De Fransche Hooge Commissaris Chiappe omgekomen MENTHOREX y Aspirin een pMiCtiich tye&hthk? on re etalages steunpunten De strijd ter zee De Italiaansche weermacht- berichten Amerika leent Tsjoeng- king honderd millioen dollar zeeslag bij Sardinië B De kwestie van de HAAGSCHE COVE ANT paff 2 G*.. Engelsche duikboot vergaan I JAPAN, Alpendivisie onderscheidt zich bij tegenaanval Levendige luchtactie Grieksche front is niet te I Zijn vliegtuig door de Engelschen in brand geschoten en in zee gestort Jean Chiappe Tot steun der valuta en voor metaalaankoopen Buitenlandsche pers bezoekt Italiaansche oorlogsbodems Het ECHTE vervangen X ZWEDEN Minister Sköld over de defensie I helpen U op iveg Portugeesche uitnoodiging aan den Paus? BRITSCH-INDIE VE REENIGDE STATEN Admiraal Stark over de vloot ITALIË ROEMENIE ENGELAND PIERLOT IN GEVAAR Ook besprekingen van Argentinië met de Vereenigde Staten aan het RUSLAND. CHINA Het verdrag tusschen Nanking en Tokio MEXICO De prèsidentswisseling Maandag 2 Dec. 1940 le bl. Amerika en het Engelsche verzoek om schepen F 1 o te zich aan schikbaar gesteld. neergeschoten. Valetta bin* bij- BIJ KOEK PIET HEIN-ZOUTKANSTRAAT HOEK PASSAGE SPUISTRAAT Het de de is aan een De büi- een de den zijn. dat ne der zijn nieuwen Manuel Avila I Foto-archïef) LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT Naar het ministerie van oorlog bekend maakt, is Zaterdag een legervliegtuig in de Koreaansche provincie Kaisjoe veron gelukt. In het gebergte geraakte het toe stel in een dikken mist en stortte neer ter wijl het naar landingsgelegenheid zocht De 6 inzittenden, onder wie generaal-ma joor Koesoenoki werden gedood. - het veilige middel tegen elke verkoudheid 60 cent per potje bip Apothekers en Drogisten Aön am- Don- derdag door den Paus in particuliere audiëntie is ontvangen, knoopt men Lissabon wederom gissingen vast *—1*1* A A *3 X X1 L x »3 Portugees*che regeering den Paus L— X A *3 X J -3 - J - den oorlog naar Portugal te komen, in dien Rome ernstig gebombardeerd zou worden. Volgens een der geruchten, wel- den Buitenlandsche den volkscommissaris Zaken, Losovski, van Lenin- Dat geldt zeer zeker ook voor ge neesmiddelen. Neem ASPIRIN dan weet U, het betrouwbaarste en zuiverste middel te hebben tegen verkoudheid, griep en rheumatiek. Let op den oranjebend.' |fBAYERP - De reactie in Japan Domei meldt uit Tokio, dat de woord voerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken, sprekende over de Amerikaansche leening aan het be wind van Tsjang kai sjek heeft ver klaard, dat ten aanzien van deze reactie van Washington op het tusschen Tokio en Nanking gesloten verdrag niets valt op te merken. Het is mogelijk, dat de regee ring te Nanking eenige maatregelen on derneemt als gevolgvan den nieuwen toestand welke door dit optreden van Washington is ontstaan. De aankondiging van president Roosevelt, dat de helft van de leening van 100 millioen dollar voor Tsjang kai sjek gereserveerd blijft, voor de stabilisatie der valuta van Tsjoengking noemde de woordvoerder zeer belangwek kend maar, zoo voegde hij hieraan toe, wij hadden zoo iets verwacht als gevolg van de besprekingen, van Soeng, die ge- ruimen tijd in de Vereenlgde Staten vertoefd heeft om over deze leeningen te onderhandelen. De minister van defensie Sköld heeft in een rede te Norrköping voor den Zweedschen rijksbond der nationale ver dediging verklaard, dat er thans een nieuwe legerorganisatie in Zweden dient te komen. Reeds sinds eenige maanden is men met de voorbereidende werk zaamheden daartoe bezig. Zweden moet in staat zijn op elk oogenblik te kunnen ingrijpen ter verdediging van elk punt f eerstvolgende jaren geschieden. Roosevelt’s eerste internationale maatregel na zijn verkiezing Het bericht,- dat de Vereenigde Staten opnieuw een leening verstrekken aan de regeering van Tsjoenking, wordt door alle An\eriKaansche bladen op de voorpagina gepubliceerd, die hierin een duidelijk berekend antwoord van Wash ington zien op de onderteekening van het verdrag tusschen Tokio en Nanking. Het besluit om Tsjang kai sjek deze leening te verstrekken, is wellicht reeds eerder genomen, maar aldus meenen de bladen de regeering heeft de be kendmaking ervan doen samenvallen met het sluiten van het verdrag, ten einde de politieke uitwerking ervan te verhoogen. De „Washington Post" noemt dezen stap van president Roose velt zijn eersten grooten internationalen maatregel sedert zijn herkiezing, waar door niet alleen het Chineesche verzet wordt versterkt, doch ook de hulpver- leening van de Sovjets aan Tsjang kai sjek wordt aangemoedigd. De „Star” Gisterochtend heeft een twintigtal buitenlandsche journalisten, vertegen woordigers van dé belangrijkste bladen in de Vereeenigde Staten, Duitschland. Japan. Zwitserland. Zuid-Slavië. Zwe den, Hongarije en Spanje, een bezoek gebracht aan de in een Italiaansche Britsche Kruiser met dooden en gewonden te Gibraltar aangekomen De Britsche kruiser „Berwick” is te Gibraltar aangekomen met 7 dooden, onder wie een officier, en 9 gewonden aan boord. Het A.N.P. meldt uit Lissabon: het bericht, dat de Portugeesche bassadeur bij den Heiligen Stoel «3 *3 1 A*» Li A - A X A «*A X A audiëntie is ontvangen, knoopt Lissabon wederom gissingen vast met betrekking tot de mogelijkheid, dat de Portugeesche regeering den Paus zou hebben uitgenoodigd, voor den duur van dien Rome ernstig gebombardeerd T- ke in Lissabon de ronde doen, zou deze uitnoodiging Donderdag bij de audiën tie te Rome zijn gedaan, volgens een ander dateert zij van den eersten tijd na de Italiaansche deelneming aan oorlog en zou zij ook aanvaard Sommigen meenen zelfs te weten, de Paus eventueel zijn intrek zou men in het vroegere klooster Maera, niet ver van Lissabon. Intusschen moeten al deze geruchten met de grootste reserve bezien worden, omdat een bevestiging voorloopig niet te verkrijgen is. Zuidslavisch schip vermist De „Dubrovniker” scheepvaartmaat schappij deelt mede, dat zij niets hoort van haar schip „Durmitor”, (94Ö0 ton) dat 2 maanden geleden met een lading zout naar Japan is vertrokken. Britsch schip getorpedeerd Mackay Radio heeft een radio-telegram opgevangen, volgens hetwelk het Britsche schip „Goodleigh” <5448 ton) getorpedeerd is. Pierlot en andere leden der Belgische regeering onlangs Carlton-hotel te Londen, toen bombardeerd werd. Camille chef van het kabinet van den minister van koloniën, kwam om het leven. Ook financieele hulp aan Griekenland Onderstaatssecretaris Sumner Welles heeft, naar United Press meldt, ver klaard, dat momenteel onderhandélin- gen worden gevoerd tusschen vertegen woordigers van het ministerie van financiën en den Griekschen gezant over de vraag welke directe hulp de Vereenigde Staten aan Griekenland kun nen geven. Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidde als volgt Aan het Grieksche front werden her- nieuwdè vijandelijke aanvallen afgesla gen door onze troepen. die een krach- tigen tegenaanval deden. De Alpen divisie onderscheidde zich in het zender. In Noord-afrika werden gemotori seerde vijandelijke strijdmiddelen door onze escadrille, die in het gebied van El Auenat een aanvalsverkenning uit voerde, met bommen van klein kaliber bestookt en op de vlucht gedreven. Twee vijandeiijke vliegtuigen lieten boven Menelao (Cyrenaica) bommen vallen, die geen slachtoffers maakten, noch schade veroorzaakten. In Oost-AIrika werd éen vijandelijke aanval op Gallabat afgeslagen. Een voor ot s gunstig gevecht speelde zich af te Iregri (ten Westen van het Ru- dolfmeer). Na zes uur strijd werd de vijand op de vlucht gedreven, met achterlating van 72 dooden, onder wie een officier, verscheiden gewonden, wapenen en 3 vrachtauto’s met mate riaal en munitie. Onze verliezen zijn geringer. LEDEN VAN HET NATIONALE CONGRES GEARRESTEERD Te Bombay zijn gisteren 5 leden van het Indische nationale congres wegens Voorbereiding van een ongehoorzaam- heidsbeweging gearresteerd. De Brit sche druk op de Indische nationale be weging en haar; leiders neemt dagelijks toe. De chef van den marinestaf, admi raal Stark, verklaart in zyn over het einde Juni 1940 geëindigde he- grootingsiaar, dat de vloot der Ve eenigde Staten thans waarschijnlijk de sterkste ter wereld is. In Juni 1940, al- dus het rapport, heeft het Congres een verhooging met 11 procent van de sterk te goedgekeurd en in Juli nog een ver hoog in met 70 procent. Wanneer de uitbreiding voltooid is, zal -de vloot der Vereenigde Staten de Volgende eenheden KENNEDY ALS AMBASSADEUR AFGETREDEN De ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij president Roosevelt op 6 November zija ontslagaanvrage heeft voorgelegd. Roose velt heeft hem verzocht den titel van am bassadeur in Londen te houden, totdat zijn opvolger benoemd zal zijn. Kennedy zeide, dat hij in geen geval als ambassadeur naar Londen zal terugkeeren. Al zijn aandacht zal er in de toekomst naar uitgaan, den president behulpzaam te zijn om de Ver eenigde Staten buiten den oorlog te hou den. Hij verklaarde dit voor het oogen blik het belangrijkste te achten. „New York Journal American'* meldt, dat verscheidene regeeringsamb- tenaren aan enkele leden van het Con- gres, die onlangs met Roosevelt bespre kingen gevoerd hebben over internatio nale aangelegenheden, hebben ver- klaard, dat de houding van Roosevelt tegenover interventie strakker wordt Terwijl hij vroeger bereid was, in deze aangelegenheden heel ver te gaan, neigt hij na de verkiezingen meer tot voor zichtigheid. ROOSEVELT NAAR DE NIEUWE STEUNPUNTEN? Naar de „Associated Press” meldt, zou de komende reis van president Roo sevelt de bezichtiging van Porto Rico en van de nieuwe steunpunten in West» Indië gelden. bezitten: 32 linieschepen, 18 vliegkamp- schepen, 91 kruisers, 325 torpedojagers, 185 duikbooten en 15.000 vliegtuigen. De admiraal geeft als zijn meening te kennen, dat de vloot der Vereenigde Sta ten wel is waar sterk, maar toch nog niet sterk genoeg is. Van 1921 tot 1933 heeft men door het streven naar ontwa pening niet slechts schepen, doch vooral ook waardevollen tijd verloren. De Ver eenigde Staten zouden jaren noodig heb ben om een werkelijk sterke vloot te bouwen. Zij moeten zich er op voorbe reiden, alleen op eigen kracht te kunnen vertrouwen. Zij hebben niet slechts schepen, vliegtuigen en bemanningen noodig, doch ook ver vooruitgeschoven steunpunten. Daartoe rekent hij zoowel Porto Rico als Hawaii en Guam. De vloot van de Vereenigde Staten bestaat volgens het rapport op het oogenblik uit 460 groote en 193 kleine schepen, waar onder 15 linieschepen. 6 vliegkampsche- pen, 18 zware en 19 lichte kruisers, 260 torpedojagers en lichte mijnenleggers, 64 onderzeebooten, een mijnenlegger, U patrouillevaartuigen en talrijke hulp, schepen. Naar het D.N.B. uit Londen meldt, heeft de Britsche admiraliteit medege deeld, dat de Engelsche duikboot „Triad’ over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. CREDIET VOOR OPENBARE WERKEN De ministerraad heeft op voorstel van Mussolini voor de twee eerstvolgende ja ren een bedrag van 4 milliard lire be- dat in hoofdzaak be stemd is voor openbare werken en in het bijzonder voor openbare werken van so cialen aard. DE DISTRIBUTIE Naar het D.N.B. uit Rome meldt, zijn met ingang van vandaag'in Italië vermi celli. meel en rijst nog slechts op bonnen te verkrijgen. zijn niet alleen de continentale, ook de nationale verdediging te desor- ganiseeren. REDEVOERINGEN VAN SIMA EN ANTONESCU Te Alba Julia is gisteren de 22e ver jaardag van de vereeniging van Trans- sylvanië met Roemenië gevierd, in te genwoordigheid van Antonescu en Horia Sima, die voor tienduizenden het woord voerden. Horia Sima zette onder meer uiteen, welke oorzaken tot den tegenwoordigen toestand hebben geleid: Gebrek aan mannen met een groot verantwoor delijkheidsgevoel, geringschatting der volksrechten, miskenning van den strijd- vaardigen geest der Transsylvaniërs. Generaal Antonescu herinnerde aan zijn bezoeken aan Rome en Berlijn, waar hij de zaak van de komende Roe- meensche generaties heeft bepleit en begrip heeft gevonden. Roemenië wordt niet meer veracht en staat niet langer alleen. Het zal echter niet door woorden weer opgebouwd worden, maar door arbeid, geduld en volharding. De staats leider noodigde soldaten en legionnairs uit, zich onvoorwaardelijk ter beschik king van het vaderland te stellen, en maande alle Roemenen tot eenheid. De plechtigheden werden besloten met een groote troepenparade. WEER AARDBEVING TE BOEKAREST Gisteravond om 7.17 uur is Boekarest door een nieuwe aardbeving geteisterd. De beving werd officieus als een van de vierde graad gekenmerkt. Een reeks straten is beschadigd. De bewoners renden in paniek de straat op. Tot, dusver zijn nog geen berichten van belangrijke schade nengekomen, meldt United Press. Officieel wordt te Vichy bekend gemaakt, dat een Fransch vlieg tuig waarin zich de kort geleden door Pétain benoemde hooge commissaris voor Syrié, Chiappe (de vroegere politieprefect van Parijs) bevond, door een Britsch vliegtuig is neergeschoten, toestel verongelukte boven Middellandsche Zee, tusschen Marseille en Tunis, en stortte brandend in zee. Naar Reuter meldt, bevonden de vroegere Belgische ministerpresident vorige in het dit ge- Camus, De Argentijnsche minister van tenlandsche zaken bevestigde in voor de pers afgelegde verklaring onlangs door den minister van Uruguay gedane bewering, dat ook tusschen Ar gentinië en de Vereenigde Staten be sprekingen zijn gevoerd over de kwes tie van de steunpunten. Kij verklaarde, dat deze besprekingen van zuiver infor- matieven aard waren en geenerlei ver plichtingen zijn aangegaan of toezeggin gen gedaan inzake het inrichten van steunpunten op Argentijnsch gebied. Naar aanleiding van de onderhande- lingen van de Vereenigde Saten met Ar gentinië over de inrichting van steun punten, constateert de „Prensa” te Bu enos Aires, dat deze onderhandelingen voor de Argentijnsche pers geheim ge houden zijn. Het blad noodigt het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken uit hierover een nauwkeurig verslag te ge ven. De „Prensa” voegt hieraan toe: Er deden geruchten de ronde die wezen op een bemoeilijking en verwarring van den toestand en die er op uit zouden zijn niet alleen de continentale, maar zijner grenzen en kusten. Wat Zweden thans wenscht is daarom een zoo sterke luchtmacht, een zoo sterke vloot en een zoo sterk leger als slechts mogelijker wijze tot stand gebracht kunnen wor den. Het legér moet op een systeem van bewegelijke verdediging worden inge steld. Men dient voort te gaan met de moderniseering van de legerbewape- ning. In de corpsen officieren en onder officieren der reserve en van de actieve troepen kan veel worden verbeterd. Het kernvraagstuk van de vloot is de kwes tie der scheepstypen. Het spreekt van zelf, dat de Zweedsche vloot torpedoja gers, duikbooten, motortorpedobooten, mijnenleggers en mijnenvegers moet hebben. Bovendien zijn ook artillerie- schepen noodig. De nieuwe legerorgani satie moet in de komende vijf jaar wor den uitgevoerd. Tenslotte verklaarde de minister, dat Zweden zeer wel in staat is zich een defensie op te bouwen, wel ke sterk is en respect inboezemt. Hier mede zullen uiteraard lasten worden op gelegd welke allen moeten dragen. De levensstandaard zal daarom onge twijfeld omlaag moeten. Hij besloot met te zeggen: „Wij we ten niet, of de verdediging eens noodig zal zijn voor de handhaving van onze geestelijke en lichamelijke vrijheid. Van de toekomst weten wij niets af, maar wij willen ons niet aan het ge vaar blootstellen, dat de onafhankelijk heid van ons land verdwijnt, omdat de verdediging te kort schiet. Wij moe ten en willen ons bewapenen, om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn”. I AM ANTSMOKKEL AARSTER GEARRESTEERD De dochter van den hofjuwelier den Czaar, Maria Kekhli, is te L grad gearresteerd onder de beschuldi ging, dat zij aan het hoofd staat van een bende diamantsmokkelaars. De „Izwestayo” bericht, dat de politie bij een huiszoeking in haar woning voor een millioen roebel aan edelsteenen, hor loges en gouden munten, verborgen on der kussens ontdekt heeft. Zij zou deze kostbaarheden in het Buitenland hebben willen verkoopen. Tot haar medeplichti gen behoorde o.a. de dochter van een vroejgeren adellijken overste, die vroe ger een modezaak heeft gedreven. Zij is eveneens gearresteerd. Het verdrag van Nanking is geen vredesverdrag, zoo heeft de woordvoer* der van het japansche departement van buitenlandsche zaken op de persconfe rentie te Tokio verklaard, na het bekend en van de officieele mededeeling. Het verdrag bepaalt veeleer de fundamenteele ChineeschJapansche betrekkingen. Da vrede met China zal eerst dan gesloten worden, wanneer Tsjoenking zijn tegen stand opgeeft, of wanneer zijn tegen stand zal zijn gebroken. Een onmiddelijka evacuatie der Japansche troepen uit China is in het verdrag niet bepaald. Naar aanleiding van het onderteekenen van het pact tusschen Japan en, Wang tsjing wei heeft de minister van buiten landsche zaken van de Tsjoengking-regee- ring een verklaring gepubliceerd, waarin de regeering van Nanking, een „illegale organisatie” wordt genoemd en waarin ontkend wordt, dat het zoo juist gesloten verdrag eenige wettigheid en bindende kracht zou hebben. Naar Domei verneemt, heeft de Tsjoeng- king-regeering, tegen den president van de nationale regeering van Nanking een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. In Ja pansche kringen wordt deze maatregel be schouwd als een bewijs voor de conster natie als gevolg van het sluiten van het 'Chineesch-Japanschc verdrag. Aanslag te Peking Een jonge Chinees heeft Vrijdag j.L zes schoten gelost op twee bereden Japarw sche officieren. De dader ontsnapte op een rijwiel. De Japansche militaire auto riteiten te Peking deelen mede, dat bij den aanslag luitenant-koloel Takatsoeki gedood en luitenant-kolonel Norikane, ge wond werd. De politie heeft zeer strenge maatregelen genomen. De poorten der stad blijven gesloten. Het straatverkeer wordt gecontroleerd en er worden huis zoekingen verricht. Op den dag der onderteekening van het Chineesch-Japansche verdrag is te Sjang hai een Japansche politieagent door een revolverschot ernstig gewond. Een Chi nees werd door een Japanschen gendar me neergeschoten. - -■- -- schrijft, dat deze leening getuigenis af legt van het voornemen van Amerika Tsjang kai sjek te steunen. De „Balti more Sun” is van meening, dat deze maatregel een nauwkeurig overwogen antwoord schijnt te zijn aan Japan om te toonen, dat de Vereenigde Staten thans meer dan ooit achter het onaf hankelijke Chineesche bewind van Tsjoenking staan in diens strijd tegen Japan. Het blad merkt tevens op, dat deze leening het totaal van alle vorige Amerikaansche leeningen aan China sinds 1935 overschrijdt, hetgeen een nieuw bewijs is voor naar politieke be- teekenis. In politieke kringen aldaar duikt de lezing op, dat een buitenlandsche di plomaat den dag vóór het vertrek van Chiappe zou hebben gewaar schuwd het tijdstip van vertrek en de reisroute bekend te maken. Deze diplomaat zou hiermede een ondub belzinnige toespeling hebben gege ven op den Intelligence service. Het ongeval had Woensdag plaats. Men heeft de publicatie zoo lang op gehouden, omdat de vrouw van Chiappe op het oogenblik ernstig ziek in een kliniek te Parijs ligt. Het toe stel was op weg van het vliegveld Maregnane bij Marseille, waar het om 9 uur ’s morgens was opgestegen voor de geregelde postvlucht over Corsica naar Tunis, welke driemaal per week plaats vindt. Het vliegtuig was een 4-motorige Farman, welke de banen van de Fransche vlag als kenteeken droeg. Behalve Chiappe bevonden zich boord twee piloten, een monteur, marconist en nog een passagier, beide piloten behooren tot de bekend ste vliegers van Frankrijk. Een van hen was Guillaumejt, die reeds 105 maal het Noordelijk deel van den At- lantischen Oceaan heeft overgestoken, o.a. als commandant van de twee groote vliegtuigen „Lieutenant de vaisseau Paris” en „lie St. Pierre” De andere piloot, Reine, was reeds jaren in dienst der Air France. Hij is i erbaaldelük op postvluchten in Fransch Afrika in groote moeilijkhe den geweest, en ging door voor een bijzonder bekwaam vlieger. President Roosevelt heeft bekend ge maakt, dat de Vereenigde Staten aan de regeering te Tsjoenking een nieuwe leening ten bedrage van 100 millioen dollar zal toestaan. Hiervan zijn 50 mil lioen door de import- en exportbank voor algemeene doeleinden ter beschik- King gesteld. De overige 50 millioen moeten dienen tot steun aan de Chinee sche valuta en zijn afkomstig uit het stabilisatiefonds van het ministerie van financiën, dat over 2 milliard dollar be schikt. De minister van financiën, Mor- genthau, zou heden het plan tot steun aan de Chineesche valuta bekend ma ken aan de bank- en valutacommissies van het congres. Het Witte Huis heeft een brief gepu bliceerd van den directeur der federale leeningen, Jones, aan Roosevelt. Deze behelst een plan voor nieuwe metaal aankoopen der Amerikaansche regee ring in China. Het plan omvat opslag van wolfram, antimonium en tin van Chineesche herkomst met een totale waarde van 60 millioen dollar. De leve ring moet zoo luidt de brief binnen de Het bureau van den Franschen vi ce-president gaf Zaterdag het volgen de communiué uit: De ambassadeur en hooge commis saris in Syrié en den Libanon, Chiap pe, heeft onder dramatische om standigheden den dood gevonden. Hij was Woensdag j.l. per vliegtuig uit Frankrijk vertrokken om zijn functie in Beiroet te aanvaarden. De eerste etappe zou Tunis zijn. Bij het vlie gen over de Middellandsche Zee werd het vliegtuig van Chiappe in volle vlucht door een Engelsch jachtvlieg tuig met machinegeweervuur bescho ten. Woensdagmiddag om 12 uur 06, halverwege de kust van Sardinië en Afrika, heeft het vliegtuig van Chiap pe het volgende sein uitgezonden: „Worden beschoten, vliegtuig in brand S.cJ.S.”. Het ongeluk geschied de, toen het vliegtuig het gebied pas seerde, waar een zeegevecht werd geleverd tusschen Engelsche en Ita- liaansche oorlogsschepen. Uit de tot dusver ontvangen berichten blijkt, dat twee Britsche vliegtuigmoedersche- pen patrouilles van jachttoestellen hadden uitgezonden. Het ongewapen de en weinig snelle vliegtuig van de luchtverkeersmaatschappij Air Fran ce bood een gemakkelijk doel. De Italiaansche autoriteiten hebben zon der verwijl de wapenstilstandscom- missie in Turijn in kennis gesteld en op de plaats van het ongeluk een onderzoek doen instellen. Opsporin gen van Fransche vliegtuigen zijn zonder resultaat gebleven. Ook het onderzoek dat tweemaal door Fransche torpedoboot „Buffon” ingesteld, leverde geen resultaat op. Later is vernomen, dat talrijke wrak stukken zijn gevonden, waaronder zich een reddingsgordel bevond met het opschrift Air France. De gordel scheen niet gebruikt te zijn. De voor handen berichten laten geen twijfel toe. Het vliegtuig van de Air France is verloren en alle passagiers en de bemanning hebben den dood gevon den. De „Farman”-machine had als passagiers behalve Jean Chiappe een officier aan boord”. In Vichy vormt de tragische dood van Chiappe het gesprek van den dag. Gistermorgen heeft de president republiek generaal Cardenas, ambt overgedragen aan den functionaris, generaal Camacho. In een laatste persgesprek voor zijn aftreden verklaarde Cardenas, dat ae presidentieele opvolging zonder eeniger- lei buitenlandschen steun geschied is en dat er in het geheel geen geheime over eenkomsten nopens vloot- en luchtsteun punten met een buitenlandsche mogend heid bestaan. Hij, Cardenas, gelooft, dat de Europeesche oorlog niet naar Ame rika zal overslaan, doch tot Europa be perkt zal blijven. Cardenas uitte zijn groote tevredenheid over den arbeid, verricht in zijn zesjarige ambtsperiode. De nieuwe president Camacho, heeft gistermorgen in het Congres den in de i grondwet voorgeschreven eed afge legd. Bijzondere delegaties van 27 lan den woonden de plechtigheid bij, waar onder delegaties van Duitschland en Italië. De aftredende president, Carde nas, overhandigde- Camacho als teeken der presidentieele waardigheid een groen-wit-rood borstlint, dat deze ter stond omdeed. Daarop gaf president Ca macho een uiteenzetting van zijn re geer ingsprogram. JAPANSCHE AMBASSADEUR MOLOTOF De Japansche ambassadeur te Mos kou, Tatekawa, is naar verluidt, in de afgeloopen week tweemaal door volkscommissaris van E Zaken, Molotof, en eenmaal door plaatsvervangenden van Buitenlandsche ontvangen. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidde als volgt Aan het Grieksche front hebben onze troepen aan vijöndelijke aanVallen hardnekkigen tegenstand geboden en op eenige plaatsen doeltreffende tegen aanvallen van plaatselijken aard onder nomen. Bijzondere vermelding ver dient de divisie Ferrara en het cava lerieregiment Quide. Twee luchteskaders werden den ge- heelen dag in den strijd geworpen voor aanvallen met bommen, brisant- granaten en machinegeweervuur op de doelen, die van belang zijn voor het Albaneesch-Grieksche front. Militaire installaties, straten, knooppunten, troe penconcentraties en vijandelijke stel lingen werden herhaaldelijk met vol treffers geraakt. In Policani werden afdeelingen troepen doeltreffend onder mitrailleurvuur genomen. Op^den weg ten Westen van Sajada werden tenten kampen en auto’s in scheervluchten aangevallen en doeltreffend geraakt. Boven Shkore werden 3 van onze bommenwerpers door 9 vijandelijke vliegtuigen van het Glostertype aange vallen. Na een levendig gevecht werd eer. vijandelijk toestel Al onze vliegtuigen zijn op hun steun punten teruggekeerd. Op 27 November werden door onze jachttoestellen in luchtgévechten 3 vijandelijke vliegtuigen van het Glos tertype en 1 van het Blenheim-type neergeschoten, welker bemanningen ge vangen werden genomen, 3 eigen vlieg tuigen zijn niet teruggekeerd. Tijdens een verkenning in de nabij heid van Malta hebben onze vliegtui- tuigen reeds op grooten afstand het laaien geconstateerd van een uitgebrei- den brand, die bij het Vrijdag gemelde bombardement op La Valetta werd veroorzaakt. In Noord-Afrika hebben onze vlieg tuigen artilleriestellingen in de zóne van El Dawaïa en Wadi Halazin (60 en 100 k.m. ten Oosten van Sidi el Barrani) herhaaldelijk met mitrail leurvuur bestookt. Vijandelijke vlieg tuigen hebben zonder succes bommen geworpen op Sidi el Barrani. In Öost-Afrika hebben onze vliegtui gen vijandelijke auto’s in de zóne van Menze (ten Noordwesten van Gubba) met brisantbommen bestookt en daarbij 2 branden veroorzaakt. Vijandelijke bomaanvallen op Cheren hebben lichte schade doen ontstaan. Bij mitrailleürvuuraanvallen op de ha ven van Assab werden 6 personen ge wond. Braziliaansch schip vrijgelaten Het Braziliaanscshe schip „Sigueira Campos”, dat eenige dagen geleden, na het vertrek uit Lissabon, door een En gelsch oorlogsschip naar Gibraltar werd opgebracht is, naar uit Gibraltar verluidt, vrijgelaten. Nieuwe flottielje Duitsche torpedojagers Op bevel van den Führer heeft een nieuw in dienst gestelde flottielje torpe dojagers der Duitsche marine den naam „Flottielje torpedojagers Narvik” ge kregen. haven liggende slagschepen „Vittorio Veneto” en „Giulio Cesare” en de krui sers „Gorizia” en „Pola”, welke aan den zeeslag bij kaap Teulada hebben deelgenomen. De commandanten der schepen lieten den bezoekers zien, dat geen der schepen door den vijand ge troffen was, zulks in tegenstelling met de door de vijandelijke pers verspreide berichten, volgens welke een kruiser in brand was geraakt en een andere kruiser en een slagschip waren ge troffen. Het „New York Journal American” schrijft, dat de aangelegenheid van het afstaan van Amerikaansche koopvaar dij- en oorlogsschepen aan Engeland bij Amerikaansche admiraals en reeders op verzet stuit. De marine vreest, dat het afstaan van torpedojagers aan En geland de vloot der Vereenigde Staten uit haar evenwicht zal brengen, en te recht, aldus het D.N.B. In koopvaardij- kringen betwijfelt men, of het afstaan van nog meer koopvaardijschepen aan Engeland verstandig zou zijn, daar de Vereenigde Staten zelf een tekort tonnage hebben. Ten aanzien van een bericht uit Lon den, afkomstig uit Engelsche parlemen taire kringen, als zou president Roose velt overwegen gebruik te maken van Amerikaansche vlooteenheden om de Britsche schepen van de Amerikaan sche küst tot het midden van den Atlan- tischen Oceaan te vergezellen, wordt in kringen te Washington verklaard, dat bij dit Engelsche bericht de wensch de vader van de gedachte is. Het bericht wordt in Amerika als volkomen onge grond gekenmerkt. De mislukking der Engelsche blokkade De Britsche afgevaardigde Wilmock heeft een radiorede uitgesproken, waar in hij o.m. zei: „Den laatsten tijd heb ben wij niet veel over de blokkade ge sproken, terwijl de menschen in het be gin van den oorlog daar veel van ver wachtten. Deze verwachtingen zijn niet uitgekomen en de Duitsche veroveringen in Europa hebben den Duitschers ge deeltelijk over de moeilijkheden heen geholpen. Het is goed, dat wij thans niet veel spreken over de blokkade, want de blokkade alleen kan den oorlog niet winnen”.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2