Z3? G. BLOM De toestand den Balkan °P TREINRAMP IN SPANJE hulstkampW CINEAC De Paus Pius Oproep van rlog ter zee De Zuidamerikaansche naar Graaf Csaky i Belgrado? Sneltreinen uit Madrid en Barcelona in botsing steunpunten r BALI y oo FINLAND Vijf Noorsche schepen verloren ROEMENIE BELGIE ENGELAND DUITSCHLAND SPANJE. VEREENIGDE STATEN Meer dan 100 slachtoffers Een aansporing tot wapenrust met Kerstmis en wel den De machinisten van de beide snel treinen, die gisteren in botsing zijn gekomen, hebben zich weten te red den door van de locomotief te sprin gen. Beiden verklaarden, dat de sei nen op veilig stonden. De trein uit Madrid kon nog remmen, terwijl de trein uit Barcelona met een vaart van Trein uit Barcelona had snelheid van 90 km. Bij nacht zijn DEGRELLE SPREEKT TE CHARLEROI HAAGSCHE COURANT Woensdag De zeeslag bij Sardinië De legionnaire politie ontbonden Beraamt Engeland op Syrië? Rede van dr. Frick over het bestuur in oorlogstijd 4 Dec. 1940 le bl. pag. 2 De oorzaak van het ongeluk is licht gelegen in vertraging van express van Barcelona. Gewoonlijk passeeren de beide expresstreinen op dit traject elkaar op het station Pue bla de Hijar. Ten gevolge van de ver traging werd dit punt verplaatst naar Velilla de Ebro. Blijkbaar was de wisselstand verkeerd. Voor zoover men heeft kunnen nagaan, is voor den express uit Madrid ten onrechte het sein op veilig gezet. De stopseinen van den baanwachter van Velilla kon- staan de uit en volle snelheid om een vertraging van een half uur in te halen. Een slaap- 90 km op den andere inreed. FRANKRIJK. De incidenten tusschen Thailand i Indo-China Mislukte aanval op Duitsch oorlogsschip een aanval eerste ambulancetrein slachtoffers van de ramp is Saragossa aangekomen met dooden en 60 gewonden. INknnPvan GOUD, ZILVER I IX rx W r- JUWEELEN gegaan 7 JAVA - SUMATRA ELZAS-LOTHARING tg RECLAMES. i 1 en in alle godshuizen aan Te Vichy alle katjes grauw. En aan ’n glas kunt U niet zien, wat men U voorzet. Na den eersten slok hebt U berouw, dat U niet hebt gezegd„Ober, m’n Hulstkamp” spreuk van den aag J den den trein niet meer tot brengen, ofschoon de machinist remmen nog aanzette. De trein Barcelona reed met groote kracht Kingsuitwisseling in Lotharingen heeft plaats gehad, die geheel voltooid is, is binnen dit gebied een volledige econo mische en politieke samensmelting tot stand gekomenLotharingen en de Saarpalts vormen voortaan tezamen de „Westmark”. Op de kaart vindt men de scheiding tusschen Lotharingen en den Elzas. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) met te 40 door het vergieten Woed de schoonheid des deze uren niet verstoord wordt.” ENGELSCH-SPAANSCHE BETALINGS- OVEREENKOMST De Britsche financieele delegatie, die sedert eenigen tijd te Madrid onderhan- delingen voert, heeft een overeenkomst met het Spaansche deviezeninstituut ge sloten. Deze overeenkomst is Maandag ochtend op het Spaansche departement van buitenlandsche zaken geteekend door minister Serrano Suner en den Britschen United Press meldt uit Vaticaanstad: Paus Pius heeft de hoop uitgesproken, dat op Kerstavond en op Kerstdag aan de fronten wapenrust zal heerschen. Het deel van de pauselijke verorde ningen. dat over de wapenrust handelt, kan ook opgevat worden als een op roep aan de oorlogvoerende landen om een regeling te vinden de oorlogshan delingen tijdens Kerstmis te staken. In wagen schoof over den bagagewagen heen, een wagon derde klasse sloeg om en een andere viel de helling van twee meter af in puin. De beide loco motieven en een tender schoven in elkaar. Onder de passagiers bevonden zich ook een priester, die den sterven den de laatste troost van de kerk reikte. De botsing geschiedde om half 5 ’s morgens op 51 km. ten Zuidoosten van Saragossa. Het station wordt door de Ebro van de plaats Velilla geschei den. Daardoor werden de reddings werkzaamheden aanvankelijk zeer be moeilijkt. De eerste hulp kon slechts door drie spoorwegemployés worden verleend. Van vele gekwetsten is de toestand ernstig, daar hun wonden door de vorst erger geworden zijn. Men ver onderstelt ook, dat de doodelijke af loop in een aantal gevallen een ge volg van bevriezing is. De eerste hulp- treinen kwamen pas enkele uren na het ongeluk aan. De koude bedroeg op het tijdstip van het ongeluk tien graden onder nul. Onder de dooden en gewonden be vindt zich ook een groot aantal sol daten, die met verlof naar Valladolid gingen. Van de 53 dooden heeft men er tot dusver 20 kunnen identificee- ren. De rexistische leider Degrelle, heeft op een vergadering te Charleroi ge zegd. dat België door het Frankrijk der vrijmetselaars en de Engelsche pluto cratie in den oorlog is getrokken. De ondergrondsche elementen, die voor den oorlog verantwoordelijk zijn, moeten ook in België voor altijd worden ver nietigd. Ook hier moet de bevolking en in het bijzonder de jeugd zich aanslui ten bij den strijd, die thans in alle landen wordt gevoerd voor een nieuw en gezuiverd Europa. De kleine landen zullen in dat nieuwe Europa alleen een behoorlijke plaats krijgen, als zij eerlijk medewerken. zijn oorlogs-Kerstboodschap aan de bis schoppen der oorlogvoerende landen stelt de Paus voor, dat het houden der missen aangepast zal wonden aan de verduisteringsmaatregelen. De Kerst in de menschel ijk hemels in ORTHODOXE KERK STEUNT DE STAATSLEIDING De heilige synode van de Roemeen- sche orthodoxe kerk heeft een commu niqué gepubliceerd, waarin zij de legi onnaire staatsleiding van haar hulp ver zekert en alle geloovigen aanmaant de broederschap, discipline en orde te be waren. DE BEWAPENINGSKOSTEN STIJGEN Uit Washington wordt gemeld, dat de uitgaven aan bewapening in de eerste 5 maanden van het begrootingsjaar (Juli tot November) het in de begrooting vast gestelde bedrag in de verste verte niet bereikt hebben. De uitgaven bedroegen 1.25 milliard dollar, terwijl de begroo ting 5.5 milliard dollar voor het geheele jaar was vastgesteld. Weliswaar bedragen de uitgaven het dubbele van die in het zelfde tijdperk van het vorige jaar. In November van dit jaar werden 365 mil- lioen dollar aan bewapening uitgegeven tegenover 177 millioen dollar in Juli. Thai land. In het bijzonder hebben zij be weerd. dat Thailandsche strijdkrachten drie districten in de streek van Ananya hebben bezet, dat Fransche vliegtuigen Een correspondente van United Press heeft een interview gehad met Luigi San- sonetti. den bevelhebber der Italiaansche vlooteenheden. die aan den zeeslag bij Punta Teulada (Sardinië) hebben deelge nomen. Hij deed daarin een beroep op zijn vroegeren vriend, vice-admiraal sir Somerville, die de Engelsche schepen in dezen slag commandeerde. Sansonetti zei- de „Somerville en ik waren voor den oorlog goede vrienden en ik ben er van overtuigd, dat hij zich er nooit voor zou leenen propaganda-berichten over dezen zeeslag te sanctionneeren. zooals de Brit sche radio en pers deze thans verbreiden. Ik zou het op prijs stellen, om zijn eigen neutrale, technische lezing van dezen slag te hooren. De slag begon, ontwikkel de zich en eindigde op geheel normale wijze. Ik ben er van overtuigd, dat So merville de eerste zou zijn om dit toe te geven. De Italiaansche kruisers openden het vuur, zoodra zij in het bereik der Britsche schepen gekomen waren. Zij manoeuvreerden daarop zóó. dat de Brit sche kruisers en het slagschip „Renown” onder het vuur van de beide Italiaansche slagschepen ..Vittorio Veneto” en „Gui- lio Cesare” zouden komen. Deze ma noeuvre gelukte volkomen. De Italiaan sche slagschepen openden het vuur. Toen men op de ..Renown” bemerkte, dat men zich tegenover 2 slagschepen bevond en dus 'de mindere was, gaf men in overeen- stemming met de normale vlootstrategie. dadelijk bevel weg te varen. Somerville weet dit en ik ben er zeker van, dat hij nooit de Britsche admiraliteit de berich ten heeft gezonden, die later hierover zijn uitgegeven. Indien deze berichten er een voorbeeld van zijn, hoe de Engelschen de feiten behandelen, dan moet ik zeggen, dat ik de Engelschen. zooals ik hen vroe ger gekend heb, niet herken." Popof over de politiek van Boelgarije De Boelgaarsche minister van buiten landsche zaken, Popof, heeft gisteren in de Sobranje een rede uitgesproken over de buitenlandsche politiek. Hij bevestigde de noodzakelijkheid het land buiten het conflict te houden en gaf opnieuw uit drukking aan de dankbaarheid der Boel- garen jegens de as voor den terugkeer van de Dobroedzja. Deze herziening heeft het mogelijk gemaakt te komen tot een herstel van de vriendschapsbetrekkingen met Roemenië. In een overzicht van den algemeenen toestand constateerde Popof. dat de er kenning van de rechten der Boelgaren bij gedragen heeft tot de gunstige ontwikke ling der betrekkingen met de sovjet-Unie. Boelgarije doet zijn best, opdat de be trekkingen met Zuid-Slavië zich kunnen ontwikkelen in het kader van het ver drag van eeuwigdurende vriendschap. De betrekkingen met Turkije passen in het verdrag van vrede, vriendschap en neu- het maar den wederopbouw landen, die hun krachten zullen weten te behouden voor de toekomst, zullen elementen van het eerste belang zijn in den continentalen wederopbouw. Samenwerking tusschen Belgrado en Boedapest beteekent, dat de béide landen tezamen een nieuwe Euro- peesche periode ingaan met ongeschonden krachten. hoofden bestuur in den en Luxemburg, voor den Saar- De commandant van de legionnaire be weging, Horia Sima, heeft de na de re volutie opgerichte legionnaire politie, nu zij haar taak vervuld en het legionnaire regime in de over- gangsphase geholpen heeft, krachtens een verordening ontbonden. De leden van de politie zullen in de legionnaire organisaties worden ondergebracht Al leen in Boekarest blijft een interne or dedienst onder bevel van den legion- nair Moisescu- Verder heeft Horia Sima bepaald, dat alle organisaties onverwijld een on derzoek moeten instellen naar de leden, die in de laatste 3 maanden zijn inge schreven en diegenen verwijderd moe ten worden, die door hun gedrag bewe zen hebben, dat zij geen legionnairs zijn. De leiders der organisaties worden aangewezen, vooral te letten op die genen, die hun gebrek aan legionnaire gezindheid willen doen schuilgaan ach ter een valsche heldhaftigheid. Tenslotte heeft Horia Sima het dra gen van het legionnaire hemd geduren de den werktijd bij autoriteiten en tij delijk, totdat een definitieve regeling tot stand is gekomen, voor het geheele land verboden, behalve bij plechtige ge legenheden en voor hen, die in legion- nairen dienst zijn. Het D.N.B. meldt uit RomeVol gens berichten uit Syrië vreest men, dat Engeland binnenkort een poging zal ondernemen om zich van Palestina uit van Syrië meester te maken, ten einde zoo de flank van den Britschen landweg naar Indië te beveiligen. De „Messaggero” meldt uit Beiroet, dat de vrees hiervoor in Arabische kringen door den dood van Chiappe nog is toegenomen. Men zag in Chiappe den geschikten man om een Engelschen aanslag op Syrië te verhinderen. De commandant van de Fransche troepen in Syrië, generaal Fourger, heeft bui tengewone militaire maatregelen be volen. Alle Fransche troependeelen in Syrië bevinden zich in alarmtoestand. De minister voor landsverdediging, Saffet Arika, die zich op het oogenblik in Istanboel bevindt, voert met den op perbevelhebber over gebieden, waar de uitzonderingstoestand is afgekondigd. It.-generaal Ali Riza, langdurige bespre kingen, meldt het D.N.B. uit Istanboel. De ministers van buitenlandsche za ken van Argentinië en Uruguay zullen Zondag a.s. vergezeld van een staf aesKundige vaklieden, te Coionia in Uru guay bijeenkomen voor een conferentie, teneinde de kwestie der inrichting van militaire steunpunten voor de Vereenig- de Staten te bespreken. Het streven van de Vereemgde Staten om in Zuid-Amerika steunpunten te ver krijgen, wordt door het Chileensche blad „Opinion’ gekenmerkt als een middel tot economische beheersching van de Zuid-Amerikaansche landen. Door steunpunten, zoo schrijft het blad, willen de Vereenigde Staten eerst een controle in Zuid-Amerika verkrijgen en vervolgens door dienovereenkomstige aankoopen van materiaal en wapenen de economische afhankelijkheid van de Zuid-Amerikaansche landen ten aanzien van de Vereenigde Staten nog vergroo- ten. Indien de Vereenigde Staten in Zuid-Amerika steunpunten verkrijgen, zouden de Zuidelijke staten onvermij delijk sterker onder Noord-Amerikaan- schen invloed komen. De Chileensche minister van financiën heeft aan jour nalisten verklaard, dat de voorstellen tot het verleenen van credieten aan Chili, zooals gedaan door de commissie voor den buitenlandschen handel te Washington, niet voordeelig zijn. Chili, zoo betoogde de minister, heeft econo mische hulp noodig en zal erom blijven vragen, doch alleen indien het die hulp op eervolle wijze kan verkrijgen. Chili zal altijd blijven vermijden om in te gaan op onvoordeelige financieele voor waarden. DIENSTPLICHT VOOR VREEMDELINGEN Volgens te Madrid uit Londen ontvan gen berichten, heeft minister Attlee in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van den liberalen afgevaardigde Mander bevestigd, dat binnenkort een wetsont werp zal verschijnen van de met Groot- Brittannië verbonden regeeringen, waarbij deze gemachtigd worden om haar in Groot-Brittannië wonende staats burgers met behulp van de Engelsche bestuurslichamen en politie op te roe pen. CHURCHILL BIJ DEN KONING Minister-president Churchill is giste ren in het Buckingham Paleis door koning George in gehoor ontvangen. ambassadeur, Samuel Hoare. Zij voorziet in een bijzonder betalingssysteem ter re geling van het betalingsverkeer tusschen Spanje, zijn koloniën en Spaansch-Ma- rokko eenerzijds en de landen van het sterlingblok anderzijds. Het in Engeland geblokkeerde Spaan sche tegoed komt vrij en kan op deze wijze niet alleen gebruikt worden voor het betalingsverkeer met Engeland, maar ook voor dat met de landen, welke tot het sterlingblok behooren. De overeenkomst staat los van het fi nancieele accoord van Maart 1940, waar bij Spanje een Engelsch crediet van 2 millioen pond kreeg, dat moest worden gebruikt voor handelstransacties op de basis van het pond sterling. HITLER FELICITEERT FRANCO De Führer heeft het Spaansche staatshoofd, generaal Franco, telegra fisch zijn gelukwenschen met diens ver jaardag doen toekomen. DYNAMIET GESTOLEN Te Bangor (Pennsylvania) zijn in 3 magazijnen van springstoffen groote hoeveelheden dynamiet en slaghoedjes gestolen. De diefstallen zijn zoo handig uitgevoerd, dat geen voet- of vingeraf drukken te vinden zijn. Men uit de ver denking, dat politieke geheime organi saties hierbij betrokken zijn. Bangor is het middelpunt van een groot mijn district. De rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, heeft de rijksver- dedigingscommissarissen, rijksstadhou- ders cn opperpresidenten, de van het burgerlijke Elzas, in Lotharingen den rijkscommissaris paits, den ministerpresident en minis ters van binnenlandsche zaken der lan den, alsmede de rëgeeringspresidenten uitgenoodigd tot een conferentie over vraagstukken van het bestuur in oor- logtijd, welke te Berlijn is gehouden. De minister opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij er op wees, dat voor het eerst ook de vertegen woordigers der teruggekeerde gebieden in het Oosten en Westen aan zulk een conferentie deélnemen. Dit, zeide hij, is het resultaat van de superieure staatsmankunde en strategie van den een Thailandsche stad zouden hebben gebombardeerd en dat andere vliegtui gen door de Thaill^idsche artillerie zijn neergeschoten. Officieel wordt ver klaard. dat deze beweringen van tenden tieuze herkomst zijn en in strijd met de baarheid. Integendeel hebben de Thai landers sedert 27 November aanslagen op Indo-China ten uitvoer gelegd. De Indochineesche plaatsjes Thakhet en Savannakhet zijn vier maal gebombar deerd, n.l. op 27 en 29 November en op 1 en 2 December. De Fransche autori teiten hebben alle noodige maatregelen genomen om de instandhouding der orde aan de grens te verzekeren. Het Japansche blad „Nitsji nitsji” meldt uit Hanoi, dat alle telefoon- en telegraafverbindingen tusschen Indo- China en Thailand zijn verbroken. Gisterochtend vroeg zijn bij het station Velilla del Ebro de ex- presstreinen uit Madrid en Barce lona op elkaar gereden. De loco motieven schoven in elkander, verscheidene wagons werden ver nield. Het aantal dooden bedraagt volgens de berichten van gister avond 53, dat der gewonden ruim 60. De Führer. Niemand kan zeggen, hoe lang de oorlog nog zal duren, doch zeker is het dat. hoe langer hij duurt, het Duit- sche volk des te harder en vastbeslote ner wordt waar het gaat om den wil, te strijden tot de overwinning. De oor log kan, rnag en zal slechts eindigen niet de onbetwistbare Duitsche over winning, waarop dan een duurzame Duitsche en Europeesche vrede ge bouwd wordt. Ook de werkzaamheid van het Duitsche bestuur is uitsluitend op de overwinning gericht. Zoo moet ook deze conferentie gericht zijn op de versteviging van het binnenlandsche front. De ambtenaren strijden, evenals de soldaten aan het front voor de overwinning. Nadat de minister den ambtenaren zijn dank betuigd had voor den gelt-verden oorlogsarbeid, leidde hij de conferentie in met principieele uit eenzettingen inzake bestuursaange legenheden. traliteit tusschen beide landen. Spr. be treurde het, dat een anti-Boelgaarsche campagne is gevoerd in de Turksche bladen, waaraan hij toevoegde, dat de regeering te Ankara verzekeringen heeft gegeven betreffende de kortelings ge nomen militaire maatregelen. Het onderhoud tusschen den Führer en koning Boris bewijst, zei Popof verder, hoe de belangrijkheid van Boelgarije is toegenomen In dit verband wees spr. op de betrekkingen van vriendschap tus schen de beide volkeren. De buitenlandsche politiek van Boel garije, zoo besloot de minister, is vreed zaam. maar dat mag niet dóen vergeten, dat de oorlog voortduurt en gevoelens van onzekerheid en ongerustheid wekt. De gebeurtenissen zijn niet van ons af hankelijk en ondanks onzen wil om alles te vermijden, wat den vrede zou kunnen bedreigen, moet men er aan denken, dat het beste middel om in vrede te blijven leven is bereid te zijn het gevaar onder oogen te zien. De Sobranje heeft de rede van Popof met algemeen applaus begroet. In de ver gadering waren alleen de gezanten van Italië, Duitschland en vertegenwoordigers der sovjet-Unie aanwezig. VERSPREIDE BERICHTEN Victor Emanuel heeft als Koning van Albanië het paleis van ex-koning Zogoe te Tirana als hospitaal voor de oorlogsgewonden beschikbaar gesteld. Te Tacoma (Washington) zijn bij een ontploffing in een dynamietfabriek 4 personen gedood. Uit Fort de France (Martinique) wordt gemeld, dat er op het eiland sinds 5 dagen een tekort aan brood is> waardoor een onrustige stemming on der de bevolking is ontstaan en eenig® bakkerijen bestormd zijn. Militairen hebben de orde hersteld. De brood' schaarschte is een gevolg van het fe‘l’ dat de verwachte zendingen meel uit de Vereenigde Staten niet zijn aangekomen. De Canadeesche minister van f>' nanciën heeft een drastische beperkins in den invoer van luxeartikelen, vet»* uit de Vereenigde Staten, aangekondis alsmede een verhooging van de onizei belasting. PÉTAIN TE MARSEILLE Maarschalk Pétain heeft gisteren te Marseille een parade afgenomen, waar bij cavalerie, infanterie, Alpenjagers en koloniale artillerie voor hem defileer den. De maarschalk moest verschei dene malen op het balkon der prefec tuur verschijnen, om de huldebetuigin gen van de uit duizenden bestaande me nigte in ontvangst te nemen. Des avonds was de maarschalk gast aan een maaltijd, welke de kamer van koop handel te zijner eere had aangericht. Te Marseille zag men voor de eerste maal in het openbaar een formatie, welke den naam „Groupe de protec tion” draagt en die onlangs onder de auspiciën van het ministerie van bin- neiilandsche zaken is opgericht. Zij be staat uit vrijwilligers, die een bijzonde ren eed afleggen en aan een band om den arm te herkennen zijn. Dinsdag deed deze „beschermingsgroep” naast de politie dienst voor de handhaving van de orde op straat. Daarenboven zou zij echter in algemeenen zin in samen werking met de politie-autoriteiten zor gen voor het handhaven van de orde. Naar verluidt, zijn dergelijke groepen reeds in een aantal steden in het onbe zette gebied gevormd. is gisteren het volgende communiqué uitgegeven: Zekere buitenlandsche agentschappen hebben berichten gepubliceerd over in cidenten, welke zich zouden hebben voorgedaan op verschillende punten^aan de grens tusschen Indo-China en land. In het bijzonder hebben Naar Stefani meldt zal de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, zeer binnenkort een bezoek bren gen aan Belgrado. Hoewel dit bezoek nog niet officieel is aangekondigd en de bla den zich er toe hebben bepaald te spre ken over de spoedige aankomst van een delegatie Hongaarsche parlementsleden, hecht men in Zuid-Slavische politieke kringen een bijzondere beteekenis aan de reis van graaf Csaky Het bezoek zou den nadruk leggen op de betrekkingen van goede nabuurschap tusschen Belgrado en Boedapest en de gelegenheid bieden voor een bespreking van den algemeenen toestand op den Bal kan in verband met de nieuwe Europee sche orde. Deze bespreking zal te belang wekkender zijn, aangezien Hongarije is toegetreden tot het driemogendhedenpact. In een hoofdartikel schrijft de „Vreme”, dat Zuid-Slavië met begrip den natio- nalen en economischen wederopbouw van Hongarije volgt, daar het van meening is, dat een sterk Hongarije een onmisbare voorwaarde is voor de handhaving van den vrede in den Zuidoostelijken sector. De bevolkingen van Zuid-Europa zijn vastbesloten geen avonturen te onder nemen, maar zij moeten sterk zijn, eens gezind en bereid tot samenwerking. Zuid- Slavië en Hongarije beantwoorden hier aan. Het blad schrijft verder, dat oogenblik moeilijk is en delicaat, dat het moment van niet ver meer is. De Deze kaart getft het geoiea aan van Elzas-Lotharingen, hetgeen vóór den oorlog van 1914 Duitsch gebied was en door het verdrag van Versailles in 1919 bij Frankrijk werd gevoegd In het nevenkaartje is dit gebied gearceerd aangegeven. Thans is Lotharingen tot het Duitsche rijk teruggekeerd. Hier mede is. aldus gouwleider Bürckel, een einde gekomen aan den eeuwen langen strijd om den Rijn. Nadat een bevol- Turksche regeering vraagt ver hooging van crediet voor spe ciale doeleinden De Turksche regeering heeft bij het parlement een voorstel ingediend betref fende verhooging van het haar voor bij zondere doeleinden toegestane crediet van 25 tot 50 millioen Turksche ponden. mis moet zooveel mogelijk vroege middaguren gehouden jvorden, zoodat zij voor het invallen der duis ternis ten einde is. Tegelijkertijd ver klaart de Paus, dat het toe te juichen ware als leiders van de oorlogvoerende landen uit eigen beweging den solda ten aan het front en de burgerbevol king, die onder luchtaanvallen te lijden heeft, een Kerstvrede zouden verschaffen. De Paus zegt „Het ware te hopen, dat ten minste in den heiligen nacht en op den heiligen dag vrede tusschen alle oorlogvoerenden heersche, al komt deze spontaan en zonder wederzijdsch overleg tot stand. Het is te hopen, dat het wapengeweld de hemelsche har monie en den vrede, die in dezen tijd gevierd worden, niet overstemt. Het is te hopen, dat van DE VERKIEZING VAN DEN NIEUWEN PRESIDENT De Rijksdag heeft besloten, dat de verkiezing van den nieuwen president op 19 dezer gehouden zal worden door de zelfde kiesmannen, die in 1937 Kallio kozen. De nieuwe president zou zijn ambt nog voor Kerstmis aanvaarden. Ten Noorden der Oost-Friesche eilan den heeft een Engelsch torpedovliegtuig een klein Duitsch oorlogsvaartuig met 2 torpedo’s aangevallen, aldus ver neemt hét D.N.B. De beide torpedo’s misten echter haar doel. Het handige manoeuvreren en het goed gerichte af weervuur van het Duitsche oorlogs vaartuig deden ook in dit geval elk succes van den aanvaller uitblijven. heid worden uitgebreid, land volkomen paraat te roemvolle verleden van den wensch naar avonturen uit. Turkije eerbiedigt alle buitenlandsche rechten en verlangt eerbiediging van zijn eigen rechten. Het erkent slechts zijn eigen besluit. Turkije daagt niemand uit. Het mengt zich niet in vreemde aangelegen heden en duldt ook geen vreemde inmen ging. De afgevaardigde Sadak schrijft in 1 het blad „Aksjam:” De grootste zegen voor elk volk is de volkomen onafhan- kelijkheid en de vrije bepaling van zijn 1 politieke richting overeenkomstig zijn 1 eigen belang. Het eenige doel van de Tdrksche politiek is het behoud van het vaderland en de handhaving der onaf- 1 hankelijkheid. Turkije heeft allianties 1 en verplichtingen, maar heeft geen 1 vijanden en geen heimelijke aspiraties. 1 Om voor vijand van Turkije door te 1 gaan, moet een vjjandelijke bedoeling tegen het Turksche vaderland aanwezig zijn. JUWELIER PLAATS 9 - DEN HAAG Telefoon 115221 De houding van Turkije In Turksche politieke kringen wijdt men groote aandacht aan de hoofdarti kelen van twee bladen, waarin twee vooraanstaande parlementsleden de po litieke houding van Turkije beschrijven. De afgevaardigde Atay schrijft in het officieuse blad „Ulus”, dat de onlangs genomen maatregelen het behoud der onafhankelijkheid van Turkije gelden. Deze maatregelen zullen van nu af aan tot de uiterste grens der noodzakelijk- teneinde het maken. Het Turkije sluit Vijf Noorsche schepen, die onder En gelsche vlag voeren, worden als verloren beschouwd, zoo meldt het Noorsche blad voor handel en scheepvaart. Het betreft de als tankschip varende walvischvaar- der „Strombus” (6549 ton), en de sche pen „Eli” (4332 ton), „Hild” (1356 ton), „Tres” (946 ton) en „Odda” (835 ton). Het incident met de „Itape’* De Engelsche hulpkruiser welke, zoo als reeds gemeld, het Braziliaansche kustvaartuig „Itape’, 18 mijl voor Kaap Sothome heeft opgebracht en on danks het protest van den kapitein 22 Duitsche opvarenden van boord heeft gehaald was. naar „Diario da Noite” meldt, de Engelsche hulpkruiser „Cal- cino Castle”. De Braziliaansche pers noemt het incident een „stelselmatigen, onverklaarbaren aanval” op Brazilië door de Engelsche regeering, meldt het D.N.B. Het incident heeft, naar het blad „Correio da Noite” schrijft, op de openbare meening van Brazilië een ver nietigenden indruk gemaakt. Opnieuw Amerikaansche schepen naar Engeland verkocht De Amerikaansche Federal Shipping Board heeft den verkoop van nog 4 schepen aan Engeland goedgekeurd. Daarmede is het aantal der sinds het begin van den oorlog aan Engeland ge leverde schepen gestegen tot 130. Voorts zullen 16 opgelegde vrachtschepen van de Amerikaansche regeering uit den vorigen oorlog zeer binnenkort eveneens aan Engeland ter beschikking worden gesteld. ROOSEVELT AAN BOORD VAN DE „TUSCALOOSA” President Roosevelt is per extra-trein naar Miami vertrokken en heeft zich aan boord begeven van den kruiser ..Tuscaloosa” (10.000 ton), om een inspectiereis te ondernemen in de Caraibische zee. Waarschijnlijk zal hij tot 16 December afwezig zijn. Wellicht zal hij ook een bezoek brengen Kingston op Jamaica. A. Vrijdag op veler verzoek weder» vertoonlng van de prachtige kleurenfilm Sprookjesachtig indie welke opnamen bevat van -y.C R DUN BOVEN (EPlNAlr FRANKRIJK E LZAS HAGENAU X COLMAI 'BENEDEN 6»bwiltr F RANSCH DUITSCHE RIJKSGRENS VÓÓR 1914 GRENS TUSSCHEN ELZAS EN LOTHARINGEN .-■■»■■ KANALEN FOfcyI STEENXOLENGEBIED Vjffl/'/A INDUSTRIE GEBIED KWSWl textiel sebied i^R^EMJJND

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2