HAAGSCHE COURANT I O. r f u m s M| te, hbéiib ■r»-' l«MK Het vraagstuk van den wederopbouw MlSI Maandag 2 December 1940. in STADSNIEUWS BINNENLAND B i IJKSI’ HBBwk ft land laat Aan de onzekerheid betreffende de schade- binnenkort vergoedingen komt einde zeer een Meel gehuldigd Marinus van De bouwbedrijvigheid in ons nog te wenschen lom Door den Rijkscommissaris benoemd DERDE BLAD De weg Rijswijk-De Vink PICCADILLY CABARET brengt een dronk uit op Marinus van Meel (links). HET TOELATINSEXAMEN VOOR DE H.B.S.-en Sdiaarschte aan materialen geen onoverkomelijke hinderpaal Nieuw programma Ter gelegenheid van den 60sten verjaardag van Marinus van Meel, een der pioniers van de luchtvaart, werd Zaterdag in den Haag een receptie gehouden in Hotel Wittebrug. Jhr.^v. d. Kerch van Heemstede brengt een dronk uit op Marinus van Meel (links). IPoiygoonj.tegenover 56in '^“haHrteè^n^r „Winterhulp Neder* id” J. N. SPRENGERS f Financieele commissie f ?-5O 5.— 2.75 1.50 - B i fc 4 No. 17740 vervangings- inderdaad be den Provinciale subsidie aan Artis de echter tot van zal nu van moeten 2e. de materiaalpositie. VERBODEN OVERTREDEN. Gedurende den nacht van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag heb ben 13 personen het uitgaansverbod over treden. 19 ingezetenen kregen een proces verbaal, omdat licht uit huh woningen straalde, terwijl in totaal tijdens het week einde 33 rijwielbestuurders een bekeuring kregen, omdat hun rijwielverlichting niet aan de eischen voldeed; 6 fietsen werden in beslag genomen. Opening Heerbanhuis der N.S.B. te Tilburg Zaterdamiddag heeft de leider der N.S.B., ir. Mussert, het nieuwe Heerban huis in het pand Koestraat 166 te Tilburg geopend. Des avonds werd een kameraadschap pelijke feestavond gegeven in de Oranje zaal van de Stadsschouwburg. Aanbestedingen Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed: a. Het verbreeden van het bestaande weglichaam, het aanbrengen, verbreeden en herstellen van klinkerbestratingen, het aanleggen van een rijwielpad, het ver breeden en verbouwen van de Parnashof- brug, benevens ’t verrichten van bijbehoo- rende werken op den provincialen weg Rijswijkde Vink (gedeelte Voorburg de Vink), een en ander gelegen in de ge meente Leidschendam. b. Het verbreeden van het bestaande weglichaam, het aanbrengen van nieuwe klinkerbestratingen en herstratingen. het aanleggen van een rijwielpad en ver hoogde voetpaden, het leggen van riolee- Tingen, benevens het verrichten van bij- behoorende en bijkomende werken op twee gedeelten van den provincialen weg Rijswijkde Vnik (gedeelte Voorburgde Vink), welke beide wegvakken in de ge meente Voorschoten zijn gelegen. Laagste inschrijvers waren: voor a. de fa. Dekker en Faas te Naaldwijk, voor ƒ79.889, voor b. fa. P. J. en H. Visser te Wassenaar, voor ƒ206.500. De bouwbedrijvigheid is voor ons land van de allergrootste beteekenis; wanneer zij gering is, beteekent dit een groote toe name van de werkloosheid. Het ligt dus voor de hand, dat de Overheid met de grootste zorg de wijze volgt, waarop de bedrijvigheid in de bouwvakken zich ont wikkelt. Deze bedrijvigheid is op het oogenblik nog niet wat zij behoort te zijn, ook wat zij zou kunnen zijn, al neemt men de schaarschte van bepaalde materialen in aanmerking. De particuliere bouwnijverheid. Uit de kringen van de particuliere bouwnijverheid werden stemmen gehoord, dat het Regeeringscommissariaat voor den Wederopbouw remmend werkte op de particuliere bouwactiviteit, omdat voor alle werken goedkeuring van den Algemeen Gemachtigde noodzakelijk is en deze goed keuring in vele gevallen niet werd ver leend. Dit is volkomen onjuist en gemak kelijk aan de hand van de cijfers te weer leggen. Van het totale aantal aanvragen dat over Augustus, September en October is binnengekomen, is tusschen de 95 en 96 pCt. goedgekeurd. Naar de geld-be’dra- gen, welke met de aanvragen gemoeid zijn gerekend, is dit ca. 80 pCt. De aanvragen voor woningbouw (nieuwbouw, verbouw en onderhoud) en voor kleine bedrijfsge bouwen worden zoo goed als alle goedge keurd. (Voor werken beneden de 500 is geen goedkeuring noodig.) Uit het feit, dat 95 tot 96 pCt. van het aantal aanvra gen correspondeeren met 80 pCt. van de geldbedragen, blijkt reeds, dat niet toege staan wordt de bouw van groote represen tatieve gebouwen, behalve dan in zeer dringende gevallen. Vicks VapoRub op de keel wrijven en met warm flanel bedekken. Pappleis- ter-werking en ingeademde dampen zuiveren de aangedane luchtwegen. RELLETJE IN DE KEIZERSTRAAT. Gisteravond omstreeks half 9 ontstond in de Keizerstraat een relletje. De oorzaak was, dat een 17-jarige jongen, die zich op hield in een portiek, hetgeen zonder toe gang van den bewoner verboden is bij politieverordening, zich niet wilde verwij deren. Toen deze proces-verbaal wilde op maken, drong het publiek op en koos partij voor den knaap. De agent zag zich genood zaakt zijn gummistok te trekken en deelde eenige klappen uit. De jongen werd over gebracht naar het bureau Duinstraat. JUBILEUM MEJ. J. P. ZWANENBURG Heden herdacht mej. J. P. Zwanenburg den dag, waarop zij vóór 25 jaar in dienst trad bij de administratie der N.V. Maga zijnen voorheen Meddens en Zoon alhier. Nadat de jubilaresse door de directie ge huldigd was, overhandigde de procuratie houder der vennootschap een stoffelijk blijk van waardeering namens het ge- heele personeel, waarna mej. Zwanen burg met welgekozen woorden hartelijk dankte voor de gulle bewijzen van waar deer ing. er een vooruitgang te constateeren wat betreft het percentage voldoenden voor het tweede deel van het onderzoek, het opstelin 1939 55.9 pCt tegen 63.4 pCt. in 1940. Naar het oordeel van de sub-commissie voor Nederlandse!, mag het bovengenoem de slechte resultaat niet geweten worden aan den inhoud van het stuk en de formu- ieering der vragen. De keuze leek de sub commissie heel geschikt, vooral om de sfeer van de werkelijkheid. Misschien zou nog méér voldoen een stuk, waarbij in het gebeuren ook kinderen betrokken zijn en dat niet zoo uitsluitend verstandelijk is, maar waarin ook iets van gemoeds- en verbeeldingsleven tot uiting komt. Wellicht moet het minder goede resul taat toegeschreven worden aan de ernstige moeilijkheden waarmee het lager onder wijs gedurende het heele cursusjaar 1939- 1940 te worstelen heeft gehad tengevolge van de bezetting van een deel der scho len door militairen en aan de minder goede psychische gsteldheid der candi- daten onder invloed van de oorlogsdagen en de periode die daarop volgde. In de intieme bovenzaal van Piccadilly wordt deze week een nieuw programma vertoond, hetwelk met de voorgaande ge meen heeft, dat het van uitstekend ge halte is, zoodat de bezoekers er zich uit stekend amuseeren en hun zorgen kun nen vergeten. Peter Siers is, na een af wezigheid van enkele weken weerge keerd, hij kondigt de artisten met een geestig praatje aan, zingt enkele liedjes speelt met een twee honderd medewer kers een origineele sketch. De twee hon derd medewerkers zijn de bezoekers. Jim Murray voert een aantal verbluffende telepathische experimenten uit. Men staat verbaasd en vraagt zich af hoe is het mogelijk, dat iemand dat doen kan. Carry Flame is een jonge, bekoorlijke Hollandsche microfoonzangeres. Zij wordt aangekondigd als de Nederlandsche Zarah Leander. Op verdienstelijke wijze zingt Carry Flame de meeste bekende liederen van deze filmster. Hadjar Mar- garoff en het duo Lotte en Jörl Kaschnar voeren eenige dansen uit, die eveneens veel succes hebben. De band Manolesco zorgt voor stemmingsmuziek en voor de begeleiding van de artisten. Gedeputeerden stellen den Prov. Sta ten van Noord-Holland voor aan Artis tot dekking van het tekort, dat de ex ploitatierekening over het boekjaar 1940- 1941 zal aanwijzen voor zoover dit niet eventueel door het Rijk zal worden ge dekt, een subsidie te verleenen ten bedrage van een derde van dat te kort tot een maximum van 23.000. onder voorwaarde, dat de overige twee derde van dat tekort tot een maximum van 46.000 door de gemeente Amster dam zal worden gedekt. Vergoeding der geleden schade Dit kan dus nooit een verklaring voor de geringe bouwactiviteit zijn. Wel zijn er twee andere factoren, die inderdaad zeer reëel zijn. Ie. De onzekerheid ten aanzien van de vergoeding der geleden schade. De onzekerheid ten aanzien van Gebruik van materiaal Men zal in vele gevallen van vervan gingsmateriaal gebruik moeten maken. Daarvan is reeds veel voorhanden, bij voorbeeld lood voor waterleidingen ver vangen door gebitumeerd ijzerlood en zink voor dakbedekking door bitumen- productenbalklagen zeer goed te ver vangen door holle baksteenvloeren, be- tonbalken, cassettenplaten, gasbetonpla ten houten vloeren door monolietvloeren (beton), welke tegen geluid, vocht en warmte kunnen worden geïsoleerddak beschot door houtvezelplaten, enz. Binnenkort komt in den handel In het algemeen kan gezegd worden, dat de vooruitzichten niet ongunstig zijn. Indien men de materiaal*besparende voorschriften, welke de Algemeen Ge machtigde heeft uitgevaardigd, in acht neemt, kan men er zeker van zijn, dat er in ons land nog voldoende hout aan wezig is om in een snel tempo met den bouw voort te gaan tot het aanstaande voorjaar. En met reden mag verwacht worden, dat de aanvoer dan aanmerke lijk zal toenemen. Met nadruk moet echter hierbij de op merking worden gemaakt, dat de vooruit zichten alleen dan niet ongunstig zijn, wanneer men de materiaalbesparende voorschriften in acht neemt. De voorschriften voor mater iaalbesparing De voorschriften betreffende de mate- riaalbesparing behoeven voor geen enkelen architect of bouwmeester echter onover- komenlijke hinderpalen op te leveren. Deze stellen alleen aan hun vindingrijk- wid hoogere eischen. De menschen, die naar deze voorschriften moeten werken, verstaan evenwel nog niet de kunst, dit zoo economisch en efficient mogelijk te doen. Bij „Wederopbouw” is men WIE IS DE EIGENAAR? De commissaris van politie van den Justitieelen dienst B. alhier, verzoekt te worden bekend gemaakt met de herkomst van de volgende voorwerpen: Drie heerensportrijwielen, waaronder een rood-bruin en twee zwartgelakt. De merken van deze rijwielen ontbreken. Aangezien deze rijwielen vermoedelijk geheel zijn omgeoouwd kan een verder signalement niet worden opgegeven. De rijwielen zijn ongeveer 2 .maanden gele den, vermoedelijk in de binnenstad ont vreemd. Een bruin imitatie lederen handkoffer tje. Dit koffertje is eveneens pl.m. 3 i van eea dat in de Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie werd ons van bevoegde zijde een overzicht gegeven van den stand van zaken bij den Dienst voor den Wederopbouw, waarbij in het bij zonder ter sprake is gekomen de hui dige situatie in de bouwbedrijven. Als uitgangspunt van deze beschouwingen werden genomen de uitlatingen van minister Fischböck en een interview met de „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden” ten aanzien van de bouw bedrijvigheid hier te lande „Het bouwbedrijf heeft zich tot dusverre nog niet op de gewenschte wijze ont wikkeld, aldus minister Fischböck. Bij de beschikbaarstelling van de noodige materialen moet natuurlijk ook hier met de door den oorlog geboden be perkingen rekening worden gehouden. Er bestaat echter geen twijfel aan, dat er in veel grooter omvang gebouwd zou kunnen worden dan thans het ge val is. De bedachtzaamheid van het Nederlandsche economische leven staat hier de ontwikkeling in den weg.” Wat punt 1 betreft, het besluit, waar in geregeld wordt de bijdrage Rijkswege in de oorlogsschade, zeer binnenkort verschijnen, en ieder weet dan, waar hij aan toe is. De materiaalpositie Wat de materialen betreft, deze zijn inderdaad schaarsch. vooral hout, staal en betonijzer. Daarbij is een zeer bijzon dere moeilijkheid, n.l. dat enkele maten en sorteeringen practisch niet meer te krij gen zijn. Voor hout zijn dit voornamelijk de lange en zware maten en hout op vaste lengten. Deze werden aangevoerd uit het voormalige Polen en Tsjecho-Slowakije en deze aanvoer staat thans practisch stop. Echter wordt er nog wel uit Zweden en Finland hout z.g.n. „van kort tot lang“ aangevoerd. Men is nu bezig om proeven te nemen met het aan elkaar lasschen van balken om op deze wijze de bezwaren te overwinnen. soepelheid geneigd, indien blijkt en vooral op het platteland doet zich dit voor dat men tengevolge van bijzon dere omstandigheden met een bepaald project niet geheel uitkomt, wanneer aan de besparingsvoorschriften streng de hand wordt gehouden. In den ouderdom van 52 jaar is over leden de heer J. N. Sprengers, hoofdcom mies ter Gemeentesecretarie alhier. De teraardebestelling vindt morgen te circa 11 uur 15 plaats op het R.K. Kerkhof aan de Kerkhoflaan. Verslag van de commissie Verschenen is het verslag van de com missie, die dit jaar belast was met het af nemen van het toelatingsexamen voor de eerste klasse der Hoogere Burgerscholen te ’s-Gravenhage. Aan dit verslag ontlee- nen wij Het aantal Candidatén, dat aan dit onderzoek deelnam, bedroeg 432. Voor het eerste deel van het onderzoek (beant woording der 24 vragen) verkregen 245 candidaten, d.i. 56.7 pCt., Let cijfer 6 of hooger. Omtrent 205 van deze candidaten luidde het oordeel van het hoofd der school gunstig, omtrent 40 ongunstig. 187 Candidaten, d.i. 43.3 pCt. behaal den minder dan 6. Omtrent 128 van deze candidaten was door het hoofd der school een gunstig oordeel uitgebracht, omtrent 59 een ongunstig. Uit deze cijfers is dus af te leiden, dat er in 61.1 pCt. van de gevallen overeenstemming was tusschen de resultaten van de beantwoording der vragen en het oordeel van het hoofd der school, en in 38.9 pCt, van de gevallen géén overeenstemming. Voor het tweede deel van het onder zoek (opstel) verkregen 274 candidaten, d.i. 63.4 pCt. het cijfer 6 of hooger. Om trent 229 van deze candidaten luidde het oordeel van het hoofd der school gunstig, omtrent 45 ongunstig. Honderd acht en vijftig candidaten, d.i. 36.6 pCt. behaalden een cijfer beneden 6. Omtrent 104 van deze candidaten was door het hoofd der school een gunstig oor deel uitgebracht, omtrent 54 een ongun stig. Deze cijfers toonen dus, dat er in 65.5 pCt van de gevallen overeenstem ming was tusschen de resultaten van het opstel en het oordeel van het hoofd der school en in 34.5 pCt. van de gevallen géén overeenstemming. Vergeleken met het vorig jaar is het percentage der candidaten, dat voor het eerste deel van dit onderzoek, d.i. de be antwoording der vragen, een voldoend cijfer behaalde, belangrijk achteruitge gaan, in 1939 was dit_ percentage 82.2t De Rijkscommissaris heeft heden be noemd de volgende financieele com missie voor de „Winterhulp Neder land”: Voorzitter mr. L. J. A. Trip, secre- taris-generaal van het departement van Financiën; leden: jhr. mr. O. Reuchlin. agent van de Nederlandsche Bank al hier; mr. P. Heering. directeur van de verzekeringsmaatschappij „De Ne derlanden van 1845” alhier; mr. B. Kolff, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Rotterdam; mr. H. van Leeuwen, directeur van de Twent- sche Bank te Amsterdam; mr. J. C. Spangenberg, alhier; mr. H. van Maas dijk, directeur van de Ned. Bankin stelling voor waarden, belast met vruchtgebruik en periodieke uitkeerin- gen, alhier; mr. E. Menten, firmant van Heldring en Pierson alhier; mr. J. Wilkens, directeur van de Nederland sche Hypotheekbank te Veendam; R. Zuyderhoff, voorzitter van de Algê- meene Rekenkamer alhier. den handel een kraan, waarbij, messing (geel-koper) zoo veel mogelijk vervangen is door een alliage. Voor staal en betonijzer is de situatie moeilijk, doch er bestaat ge gronde hoop, dat wij ook in dit opzicht door de grootste moeilijkheden heen ge holpen zullen worden. Ter besparing van betonijzer is „Baustahlgewebe” een zeer goed artikel. Zooals gezegd de onzekerheid over de schadeloosstelling verdwijnt binnenkort en al is die ten aanzien van de materialen niet geheel weggenomen, de bouw hoeft daardoor niet te stagneeren. eveneens maanden geleden weggenomen driewielig transportrijwiel, dc Elandstraat stond. Een electrisch dynamische Philips zak lantaarn. Deze zaklantaarn moet zich hebben bevonden in een zadeltaschje van een ontvreemd rijwiel. De commissaris van politie van voor noemden dienst, verzoekt dengenen, dia inlichtingen omtrent vorenstaande goede ren kunnen geven, zich op werkdagen tusschen 9 en 2 uur n.m., te vervoegen aan zijn bureau Alexanderplein 15a. AFSCHEID P. C. HOEGEN In verband met het bereiken van den 60-jarigen leeftijd heeft de heer P. C. Hoe- gen, onderwijzer aan de Groen van Prin- stererschool hier ter stede het onderwijs met ingang van gisteren met pensioen verlaten. De heer Hoegen heeft meer dan 40 dienstjaren, waarvan ruim 27 aan bo vengenoemde school. Op hartelijke wijze hebben bestuur, personeel en leerlingen van den vertrek- kenden onderwijzer afscheid genomen, waarbij hem meerdere geschenken als een blijvend aandenken zijn aangeboden. Ten nadeele van een b e wo on ster van de Willem van Outshoornstraat werd gisteren in een magazijn in de bin nenstad een portemonnaie, inhoudende /II gerold. Zat rdagavond struikelden de 47-jarige W. K. en zijn echtgenoot» over een rijwiel, dat in de Paulinastraafc op het trottoir lag en door de duisternii niet zichtbaar was. Beiden kregen licht», verwondingen, doch zijn op eigen gele» genheid naar huis gegaan. De sociale taak van wederopbouw Er is echter nog een derde factor, welke vooral voor de direct-belanghebbenden zich laat gelden, doch welke den buiten staander niet zoozeer bekend is en deze betreft de sociale taak van het wederop- bouwwerk, welke zich hoe langer hoe meer begint te ontwikkelen. Het blijkt namelijk hoe langer hoe meer, dat het niet voldoende is iemand, die zijn huis of zijn bedrijf (je) kwijt is, aan een nieuwe behuizing te helpen, neen, zoo iemand moet dikwijls weer in den zadel worden geholpen. Als een huisje met den grpnd bijvoorbeeld 3500 waard was en de eigenaar een hypotheek van 2800 had, komt men voor de vraag te staan hoe lost de man een nieuwe hypotheek van bijv, 1800 (een tweede, welke We deropbouw kan verstrekken, nadat al 100 pCt. der schade is vergoed) af en hoe betaalt hij zijn rente, als hij maar een gering wekelijksch inkomen, van bijv. 15 heeft. Het is duidelijk, dat men er met weder opbouw alleen niet is en dat ook een ze kere financieele saneering niet achterwege kan blijven; dat schept tallooze moeilijk heden. Hier moet geval voor geval onder zocht wordendeze moeilijkheden zullen zich vooral op het platteland voordoen. Men zal inzien, dat de algemeen ge machtigde voor den wederopbouw deze vraagstukken niet alleen kan oplossen. Toen hij zijn werk aanvatte, stapte hij in een volledigen chaoshet is een prestatie op zichzelf om na enkele maanden daaruit een geheel samen te bundelen. Dr, ir. Ringers is echter een modem man, die toegankelijk is voor critiek en voor nieuwe ideeën, ook uit de bouwwereld. Wanneer er practische moeilijkheden bestaan, is men op zijn bureau allesbe halve formalistisch en is men bereid, zon der stroefheid, deze aan te pakken. j r 1 11.50 8.- 1 v&n f 1.40 J M fló.~ t i?

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9