Engelsch vernietigd convooi Dinsdag 3 December. 1940. No. 17741. Itahaansche Vergeet het niet! ve HET DANSVERBOD OPGEHEVEN November bracht geen verlichting Engelsche vluchteling der vergeldingsvluchten VERDUISTEREN van 5.29 uur n.m. tot 9.31 uur v.m. I I s Dagelijks van industriecentra en De zee nieuwe bombardementen Britsche havensteden Een persgesprek met den Rijkscommissaris oorlog ter l I g g g g SZ g g I g g ;en- stroom naar Ierland Dokterstelefoon: Bezoek aan oorlogsbodems n.m. De aanval op Southampton Met en Britsche torpedojager verloren a No. 394920 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Na den zeeslag bij Sardinië President Roosevelt op reis Russisch blad over den strijd tusschen Griekenland Italië Branden en ontploffingen Geen Britsche vliegtuigen boven Wilhelmshaven gegaan ingang van Donderdag a.s. en bij wijze van proef Maan: 3 Dec. op 12.33 onder 10.17 n.m. 4 Dec. op 1.06 n.m. onder 11.25 n.m. Vyftien koopvaardijschepen en een hulpkruiser tot zinken gebracht Voortdurende aanvallen op Engelsche convooien De uitwerking der Italiaansche bombardementen in Egypte COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: op Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—zonder Modeblad f3.15. Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. heeft groote nog een op tege- ver- ge in s A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A 2 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- «iastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: toriale wateren, het Braziliaansche schip ,,Itape’’ heeft aangehouden en 22 Duit- sche passagiers van dit schip gedwongen heeft aan boord van het oorlogsschip over te gaan. De Braziliaansche kapitein protesteerde tegen de Britsche actie, daar deze binnen de pan-Amerikaansche veiligheidszone geschiedde, maar de bevelvoerende En gelsche officier antwoordde hem, dat En geland deze zóne niet erkend heeft. Engeland moet versoberen In een rede te Manchester heeft de Engelsche minister van voedselvoorzie ning. lord Woolton, bekend gemaakt, dat de Engelsche bevolking in de toekomst Het tooneel der talrijke voor de Duitsche jagers zegevierende luchtge vechten van Zondag bewijst, hoe zeer de tegenstanders steeds verder in het defensief worden teruggedrongen. Den laatsten tijd gelukte het den Engelschen Steeds zeldzamer om de aanvallende Duitsche machines nog voor het berei ken van het eiland op te vangen. Alle luchtgevechten hebben zich boven En geland afgespeeld. thans zooveel mogelijk van de in het land zelf geproduceerde voortbrengselen leven. Ontbrekende levensmiddelen moeten wor. dei ingevoerd, waarvoor evenwel Brit sche schepen noodig zijn, die slechts met het grootste overleg beschikbaar gesteld kunnen worden Het is ontoelaatbaar, dat met deze schepen dingen aangevoerd worden, welke niet van essentieel belang zijn voor de voortzetting van den oorlog. Buitenlandsche persvertegenwoordi gers hebben gisteren bij het bezichti gen van de tweede groep zware Ita- liaansche kruisers, die hebben deelge nomen aan het zeegevecht bij Kaap Trulada, kunnen constateeren, aldus meldt D.N.B. uit Rome, dat ook deze 3 eenheden der Italiaansche marine, n.l. de „Bolzano”, Trento” en de „Trieste” noch door torpedo’s, noch door bommen of kanonvuur getroffen of beschadigd zijn. Hetzelfde geldt voor de kleinere eenheden, die thans in een Italiaansche Middellandsche Zeehaven liggen. De schade aan Italiaansche zijde beperkt zich dus tot den torpedojager „Lan- ciere”, die tijdelijk buiten bedrijf ge steld is en die onder bescherming van eenige kruisers totaal ongehinderd in een derde Italiaansche haven gesleept kon worden om gerepareerd te worden. Aan Engelsche zijde zijn daarentegen 6 groote scheepseenhëden tijdelijk bui ten gevecht gesteld, waaronder, naar door de Engelsche admiraliteit is toege geven, de zware kruiser „Berwick”, als mede een tweede zware kruiser van de Birmingham'-klasse, terwijl 4 andere groote eenheden, n.l. een slagschip, een vliegkampschip en nog 2 zware krui sers door het Italiaansche luchtwapen rechtstreeks zijn getroffen. De ontspanning op den Balkan De Boelgaarsche politieke kringen wij zen er op. dat de toestand op het Bal- kan-schiereiland op het oogenblik zoo is, dat de ontspanning, die sinds eenige da- De Italiaansche bladen publiceeren met voldoening een objectief oordeel van het Russische blad ..Krasnaja Swesda” (Roo- de Ster) in een artikel over het conflict tusschen Italië en Griekenland. Hierin wordt geconstateerd, dat na de heldhaf tige verdediging van Koritza door de Ita lianen, de toestand bezig is zich te stabi- liseeren. Het blad wijst op de groote mo gelijkheden voor het Italiaansche leger ten aanzien van het komende tegenoffen sief, vooral ook dank zij de beheersching van de Straat van Otranto, waardoor de toevoer van levensmiddelen en verster kingen voor het expeditieleger verzekerd is en dank zij de Italiaansche heerschap pij in de lucht. Dit getuigenis bewijst, hoe de waarheid over de krijgsverrichtin gen aan het Grieksch-Albaneesche front zich begint te verspreiden, ondanks de Engelsch-Grieksche leugencampagne, zegt Stefani. Honderden arbeiders zijn gisteren op hun werk gekomen en hebben de fa brieken en werkplaatsen totaal ver nield aangetroffen. Honderden pioniers hiet stalen helmen zijn in het centrum der stad in dienst gesteld om het puin "eg te ruimen. Een Amerikaansche correspondent meldtVeldkeukens en auto’s van de vrijwillige hulporganisaties doorkruis ten gisteren de straten van Southamp- Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Dublin: In le'rsche kringen overweegt men het nemen van scherpe maatregelen om den uit Engeland komenden stroom vluchtelingen eenigszins te beperken, daar die voor den levensmiddelentoestand des lands gevaarlijk begint te worden. Ierland heeft, zoo wordt gezegd, reeds genoeg te stellen met vluchtelingen van zijn eigen nationaliteit, die door den luchtoorlog uit Engeland vertrokken zijn of door de toenemende vijandigheid van de Engelsche werkgevers hun baantje hebben verloren. Dientengevolge is in Ierland de werkloosheid toegenomen en is voor het land een moeilijk probleem ontstaan, aangezien aan den anderen kant ook de gebruikelijke emigratie naar de Vereenigde Staten opgehouden heeft. De regeering heeft het plan maatregelen te nemen tei» verzachting van de werkloos heid door uitvoering van openbare wer ken, vooral op het gebied van den aanleg van wegen. Er zullen z.g.n. bouwformaties opgericht worden voor jongemannen, die onder militaire leiding staan en welker leden in uniform gekleed zijn. De grootste hinderpaal voor het land is echter gelegen, zoo wordt verder ge zegd, in de speciale chicanes, die Enge land aan den lerschen in- en uitvoer be reidt om op die wijze druk op de lersche regeering uit te oefenen. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat het dansverbod met ingang van Donderdag a.s. bij wijze van proef wordt opgeheven. Indien zich geen bezwaren voordoen, zal de ophef fing blijvend zijn. De Duitsche militaire bevelhebber heeft tegelijkertijd voor de leden der Duitsche weermacht met ingang van denzelfden datum ontheffing van het verbod verleend. De verwachting wordt uitgesproken, dat deze maatregel een bijdrage zal vormen tot versterking der goede ver houding tusschen de Nederlandsche bevolking en de bezettingstroepen. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat Roosevelt na een conferentie met den pas benoemden ambassadeur in Frankrijk. Leahy, gisteren Washington heeft verlaten om een reis te maken. De secretaris van den president, Early, verklaarde aan persvertegenwoordigers dat Roosevelt voornemens is, tot 16 December weg te'blijven „als niet een crisis het noodig maakt, dat hij eerder terugkomt”. Early zeide geen officieele verklaring te kunnen afleggen ten aan zien van het doel van de reis van den president. Men hoort hier de meening verkondigen, dat Roosevelt zich in Miami op een oorlogsschip zal insche pen om zijn lievelingssport, het vis- schen, met een inspectie van de Carai- bische verdedigingswerken en de on langs verbeterde fortificaties aan het Panamakanaal te verbinden. gen in ontwikkeling is in dit gebied van Europa, voorbestemd is om verdiept en verstevigd te worden ten voordeele van de landen, die niet het voornemen heb ben om in het conflict te worden mee gesleept. Te Sofia heeft men den indruk, dat de pogingen van Engeland, om de interventie te verkrijgen van Turkije in den oorlog, volkomen zijn mislukt. Ook de Turksche bladen bevestigen den vre deswil van het Turksche volk, dat niet bereid schijnt de gevaren en offers van een oorlog alleen voor de belangen van Londen onder oogen te zien, De boven genoemde politieke kringen zien een an der tot tevredenheid stemmend symp toom in den Balkan-toestand in de hou ding van Zuid-Slavië, dat zijn politiek geleidelijk leidt in de richting van de as-mogendheden, welker diplomatieke en militaire actie de grondslagen van een nieuw Europa legt. ton om den reddingsmanschappen en de burgerbevolking tenminste eenige levensmiddelen en warme thee te kun nen verstrekken. De reddingswerk zaamheden schieten slechts zeer lang zaam op. Onder de puinhoopen van het vernielde centrum van de stad ligt nog steeds een groot aantal menschen begraven en alle pogingen om deze slachtoffers te bereiken, zelfs door ge bruik te maken van dynamiet, hebben tot dusver geen succes opgeleverd. □e Diplo over Engeland Onder de oppervlakte, juist zoo, dat een publiek schandaal nog vermeden wordt, aldus schrijft de Deutsche diplo- matisch-politische Korrespondenz”, is in Engeland reeds een scherpe kritiek op te merken, tegenover die personen, die al te lichtvaardig en al te zeker van de over winning, de verantwoording op zich ge nomen hebben voor de levensmiddelen voorziening en bescherming der bevol king. Het Engelsche volk begint hierover ernstig na te denken en zich af te vra gen, met welk doel Engeland eigenlijk oorlog voert. Des te ijveriger stelt men van Engelsche zijde pogingen in het werk om den steeds kritieker wordenden toe stand te overwinnen en tijd te winnen. Afgezien van de Britsche kreten om hulp aan Amerika en het gebruiken van de Grieksche koopvaardijvloot „voor het ge meenschappelijke geallieerde doel” stelt men in Londen opnieuw pogingen in het werk, om in de Italiaansche taal het Ita liaansche volk tegen Duitschland en om in de Duitsche taal het Duitsche volk tegen Italië op te zetten. Men speculeert aldaar blijkbaar op dezelfde onzekerheid, waarin men met succes het Engelsche volk tot dusver heeft kunnen laten. Men ziet over het hoofd, dat zoowel het Duitsche als het Italiaansche volk duidelijk inzien, dat zij in den strijd tegen de reactie der Wes telijke democratieën a priori in leven en dood elkaar trouw moeten blijven Kan de Engelsche regeering haar volk door speculaties nog valsche hoop voor spiegelen, het Duitsche en het Italiaan sche volk is reeds lang doordrongen van den zin en noodzakelijkheid van de as-po- litiek. De asmogendheden zijn in staat en voornemens, dank zij haar voorzorgsmaat regelen den oorlog tot aan de overwinning vol te houden. Engeland echter ziet, dat het noodlot dat het heeft opgeroepen, door geen macht ter wereld van hem kan worden afgewend en het allerminst door illusies. Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De maand November, waarvan de Engelschen op grond van de weers omstandigheden een merkbare verlich ting verwachten, heeft alle sedert het begin van de vergeldingsvluchten in de Engelsche pers zeer veelvuldig uit gesproken verwachtingen in die rich ting te schande gemaakt, aldus het frontbericht van het D.N.B. Het Duit sche luchtwapen heeft in dien tijd bijna dagelijks groote aanvallen ge richt op Engelsche industrie- en haven steden, door welker ontzaglijk effect de algeheele toestand van den tegen stander zeer belangrijk minder werd. Het weermachtbericht van gisteren bewijst, dat de lange reeks massale aanvallen op de economische centra des lands ook in het begin van De cember niet ophoudt. Het einde van de vorige maand bracht de Britsche hoofdstad weer een „bommennacht” van den grootsten omvang. Volgens berichten, binnengekomen bij het Opperbevel der Weermacht hebben Duitsche gevechtsformaties in den vorigen nacht de aanvallen op Southampton met dezelfde hevigheid voortgezet en de nog voortdurende branden stelselmatig uitgebreid. Ont ploffingen in de pakhuizen der haven wijken waren ver over het Kanaal tot in Noord-Frankrijk zichtbaar. De zwak heid van den Britschen afweer ver hoogde de trefzekerheid van de Duit sche vliegtuigen. Het D.N.B. seint uit Berlijn: Londen heeft op 2 December offici eel door Reuter laten melden, dat Britsche vliegtuigen in den nacht van Zondag op Maandag met succes Wil helmshaven gebombardeerd en bran den en ontploffingen veroorzaakt heb ben. Hiertegenover wordt van Duit sche zijde geconstateerd, dat dien nacht geen enkel Britsch vliegtuig bo ven Wilhelmshaven of in de omgeving dezer stad geweest is. Dientengevolge is er ook geen enkele Britsche bom op de marinewerf aldaar, pp fabrieks gebouwen of stadsdeelen gévallen. Wel hebben de Engelschen, gebruik ma kend van de ochtendschemering, gis termorgen vroeg de 50 km meer Noordoostwaarts gelegen stad Cuxha ven, tot doel genomen en aldaar eeni ge bommen uitgeworpen. Uit deze fei ten blijkt, dat het den Engelschen niet is gelukt om het door hen ge stelde doel, t.w. Wilhelmshaven te vinden, om niet te spreken van bom- bombardeeren. Daarom moet het bom bardement op de volkomen onbetee- kendende stad Cuxhaven beschouwd worden als het resultaat der mislukte oriënteering door de R.A.F. Deze omstandigheid, zoo wordt van Duitsche zijde verklaard, toont duide lijk het onderscheid aan tusschen het geen de Engelschen willen en wat zij kunnen. Zoo kan dus thans niemand meer zich erover verbazen, dat de beweringen der Engelschen over bom bardementen op militaire doelen in Duitschland zich in werkelijkheid nog steeds ontpopt^ hebben als lukrake bombardementen op groote steden, in zoover de Britten deze althans gevon den hebben. schip „W. Hendrik”, waarin medege deeld wordt, dat het vaartuig op on geveer 240 mijl ten Westen van Ier land in zinkende positie is. Men ver moedt hier, dat het schip tot een En gelsch convooi behoorde, dat in den Atlantischen Oceaan was aangevallen. United Press meldt uit New York, dat de reeks schepen, die noodseinen uitzenden, welke door Amerikaansche radiostations zijn opgevangen, steeds grooter wordt. Vandaag waren het er reeds minstens tien en uit de aange geven posities kan men opmaken, dat een Engelsch convooi 400 zeemijlen ten Westen van Ierland is aangevallen en dat op korten afstand van de ler sche kust Duitsche gevechtsvliegtuigen Engelsche schepen in den nacht van Zondag op Maandag en ;n de vroege morgenuren van den Maandag gebom bardeerd hebben. Van het convooi zijn minstens 5 schepen g?bombardeerd. Een daarvan is blijkbaar gezonken, de andere schij nen zich in zinkenden toestand te be vinden. Het betreft hier de vracht schepen „Lady Glanely”, „Goodleigh”, „Victor Rosse” en „Lochranza Castle”, alsmece een nog niet geïdentificeerd schip, dat seinde „Zend onmiddellijk hulp”. De .Lochranza Castle” berichtte, dat de opvarenden van een gezonken schip aan boord opgenomen waren. Verschillende andere schepen zijn op verscheidene plaatsen aangevallen. Twee daarvan moesten aanvallen uit de lucht doorstaan, namelijk het Zuid- slavische schip „Cevetri” en de Brit sche trawler „Kilgarran”, □e loonen in Engeland In een bericht uit Londen in de „Göte. borgs Post” wordt de oplossing van het loonenprobleem in Engeland de bran- dendste sociale kwestie genoemd. Het gaat er om het vraagstuk op te lossen, hoe men de loonen voor de Engelsche arbeiders kan verhoogen zonder tegelij kertijd de prijzen der levensmiddelen te verhoogen. Drie millioen arbeiders der spoorwegen, scheepswerven en werkplaat sen eischen loonsverhooging wegens ver hoogde kosten van levensonderhoud. Deze verhooging moet natuurlijk, naar het Zweedsche blad schrijft, gevolgd worden door een verhooging van de vrachttarieven bij de verkeersmiddelen. Men is in Engeland in een soort vicieuzen cirkel geraakt, een spiraal zonder einde. Door de scherpe rantsoeneering, welke de Britsche regeering invoert, wordt vooral de kleinhandel zwaar getroffen. De goederenomzet in den detailhandel maakt de zaken .niet meer loonend. De grondstoffendiatributie is voor den klein handel bijkans doodelijk. Naar het D.N.B. meldt, heeft de Brit, sche admiraliteit bekend gemaakt, dat de torpedojager „Sturdy” verloren is ge gaan. Naar Reuter hierover meldt, was de torpedojager „Sturdy” 905 ton groot en had zij in vredestijd een bemanning van 98 personen. Het schip is tijdens mist ter hoogte van de Schotsche kust aan den grond geloopen en daardoor vergaan. Vijf matrozen zijn om het leven gekomen. Duitschers van Braziliaanscli schip gehaald Officieel wordt uit Rio de Janeiro ge meld, dat een Britsche hulpkruiser voor de Braziliaansche kust, buiten de terri- Duitsche verkenningsvliegtuigen heb ben, naar het D.N.B. verneemt, reeds, gisterochtend bij helder zicht boven het Kanaal kunnen waarnemen, dat dikke gele rookwolken opstegen boven Southampton. De rookwolken konden zelfs uit Cherbourg worden gezien. Deze steeds weer door vlammenbundels doorschoten rookwolken bewijzen, dat de branden nog voortduren en de ge volgen van het bombardement uiterst langdurig moeten zijn. Uit de soort branden en rookontwikkeling kan men afleiden, dat de belangrijke tankinstal- laties en olie-opslagplaatsen zijn ge troffen. Duitsche duikbooten hebben op 2 December een groot, naar Engeland varend, convooi met buitengewoon groot succes aangevallen en vernietigd. In weerwil van de zeer sterke beveili ging en den krachtigen afweer zijn 15 schepen met een totalen inhoud van meer dan 110.000 ton en de Britsche hulpkruiser „Caledonia” (17.046 ton), die tot de begeleidende schepen be hoorde, tot zinken gebracht. Waar schijnlijk zijn nog 2 schepen van het convooi met een gezamenlijken inhoud van 16.000 ton in den grond geboord. Van een enkel convooi hebben de Duitsche duikbooten dus meer dan 140.00C ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. Millioenen ponden schade De „New York Sun” publiceert een ooggetuigeverslag van haar correspon dent, die den aanval vanuit een op 20 mijl afstand van. Southampton gelegen hotel heeft gevolgd. De schade aan winkels, huizen en gebouwen loopt vol gens dit oericht in de millioenen pond sterling. De kantoorgebouwen in de hoofdstraat zijn met enkele uitzonde ringen met den grond gelijk gemaakt. Ook de gebouwen van verscheidene dagbladen zijn verwoest. Het Britsche communiqué De Britsche nieuwsdienst deelde mede, dat behalve de voorsteden voor al de zakenwijk van Southampton ern stig heeft geleden. De gas-, water- en electriciteitsleidingen zijn op vele plaatsen in de stad vernield. Het aan tal slachtoffers onder de burgerbevol king is in verhouding tot de hevigheid van den aanval niet bijzonder groot en bedroeg volgens de tot dusver ver richte tellingen 370 dooden en zwaar- ge wónden. Whisky voor vliegtuigen Het A.N.P. seint uit Londen: Met Schotsche whisky heeft Engeland de eerste oorlogsmaanden de vliegtuigen uit dg. Vereenigde Staten betaald. In deze periode hebben de Vereen. Staten voor een waarde van 23 millioen dollar vlieg tuigen aan Engeland geleverd en Enge land leverde in dat tijdsbestek voor 26 millioen dollar whisky aan Amerika. De Schotsche whisky neemt onder de Brit sche uitvoer artikelen naar de Vereenigde Staten volgens de waarde de eerste plaats in. De groote hoeveelheden whis ky, welke thans door Engeland aan Amerika geleverd worden, komen naar het Zondagsblad ,,The People” plotseling opmerkt uit de groote reser ves, die in de jaren voor den oorlog in de pakhuizen van de groote Schotsche stokerijen aangelegd waren. De abnor maal hooge uitvoer als tegenprestatie voor de Amerikaansche oorlogsleveran- ties is dus ook een soort uitverkoop van de reserves van het Britsche nationale vermogen. Hoe groot de whisky-reserve ook is, zij zal nauwelijks groot genoeg zijn ter betaling van de Amerikaansche vliegtuigen. - Het gevaar voor epidemieën te Londen Het Britsche ministerie voor de voed selvoorziening heeft de bevolking van Londen plotseling aangeraden, niet alleen al het drinkwater maar ook de melk voor het gebruik te koken. Volgens Zweedsche berichten uit Londen is de aanleiding tot dezen oproep, dat het gevaar voor uitbreiding van de bestaande epidemieën den laatsten tijd steeds grooter is ge worden. De toestand in de openbare schuilgele- genneden te Londen, aldus de correspon dent van de ,Nya Dagligt Allehanda”. is niet beter geworden, zooals men alge meen verwachtte, hij is zelfs achteruitge gaan. De waarschuwing tot het koken van melk wordt uitdrukkelijk gemoti veerd met de ziektegevallen, die zich in de openbare schuilkelders hebben voor gedaan. De Newyorksche avondbladen mel den, dat één of twee Engelsche con vooien in den Atlantischen Oceaan zijn aangevallen, waarbij minstens 10 sche pen getroffen en wellicht tot zinken zijn gebracht. De „New York Journal American” spreekt van „donderende slagen” voor de Engelsche scheepvaart. Uit alle berichten blijkt, dat gedurende 12 uren onafgebroken noodseinen van aangevallen schepen zijn opgevangen. Zoo heeft Mackay Radio een S.O.S. opgevangen van het Britsche vracht- Het D.N.B. meldt uit Berlijn De Rijkscommissaris voor Nederland, Rijksminister Seyss-Inquart, heeft in een gesprek met een verslaggever van de „Völkischer Beobachter” zijn stand punt weergegeven ten aanzien van ver schillende vraagstukken in Nederland. Hierin verklaarde de Rijkscommis saris o.a.: De werkloosheid in Neder land was buitengewoon groot en be droeg rond 500.000, van wie ruim 200.000 niet geteld en geregistreerd waren. Destijds bevonden zich daarvan nog 100.000 in het Nederlandsche leger. Thans zijn er nog slechts 185.000 werk- loozen, van wie de helft niet voor ar- i beid geschikt is. In deze cijfers zijn zelfs de ontslagen krijgsgevangenen meegerekend. Door onze bemiddeling hebben 80.000 arbeiders werk in Duitschland gevonden. Het vraagstuk van de werkloosheid is opgelost. Men kan zelfs zeggen, dat er in sommge vakgroepen nog nooit zoo weinig werk- loozen geweest zijn als thans. De belangrijkste taak was het her stel van de verkeerswegen, de bruggen en de versperde waterwegen, waarover vroeger meer dan tweederde van het geheele goederenverkeer ging. Vóór het najaar is het ons gelukt, dit doel te bereiken. De nieuwe toestand heeft uiteraard geweldige wijzigingen meegebracht. Uit een vrijhandelsland van zeer liberaal karakter, uit een economisch gebied, dat het oog op de landen overzee ge richt houdt, ontstaat een land met ge leide economie, dat zich moet inscha kelen in de economie van het Europee- sche vasteland. Ondanks de inspan ningen door den tegenwoordigen toe stand zijn de financiën en de valuta van Nederland volkomen in orde ge bracht. Dat Nederland ook in de toe komst met het Duitsche rijk zal samen gaan, is in genuanceerden aandrang de overtuiging van bijna alle vooraan staande politieke kringen. De eerste nacht van December zag weer sterke formaties van het Duitsche luchtwapen over het Ka naal vliegen naar het midden van de Engelsche Zuidkust, waar zij opnieuw overgingen tot een mas- salen aanval op Southampton. De actie duurde den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag en was, zooals Reuter bevestigt, de ergste luchtaanval, dien deze stad heeft oeleefd, terwijl zij nog pas een week geieden was blootgesteld aan een zwaren slag van het Duitsche luchtwapen. Reuter vergelijkt het effect met Coventry. De door den eersten aanval noodig geworden oprui mingswerkzaamheden waren niet beëindigd, toen reeds nieuwe regen van bommen Southampton neerkwam. De brand haarden breidden zich zoo uit, dat zij bij elkander aansloten en ten slotte een groote, golvende vlam menzee vormden, die van de Noordfransche kust duidelijk kon worden gezien en die als een laaiend sein den nachtelijken he mel verlichtte. Daar tusschen door schoten als bliksemflitsen machtige ontploffingen omhoog. Hernieuwde aanval op Bristol Gisteravond vroeg bevonden zich, naar het D.N.B. verneemt, opnieuw sterke formaties van het Duitsche luchtwapen boven het Kanaal. De weg spaarzamer moet leven. Engeland moet voerde ditmaal naar de belangrijke militaire doelen van de reeds zwaar geteisterde havenstad Bristol, om ook daar haar werk der vernietiging van de industrie- en havencomplexen te voltooien en tevens de toevoerwegen der Britsche overzeesche scheepvaart met mijnen af te sluiten. Ook Londen weer bestookt In den vorigen nacht was lijkertijd. naar het D.N.B. neemt, een vrij groot aantal Duit sche vliegtuigen onderweg om be langrijke ravitailleerings-inrichtin- gen in Londen te bombardeeren. Ook hier ontstond een reeks nieu we, groote ontploffingen en bran den met reusachtige steekvlammen. Tevens werden dien nacht aanval len ondernomen op Liverpool en Birmingham, terwijl het leggen van mijnen voor de Engelsche havens werd voortgezet. op telijk vernield. Op 17 November werd lijk vernield. Óp 18 November vielen onder de in de mili- Officieel wordt te Rome de lijst gepubliceerd van de beschadigingen, die zijn aangericht door de bombar dementen, welke ten uitvoer zijn legd door Italiaansche vliegtuigen Egypte. Op 13 November werd in Alexandrië de pantserkruiser „Lorraine’ gedeel telijk vernield, 2 schepen vlogen in brand, douane opslagplaatsen werden vernield. Op 14 November werden op het vliegveld van Aboekir 2 hangars ver nield en het radiostation. Óp 15 No vember werden in Alexandrië de cp slagplaatsen van Kedive Mesri gedeel telijk vernield. Op 17 November werd de torpedobootjager „Hast” gedeelte- in Alexandrië 200 dooden arbeiders en soldaten, die taire haven werkten.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1