Vergeet het niet! Grootscheepsche aanval op Londen het oversteken Een oefening m van een rivier I 1 i Maandag 2 December. No. 17740. 1940. Bezoek van Southampton zwaar geteisterd Lotharingen en het Saar- gebied vormen voortaan de Westmark De nieuwe verordening op de loonregeling 1 A s i De succesvolle actie der Duitsche torpedojagers Dokterstelefoon: s I VERDUISTEREN van 5.30 uur n.m. tot 9.30 uur v.m. den Rijks commissaris aan Assen 1 A i A ft I I i Het Duitsche weermachtbericht v.m. Deskundigen by den Wederopbouw No. 394920 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Inspectietocht door Drente 5 V s V 5 I 5 Maan: 2 Dec. op 11.55 onder 9.11 n.m. 3 Dec. op 12.33 n.m. onder 10.17 n.m. Duitsche pioniers brengen tijdens een oefening een stuk geschut over een rivier. Zij gebruiken hiervoor door middel van balken en planken aan elkaar gekoppelde rubberbooten. (Hoiiantd) Een nadere toelichting Schuilkelders in den Helder en Vlissingen Vertegenwoordigers van den alge meen gemachtigde in verschillende gemeenten Talrijke branden in Southampton 1 HAAGSCHE COURANT PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIKN: n.m. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct tegelijkertijd bommen voor op uur aan be- schepen met torpedo’s aan te vallen. Door tijdig en welgericht afweervuur van de oorlogsbodems, die de stoom schepen beveiligden, werden de Engel- sche vliegtuigen bij hun herhaalde aan- valspogingen gedwongen rechtsomkeert te maken. Alle uitgeworpen torpedo’s misten hun doel. de 2 de van ge- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35^37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Ter bijwoning van het concert van het Schneiderharnkwartet Over het succes van de actie der Duitsche torpedojagers zijn thans, naar meldt, verkenningsrappor- t luchtwapen ontvangen, behalve de Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. vun. het volgend com- A Naderhand binnengekomen berich ten doen zien, naar het D.N.B. ver neemt, dat de daar aangerichte schade buitengewoon omvangrijk en zwaar is, zoodat deze aanval behoort tot de ondernemingen, die den laatsten tijd de duurzaamste gevolgen gehad hebben. De terug- keerende bemanningen verklaren, dat de brandhaarden over het ge- heele gebied, dat voor de bewape ning van belang is, verspreid zijn. Eenstemmig maken zij melding van omstreeks 70 branden, waaronder een geheele reeks reusachtige branden met steekvlammen bijzon der opvalt. Bekende Duitsche vlieger vermist Luitenant-kolonel Helmut Wick, de commodore van het bekende Richthofen- eskader en drager van het ridderkruis met het eikenloof is op 28 November van Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. zullen vertegen- verschillende ver in den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft het Duitsche luchtwapen opnieuw een grootscheepschen aan val op Londen ondernomen. Golf na golf vloog over de stad en wierp bommen van zwaar en het zwaar ste kaliber, o.a. op Paddington, Kensington en Battersea. Gewel dige branden verlichtten de stad en wezen den aanvallenden vlieg tuigen den weg. Ook andere voor den oorlog belangrijke doelen als Liverpool, Birmingham en Ply mouth werden met succes aange vallen. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksministet dr. Seyss-Inquart, heeft in gezelschap van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie, S.S. Oberführer, dr. Wim mer Zaterdagavond een concert in As sen bij gewoond, gegeven door het Schneiderharnkwartet, waarbij tevens tegenwoordig waren de Beauftragte voor de provincie Drente van den Rijks commissaris. gouwleider Thiell en' een aantal Duitsche civiele en militaire autoriteiten, benevens een aantal Neder landsche autoriteiten uit de Noordelijke provincies. Gisteren hebben dr. Wimmer en gouwleider Thiell een inspectietocht door Drente gemaakt en daarbij o.a. een bezoek gebracht aan het nog in goeden toestand verkeerende hunebed bij Em men en aan de veenderijen. Te Emmen had de begroeting plaats door burge meester Bouma, die een overzicht gaf van de sociale en cultureele problemen in deze streek. s 5 5 een vlucht boven vijandelijk gebied, tij dens welke hij zijn 56sten tegenstander neerschoot, niet teruggekeerd en wordt sindsdien vermist. Wiek wordt door de Duitsche pers gehuldigd als een van de beste en moe digste vliegers van het Groot-Duitsche luchtwapen. In zijn militaire loopbaan maakte hij zeer snel carrière. In Sep tember 1938 tot luitenant benoemd, be haalde hij binnen een tijdsverloop van 2 jaar den rang van luitenant-kolonel gn commodore van het roemrijke eskader, dat de overlevering van den meest suc cesvollen Duitschen jachtvlieger waar dig vertegenwoordigde. Na zijn twintig ste overwinning in de lucht overhan digde rijksmaarschalk Göring hem op 1 September van dit jaar het ridder kruis van het Ijzeren Kruis. Enkele we ken later ontving hij van den Führer als vierde officier van de Duitsche weermacht het eikenloof behoorende bij het ridderkruis. De Duitsche pers geeft uiting haar hoop, toch nog een gelukkig richt van dezen als vermist opgegeven vlieger te ontvangen. De branden bij de electrische cen trale en de treffers op het kadegebied, vooral op de nieuwe proefkade, leveren het ondubbelzinnige bewijs van de trefzekerheid der Duitsche gevechts- vliegers. Boven de geheele stad ver spreidde zich een reusachtige rook- Wt>lk, toen de laatste eskaders de terug- 'cis aanvaarden. Deze rookontwikke ling d nkt haar ontstaan hoofdzakelijk aan olietanks, die door de bommen in brand geraakt zijn. Het vurige schijn sel en de reusachtige rookwolk waren Engeland'! geweldige moeilijkheden Het D.N.B. meldt uit New York De onlangs uit Londen naar New York teruggekeerde leider van het Londensché bureau der „Associated Press”, Thomp son, schrijft in een artikel over den toe stand in Engeland Het bombardement op de Engelsché steden dringt langzaam maar voortdurend als een mes tot de levens organen van Engeland door. Het heeft geen zin de aan militaire doelen berok kende schade te verkleinen. De bombar dementen op de Engelsche bewapenings- centra staan gelijk mét een langzame wur ging. Of de Britsche industrie het zal uit houden, hangt minder van het moreel der arbeiders dan wel van een voldoenden voorraad schepen en vliegtuigen af. En geland heeft minstens 715 torpedojagers noodig, wil het zijn aanvoer beschermer^ Ook iri financieel opzicht zijn er gewel dige moeilijkheden ontstaan, welker op lossing de totale oorlog zeer bezwaarlijk maakt. Zij betreffen niet alleen de finan ciering van den oorlog, maar tevens dé financiering van de wederopbouw der tal- looze door bommen verwoeste belangrijke installaties. Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 A In een massale bijeenkomst in de historische zaal van den Wartburg te Saarbrücken heeft gouwleider Bürckel verslag üitgebracht over de bevolkings- uitwisseling in Lotharingen, die thans voltooid is. De gouwleider motiveerde de genomen maatregelen, waardoor be reikt is, dat aan de komende Westelijke grens van Duitschland voor altijd een duidelijke toestand is geschapen, zoo dat om dit grensgebied geen oorlog meer behoeft te worden gevoerd. Het testament van Richelieu is verscheurd. Thans geldt het beginsel, dat tot aan de grenzen van het Duitsche Rijk slechts Duitschers behooren te wonen. Met den terugkeer van Lotharingen tot het Rijk is, aldus Bürckel, 'in de geschiedenis een periode afgesloten, die overoud Duitsch land bevrijd en een politiek onrecht hersteld heeft. Er is daarmede een einde gekomen aan den eeuwenlangen strijd om den Rijn. Binnen dit gebied zal men tot vol ledige economische en politieke samen smelting van Saarpalts en Lotharingen komen. De gemeenschap en haar gouw heeten voor alle tijden „Westmark”. Er is dan ook geen politieke gouw Lotharingen en geen politieke gouw Saarpalts meer. Deze gouw zal van nu af aan volgens den wil van den Führer altijd „Westmark” heeten. Overdag beperkte de activiteit der Duitsche vliegtuigen zich tot gewapen de verkenning. Hierbij werd geconsta teerd, dat te Plymouth nog steeds zware branden woeden, vooral in de tankinstallaties. Londen is in den loop van deze vluchten opnieuw met bom men bestookt. gisteren in de vroege ochtenduren van buitengewoon grooten afstand zicht baar. Dat de Duitsche gevechtsvliegers, die denzelfden nacht tegen Londen op traden, hun doelen goed hebben ge troffen, blijkt uit de beschrijvingen van de hierbij betrokken bemanningen. Duitsche vliegtuigen hebben gister avond vastgesteld, dat te Southampton nog steeds talrijke branden woedden. Boven de stad hingen machtige rook wee de hulpkruiser geopereerd heeft, wolken, die tot ver boven het Kanaal dreven. gevers- en werknemersorganisaties, wor den gesloten. De staat zelf was slechts bevoegd, wanneer het algemeen belang het eischte, gesloten collectieve arbeids overeenkomsten of afzonderlijke bepalin gen algemeen verbindend, d.w.z. ook voor de niet-aangesloten ondernemingen ver bindend, te verklaren, de onverbindend- heid van collectieve arbeidsovereenkom sten of van afzonderlijke bepalingen uit te spreken of verbindendverklaringen in te trekken. De staat had echter niet de mogelijkheid, zelf regelend in te grijpen in de totstandkoming van de loonen en arbeidsvoorwa arden. Het principe der nieuwe verordening De nieuwe verordening houdt in het algemeen aan het principe vast, dat slechts de partijen bij de c.a.o., meestal dus de werkgevers- en werknemersorga nisaties, bevoegd zijn, een c.a.o. te slui ten. Zooals echter het bedrijfsleven en de economie van een volk door den staat moeten worden geleid, willen zij aan de belangen der gemeenschap geheel dienst baar worden gemaakt, zoo kan ook de loonvorming staatsinmenging niet ont beren. Deze verordening zou daardoor de geheel vrije loonvorming door collectieve arbeidsovereenkomsten in zekere mate moeten beperken. Zij maakt collectieve arbeidsovereenkomsten afhankelijk van goedkeuring van hoogerhand, voor zoo ver zij loon- en salarisverhoogingen be treffen. Bovendien verbiedt zij, bepalin gen op te nemen, welke loon- en salaris verhoogingen automatisch van voorwaar den afhankelijk maken, welke de ar beidsverhouding niet onmiddellijk raken, bijv, van de ontwikkeling der prijzen. De vergunningen Dezelfde bepalingen als voor collec tieve arbeidsovereenkomsten gelden na tuurlijk ook voor arbeidsovereenkom sten, welke op andere wijze tot stand zijn gekomen. Verder maakt de veror dening alle andere loons- en salarisver hoogingen afhankelijk van een vergun ning, welke niet reeds als collectieve regelingen aan vergunningen zijn onder worpen. De verordening vervangt hier door het tot nu, toe geldende verbod van loonsverhoogingen van den Duitschen Heeresgruppe-befehlshaber van 17 Mei 1940. Zij verruimt echter dit verbod met inachtneming van de door de prijsstij ging veranderde economische en socia le toestanden in zooverre, dat zij loons verhoogingen toelaat, wanneer zij goed gekeurd worden door den Staat, ver tegenwoordigd door de rijksbemidde- laars. Mede door de reeds eerder uit gevaardigde verordening over het ver bod van loons- en salarisverlagingen heeft de Staat het thans in de hand, de ontwikkeling der loonen naar beneden en naar boven zoo te leiden, als ge- eischt wordt door het algemeen belang, met inachtneming van de belangen der werknemers. Evenals de Staat onge gronde loonsverlagingen moet verhin deren, moet hij echter ook erop letten, dat ongecontroleerde loonsverhoogingen welke het algemeen belang schaden, achterwege blijven. Dit sluit echter niet uit, dat bijv, te laag gebleven loonen, ongerechtvaardigde verschillen tus schen het loonpeil in de verschillende plaatsen of tusschen de verschillende leeftijdsgroepen en dergelijke worden opgeheven. Steeds echter moet er acht op geslagen worden, dat ongewenschte terugslag op het economisch evenwicht en storingen in de prijsverhoudingen worden vermeden. Natuurlijk mag daar bij ook niet worden vergeten, dat, even als de Nederlandsche economie met die van geheel Europa nauw vervlochten is en vervlochten zal blijven, ook de loonen en salarissen in dit algemeen kader moeten passen. Op de in het „Verordeningenblad” nr. 39 opgenomen verordening van den Rijkscommissaris betreffende regelin gen van loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden, welke verorde ning wij hebben opgenomen in ons blad van j.l. Zaterdag heeft de leider van de afdeeling sociale zaken van het Rijkscommissariaat mentaar gegeven Da totstandkoming van loonen, salaris sen en andere arbeidsvoorwaarden voor groepen van ondernemingen was totnutoe 2 uitsluitend voorbehouden aan de regeling ft door collectieve arbeidsovereenkomsten, f. Volgens de wet van de collectieve ar- beidsovereenkomst van 1927 konden de collectieve slechts door de in de wet speciaal ge- De aanvallen waren zoo hevig en doeltreffend, dat het de brandweer niet gelukte de ontstane branden te beperken. Hierbij deed zich voorname lijk het vernielen van een waterlei dingsbedrijf gevoelen. Gisteren tegen den ochtend nam het vuur steeds groo- teren omvang aan, zoodat zich boven het Kanaal een zware zwartgele rook wolk uitspreidde, die tot in Cherbourg te zien was. Men vermoedt, dat gewel dige voorraden die voor de levensmid delenvoorziening van Londen in South ampton waren gelost, vernietigd zijn. Aan de Kanaalkust is het tot ver scheidene luchtgevechten gekomen. Bij een der herhaalde pogiftgen van den vijand om de Duitsche ravitailleerings- verbindingen met zee in het ongereeds te brengen, hebben Engelsche snelboo- ter voor de Schelde een Duitsch stoom schip aangevallen. De escorteerende patrouille-vaartuigen bestreden vijandelijke vaartuigen en troffen snelbooten zoo zwaar, dat met het ver lies ervan rekening moet worden ge houden. Een derde boot werd zwaar beschadigd. Het Duitsche stoomschip, dat in staat was gebleven zich drij vende te houden, kon worden binnen gesleept het D.N.B. 1 ten van het volgens welke de vijand beide groote torpedojagers, die tot zin ken gebracht zijn, zooals vermeld in het bericht van het opperbevel van de Weermacht, nog meer verliezen geleden heeft Afzonderlijke gevechtsvliegtui gen meldden, dat zij op den morgen na het gevecht in de omgeving van het tooneel van den nachtelijken strijd tusschen de torpedojagers twee groote olievlekken met een doorsnee van rond een kilometer hebben waargenomen. In het eene geval zagen de Duitsche vlie gers reddingbooten in de olievlek en in de buurt 5 torpedojagers. In de andere vle^ staken wrakstukken om hoog. Op een derde plaats werden 2 brandende torpedojagers waargenomen, die door andere torpedojagers met groote snelheid in zig-zag varend in veiligheid werden gebracht. Op een vierde plaats in het gebied ten Zuid westen van Plymouth werd een vijan delijke torpedojager in zinkenden toe stand aangetroffen. Engelsche torpedo-aanvallen afgeslagen In den loop van Vrijdagmiddag heb ben Engelsche torpedovliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt, op de Noordzee herhaaldelijk getracht Duitsche stoom de Rijksbemiddelaars verzekeren de uniforme toepassing van de verorde ning. Nadere mededeelingen hieromtrent zullen later nog worden gepubliceerd. Bij de verregaande inschakeling van de Rijksbemiddelaars bij de totstandko ming van de loon- en andere arbeids voorwaarden was het consequent, aan dezen ook de tot nu toe aan dén secre- taris-generaal voorbehouden bevoegdhe den tot verbindend- en onverbindendver- klaring van collectieve arbeidsovereen komsten over te dragen. De Rijksbemiddelaars worden daar door tot dragers van een hoogst verant woordelijke en voor het openbare leven hoogst belangrijke taak. Kortweg ge zegd drukt op hen de zorg voor de ver zekering van den arbeidsvrede. De verordening is tezamen met verordening omtrent het verbod verlaging van loonen en salarissen eigend, de noodige rust en orde in het arbeidsleven te brengen. De economi sche ontwikkeling en de veranderingen in het prijsniveau hebben ook op het gebied der loonen in den laatsten tijd een zekere beweging teweeggebracht. De verordeningen scheppen de vereisch- te juridische basis voor de maatrege len, welke genomen moeten worden om, met inachtneming van de sociale be langen van de werknemers het even wicht tusschen loonen en prijzen te doen ontstaan en daarmede storingen in het economische en openbare leven te voor komen, welke tenslotte ook voor de werknemers slechts schadelijke gevol gen zouden kunnen hebben. Onmiddedijk na den oorlog had een groot deel van de bevolking van den Helder de stad verlaten en elders een wijkplaats gezocht. Het gelukte om de inwoners naar hun woonplaats terug te krijgen. Echter kwamen daarna nieuwe bombardementen, tengevolge waarvan de bevolking opnieuw in angst de stad verliet. Voor de Vordering van het wederopbouwwerk is het echter van groot belang, dat de menschen ter plaatse blijven. Dit brengt mede, dat •dan ook voor een zekere bescherming, gezorgd moet worden. Voor Vlissingen gelden ongeveer dezelfde overwegingen. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw heeft nu de beschikking gekregen over een crediet om in beide genoemde plaatsen schuilkelders te bouwen. In den Helder zullen 30 schuil plaatsen op korten termijn gebouwd worden, waarvan elk plaats biedt aan 50 personen (zitplaatsen). In Vlissingen zullen 6 van deze schuilplaatsen ver rijzen, welke iets kleiner zijn. De bouw van deze schuilplaatsen geschiedt door het bureau van den algemeen gemachtigde voor den Weder opbouw in overleg met den inspecteur der luchtbescherming, den heer van Batenburg. Southampton is gisteren sedert het invallen der duisternis opnieuw door een ononderbroken reeks Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen. Na mid dernacht duurden de aanvallen nog voort. Op deze voor den invoer van vitale goederen bijzonder belangrijke haven werden weder bommen van elk kaliber geworpen. Bedrijfsgroepen Terwijl de verordening aan den eenen kant het principe aanhoudt, dat de C.A.O. wordt gesloten door werkgevers •n werknemersorganisaties, legt zij aan den anderen kant de grondslagen voor de juridische mogelijkheid de loonen en salarissen en andere arbeidsvoor waarden ook dan voor heele bedrijfs groepen te regelen, wanneer dit ter .bescherming van de bedrijfsgenooten noodig blijkt, doch een C.A.O. niet tot stand komt of bij gebrek aan wettelij- ken grondslag niet kan worden gesloten. De Staat kan in dergelijke gevallen op eigen initiatief en eigen gezag bindende regelingen treffen en wel voor heele be drijven, voor afzonderlijke ondernemin gen en voor afzonderlijke arbeidsver houdingen. Uitdrukkelijk is echter de bepaling opgenomen, dat de regeling van staatswege geëischt moet zijn door het belang van de bescherming der wer kenden. De taak der Rijksbemiddelaars uitgebreid Tot het verleenen van de in de ver ordening voorgeschreven vergunning zijn, op grond van een uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken de Rijksbemiddelaars bevoegd. Deze autoriteiten zijn tevens belast met de regeling van loons- en arbeids voorwaarden buiten het kader van de C.A.O. De aangeslotenen bij een C.A.O. alsmede iedere werkgever en werkne mer kunnen zoodoende zich in de toe komst voor alle kwesties van loon, sa laris en andere arbeidsvoorwaarden tot deze instanties wenden. Speciale richt lijnen van den secretaris-generaal voor Om den wederopbouw zoo krachtig mogelijk te stimuleeren en voor een vlotte en onmiddellijke behandeling van alle problemen, verband houdende met den wederopbouw, zorg te dragen, is de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. Ringers, voor nemens een aantal deskundigen te be noemen, welke hem woordigen in de woeste plaatsen. Deze deskundigen zullen belast wor den met de leiding van de voorberei ding en uitvoering van de civiel-tech- nische werken in bepaalde gemeenten, zoo zoover deze werken verband hou den met den wederopbouw. Dit zal natuurlijk geschieden in samenwerking met de gemeentebesturen. Voor Mid delburg is dr. ir. Ringers reeds tot een benoeming overgegaan en heeft als zoo danig aangesteld den heer C. van Boven, oud-kapitein der Genie. Bij het vallen van de duisternis zijn Zaterdag, naar het D.N.B. verneemt, formaties van de Duit sche luchtmacht opgestegen een concentrischen aanval Southampton. Reeds te 7.30 waren talrijke bommen van alle kaliber op de doelen gewor pen. Er braken 8 groote branden uit, die den volgenden Duitschen eskaders den weg wezen. Op de belangrijkste doelen, den hoofdspoorweg LondenSouthampton, de droogdokken en de fabrieken, wer den bommen geworpen. Terwijl een deel der Duitsche gevechtsmachines de stad Southampton bombardeerde, was een andere aanvalsgroep onderweg naar Londen, om ook daar het werk der vernietiging tegen de Britsche ver zorging voort te zetten. Het weer was bijzonder gunstig, daar het met zijn half bedekten hemel de nadering ver gemakkelijkte en tegelijkertijd een goed richten-der bommen mogelijk maakte. „Vrije jacht” boven Engeland Talrijke Duitsche jachtvliegtuigen zijn gisteren in den loop van den dag opgestegen voor vluchten naar Zuid- Engeland, waar zij trachtten, in vrije jacht met de Engelsche jagers in con tact te komen. De Duitschers schoten alle tegenstanders, die zij tegenkwa men, in totaal 13, neer. De overige onttrokken zich aan den strijd. De Duitsche verliezen bedroegen 2 vlieg tuigen. Duitsche bommenwerpers hebben gis teren bóven de Zuidkust brand- en brisantbommen laten vallen, terwijl het opruimingswerk nog gaande was in de puinhoopen van de haven van South ampton. Londen is in den nacht van Zaterdag op Zondag tweemaal aange vallen. Ook uit Zuidwest-Engeland, Zuid-Wales, de Midlands, Liverpool en andere deelen des lands kwamen be richten ever luchtaanvallen binnen. Van Engelsche zijde wordt toegegeven, aldus het D.N.B., dat in Southampton zeer zware schade is aangericht. De groote haven, zoo wordt hierover van Amerikaansche zijde gemeld, was blootgesteld aan den hevigsten lucht aanval sinds het uitbreken van den oorlog, welke pas eindigde in de eerste uren van gistermorgen. In den afgeloopen nacht he^ft het Duitsche lucht wapen een grootscheep schen aanval,ondernomen op een vitale haven aan de Kanaalkust. Het Britsche luchtwapen liet zich in dezen nacht niet zien. Bij de luchtgevechten van gisteren werden 6 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten, 4 eigen toestellen worden vermist. Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend Een Duitsche hulpkruiser, die in overzeesche wateren opereert, meldt als totaal resultaat van zijn actie tegen de koopvaardij het tot zinken brengen van 79.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte. Dit cijfer omvat nog niet de resultaten van de mijnen, waar- ft arbeidsovereenkomsten -- - ft noemde partijen, in den regel de werk- (Jnvorc. on wnrlrnorrorcnrffQnicnfioc WAr. A s A ft A S

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1