van K PEN MET ELK 2 FUNCTIES Organisatie de sport Nederland in GEMENGD NIEUWS HAAGSCHE COURANT Dinsdag 3 Dec. 1940 2e bl. pag. 3 Alle AMSTERDAM- EN TRESL1NGBEKER PRIJSOPDRIJVING RüHL WINT DEN TITEL D.D. DOOR V.A.S. GESLAGEN DE WEDSTRIJDEN DER DAMES VAN DAM BEHOUDT ZIJN TITEL ZEEP EN SUIKER BUITEN DE DISTRIBUTIE PROMOT1EREGELING STAAT NOG NIET VAST ARMLASTIGE BEZAT DUIZEND GULDEN DIEFSTAL VAN COUPONS COSTUUMSTOF Overheidsinmenging wenschelijk sportbeoefenaars dienen bij sportbond te zijn aangesloten DUYVESTEIN Slechts één bond voor iederen tak van sport Steunfraude te Amsterdam Nieuwe arrestatie een HOCKEY weten door de huismoeders SCHAKEN Ko- Een Hollandsche „Boyke Norton, eig. een 3. Bonnie’s Vborloopige 5£—3J zege der Amsterdammers het een SIMULTAAN-SÉANCE F. VOORWINDE. De schaakkampioen van den Haag en kampioen van de Res. Sch. Club, de heer F Voorwinde, speelde Zaterdag simultaan tegen de leden van de Haagsche Schaak club „Avanti” en eenige genoodigden. Deze séance is voor den heer Voorwinde een groot succes geworden. Spelende tegen 21 borden, slaagde hij er in aan niet minder dan 18 borden te winnen, terwijl hij remise maakte tegen de heeren N. vai) Baardwijk (gast), A. Brand (Avanti) en W. A. van Wetering (Avanti.). De heer Voorwinde verloor niet één partij. GOLF bezat, was reeds zijn huwelijk opgespaard van 83), 4. A. W. van Dijk (Amsterdamsche G C.) 172 (84*—83), 5. Jos. van Dijk (U.G.C. de Pan) 174 (88—86) 6. en 7. D. Oostar- veer (Haagsche G.C.) 175 (8788) en N. P. Stoop (Kennemer G.C.) 175 (86—89). Zaterdags werd door de profs met le den van de Eindhovensche G.C. een four somes vlaggenwedstrijd gespeeld, welke tot uitslag had. 1. mevr, van Moorsel (24) en J. Rühl), 2. J. Dijksterhuis (26) en J. Blensjaar. BOKSEN het zou over- Nederlandschen We zouden aan de huidige leiders van de Nederlandsche sporten groot onrecht doen, indien we beweerden, dat zij de belangen van de sport in het verleden hebben verwaarloosd, dat zij hun taak niet hebben begrepen. De schitterende prestaties, welke onze vertegenwoordigers (sters) in menigen tak van sport (voet bal, zwemmen, wielrennen, ruitersport, hockey, athletiek enz.) in sterk bezette internationale tournooien, in wereld- en Olympische kampioenschappen hebben geleverd, zijn daar om het tegendeel te bewijzen. Maar toch heeft de sportbeweging in Nederland tekortkomingen getoond, waar aan niet te ontkomen was, omdat de lei dende organisaties noch officieele be voegdheden, noch overheidssanctie had den. maar welke nu opgeheven kunnen worden, indien de overheid zich op doel bewuste, verstandige wijze gaat bezig houden met de sport. De nationale sport bonden zullen zich in de toekomst in hun arbeid gesteund moeten overheid. in 2 min 24 sec. (1.28.3), 2. Anselor. eig. stal Friesland (C. F. Ockhorst) 163 m. in 2 min 24 sec., (1.28.3), 3. Young Ooststar in 2 min. 25 sec. (1.27.8). Niet geplaatst: Nelly Duffy. Xoli, Senator Bedell. Sena tor Boga. Charles Scottprijs (beslissing): 1 Zoek licht in 2 min. 28 sec. (1.29 7). 2. IJ. Zelda Peter, eig G. v. d. Oord (W. H. Geersen) 1630 m in 2 min. 28.2 sec. (1.30.9). 3 Bob Scott) eig. Jac Lammens (N. v. Leeuwen) 1630 m in 2 min. 30 sec. (1.32) Niet ge plaatst: Doriethe. Bon Esprit. Benna Dosow Bobichon, Bleu Band, Caesar S„ Clau^g Scott Vergadering Bondsraad van den Schaakbond De bondsraad van den Ned. Schaakbond vergaderde Zondag in hotel Terminus te Utrecht. Alle aangesloten onderbonden ware op drie na vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer G. W. J. Zittersteyn, herdacht met enkele gevoelvolle woorden de negen leden, die in den oorlog voor het Vaderland gesneuveld zijn. Besloten werd het stelsel Sonnenborn Berger ter bepaling van de rangorde der wedstrijddeelnemers bij gelijk aantal pun ten niet langer bij de Bondswedstrijden toe te passen. De orfderbonden en clubs zullen worden uitgenoodigd dit bij hun wedstrijden eveneens te doen. Nadat een protestnota van den Noord- Kollandschen Schaakbond tegen de rege ling van de promotie.degradatie der vo rige competitie der eerste klasse A en B voor kennisgeving was aangenomen, werd het beleid van het Bondsbestuur te dien opzichte goedgekeurd. Het Bondsbestuur werd gemachtigd ten opzichte, van de promotie-degradatie.rege- ling der eerste klasse A en B voor het loopende seizoen naar omstandigheden te ha.idelen. Enkele door het Bondsbestuur voorge. stelde reglementswijzigingen werden aan. genomen. De heer P. Jongmans. van Speykstraat 2, Utrecht, werd op deze vergadering defi. nitief tot secretaris aangewezen. De af redende bestuursleden, G. W. J. Zitter- -teyn, voorzitterG. van Harten, pen. ringmeesterB. A. Flentge en K. J. Nieuwkerke, commissarissen, werden her- cozen. De tijdschriftcommissaris en Je eden van de tijdschriftredactie werden bij acclamatie herbenoemd. Na een geani meerde rondvraag werd de vergadering gesloten. verwachten zijn, waarbij te verwachten is, dat de overheid haar invloed sterk zal doen gelden. We gelooven niet, dat eenstemmen met den volksaard, indien men in ons land zou komen tot een slaafsche navolging van hetgeen in Duitschand op sport-organisa- torisch gebied is tot stand gebracht. In ,.N.S.-Sport”, het officieele orgaan van den Duitschen Rijkssportleider, is trou- wêns dezer dagen terecht opgemerkt, dat de vorm van de Duitsche sportleiding geen export-artikel is en dat ieder land, die maatregelen moet nemen, welke daar passen, omdat het eene volk het andere niet is. Ieder volk moet, evenals het Duitsche. zelf de juiste methoden vinden om tot het doel te kunnen geraken. Er is echter veel in het Duitsche voor beeld, dat tot navolging noodt en dat de Nederlandsche sportbeweging ten goede zal komen en dat thans reeds voor verwe zenlijking vatbaar is. De fusiepogingen, welke hier en daar al tot een gunstig resultaat hebben geleid, mogen nog zoo prijzenswaardig zijn, er is niet de minste zekerheid, dat de vele stroomingen. welke het nu eens geworden zijn, niet uiteen zullen spatten als een zeepbel, zoodra men onder den huidigen druk vandaan zal zijn. Of Nederland na den oorlog weer volledige zelfstandigheid zal verkrijgen, dan wel onder Duitsche leiding zal staan, voorkomen moet wor den, dat de splijtzwam weer even welig zal gaan tieren als voorheen in de Neder landsche sport het geval is geweest. Trouwens, de revolutie in Europa, welke begon in Italië en zich later voortplantte naar Duitschland, heeft haar stempel reeds op de sport gedrukt. Gedurende enkele jaren al heeft men in die beide landen ingrijpende veranderingen in de sportbe weging kunnen aanschouwen en het is niet te ontkennen, dat onder invloed daarvan in andere landen, veel meer dan voorheen, de overtuiging is gaan rijpen, dat de lichamelijke opvoeding en de sport offi cieel een belangrijker plaats in onze samenleving verdienen, dan haar tot dus verre was toegemeten, dat de lichamelijke opvoeding en de sport als een Staatszaak dienen te worden beschouwd, ter ver- hooging van de weerkracht, de arbeids prestatie en het zelfbewustzijn van het geheele volk. De dreigende spanning, welke enkele jaren lang over het oude Europa heeft gehangen, heeft de inmenging van den Staat zeer ernstig belemmerd, deels omdat de overheden in de onderscheidene landen andere zorgen aan het hoofd hadden, deels ook, omdat deze overheden vastgeroest waren in verouderde begrippen ten aan zien van de lichaamscultuur en deze eerst „onder aan het lijstje” hadden geplaatst. Het verloop van den oorlog heeft den mensch uit een droom doen ontwaken; buiten de totalitaire staten hebben even eens andere gedachten baan gebroken Het tempo is versneld. Wat jarenlang onge- wenscht of onmogelijk scheen, is in weinige maanden een feit geworden de groote be- teekenis van lichamelijke opvoeding en sport voor het geheele volk, is eensklaps officieel erkend; de lichaamscultuur is aan het toezicht van den Staat onderwor pen Duitschland en Italië kenden reeds hun sportleiders. Frankrijk is gevolgd. De oud- tenniskampioen Jean Borotra is als zoo danig door de regeering te Vichy benoemd, met verstrekkende bevoegdheden en in zijn nieuwe functie heeft Borotra reeds tal van ingrijpende besluiten genomen, welke de verhooging der lichaamscultuur van het Fransche volk beoogen. Roemenië heeft eveneens zijn sportleider gekregen, in Finland en Zweden zijn ook sterke stroomingen ten gunste van staatsinmen ging merkbaar, in Zwitserland zit men ook niet stil. Het laatste land, dat in deze rij genoemd moet worden is Noorwegen, waar in de afgeloopen week eveneens een sportleider is benoemd en waar de organisatie van de sport nu ook een grondige verandering heeft ondergaan door opheffing of samenvoeging van bonden, welke alle onder overheidstoezicht zijn geplaatst. Galileistraat 64-70 - Telefoon 335953 Heerenstraaf 38 - Tel. 118195 - Rijswijk Het is niet twijfelachtig, dat we na den vrede een heel ander Europa te aanschouwen zullen krijgen, dan dat, zooals we het tot dusverre gewend ■waren. Hoe het zal zijn, valt op dit oogenblik nog niet te schilderen, maar vast staat in ieder geval, dat we ons zullen moeten instellen op gansch andere waarden op allerlei gebied der samenleving. Men zal moeten komen tot grooteren gemeenschapszin; men zal van veel afstand moeten doen, waaraan men gewoon of gehecht was. De veranderingen zullen zich niet beperken tot de sociale, politieke en economische problemen; tot de vele zaken, welke niet aan een hervorming kunnen ontkomen, behooren evenzeer de lichamelijke opvoeding en de snort. Een inspecteur van Maatschappelijk Steun te Amsterdam kwam dezer dagen een wel zeer ernstig staatlje van steun fraude op het spoor. Bij onderzoek bleek een man, die reeds geruimen tijd onder steuning genoot, in het bezit te zijn van een bedrag van ruim 1000. Erger werd de zaak, toen de politie er in gemengd werd. Deze trof namelijk in de woning een gestolen rijwiel en een aantal gesto len belastingmerken aan. De man is dan °°k onmiddellijk gearresteerd en opge sloten. Vanmorgen is hij voor den offi cier van justitie geleid. Het geld, dat de man ten deele voor cn later aangevüld met inkomsten Kostgangers. hechte organisatie van de Nederlandsche sportbeweging. We zijn er van overtuigd, dat velen in een dergelijke organisatie een te groo te beperking van de individueele vrij - heden zullen zien, maar wij zijn er even zeer van overtuigd, dat diezelfde per sonen, bij rustige overweging en met wegcijfering van kleine en eigenbelan- getjes, tot de conclusie zullen moeten komen, dat dit de eenige oplossing is om te komen tot een waarlijke en blij vende eenheid in de Nederlandsche sport en een verhooging van de lichaamscul tuur. waarbij geheel jong-Nederland is gebaat. Eerst thee, toen koffie Voor de tweede maal in korten tijd is de fa Terwee, koffie- en theehandel de Peperstraat te Zaandam, ingebro- Bestond de buit den vorigen keer °ngeveer drie weken geleden, uit vijfhon derd pakjes thee van een ons. ditmaal schonken de nachteiijke bezoekers hun aandacht aan den koffievoorraad Ver- wordt een hoeveelheid van 25 k.g. •otfie. Dat is de vereenvoudigde afstemming bij het nieuwe Erres-apparaat van f 135.50— Wij leveren U dit fraaie toestel gaarne op bijzonder gunstige condities, eventueel met inbegrip van 2 jaar lampenservice. Even een tele foontje en wij plaatsen beslist zonder eenige verplichting een appa raat een paar dagen bij U thuis, opdat U rustig in eigen omgeving de prachtige kwaliteiten en verbeteringen kunt beoordeelen I In Nederland En ook In Nederland hebben we in de achter ons liggende maanden langzaam maar zeker veranderingen zich zien vol trekken. Wie herinnert zich niet den strijd in ons parlement, toen voor de eer ste maal de Olympische Spelen binnen onze landspalen zouden worden gehou den? Wie weet niet van de ondankbare taak, welke was weggelegd voor het Rijkscollege voor de Lichamelijke Op voeding, dat de Regeering van advies moest dinen, maar niets kon bereiken, wijl die Regeering geen interesse had voor de lichaamscultuur? Het heeft tot den herfst van het vori ge jaar geduurd aleer ook hier van offi cieele zijde meer waarde aan de lichame lijke opvoeding en de sport werd toege kend. Het werk van O. en O. getuigde daarvan. Maar dat was alleen voor mi litairen, die onder de wapenen waren ge roepen en daarmede was nog lang geen zekerheid verkregen, dat ook in de toe komst de overheid de zorg voor de li chaamscultuur op zich zou nemen. In den vorigen oorlog werd immers ook de noodige aandacht aan de sport voor onze militairen geschonken, zonder dat zulks een blijvende verandering in de opvat tingen der overheid ten gevolge had. Maar nu is het ook hier eensklaps an ders geworden. Op verzoek van den toen- maligen secretaris-generaal van het de partement van Onderwijs, K. en W. is kort na de capitulatie de Nationale Stich ting tot Bevordering van de Lichamelijke Opvoeding leiding gaan geven bij het streven naar eenheid in de lichamelijke opvoeding en in de Nederlandsche sport beweging, welke arbeid ten deele reeds met sucecs is bekroond. Enkele weken geleden is voorts de heer Lotsy benoemd tot officieel departementsadviseur in sportaangelegenheden, dezer dagen zijn door het Rijkscollege voor de Lichamelij ke Opvoeding samengestelde richtlijnen voor het onderwijs in de lichamelijke op voeding op de lagere scholen, welk on derwijs met ingang van 1 Januari ’.941 op die scholen zal worden ingevoerd, be kend gegeven en er zijn thans meerdere symptomen welke er op wijzen dar ra dicale wijzigingen in het Neder la nd^cne sportwezen in de zeer nabije toekomst te Drie arrestanten Te Rotterdam zijn in bewaring gesteld de 20-jarige bankwerker S. H., de 20- jarige bakker C. F. G., verdacht van dief stal van 4 coupons costuumstof en de 33-jarige kleermaker A. S., verdacht van heling van deze coupons. H. en G. hadden besloten zich meester te maken van deze coupons, die waren opgeslagen in de woning van den kleer maker H., een oom van den bankwerker H De bankwerker ging op een avond bij zijn oom op bezoek, terwijl de bakker buiten bleef staan. Na over koetjes en kalfjes te hebben gepraat, zei H., dat hij even van een zekere plaats gebruik moest maken, want hij ging de kamer uit, maakte zich meester van de coupons en verborg deze op het toilet. Hij rekte daar na de visite nog wat om geen argwaan te wekken. Toen hij eindelijk vertrok, vergat hij niet de coupons mee te nemen. Zijn vriend hielp hem met het dragen van den buit, die onmiddellijk werd overgebracht naar den kleermaker, die de coupons kocht en verhandelde. Toen de diefstal werd ontdekt, rees dadelijk argwaan tegen den neef. Bij zijn aanhouding bekende hij en kon worden overgegaan tot arrestatie van de mede plichtigen. Om het clubkampioenschap Zondag werd in het Nationaal Schaak gebouw de wedstrijd tusschen de beide rivalen Discendo Discimus en het Ver- eenigd Amsterdamsch Schaakgenootschap gespeeld. Tot voor enkele jaren waren deze clubs beurtelings kampioen. De Ha genaars verloren vervolgens, enkele spe lers raakten wat achterop maar komen thans door de beide op den voorgrond tredende gebr. Wijnans, weder naar vo ren, getuige de 73 overwinning op het A.S.Ca Maar Zondag verloren zij toch weer van V.A.S. De gedetailleerde uitslagen waren: D.D.V.A.S.: 1. A. J. WijnansS. Landau J2. mr. G. S. FonteinN. Cortlever 01, 3. J. H. WertheimA. D de Groot J, 4. mr. A. W. HammingJ. Veerkamp j5. M. Wijnansmr. P. L. J. Rassers afgebr., 6. dr. W EuweG, Swaneveld 01, 7. G. H. GoethartM. B Stodel JJ, 8. K. J. NieukerkeJ. A. Kroon 01, 9. mr. C. J. LeembruggenJ. van Kar 10, 10. mr. A. RuebM. J. Prins J. Voor- loopig totaal 3J5^. Paardenslager gearresteerd Bij het bureau Stadhouderskade te Amsterdam kwamen verscheidene huis moeders klagen, dat de paardenslager in de buurt het paardenvleesch zoo duur verkocht. De politie, die zeer scherp toeziet, dat de verordeningen tegen prijsopdrijving goed worden nagekomen, ging met de moeders mee en inder daad bleek het, dat de prijzen hoog wa.en. Zoo bleek het, dat lappen, welke voor den oorlog nog 20 en 30 cent per pond kostten, doch wegens den hoogen prijs, welken de slager zelf voor de paar den moet betalen, voor 50 en 60 cent mag verkoopen, thans voor 80 cent, ja zel's voor een gulden in de handen der koopgrage huismoeders overgingen. Ook de biefstuk, welke 80 tot 90 cent mag opbrengen, ging voor een bedui dend hoogeren prijs de deur uit. De politie had de zaak kunnen sluiten we gens prijsopdrijving, doch om de huis moeders, die wegens het deze dagen heerschende gebrek aan vleesch toch al gedupeerd waren, ter wille te zijn, besloot de politie de zaak open te laten doch den verkoop, tot groot genoegen van de koopsters onder toezicht door te laten gaan. Hiermede heeft de politie het algemeen belang ter dege gediend. Tegen den slager is proces verbaal op gemaakt. De politie te Zutphen heeft in het huis van bewaring opgesloten den Amster- damschen koopman I. van W en den Amsterdamschen kantoorbediende L M P. alsmede den Deventer koopman R B Zij worden er van verdacht zich op de markt te Zutphen te hebben schuldig gemaakt aan prijsopdrijving. En dat deed Sanders, zich wel bewust van het feit, dat geen bokstitel wordt veroverd of heroverd, gelijk in dit geval, door een defensieve houding. Hij moest weliswaar even op temperatuur komen, wat hem in de eerste ronde, waarin hij door een resoluut optredenden van Dam met meer „schuivers” op het gelaat werd getroffen dan in menigen vorigen wed strijd bij elkaar, al dadelijk een achter stand bezorgde, maar daarna ging het steeds crescendo. De spieren werden los ser. de vaart kwam er in. het oog werd scherper en van Dam werd terugge drongen Gedurende negen ronden was het Sanders, die telkens opnieuw aanviel, die openingen vond waar anderen ze niet zagen en die zijn tegenstander onophou delijk dwong tot lijf-aan-lijf. waardoor diens gevreesde stooten goeddeels werden geblokkeerd. De kampioen verdedigde zich tegen deze strijdwijze zoo goed hij kon en thans ook Er zou bepaald moeten worden, dat voor iederen tak van sport slechts één lande lijke organisatie mag bestaan, waarbij alle beoefenaren van wedstrijdsport die nen te zijn aangesloten, hetzij individueel, hetzij in vereenigingsverband. Er zou verder nauwkeurig omschreven moeten worden, wat tot het terrein van iederen bond behoort, opdat eindelijk eens moeilijkheden uit den weg worden geruimd als daar zijn met het Ned. Gym nastiek Verbond, dat zich gerechtigd acht athletiek- en zwemwedstrijden uit te schrijven buiten de organisaties om, welke de belangen van deze sporten behartigen. Mogelijk zullen in meerdere leidende bon den technische herzieningen noodzakelijk blijken te zijn. Eventueel met de mogelijkheid tot be roep bij het leidende overheidslichaam zouden de landelijke sportbonden de be voegdheid moeten krijgen het vormen van nieuwe vereenigingen en het aanleggen van nieuwe sportcomplexen (als stadions, zwembaden, wielerbanen, kunstijsbanen, etc.) te verbieden, indien zij zulks in het belang van de sport achten. Op die ma nier zou voorkomen kunnen worden, dat bloeiende vereenigingen in bloedarmoe dige clubjes uiteenvallen, als gevolg van conflictjes tusschen bestuursleden, zoo als we tot nu toe maar al te vaak hebben gezien. En ook zou daardoor de onder linge concurrentie met alle nadeelige gevolgen van dien tusschen sporton dernemingen en exploitanten vermeden kunnen worden. Door het verleenen van officieel er kende bevoegdheden zouden o.i. de lan delijke sportorganisaties meer dan tot dusverre kunnen doen tot verbreiding van de sport en ter verhooging van het peil. Er zou echter, vooral in den eersten tijd, meer te doen zijn voor het cen trale lichaam. Het zou een einde maken aan het belachelijke feit, dat in de eene gemeente wèl gebokst mag worden en in de andere niet, dat in de eene plaats voor den Zondag een wedstrijdverbod geldt en in de andere niet, dat kleine gemeentelijke of provinciale potentaatjes naar eigen willekeur kunnen beslissen, of zij al dan niet toestemming zullen geven voor het laten doorgaan van een bepaalde sportgebeurtenis. Dat dient na tionaal geregeld te worden, of regionaal onder goedkeuring van het hoogste sport- lichaam in den lande. De nationale lei ding zou er naar kunnen streven, dat als in Duitschland, België, Frankrijk Italië. Denemarken. Spanje Luxemburg meer dan voorheen de weg wordt vrij gegeven voor de wielersport, vooral, om dat aan een bloeiende wegrensport zulke groote economische voordeelen voor tal van niet-sportbeoefenaars zijn verbon den. Het nationale overheidslienaam zou de medische sportkeuring voor alle wed sti ijdspottbeoefenaars verplichtend moe ten stellen; het zou ook de wenschelijk- heid van verplichte verzekering tegen sportongevallen moeten overwegen We zullen niet verder afdalen in de tails. We hebben slechts enkele algemee ne richtlijnen willen geven voor een Gelijkwaardige strijd met Sanders In een levendigen strijd, welke de volle voorgeschreven vijftien ronden duurde en waarin de beide tegenstanders volkomen aan elkaar waren gewaagd, heeft Luc. van Dam gisteravond in Odeon te Rotter dam met succes zijn kampioenstitel in het middengewicht verdedigd tegen Leen Sanders. Aan het eind van den moeilijken en vermoeienden kamp kende de jury de overwinning toe aan den titelhouder. Het was een zege met handslag, zooals dat in de zwemwereld heet en slechts te constateeren door degenen, die er vlak bij zaten. Deze inleiding brengt in de eerste plaats hulde aan den veteraan Sanders, een hulde, welke hij stellig verdient Want er zullen er maar weinig zijn, die het op zijn leef tijd hem nadoen, om vijftien ronden van drie minuten niet alleen weerstand te bieden aan de opdringerigheid en onmis kenbare capaciteiten van een jeugdigen tegenstander, die pas aan het begin van zijn loopbaan staat, maar gedurende het grootste gedeelte van het gevecht boven dien nog het initiatief te nemen tot den aanval. Daarom zal het wenschelijk zijn, dat van overheidswege nu reeds, dus door den secretaris-generaal van ’t departement van Opvoeding, bindende besluiten worden genomen, welke eventueel later in wetten kunnen worden omgezet, waarbij de orga nisatie van het Nederlandsche sportwezen wordt geregeld. Er dient naar onze meening te komen een overheidslichaam, dat belast is met het algeheel toezicht op de sport in Ne derland. Een lichaam, dat alle nationale sportbonden overkoepelt en dat bevoegd is besluiten te nemen en voorschriften uit te vaardigen in het belang van de sport, waaraan alle sportbonden zich heb ben te houden. Er zijn in Nederland vol doende prominente sportfiguren aan te wijzen, met een breeden kijk op tal van takken van sport, die tezamen dit liefst niet te omvangrijke lichaam zouden kunnen vormen. Haagsche ploegen hielden zich goed Alles bijeen hebben de Haagsche ploe gen zich voor de eerste ronde van den Amsterdam-beker goed gehouden, doch voor die van den Tresling-beker zijn er tal van verrassinger uit deze wintersche bekerontmoetingen te noteeren. H.D.M. speelde reeds Zaterdagmiddag haar ont moeting tegen Groen Geel, waarbij Cou- vret een half dozijn doelpunten voor zijn rekening nam en het einde voor H.D.M. kwam. S.O.S. Victoria 2 ook al op schot I T.O.G.O maakte het wat met Victoria, dat met 52 geklopt werd. De Delftsche Studenten boekten de ver wachte overwinning op Rijswijk (31) en H.H.Y.C. 2 bleek juist iets sterker dan H.O.C. 2 (32), terwijl het eenige teleur stellende resultaat door H.L.C. gebracht werd, dat met 32 van den vierden klas- ser H.D.S. verloor Amsterdam kwam door een 21 overwinning op B.H.V. een ronde vefrder en van de Oostelijke eerste klassers wist Deventer met 41 van den Westelijken tweedeklasser Be Fair 2 te winnen. Voor den Tresling-beker heeft H.O.C. 4 teleurgesteld alsmede sommige jongere ploegen van T.O.G.O., want Aeolus bleef aan de Roggewoning met 31 sterker. T.O.G.O. 3 ging in Rotterdam met 6—0 onder tegen den vierdeklasser Leonidas, terwijl ook T.O.G.O. 2 en T.O.G.O. 4 met flinke cijfers verloren. Voor H.H.YC. werd het weer een goede dag want ook H.H.Y.C. 3 kwam een ronde verder, dank zij een 32 overwinning op H.D.M. 2. H.D.M. 4 en S.O.S. 2 deden het beter, ter wijl ook Te Werve zich in de volgende ronde speelde. De zaak betreffende de 23.000 rant soenen zeep, waarover dezer dagen uit voerig werd bericht, blijkt nog een staartje te hebben. Het onderzoek werd voortgezet en toen kwam aan het licht, dat nog heel wat zeep buiten de distri butie om in den handel is gebracht en in verband daarmee is nog opgesloten in het hoofdbureau van politie te Rot terdam de 51-jarige vertegenwoordiger C. B. De directeur C. H. v. B., die een groote partij toiletzeep en huishoudzeep in huis had. heeft aanvankelijk verklaard, dat hij deze zeep overeenkomstig de distri butiebepalingen verder had verkocht. Er is nu echter gebleken, dat die partij geheel buiten de distributie in den han del is gekomen. Er werd van deze zeep verkocht aan verschillende firma’s, en wel een te Nieuw Helvoet, een te Hil versum, een te Scheveningen en twee re Breda. Te Breda is het gelukt 90 dozijn stukken scheerzeep en 13 dozijn stukken toiletzeep in beslag te nemen. Tegen alle koopers is proces-verbaal opgemaakt niet alleen voor den aankoop van de zeep in Rotterdam, maar ook voor den verkoop in andere gemeenten De vertegenwoordiger C. B„ die in het hoofdbureau van politie in bewaring is gesteld, heeft van v. B. den directeur, een partij gekocht en die aan diverse andere firma’s verkocht. Tegen den di recteur van B. is bovendien proces-ver baal opgemaakt, omdat hij buiten de distributie om 2500 k.g. suiker heeft ver kocht. Kooper van deze suiker was we derom de vertegenwoordiger C. B. en die heeft de suiker verkocht aan een beschuitfabriek te Rotterdam. Naar aan leiding van deze zaak is eveneens pro ces-verbaal cpgemaakt. met meer succes dan de oeide vorige keeren. Soms ving hij Sanders netjes op en in de zesde ronde kreeg hij zelfs zijn groote kans, toen een harde linksche den uitdager zwaar uit zijn evenwicht bracht. Van Dam wist van dit moment echter geen gebruik te maken, omdat de oude ringrot achter de veilige bescherming van zijn armen wachtte tot de betoove- ring was verbroken en hij met nieuwe kracht den strijd kon hervatten Beide kampioenen bleven strijden met den inzet van al hun capaciteiten en hun geheele repertoire van slagen, zonder dat een hunner er echter in kon slagen de balans in zijn voordeel te doen overslaan, ook niet, toen in de tiende ronde van Dam eindelijk den aanval overnam. Ronde na ronde werkten zij af twee mannen, die elkaar stonden en die op een treffer zelden het antwoord schuldig bleven. Frisch en levendig beëindigden zij den strijd, die den kampioen tenslotte de over winning bracht en Sanders en zijn aan hang naast de nederlaag een kleine te leurstelling, omdat zij een „onbeslist" hadden verwacht. De resultaten van de bij-partijen waren: Nol Klein, Amsterdam, wint op punten van R. KrijgerWolfswinkel, Amster dam, bokst onbeslist met Bep de Reus Jack de Raay verliest door interventie van den scheidsrechter in de vierde ronde van Skippyvan Twigt wint op punten van VolwerkPot bokst onbeslist met van Wijk. N.R.S.V.—A.S.C. 2|—7|. Te Rotterdam leed de N R.S.V een ge voelige 2J—7J nederlaag tegen A.S.C. De uitslag was: N.R.S.V.—A.S.C dr. K M. Bergsma— dr Max Euwe 0 1 mr. G. C. A. Oskam H. Kmoch j i; A M. BroerF. A Spinhoven J—P .A. Koetsheiddrs. J. G Karper 01, J. H. van WelzenesK Geus j—J, H RoosF. L. Wackers 01. J J. de Boerdr. ir. J. C. Scheffer 0—1, W. GöbbelsLooper” 0—1, J. F. W. Mannee jr.Th Mul 01; J. H Lubbers C. Orbaan 10. Totaal 2J7J. met 12—0 bleek tegen (60). doch schappel ijker Besloten prof-kampioenschap van Nederland De nachtvorst van Zaterdag op Zondag had de baan van de Eindhovensche Golf club te Valkenswaard hard-bevroren en voor de deelnemers aan het Besloten pro- fessional-kampioenschap van Nederland moeilijk bespeelbaar gemaakt. Snelheid en richting waren op de greens uitermate moeilijk te bepalen en ook op de fairways maakten de ballen nog al eens rare spron gen. Daarom valt het te meer te bewon deren, dat over het algemeen door de deelnemers uitstekend is gespeeld en dat vooral de eerste twee aankomenden zeer behoorlijke scoren konden inleveren. Win naar werd de jeugdige professional van de Rosendaalsche G C J. Rühl, die reeds enkele jaren serieuse pogingen heeft ge daan’ om een kampioenstitel te veroveren. Thans werd zijn goed en ambitieus golf welverdiend met den titel beloond Hij maakte ’s morgens een score van 77. twee slagen beter dan Witte, die reeds eerder kampioen was, en wist ’s middags 81 bin nen te brengen, een gelijk resultaat als zijn ernstigste rivaal Witte. De laatste moest dus met twee slagen achterstand met de tweede plaats genoegen nemen. De gedetailleerde uitslagen waren: 1 J. Rühl, (Rosendaalsche G.C.) 158 (77— 81), 2. P. Witte (G.C. de Dommel) 160 (79— D.D. speelde aan de oneven genummer- 81), 3. C. Cramer JNoordw. G.C.) 163 (85- de borden met wit en miste Heufke Kante- laar. Bij de Amsterdammers ontbraken dr. E. Mulder, W. A. T. Schelfhout en A. J. Polak. De reserves waren echter uit het goede hout gesneden blijkens de resulta ten. Het verloop van de partijen was: Wanans—Landau: Het aangenomen Konin- ginnegambiet gaf een levendigen strijd te zien, waarin aanvankelijk Landau het ini tiatief had, later Wijnans. De partij werd in een stelling die Wijnans misschien nog iets betere kansen bood, remise gegeven. Cortlever—Fontein. Aangenomen ningsgambiet een unicum. In het middenspel overzag Fontein een ruilcom- binatie, hetgeen hem een pion kostte en later de partij. Wertheim—de Groot: Weder een partij uit de oude doos een Torre opening waarin Wertheim de beste kansen kreeg. Hij koos niet de sterkste afwikkeling en accepteerde het remise aanbod alhoewel hij nog steeds een iets gunstiger spel Veerkam pH a m m i n g. Damegam- biet met de Lashervariant. Veerkamp kreeg stellingsvoordeel, maar Hamming, anders juist een aanvalsspeler bij uitne mendheid, verdedigde zich correct en be- reWÜ na n’s-R a s s e r s: Een Hollandsche verdediging Een partij met wisselende kansen. Na een gelijk opgaand begin nam Rassers het heft in handen. Tijdnood kwam Wijnans ten goede, de afwikkeli:ng b g de hem een toreneindspel met eeni P moer Nu echter faalde Wijnans. In de af geTrokïn steWng heeft hij echter nog g^w\nTveld-ETwee:' Nimzo Indisch, vfn meet af nam Swaneveld de leiding en - irX „wn kans op herstel Een fraaie gluumbmalle S s 'n pion op voor den aanval, wel e zen was zijn vonnis geveld, ainoewe eerder dan na taaien pe Al- Leembruggen v d. K brugge jechinverdediging weid doo d serieus en goedI behandeldL In >t m denspel veroverde hu een pion om afwikkeling een toreneindspel in pe waarbij hif inmiddels nog een pion geconsumeerd, met twee pmnnen meen Op den duur was dit voor den Ar dammer niet te houden. p r i n s-R u e b Het aan8.f"',n\e" Evansgambiet. ook al een speelw ize du zelden meer tnegepast wordt Prins ver o e de in n.?t middenspel de kwaliteit die nij later terug gaf voor een pion mee- nende een gewonnen eindspel te bereiken Rueb bereikte echter nog juist remise □e lagere klassen Afdeeling B. Met de prestaties van het vroeger zoo succesvolle De Staart blijft het droevig gesteld. Hoewel er een thuis, ontmoeting tegen H.H.Y.C. 2 op het pro gramma stond, werd deze door de Dordt- sche meisjes gewonnen gegeven, waardoor H.H.Y.C.’s positie bovenaan nog verbe terde. Met H.D M. 2 wil het ook nog niet vlotten én de reeks nederlagen schijnt vooralsnog niet te stoppen. Te Wassenaar werd thans met 12 van de Kieviten ver loren. Afdeeling C, A.B. In A is de verwachte overwinning van Te Werve op Victoria 2 tot 51 beperkt gebleven. Meer spanning is er geweest te Delft, waar Leonidas er in slaagde een gelijkspel tegen Hudito te bereiken (22). In B heeft Togo 2 ferm de leiding be houden en met 20 Leiden 2 geklopt, zoodat dit Leidsche uitstapje naar Klein Zwitserland Leiden’s beiden hoogsten da- meselftallen weinig succes heeft opgele verd. S.O.S. 2 heeft opnieuw verloren. Ditmaal bleven de Kieviten 2 met 20 sterker. Komaan S.O.S. PAARDEN JACHTRIT OER ZUIDHOLLANDSCHE JACHTVEREENIGING Het is en blijft een groote moeilijkheid voor de jagermeesters terrein-variatie te vinden voor de verschillende jachtritten. De jagermeester van verleden Zaterdag, de heer D.T.H. Modderman, was er echter wederom in geslaagd een smakelijk par cours over een minimum van straatklin kers en een maximum van. duin- en bosch- grond uit te zetten. De meet had om 2.30 uur aan de bosch- wachters woning plaats. De eerste run liep door het Haagsche Bosch. Langs de Waalsdorperlaan en den Buurtweg begaf het vrij groote veld zich naar het buiten Voorlinde, alwaar de tweede run gehou den werd. Door de duinen werd gestapt tot aan den Meyendelscheweg en in afwis selend tempo legde men de route tot aan de Wittenburg aan de Groot-Hoefijzerlaan af. Op dit terrein en dat van Berghoveke, waren een keur van hindernissen opge steld, waarover de slotrun voerde Na afloop van de jacht bedankte mr. S. W. B. graaf van Limburg Stirum. uit naam der aanwezigen, den jagermeester voor de, ondanks den laaghangenden mist, zoo zeer geslaagden jachtrit DRAVERIJEN OP MEREVELD Op Mereveld te Utrecht hield de P.S.V. Houtrust Zondag weer draverijen, waar voor de belangstelling iets minder was dan gewoonlijk, hetgeen wel aan de weers omstandigheden geweten zal moeten wor den. De uitslagen waren: Caïdprijs: 1. Charles Scott, eig. H. Tim merman (T. A. v. d. Veen) 2040 m. in 3 min. 52 sec. (1.30.8), 2. Dalver, eig. stal Hollandia (W. H. Geersen) 2020 m. in 3 min. 7.2 sec. (1.32.6), 3. Dumas Hanover eig S. Kuyper (C. F. Ockhorst) 2040 m. in 3 min. 8 sec (1.32.1). Niet geplaatst: Belinda, Doctor Scott. Ciamphie Scottprijs: 1. „Boyke Norton, eig Stal Hollandia (J. Klarenbeek) 2220 m. in 3 min. 22.4 sec. (1.31.2), 2. Allright eig. U. W de Jong, (S. Casteleyn) 2220 m. in 3 min. 23 sec. (1.31.4), 3. Bonnie's Norton, eig stal Gruno (R. Bosma), 2240 m. in 3 min. 24 sec. (1.31). Niet geplaatst: Baronesse Hollo. Crackprijs: (beslissing): 1. Baronesse K. gemeente-gasfabriek te Harderwijk. ij werkzaamheden in de waterstof-af- uéehng bedwelmd en bewusteloos ge- aakt Pogingen om met zuurstof de le- ©nsgeesten op te wekken, mochten niet fagen. Het slachtoffer bleek reeds te zijn overleden fabrieksarbeider bedwelmd De 49-jarige machinist H. V. M. van de is bij werkzaamheden heeling bedwelmd

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7