KiP Roemenië De toestand MUI FIX OORLOGSSCHADE G. BLOM Het succesvolle der in lord Lothian tot pogingen van verkrijging van financieelen steun in Amerika optreden Duitsche torpedojagers f 57C 000.000.— gaat op reis Een voor Rustige stemming 30 Nov. President Roosevelt L S' 1940 le bl. pag. 2 Treinramp in China nieuwe slag Engeland HAAGSCHE COURANT Zaterdag PRODUCTEN Canadeesche regeeringsverklaring aangekondigd VERZEKERING MAATPIJ, gevestigd te 's-Gravenhage, St. Nicolaas Wedstrijd Kinderen, aardige verrassin gen in den vorm van speel goed en voor moeder een Jus-blok wachten jullie,indien je in bovenstaande ballons met potlood de juiste BOUI- FlX-kleuren aangeeft. Inzendingen voor 4 Dec. aan. Gebeele Britsche pers wijst op den ernst van den toestand De bedreiging der handelsvloot door de vijandelijke duikbooten ITALIË Zie verder le bl^d, p&9- DUITSCHLAND Braziliaansch schip opgebracht Bezoek aan West-Indië? De zeeslag bij Sardinië Veroorzaakt door een aanslag De beteekenis van het bombarde ment van Plymouth Italiaansche aanval op Malta Groote nachtaanval door verschei dene honderden vliegtuigen op Londen RECLAMES. RECLAMES. PRusvnnnG IM I en tot q. M C gegaan. in van het ,B0Ul I voor Huis. Hoofdkantoor: van Aerssenstraat 45 Den Haag, Tel. 552447 Duitsche vernietigden Tegen den middag vielen onze jagers na dit zegevierend gevecht met de vlag in top onverlet hun thuishaven binnen. MET BOUI-FIX MEISJE ZEGT...: Het D.N.B. seint uit New York Uit Ottawa wordt gemeld, dat de conser vatieve leider Hanson in het Canadee- Canadeesche minister van defensie te Londen De Canadeesche minister van defen sie, Ralston, is gisteren in gezelschap van 2 Canadeesche officieren te Londen aangekomen. S United Volgens doeltreffend vlootstrijd- ONDERLINGE Tel. 11.30.41. 2764 Bocht van de Theems bestookt In den loop van den dag hebben gisteren lichte Duitsche gevechtsvlieg tuigen fabrieken en ravitailleeringsbe- drijven in de bocht van de Theems suc- ccsvol met bommen bestookt. In de luchtgevechten, die hierbij ontstonden, werd één Hurricane neergeschoten, ter wijl de Duitsche jagers zonder verlie zen naar hun thuishaven terugkeerden. FIX. De Engelsche lezing seint uit Stockholm den het de nog een En- deerde oorlogshaven Plymouth woed den. het bewapeningsprogram dat de vooruitgang Vijf Britsche schepen getroffen Bij een nieuwen aanval van enkele onzer torpedojagers onder hun flottilleleider slaagden de aanval lers er in den nacht van 24 op 25 November in 2 zwaargeladen vijan delijke schepen van 9000 en 3000 b.r.t, tot zinken te brengen. Boven dien werden in dienzelfden nacht 3 bewakingsvaartuigen vernietigd. Ook Londen weer bestookt De aanvallen in den vorigen nacht der Duitsche gevechtsformaties hebben zich, naar achteraf vernomen wordt, behalve op Liverpool ook weer in ge- concentreerden vorm op Londen ge richt Hier werden de' Royal Victoria docks opnieuw met zware bommen be stookt. Het centrum werd eveneens'ge troffen. In genoemde docks kon een helle groote brand waargenomen wor den. Volgens een eigen bericht uit Londen van het Zweedsche blad „Dagens Ny- heter”, zouden Britsche waarnemers van den toestand, die verantwoordelijk heidsgevoel bezitten, zonder omwegen verklaren, dat de toestand in Engeland van nu af aan waarschijnlijk zeer snel radicaal zal veranderen en dat de of fers, die spoedig van de bevolking ge- eischt zullen worden, aanzienlijk groo- ter zullen zijn, dan in de afgeloopen 14 maanden van den oorlog het geval is geweest. Verder meldt ..Dagens Ny- heter”, dat de gcheele Britsche pers den nadruk legt op den ernst van den Strengere distributie in Engeland „Göteborgs Handelsoch Sjöfartstid- ning” meldt uit Londen, dat de En gelsche regeering zich tengevolge van de groote tonnageverliezen gedwongen ziet om de mogelijkheid te onderzoe ken van een uitgebreide rantsoenee- ring van alle tot dusver niet in de distributie opgenomen levensmiddelen. Drastische beperkingen in de produc tie en verdeeling van minder belang rijke levensmiddelen zijn aangekon digd. De regeering bereidt een levens middelenprogramma voor, dat de in voering van een standaarddiëet in houdt. *o L o Ol het onzekere laat. Daaruit wordt hier veelal geconcludeerd, dat Churchill blijkbaar slechts dan verwacht, dat de Engelsche bevolking ook in de toe komst haar voortdurend stijgenden nood met discipline verdraagt, indien hij de openbare meening in het land kan laten gelooven, dat Duitschland dezelfde slagen geïncasseerd heeft als aan Engelsche zijde steeds zwaarder en merkbaarder vallen. Dit is, zoo zegt men hier, de reden waarom de Engel sche propaganda tegenover het buiten land eenerzijds en het Britsche eiland aan den anderen kant volkomen tegen gesteld optreedt. BEIERSCHE MINISTERPRESIDENT BIJ DEN DUCE De Duce heeft den Beierschen minis terpresident en voorzitter van de Diut' sche academie Siebert ontyangen. El. 7 ASSERS EN LOTHARINGERS TE BERLIJN Gistermiddag heeft de leider der Volksduitsche groep, S.S. Obergruppen- führer Lorenz de door rijksminister dr. Frick naar Berlijn genoodigde Elzassi- sche en Lotharingsche vrijheidsstrij ders en medegevangenen van dr. Karl Roos tot een maaltijd in de lokalen van de Volksduitsche club uitgenoodigd. Aan dezen maaltijd namen hooge verte genwoordigers van partij, weermacht en staat deel. Officieus wordt uit Berlijn gemeld De voornaamste aanleiding voor de geïntensiveerde pogingen van den En- gelschen ambassadeur te Washington tot verkrijging van omvangrijken gel- delijken steun van de Vereenigde Sta ten is volgens politieke kringen te Ber lijn gelegen in het feit, dat de Engel sche financiers blijkbaar geen lust meer hebben om de oorlogvoering van Groot-Brittannië zelf te betalen. Daar bij schijnt men te Londen in te zien, dat Engeland’s propaganda in den stijl van een illusionistische weergave van zoogenaamde „successen”, zooals de verpulvering van Keulen, Hamburg en andere Duitsche steden tegenover het buitenland langzamerhand allen in vloed verliest. Derhalve is men er de laatste dagen toe overgegaan te erken nen, hoe slecht het eigenlijk met En geland gaat. Daarmee komt men, naar hier betoogd wordt, al heel wat dichter bij de waarheid. Overigens staan deze jongste Engelsche bekentenissen vooral tegenover de Vereenigde Staten om trent de moeilijkheden van het land in krasse tegenspraak tot de vergoelijken de wijze, waarop de Britsche propagan- da ook thans nog de eilandbevolking behalve een Hurricane-machine, die. in oyer^ den- -juisten staat van zaken in sche parlement heeft verklaard, dat hij het beslist noodzakelijk acht, dat de ministerpresident het parlement en het land mededeelt hoe ernstig de toestand is en wat Canada kan doen om Enge land te helpen met menschen, materiaal en wapentuig. De toestand is ernstiger dan ooit sedert de ineenstorting Frankrijk. Het lot van Coventry, Bir mingham, Bristol, Southampton, verlies van schepen, de verklaring van Lothian over de Engelsche financiën, alles wijst op den ernst van den toe stand in Engeland. Naar de „New York Times” meldt, gaf de ministerpresident Mackenzie King, toe, dat de toestand érnstig is en zeide hij, dat hij spoedig een des betreffende verklaring zou afleggen. liet zeegevecht in het Kanaal Naar reeds in het Weermachtbericht is bekend gemaakt, hebben Duitsche torpedojagers een succesvollen aanval op de Engelsche kust ondernomen. Hieromtrent verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden De tegenstander heeft de lange, duistere Novembernachten gebruikt om het verkeer onder de Engelsche Zuid kust in grooteren omvang te hervatten. Op grond hiervan besloot de comman dant der marinegroep West torpedo jagers in actie te brengen tegen de vijandelijke verkeerswegen, waar het thans weer druk is. Overeenkomstige overwegingen hadden reeds eerder ge leid tot een aanval op de zee ten Zuidwesten van Engeland, waarbij naar het Weermachtbericht enkele we ken geleden meldde een vijandelijke kruiser door een torpedo getroffen werd. De legionnaire commandant Mirono- vici is benoemd tot hoofd der politie te Boekarest. Hij is een oud-medestrijder vön Codreanu. Zijn voorganger, kolonel Zavoianu, ’eveneens een oud lid der le gionnaire beweging, is Woensdag van zijn functie ontheven, nadat gebleken was, dat ook in de politiegevangenis te Boekarest eenige politieke arrestanten, onder wie de vroegere chef van den geheimen dienst van het leger, Moruzov, zijn doodgeschoten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Boekarest: In tegenstelling tot de geruchten, die op geen enkel feit berusten en door de buitenlandsche pers verspreid zijn, heerscht er in Roemenië volkomen orde en rust. De legionnairsbeweging blijft in het kader van de wettelijke orde een stricte discipline handhaven. Wel ingelichte kringen spreken nadruk kelijk de gefantaseerde berichten tegen omtrent een verhooging van het aantal der in Roemenië geleger de Duitsche troepen, die van gelij ke sterkte blijven als noodig is om hun taak van opleiding te vervullen. De nachtelijke aanvallen De „Yorkshire Post” schrijft over de Britsche eischen inzake een doeltref fend middel tegen de nachtelijke aan véllen, dat het verstandig zou zijn, aan te nemen, dat de middelen tegen de nachtelijke bombardementen waar schijnlijk niet te vinden zullen zijn. Derhalve is het handhaven der pro ductie ondanks de luchtaanvallen het belangrijkste. Geschikte middelen hier toe zijn het vervangen van groote fabriekscomplexen door afzonderlijk liggende kleinere fabrieksgebouwen, ’t organiseeren van een snel vervoer van de arbeiders en het inrichten van vei lige slaapplaatsen voor de arbeiders. In scheepvaartkringen te Rio de Ja neiro verluidt, dat een schip van de Lloyd Brasileiro, dat onlangs uit Lissa bon vertrokken is, in Gibraltar vastge houden wordt, niettegenstaande het schip in bezit was van een Britsch na vicert. Het schip zou oorlogsmateriaal voor Brazilië aan boord hebben, dat in 1938 in Duitschland besteld en voor 28 November 1939 door Brazilië betaald was. toestand en de grootste vrees tot uit drukking brengt over den vorm en organisatie der oorlogsproductie door de Britsche regeering. Zoo schrijft de „Manchester Guar dian”, dat de verliezen van de laatste vier weken aanzienlijk hooger zijn dan de verliezen in October 1916, waarop Jëllicoe zich baseerde, toen hij destijds verklaarde, „dat deze zeer ernstige en permanent toenemende bedreiging van de Britsche scheepvaart door de vijan delijke duikbooten zonder twijfel op het oogenblik het belangrijkste vraag stuk is”. Volgens het blad zijn de vol gende punten voor Engeland het be langrijkste het bespoedigen van den Britschen scheepsbouw, de inkoop van voltooide' en het bestellen van nieuwe schepen in Amerika, het overnemen van nog meer Amerikaansche torpedo jagers, een sterke samenwerking tus schen de Engelsche duikbootjagers en het luchtwapen, het zoeken naar nieu we anti-duikbootmethoden en een ver beterde convooitaktiek, alsmede het verkrijgen van de „noodzakelijke ler- sche bases”. De kwestie of een en .ander een positief resultaat zal op leveren, vormt echter een veelomstre den vraagstuk. De Londensche „Times” schrijft, dat de Engelsche regeering tot dus ver geenerlei maatregelen heeft geno men orn de vredeshuishoüding te wij zigen in een oorlogshuishouding, zoo meldt het D.N.B. uit Stockholm. Mi nister Greenwood heeft in zijn rede voor het Lagerhuis van Woensdag j.l. niet eens aangeduid, hoe de produc tieve krachten moeten worden vrijge maakt voor oorlogsdoeleinden. Green wood heeft ook niets aangeduid om trent de loon- en prijzenpolitiek. Men moet ernstige bezorgdheid gevoelen omtrent een dusdanige economische politiek. De grootste gevaren zijn ech ter gelegen in de aanhoudende werk loosheid. Cijfers bewijzen, dat de oor- logsmachinerie geen arbeidskrachten kan opnemen in de mate, waarin zij worden ontslagen door de burgerlijke industrie. Daarvoor moet de slechte economische organisatie verantwoor delijk worden gesteld. Ook de rede van den minister .van arbeid, Bevin, vormt geen antwoord op de naar voren gebrachte ongerust heid. Men moet eischen, dat de regee ring een zoo effectieve controle uit voert op de financieele, industrieele en commercieele hulpbronnen van het land, dat zij op de best mogelijke wijze worden gebruikt voor oorlogs doeleinden. Algemeen is men er zich van bewust, dat alle hulpbronnen thans gebruikt moeten worden om den oorlog te winnen. De „Daily Mail” eischt van de En gelsche regeering veel drastischer maatregelen, en wel op grond van grootere volmachten en bevoegdheden tot het uitoefenen van dwang. Woningen, inboedels, enz. tot 50.00.—. Sedert 20 Juli werden verzekerd 57.000 obje en tot een totaal van Afd. B. Grootere Risico’s tot f 1.000.000.—. Sedert 1 September werden verze kerd 2000 objecten tot een totaal van f 115.000.000- Afd. C. Persoonlijke ongevallen door molest. Afd. D. Gevaarlijke risico's 100.000.—. Afd. E. Huurderving en bedrijfs schade. HALFJAARLIJKSCHE SCH ADE-UITKEERING. Vraagt inlichtingen bij Uw Assurantiebezorger! De „Popolo di Roma” meldt, dat een deel der Britsche vlootformatie, welke in de wateren van Sardinië door de Italianen is verslagen, zich in slechten toestand teruggetrokken heeft op de basis van Gibraltar. De zeeslag heeft den Italianen 1600 ton en den Engel- schen 100.000 ton scheepsruimte ge kost. Op een personentrein, rijdende tus- schen Sjanghai en Nanking, is gisteren een aanslag gepleegd, waarbij totaal 50 personen om het leven gekomen of ge wond zijn. De „Evening Post” meldt, dat de aanslag, waarbij gebruik ge maakt is van een zware dyrjanjietmijn, is gepleegd op 8 K.M. ten Zuidoosten van Soetsjau. Vijf wagons werden ge heel vernield. In tegenstelling met de eerste berich ten omtrent de catastrophe, bevinden zich geen vooraanstaande Japanners of Chineezen onder de slachtoffers, De meeste slachtoffers werden uit den eer sten .wagon geborgen, waarin hoofdzake lijk koelies reisden. De aanval op Liverpool De verslagen der Duitsche gevechts- vliegers over den grooten aanval van het Duitsche luchtwapen in den nacht op 29 November op Liverpool-Birken head zijn volkomen eensluidend in hun uiteenzettingen betreffende de vele groote brandhaarden, die in alle dee- len van het havenbekken en aan beide kanten van de Mersey zijn ontstaan. De groote droogdokinstallaties en de tankinrichtingen zijn door een gewel digen brand aangetast en in het stads deel Birkenhead zijn ontelbare graan silo’s en maalderijen getroffen en ver nield, zoodat het Engelsche ravitaillee- ringsbedrijf wel voor maanden ge stoord zal zijn. In aansluiting op het Weermachtbe richt van gisteren verneemt het D.N.B. nog het volgende Het succes van de Duitsche torpedo jagers, die 2 vijandelijke jagers aan den Westelijken uitgang van het Ka naal getorpedeerd hebben, treft de Britsche marine te zwaarder, daar deze een buitengewoon groot gebrek aan torpedojagers heeft hetgeen de bescherming der convooien reeds ge- ruimen tijd in groote mate illusoir doet zijn. De in de havens der Engel sche Zuidkust gestationneerde een heden der Britsche marine hebben in het bijzonder tot taak, ten minste een deel der voor de havens aldaar be stemde aanvoeren mogelijk te maken. Het jongste verlies in dit gebied be moeilijkt de nog aanwezige mogelijk heden en doet de kansen op succes der Duitsche acties tegen Britsche koop vaardijschepen nabij de Zuidkust nog toenemen. In dit verband wint, aldus het D.N.B., ook de reeds gemelde groot- scheepsche aanval van Duitsche vlieg tuigen op Plymouth, die in den nacht van 27 op 28 November werd onder nomen, aan beteekenis, want deze op een na de grootste havenstad aan de Zuidkust, is hoofdsteunpunt voor de bewaking van het Kanaal en de be scherming der koopvaardij en een ver zamelpunt voor convooien en een be langrijke ravitailleeringshaven voor de Britsche vloot. De met Coventry begonnen serie van verscherpte aanvallen op Britsche in dustrie eri havensteden naast de dage- lijksche vergeldingsvluchten, welke normaal doorgaan, heeft derhalve met Plymouth een opmerkelijke voortzet ting gevonden. Wederom heeft de Duit sche luchtmacht met een krachtig accent aan de geheele wereld haar ge weldige trefkracht laten zien. Deze maatschappij, opgericht door directeuren van oude, belangrijke, onderlinge maatschappijen, heeft een voorzichtig evenwicht betracht tusschen het door verzekerde te brengen offer en een practische schaderegeling. Afd. A. Woningen, inboedels, enz. Verklaring van het ministerie van defensie Het Roemeensche ministerie van de fensie spreekt ten stelligste de in het buitenland verspreide berichten tegen, dat een aantal Roemeensche generaals als gevolg van de gebeurtenissen van 27 November afgetreden is. Het noemt deze berichten valsch en tendencieus en zegt, dat alle Roemeensche generaals en de geheele Roemeensche weermacht meer dan ooit een onwrikbaar bolwerk vormen rondom generaal Antonescu, den conducator van den Roemeenschen staat. Gewaarschuwd door deze stoutmoe- digen aanval, mitsgaders door vroe- gore ondernemingen, trok de tegen- stander ter bescherming sterke strijd- krachten aan den Westelijken uitgang van het Kanaal samen en meende daarmede voldoende beveiliging tegen een herhaling van dergeiijke raids van Duitsche torpedojagers tot stand ge bracht te hebben. Opnieuw Hepen Duitsche torpedo- jagers uit en vernietigden in den vorigen nacht een sleep en een schip van gemiddelde grootte. Dit nachtelijke vernietigingswerk werd spookachtig verlicht door groote branden met reusachtige steekvlam men er tusschen, die in de gebombar- De vergeldingsmaatregelen Press meldt uit Boekarest: berichten, welke uit betrouw- baré bronnen stammen, zou het aantal personen, dat in de laatste dagen door vergeldingsmaatregelen der Ijzeren garde gedood is, 198 beloopen. Al deze personen behooren tot het vroegere re gime van Roemenië en zouden daarin een meer of minder actieve rol als zoo danig gespeeld hebben. Men vermoedt tevens, dat de meesten van hen door de Ijzeren garde verantwoordelijk worden gesteld voor den moord op hun vroegs- ren leider Codreanu. In tegenstelling tot geruchten, welke hier de ronde deden, als zou ook de bekende leider van de boerenpartij Maniu zich onder de gedooden bevinden, woonde deze gisteren de bijzetting van professor Jorga bij, die onder groote belangstelling begraven werd. Verschil lende leden van wetenschappelijke aca demies bewezen professor Jorga even eens de laatste eer. I w Het D.N.B. seint uit Reuter geeft toe, dat Londen in afgeloopen nacht een luchtaanval be leefd heeft, die een der zwaarste was, die sedert eenigen tijd op de Engelsche hoofdstad werd gericht. Officieel werd vanochtend uit Londen gemeld, dat tal rijke branden zijn ontstaan, terwijl bovendien bommen op eenige plaatsen in Zuid, Zuidoost en Oost-Engeland, benevens op een plaats in het Zuid westen zijn geworpen, waar eveneens branden zijn ontstaan en schade is aan gericht. Bijzetting van stoffelijk overschot van Codreanu Vanochtend is in Boekarest het stoffe lijk overschot van Codreanu en de tege lijk met hem vermoorde dertien legion pairs plechtig bijgezet in het Groene Huis, den zetel van de legionnaire be weging in Boekarest, waar het een laat ste rustplaats zal vinden. De plechtigheden begonnen met een godsdienstoefening in de legionnaire kerk in Boekarest, waar de kisten sinds drie dagen stonden opgebaard. Na de aankomst van den leider van den staat, generaal Antonescu, legden rijksleider Baldur von Schirach den krans van den Führer en de leider der buitenlandsche organisatie van de N.S.D.A.P., gouw. leidej Bohle, den krans van den plaats vervanger van den Führer Rudolf Hess, bij de kist van Codreanu. De krans van den Führer was versierd met een lint, waarop de handteekening en de standaard van den Führer stonden. Na de Duitsche delegatie legden de Ita- liaansche gezant een krans van den Duce en een speciale afgezant een krans van de fascistische partij neer. Vervolgens werd een plechtige kerk dienst gehouden, waarbij aanwezig wa ren de leider van den staat, generaal Antonescu, de plaatsvervangende minis terpresident en leider der legionnaire beweging, Horia Sima, de vertegenwoor digers van den Führer en van Rudolf Hess, voorts de Duitsche en de Italiaan- sche gezant, de Spaansche en Japan- sche zaakgelastigden, de generaals der Duitsche missie van leger en luchtwa pen, benevens leden van het corps diplo matique. Na den kerkdienst trok de rouwstoet door de geheele stad naar het Groene een luchtgevecht werd neergeschoten, een Bristol-Blenheim bommenwerper aan Engelschen kant verloren is ge gaan. Bij het zeegevecht gisteren ten Zuid westen van Plymouth werd, naar D.N.B. verder verneemt, - behalve reeds gemelde schepen gelsch koopvaardijschip zoo zwaar ge troffen, dat het zeker geacht kan wor den, dat het verloren is Het is op het oogenblik nog niet mo gelijk vast te stellen, hoeveel acties tegen de vijanden van de legionnaire be weging ten uitvoer zijn gelegd en wie het slachtoffer zijn geworden van deze actie. Er schijnen zich hieronder politici te bevinden, die eenige jaren geleden de Ijzeren garde bestreden hebben, ver der politieagenten, die schuldig waren aan het vermoorden, mishandelen en vervolgen van legionnairen, alsmede Jo den, die bijzonder gehaat waren en ten slotte nog andere elementen, waarop de legionnairen gezworen hadden, wraak te zullen nemen. Het centrum van deze acties ligt waarschijnlijk in Ploesti, waar steeds een bijzonder actieve groep legionnairs heeft bestaan, uit welke groep destijds ook de plegers van den aanslag op den vroegeren minister-presi dent Calinescu afkomstig waren. Het aantal personen, dat in Ploesti is neergeschoten, wordt op 20 geraamd. Horia Sima is zelf naar Ploesti vertrok ken en heeft Donderdag in den met ge neraal Antonescu overeengekomen geest de leiding der legionnairs aldaar overreed om verdere acties achterwe ge laten. Horia Sima heeft zijn wil ge heel en al doorgezet. De voorzorgsmaatregelen, die gene raal Antonescu heeft genomen, zijn in- tusschen gehandhaafd. Daartoe behooren de militaire bezetting van de post-, tele graaf- en telefoonkantoren te Boekarest en in de meer belangrijke steden van het geheele land. Het toepassen van de nieuwe wet, waarbij zware straffen zijn gesteld op moord en vrijheidsberooving, ook op diegenen, die in de laatste dagen op eigen gelegenheid hebben gehandeld, zou zeer moeilijk zijn. Deels zijn de da ders onbekend en worden zij door hun kameraden in bescherming genamen. De groep, die in Jilava de moordenaars van Codreanu heeft doodgeschoten, heeft bij de doodkist van Codreanu on gestoord een godsdienstoefening kunnen houden en kon daarna vertrekken. De daad te Jilava wordt ook door het volk algemeen goedgekeurd. Gisteren heeft president Roosevelt in de persconferentie medegedeeld, dat hij een lange reis denkt te gaan maken. Hij wil echter aan den regel vasthouden zich niet verder dan 12 uur reizen van Washington te verwijderen. Wanneer hij echter de volgende week op reis gaat, bereidt hij zich ditmaal voor op een terugreis per vliegtuig inplaats van per trein, zoodat hij, ook indien hij zich ver verwijdert, desnoods terstond naar Washington kan terugkeeren. De presi dent wenschte niet mede te deelen wat het doel van zijn reis is. In Washington neemt men echter aan, dat hij op een Amerikaansch oorlogsschip naar West- Indië wil reizen. Roosevelt heeft sinds 1932, toen hij voor de aanvaarding van zijn candidatuür voor het president schap. per vliegtuig naar den partijdag in Chicago ging, niet meer door de lucht gereisd. Betreffende zei de president, over het algemeen bevredigend is, doch dat er .op bepaalde punten moeilijkheden bestaan, welke men thans wil wegne men. Zoo is er een gebrek aan werk tuigmachines bij den bouw van torpedo jagers. De vraag of dit wellicht iets te maken had met den eventueelen af stand van nog meer torpedojagers aan Engeland, beantwoordde Roosevelt ont kennend. Hij zei alleen, dat de sinds 1939 in opdracht gegeven torpedojagers veel te lange levertijden hadden, en dat men die thans wilde verminderen. JUWELIER PLAATS 9 - DEN HAAG Telefoon 115221 IM KAAP van GOUD, ZILVER llirxUVr JUWEELEN Vele uren later geraakten onze tor pedojagers slaags met een veel sterkere formatie groote Engelsche torpedojagers. De tegenstander stelde zich in slagorde op en de strijd ontwikkelde zich. De eigen en de vijandelijke formatie voeren volle kracht. Onze jagers schoten torpedo’s af. Om 6.44 uur werd een vijandelijke jager van het nieuwste type van 1900 ton, met 8 stukken geschut van 12 c.m. bewapend, door 2 torpedo’s getroffen, vloog met een geweldige vlammenuitbars- ting uit elkaar en zonk terstond. Een andere jager kreeg een vol treffer midscheeps en geraakte zin kend uit het gezicht van de in hoog tempo doorvarende formatie. Daar op ontstond een artilleriegevecht. Om 7.05 uur werd dit afgebroken, daar de Engelsche torpedojagers uit het gezicht geraakt waren. Een speciale correspondent van Ste- fani meldt In den vorigen nacht is de basis van Malta aangevallen door onze bom bardementsvliegtuigen, die op van te voren bepaalde doelen verscheidene tonnen springstoffen hebben geworpen. De bommen troffen hun' doelen en richtten belangrijke vernielingen aan. Onze toestellen zijn naar hun basis teruggekeerd. Dit bombardement en andere acties tegen een Engelsch vlooteskader, dat bij Malta voor anker lag, ihebben be wezen, dat iedere luchtvlootbeweging van den vijand door onze luchtmacht onder scherp toezicht wordt gehouden, waarbij onze luchtmacht samenwerkt met onze krachten. In den afgeloopen nacht is weer een der gebruikelijke groote aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Londen gericht. Naar het D.N.B. verneemt, hebben hieraan verscheidene honder den vliegtuigen deelgenomen, welke, voor zoover het tot dusverre bekend is geworden, ongeveer 36.000 k.g. brandbommen hebben neergeworpen. Nauwkeurige bijzonderheden over het resultaat van dezen aanval zijn nog niet ontvangen. Reeds thans kan echter gezegd worden, dat de Duitsche vliegtuigen goede resultaten hebben bereikt, dat de Engelsche hoofdstad weer zwaar geleden heeft en dat er zeer groote schade is ontstaan. Verdere aanvallen van kleineren om vang werden, naar het D.N.B. ver neemt, gericht op Birmingham, Liver pool en Plymouth. Tegelijkertijd ondernamen Italiaan sche vliegtuigen een aanval op Ipswich waar spoorweginstallaties en docks met bommen werden bestookt. Kleine aanvallen zijn in den loop van den dag gedaan op het troepen kamp Lydd in Kent, benevens op Lo westoft en Great Yarmouth. De verliezen aan vliegtuigen sedert Donderdagavond staan naar schatting In een verhouding van twee tot een ten gunste van het Duitsche luchtwapen, al zijn nog wel niet alle rapporten ontvangen. Tot dusver staat vast, dat Eerherstel voor Codreanu Bij de revisiebehandeling is gisteren het in 1938 gevelde vonnis van het mili tair gerechtshof, waarbij Codreanu we gens hoogverraad werd veroordeeld, nietig verklaard en de nagedachtenis van den legionnairen leider gerehabili teerd. Het gerechtshof gelastte publica tie van het vonnis op staatskosten.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2