke wijze gestreken. De zuiverheid, welke geduren de het geheele concert zoo smetteloos was geweest, liet helaas in het laatste deel te wenschen over. Het was echter een bo- venmenschelijke prestatie, welke het Schneiderharn-kwartet dezen avond le verde. De aanwezigen hebben zich dan ook niet onbetuigd gelaten tegenover de concertgevers Morgenochtend zal het Schneiderharn- kwartet een enkel concert voor de radio geven, in de uitzending van de A.V.R.O. Het zal momenteel de eenige gelegen heid voor het Nederlandsche publiek zijn van de kunst van dit eminente ehsem- over de meeste musici de meening huldi-ble te genieten. Thans reeds bon 21 voor slaolie inleveren Aangezien de detaillisten momenteel over geen of zeer geringe voorraden sla- Oe naleving der prijsvoorschriften De gemachtigde zorgt, artikel 4 voor de naleving der prijsvoorschriften. Hij kan aan de ambtenaren, die met de opsporing en vervolging van overtredin gen van deze voorschriften zijn belast, de bevelen geven, welke hij met het oog op de handhaving van deze voorschriften noodzakelijk acht. Artikel 5 bepaalt: De gemachtigde wordt bij de uitvoering van zijn taak bij gestaan door een door den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te benoemen commissie, waarin de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visschérij. van Waterstaat, van Binnenlandsche Zaken, van Finan ciën, van Justitie en van Sociale Zaken vertegenwoordigd zijn. secretaris-generaal, waarnemend van Het is duidelijk, dat de nieuwe oriën tering van het Europeescbe vasteland, welke bezig is zich te voltrekken en waarin ook ons land door den loop der geschiedenis is betrokken, de kunst als belangrijke cultuurfactor niet onge moeid kan laten. Die oriënteering is o.m. gericht op behartiging van de belangen der gemeenschap, met ondergeschikt- making daaraan van persoonlijke en groepsbelangen. En juist voor de ge meenschap is de kunst, in haar verschil lende verschijningsvormen, een bij uit stek belangrijk geestelijk goed. Ook kunst van en voor weinigen heeft haar in zichzelf gelegen waarde, maar haar volle beteekenis krijgt toch ook de kunst eerst als zij niet aan een beperkt aan tal bevoorrechten ten goede komt, doch de gemeenschap dient. Tweeërlei is daartoe noodzakelijk: dat de kunstenaars keren, hun talent aan de gemeenschap dienstbaar te maken, en dat de gemeen schap leert, de kunstuitingen te begrij pen en te waardeeren. Voor de kunst is het begrip „gemeen schap” in het algemeen gesproken wij der dan die van het eigen volk. De kun stenaar uit zich in een taal vani klan ken, kleuren, vormen, zelfs woorden, die (voor de laatste na vertaling) tot ver buiten de grenzen van het eigen land kan worden verstaan. Toch is juist voor de kunst het eigen land en het eigen volkskarakter van de grootste be teekenis, omdat daardoor, meer dan door iets anders, het eigen wezen, het waarachtige en waardevolle van de kunst van een volk wordt bepaald. De kunstenaar komt voort uit zijn volk en spreekt, in de klankvolle of stomme taal van zijn afzonderlijke kunst, in de eerste plaats en direct tot zijn volk, dat hem het beste kan begrijpen. Daarbui ten verkrijgt zijn kunst haar waarde door dit uit het eigen volk voortgeko men aparte karakter, waardoor het zich van kunstuitingen van andere vol ken onderscheidt. Het nationale karak ter van hoogstaande kunst geeft haar internationale beteekenis- De inrolling van het nieuwe depar tement vL (Volksvoorlichting en Kun sten zal ongetwijfeld van grooten in vloed kunnen zijn voor de ontwikke ling van de Nederlandsche kunst in bo venbedoelden zin en voor de opvoeding van de Nederlandsche volksgemeen schap, in breeden omvang, tot begrip en waardeering van de eigen kunst. In het interview met dr. Goedewaa- meld, gen, na zijn benoeming tot secretaris generaal van bovengenoemd nieuw de partement, heeft men kunnen lezen, hoe hij zich de ontwikkeling van pers, radio, film en de verschillende kunsten in de nieuwe richting, onder leiding van zijn dienst, denkt. Vooral is o.i. van belang hetgeen hij zeide over de kunst, met name: „De staat is niet bij machte op di recte wijze de vrijheid van den kunste naar te beïnvloeden. Tendenz-kunst is in alle opzichten verkeerd en kansloos, maar wel moet en kan de staat de voorwaarden scheppen niet alleen so ciaal, maar ook geestelijk, om den kun stenaar in diens vrijheid de kansen Voor zelfontplooiing te geven.” Hierbij sluit zeer wel aan hetgeerf dr. Goedewaagen hierover o.m. zeide in een interview door den Haagschen correspondent van de Essener National Zeitung: „Wat de kunst betreft zoo zal mijn departement zich hoofdzakelijk met de levende kunst bemoeien en zich daar bij laten leiden door het doel scheppen- den talenten den weg te banen. „Zonder natuurlijk van boven af de kunst te willen decreteeren zal de Nederlandsche staat het als een plicht moeten beschouwen de Nederlandsche volkskunst te doen baanbreken en haar pad te effenen. In het bijzonder zal ik het tot mijn plicht rekenen den Nederlandschen kunstenaars de moge lijkheden te scheppen, die recht doen aan de behoeften der Nederlandsche kunst, welke zoo dikwijls in den loop der eeuwen tot waarlijk Europeesche beteekenis is geworden.” Hieruit blijkt de welbewuste bedoe ling. de kunst in ons land niet te dwin gen in een keurslijf, waarbinnen zij zich niet met de onmisbare mate van vrijheid kan bewegen en ontwikkelen, doch den kunstenaar de voor een ge zond kunstleven noodzakelijke vrijheid te laten, daarbij echter van de macht van den staat gebruik makende om aan dit kunstleven leiding te geven („voorzichtige leiding” noemde dr. Goedewaagen haar kenschetsend in eerstgenoemd interview) in de richting van een verschijningsvorm van speci fiek Nederlandsche cultuur en Neder- landsch karakter, bewust aan de gemeenschap van volk en levend staande Daarvan verwacht een krachtige herleving van het kunst leven en, voor de cultuuruitwisseling tusschen de volken, een steeds meer beteekenende plaats voor ons land. In het heden verschenen „Verordeningen blad” (nr. 39) is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Landbouw en Vissche- rij, van Financiën en van Justitie, houden de maatregelen met betrekking tot het vervreemden van landbouwgronden. Daarin wordt het volgende bepaald Artikel 1.Dit besluit verstaat onder 1) „Land”: land, waarop eenige vorm van bodemcultuur als bedrijf wordt uit geoefend, met de daarbij behoorende ge bouwen. 2) „Landgebruiker”: degene, die recht streeks en zonder tusschenpersoon de leiding van het bedrijf heeft. Artikel 2. (1) Het is verboden land onder bezwarenden titel of om niet over te dragen zonder vooraf een schriftelijke ver klaring van een overeenkomstig artikel 59 van de Pachtwet erkend pachtbureau te hebben verkregen, waaruit blijkt, dat tegen de tegenpraestatie, indien deze be dongen is, de voorwaarden en den ver krijger geen bezwaar bestaat en dat de algemeene of bijzondere landbouwbedrijfs- belangen niet worden geschaad. (2) Deze verklaring wordt niet afgege ven tenzij gebleken is 1) Dat de tegenpraestatie niet hooger is dan in het jaar 1939 voor soortgelijke goe deren in dezelfde streek had hunnen zijn bedongen 2) Dat de toekomstige verkrijger land gebruiker is. (3) Het verbod, bedoeld in het eerste lid, geldt niet voor executorialen verkoop en anderen verkoop in het openbaar, indien het pachtbureau vóór den verkoop heeft verklaard, dat tegen de veilingsvoorwaar- den geen bezwaar bestaat en dat de alge meene of bijzondere landbouwbedrijfs- belangen niet worden geschaad. Art. 3. In bijzondere gevallen is de secr.- generaal van het departement van Land bouw en Visschérij bevoegd, na overleg met het pachtbureau, de toestemming tot overdracht te geven, ook indien aan de in het vorige artikel bedoelde eischen niet is voldaan. Deze toestemming treedt alsdan in plaats van de in het vorige artikel bedoelde verklaring. Artikel 4. (1). De overschrijving in de daartoe bestemde openbare registers van een akte van overdracht van onroe rende goederen wordt geweigerd, tenzij in de akte of in een verklaring aan den voet daarvan door een notaris is ver- dat het overgedragen onroerend goed al dan niet is land in den zin van dit besluit en, indien zulks wel het ge val is. de in artikel 2 bedoelde verklaring van het pachtbureau of de in artikel 3 bedoelde toestemming is overgelegd. (2) . De notaris, met standplaats bin nen het arrondissement, waarin het over te dragen onroerend goed is gelegen, is tot afgifte van de verklaring, als bedoeld in het eerste lid, verplicht. In geval van twijfel kan de notaris de afgifte der ver klaring weigeren, totdat door het bevoeg de pachtbureau, op verzoek van belang hebbenden, is beslist, dat het over te dragen onroerend goed al of niet als land in den zin van dit besluit valt aan te merken. De beslissing van het pacht bureau is ten aanzien van de voorgeno men overdracht bindend. (3) . In de openbare registers wordt aangeteekend, dat de verklaring bedoeld in het eerste lid, is overgelegd. Artikel 5. (1) Hij, die in strijd han delt met het bepaalde in de artikelen 2 en 3, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Het feit wordt beschouwd als overtreding. (2) Land, hetwelk in strijd met het in de artikelen 2 en 3 bepaalde is over gedragen, kan worden verbeurd ver- De hoofd van het departement van land bouw en visschérij maakt met betrekking tot de distributie van boter, margarine en vet bekend: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 30 November tot en met Vrijdag 6 De cember 1940 geeft 'de met ,,19” genum merde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koo;>en van een half pond boter of een half pond marga rine of twee ons vet naar keuze, voor- zoover voorradig. De aan de bons „17” en „18” der boterkaart verbonden facili teit, dat deze desgewenscht ook recht geven op margarine, blijft derhalve ook voor bon 19 gehandhaafd, terwijl boven dien op dien bon, naar keuze vet be schikbaar wordt gesteld, zulks met dien verstande, dat het vetgehalte en dus de voedingswaarde van vet grooter is dan die van boter en van margarine. De met ,,19” genummerde bons, die op Vrijdag 6 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 13 December. Vetrantsoen van 2 ons In verband met de vaststelling van het vetrantsoen op 2 ons, zullen de produ centen in den vervolge uitsluitend vet in verpakking van 200 gram of veelvouden daarvan vervaardigen. De op 29 Novem ber 1940 reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden in ver pakking van 250 gram mogen tegen in levering van één met „19” genummerde bon van de boterkaart of -de vetkaart worden uitverkocht, aangezien het niet mogelijk is deze alsnog te doen ompakken. Voor het tijdvak van Zaterdag 7 Decem ber tot en met Vrijdag 13 December 1940 zal wederom een bon van de boterkaart en van de vetkaart voor het koopen van boter of margarine of vet worden. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1* December tot en met Vrijdag 20 De cember zal voorts de met „21” genum merde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht geven op het koopen van naar keuze een half pond boter of een half pond margarine of een halve flesch slaolie. De met „21” genummerde bons, die op Vrijdag 20 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 27 December 1940. Is de bon ge bruikt voor het koopen van slaolie, dan mag de slaolie ook nog in het tijdvak van 28 December 1940 tot en met 31 Januari worden afgeleverd.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1