VOOR DEN PUZZELAAR BINNENLAND De Avondschool Pag- Welken distributiebon heeft men noodig? Een goed huismiddeltje tegen griep, hoest en verkoudheid 2 bl 1940 2 3 9 83 43 <9 98 56 24 g 36 37 29 116 L voor Tuinbouwpatenten 17 16 De Nederlandsche Unie 2 18 19 21 binnenland voor 10 van Doctor Pluizer 11 Dé distributie van vaste brandstoffen Tot Zaterdagavond De teeltregeling 1941 den tuinbouw 49 50 62 63 93 88 7 B Ken je eigen stad Maximumprijzen groenten en fruit I 81 16 Ken je eigen stad Hoofdrekenen HAAGSCHE COTTRANT Dinsdag 3 Dec. en de prent- het kind 2e De kinderpostzegels briefkaarten voor lets over Kustvisserij Voor centrale verwarming zijn geldig de bons 07 t.m. 14 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR NOV, t.m. 14 DEC. RECLAMES. ARTIKELEN BON 9 Nov. t/m 20 Dec. 23 Nov. t/m 6 Dec. 6 die 2 Nov. t/m 27 Dec. half pond 30 Nov. t/m 27 Dec. half pond of spaghetti of ver- 2 Dec. t/m 29 Dec. KAAS 1 ons KAAS EIEREN één ei fö EIEREN één ei 13 Nov. t/m 6 Dec, 31 Aug. t/m 31 Dec. BROOOBONBOEKJE. Meer vrijheid voor den tuinder. ordening als boven BLOEMKAART. 2 Dec Lm 29 Dec. BOTER* OF VETKAART. Het technische gilde in Nederland millioen 7 BOTER of margarine naar keuze half pond als boven Januari. 1 ons 75 gram 100 gram 7 PETROLEUMZEGELS Sleutel op de les van J.l. Zaterdag. 1 Dec. t/m 31 Dec. 1 te 1 of eierbrikt tten Nederlandsch verbond voor Sibbekunde eenheid tas* 1. 2 voor 4 De broodbakkerijen voor St.*Nicolaas 2 Nov. t/m 27 Dec. 19 Nov. t/m 16 Dec. Dr. PLUIZER )N i Tijdvak waarin geldig 1 ons 1 ons Koken Verachting 1 ons 1 ou- 4 Nov. t/m 29 Dec. 11 Nov. t/m 15 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dec. 1 ons half pond Vermeng met een het 4. 5 Jongelui! A.s. Donderdagavond houden we geen avondschool, want dan verschijnt bij jullie St. Nicolaas, bisschop van Myra en heb je dus wel andere dingen aan ie hoofd Ik las het eens door, tot mijn aan dacht gevangen werd door een alinea uit dat berichtje, waarmee ik het niet helemaal eens was Ik las n.l.’ stad ook trams, -die heel anders van kleur zijn Welke? BON 04 tin. 07 BON 08 tin. 11 THEE ot KOFFIE SUIKER SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrëme of scheerzeep of Roggebrood of ander brood of half rantsoen Gebak halve flesch half pond half pond 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 125 gram 150 gram half pond half pond half pond half pond 2 ons half pond half pond 2 ons 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 75 gram half pond 1 kilc 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 65 gram 50 gram 2 de broodbezorging nen besteden voor bezorging van 25 Nov t/m 4 Dec. 4 dagen extra t/m 8 Dec. En niet ik is gehouden SLA-OLIE of Boter of Margarine BOTER of Margarine BOTER of Margarine of Vet (oude voorraden 250 gr.) 50 gram 1 tube 1 pot 10 k.g 8 k.g 5 k.g 4 k.g 3 k.g 1* k g van Alle 1. De derde Bovenaan staat A’dam dan volgt R’dam en dan Den Haag In het park Marlot. Vrij te bezich tigen Lijn 11. In de P .ssage. 1 Hoeveelheid f ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 1 ons één pond Weer een vijftal vragen om te onder- 2,08 (en niet 2,8. zoals vaak gezegd wordt). 52 J cent. BON 07 tin 14 Tot en met 14 Dec. zijn van de z.g. 2 Dec. t/m 8 Dec. 7 dagen extra t/m 15 Dec., echter niet in restau rants e. d. 2 3. 50% 4. 25.cent. 5. Ja, dat klopt. 6. 256. 7. 33 1/3. 8. 57 Op voederkaart voor honden voor groep 1 en II Ill IV V VI Op voederkaart voor katten 25 Nov. t/m 1 Dec. 7 dagen extra t/m 8 Dec. 2 Dec. t/m 8 Dec. 7 dagen extra t/m 15 Dec. echter niet in restau rants e. d. 25 Nov. t/m 1 Dec. 7 dagen extra t/m 8 Dec., echter niet in restau rants e. d. BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere Koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. als boven 100 gram 125 gram 2. Het Lange Voorhout 31 ------ ik er klaar lec- MAIZENA ot griesmeel ot sago ot aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlokken of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel) MACARONI micelli PEULVRUCHTEN BOTER of margarine of Vet (oude voorraden 250 gr.) BOTER of margarine of Vet (oude voorraden 250 gr.) ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare zeep Voor 8 k.g. droog waschgoed moetj aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Bescherming van nieuwe variëteiten en cultures Naar wij vernemen, bestaan er plan nen de Patentwet ook te doen gelden voor den tuinbouw. Hierdoor zou het mo gelijk worden, nieuwigheden op het ge bied van den tuinbouw, zooals nieuwe variëteiten en cultures, wettelijk te be schermen. Deze patentkwestie. die vele moeilijke kanten heeft, wordt in de kringen van den tuinbouw met groote belangstelling gevolgd Coördinatie en 1 eenheid var de Voor Nov. t.m. 14 Dec. zijn geldig: 2 litei 2 liter HONDEN- EN KATTENBROOD^ Zaterdag j.l. vond de eerste bestuursver. gadering plaats van het Nederlandsch verbond voor Sibbekunde onder leiding van A R. Kleyn. Zeist. Besloten werd tot de uitgave van een geïllustreerd maand blad „Sibbe”, waarvan in Januari 1941 het eerste nummer verschijnen zal. en het organiseeren van radiouitzendingen. on der het motto „wie en wat waren onze voorouders”. Deze radiovoordrachten zijn bereids j.L Zondag aange -angen. Zij zuL len geregeld eiken Zondagmiddag 1.45 tot 2 uur voortgezet worden, vraagstukken, die naar voren komen op het gebied van familieonderzoek, afstam ming en erfelijkheid, zullen daarbij behan deld worden, boekbesprekingen en inge komen vragen zullen geregeld ingelascht worden. Ook met de uitgave van ver schillende brochures en handleidingen ten behoeve van het familie-onderzoek en het opstellen van kwartierstaten is een aan vang gemaakt. Aan een mededeeling van de zijde van De Nederlandsche Unie ontleenen wij de volgende cijfers In de maanden October en November kreeg De Nederlandsche Unie er in totaal 132.000 leden bij. zoodat de Unie op het oogenblik dus het half al ver achter zich heeft gelaten. Nederlandsche dan het In totaal kwamen deze week 79 motorloggers aan den afslag, die tezamen 7498 besomden. 98 mo- torkotters met f 13.358 en 165 schokkers met ƒ8074.De totaalbesomming was deze week dus 28.931.— Ik las dat berichtje twee, driemaal over en zei toen: „Daarin klopt iets niet”. En nu is mijn vriendelijk verzoek lees jullie dat berichtje ook eens goed door. Ik hoop, dat je dan zegt: „Ja Dr. Pluizer, U hebt gelijk In dat be richtje klopt iets niet". 300 stuks (195 kg) persturf); 175 k.g tabrieKsturt; 200 k.g overige soorten turf De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mt. i - inkwartiering, kamer* RUND-, KAuFS- Ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) van de voor Donderdag 5 December 1940 toegestane .afwijkingen. Deze bepaling is -vooral bedoeld voor die broodbakkerijen, welke op Woens dag 4 December voor twee dagen brood willen bakken, teneinde op den daarop- volgender. Donderdag zijn^ de vervaardiging en andere artikelen. Alles lees ik dan. ’s Zaterdagsavonds kom dan vervolg tuur op de Zondagochtend. J.l. Zaterdagavond nu was ik weer bezig en viel mijn oog op een bericht waar boven stond: De Kustvisscherij Nu de Nederlandsche tuinbouw enorme afnemer heeft gevonden in Groot-Duitsche Rijk, verwachten sommige tuinbouwkringen. dat in het teeltplan 1941 voor den tuinbouw alle teeltbeperkingen zouden vervallen. Dit is echter niet het geval. In bevoegde overheidskringen denkt men er niet aan. den tuinbouw geheel vrij te laten en alle teeltbeperkingen op te heffen. Men wenscht een herhaling van de crisisjaren te voorkomen, die wellicht ontstaan zou indien de tuinbouw zich on gebreideld kon uitbreiden. Thans wordt gestreefd naar coördinatie en ordening in het bedrijfsleven van den tuinbouw. De nadruk wordt gelegd op de behartiging van de belangen van den tuin bouw in zijn geheel en van de volksge meenschap, waarbij het individueele be lang niet mag overheerschen. Tevens die nen gronden in ons land vrij te blijven voor andere vakken van bedrijf, die in dienst staan van de volksvoeding Toch zijn in het officieele teeltplan 1941 verschillende bepalingen verzacht en soe peler toegepast dan voorheen het geval was. Zoo mag de tuindér de hem toege stane oppervlakte glas betelen, zooals hem het beste lijkt. Ook de telers van vroege aardappelen hebben wat meer vrijheid ver kregen. Dat de opleving in den Nederlandschen tuinbouw niet slechts van tijdelijken aard was. blijkt wel duidelijk uit de nog steeds stijgende omzetten der tuinbouwveilingen De laatste weken werden in het Westland schorseneeren en prei in grootere kwanta aangevoerd en verkocht tegen bevredigen de prijzen Alleen al aan de groente- en fruitvei ling te Poeldijk bedraagt de ohizetver- meerdering vergeleken met het vorige jaar bijna een millioen gulden. Tot 24 Novem ber j.l. bedroeg de totale omzet der Poel- dijksche veiling ƒ2.750.422.61, tegen 1.905.956,06 in 1939. In het Westlandsche tuinbouwcentrum blijkt de perzikencultuur zich dit jaar te hebben uitgebreid De teelt van perziken is voor ons land van groot belang, vooral nu de import uit Italië eenigszins stagneert en velen ook de Hol- landsche vruchten vanwege de kwaliteit prefereeren boven de Italiaansche In 1939 werden aan de fruit -en groenteveiling te Poeldijk 1.363 606 stuks perziken aange voerd voor een waarde van ƒ72.144.35 In 1940 werden echter aan deze veiling 1.721.766 perziken aangevoerd, welke ƒ89.405.49 opbrachten. Dit is dus een be langrijke vermeerdering. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel Geen enkel middel brengt sneller verlich ting dan dit eenvoudige recept. Vraag aan Uw potheker of drogist een 30-grams fleschje Vervus (dubbel gecon centreerd) het thuis met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker Het resultaat is een flinke kwartliter-flesch doelmatige medicijn, ook zeer geschikt voor de kinderen. Dosis: 3 tot 8 jaar: een theelepel; 8 tot 12 jaar: een dessertlepel; volwassenen: een eetlepel, (telkens na de drie voornaamste maaltijden en voor het naar bed gaan). Haal de 30 gram Vervus in huis (vastgestelde prijs: 76 cent) en maak het vandaag nog klaar. Knip dit receptje uit en bewaar het goed. 144 Voor de juiste invulling moet men ge bruik maken van de volgende letter grepen: boer can cep eer chef daat de dent der di di draai er ga gel ger gers hou ka kap knecht kok ma melk ni nier no noord or or per pool pre ra raads re rei ren ris sa si sla stal ta te tion tor troos zi. van max i Solen Industrie- 2$ n.i solenslik, 100 K g.) baggerturt, 100 k.g cokes (ook Als 's Zaterdagsavonds de Haagsche Courant bij mij in de bus glijdt, snel ik naar de voordeurmat, grijp het nieuwsblad, schuif mijn stoel voor de haard, duik daarin, vouw de krant open en begin naarstighjk te lezen als mee mijn h.l (max b 1 (max cokes); 110 K.g bruinkoolbriketten, 450 stuks (200 k.g.) baggerturt; 'Te Utrecht is een oprichtingsbijeen- komst gehouden van het technische gilde in Nederland. Aanvankelijk zou de vergadering in het hotel des Pays Bas worden gehouden, doch de toeloop bleek zoo groot te zijn dat men besloot naar het kringhuis der N.S.B. op de Nieuwe Gracht te gaan. Het aantal belangstel lenden bedroeg ongeveer 400 personen, onder wie zich vele bekende ingenieurs. M.T.S.-gediplomeerden en vermaarde technici bevonden, terwijl schriftelijk een groot aantal toezeggingen tot toetreding binnen waren gekomen. Deze factoren droegen er toe bij. dat de bijeenkomst in een enthousiaste stemming verliep. De organisator, dr. ing W A Herweijer, hield een rede, waarin hij er op wees, dat in het van vreemde raehts- en staatsgedachten bevrijde Nederlandsche volk een gezonde samenleving zal kunnen groeien waaraan iedere beroepsstand aandeel zal hebben. In het bijzonder zal de technische beroepsstand, zooals hij het uitdrukte, een groot aandeel hebben bij den opbouw. In den nieuwen tijd zal er in de plaats van arbeidssleur arbeids vreugde komen. De modernste techni sche hulpmiddelen moeten werktuigen tuigen blijven in handen van den vak man, zooals de ploeg dit de eeuwen door is geweest in handen van den boer De techniek moet dienstbaar zijn <aan het levensbelang en de levensvreugde van volk en gemeenschap Voor deze vraag stukken zal het technische gilde een werk gemeenschap oprichten van „Volk, tech niek en cultuur”. Het technische gilde wil niet aan politiek doen <n den zin van partijtwisten en geen verdeeldheid zaaien, doch het wil de zelfwerkzaamheid op het eigen terrein voor het welzijn van den eigen beroepsstand en van de geheele volksgemeenschap, aldus spi De technische prestaties van de Neder landers in Nederlandsch-Indië behooren tot de hoogste In Zuid-Afrika ligt een groote toekomst voor Nederlandsche tech nische Krachten. Innige samenwerking met de Vlaamsche vakgencoten is, zoo wel in het belang van het Nederlandsche volk en de Nederlandsche taal, van de grootste beteekenis. Dr. ir Blok zal de leiding van de afdeeling beuwkunde ‘D het technische gilde op zich nemen. Met het N V.V werd overeengekomen, dat de sociale belangen van de leden-werkne- mers door de N V.V.-organisaties zullen worden oehartigd Op het gebied der volkshuishouding zal samen worden ge werkt met het economisch en het agra risch front Na dr. Herweijer sprak de heer Kos ter, leider van den raad van volkshuis houding, waarna de heer Woudenberg, commissaris van het N.V.V de sociale zijde van het gilde en de plichten van alle technici belichtte. Het secretariaat werd gevestigd Overveen. Bloemendaalscheweg 237. zard Koning heeft hiervoor op bijzon dere wijze zorg gedragen. Elke kaart is een schilderijtje op zichzelf. Er is nau we samenhang tusschen de kaarten on derling. Ze vormen een verbonden ge heel. Aan deze serie is een aantrekke lijke prijsvraag verbonden, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar zijn. Ook An ton Pieck teekende wederom twee kaar ten, waarvan vooral die voor Kerstmis bijzondere waarde heeft. De dagblad- puzzle, welke vier keer een belangrijk onderdeel der postzegelactie uitmaakte, is ditmaal uitgevallen. De reclameplaat ontwierp de heer S. L. Schwarz te Am sterdam. De grondgedachte van den schilder is geweest ons te toonen, welk een sprookjeswereld zich voor de oogen van het verwonderde kind ontsluit. Van het initiatief van het hoofd bestuur der P.T.T., waarvan de com missie met groote erkentelijkheid ge wag maakt, n.l. om ten bate van den verkoop een nieuw arbeidsveld te ont ginnen, moge het volgende medegedeeld worden: dit nieuwe gebied van samen werking, dat ontstaat door de vorming van personeelcomité’s. die den verkoop langs de huizen ter hand zullen nemen, zal. naar vertrouwd mag worden, aller wegen een nieuwe bron van hartelijk contact zijn. In het heden verschenen nummer van het „Tijdschrift voor armwezen, maat schappelijke hulp en kinderbescher ming", dat evenals vorige jaren weder geheel gewijd is aan de actie voor de zegels en prentbriefkaarten, merkt de voorzitter van den Nederlandschen bond tot kinderbescherming, de heer mr. H. de Bie, in een inleidend artikel o.m. op: „Zoo moeilijk als dit jaar hebben wij er in al de jaren van ons bestaan nog niet voorgestaan Van twee in dit verband belangrijke gegevens zijn wij zeker: van den nood der instellingen, welke zich het lot van het Nederland sche misdeelde kind aantrekken en van de warme belangstelling van zeer velen voor dit kind. Van de zeer vele kleine aankoopen zullen wij het dit jaar meer dan ooit moeten hebben zoeken, of jc je eigen woonplaats goed kent. Aan wien ontleent het Mauritshuii- zijrj naam? Welke Haagse „1ste Klasser” be speelt het voetbalterrein op Hout rust’ In de Casuariestraat staat eer: groot en nogal somber gebouw, da’ een rol speelt in de rechtspleging in onze stad. Welk gebouw bedoe ik? Jullie kennen natuurlijk allemaal de Ridderzaal,- die midden op ons mooie Binnenhof staat, twee to rens, één links en één rechts. Wat valt je op, als je deze twee torens nauwkeurig bekijkt en met elkaar vergelijkt? De Haagse trams hebben een gele kleur, zoals je natuurlijk allemaal weet Maar toch rijden er in onze 23 Nov t/m 29 Nov. dagen extra t/m 6 Dec. 30 Nov. t/m 6 Des. 7 dagen extra t/m 13 Dec. 7 Dec t/m 13 Dec. 4- 7 dagen extra t/m 20 Dec. 14 Dec t/m 20 Dec. 7 dagen extra t/m 27 Dec. (voor sla-olie t/m 31 Januari). 21 Dec. t/m 27 Dec. 7 dagen extra t, m 3 Januari. 28 Dec. t/m 3 Jan. Mr. Linthorst Honian neemt afscheid van maatschappelijke werkers In een samenkomst van maatschappe lijke werkers ter gelegenheid van de opening van een nieuw buurthuis te Vee- lerveen gemeente Vlagtwedde, heeft mr. J. Linthorst Homan, een der leden van het driemanschap van De Nederland sche Unie, afscheidswoorden gesproken wegens het neerleggen van zijn ambt als commissaris der provincie Groningen, hetgeen dezer dagen is geschied. Mr. Linthorst Homan deelde mede, ook zijn verschillende Groninger func ties te zullen neerleggen, omdat een af scheid als dit volledig zal moeten zijn. In zijn rede vestigde mr. Linthorst Homan, die ook voorzitter was van de Vereeniging voor Opbouwwerk, waar van dit buurthuis uitgaat, er de aan dacht op. dat al mag er dankbaar heid zijn voor het vele, dat op het ge bied der volksvoorlichting en volksop- bouw is gedaan een groote taak nog dagelijks wacht. Er moet daarom een gevoel van beklemming komen over het weinig besef, dat zeer veel welgestelden in het verleden van deze groote volks- vraagstukken hebben gehad. Wel is de volksmeening over deze vraagstukken ook tusschen 1930 en 1940 ten goede gekenterd, doch tusschen 1940 en 1950 zal een nog veel grootere kente ring komen, welke nu reeds is ingezet. Het geheele complex der volksvraag- stukken zal in ieders hart moeten leven, opdat ook ieders liefde ertoe zal uit gaan. niet uit vriendelijke liefdadigheid, doch uit de rekening en de belevenis der volksverbondenheid. Verschillende toespraken werden daar na gehouden, o.a. door den heer H. Mo lendijk, wethouder van Groningen, die geloofde namens de geheele bevolking van de provincie Groningen te spreken, toen hij mr. Linthorst Homan dank bracht voor de wijze, waarop hij zijn functie van commissaris heeft verricht. Mr. Linthorst Homan heeft tenslotte dank gebracht voor de tot hem gerichte woorden. Hij zei bevrediging te hebben gevonden in de vervulling van zijn func tie. Hij had graag daarmae willen door gaan tot aan zijn afscheid van het le ven, doch andere plichten roepen hem. Van een officieel afscheid wilde spr. niet weten. De toepassing van transportbeton Door de verkoopassociatie Enci-Mij. N.V. is in 1939 een commissie gevormd om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van toepassing van transport beton in ons land. Onder transportbeton is te verstaan beton, dat in tegenstelling met de tot heden gebruikelijke wijze, niet op het bouwwerk bereid wordt, doch in volledig gemengden en voor directe ver werking geschikten toestand, op het werk wordt aangevoerd. Over hun bevindingen hebben de hee- ren ir A. Meijers en ir. J. A Zwolsman, leden dier commissie, het een en ander verteld in een in het gebouw van het Instituut van Ingenieurs te ’s-Gravenhage gehouden, drukbezochte vergadering van de betonvereeniging, waarbij eerstgenoem de omtrent de werkzaamheden der com missie mededeelingen deed, terwijl de heer Zwolsman daarna meer op de beton- technische bijzonderheden van het transportbeton inging Twee systemen zijn te onderscheiden, n.l. „mixer” en „agitator”. Uit de ver zamelde gegevens konden o.a de volgende conclusies getrokken worden Zoowel met hét mixer- als met het agitator-systeem kan, mits de fabrieken op wetenschappelijke basis opgezet en geleid worden, transportbeton geleverd worden, dat aan zeer hooge eischen van vastheid, dichtheid en gelijkmatigheid voldoet. Voor kleine en middelgroote werken zal in het algemeen transportbeton van betere en vooral gelijkmatiger kwaliteit zijn dan op het werk gemaakte beton Wat de toepassing in Nederland betreft is er rekening mede te houden, dat op De waarnemend secretaris-generaal, van het departement van Sociale Zaken heeft bepaald, dat op Woensdag 4 De cember 1940 door bakkersgezellen arbeid mag worden verricht volgens de voor den Zaterdag voor hen geldende werktijdre geling, onder voorwaarde, dat te hunnen aanzien dan geen gebruik wordt gemaakt Het weekblad van De Unie wordt thans in meer dan 260 000 exemplaren verkocht, voor het grootste deel door huis- en straatcolportage. Het aantSl abonnementen neemt per week met ruim tweeduizend toe In totaal zijn er tot nu toe 358 000 Unie- speldies aan de gewestelijke secretariaten verzonden Deze zijn zoo goed als uitver kocht. doch zoo juist is een bestelling ge daan voor den aanmaak van honderddui zend nieuwe insignes voor ham, spek rook- pekelvleesch. Gelder- plockworst en 25 Nov. t/m 1 Dec. 7 dagen extra t.'tn 8 Dec., echter niet in restau rants e. d. Ter aanvulling van het onvolledige bericht van gisteren, vestigen wij er de aandacht op, dat tot en met 14 December a.s. van de kaart distributie vaste brandstoffen centrale verwar ming de bons 07 tot en met 14 geldig zijn. Van de bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels, zijn geldig tot en met 14 December de bons 04 tot en met 07. Horizontaal 1. Hotelbediende 3. Iemand, die iets regelt. 5. Zeeman. 7. Keukenpiet. 9. Motorrenner 10. Iemand, die van zijn geld leeft. 11. Vleeschhouwer. Verticaal: 1. Aanstaand openbaar ambtenaar voor verlijden van akten, 2. Natuuronderzoeker 3. Muzikant. 4. Leider van een openbaar lichaam. 5. Bezorger van een dierlijk product. 6. Een ver ouderd maar nu weer lucratief beroep. 7. Rechter. 8. Een „hoofd”beroep. vele plaatsen aanvoer te water van ce ment, zand en grind mogelijk is, waar door centrale installaties deze materialen meestal niet goedkooper kunnen aanschaf fen dan iedere aannemer, zoodat uit dien hoofde de fabriek geen belangrijken finan- cieelen voorsprong heeft. Verder is voor een fabriek een vrij groote jaarlijksche omzet noodzakelijk om de installatiekos- ten niet te zwaar op het af te leveren be ton te doen drukken. De actieradius is voor een fabriek, om de in het wagenpark geïnvesteerde kosten niet te hoog te maken, beperkt'tot 15 a 20 k.m. Een. der gelijke fabriek zal daarom vermoedelijk alleen levensvatbaarheid hebben als ze ge legen is tusschen of nabij een paar groote steden, en daarbij tevens aan grootscheeps- vaarwater grenst en nabij een hoofdver keersweg gelegen is, b.v. tusschen Am sterdam en Haarlem of tusschen den Haag en Rotterdam. Wellicht kan transportbe ton bij den opbouw van Rotterdam een rol van beteekenis spelen. Verkoop langs de huizen door P. T. T. De centrale propaganda commissie voor den verkoop der kinderpostzegels verzoekt ons plaatsing van het volgen de: Tot en met 6 Januari a.s., worden thans voor den zeventienden keer de kinderpostzegels en ook de prent briefkaarten voor het kind uitgegeven. In deze maand vraagt ook de kinder bescherming in ons land weer om hulp voor de verzorging van kinderen, die niet, als ieder gezond en normaal kind, in het eigen gezin, door hun eigen ouders, grootgebracht kunnen worden. De postzegel is ditmaal ontworpen door den heer D. van Gelder te Veere: een zegel, dat zeker niet zal achterblijven bij zijn voorgangers. De waarde 12% cent, is, in verband met het betrekke lijk geringe internationale verkeer, dit jaar niet verschenen. Het is reeds lang een wensch, dat kinder briefkaarten eens voor den dag zouden komen met een serie karakteris tieke, Nederlandsche landschappen. Ed- Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen HAARDEN, KACHELS Van dezelfde Kaart met dien verstande, dat men recht heeft op: ót deze maand 1 TURF per bom öf later in het stooKseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen Van öonKaart distributie Vaste Brandstoffen CENTRALE VERWARMING periode-oons (o.a. oewoners enz.) geldig de „bons 2de oeriode”. Per bon Kan de met A aangeduide categorie (particulieren) gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen T’ Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l van max 75 K g anthraciet, steen- 7 dagen extra t/m 12 Januari. Zooals men ziet, moeten eenige bons nog worden aangewezen. VLEESCHKAART. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij. deelt mede, dat met ingang van 2 December voor groenten en fruit, bestemd voor het binnenland, maxi mumprijzen ter veiling zijn vastgesteld. Tevens zijn percentages vastgesteld wel ke maximaal door den groot- en klein handel mogen worden berekend Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar een in de bladen opgenomen officieele publicatie of 1 Rantsoen Vleesch waren Dit is: voor gerookt ot gekookt varkens- rund- en kalfsvleescb en gerookte worstsoorten, b.v schouder carbonade vleesch. sche rookworst snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v boterhammenworst. iunchworst. rolpens en knakworst b v Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v Ber liner Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nlerbrood voor bloedworst

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6