i BAAGSCHE COURANT De strijd het Libysche front aan De distributie in de Scandinavische landen STADSNIEUWS Zaterdag 30 November 1940. 1 J DERDE BLAD In Noorwegen alleen roggebrood verkrijgbaar ONDERSCHEIDING VOOR DIREC TEUR VAN HET OPENBAAR SLACHTHUIS TOONEELVOORSTELLINGEN VOOR WINTERHULP BEHANDELING GEMEENTE- BEGROOTING VERZORGING VAN GEEVACUEERDEN STAND DER BEVOLKING Predikbeurten Br F HULDIGING J. A. KRIEK TABARIS-CABARET het Finland en slechtst aan toe KLOOSTERKERK EN NIEUWE KERK GEDURENDE WINTERMAANDEN GESLOTEN VERHOOGING STRAATBELASTING EN PERSONEELE BELASTING Scène uit ,,Zeg maar jij tegen mij” in den Princesse-scliouwburg. Van links naar rechts Christine van Meeteren, Annie Martens, Lien de Jong, Lena Plato en Ton van Otterloo, (Polygoon) Afdeelingen van de Italiaansche intendaïice-troepen op transport in de zóne van Marmarico bij Solloem H. G. F. L. Warnecke Groote gouden legpenning van de gemeente HET NIEUWE PROGRAMMA IN „HET ZUID” Noorwegen zijn er Hoe deze thans van gemeente wege geregeld is In den Princesse-Schouwburg Mg i <1 V Adres aan den Gemeenteraad t Veenkade Offe- Th. A. kerk, pfarrer uur 10 uur ds. P. van 49, uur en No. 17739 (Holland) schreven aan den slechten oogst en ge brek aan voedermiddelen. Koffie, kaas, melk en zeep Wat de uitdeeling van koffie betreft, is men in Zweden het beste af. Daar kan men n.l. 85 gram per week krijgen. In (Foto-archief) Wassenaar. Ned, Herv. Kerk (Schoolstraat), 10.30 uur ds. Honders, 3.05 u. ds. ten Kate. Kievitkerk, 10.30 uur ds. ten Kate. Ned. Protestantenbond, 10.35 uur ds. F. Kleyn. Blijkens de maandcijfers van het Statis tisch Bureau der Gemeente bedroeg het aantal inwoners der gemeente op 1 Sept, j.l. 508.080 (236.712 mannen en 271.368 vrouwen), tegen 506.291 op 1 Aug 1940 en 505.580 op 1 Juli 1940. Gisterochtend is door het college van B. en W. van ’s Gravenhage aan den directeur van het Openbaar Slachthuis, dr. H. C. F. L. Warnecke, als bewijs van gröote waardeering voor zijn be- wezen diensten, de groote gouden leg penning der gemeente uitgereikt. Slechts bij groote uitzondering wordt deze hoogste onderscheiding toegekend. In verband met de St. Nicolaasweek is extra zórg besteed aan het nieuwe pro gramma in ,,Het Zuid”, dat, een goede gewoonte getrouw, samengesteld is om aan ieders smaak tegemoet te komen. Dat de directie daar ook nu weer in is ge slaagd, behoeft nauwelijks betoog. .Alexander en Norel” zijn een sierlijk danspaar, dat elegantie paart aan een be- heerschte techniek. Meesleepend zijn hun tango’s, walsen en een potpourri naar moderne opvatting. Na hen volgen de Steffins, twee accordeonnisten, die vir tuoos hun fraaie instrumenten bespelen. Heel muzikaal klonken hun marschen, Schlagers, en een buitengewoon succes had de ouverture „Leichte Kavallerie”, Een succesnummer Van „The two Corellis” is de manne lijke partner een verbluffend lenig accro- baat, die bovendien in alle denkbare en ondenkbare houdingen jongleert. Een nummer, dat zich beter laat zien dan be schrijven. Alleraardigst is de buikspreekster Flo- rencette, die met haar pop een stemming van gullen lach weet te wekken. Tenslotte zijn er nog Nico de Vries en zijn voortreffelijke musici. Donderdagavond a.s., het avondje van Sinterklaas, wacht den bezoekers een speciaal surprise-programma. VEREENIGING „DENNENHEUVEL" De trekking voor de verloting ten bate van het Kinderverplegingsfonds van de vereeniging „Dennenheuvel” is thans de finitief vastgesteld medio Januari 1941. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur Heilig Avondmaal en 5 uur de heeren Susan en de Groot. Maranatha-kring, van Speykstraat 153, 3 uur de heer J. A. Bruyn, van Wasse naar. Onderwerp „De dagen van Noach” (Matth. 2437-42) m.m. van orgel en viool. Christen-gemeenschap, Veenkade 48, 10 uur heiligingsdienst, 4 uur Evangelie verkondiging, de heer W. F. v. d. Berg, van Schiedam. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Loosduinen. Sichtingskerk Bloemendaal, 10 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 13 Hoven, van Honselersdijk, 3.30 uur ds. J. Smelik, Leyenburg 9.30 en 11.15 u. ds. J. Smelik, 3 u. ds. P. van Hoven. Brood over het algemeen genoeg De hoeveelheid brood, die men kan krijgen, is over het algemeen toereikend voor de behoeften. In Denemarken geldt de broodkaart tegelijk voor meel. Het rantsoen meel is iets grooter dan dat van brood. In Zweden bedraagt het rant soen brood 1625 gr. (roggebrood). In plaats daarvan kan men 1 k.g. knaecke- brood krijgen, 1 k.g. beschuit of 1,25 k.g. meel. In Finland wordt ook het rantsoen brood vastgesteld volgens het beroep en den ouderdom. Hiervoor zijn bepaalde klassen ingesteld. In Noorwegen is voor de bevolking uitsluitend roggebrood ver krijgbaar gesteld, wittebrood is alleen verkrijgbaar op voorschrift van den dok ter. De hoeveelheid suiker, die verkrijgbaar wordt gesteld, is het hoogste in Zweden en in Denemarken. Beide landen waren ook in dit opzicht afhankelijk van het buitenland en behooren tot die. waar het verbruik van suiker in vredestijd het hoogste in Europa was. In deze landen is suiker, meer dan waar ook, een voe dingsmiddel. In Zweden krijgt men 500 gr. per week, in Denemarken een half ons minder, n.l. 450 gr. In Noorwegen heerscht ook op dit gebied zekere schaarschte, hetgeen zich afspiegelt in de beschikbare hoeveelheid, n.l. 200 gr. per persoon per week. Finland is er nog slechter aan toe. Daar bedraagt de we- kelijksche hoeveelheid 175 gr. per week. dr. L. A. M Riemens over: „Ik ben het Licht der wereld”. Geestelijk verkeer door mevr, van Wijngaarden. Spirit. Ethische Stichting, Prinsessegr. 23, 10.30 uur wijdingsdienst. Spr. de heer A Muis, van Rotterdam. Helderziende waarneming door mevr. Rosedana. Haagsche Ver. van Spiritisten „Harmo- nia”, geb. de Ruyterstraat 41, 10.30 uur de heer P. Offermans. Ned. Vereen, van Spiritisten „Harmo- nia. Diligentia. 10.30 u. wijdingsochtend mevr. Servaas-Smits-Peletier. Onderl. Vereen. Psychisch Leven, Huize „Bethel”, Spui 166, 10.30 uur wijdings dienst. Spr. mevr. Melczarek. Soefi-beweging, universeele eeredienst, Bazarstraat 20, 11 uur. Spr. mej. J. Ker- bert. Onderwerp: „Troost”. Scheveningen, Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. ringa. Remonstr. Geref. gem., aula Vrijz. Chr. lyceum, v. Stolkweg 35, 10.30 uur dr. W. Banning, van Bentveld. Ned. Herv. vereen., Mennickstraat 41, 10 uur en 5 uur leesdienst. Pinkstergemeente, Menninckstraat 7, 3 u. de heer P. Boot, van Delft. Evang. „De Heere zal voorzien”, Wim- pelstraat 2, 10 uur de heer A. de Weger, van Rotterdam, 4 uur de heer Vlaardinger- broek. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 10 uur en 3 uur ds. B. Hennephof. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeen- te, Visschershavenstraat 77, samenkomst, 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 6 uur ver- lossingssamenkomst. Leider kapitein J. Oord. uur en Theo Moens in een appache- creat Foto Back. Haagsche publiek hem zal waardeeren, in zijn onderhouden de conferences, vlotte liedjes en aardige imitaties. Undine von Medvey, die ook in een dansnummer optreedt, heeft zich gespe cialiseerd op het accordeon. Haar „Tien minuten Tirol” is een bijzondere attractie, welke zich in een hartelijk applaus mocht verheugen. Dan is er nog Johny Charley, de beken de snelteekenaar, die met virtuositeit zijn teekeningen op papier zet en bovendien „slachtoffers” onder het publiek zoekt, dat zijn werk met graagte aanvaardt. Het orkest Jac. Andy met zijn shownummers zal vandaag afscheid nemen. Morgen wordt hun plaats ingenomen door het bekende orkest van Tom van der Stap. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 uur en 6 uur mevr, van Geerensteyn. Vrije Gemeente, de Ruyterstraat 67, 10.30 uur de heer J. C. Wannée over Baptisten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, .10 uur prediking en 4 uur prediking, Doopsbediening en Heilig Avondmaal, ds. J. B. de Neef, 7.30 uur jongeliedensamenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur prediking en 4 uur Heilig Avondmaal, ds. J. de Jong. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking, ds. B. Fa bric, 5 uur Heilig Avondmaal, 7 uur jon- gelieden-werk, o.l.v. den heer J. Boes man. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap def Zevende Dags- Adventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur. predicatie (verschil lende sprekers) Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen komst. Zevende Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemëente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst, 6.30 u. verlossings- samenkomst. Leider adjudant v. Dalen. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst. 6.30 uur verlossingssamen- kpmst. Leider majoor G. Claeijs. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 6.30 uur verlossingssamenkomst. Leidster: majoor J. Franken. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 6.30 uur verlossingssamen komst. Leidster adjudante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205207, 10 uur heili gingssamenkomst, 6.30 uur verlossingssa menkomst. Leidster kapiteine A. Prost. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 6.30 uur verlossingssa menkomst. Leidster brigadier M. Scherer. Ned. Leger des Heils, geb. Lange Bees tenmarkt 108: 10 uur wijdingsdienst, ge leid door mevr, kolonel Kerkhoven, 7 u. verlossings-samenkomst. geleid door mevr, kolonel Kerkhoven, bijgestaan door eenige officieren van het hoofdkwartier. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a. 10.30 uur Gez. H. Mis. 4 uur Vespers en Lof. Oud Katholieke kerk. Juffrouw Idastr. no. 7, H. Dienst, 10 uur. Spirit. Christen Gemeente, Bovenzaal Plaats 22, 10.30 uur Aivents-dienst. Spr. De Vereeniging van Huiseigenaren „Onderling Belang”, de Vereeniging van Huis- en Grondeigenaren „Het Eigen dom”. de Vereeniging van directeuren van N.V.'s tot Exploitatie van Onroerend Goed en de bouwkundige Vereeniging „Onderneming en Vrijheid", alle geves tigd hier ter stede, hebben een adres aan den Gemeenteraad gericht naar aanleiding van het voorstel van B. en W om net verhoudingscijfer voor de st.raatbelasting wederom met te verhoogen. Zij merken op, dat de lasten op het onroerend goed, evenals het vorige jaar wederom met rond f 300.000, alsmede de opcenten van de Personeele belasting, zullen worden verhoogd; dat deze beide belastingen, zoowel voor de bevolking in het algemeen, als voor de adresseerende groep in het bijzonder, zeei bezwaarlijk kunnen worden gedragen eh op geen enkelen grond gerechtvaardigd kunnen worden, hetwelk in een memorie van toelichting nader wordt gemotiveerd Redenen waarom adressanten zich rich ten tot den Raad met het verzoek om het voorstel van B. e.> W. voorzoover het be helst verhooging der straat- en personeele belasting, te verwerpen. In verband met de verantwoordelijkheid. V’elke de Rijksoverheid op de gemeente besturen heeft gelegd ten aanzien van de verzorging van vluchtelingen uit door den oorlog getroffen plaatsen aldus schrij ven B. en W. aan den Gemeenteraad zou de Gemeente verplicht kunnen zijn geweest zoodanig in te grijpen in het werk van de Haagsche Stichting voor Rotterdamsche vluchtelingen (welke stich ting, op verzoek van den burgemeester dezer gemeente, na de oorlogsdagen als zelfstandige instelling die verzorging met gelden, welke de Gemeente voor die ver zorging ter beschikking van die stichting had gesteld, op zich had genomen), dat de zelfstandigheid der stichting nog slechts in schijn aanwezig zou zijn ge weest. Op dien grond hebben B. en W., met instemming van het bestuur der stichting, besloten om, gerekend te zijn ingegaan 1 November 1940, deze verzorging recht streeks door de Gemeente te doen ge schieden. B. en W. hebben den wethouder voor Sociale Zaken bereid gevonden om de zorg voor de vluchtelingen cp zich te ne men. Ten einde het beheer der vluchte- lingen-tehuizen zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn, hebben zij onder voorzitter schap van genoemden wethouder een commissie van beheer ingesteld, waarin, behalve het lid van den Gemeenteraad mej. M. Romme, zitting hebben twee door de genoemde stichting aangewezen per sonen en enkele directeuren van gemeen telijke diensten en bedrijven, wier mede werking voor de verzorging van de vluch telingen dikwijls noodig is. In die commissie hebben thans zitting de wethouder voor Sociale Zaken (voor zitter), mej. M. Romme, lid van den Ge meenteraad, de heeren A. M. Vorstman en jhr. M. van Karnebeek, bestuursleden der Haagsche Stichting voor Rotterdam sche vluchtelingen, de directeuren van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, van den Gemeentelij ken Geneeskundigen en Gezondheids dienst, van Gemeentewerken en van den Dienst der Stadsontwikeling en Volks huisvesting, de directeuren van den Dis- tributiedienst en de chef der afdeeling Sociale Zaken (secretaris) Als algemeen leider der tehuizen heb ben B. en W. met ingang van 1 Novem ber 1940 aangewezen den heer K. C. W. Rotteveel. De huishoudelijke werkzaamheden in de tehuizen worden door de vluchtelingen zooveel mogelijk zelf verricht. Aan som migen hunner wordt daarvoor een ver goeding toegekend. Aan dc leiders der tehuizen en aan de huishoudsters wordt overeenkomstig de gemeentelijke salaris- regeling een belooning verleend in ver band met de beteekenis van hun werk zaamheden. B. en W. noodigen den Raad uit aan een en ander zijn goedkeuring te verlee- nen. Tenslotte meenen B. en W. te dezer plaatse hartelijk dank te moeten betuigen aan het bestuur van de Haagsche Stich ting voor Rotterdamsche vluchtelingen en aan allen, die het bestuur in de afge- loopen moeilijke dagen hebben terzijde gestaan, voor de belangelooze hulp, welke zij aan de Gemeente voor de verzorging van de vluchtelngen hebben verleend. Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. J. D. v. d. Veen, en 3 uur ds. J. v. d. Wiel. Geb. Chr. Belangen, Oranjelaan 26. 10 uur ds. J. v. d. Wiel. Evangelisatiekring „Rijswijk”, Arcadia, Laan Hofrust 1, 3 u. Spr. de heer L. H. Heder ik. AANVANG 9 DECEMBER IN DEN RAAD De Gemeenteraad is in vergadering bij eengeroepen op Maandag 9 December a.s., te 10 en 2 uur, op Dinsdag 10 De cember te half tweeop Woensdag 11 December te 10 en 2 uur, en Donderdag 12 December te 10 en 2 uur, en zoo noo dig. volgende dagen op nader te bepalen tijdstippen. Behandeld zullen o.m. wor den de verhooging van de gastarieven na 1 Januari 1941 en de ontwerp-begrootin- gcn voor 1941 van de Gemeente en de Gemeentelijke bedrijven en -fondsen. Voorburg. Ned. Herv. kerk, Heerenstraat 10 uur ds. J. Roodenburg, 3 uur ds. G. J. Laar man, van den Haag (jeugddienst). Noor- derk'erk, Bilderdijklaan, 11 uur ds. A. Hoekert. Kinderkerk, Vreugd en Rust, 10 uur de heer G. M. J. v. Roessel. Effatha- kapel, 12 uur de heer C. L. Roseboom (voor doofstommen). Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. mr. W. S. de Vries, 3 uur ds. E. J. Dijk, van Vrijehoeve Grevelduin Ca- pelle. Effathakapel, 10 Uur cand. G. Win- demuller, 3 uur ds. mr. W. S. de Vries. Noorderkerk, 9.30 u. ds. E. J. Dijk, 3 uur cand. G. Windemuller. Een V.P.B.-correspondent schrijft Hoe staat het met de distributie en de levensmiddelenvoorziening in de Scandina vische landen? Er zij op gewezen, dat men in het Noorden verschillènde principes huldigt ten aanzien van de distributie. In Denemarken en Finland geschiedt de toewijzing per maand, in Noorwegen per week. In Zweden varieeren de toewijzin gen Aan den anderen kant heeft bijv. Finland voor brood en vet een regeling, volgens welke de toegewezen hoeveelheid afhankelijk is van het beroep en den ouderdom. Vet en boter zijn in Denemar ken en Zweden vrij van distributie. Of een en ander altijd in voldoende hoeveelheid te krijgen is, is een andere vraag. In Noorwegen moet men zich tevreden stellen met 250 gr. per hoofd en per week. In Finland wisselt de hoeveelheid naar gelang van beroep en ouderdom, af van 175 tot 420 gram per week. Zooals gezegd, is vet, boter, reuzel, enz. in Denemarken vrij. In Finland is de vetkaart tegelijkertijd geldig voor kaas. Voor 150 gr. boter of vet kan men bijv. 300 gr. kaas krijgen. Dat er in Fin land. het land, dat vroeger zooveel boter uitvoerde, zoo weinig vet of boter kan worden verstrekt, moet worden toege- Nieuw programma In het nieuwe programma, dat het Ta- bariscabaret voor deze week brengt is het Brusselofs kwartet, dat in het vorige programma zoo’n succes had, geprolon geerd. Het is een pittig dansnummer, dat in fraaie costuums een prachtige show weet te brengen. Zwierigheid, elegance, wordt gepaard aan lenigheid. Deze valt vooral op bij de danse oriëntale. Elk der leden van dit kwartet is een solist. Een hunner brengt nog een' Rumba terwijl ook Theo, de bekende conferencier - zanger is gebleven. In Pschorr dancing te Rotterdam waar hij resideerde is het zoo gegaan, dat hij na zijn eerste optreden geprolon geerd werd m er zeventien en een half jaar is ge bleven. Is het een wonder, dat hij hoopt, dat ook het 25 Jaar bij de Directe Belastingen Hedenmorgen is in het Eerste Kantoor Directe Belastingen door het personeel gehuldigd de heer J. A Kriek, schrijver le klasse, wegens het feit, dat hij 25 jaar in dienst is bij de Rijksbelasting. De jubilaris werd toegesproken door den Rijksontvanger den heer C, Meyer. U kunt met voldoening terugzien op uw moeien levensweg. Den rang van schrijver h>j de Belastingen hebt gij bereikt dank zij uw karaktereigenschappen. Enkele jaren zult u hier nog wezen. Dan zal een tijd van welverdiende rust voor u aanbreken. Als stoffelijk blijk van be- langstelling bood spr. een rookstel aan en aan mevr. Kriek bloemen. De heer G Beynvoort, chef van het kantoor, zag terug op de jaren, dat hij met den jubilaris samenwerkte. Nooit is er een verschil van meening tusschen ons gerezen en dat waardeer ik zeer Door uw plichtsbetrachting zijt gij steeds een voorbeeld voor de jongeren geweest. Wij zouden u niet graag willen missen. De voorzitter van „Madjoe”, de ver eeniging van oud-onderofficieren in Ned._ Indië, vertelde over de loopbaan van den heer Kriek in de Tropen. Hét was daar een zware tijd. In 1907 werd u korporaal en een jaar later sergeant. U hebt vele diensten aan den lande bewezen. Voor ons was u een uitstekend kameraad. De zilveren medaille hebt gij eerlijk ver. diend. Wij leden van „Madjoe” zijn trotsch op u. Namens de deurwaarders van het Eerste Kantoor feliciteerde de heer van Pan- huys den heer Kriek met zijn 25-jarig jubileum. Nadat nogseen toepasselijk gedicht was voorgelezen, dankte de heer Kriek met enkele woorden voor de hulde en de cadeaux. Ned. Protest, bond, Pulchri Studio (Lange Voorhout 15), 10.30 uur ds. H. W. Bloemhoff, van Heiloo. Remonstr gemeente, 10.30 uur dr. J. C. A. Fetter. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. A. Keu ter. Luth. gem., 10.30 uur ds. C. Riemers. Vrijz. Protestanten, Lutherkapel, Haver- schmidtstraat 57, 10.30 uur ds. A. E. F. Junod. Waalsche kerk, 10.30 uur dr. Eekman, van Amsteram. Duitsche kerk, 10.30 Kaetzke. First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Onderwerp„Oude en nieuwe too- verkunst of wel mesmerisme en hyp notisme ontmaskerd. Guldentekst Jes. 45 22. Duinoordkerk, 10 uur ds. Schoch met koor (Eén dienst met Avondmaal, Doop en Bevestiging door ds. Crëutzberg), 11.20 uur jeugdkerk jongeren, groepvorming. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur de heer A. de Vries, theol. cand. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur mr. A. G. Alma, theol. cand. Vrijz Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. A. Trouw. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. J. F. Kruyt. Vrijz. kinderkerk der Federatie, Wil helmina van Pruisenstraat 49, 10.30 uur mej. J. Hannema. Aula Gem. Lyceum, Stokroosplein 50, 10.30 uur mej. W. E. J. ten Dam Ham, kinderkerk. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannèmanstraat, 3 uur samen komst. Spr. de heer E. van Kamp. Onder werp „Nieuws” Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds. Th. C. Vriezen. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 3.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkérk, Pomonaplein, 10 uur en 3.30 uur ds. de Jong; Bilderdijk- school, Linnaeusstraat, 10 uur en 3.30 uur cand. J. H. Polman. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 3.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem. (Centrum) geb. Gas laan 46. 10 uur en 4 uur ds. E. van Dijk. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 10 uur en 3 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 4.15 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 4 uur Bijbellezing door den heer J. N. Voorhoeve. Onderwerp„Het beste ge leide”. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 3 uur ds. Vas- seur. Zooals reeds eerder is gemeld, heeft Winterhulp-Nederland gaarne het aanbod aanvaard van mevrouw Christine van Meeteren en haar tooneelgroep. om ten I bate van genoemde stichting een serie voorstellingen te geven. De eerste hier- j van hebben wij gistermiddag in den I Princesse-Schouwburg bijgewoond. Het nieuwe blijspel „Zeg maar jij te- j gen mij”, naar een Amerikaansch gege- ven door Christine van Meeteren be werkt, is ongetwijfeld amusant en onder houdend. De aardige opzet van de intrige wekt al dadelijk verwachtingen, die niet wor den beschaamd. Een jonge, ongehuwde voorvechtster van de vrouwen-emancipa- tie, haatster van de mannen, de liefde en het huwelijk, krijgt plotseling het bezoek aangekondigd van een rijke, oude tante, die terwille van een ruim jaargeld in den waan is gebracht, dat haar nichtje ge huwd is. Dank zij de vindingrijkheid van een vrijmoedig dienstmeisje slaagt Caroline (zoo heet de jonge dame) erin, door mid del van een advertentie zich de mede werking te verzekeren van een keurig jongmensch, dat zich pro forma voor den echtgenoot zal uitgeven. Wij zullen niet probeeren, in een kort bestek een schil dering te geven van alle moeilijke en dwaze situaties en avonturen, waartoe de comedie, welke de bazige tante wordt voorgespeeld, leidt. Er komen behalve de reeds genoemden nog aan te pas een oude oom van den pseudo-echtgenoot, een eeuwig verliefde vriend en een vriendin van de pseudo-echtgenoote, een malle detective (want de „heer des huizes” wordt voor een beruchten gentleman-in- breker aangezien en het geheele gezel schap wordt bijna ingerekend), de in stallateur van een helsch-leven makende alarminrichting tegen inbrekers en een politie-agent. Het is een heele reeks van vermakelijke tooneelen, maar die (het is een blijspel een gelukkig slot vinden als de eerst hevig kibbelende pseudo- echtgenocten elkander serieus in de armen vallen en graag besluiten om den val- schen schijn in werkelijkheid te doen ver- keeien. Van de vertooning, onder regie van Christine van Meeteren, kan veel goeds worden gezegd. In het bijzonder verdie nen Lien de Jong, Ton van Otterloo en Leni Plato een compliment voor de talent volle wijze, de vlotheid en de animo, waarmede zij, goed in den blijspeltoon, de rollen vervullen van respectievelijk Caroline, den pseudo-echtgenoot en de vrijpostige gedienstige. Dat de rol van de tante bij Christine van Meeteren in goede handen is, behoeft geen betoog; hetzelfde geldt voor Jan Boezer als de oom uit Schotland, terwijl Walter Ward een komische uitbeelding van den detec tive geeft en Willy van Driest (de vriend), Annie Martens (de vriendin) en Henry Kiehl het ensemble verdienstelijk com- pleteeren. Het applaus bewees ons, dat men zich met deze vertooning amuseerde. Lien de Jong kreeg bloemen. Wij herinneren eraan, dat ,,Zeg maar jij tegen mij” hedenavond en ook nog morgen (Zondag) middag en -avond in den Princesse Schouwburg wordt gegeven, we derom ten bate van Winterhulp-Neder land. Men amuseert er zichzelf èn helpt anderen! Het uitgebreid moderamen der Ned. Herv. Gemeente hier ter stede heeft be sloten met ingang van morgen geduren de de wintermaanden de Kloosterkerk ’s Zondags gesloten te houden. Ook de Nieuwe Kerk, die reeds wegens restau ratie gesloten was, zal in den winter niet worden geopend. Aangezien deze beide bedehuizen on der de twaalf Hervormde kerkgebou wen verreweg de koudste zijn en ook in normale tijden in hét koudste jaargetij de niet te verwarmen, nam de kerke- raad dezen maatregel. De kerkgangers die in deze bedehuizen plachten te ker ken, zijn nu aangewezen op de Groote- en de Zuiderkerk. die beide om tien uur aanvangen en de Willemskerk, waar de dienst ’s Zondagsmorgens om half elf begint. Noorwegen is dit kwantum reeds gedaald tot 60 gr., doch in Finland en Denemar ken is de toewijzing nog geringer, resp. 30 en 29 gr. per week. In Denemarken kan men, evenals hier te lande, thee krij gen inplaats van koffie, doch in sterk verminderde mate, n.l. 12 gr. thee per week. In de overige landen is de thee weliswaar niet in de distributie opgeno men, doch vrijwel nergens te krijgen. In Finland is zelfs de koffie-ersatz ge distribueerd. De rantsoeneering van le vensmiddelen, die niet onder de genoem de categorieën vallen, is slechts ten deele of in voorloopigen zin ingevoerd. Zooals reeds gezegd, kan men in Finland alleen kaas krijgen inplaats van boter. Dat ook in dit land, dat in vredestijd het hoogste melkverbruik van Europa had, de toewij zing van melk moest worden beperkt, tot 0,2 liter per dag en per volwassene, is voor dit volk wel een zware slag. Vleesch is, voor zoover het nog in voor raad is, vrij, behalve in Zweden, waar een voorloopige rantsoeneering is inge voerd. Andere goederen, zooals bijv. zeep, zijn weliswaar in Denemarken en Finland nog vrij, doch in Zweden en Noorwegen streng gerantsoeneerd. In Noorwegen is ook alle kleeding gerantsoeneerd, behalve zijde, schoenwerk en gummi eveneens. Benzine en petroleum zijn natuurlijk overal gerantsoeneerd, hier en daar ook de kolen. Bovendien zijn in verschillen de landen bepaalde artikelen niet meer in voorraad, zoodat het geen zin zou heb ben ze te rantsoeneeren. Noorwegen en Finland zijn er ’t slechtst aan toe. Finland heeft, dank zij zijn goe de organisatie, nog wel geen honger ge leden, doch men ziet den komenden win ter met bezorgdheid tegemoet. Men hoopt algemeen op een vermeerderden toevoer van graan uit Rusland en een vermeer derden toevoer van vleesch en suiker uit Denemarken en de .Vereenigde Staten Ook Denemarken en'Zweden stellen uit breiding der distributie in uitzicht, als de politieke toestand onveranderd blijft. ”7^ y

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9