voor De Gemeentebegrooting 1941 BINNENLAND BRILJANT 1 “ÏSr I noodig? men van en RINGENHUIS. Prinsestraat 86 GOUD ZILVER Welken distributiebon heeft Algemeen Verslag met de B. memorie van antwoord w. 2 S3 43 een 24 36 37 29 116 Uitbreiding der Gemeente 17 16 2 18 19 21 7 7 1+ Het architectenregister 11 10 11 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR NOV. t.m. 14 DEC. voorloopig en zuinig beheer van de gemeente huishouding n pag. 93 88 98 56 49 50 62 63 7 B II 81 16 PEULVRUCHTEN RINCESSE AVILLON Van stadhuisbouw zal niets komen HAAGSCHE COURANT Woensdag 4 Dec. 1940 2e bl. ZONDAG S DANSEN vanaf 3 uur Telefoonbedrijf Bedrijfspolitiek of Roggebrood of ander brood Aandacht blijft gevestigd op doeltreffend Room voor zieken Werkloosheidsvraagstuk fbe werkzaamheid^* van tpanftavin* Herdenking van mr. dr. baron A. Röell RECLAMES. I I Hoeveelheid ARTIKELEN Tijdvak waarin geldig BON ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 2 Nov. t/m 27 Dec. half pond 30 Nov. t/m 27 Dec. half pond 2 Dec. t/m 29 Dec. rijk doorstaan. 4- 1 ons KAAS EIEREN één ei EIEREN één ei 13 Nov. t/m 6 Dec. 31 Aug. t/m 31 Dec. BROODBONBOEKJE. als boven 2 Dec. t/m 29 Dec. BOTER- OF VETKAART, 7 half pond BOTER of margarine naar keuze 7 7 als boven 7 VLEESCHKAART. 1 ons 75 gram 100 gram als boven HONDEN- EN KATTENBROOD. 1 Dec. t/m 31 Dec. van naar 1 eenheid cokes); dat opnieuw wordt getracht 1 t 2 Nov. t/m 27 Dec. 19 Nov. t/m 16 Dec, 1 ons 1 ons 1 ons 1 ons 2 Nov. t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dec. PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting 2 liter 2 liter 4 Nov. t/m 29 Dec. 11 Nov. t/m 15 Dec. 1 ons half pond De met een aangeduide bons vervallen spoedig. het zijn koopen wij tegen den hoogsten prijs THEE of KOFFIE SUIKER SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep BON 04 tin. 07 BON 08 tm. 11 BON 07 tm. 14 75 gram half pond 1 kilo half pond half pond 2 ons half pond half pond 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram half pond half pond half pond half pond 2 ons 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 65 gram 50 gram 125 gram 150 gram 25 Nov, t/m 1 Dee. 7 dagen extra t/m 8 Dec., echter niet in restau. rants e ,d. dagen extra t/m 12 Januari. BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere Koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of AmandelbroodjeS BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak". als boven 50 gram 1 tube 1 pot 10 k.g. 8 k.g. 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. Uk.g. 9 Nov. t/m 20 Dec. 23 Nov. t/m 6 Dec. 1 ons één pond A. van Pothoven, te Amers- te ’s-Hertogen- M. J. H. Kraayvanger, te ir. J. A. van der Laan, te ir. J. C. van Buytenen, te 100 gram 125 gram 31 Januari). 21 Dec. t/m 27 Dec. dagen extra t/m 3 Januari. 28 Dec. t/m 3 Jan. 7 BLOEMKAART. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel Gedep. Staten is verzocht de grens kwestie aanhangig te maken Van verschillende zijden werd de vraag gesteld hoe het staat met de reeds gerui- men tijd aanhangige grenswijziging tus- schen ’s-Gravenhage en de randgemeen ten. Zooals den Raad bekend is aldus luidt het antwoord hebben B. en W. aanvankelijk afzonderlijk bij Gedep. Sta ten van Zuid-Holland aanhangig gemaakt een grenswijziging met Wassenaar en een met Voorburg, Rijswijk en Leidschendam. Zij mogen te dien aanzien verwijzen naar de beantwoording van het Algemeen Ver slag betreffende de ontwerp-begrooting voor 1940 en naar het dienaangaande bij de mondelinge behandeling dier begroe ting medegedeelde. Ook is den Raad bekend, dat B. en W. bij hun bezoek aan Gedep. Staten inzake de grenswijziging aan de zijde van Was senaar verband hebben gelegd tusschen de kwestie van de grenswijziging en de moti- veering van het besluit van Gedeputeerde Staten van 27 Juli 1938 tot goedkeuring van het uitbreidingsplan der gemeente Wassenaar. Tegen bedoeld besluit van Gedeputeerde Staten zijn belanghebbenden in beroep gegaan bij de Kroon. In de terzake op 16 Februari 1940 door de Kroon genomen beslissing, waarbij het besluit van Gedep. Staten, voor zoover de onderhavige terreinen betreft, werd ver nietigd, werd intusschen sterk de nadruk gelegd op het groote belang, dat de ge meente ’s-Gravenhage bij deze terreinen heeft. Een en ander leidde o.m. tot een nader contact met de provinciale autoriteiten. In verband hiermede hebben B. en W. bij schrijven van 18 October 1940, onder her innering aan een vorig schrijven aan de Gedep. Staten verzocht het vraagstuk van de grenzen van Groot-Den Haag dus zoowel de grenswijziging met Wassenaar als die met Voorburg. Rijswijk en Leid schendam in zijn geheel bij de bevoeg de instantie aanhangig te maken. (Wordt vervolgd.) MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlekken of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli De wederopbouw van Rotterdam In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft de voor zitter. mr. K. P. van der Mandele, mede gedeeld, dat de werkzaamheden, welke door de kamer en met haar samenwer kende instellingen in het belang van de oorlogsslachtoffers worden verricht, in de afgeloopen maand goeden voortgang hebben gemaakt. De credieten van de stichting Rotterdam 1940 beloopen thans rond ƒ20.250.000, verdeeld over 4374 be- drijfscredieten en 18 bouwcredieten afge zien van de kosten voor het bouwen van noodwinkels, waarvoor rond ƒ500.000 be schikbaar is gesteld. SCHEVENINGEN DONDERDAG 5 DECEMBER en volgende avonden DANSEN vanaf 7 UUR met het bekende Dansorkest TONY ROXINI 8 PERS. 8 PERS. en tee'onhteklng. BOTER of margarine of Vet (oude voorraden 250 gr.)| BOTER of margarine of Vet (oude voorraden 250 gr.), SLA-OLIE halve flesch of Boter *•-’*-J of margarine len te krijgen voor den bouw van het nieuwe stadhuis. Een belangrijk werk- object als dit moet juist in dezen tijd van zeer groote beteekenis worden geacht. Mochten de materialen niet ter beschik king staan, dan achtten zij het wensche- lijk, dat met het uitwerken van de plan nen en teekeningen wordt voortgegaan. Kunnen B. en W. mededeelen, hoever het staat met het treffen van voorberei dende maatregelen tot den gedeeltelijken bouw, waartoe de Raad reeds een besluit heeft genomen? Andere leden vroegen zich af of de stadhuisbouw wel in de eerste plaats voor uitvoering in aanmerking komt. Andere groote werken van meer productieven aard dienen h.i. voor te gaan. B. en W. antwoorden hierop: Een poging in Juni 1940 gedaan om de vereischte vergunning van den Al gemeen Gemachtigde voor den Weder opbouw te verkrijgen voor de uitvoe ring van den bouw van het gewapend betonskelet voor het nieuwe Raadhuis is zonder het gewenschte resultaat ge bleven. Inmiddels is de materialenpositie in ons land nog aanmerkelijk moeilijker geworden, zoodat de vergunning voor dezen bouw voorloopig uitgesloten moet worden geacht. Met het uitwerken van de plannen wordt geregeld voortgegaan. 2 Dec. t/m 8 Dec. 7 dagen extra t/m 15 Dec., echter niet in restau rants e .d. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare zeepj Voor 8 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. 300 stuks (195 k.g.) persturf); 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud - 1 h.l. RUND-, KALFS-, of VARKENS* VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschw. Dit is; voor gerookt of gekookt varkens- rund-, en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschw.. als boven In de Provinciale Staten van Noord-Holland Gistermorgen kwamen de Provinciale Staten van Noord-Holland. onder leiding van den waarnemend commissaris, mr. J. B. Bomans, bijeen. Aanwezig waren o.a. de oud-griffier der Staten, mr. S. H. Ve- ning Meinesz, vele hooge ambtenaren en hoofden der provinciale bedrijven. Na de opening der vergadering werden mevr. Röell en eenige andere familieleden van den ontslapen commissaris binnengeleid. Mr. Bomans hield hierna een herden kingsrede. Hij zeide o.a. Nu het onher stelbare geschied is aan hem, gelijk het ons allen geschieden zal, is het de eeni ge troost, dien wij u. mevr. Röell, kunnen geven, dat de Almachtige hem een zach- ten dood heeft gegeven, na een lang, nut tig en schitterend leven. Spr. releveerde baron Röell’s noesten arbeid, zijn plichts betrachting, zijn groote liefde voor Noord-Holland en zijn trouw aan Neder land. Als oudste lid in jaren sprak hierna de heer E. Luden. Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor Nov. t.m. 14 Dec. zijn geldig: Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: 1 h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen- BOTER of margarine BOTER of margarine of Vet (oude voorraden 250 gr.) Zooals men ziet, moeten eenige bons nog worden aangewezen. kolen industrie- of eierbriketten 2J h.l. kolenslik; 2 h.l. (max. 100 k.g.) baggerturf; 2 h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; Een nieuwe regeling Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat de voorloopige legeling voor de verstrek king van room aan zieken, waaromtrent 19 Juli j.l. een mededeeling in de pers is gedaan, inmiddels is vervallen. Voortaan zal room aan zieken uit sluitend tegen een door het distributie kantoor afgegeven bewijs worden ver strekt, een soortgelijke regeling derhalve als reeds voor extra-rantsoenen van ge distribueerde levensmiddelen voor zieken bestaat. De geneesheeren zijn van deze regeling op de hoogte. Zij, die meenen voor de verstrekking van room in aan merking te komen, dienen zich tot hun geneesheer te wenden, door wiens bemid deling een bewijs kan worden verkregen, dat door de plaatselijke distributiedien- sten wordt afgegeven. Indien een dergelijk bewijs is afgege ven, kan tegen inlevering daarvan aan den normalen roomleverancier de op het bewijs vermelde hoeveelheid room worden verkregen Het bereiden van room en het afleve ren daarvan aan zieken hetgeen dus slechts tegen overlegging van bedoeld be wijs kan geschieden mag uitsluitend geschieden door houders van een zgn. karnvergunning, die tevens in het bezit zijn van een vergunning tot het bereiden en afleveren van room voor zieken, af gegeven door de afd. zuivelcontróle der Nederlandsche Zuivelcentrale in de be- ti effende provincie. Room voor andere doeleinden kan niet beschikbaar worden gesteld. 25 Nov. t/m 1 Dec. 7 dagen extra t/m 8 Dec, 2 Dec. t/m 8 Dec. 7 dagen extra t/m 15 Dec., echter niet in restau rants e. d. 25 Nov. t/m 1 Dec. 7 dagen extra t/m 8 Dec., echter niet in restau rants e ,d. 25 Nov. t/m 4 Dec. i+ 4 dagen extra t/m 8 Dec. 5 Dec. t/m 15 Dec. 4 dagen extra t/m 18 Dec. Op voederkaart voor honden. voor groep I en II Hl IV V VI Op voederkaart voor katten Werken in voorbereiding In voorbereiding zijn o.m.: aanleg twee den rijweg Laan van Meerdervoort tus schen Muurbloemweg en Kijkduinsche- straat en aanleg tweeden rijweg Kijkduin- schestraat tusschen Laan van Meerder voort en Duinlaan, tweede gedeelte van den Moerweg (grondwerk), aanleg sport en speelterrein in stratenplan tusschen Rijswijkscheweg en Trekweg. maken van opritten t.b.v. te bouwen brug over den Trekvliet in den Laakweg, aanleg tweede gedeelte Escampkanaal tusschen Leyweg en Dekkershoekje, aanleg voetpad en rij wielpad tusschen Goudreinetstraat en Laan van Eik en Duinen. Werkgelegenheid in Duitschland Ten aanzien van de sociale voorzienin gen wilde een lid de opmerking ma ken, dat deze niet alleen een geldkwestie zijn. Natuurlijk is het gemeenschapsplicht om werklooze volksgenooten te steunen in hun nood, doch elke werkdag, die nutte loos verloren gaat, is een verlies voor de gemeenschap. Het feit, dat de werkloosheid in het ver leden zoo’n grooten omvang heeft kunnen aannemen, is wederom een bewijs van den kapitalistischen geest, die overal heersch- te. Winst was hoofdzaak. De eenige oplossing uit den grooten stof- felijken en geestelijken nood is arbeid. Arbeid moet het hoofddoel zijn der sociale voorzieningen. Arbeid schept waarde voor nu en later en maakt den mensch tot volwaard ig volksgenoot. Aangezien in Nederland door de buiten gewone omstandigheden de mogelijk heden beperkter zijn dan voorheen dient het aanvaarden van werkgelegenheid in Duitschland ten sterkste te worden aan- gemoedigd en bevorderd. Met dit voor oogen is het een plicht der Gemeente om de belangen van de arbei ders, die in Duitschland willen gaan wer ken, met de uiterste zorg te behartigen. Op het gebied der voorlichting en de ver strekking van voorschotten ontbreekt nog veel. B. en W. antwoorden hierop: Er wordt naar gestreefd om de belan gen van de Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland gaan werken, met de ver eischte zorg te behartigen. Tengevolge van verschillende oorzaken is de voorlichting terzake aanvankelijk niet volkomen ge weest. Hierin is echter allengs aanmer kelijke verbetering gekomen. Thans wor den aan alle naar Duitschland vertrek kende arbeiders de voor waarden, waar onder zij geplaatst worden, schriftelijk medegedeeld. Op het loon van in Duitschland ge plaatste arbeiders worden voorschotten, te weten voor kleeding voor de arbeiders zelf en voor levensonderhoud voor de ach terblijvende gezinnen, verstrekt. Voor dit doel is in een van de kantoren van Maatschappelijk Hulpbetoon een Ge meentelijk Sociaal Bureau voor in Duitsch land geplaatsten” gevestigd. Bij voortduring wordt gestreefd naar een zoo goed mogelijke uitvoering van de aan dit bureau opgedragen taak De klacht als zou daaraan nog veel ontbre ken, wordt, als niet gegrond, door B en W. afgewezen. Met klem drongen vele leden er op aan 1 om materia- RECLAMES dit verband dan ook niet goed te begrij pen. Zooals reeds is opgemerkt, kunnen de bedrijfstarieven hier ter stede in verge lijking met die van bedrijven in andere gemeenten den toets der critiek glans- Benoeming van den architectenraad De bond van Nederlandsche architecten is thans, door de samensmelting van den ouden B.N.A., die ruim 300 leden telde, met de nu geliquideerde vereenigingen N.I.V.A en den Nederl. Bond van bouw. meestersgilden, geworden de eenige cen trale organisatie van architecten in Nederland Het ledental is tot boven de 1000 gestegen. Het oogenblik is nu gekomen, om een selectie op de leden toe te passen. Zij worden onderscheiden in leden, die ook in den vervolge den titel architect zullen mogen blijven voeren, öf omdat zij ten volle aan de gestelde normen van vak bekwaamheid en vakuitoefening voldoen, öf omdat zij wegens langjarige practijk onder overgangsbepalingen vallen en in leden, die in den vervolge den titel „bouwkundige van den B.N.A.” zullen voeren. Zij, die den titel architect (of bouw meester) zullen mogen voeren, worden ingeschreven in het door den bond inge stelde architecten-register, dat aangelegd en beheerd wordt door den architecten raad Zooals reeds eerder werd mede gedeeld. zal deze architectenraad uit vier architecten-leden en een voorzitter niet- architect bestaan. Echter zal het eerste jaar na de instelling van het register, wegens de te verwachten hoeveelheid in schrijvingen. de raad ter bespoediging het werk, uit acht architectenleden en een voorzitter niet-architect bestaan. Het dagelijksch bestuur van den bond heeft thans deze acht architecten be noemd. Hoewel er niet is gestreefd naar een evenredige vertegenwoordiging van de drie oude vereenigingen in dezen architectenraad, zal men toch onder de benoemde figuren uit de drie oude vereenigingen B.N.A.N.I.V.A en N B B G aantreffen Dit zal het vertrou wen’ in de objectiviteit van den raad on getwijfeld verhoogen. De leden van den architecten-raad zijn de heeren: H. van der Kloot Meyburg, te den Haag, plaats- vervangend voorzitter; prof, ir, J. G. Wattjes, te Rijswijk; prof. N. Lansdorp, den Haag; ir. A. van der Steur, te Rot terdam; H. i-, - - - -- foort; H. van Helvoort, bosch; H. Rotterdam; Leiden en Aan hét algemeen verslag van den Ge meenteraad over de ontwerp-begrootin- gen van de Gemeente en van de gemeen telijke bedrijven, diensten en fondsen, en aan de memorie van antwoord van B. en W. ontleenen we voort? het volgende Het had de aandacht van vele leden getrokken, dat van de drie wegen, langs welke de begrooting sluitend kan wor den gemaakt (administratieve maatrege len, belastingverhooging en bezuiniging), de weg der bezuiniging in het geheel niet is ingeslagen, zelfs niet over den gering- sten afstand. Zij drongen er dan ook bij B. en W. met ernst op aan, om post voor post de be grooting uit dit oogpunt nog eens na te gaan en verder in de toekomst doorloo- pend op de mogelijkheden van bezuini ging te letten. Het is hoogst ongewenscht de gemeentediensten royaler op te zet ten dan strikt noodig is. Verscheidene van deze leden dachten hierbij aan een inkrimping van de gemeentelijke bemoei ingen. Vele andere leden waren van meening, dat uit verdere bezuinigingen geen bedragen van beteekenis kunnen worden verkregen. Met instemming hebben B. en W. ken nis genomen van het oordeel van vele andere leden met betrekking tot het dek- kingsplan, in het bijzonder wat betreft de mogelijkheid tot het aanbrengen van verdere bezuinigingen. Het spreekt van zelf en B. en W. hebben dit ook al herhaaldelijk betoogd dat hun college steeds met groote voorzichtigheid en zui nigheid zijn beheer voert. Het afsnijden van gemeentelijke be moeiingen kan, als van zuiver theoreti- schen aard, hierbij verder buiten be schouwing blijven. Het eenige, wat te doen staat, is toe te zien op een doeltref fend en zuinig beheer van de gemeente huishouding. Zeer vele leden meenden hun groote teleurstelling niet te mogen verhelen over het feit, dat het Telefoonbedrijf voor de Gemeente is verloren gegaan. Zonder in een beoordeeling te treden van den maatregel als zoodanig, die het geheele telefoonverkeer in Nederland on der één leiding beoogt te brengen, wa ren zij van oordeel, dat te weinig aan dacht was geschonken aan de financieele belangen der Gemeente. Weliswaar spre ken B. en W. als hun overtuiging .uit, dat voor 1941 een bevredigende oplossing zal worden gevonden, maar er had vooraf een regeling behooren te zijn getroffen, die een redelijke schadeloosstelling had moeten bevatten voor het derven van de bedrijfsinkomsten, ook in de toekomst. B. en W. deelen in antwoord hierom trent mede, dat het geen betoog behoeft, dat zij bij de overneming van het Tele foonbedrijf door het Rijk voor de finan cieele belangen van de Gemeente ernstig zijn opgekomen en dat zullen blijven doen. Het hier uitgesproken oordeel, dat te weinig aandacht is geschonken aan de financieele belangen van de Gemeente, is wel wat voorbarig. Er zijn onderhan- delingen gaande, waaromtrent uit den aard der zaak thans nog geen mededee- lingen kunnen gedaan worden De con cessie voorzag inderdaad in een opzeg gingstermijn van een jaar. Deze omstan digheid speelt bij bedoelde onderhande- lingen vanzelfsprekend een rol Een lid maakte de opmerking, dat in de omstandigheid, dat de begrooting slechts sluitend kon worden gemaakt door te putten uit de in vroegere ja ren eevoii' res»-' ligt opgesloten, dat het vroegere beheer veel te wen- schen heeft overgelaten. Terwijl bij de oprichting der gemeen tebedrijven het doel voor oogen stond, het publiek te beschermen tegen parti culiere monopolies, reden waarom winstbeginsel werd uitgeschakeld, de gemeentebedrijven in het bijzon der het GE.B. instellingen geworden, waaruit de Gemeente een belangrijk deel harer middelen put Dit is volkomen in strijd met het juiste beginsel, dat be- drijfsoverschotten moeten worden dienst baar gemaakt, behoudens aan het vor men van bedrijfsreserves. aan verlaging der tarieven. Was deze politiek dus onjuist, veel ernstiger is het om ook nog de reserves der bedrijven naar den gewonen dienst der gemeentelijke financiën over te he velen Deze fout wre$kt zich thans dub bel. Had men voorheen een economisch juist beheer gevoerd en geen kapitalis tische winstpolitiek, dan zouden de lagere bedrijfsuitkomsten van het G.E.B geen invloed hebben behoeven uit te oefenen op de gewone huishouding der Gemeente. Enkele andere leden konden in beginsel het hiervoren uiteengezette standpunt ten aanzien van de bedrijfstarieven deelen. De huidige omstandigheden maken het evenwel onmogelijk, om tot een anderen toestand te komen. Daarnaast werd er door vele leden nog met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat de tarieven van de Haagsche Gas- en Electriciteitsbedrij- ven de laagste in den lande zijn. De door het hier aan het woord zijnde lid gehouden beschouwingen zijn zoo danig afwijkend van de beginselen van bedrijfsvoering en financieele politiek, die in de Nederlandsche gemeenten en ook elders gevolgd worden, dat B. en W meenen hierop geen uitvoerig antwoord te moeten geven. In ons land en ook in het buitenland heeft de Overheid, waar zij bedrijven exploiteerde, daar ook al tijd een behoorlijke ondernemerswinst mede gemaakt. Dit is sociaal en econo misch volkomen verantwoord. Daar deze winst, naast de middelen welke uit belas tingen worden verkregen, ten eenenmale voor de Gemeente noodig is om haar taak te kunnen vervullen, mag een be- drijfsexploitatie. die mede op het behalen van winst is gericht, in sociaal opzicht geheel verantwoord worden geacht Het begrip „kapitalistische mentaliteit" is in of half rantsoen Gebak 23 Nov. t/m 29 Nov. dagen extra t/m 6 Dec. 30 Nov. t/m 6 Dec. 7 dagen extra t/m 13 Dec. 7 Dec. t/m 13 Dec. dagen extra t/m 20 Dec. 14 Dec. t/m 20 Dec. 7 dagen extra t/m 27 Dec. (voor sla-olie t/m Tomiort') ^Bevordering ^"snelle gewiag Wj KAAS Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen HAARDEN, KACHELS Van dezelfde kaart met dien verstande, dat men recht heeft op: öf deze maand TURF per bon: öf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen. CENTRALE VERWARMING. Tot en met 14 Dec. zijn van de z.g. periode-bons (o.a. voor inkwartiering, kamer" bewoners enz.) geldig de „bons 2de periode". De vlsscherij te IJmuiden De in de maand November in den Rijksvischafslag te IJmuiden verkochte visch heeft 48.403 opgebracht tegen verleden jaar 758.864. Over elf maanden bedroeg de opbrengst ƒ2.853.807 tegen verleden jaar 5.849.545. Eindhoven Zij allen hebben hun benoe ming aanvaard. De benoeming van den voorzitter, die dus geen architect zal zijn, is zeer binnenkort te verwachten. De inschrijving in het register Aan een aantal diploma’s zal bij het verzoek om inschrijving in het register een zekere waarde worden toegekend, doch overigens zal een door den archi tectenraad af te nemen examen de maat staf van beoordeeling zijn. Ook zullen hierbij eischen gesteld worden ten aan zien van de practische ervaring. Behalve leden van den bond, kunnen ook ongeorganiseerde architecten zich aanmelden voor inschrijving in het re gister. Nadere gegevens hieromtrent zul len binnenkort gepubliceerd worden. Tot dat tijdstip wordt ieder verzocht zich van stappen, om in het register te worden op. genomen, te onthouden. Voor architecten, die het beroep ge durende een bepaald aantal jaren hebben uitgeoefend, is als overgangsbepaling vastgesteld, dat zij gedurende het eerste jaar na de instelling van het register kunnen worden ingeschreven, alleen op grond van hun langdurige werkzaamheid als architect, waarbij echter de uitoefe ning van het beroep moet zijn geschied in een omvang en op een wijze, welke voldoende vakkennis waarborgen. De architectenraad stelt verder de re gelen vast, waaraan de ingeschrevenen zullen zijn onderworpen, bij het uitoefe nen van hun beroep en van welke hande lingen zij zich hierbij moeten onthouden. Het doel hiervan is, de positie van ver trouwensman te waarborgen en 't niveau van den architectenstand zoo hoog te stel len, als overeenkomt met zijn in cultureel opzicht zoo verantwoordelijke plaats in de volksgemeenschap. De architecten wenschen en verwach ten, dat niet alleen hun groep, maar het geheele bouwvak in al zijn geledingen harmonisch zal worden geordend tot een vakgemeenschap, waarin ieder op zijn plaats en in zijn beroep, onderneming of ambacht, het werk zal verrichten, waar voor hij de geschiktheid, de kennis en de ervaring bezit. Een zoo geordend bouw bedrijf zal veel beter dan thans mogelijk is, zijn diensten aan de volksgemeenschap kunnen bewijzen. Het ligt daarom in de bedoeling, om het register zoo spoedig mogelijk uit te breiden met een register van bouwkundi gen en van andere in de bouwvakken als „directie” optredende personen en instan ties (raadgevende ingenieurs- en over- heidsdirecties, enz.), teneinde allen, die in het bouwvak een leidende positie in nemen, de gelegenheid te geven zich in een algemeen directie-register te doen inschrijven. Bescherming tegen Van groot belang werd het geacht, dat voor werkverschaffing door of vanwege het Rijk ondernomen, een bedrag van 1.330.000 is uitgetrokken, terwijl voor 1940 daarvoor slechts 35.000 was ge raamd. Men juichte het toe, dat het hier vooral betreft uitvoering van cultuur technische, dus uiteindelijk productieve werken. De Gemeente zal eveneens op zoo ruim mogelijke schaal werken moeten aanvat ten. Daartoe zal allereerst met voortva rendheid moeten worden gearbeid aan het opmaken der vereischte plannen. Bij het aanvragen van de noodige materialen zal het ongetwijfeld van belang zijn, dat de plannen reeds kant en klaar zijn. Gevraagd werd welke werkobjecten onder handen zijn en welke binnen kor ten tijd nog komen. Werken in uitvoering B. en W. antwoorden hierop: In uitvoering zijn: het stratenplan Oost- duinen, met omgeving van de kom, be stemd voor parkeerterrein en sportdoel- einden (grondwerk); Verschillende werkzaamheden om het sportterrein „Ockenburgh” aanleg van vijf wandelpaden en verschillende werk zaamheden in de Westduinen, het dunnen van de Boschjes van Poot en van Pex en het aanbrengen van struikgewas, aan leg van en het aanbrengen van beplan ting op de begraafplaats „Westduin”, het dunnen van de Scheveningsche en de Nieuwe Scheveningsche Boschjes, aanleg van een ruiterpad in de Scheveningsche Boschjes ter vervanging van het bestaan de langs den Scheveningscheweg, aan leg van een parkeer- en sportterrein in de Oostduinen, het afvoeren van waarde loos vuil, spitten, egaliseeren en bezaaien van twee terreinen, groot plm. 20 h.a. en gelegen tusschen de spoorbaan en de Schenk, nabij de Loolaan, aanleg van een tuin om bat kasteel „De Binckhorst”, aanleg van een rozenproeftuin en voorbe reiding van de bloembollententoonstelling in het Zuiderpark, het schoonmaken van bouwterreinen, aanleg volkstuintjes en schoonmaken van slooten in den Escamp- polder, het aanbrengen van beplanting in Meyendel. Werken, die in uitvoering komen Binnen afzienbaren tijd komen in uit voering: aanleg tweede rijwielpad aan de N.O.-zijde van den Scheveningscheweg, aanleg van een speelterrein hoek Zee sluisweg en Kranenburgerweg, het aanvul len met bagger van den toekomstigen rijweg langs de Maanweg en het plant- soenterrein langs de Broeksloot, verwij deren van rupsennesten in de Oost- en Westduinen. I MSW1U5 L,./?

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6