I Die Fledermaus DE TELEFOON Meisjes Pensionaat me» STADSNIEUWS UIT DE OMSTREKEN GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART Voor den puzzelaar Acht een crediet van ten hoogste De beste vorm van snelverkeer NEDERLANDSCHE SLEEP BOOT AAN OORLOGSDAAD TEN SLACHTOFFER pag. 3 HAAGSCHE COURANT Woensdag 4 Dec. 1940 2e bl. Rutce Huid PUROL Ruwe Handen. doos 30 cent. NIEUW TYPE VLIEGTUIG VEBEENIGINGEN EEN MILLIOEN GULDEN NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING VERMAKELIJKHEDEN BELASTING man om het leven gekomen JUBILEUM „SIERKAN MANNENKOOR” CONCERT „DE KLEINE STEM” NEDERLANDSCHE JEUGD GEMEENSCHAP CREMATIE G. F. W. KEHRER Ruwe Lippen ^R1' Apoteó Drogist. RECLAMES. RECLAMES. MONSTER een drie RIJSWIJK militair het de geestelijke liederen. In toe, heeft des namiddags om half 3. van Van Utrecht een man. man te van ouden dezen op Missiegebied hadden met ijver aan het werk oudere rein van VITA NUOVA De Ontspanningsvereeniging Vita Nuova voor ambtenaren van de Nederlandsche Veehouderijcentrale houdt Zaterdagmid dag a.s. in Boschlust een St. Nicolaas brid ge-drive. Zaterdagavond 21 December zal Vita ..De bevat tee- •Met tA£a£e/c cte* gvcote VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF Natuurlijk 2049 Inl.: Marnixstraat 18 Den Haag Telefoon 334010* ANGELA SALLOKER, HILDE KRAHL en ATTILA HftRBIGER Door den heer M. M. van Veen werd verzocht om restitutie van de door hem over 1940 betaalde pachtsom voor het gebruik van het vischwater in de Stomp, wijksche Vaart, de Nieuwe Vaart en de Knipsloot. B. en W. stellen den raad voor de helft van de pacht te restitueeren. Ten nadeele van de Ned. Herv. kerk te Zoetermeer zijn in het weiland van V. R. in Wilsveen twee schapen ge slacht. De wol is ter plaatse achtergeble ven. De politie stelt een onderzoek in. Aangifte van diefstal van rij. wielen werd bij de politie gedaan door D. te Wassenaar en mevr. K. v. 't J. uit Den Haag. POELDIJK In verband met de statuten wijziging door de C. Centr. Raiffeisen bank zal de Boerenleenbank te Poeldijk een buitengewone algemeene vergadering houden op 12 Dec. a.s in het Gebouw v. Chr, en Soc. Belangen. in den Haagschen Kunstkring door Nuovaw orden vertoond de film Spooktrein”. Het voorprogramma komische films, natuuropnamen en kenfilms In de pauze wordt een cabaret programma opgedischt door Vita-leden onder leiding van den heer J. J. G. Vee- ren. LEZING VOOR DE HAAGSCHE BALLONCLUB Zaterdagavond te half acht zal de heer L. A. de Lange, record-zweefvlieger, in hotel Du Passage voor de Haagsche Bal lon Club een lezing houden, getiteld: „Ballonvaren, een mooie en avontuurlijke sport”. Na afloop van deze lezing zal de uitreiking plaats vinden van den Diës- beker, den wisselprijs voor het beste jaarlijksche ballonverhaal, hetwelk dan zal worden voorgedragen. DELFT 19-jarig meisje redt twee drenkelingen De 20-jarige wielrijder J. v. d. V.. werd ter hoogte van de Gasthuisbrug te Delft door een duizeling bevangen, reed tegen een paal en kwam in de gracht terecht. Een 22-jarige jongeman, die dit ongeval zag gebeuren, gooide zijn fiets neer en sprong den drenkeling na, doch deze greep den ander in doodsangst zoodanig beet, dat beiden in ernstig gevaar kwamen te verkeeren. Mej. v. 't H. zag het tweetal in het water liggen en hoorde roepen „Help, hij heeft me vast”. Zonder aarzelen ont deed zij zich van haar mantel en sprong te water. Zij slaagde er in, beiden naar den kant te trekken, waarna behulpzame omstanders het drietal op het droge brachten. het lijk schatting de Gemeenteraad komt heden- spoedeischende ^HEDENAVOND en MORGEN Laatst» voorstellingen van In de duisternis verdronken Gistermiddag is uit het Winschoterdiep te Groningen het lijk van den 25-jarigen K. van den B opgehaald. De jongeman is eenige dagen geleden, vermoedelijk tengevolge van de duisternis, te water geraakt en verdronken. WASSENAAR Kerkconcert Zaterdagmiddag 7 December wordt in de Dorpskerk het 7e concert gegeven. Medewerkers zijn Chris Taverne, le te nor, Hans Schouwman, 2e tenor. Ben Pol man le viool, Jaap Loohuys, 2e viool. Aan het orgel dr. Oussoren. Uit het rechtbankgebouw uitgebroken Gistermorgen moest voor de rechtbank te Arnhem de 51-jarige los-arbeider A. D. K. terecht staan. Hij was enkele oogenblikken voor den aanvang van de zitting in de wachtzaal gebracht om zijn beurt af te wachten. Toen zijn zaak werd afgeroepen, deed de veldwachter de ver rassende ontdekking, dat de zaal leeg was. De man had een ruit stuk geslagen en was door de tralies naar buiten ge klommen. Opsporing bleef zonder resul taat. De strafzaak is voor onbepaalden tijd aangehouden. De oplossing van de gisteren geplaatste puzzle luidt: Horizontaal: 1 chef de reception, 3 organisator, 5 matroos, 7 kok, 9 racer, 10 rentenier, 11 slagersknecht. Verticaal: 1 candidaat-notaris, 2 Noordpoolreiziger; 3 orgeldraaier, 4 raads- president. 5 melkboer, 6 stalhouder, 7 kadi, 8 kapper. De Bernardi onderscheiden De bekende Italiaansche recordvlieger kolonel de Bernardi heeft dezer dagen de gouden medaille voor bijzondere presta ties op luchtvaartgebied gekregen. Naar de „Popolo di Roma” meldt, heeft hij de eerste geslaagde proefvluchten gemaakt met een vliegtuig van een geheel nieuw type. Dit vliegtuig, een Italiaansche uit vinding, wordt zonder schroef en zonder den gebruikelijken explosiemotor door de ontlading van een sterk gecomprimeerd vloeibaar element aangedreven. In vak kringen kent men aan dit nieuwe type vliegtuig groote beteekenis toe, vooral voor stratosfeer vluchten. Kindervoeding en -kleeding Gelijk wij de vorige week meldden, was het de bedoeling, dat de vereeniging Kin dervoeding en -kleeding Maandag haar werk zou hebben hervat. Dit kon echter door omstandigheden niet gebeuren, doch nu zullen vanaf Donderdag a.s. weer warme maaltijden door de vereeniging worden verstrekt aan schoolkinderen, die daaraan behoefte hebben. Felle brand te Barneveld Doordat een achttienjarige arbeider in een der loodsen van de Coöperatieve Boerenleenbank te Barneveld bij een vat benzine een sigaret aanstak, ontstond een felle brand, welke slechts met al het be schikbare brandbluschmateriaal van Bar neveld en Voorthuizen bedwongen kon worden. Twee loodsen, waarin zich meststoffen bevonden, gingen verloren. Het vuur cloeg vervolgens over op de machineka mer van de melkfabriek, die dicht bij deze loodsen staat. De schade aan deze fabriek is zóó groot, dat het bedrijf eeni ge dagen stil moet liggen. In een der verbrande loodsen stonden een vrachtauto en twaalf fietsen van de arbeiders. Deze zijn eveneens vernield. De brandweer van Barneveld en Voort huizen werd bij haar werk krachtig ge holpen door leden van den Opbouwdienst en Duitsche militairen. De schade wordt geschat op dertigdui zend gulden. De onvoorzichtige jongeman is in hechtenis gesteld. VOOR ONVERWACHTE GEMEENTE LIJKE UITGAVEN B. en W. schrijven aan den Raad Na het intreden van den oorlog in Sep tember 1939 en vooral sinds de 0°rl2®®‘ dagen van Mei 1.1., heeft de Raad her haaldelijk groote bedragen moeten be schikbaar stellen voor allerlei doelemdet waarop bij het vaststellen der Gemee^' begroetingen niet was gerekend Men denke aan de enorme sommen, welke ach tereenvolgens moesten worden gevoteeid -•-met haar ver- de aanschaffing voor het instel- Sportfondsenbad Onder voorzitterschap van den presi dent van den Raad van Beheer, dr. van Batenburg, werd Zaterdagmiddag een aan deelhoudersvergadering gehouden van het Sportfondsenbad te Delft. In deze ver gadering werd meegedeeld, dat de resul taten gunstiger waren dan voorheen Was er in 1939 nog een gering verlies, thans kan op een behoorlijke winst worden ge rekend. In de plaats van den heer Swart- wout de Hoog, die bedankt had als lid van den Raad van Beheer werd benoemd de heer Stroux. gemeentelijk inspecteur van het onderwijs. S-GRAVENZ ANDE Ds. A. van Geest 50 jaar predikant Te ’s-Gravenzande heeft ds. A. van Geest Maandag onder zeer groote be langstelling zijn gouden predikantsjubi- leum gevierd. In de overvolle Ned. Herv. Kerk be vond zich o.m. het voltallige gemeente bestuur van s-Gravenzande. Achter eenvolgens voerden het woord: ds. A. van Geest, ds. Kooistra, ds. Rodenburg namens den Ring Voorburg en de heer Moolhuizen namens de class. Den Haag, waarvan ds. van Geest voorzitter is. Na deze kerkelijke herdenking vond nog een intieme huldiging plaats, waar bij het woord werd gevoerd door: ds. Los van Maasdijk, burgemeester mr. F. M. A. Schokking en de heeren Froen- tjes, M. van Lingen. P. Vellekoop, A. v.d. Berg, S. v.d. Bos, G. D. de Witt en L. A. Mostert. De te Maassluis wonende families van acht opvarenden van een der sleepbooten van L. Smit en Co’s Internationalen Sleepdienst hebben door middel van het Roode Kruis bericht ontvangen, dat hun man, vader of zoon door een oorlogsdaad in den vreemde om het leven is gekomen. Het betreft, naar „Het Volk” meldt, de volgende personen: G. S. Weltevreden, gezagvoerder; J. Berkhout, stuurman; A. Weygerse, kok; A. Jol, matroos; T. J. Mellema. machinist; P. van ’t Hoff, 2e machinist; K. Oosterlee, lichtmatroos en J. Breederveld, stoker. Kerstzangdienst Op den len Kerstdag des namiddags 3 uur zal in de Geref. Kerk een Kerst- samenkomst worden gehouden, georgani seerd door de Evangelisatie-commissie, al hier met medewerking van het Evange lisatie Zangkoor. Ds. K. Oussoren em. predikant te Rijswijk, zal spreken over ..Christus de gekomene”. Ds. Pestman, de pastor-loci, zal spreken over .Christus, de komende”. Een groot deel van den tijd is bestemd voor samenzang van alle aan wezigen. De beide organisten zullen elk een orgelsolo geven, en den gemeenschappe- lijken zang begeleiden, t.w. de heer Hui zenga de psalmen en de heer Guichard WATERINGEN Donderdag 5 December en Za terdag. 7 December a.s., telkens vanaf 9.30 uur tot 12.30 uur, zal in het gemeen tehuis, Plein 1, Wateringen, de uitbetaling van kwartiergelden plaatsvinden, op ver toon van een kwartierbiljet, dat door den ingekwartierden militair onderteekend moet zijn. Zij, die leveringen hebben ge daan gedurende de maand November 1940 aan de Duitsche Weermacht en hiervoor nog geen betaling ontvangen hebben, kun nen zich ter bekoming van de vergoeding hiertoe ter gemeentesecretarie te Waterin gen aanmelden vóór 15 December a.s. Verminderde opbrengst De netto-opbrengst der vermakelijkhe denbelasting over de eerste elf maanden van 1940 bedroeg ƒ560.866,81. Deze op brengst was over het overeenkomstige tijdvak in 1939 en 1938 resp. ƒ696.177,44 en ƒ701.984.35. De bioscoopvoorstellingen brachten over de eerste elf maanden in 1940 358.033.45 belasting op. Deze opbrengst was over het overeenkomstige tijdvak in 1939 en 1938 resp. ƒ448.838,65 en ƒ430.074,28. „DOOR VRIENDSCHAP HULP” Op Zondagmiddag 8 December zal in gebouw Musica aan de Delftscnelaan een St. Nicolaasfeest worden gegeven door de Personeelvereeniging „Door Vriendschap Hulp” der N.V. Kon. Fabr. v/h Paul C. Kaiser. Christelijk Residentie Mannenkoor Het Chr. Res. Mannenkoor kwam de zer dagen in jaarvergadering bijeen. De voorzitter opende dezen avond op de gebruikelijke wijze. In zijn openings woord memoreerde hij de werkzaam heden in het afgeloopen jaar en kon met groote dankbaarheid constateeren, dat ondanks alle moeilijkheden het koor, onder de bekwame leiding van haar dirigent, den heer L. W. Vischer, in staat bleek verschillende zangavonden te organiseeren, o.a. voor de Rotter- damsche geëvacueerden. Geref. School bond, Militaire Hospitaal, Julianakerk enz. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental niet noemens waard is achteruitgegaan. Een batig saldo volgens het verslag van den penningmeester toonde een ge zond financieel beheer. De verkiezing vond plaats van een Muziek en Propagandacommissie. Na de gehouden bestuursverkiezing werd het bestuur aldus samengesteld: Voorzitter J. N. Hagg, secretaris J. Kakebeen, Egelantierstraat 63, telefoon 333112, penningmeester A. Trapman, J. Biersteker, H. Eibers, J. Lemmen, J. Gaastra. Roode Kruis De afdeeling Voorburg van het Roode Kruis hield Maandag een ledenverga dering in restaurant Vronesteijn. Na een woord van welkom door den voorzitter, den heer Zeeman, speciaal tot de transportcolonne, die in grooten getale aanwezig was, werden de aftredende be stuursleden de heeren Th. L. van Maren en dr. C. de Vries bij acclamatie herko zen. In de vacature’s ontstaan door het bedanken van den heer Schölvinck, bur gemeester van Nootdorp en ds. Hoekert, werd nog niet voorzien, wel zal in de plaats van den heer Schölvinck ook iemand uit Nootdorp worden benoemd, terwijl in de plaats van ds. Hoekert ds. Roodenburg is aangezocht. De voorzitter deelde nog mede, dat het bestuur is uitgebreid met de benoeming als bestuurslid van mevr. Nederbragt-de Wilde, de echtgenoote van den burge meester. De begrooting voor 1941 werd vastgesteld in inkomsten 3700, uitgaven 2445. batig saldo 1255. In de commissie tot nazien van de re kening 1940 werden benoemd mevr. A J. Rooijackers en de heeren Peting en Kui per. De voorzitter deelde nog mede, dat onderhandelingen worden gevoerd tot het huren van een gedeelte van een huis waar het materiaal kan worden opgeborgen en waar ook een kleine cursus en kleine vergaderingen kunnen worden gehouden. Nadat de penningmeester nog eenige me- dedeelingen had gedaan inzake het „Or gaan”, en de leden had opgewekt hierop een abonnement te nemen, heeft de voor zitter met eenige toepasselijke woorden aan de dames Ch. M. Henkes, A. J. Rooijackers, I J. Rooijackers en C. Wij- mer het diploma helpster 3e klasse uitge reikt. „M.S.P.” de mannenzangvereeniging. bestaande uit personeel van de „Sierkan”, bestaat 10 jaar. In deze 10 jaar zijn moei lijkheden niet aan het koor voorbijge gaan, doch hecht en sterk is de jubila- resse uit dit decennium te voorschijn ge komen. Alle reden was er dus om Zondag j.l. in Amicitia op opgewekte wijze het jubileum te herdenken. Na een openingsrede door den voorzit ter, den heer J. Molenaar, heeft het koor, dat reeds zoovele uitstekende concerten op zijn naam heeft staan, een mooi pro gramma ten gehoore gebracht. Fraai van klankvolume en zuiverheid klonken „Deus”, ..Morgenidylle” en „Tehuis”, resp. van Kools, Olman en Bonset. Het groote koor beschikt over goed stemmenmateriaal, zoowel in de tenoren als bassen, waarmede de dirigent, de VEREENIGING VAN AQUARIUM- HOUDERS „SCALARE” Bovengenoemde vereeniging, waarva» het secretariaat gevestigd ia Oranjelaan 30 te Rijswijk, houdt op Zondagmid dag 8 Dec. tf.s. in haar clublokaal Be- zuidenhout 13 (Gouden zaal van restau rant den Hout) haar Oudejaars-bijeen- komst. Aangezien de agenda der vorige vergadering zoo in den smaak viel, heeft het bestuur voor deze laatste bijeenkomst in 1940 een soortgelijk programma saam- gesteld. Er zal een relaas gehouden wor den over den Scalare-Microscopie-cursus, door het bestuurslid den heer H. Geert- sema er is een „Praatje bij een plaat je’’, een onvoorbereide lezing bij een prachtige serie gekleurde lantaarnplaten van tropische visschen (serie 24 van den Nederl. Bond). Na de pauze zal er een demonstratie zijn, n.l. ..De juiste beplan ting van een aquarium”. Te dien einde zal er op de vergadering een met water en zand gevuld aquarium aanwezig zijn, dat door het bestuurslid den heer J. de Bode, op de goede manier zal worden be plant. Behandeld worden verder nog het Maandblad, Vraag en Aanbod, en event, moeilijkheden in de liefhebberij. Zij, die met Scalare wenschen kennis te maken, kunnen schriftelijk bij het secretariaat een uitnoodiginig aanvragen. Diefstal van Sinterklaas-cadeaux verijdeld Maandagavond heeft een drietal jon gens van 12 en 17 jaar getracht speelgoed te stelen uit het vereenigingslokaal van de Sint Augustinuskerk te Amsterdam. In verband met het a.s. Sint-Nicolaas- feest was daar een groote hoeveelheid ca- deaux bijeengebracht, welke Donderdag avond. verdeeld zou worden. De jeugdige overtreding In de afgeloopen week zijn ongeveer 20 processen-verbaal opgemaakt wegens het onvoldoende verduisteren van wonin gen, onvoldoende lichtafscherming van voertuigen. Tegen verkeerszondaren wer den in die week ongeveer 30 processen verbaal opgemaakt. De heer M. Verwoest, te Rijs wijk is benoemd tot hoofd van de Bosch en Hoven-scl.ool voor U.L.O. te Heemstede. Bij een inbraak in een keet van den Prov. Waterstaat te Rijswijk zijn ontvreemd verschillende gereedschappen, een oliejas, een colbertjas, alsmede een zak met 10 k.g. erwten. Ten nadeele van J. C. de W. tc Voorburg, is zijn rijwiel, dat onbeheerd op de Geestbrugkade stond, ontvreemd. Verzoeken van Rijswijksche ingezetenen om vergoeding voor leverin gen en verrichtingen ten behoeve van de Duitsche Weermacht in Nederland (z<g. R.Verriehtingen), welke in de maand No vember zijn geschied moeten vóór 16 De cember a.s. ten Raadhuize worden inge diend. Piet Zwager's concerten in het Gebouw voor K. en W. met het kinderkoor „De kleine Stem” verheugen zich altijd in een buitengewoon groote belangstelling. Niet slechts van trotsche ouders, die komen om hun kroost te hooren zingen, doch ook van den liefhebber van de zangkunst. Het is een genoegen de frissche, klare kinder stemmen te beluisteren in liedjes, die Zwager met zorg kiest en met taaie vol harding instudeert. Zondag was dus ook het Gebouw weer tot den nok gevuld, terwijl op het ruime tooneel de honderden jeugdige zangers en zangeressen een fleurigen aanblik boden. Begonnen werd met ..Wie zingt er mee?” en „Mooi Holland”. Met het jongenskoor ging de dirigent een stapje hooger. Men delssohn’s terzet uit „Eltas” en gebed uit „Der Freischutz” werden verdienstelijk gezongen en klonken zuiver en goed van uitspraak. Koor B bracht alleraardigst „Visscherslied” en „HoMandsch Liedje” ten gehoore. Koor C, de oudere meisjes, brachten een temmi^ en rein vertolkt „Vrede”, een compositie van den diri gent, en stralend „lm Frühling” van Bar_ giel „De Herder” bleek nog iets te moei lijk voor de kleinsten. Cath. v. Rennes werd herdacht met „Avondrust”, „Goeden Nacht” en „Lente”, alle drie gezongen door het jongenskoor. Met een jubelend „Zingen is gezond” werd het eerste gedeelte van het aan trekkelijke en veel moois biedende pro gramma besloten. Na de pauze vond een opvoering plaats van de operette „Goudhaartje en de Trou badour”. En hoe is er medegeleefd met de avonturen van Goudhaartje, en heusch niet alleen door de jongere bezoekers. De uitstekend verzorgde voorstelling was een groot succes voor de uitvoerenden hoe aardig waren de costuums en wat werd er vlot geacteerd en voor den dirigent Piet Zwager. Een geslaagde middag, welke een goede propaganda voor den mooien zang was. VOORBURG Het zestigjarig bestaan van de C. J. M. V. De Christelijke Jongemannenvereeni- ging „Immanuel” te Voorburg heeft Za terdagavond haar 60-jarig bestaan her dacht met een reunie van leden en oud- leden in het café-restaurant „Vrone- steyn”. Voor deze bijeenkomst bestond groote belangstelling, zoodat de bovenzaal van „Vronesteyn” bijna geheel gevuld was. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de burgemeester, dr. J. A. Neder- bragt. mr. J. J. R. Schmal, Lid van Ged, Staten, de eere-voorzitter, ds. A. Hoe kert. ds. J. Roodenburg en de secretaris van het Ned. Jongelingsverbond, de heer M. O. Fallentin. De hoogbejaarde heer H. J. Wemerman, de eenige nog in leven zijnde oprichter van de vereeniging. was bovendien tegenwoordig. Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om het bestuur met dit jubileum te compli- menteeren. Van de schriftelijke geluk- wenschen noemen we die van de Geref. Jongelingsvereeniging. wier blijk van be langstelling uiteraard op hoogen prijs werd gesteld. Op 'dezen avond, welke geleid werd door den heer W. Bartlema, voorzitter der vereeniging, heeft eerst mr. J. J. R. Schmal het woord gevoerd en op geestige wijze enkele belangrijke gebeurtenissen uit het leven der C.J.M.V. naar voren ge bracht. Dr. Nederbragt feliciteerde de jubilee- rende vereeniging allereerst als hoofd van de burgerlijke gemeente en vervolgens richtte hij een persoonlijk woord tot haar. Na de pauze heeft de heer Fallentin het woord gevoerd en gewezen op de be teekenis van de C.J.M.V. als vrienden kring. als ontwikkelingsinstituut en in de laatste, doch tevens de voornaamste plaats, als organisatie waar Christus het middelpunt vormt. LEIDSCHENDAM De gemeentebegrooting Door Ged. Staten worden bedenkingen gemaakt tegen eenige ramingen in de be grooting van Leidschendam. Het betreft de kosten van vergaderingen, ververschin. gen, verteeringen, enz. Hiervoor werd uit getrokken een bedrag van 125, hetgeen werd verlaagd na opmerkingen van Ged. Staten tot 100. Thans zijn Ged. Staten van oordeel, dat alleen in een raming van 75 kan worden berust. Zelfs bij be trachting van zeer groote soberheid is 75 ontoereikend en daarom stellen B. en W. den raad voor aan het verlangen '■an Ged. Staten niet te voldoen en de raming van 100 te handhaven. Ook wat betreft het schoonhouden der schoollokalen, waarvoor een vergoeding van 50 per lokaal per jaar wordt geno ten. wenschen Ged. Staten te brengen op 45. B. en W. betwijfelen, of hiervoor ge schikte krachten te krijgen zijn en wil len daarom een inschrijving houden en in afwachting van het resultaat dezen post op 50 handhaven. Op de begrooting van M. H. is uitgetrok ken een toelage van 200 voor den secre. taris.penningmeester, deze uitgave achten Ged. Staten niet verantwoord, doch B en W. willen, gezien den arbeid van dezen functionaris den post op deze begroo- ting handhaven. Raadsvergadering De raad van Leidschendam is in ver gadering bijeengeroepen op Vrijdag a.s. heer G. C. Wilmink, weet te woekeren en een harmonieus afgestemd ensemble heeft opgebouwd. Prijzenswaardig waren voorts de uitvoeringen van Lochner’s „Hymne an die Musik” en „Nimmer Nacht” van Andriessen. In den loop van den middag werd nog het woord gevoerd door de heeren Bel les, voorzitter van de „Sierkan Harmo nie", en Kettenis, voorzitter van de per- soneelsvereeniging. Hun waardeerende woorden gingen vergezeld van fraaie bloemstukken. In de pauze recipieerde het bestuur, waarbij velen hun opwachting maakten. Ter afwisseling van het programma speelde de Jolly Fellows Accordeon Band, onder leiding van Harry Hugo, populaire wijsjes. DE LIER Met ingang van 1 December is in de plaats van mej. M. Dirkzwager, die elders is benoemd, tot telefoniste op het hulpkantoor der P.T.T. te De Lier aangesteld mej. van Heek, te Ridderkerk. moesten worden gevoteerd voor de luchtbescherming schillende aspecten, voor van luchtafweergeschut. lèn van een crisis- en distributiedienst en zijn verspreide kantoren, voor uit breiding van het politiecorps, voor hulp aan Rotterdam en Rotterdamsche dakloo- zen. voor werkverschaffingen op groote schaal en steun aan noodlijdende kunste naars en nog zooveel meer. B. en W. voorzien de mogelijkheid, dat ook in de naaste toekomst tal van on verwachte uitgaven noodzakelijk zullen blijken en achten het raadzaam dan over een ruim crediet te kunnen beschikken zonder eerst een raadsvergadering, welke tegenwoordig meestal om de drie weken wordt gehouden, te moeten afwachten. In overeenstemming met de bij deze aangelegenheid betrokken commissies meenen zij derhalve in deze buitengewo ne tijdsomstandigheden vrijheid te kun nen vinden om den Raad een, voor zoo ver noodig, nader te regelen crediet te vragen van ten hoogste een millioen gulden. Uit den Cathar ij nesingel is het lijk opgehaald naar schatting 45 jaar Daar de identiteit van onbekend ds. verzoekt de politie van Utrecht inlichtingen, De man is 1.63 meter lang, heeft donker blond haar en is eenigszins kaal. Zijn oogen zijn ver moedelijk blauw. Hij heeft een hazelip. De man was netjes gekleed. Hij was in het blauw en droeg een witte onder broek. dito borstrok, van voren dubbele sluiting met witte knoopen. flanel met lange mouwen, om den hals een ruige, wollen das. kleur beige met groene stre pen. Onregelmatig gebit, uit de boven kaak missen enkele tanden. Vier arrestaties in verband met diefstal van „kleingoed” In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is uit een opslagplaats in de St. Antonie- breestraat te Amsterdam een partij bre tels, sokophouders, eau de cologne en zeep gestolen. De politie stelde een uit voerig onderzoek in. hetgeen tot gevolg had. dat drie bewoners van een perceel in de Govert Flinckstraat werden gear resteerd. Bovendien werd de partij ge stolen goederen daar aangetroffen. De mannen beweerden echter van dief stal niets af te weten. Zij hadden de goe deren gekocht van een koopman uit de Anjelierstraat. Ook deze is gearresteerd. Volgens zijn verklaringen kocht hij de partij van een onbekende op het Water- looplein. De politie zet het onderzoek der halve voort. Een der drie bewoners van de Govert Flinckstraat schijnt met deze zaak niets te maken te hebben, al is hij nog niet op vrije voeten gesteld. B. en W. stellen den raad van Leidschendam voor om de Korte Knip- laan, in eigendom toebehoorende aan de gemeente, met ingang van 1941 opnieuw te verhuren voor 300 per jaar aan den heer H. J. v. Velzen te Voorschoten, voor den tijd van 3 jaren. Kruisvaart Zaterdagmiddag en Zondag hield de Kruisvaart een tentoonstelling in de gym nastiekzaal van de R.K. Jongensschool. De beschikbare ruimte was op practische wijze door schotten verdeeld, zoodat men de beschikking had over een groot aantal afdeelingen. Onder leiding van den Heraut Suiker, was men er in geslaagd in een minimum van tijd een maximum arbeidsprestatie te leveren. De diverse stands waren smaak vol ingericht en gaven een goeden indruk van hetgeen door de jongens op het ge bied van handenarbeid is gepresteerd. De speleweide en het marionettentheater mochten zich ook in groote belangstelling verheugen. Ook de jongens zich gezet. ADRES AAN DEN RAAD INZAKE BEDRIJFSVORM H.T.M. Het bestuur van de Haagsche Federatie van personeel in openbaren dienst dringt er in een adres aan den Gemeente raad op aan, gevolg te geven aan den wenk van den waarnemend burgemees ter, gegeven bij de behandeling van hun adres van 25 October j.l., om n.l. bij de begrooting 1941 van de „N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramwegmaatschappij”, opnieuw de positie van het personeel ter sprake te brengen, maar dan vooral den bedrijfsvorm onder de loupe te nemen en er naar te streven, dat uiteindelijk be sloten zal worden, de Haagsche Tram, in de toekomst als een rechtstreeksch Ge- e.eentetrambedrijf te exploiteeren, waar bij niet alleen het belang van het perso neel, maar ook dat van het publiek ge diend zal blijken te zijn. Eind Juli van dit jaar hield de Neder landsche Jeugd Gemeenschap, een onder- afdeeling van de Nederlandsche Werkge meenschap. in haar gebouw aan het Be- zuidenhout 85a te dezer stede, haar eer ste bijeenkomst. Door den geregelden «roei en de groote toeneming van het ledental is het hoofdbestuur thans er toe ««komen om een afdeelingsbestuur aan te stellen, te meer daar er binnenkort in andere steden van ons land afdeelingen Sesticht zullen werden. in een avondbijeenkomst op Zaterdag ^..December zal het afdeelingsbestuui geïns*aiieerQ worden, dat als v0J?r ’s samengesteld: W. K. van Loon 'Voor- burg), afdelingsleider: mej, A Douma, Laan van Nieuw Oost-Indie 141, secre «Hesse; M. H C. Fakkert, penningmees- ter en J. m Bouwman, propagandaleider. ONTSLAG ambtenaar burger lijken STAND De heer dr W W. van der geulen heeft bij adres van 24 November verzocht hem met ingang van dien dag ntslag te verleenen als onbezoldigd a tenaar van den burgerlijken stand Naar aanleiding hiervan stellen B- en den Raad VOOr het gevraagde ontslag ®P de meest eervolle wijze te verleenen, vnder dankbetuiging voor de door den van der Meulen In genoemde functie Dewezen diensten. SUBSIDIE p en W. stelled den Raad voor aan de Vereeniging tot het verleenen eerste hulp bfj ongelukken ,.St. Raphael subsidie van 100 uit de gemeente kas toe te kennen als tegemoetkoming m den door haar verschuldigden huurprijs gemeentelokalen in 1941 STUDIE NA ARBEID De 's-Gravenhaagsche Tooneel- en Ca- baretvereeniging „Studie Na Arbeid” zal Zondagavond a.s in de Concertzaal van het Volksgebouw. Prinsegracht 75 voor het voetlicht brengen een blijspel in vier bedrijven „Filmmaniakken” onder leiding van den heer W. Spierenburg. De Harmo- nievereeniging „Kunst na Arbeid” onder leiding van den heer S. J. N. Botter zal het muzikale gedeelte verzorgen. ALT BAYERN Het gebouw Arena, Nieuwstraat, zal vanaf 7 December a.s. als café-concert worden geëxploiteerd. Hiertoe werd het geheel gerestaureerd in Beierschen geest, door versieringen, het maken van gezel lige hoekjes en een toepasselijke verlich ting. De stemming wordt verhoogd door een Beiersch orkest, terwijl de bediening zal worden verzorgd door meisjes in Beier- sche kleederdracht. De leiding van dit nieuwe bedrijf berust in handen van den heer J. M. Dekker, in het café-concert- bedrijf geer onbekende De raad van Monster avond om 7 uur in vergadering bijeen. LOOSDUINEN Maandagavond heeft St. Nico- laas met zijn knecht een bezoek gebracht bij de Kruisvaarders, die zich daartoe in de Burcht te Loosduinen hadden ver zameld. Kapelaan Dekker heeft den goe den Sint met een hartelijke toespraak ontvangen, waarna door Zwatte Piet de geschenken werden uitgereikt. Tot slot van dit feestelijk samenzijn werd een film vertoond. De plaatselijke afdeeling van Patrimonium houdt Maandagavond een vergadering in het gebouw van de Bouwvakarbeiders alwaar de heer O. Pietersma zal inleiden het onderwerp: „Patrimonium in dezen tijd”. De jongelingsver. Philale- theia zal op Woensdag 11 December a.s. haar 66ste jaarvergadering vieren in „De Schuilplaats”. Lezing in Excelsior Zondagochtend heeft voor de leden van de Nederlandsche Reisvereeniging de heer P. J. Kobben een lezing met lichtbeelden gehouden, welke tot titel hadReisher inneringen, humoristische gedichten en anecdoten. De heer Kobben bleek in staat te zijn eenige uren op onderhoudende en geestige wijze te vertellen over een on derwerp. dat velen na aan het hart ligt, n.l. reizen. Hij zocht het niet in het vreemde, beschreef niet de gewoonten van woestijn- of toendrabewoners, neen, wat hij vertelde was aan de meesten van zijn toehoorders wel eenigszins bekend, maar door de voordracht van den heer Kobben kreeg het oude weer nieuwen glans en beteekenis. Een aardig idee was zijn prijsvraag over bekende kerken. Voorts onthaalde hij zijn toehoorders op allerlei annecdoten en humoristische ge dichten. Niemand zal er wel spijt van gehad hebben den gang naar Excelsior te hebben gemaakt, want men heeft zich kostelijk geamuseerd. De bijeenkomst, welke een geanimeerd verloop had. werd afgewisseld door mu ziek van Bram Breebaart en declamatie van P. Roest, toespraken van de oud-le- den J. Schmal en R. van der Weide en gemeenschappelijk gezang. Bij deze gele genheid is de oud-voorzitter, de heer R. van der Weide, benoemd tot eere-lid der vereeniging. Ds. Hoekert heeft een slotwoord ge sproken. waarna de bijeenkomst werd be sloten met het zingen van het bondslied „Komt, reiken wij elkander...” boefjes waren het lokaal reeds binnen- T” gedrongen en hadden een en ander klaar gezet om mede te nemen, toen een vier- de jongen binnenkwam, die in het lo- kaal moest zijn. Hij ontdekte de drie an- deren en was zoo kordaat, hen na een '.'fc'iw worsteling te overmeesteren. Hij heeft ben aan d« politie overgeleverd. In grooten eenvoud heeft gisteren in I het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffe- j lijke overschot van den heer G F. W. Kehrer, oud-directeur van een Afrikaan- I sche Cultuurmaatschappij, alhier over leden. Aanwezig waren de heeren A. en J. C. Ledeboer, P. L. Dubourcq, Wassenaar, E. W. v. d. Berg, Amsterdam, H. P. Goed koop, Hilversum e.a. Een neef van den overledene heeft een I enkel woord van afscheid gesproken. Spr was dankbaar het volle vertrouwen van den overledene te hebben mogen genieten en veel met hem te hebben mogen spre- ken. Bij voorkeur vertelde hij van zijn vroegere jaren, van zijn arbeid bij de cultures in Afrika. Een lang cultuurleven was met het zijne afgesloten en in dank- bare herinnering zou men zijn gedach tenis bewaren. Spr. dankte voor de be- I langstelling. Bij het dalen van de kist speelde de organist „Wenn ich einmal soil scheiden” uit de Matthëuspassion van Bach. SINT NICOLAASFEEST IN METRO. POLE PALACE Morgenmiddag te 3 uur, wordt in den foyer van Metropole Palace, t.w. het ca baret ..Mont Carlo de Luxe” een groot familiefeest voor jong en oud georgani seerd, ter gelegenheid van den verjaar dag van Sint Nicolaas. Jean Roem zal, begeleid door het huis, orkest onder leiding van Ferry Marisch- ka, Sint Nicolaasliedjes zingen. Doch ook alle kinderen tezamen zu’.Ien worden uitgenoodigd te zingen, terwijl er wedstrijden worden gehouden, welke jongen of meisje het beste zingt. Sint Nicolaas met Zwarte Piet zullen zelf aanwezig zijn en aan eiken kleuter een presentje uitreiken. Voorts werken mede de danseresjes ..Miriam and Marian”, de jongleurs-equi- libristen „De 2 Arenco’s en „The Variety Boys”. x Kettinghandel te Diemen De Diemer politie heeft den laatsten tijd de handen wel vol, want nauwelijks heeft zij de knoeierijen met clandestien geslacht vleesch achterhaald, of ze ont maskerde een kettinghandelaar en zijn medeplichtigen en een drietal handlan gers, meldt „De Tel.”. In een perceel aan de Diemerkade heeft de politie een inval gedaan en daar een 50-tal pakjes gemalen koffie en een vat lijnolie, inhoudende 200 liter, in beslag genomen. Het bleek ech ter, dat er nog heel wat meer verhandeld was. Ook de medeplichtigen Konden worden aangehouden. O.a. zijn er bij be trokken een ijsventer en een winkelier uit Amsterdam. Ook de verkooper van de lijnolie kon worden aangehouden. Ge bleken is, dat twee balen van 100 pond pond koffie verhandeld waren tegen 2.60 per pond; de 50 pakjes koffie, welke in beslag werden genomen, moesten voor ƒ3 per pond van de hand worden gedaan. Thee was verkocht voor 6 per pond.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7