De Gemeentebegrooting voor 1941 Haagsche Courant van Dinsdag 3 December 1940 BERICHT en van STADSNIEUWS BINNENLAND De operette „Rose Marie West End theater WIE, WAT, WAAR? Jaarboek 1941 De Raad kan zich in het algemeen met de voorstellen B. en W. tot belastingverhooging vereenigen DE PLANNEN VOOR HET NIEUWE STADHUIS St. Nicolaas-pakketten Algemeen verslag met de memorie van antwoord van B. en W. De in Duitschland geïnter neerde Nederlanders Mr. H. C. Schokker, administrateur bij het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, die be noemd is tot gemachtigde voor de prijzen DE GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN UITBREIDING DER GEMEENTE in DERDE BLAD, PAGINA 1. B. en W. hebben Gedep. Staten ver zocht de grenskwestie aanhangig te maken VEERTIGJARIG AMBTSJUBILEUM Di. A. E. F. JUNOD KINDJE AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN MARSCH VAN HET WACHTBATAL- JON VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN Engelsche bommen op ons land Briefpost naar Amerika Vergunning voor den bouw moet voorloopig uitgesloten worden geacht ■hancieele beschouwingen i 1 aan- Polygoon) van Studio Eldek) Een daad van mensch- lievendheid Hon- had van PAKKETTEN MET AANGEGEVEN WAARDE NAAR DUITSCHLAND Van 5 December af worden in het ver keer tusschen Nederland en Duitschland pakketten met aangegeven waarde toege laten tot een gewicht van 20 k.g. Het maximum van de aan te geven waarde is 1600 Rijksmark (2000 goudfran- ken). gezin worden gedwongen om boven hun middelen te wonen, maar de Ge meente zal de voorgestelde belasting verhooging niet kunnen missen, wil zij zoo lang mogelijk haar onafhanke- I ij ken staat bewaren. Verschillende andere leden hadden zich afgevraagd of het niet wenschelijk zijn de opcenten over de geheele De argumenten van B en W. (stijging van de waarde van het onroerend goed en daling van het percentage van leeg staande woningen) achtten zij niet vol doende om de verhooging te rechtvaar digen. Immers daartegenover staan de stijging van de onderhoudskosten en vooral de onmogelijkheid om tot huurver- hooging over te gaan. Alleen het feit, dat de Gemeente de voorgestelde belastingverhooging drin gend behoeft, deed hen besluiten deze te aanvaarden. Cem!eniee" ^meente r' u‘tga >en~- In het Algemeen Verslag van den Gemeenteraad over de Gemeentebe grooting voor 1941 werd van verschil lende zijden de vraag gesteld, hoe het staat met de reeds geruimen tijd aan hangige grenswijziging tusschen ’s-Gra. venhage en de randgemeenten. B. en W. antwoordden hierop o.m., dat zij bij schrijven van 18 October 1940, on der herinnering aan een vorig schrij ven, aan de Gedep. Staten hebben ver zocht, het vraagstuk van de grenzen van Groot-Den Haag dus zoowel de grenswijziging met Wassenaar als die met Voorburg, Rijswijk en Leidschen- dam in zijn geheel bij de bevoegde instantie aanhangig te maken. Niemand letsel en geen schade Vannacht hebben Engelsche bom menwerpers wederom een bezoek boven ons land gebracht. Eenige brisant- en brandprojectielen werden afgeworpen, zonder echter iemand letsel te bezorgen of schade aan te richten. Via Siberië en Japan. Volgens een mededeeling van de Portu- geesche postadministratie bestaat op het oogenblik geen mogelijkheid briefpost per schip naar Noord-, Midden- of Zuid-Ame rika te verzenden. Zendingen naar die lan den worden thans zonder uitzondering over Siberië en Japan doorgezonden. De postverzending met Clipper-vliegtui- gen wordt niet door deze regeling getrof fen. gesproken succes boekten. De voornaam ste vocale partijen worden gespeeld door mevr. Truce Speyk en Chris Reumer, ter wijl het komische gedeelte wordt ver zorgd door Joh. Boskamp en Oct. v. Aer- schot. Groot koor en orkest staan onder leiding van kapelmeester Henk Neef. Dé cors zijn ontworpen en geschilderd door Jan Peels. De Chrysant beheerscht de bloemenmarkt binnenlandsche bloemenmarkt momenteel overheerscht door de Aan de Westlandsche bloe- enorme Verhooging getal opcenten op de gemeentefondsbelasting met 5 lijke maatregel is Hij is echter door den nood ingegeven Dat het achterwege laten der afschrijvingen zal moeten lei den tot grootere kapitaalinvesteering in de toekomst, kan niet worden beschouwd als een gevolg van het achterwege laten der afschrijvingen in één jaar. Laat men afschrijvingen in een jaar achterwege, dan komt dat daarop neer, dat de kostprijs der bedrijfsobjecten over één jaar langer ten laste der exploitatie wordt gebracht en zal dus deze exploi tatie in de toekomst daarvan financieel nadeel ondervinden, omdat dan de af schrijvingen een jaar langer duren dan waarop aanvankelijk was gerekend. Zoo- als de omstandigheden zich thans voor doen, moet dit gevolg worden aanvaard. bovendien ontbreekt thans elke basis voor een inzicht in de naaste toekomst. De on zekerheid, die voor het geheele terrein van het openbaar leven is ingetreden, maakt zelfs een beoordeeling van de behoefte voor 1941 uiterst moeilijk. De leden achtten het volkomen aan vaardbaar. dat een niet onbelangrijk deel van het oorspronkelijk tekort wordt ge dekt door een reeds vroeger bespaard be zit en dat derhalve de gereserveerde kapi talen voor een deel worden aangesproken. Het is uiteraard een kwestie van waardee- ring in welke verhouding belastingver hooging en aantasting van reserves tegen over elkander behooren te staan. Intusschen werd er op gewezen, dat het geconstateerde tekort van ƒ6.000.000 een aanwijzing is, dat ook de begroetingen voor de jaren na 1941 niet zullen sluiten. Het Gemeentebestuur zal reeds nu naar middelen moeten uitzien om de komende tekorten zooveel mogelijk uit den gewonen dienst te dekken. Met voldoening vernamen B. en W„ dat de door hen in dezen abnormalen tijd voorgestelde financieele maatregelen in het algemeen de instemming van den Raad hebben verworven. Een lid bracht in herinnering, dat het verleden jaar gewezen had op de nood zakelijkheid van een meerjarige budget- politiek. Destijds kon dit denkbeeld in den Raad geen bijval vinden. Het aan het woord zijnde lid geloofde niet, dat er thans nog iemand zal zijn, die niet erkent, dat zijn meening juist is geweest. Mogelijk zal men tegenwerpen, dat een budgetpolitiek over zeg 5 of 10 jaar, onmogelijk is, aan gezien de Raad en de Wethouders slechts voor vier jaren worden gekozen. Hierop zou het aan het woord zijnde lid dan ant woorden, dat dit tevens een bewijs voor de juistheid van zijn stelling, dat de demo cratie onbekwaam is om een vooruitziend beleid te voeren. Deze beschouwingen missen naar het oordeel van B. en W. den grondslag der realiteit. Het denkbeeld om afgezien van een jaarlijksche begrooting, die de wet voor schrijft een budgetpolitiek voor een tijdvak van b.v. 5 of 10 jaren vast te stel len, waaraan men zich ook werkelijk hou den moet, behoort tot de praktische onmo gelijkheden. Dit denkbeeld is ook in het verleden meer dan eens bepleit, maar ook in minder bewogen tijden bleek de ver wezenlijking daarvan een utopie te zijn. De maatschappij, de financieele en econo mische omstandigheden van de overheids instellingen en de bevolking zijn steeds aan verandering onderhevig. Het is daar om een uitnemend stelsel om de finan cieele positie van de Gemeente jaarlijks te onderzoeken en na te gaan wat te doen staat. Dit sluit niet uit, dat het Gemeente bestuur zich in zijn financieel beleid door algemeene beginselen moet laten leiden, maar die gelden dan niet voor 5 jaren, maar voor altijd. Die beginselen komen in het kort hierop neer, dat gestreefd moet worden naar een veilige financieele positie en een sociaal-rechtvaardige verdeeling van financieele lasten. Op zich zelf be schouwd is het volkomen rechtvaardig en rationeel, dat zij, die in een bepaald tijd vak profiteeren van de materieele en so ciale werken van de Gemeente, daarvan de kosten dragen, welke in dat tijdvak vallen. Dit heeft tot gevolg, dat voor werken, waarvan het profijt niet alleen in den zin van geldelijke inkomsten zich ook in de toekomst doet gelden, geleend mag worden en dat de kapitaallasten daarvan dus over een zeker aantal jaren mogen worden verdeeld. Ds. A. E. F Junod, voorganger van de Haagsche afdeeling van den Ned Prot. Bond herdenkt 6 Januari a.s. den dag, waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. Het bestuur van de afdeeling van den Ned. Prot Bond is voornemens ds Junod op Zaterdagmiddag 4 Januari a.s. een re ceptie aan te bieden, en hem uit te noo- dl®en ,ndagm°rgen 5 Januari d.o.v. een gedachtenisrede te houden. Geen klasseverschuiving voor de gemeentefondsbelasting Men stelde het algemeen op prijs, dat B. en W. tegemoet zijn gekomen aan de bedenkingen, die in de vergadering van de commissie voor de Gemeentefinanciën zijn gerezen tegen het aanvankelijk voor nemen om de Gemeente voor de gemeen tefondsbelasting te doen overgaan van de eerste naar de tweede klasse. Nu de minst-bezittenden met in verhouding veel geringeren financieelen weerstand dan de meer gegoede burgerij, eveneens voor de groote moeilijkheden van dezen tijd zijn geplaatst, zou het onredelijk zijn hen door een dergelijke klasseverschuiving in de noodzakelijke verhooging der financieele middelen te doen bijdragen. De meer ge goede burgerij zal begrijpen, dat van haar grootere offers zullen worden gevergd, ook al zullen die offers wellicht niet zon der veel bezwaar door haar kunnen wor den gebracht. Op 24 November j.l. trok het kindje J. C. Wacht maanden oud, in de ouder lijke woning in de Rozenburgstraat, een pannetje heete melk, dat op het vuur stond, over zich heen. Met ernstige brandwonden werd het slachtoffertje naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht, waar het Zaterdag j.l. aan de be komen verwondingen is overleden. De volgende route zal het Wachtbatal- jon van het Duitsche luchtwapen morgen op zijn marsch door de stad volgen Wassenaarscheweg, Koninginnegracht, Princessegracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug, Lange Poten, Plein (om 11 uur voorbij- marsch langs het voormalige departement van Defensie). Korte Poten, Heeren gracht, Bezuidenhoutscheweg, Emma- park, Theresiastraat, naai de Laan van N.O. Indie. Aanspreken van de reserves Het aan spreken van het reservefonds van het Grondbedrijf, terwijl er nog gel den beschikbaar zijn in het reservefonds van de productiebedrijven, achtten vele leden minder regelmatig. Weliswaar wordt, volgens het voorstel van B. en W., laatstgenoemd fonds intact gehouden teneinde daaruit het te verwachten te kort op den dienst 1940 te dekken, maar dit tekort komt eerst later aan de orde, wanneer de dienst 1941 reeds in werking is getreden. Het zou, naar de meening van de aan het woord zijnde leden, dan ook regelmatiger zijn geweest, indien voor een sluitend budget 1941 alleen uit het reservefonds van de productiebedrij ven zou zijn geput, terwijl dan het te kort van den dienst 1940 bestreden had kunnen worden uit het reservefonds van het Grondbedrijf. Aangezien intusschen, nu de beide fondsen zij het ook in een andere volgorde worden ingeschakeld, het uiteindelijk resultaat hetzelfde zal zijn, meenden de aan het woord zijnde leden zich niet tegen de voorgestelde op lossing te moeten verzetten. In het midden latende, of het aanspre ken van het reservefonds van het Grond bedrijf „minder regelmatig” moet worden genoemd, zijn B. en W. van oordeel, dat onder de gegeven omstandigheden alle reserves, welke daarvoor in aanmerking komen, moeten worden aangesproken. Daarbij is, naar B. en W. overtuigd zijn, een goede verhouding gegeven tusschen het evengenoemde reservefonds en het reservefonds van de productiebedrijven. (Wordt vervolgd.) Van bevoegde Duitsche zijde gewerd ons in verband met het bovenstaande nog de mededeeling, dat de betrokken autoriteiten in Duitschland instructies hebben ontvangen voor het tijdig doen afleveren van deze St. Nicolaas- pakketten. De hier getroffen maatregel is te be schouwen als een daad van mensche- lijkheid, ingegeven door de overweging dat de geïnterneerde Nederlanders on schuldig zijn aan het feit der onwaar dige behandeling van de geïnterneerde Rijksduitschers in Nederlandsch-Indië, zoodat het geen zin heeft het lot van deze Nederlanders onnoodig hard te maken. De groote beteekenis van den St. Nicolaasdag voor de Nederlandsche bevolking kennend, heeft men het dan ook als een daad van menschelijkheid beschouwd de gelegenheid te openen voor het zenden van St. Nicolaas- pakketten. Anderzijds moet men in Holland-niet miskennen het harde lot, waaronder de geïnterneerde Duitschers in Indië leven juist in deze dagen, waarin zij, ver van hun vaderland, het Kerstfeest zul len herdenken, het feest, dat voor hen van zoo buitengewoon groote beteeke nis is. Zij zullen deze dagen moeten doorbrengen zonder geschenken uit het vaderland, op vreemden bodem en on der harde omstandigheden, welke, naar ons van Duitsche zijde werd verzekerd, nog geen noemenswaardige verbetering hebben ondergaan. Wegens de enorme belangstelling was de eerste oplaag van „Wie, Wat, Waar?” reeds spoedig uitverkocht. Van heden af kunnen wij echter weer aan alle aan vragen voldoen, waarvoor gebruik kan worden gemaakt van den Bon, welke was afgedrukt in ons nummer van Zaterdag 30 November. □eviezenbekendmaking De Staatscourant bevat de volgende mededeeling van het Deviezeninstituut Overeenkomstig artikel 35, derde lid, der Deviezenverordening 1940 wordt, met machtiging van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, door het Devie zeninstituut bepaald Deviezenbekendmaking 11 en 12, waar bij werd bepaald, dat stortingen bij het Nederlandsch Clearinginstituut wegens be talingen, welke een overmaking van kapi- taalbedragen naar het Duitsche Rijk en naar het protectoraat Bohemen en Mora- vië ten doel hebben, dan wel zoodanige overmaking in zich sluiten, slechts kun nen geschieden onder overlegging van een vergunning van het Deviezeninstituut, worden ingetrokken. Deze bekendmaking treedt terstond in werking. zou linie met 20 pCt. te verhoogen, in plaats van 25 opcenten te leggen op eiken aanslag. Bij deze regeling zouden de opcenten, die thans loopen van 80200, stijgen tot 96—240. Het was B. en W. aangenaam te ver nemen, dat de verhooging van de op- centenschaal voor de hoofdsom der per- soneele belasting in het algemeen als noodzakelijk werd erkend B. en W. hebben ernstig aandacht ge- Algemeen konden de leden zich met deze belastingverhooging vereenigen. De gemeentefondsbelasting heeft het groote voordeel, dat zij naar het in komen wordt geheven en tot een even redigen druk leidt. De opmerking werd gemaakt, dat de opbrengst van deze belasting in de ko mende jaren belangrijk zal terugloopen, nu er geen of weinig dividenden worden uitbetaald. Eenige leden wezen er op, dat de Ge meente na deze verhooging het wettelijk maximum van de te heffen opcenten heeft bereikt. Zij achtten het wenschelijk, dat zou worden overwogen of niet moet wor den aangedrongen op een verhooging van dit maximum. Ook B. en W. achten de kans niet uit gesloten, dat de opbrengst van de ge meentefondsbelasting zal terugloopen. Inmiddels is het buitengewoon moeilijk, dienaangaande voorspellingen te doen. B. en W. zijn van oordeel, dat het in de gegeven omstandigheden geen zin heeft, aan te dringen op een verhooging van het maximum der opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting, die de ge meenten ingevolge de wet kunnen heffen. De zorgelijke financieele omstandighe den, waarin de gemeenten verkeeren, zijn bij de hoogére instanties volkomen be kend. Het college spreekt intusschen het vertrouwen uit, dat van Rijkswege spoe dig maatregelen zullen worden getroffen, teneinde de gemeenten in staat te stellen, aan haar financieele behoeften het hoofd te bieden. Verhooging getal opcenten op de personeele belasting met 25. Vele leden meenden tegen deze ver hooging geen bezwaar te mogen ma ken. Wel kan worden aangeveerd, dat de personeele belasting reeds thans niet billijk werkt, omdat velen door omstandigheden o.a door een groot Stopzetting voor één jaar van de afschrijvingen bij de bedrijven Vele leden maakten de opmerking, dat het stopzetten van de afschrijvingen in de toekomst kan leiden tot een grootere kapitaalsinvesteering dan bij een gezon de afschrijvingspolitiek noodig zou zijn. Maar deze leden meenden in den voor- gestelden maatregel althans voor 1941 te moeten berusten, omdat noodmaatrege len nu eenmaal niet kunnen worden ont gaan en de hier bedoelde maatregel wel licht minder ernstig zal blijken wanneer het totaal der in het verleden reeds toe gepaste afschrijvingen het waardeverlies mocht overtreffen, dat door die afschrij vingen behoort te worden gedekt. Andere leden wenschten duidelijk vast te leggen, dat het hier niet gaat om een vermindering der afschrijvingspercenta ges, maar om het voor éénmaal geheel achterwege laten der afschrijvingen Al leen de onzekerheid der tijden recht vaardigt een dergelijken maatregel. Van weer andere zijde wilde men geen bezwaar maken tegen den voorgestelden maatregel. Toch vroegen de hier aan het woord zijnde leden zich af, wat er nu de afschrijvingen slechts voor één jaar worden stopgezet het volgend jaar moet gebeuren om het bedrag van ƒ3.160.000 te dekken. B. en W zijn het er volkomen mede eens, dat het achterwege laten van af schrijvingen op zichzelf geen onbedenke- De wordt chrysant, menveilingen worden enorme kwante aangevoerd en de Coop. Centrale West landsche Snijbloemenveiling te selersdijk (gemeente Naaldwijk) deze week een record-aanvoer 165.000 bos chrysanten. Opmerkelijk is net feit, dat het bin nenlandsche verbruik van bloemen niet afneemt, doch eerder toeneemt. Het vorig jaar veilde de C.C W.S. in het totaal 1.224.515 grootbloemige chrysan ten, 16.038 bos gr. chrysanten en 967.761 troschrysanten. De bloemenkweekers in het West land maken thans over het algemeen bevredigende prijzen voor hun bloemen en de veilingomzet van de C.C.W.S. steeg de laatste weken, vergeleKen met de zelfde periode 1939 dan ook met eenige duizenden guldens. Spreekuur secretaris-generaal van Volks voorlichting en Kunsten De secretaris-generaal van het depar tement van Volksvoorlichting en kun sten deelt mede, dat hij ingaande Don derdag 12 December elke week spreek uur zal houden van 35.30 uur n.m. Aan vragen dienen schriftelijk te worden in gezonden. schonken aan de gedachte, die hierboven is geuit, n.l. om de opcentenschaal over de geheele linie met 20 pCt. te verhoogen in plaats van 25 opcenten te leggen op eiken aanslag. Zij meenen echter, op grond van de navolgende argumenten, zijn voorstel om de geheele schaal met 25 opcenten te verhoogen, te moeten hand haven. Vergelijkt men de opcentenregeling voor de verschillende groote gemeenten, dan is die van ’s-Gravenhage een van de gun stigste, ook voor de lagere en midden klassen der belastbare huurwaarden. De gemeenten, die een progressieve schaal hebben, beginnen over het algemeen reeds dadelijk met een veel hooger getal dan voor de gemeente ’s-Gravenhage zou gelden indien het begincijfer van 80 werd verhoogd tot 105. Rotterdam begint b.v. met 133 opcenten, Groningen met 155, Eindhoven met 188, Tilburg met 126, En schede met 140, Arnhem met 165. De re geling voor Amsterdam is schijnbaar gun stiger dan die voor ’s-Gravenhage, maar als men de schaal nagaat, dan blijkt, dat reeds heel spoedig de lagere en middel bare klassen met vrij hooge opcenten be last worden. In vergelijking met andere groote ge meenten en ook met zeer veel kleinere, zal de opcentenregeling voor ’s-Graven hage, wanneer die gaat loopen van 105 225 opcenten, nog zeer gunstig afsteken. Gaat men nu na, welke bedragen meer of minder moeten worden opgebracht bij een opcentenregeling, zooals B. en W. die voorgesteld hebben, in vergelijking met de bestaande opcentenschaal vermeerderd met 20 pCt., dan beperken deze verhoo- gingen zich voor de lagere en middelbare huurklassen tot betrekkelijk geringe be dragen. Na overweging van een en ander mee nen B. en W. dus stellig hun voorstel te moeten handhaven en derhalve den Raad in dien geest een verordening te mogen aanbieden. Verhooging van het verhou- dingscijfer voor de straatbelas- ting van 2| tot 2| Vele leden gingen, hoewel noode, met de voorgestelde verhooging mede. Zij gaven zich ter dege rekenschap, dat met redenen kan worden gepleit tegen deze verhooging op grond van de omstandigheid, dat door dit middel slechts een bepaalde groep uit de burgerij wordt getroffen, die ook in andere belastingverhoogingen moet bijdragen. In de memorie van antwoord op het algemeen verslag van den Gemeente raad over de begrooting voor 1941 deelen B. en W. met betrekking tot den Stadhuisbouw het volgende mede Een poging in Juni 1940 gedaan om de vereischte vergunning van den Al gemeen Gemachtigde voor den weder opbouw te verkrijgen voor de uitvoe ring van den bouw van het gewapend betonskelet voor het nieuwe raadhuis is zonder het gewenschte resultaat ge bleven. Inmiddels is de materialenpositie in ons land nog aanmerkelijk moeilijker geworden, zoodat de vergunning voor dezen bouw voorloopig uitgesloten moet worden geacht. Met het uitwerken van de plannen wordt geregeld voortgegaan. Van 6 December af zal des middags en des avonds de grootsch gemonteerde operette ..Rose-Marie” in het West-End- theater ten tooneele worden gebracht door het operettegezelschap'onder leiding van Joh Boskamp en Octave v. Aer- schot ..F se Marie" liep weken achtereen in Theater Carré te Amsterdam en Arena theater te Rotterdam, waar spelers, zan gers en orkest iedere voorstelling een uit- Eenige leden handhaven hun bezwaren Eenige leden vonden de motieven voor de verhooging, welke hiervoren worden genoemd, zoo zwak, dat zij hun bezwaar tegen deze verhooging moesten handha ven. Hierbij wezen zij er nog op, dat en kele jaren geleden reeds een technische herziening van de straatbelasting heeft plaats gehad, die in de praktijk zeer on evenredige vermeerdering van lasten be- teekende. Deze leden zouden in plaats van de verhooging der straatbelasting lie ver gezien hebben, dat een matige ver hooging van de bedrijfstarieven ware voorgesteld. Van andere zijde werd voor gesteld het benoodigde bedrag 310.000 te putten uit de reserves. Met voldoening namen B. en W. er ken nis van. dat de meeste leden met hen de voorgestelde verhooging van de straatbe lasting, in verband met de totale finan cieele positie van de Gemeente en de overige voorgestelde maatregelen, onver mijdelijk achten. De bedoelde technische herziening had weliswaar in het verleden voor bepaalde eigenaren een hoogeren belastingaanslag ten gevolge, doch hiermede werden slechts onbillijkheden uit den weg geruimd, die in de vroegere verordening verscholen waren. Een verhooging van bedrijfstarieven kan als alternatief voor de verhooging der straatbelasting niet in aanmerking ko men. Den Raad zal dit bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot ver hooging van den gasprijs inmiddels dui delijk zijn geworden. Het ware, naar het oordeel van B. en W., niet verdedigbaar het bedrag van 310.000, dat door verhooging van de straatbelasting zou worden gevonden, te putten uit de reserves. Men moet de door het college voorgestelde maatregelen in onderling verband bezien. In de gegeven omstandigheden is het, naar het oordeel van B. en W., niet ge oorloofd nog meer uit de reserves te putten, teneinde een overigens noodzake lijk te achten belastingverhooging te ontgaan. Dat het bedrag van ƒ310.000 ook niet door bezuinigingen of door eenigen administratieven maatregel kan worden verkregen, moge reeds uit de door hen gegeven toelichting overduidelijk geble ken zijn. Een hoogere raming der be drijfswinsten durven zij. omdat hierbij hoogst onzekere factoren in het spel zijn, niet voor hun verantwoording te nemen Zelfs is de mogelijkheid, dat deze oe drijfswinsten nog lager zullen uitvallen dan thans reeds geraamd is, stellig niet uitgesloten. Verschenen is het algemeen verslag van het in de afdeelingen van den Ge meenteraad op 23, 24 en 25 October 1940 gehouden onderzoek van de ont- werp-begrootingen van de Gemeente en van de gemeentelijke bedrijven, diensten en fondsen voor 1941 en de memorie van antwoord van B. en W. op dit verslag. Algemeene beschouwingen Aan de algemeene beschouwingen ont- leenen wij het volgende: In de huidige omstandigheden vonden de leden aanleiding zich te onthouden van politieke besprekingen, met uitzon dering van één lid, dat de volgende be schouwingen hield: De oorlog, die zich als gevolg van een volkomen onjuist Regeeringsbeleid ook over ons land uitbreidde, heeft aan het tot 15 Mei bestaande politieke en sociaal- economische stelsel in Nederland een einde gemaakt. Het mag verbazing wekken, dat velen meenen, dat de veranderingen, die zich thans voltrekken, slechts van voorbij- gaanden aard zijn en dat de toestand van vóór 10 Mei eerlang zal terugkeeren, zij het dan ook met eenige wijzigingen. Men moet er zich mede vertrouwd ma ken, dat de tijd van partijpolitiek en van den strijd van allen tegen allen voor goed voorbij behoort te zijn en zich instellen op een nieuwe phase in de geschiedenis, die gekenmerkt zal worden door hechte samenwerking en bundeling van krachten ten bate van de nationale kracht. Zoo zal de arbeid in den Gemeenteraad van nu af aan gedragen moeten worden door de drie grondpijlers van het natio- naal-socialisme: Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid. Dat gaat niet vanzelf. Men moet er zich rekenschap van geven, dat het demoliberale denken den blik ver engd en het inzicht in de vraagstukken vertroebeld heeft. Men moet inzien, dat alleen rustelooze, noeste arbeid, uitsluitend gericht op het welzijn van allen, dus met voorbijzien van beperkende partijbegrenzingen, waarbij elke volksgenoot wordt geacht en be loond wanneer hij zijn werk goed ver richt, uitkomst kan brengen in den so- ciaal-economischen nood. Gelukkig vindt de wekroep van het nationaal-socialisme bij duizenden gehoor. Weliswaar zijn er op het oogenblik groote moeilijkheden, doordat de verbin ding met de overzeesche gewesten is af gesneden en de scheepvaart is verlamd, doch als straks de oorlog zal zijn uitge streden, dan moet men als een eensge zind, moedig volk gereed zijn om de pro blemen aan te vatten. Dan is er geen tijd meer voor overdenkingen en voorberei dingen. Het welbegrepen nationale belang vraagt ieders offer. Offeren en dienen in den zin der drie grondpijlers: Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid, moeten in de plaats komen van materialisme, partijvoordeeltjes en bur gerlijken klassenwaan. Deze laatste eigen schappen, die voorheen ia dezen Raad zoo vaak op den voorgrond traden, staan een wezenlijk gezonde ontwikkeling dezer Gemeente in den weg. Het aan het woord zijnde lid herinnerde slechts aan de eens gezindheid, waarmede in het verleden tegen alles, wat op nationaal-socialisti- sche wijze werd belicht, zonder eenige overweging werd stelling genomen. Was hét daar nu bij gebleven, dan zou dit lid, als N.S.B.’er, behalve, dat hij het voor het Nederlandsche volk betreurde, dat het dergelijke vertegenwoordigers had gekozen, slechts het hoofd geschud heb ben over de houding van zóó vooraan staande mannen. Maar het is daarbij niet gebleven. Men heeft zich niet ontzien om, bij gebrek aan deugdelijke bestrijdings middelen van principieelen aard, naar het middel van eerroof te grijpen, dat als laatsten steun moest dienen voor de par lementaire democratie, die op ineenstor ten stond. Zoo vernam het aan het woord zijnde lid, dat in de dagen van 1015 Mei 1940 uit den luidspreker een persbericht kwam, waarin niets minder werd verteld dan dat N.S.B.’ers van het flatgebouw Zee straat pit een aanval zouden hebben on dernomen op het politiebureau aan het Alexanderveld. Afgezien van het feit, dat er in bedoeld flatgebouw in het geheel geen N.S.B.’ers woonden of aanwezig wa ren, is het duidelijk voor iedereen, die zijn hersens gebruikt, dat het verhaal niet juist kon zijn. In die beruchte dagen gebruikte men evenwel zijn hersens niet en daarom vond het verhaaltje wel geloof, temeer, omdat de geesten nu eenmaal waren rijp ge maakt om allen nonsens over en alle ■wandaden van de N.S.B. als waarheid te aanvaarden. Onlangs is, naar het nog steeds aan «et woord zijnde lid met stelligheid ver nam, een politierapport verschenen, waar- Ult blijkt, dat het geheele verhaal uiter aard een fabeltje is, ontsproten uit dui- *nen van hen, die in de oorlogsdagen, m- «ede van ons volk de n00dige rugge- graat te verschaffen, het voortdurend ver- en schichtig maakten door de ten”^ tantasterijen als „nieuwsbench- nori kramen. Genoemd politierap- Plaat^a^ een en ander in het juiste licht met su iv evenwel, naar dit lid eveneens Ge7;5"'gheid vernam, geheim! men de vrijmoedigheid, w?a.™;d links Pn°r en gedurende de verraad1 rechts beschuldigingen van land- gezegd ,ror>ddeelde, leek het hem, zacht getuig.’ Van overdreven bescheidenheid te schrift Ol?’ de rehabilitatie met het op- chief on heim” geruischloos in het ar- De ov bergen. dig op leden vonden het niet noo- dat de aa„ vore>istaande in te gaan, om- Politiek 'gevoerde punten meer de lands- fen dan d de nationale belangen betrof- meenteed gerr>eentebegrooting. De Ge- Plaats vJ5nuZijn nu eenmaal niet de litiek or het voeren van hoogere po- g en W. sluiten zich hierbij aan. F’ Geinee?,',0®11 was men van oordeel, dat de zor„... le in financieel opzicht in een enden toestand verkeert Niet al- ““JVen dalen de inkomsten uit de be de uit„ 'n zeer belangrijke mate en zetten -tenge^®Ven zich uit als gevolg van de bui- •Ueento°ne omstandigheden, waarin de Ge- le en het vaderland verkeeren, jnaar Overeenkomstig een aan hem mede gedeeld initiatief heeft de Rijkscom- missaris, Rijksminister Seyss-Inquart, goedgevonden, dat aan de indertijd, bij wijze van represaille wegens de ar restaties van Duitschers in Neder- landsch-Indië, ter interneering aange houden en naar Duitschland in het kamp Buehenwalde overgebrachte Ne derlanders bij gelegenheid van den aanstaanden St. Nicolaasdag geschenk- pakketten worden overhandigd. Deze pakketten, welke een gewicht van tien pond per stuk hebben, zijn door het Nederlandsche Roode Kruis en door de Wincernulp Nederland samengesteld en ter verzending gereed gemaakt. Zij zouden vandaag in vrachtauto’s naar Buehenwalde worden vervoerd om daar tijdig voor den St. Nicolaasdag wezig te zijn.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9