HAAGSCHE COURANT 50 Winterhulp Nederland op weg I naar succes Besluit op de materieele oorlogs schade POSTZEGELS en aanverwante Art. H. P. H. I STADSNIEUWS Misverstanden moeten MOEDER EN KIND DOOR KOLENDAMP- VERGIFTIGING OMGEKOMEN BINNENLAND het Gemeentemuseum Debutantenconcert in Oorlogsschaderegeling huisraad De beginselen waarop het besluit berust Woensdag 4 December 1940. wijken Èlft <ii DERDE BLAD :ïïl: VOLKSHUISVESTING eerste A P. Niessing Voor naar de NOORDEINDE 196 Tweede kind bleef gespaard Mej. M. van Waasbergen Vervolg van het le blad. CONCERT VOOR DE „KRIEGS- WINTERHILFE”, - - Engelsche bommen op ons land Directeur-generaal zeer tevreden over eerste resultaat Bonstelsel te 61l^rX« Indeeling van het besluit. (Wordt vervolgd.) A7-40 20 niet dit Een „sprookjes-collecte” Saneringsplannen verrassing geschieden en wel in de eerste plaats. aan die gezinnen, waar kinderen zijn en waar de behoefte het grootst is. tn de Va*»' A vervolgde de heer Piek met de mede- deeling, dat de eerste uitkeering der W.H.N. omstreeks half December zal No. 17742 zich van (Foto van Eysden) een werd meer huurw. 900 schade Eerst gistermiddag te ongeveer 4 uur ontwaakte de oudste jongen. Hij bemerkte toen, dat zijn moeder en zijn broertje geen enkel tee- ken van leven meer gaven. Buren waarschuwden den gemeen telijken geneeskundigen dienst, die spoedig in de woning verscheen, doch slechts kon constateeren, dat moeder en kind den dood door kolendampvergiftiging hadden ge vonden. Het besluit is in 3 afdeelingen verdeeld. In de eerste afdeeling wordt aangegeven hoe de schade dient te worden gewaar deerd en vastgesteld en hoe groot de bij dragen zijn, die van Overheidswege in dë naar die bepalingen gewaardeerde schaden worden verleend. De tweede afdeeling, handelende over de uitkeering der bijdra gen, regelt o.m. de verrekening met reeds verleende credieten en voorschotten, en de voorwaarden inzake wederopbouw, waaraan moet zijn voldaan, alvorens de bijdragen betaalbaar worden gesteld. In de derde en slotafdeeling wordt o..m be handeld de verhouding van de schadever goeding van Rijkswege met de particuliere molestverzekeringen In een woning aan de Jan Steen straat no. 53 hier ter stede heeft zich een geval van kolendampver giftiging voorgedaan, dat aan een 38-jarige moeder en haar negenjarig zoontje het leven heeft gekost. Financiering Op de vraag hoe het Rijk de middelen zal vinden voor de aan de oorlogsslacht- Geen schade van beteekenis en geen slachtoffers. In den afgeloopen nacht werden door Engelsche vliegers wederom op ver schillende plaatsen in het land bommen afgeworpen, maar de activiteit van het Engelsche luchtwapen boven Nederland blijkt aanmerkelijk geringer geworden te zijn vergeleken bij de vorige weken. De meeste bommen vielen ook dit maal weer op het open veld. Er werd zoo goed als geen schade aangericht. Personen werden niet getroffen. (Foto Gem. Museum) De directeur-generaal verbond aan deze mededeeling onmiddellijk zijn bijzondere erkentelijkheid jegens allen, die hun mede werking gaven aan de eerste inzameling, onder wie hij in de eerste plaats zag de tienduizenden collectanten uit alle krin gen in het geheele land. Zij hebben een buitengewone taak ver richt en mogen daarom aanspraak maken op bijzondere dankbaarheid. Ik zelf heb in Amsterdam eenige uren gecollecteerd en van het zuur en zoet van dien arbeid volop genoten, aldus de heer plaats aandacht worden besteed, zoo ging de heer Piek voort. Hier en daar stijgt 'reeds de t.b.c.-curve en er is soms tekort aan het allernoodigste. De heer Piek besloot met de verkla ring, dat op hem en het Winterhulpwerk nog veel en vaak weinig vleiende critiek wordt geoefend. Deze soort critiek raakt hem persoonlijk niet, maar zij zal beëin digd moeten worden zoodra blijkt, dat het werk zelf er schade door zou onder vinden en dus de behoeftigen er door zou den worden benadeeld. Zulk een fatale actie zal afdoende wor den bestreden. Het Nederlandsche volk heeft, in zijn geheel genomen, zijn taak echter uitne mend begrepen en deze opvatting zal zich ongetwijfeld ook in de komende inzame ling ten duidelijkste manifesteeren. 5900; huurw. 1200 De eerste collecte voor de Winterhulp Nederland, is, zoo deelde de directeur- generaal der W. H. N., de heer C. Piek, heden op de persconferentie mede, in groote lijnen beschouwd, volledig ge slaagd te noemen. De kas der jonge nationale instelling, die op 1 November nog ledig was, be schikte op 1 December over rond een millioen gulden, zijnde de opbrengst der collecte, aangevuld met de afzonder lijke giften. De straat -en huisinzameling bracht naar schatting 5 a 600.000 gulden op. Dit resultaat, heeft, aldus de heer Piek, een stimulans temeer gegeven tot de organisatie van een tweede collecte, welke op 27 en 28 December wordt ge houden en eveneens zal bestaan in een buscollecte op straat en langs de huizen. jes weer tot de jeugd worden gebracht. En ook de ouderen zullen er, al vertel lend of meeluisterend, weer van genie ten. Deze sprookjes-collecte moet een sprookjesachtige opbrengst noteeren! Eerste uitkeering half December Maar, terugkeerend tot de realiteit, B. en W. deelen in hun antwoord op het algemeen verslag van den Gemeen teraad over de Gemeentebegrooting voor 1941 mede, dat plannen tot algeheele sa- neering der binnenstad tot dusverre niet zijn opgemaakt. In voorbereiding zijn met de bedoeling deze geleidelijk, groo- tendeels zonder onteigening, te verwezen lijken plannen voor de omgeving van de Maasstraat, de Frederikstraat, de Ko ningstraat en de Loggerstraat. Door den oorlog moest het plan tot sa- neering van het stadsdeel tusschen Spui en Nieuwe Haven worden opgeschort. Om deze redenen is voorloopig ook de voor bereiding van den bouw van een nieuw politiebureau gestaakt. De Staatscourant van hedenavond bevat de regeling van den secretaris-generaal van het departement van Financiën be treffende de bijdragen van het Rijk in de door oorlogsgeweld veroorzaakte schaden aan huisraad. De schade aan huisraad, met inbegrip van lijfgoederen en verbruiksvoorraden, wordt in geval van algeheel verlies voor een gezin, dat op het tijdstip van de toe brenging der schade een volledige huis houding aanhield, vastgesteld op het be drag, bepaald volgens de hierna volgende tabellen: a. Voor gezinnen, wier goederen zich op het tijdstip van de toebrenging van de schade bevonden in het stedelijk gedeelte van een der gemeenten Amsterdam, Rot terdam, ’s-Gravenhage en Utrecht: Het aanvankelijk op 7 dezer vastge- stfclde „Wunsch Konzert” ten bate van de „Kriegswintwhilfe” zal thans ge houden worden op a.s. Maandag 9 dezer van 4 tot half zev^n. Het concert heeft plaats in het Ge bouw voor en Wetenschap pen, het za^ucx "de radio worden uit gezonden. In het kacheltje was geen vuur meer aanwezig. De lijken van de beide slacht offers zijn naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Het elfjarig zoontje, dat de kolendampvergiftiging blijkbaar zonder schade voor zijn lichaam heeft doorstaan, is bij familie opgenomen. Uiteenzetting van mr. Ph. van Campen In de dagelijksche persconferentie van heden is ons door mr. Ph. van Campen, deskundige van het departement van Fi nanciën, een toelichting gegeven op het besluit op de materieele oorlogsschaden. In het besluit ,,op de materieele Oor logsschade” zijn, aldus mr. van Cam- pen, neergelegd de beginselen, die van Overheidswege aan de vergoeding en het herstel van hetgeen door het oorlogsge weld verloren ging, ten grondslag zullen worden gelegd. Tot nu toe werden voor het meerendeel voorloopige voorzienin gen getroffen. Aan de definitieve maat regelen moest een nauwkeurige verken ning voorafgaan van de met den herstel- arbeid samenhangende maatschappelijke, financieele. technische en juridische pro blemen. Het besluit geeft dan ook meer dan alleen de maatstaven, waarnaar in de individueel geleden schade van Over heidswege zal worden tegemoet gekomen. Het legt door afbakening der aanspraken en belangen der daarbij betrokkenen de grondslagen vast, waarop thans, met in zet van alle krachten, de herstelarbeia tot een goed einde kan worden gebracht, mits allen hun medewerking daartoe ver- ieenen en de noodige offers daarvoor worden gebracht. Voorbereiding Bij het opstellen van de regeling is door het Departement van Financiën een ruim en dankbaar gebruik kunnen worden ge maakt van de adviezen der Commissie- Oorlogsschade; het besluit is in nauwe sa menwerking met den Algemeen Gemach tigde voor den Wederopbouw tot stand gebracht, terwijl voordeel werd getrokken uit de ervaringen van de Schade.Enquête- Commissiën, die inmiddels voor een goed deel met de registratie der oorlogsschade zijn gereed gekomen. offers te verstrekken uitkeeringen, geeft het besluit geen antwoord. Een systeem van bijzondere bestemmingsheffingen is daarvoor niet doelmatig gebleken. De fi nanciering zal derhalve op den duur uit de algemeene middelen, die een belang, rijke versterking behoeven,, dienen te ge schieden. Huisraad op schepen De bijdrage voor huisraad op schepen wordt afzonderlijk geregeld. Voor een gezin, dat op het tijdstip van de toebrenging der schade geen volledige huishouding aanhield, wordt bij algeheel verlies van het huisraad de schade zoo goed mogelijk bepaald, naar evenredig heid van het bedrag, dat zou zijn uitge keerd, indien een volledige inboedel zou zijn aangehouden. In geval van gedeeltelijk verlies van het huisraad wordt de schade zoo mogelijk n‘«tgesteld, op een bedrag, dat zich tot hët «chadebedrag, hetwelk bij algeheel 'Crlies zou zijn vastgesteld, verhoudt als 4e »»arde, van het verloren gedeelte tot <he van het geheele huisraad. Indien de vaststelling van deze verhou ding niet mogelijk is, wordt de schade gesteld op het bedrag van den voor het verlote gegane huisraad besteden inkoops- meld, bestemd voor wederopbouw-doel- einden van eenigerlei aard. De W. H. N. heeft geen ander doel, dan een extra steun te bieden, boven hetgeen van overheidswege als steun of overigens als loon wordt ontvangen. De W. H. N. wil, zoo drukte de heer Piek zich uit, de ’’boter en het plakje kaas geven op der boterham”, d.w.z. hij wil wat extra’s ge ven boven het bestaansminimum. Door de charitatieve instellingen, samen gebundeld in den Armenraad, werd voor heen ongeveer 25 pCt. der behoeftigen ge holpen. Maatschappelijk Hulpbetoon ver zorgde 75 pCt. Voor de volle 100 pCt. wil de W.H.N. nu het extra geven boven het levensmini- mum. Daarbij is heel Nederland betrok ken en behooren alle Nederlanders. De inscharing, welke het tijdelijk uit vallen der particuliere zorg in het levens peil der behoeftigen heeft doen ontstaan, moet in elk geval worden opgeheven. Zaterdagavond was de bewoonster, mej. K. van der V„ met haar beide zoontjes, van 11 en 9 jaar, die bij haar op de kamer sliepen, bijtijds naar bed gegaan. In het vertrek brandde een vrij primit^f kolenkacheltje. Toen Zondagochtend de moeder en de elfja rige jongen even wakker waren, heeft deze op verzoek van de moeder de schuif van de kachel dichtgedaan. Beiden gingen vervolgens weder slapen. Op Zaterdagmiddag 7 December a.s. zal in het Gemeentemuseum het 39ste debu- tanten-concert plaats hebben. Zooals men weet, hebben deze concerten ten doel jongen talenten gelegenheid te geven zich in het openbaar te laten hooren. Ditmaal zullen Manola van Waasbergen, altzangeres, te Hillegersberg. en Paul Niessing. pianist, te Rotterdam, musicee- ren. Manola van Waasbergen is oud-leer- linge van Ilona Durigo, Jos. Vranken en Jos. Holthaus. Paul Niessing, oud-leerling Grondslag van het besluit Het besluit vindt zijn grondslag in de paragrafen 2 en 3 van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, No. 21/1940, be treffende de instelling van een fonds voor den wederopbouw. In overeenstemming van het bepaalde in paragraaf 3, lid 2, regelt het besluit alleen de door parti culiere personen en rechtspersonen gele den oorlogsschade. Overeenkomstig de paragrafen 2, lid 2 en 3, lid 2, zullen bij nader besluit regelen worden gesteld voor de vergoeding van de door publiek rechtelijke lichamen geleden schade. Overigens wordt thans een systeem uitgewerkt voor de definitieve hulpver- leening. naar een verhoudingsschaal, waar in vooral met de gezinnen met kinderen rekening wordt gehouden, schoon een norm van kindertal per gezin niet aan gegeven is. Aan de kinderen, moet Deze blauw-verpakta mesjes zyn het symbool van volmaakt scheren. In deze mesjes vindt U nu letterlijk alle voordee len vereenigd, welke de moderne techniek U kan verschaffen. Ze zijn van zuiver staal, met fijn geslopen snijkanten, welke zeer lang scherp blijven. Koopt eens een pakje en ook gij behoort dan tot mesje van super kwaliteit Het besluit huldigt het beginsel, dat door de geheele gemeenschap in de oorlogs lasten dient te worden bijgedragen en dat deze niet mogen blijven drukken al. leen op hem, dien het ongeluk trof. Hier mede is niet gezegd, dat de te verleenen vergoedingen ook zoodanig kunnen zijn, dat de getroffenen geheel in den vroe. geren toestand worden teruggebracht. Voor wie zijn trouwens de omstandig, heden van voor en na 15 Mei nog ge. lijk? De massale omvang der ontstane schade noopt ertoe het gemeenschapsbelang bij den wederopbouw op den voorgrond te stellen. Eenerzijds moet ervoor worden gezorgd, dat de op te leggen lasten ter financiering van een op het algemeen be lang gerichten wederopbouw een zoo hoog mogielijk nuttig effect opleveren. Ander zijds mag door te hooge opvoering dezer lasten het economisch fundament, waarop de wederopbouw van het land uiteraard moet steunen, niet worden ontwricht. Vo renstaande beginselen hebben geleid tot een zekere begrenzing van de uit te kee- ren vergoedingen en voorts tot het stel len van den eisch, dat de uit te keeren gelden, met name voor zoover zij zijn be doeld als vergoeding voor onroerend goed, voor wederopbouw moeten worden be steed. Voor zoover de uitbetaling van de bijdrage aan den rechthebbende zelf plaats vindt, kan bepaald worden, dat deze tot een bedrag van ten hoogste 2500 in bons zal plaats hebben. De waarde van deze bons wordt door het Rijk ten volle vergoed aan de handelaren, die tegen inlevering daarvan aan de rechthebbenden op de bons artikelen, als waarvoor de in dit besluit opgenomen schaderege ling geldt, hebben geleverd. Indien uitbetaling van de bijdrage in bons plaats vindt, wordt voor de recht hebbenden op de bons de mogelijkheid geópend aan te toonen, dat zij zich reeds op andere wijze van voldoenden huis raad hebben voorzien, in welk geval hun wordt vergund de bons om te wisselen tegen contanten. Ook overigens zal vol gens door den secretaris-generaal vin het departement van Financiën te stel len regelen aan de rechthebbenden op bons in' bijzondere gevallen kunnen wor den vergund de bons om te wisselen te gen contanten. Regelen, betreffende de uitbetaling in afwijking van vorenstaande bepalingen, van een deel der Rijksbijdrage aan per sonen, die aan den rechthebbende op de bijdrage verloren gegane goederen in huur koop hebben gegeven of aan wie de goederen tot zekerheid in eigendom wa ren overgedragen, worden door den se cretaris-generaal van het departement van Financiën gesteld en in de Neder landsche Staatscourant bekend gemaakt. UW* leeftijd van 21 jaar nog niet heeft be reikt, met ƒ75. Wat onder huisraad wordt verstaan Onder huisraad wordt in deze rege len verstaan al hetgeen tot den inboe del behoort, met uitzondering van paar den, en levende have, van rijtuigen en vaartuigen met hun toebehooren, van rijwielen, van sieraden, (edelgesteenten, enz.) en andere kostbaarheden en zeld zaamheden, van verzamelingen, (post zegels, porcelein, munten enz.), van handschriften, teekeningen, prenten, schil derijen, beelden, gedenkpenningen, wa pens, geld en geldswaardige papieren, van dranken, rookartikelen, en andere genot middelen. Deze regelen zijn niet toepasselijk op huisraad dienende voor de uitoefening van een bedrijf, of beroep, in uitgebreiden »in (zooals in café’s, restaurants, hotels, pensions, kantoren, kerken en scholen, vereenigingsgebouwen, en in woningen, of gedeelten van woningen, die gemeubeld werden verhuurd of daarvoor waren be stemd). Men heeft uit het bovenstaande reeds kunnen zien, dat de belang rijke materie der oorlogsschade- vergoeding door het ministerie van Financiën uiterst grondig en op zeer lofwaardige wijze is be handeld. Men kan niet anders zeg gen, dan dat op dit gebied alles is gedaan binnen het kader der mogelijkheden. De geheele regeling moet men zien als een sociale prestatie van buitengewone betee kenis, ook daarom wijl er uit blijkt, dat er vooral voor is ge zorgd „den kleinen man” snel en ten volle te helpen. Wij leggen er den nadruk op, dat hier alleen sprake is van mate rieele schadevergoeding. Ook op cultureel gebied moet veel her steld worden. Hieromtrent worden nog besprekingen gevoerd. Zeker is echter dat ook de schadevergoe ding aan cultureele instellingen aan de orde zal komen. Daarop zal, als gezegd, een tweede vol gen, waarvoor een origineel plan is be dacht. Het zal, zoogezegd, een sprookjes-col lecte worden, d.w.z., de speldjes, ervoor ontworpen, zullen figuren voorstellen, ontleend aan onze meest bekende, oude sprookjes. Dat zijn: De Gelaarsde Kat, Sneeuwwitje, Asschepoester, Roodkapje, Hans en Grietje, Doornroosje en Klein Duimpje. De figuurtjes zullen een verrassing vormen voor iedereen. In huiskamer en school en door de radio zullen de sprook- Piek. Het zuur bestond in de houding en op merkingen van een deel der burgerij, dat deze zaak nog niet voldoende begrijpt of wellicht niet wenscht te begrijpen, het zoet bracht de menigvuldigheid der ga ven, soms haar grootte en soms het ge baar. waarmee een paar centen werden geofferd. Ook de burgemeesters, de plaatselijke directeuren, betrok de heer Piek in zijn erkentelijkheid. Over de heele lijn is uit nemend werk verricht, dat zich weerspie gelt in de opbrengst. Deze eerste collecte is een stoot, die zit! prijs, verminderd met een redelijk bedrag wegens afschrijving, met dien verstande, dat geen hooger schadebedrag wordt aan genomen dan bij algeheel verlies zou zijn vastgesteld. Voor huisraad van meer luxueuzen aard dan noodig is voor een doelmatig gebruik, wordt de in het vorige lid be doelde inkoopsprijs niet hooger gesteld dan de inkoopsprijs op 9 Mei 1940 van een deugdelijk doch eenvoudig artikel, bruikbaar voor hetzelfde doel, als waar voor het verloren gegane heeft gediend. Indien huisraad is verloren gegaan, het welk niet, gerekend kan worden te be- hoorën tot de normale huishouding van het gezin, in wiens woning dat huisraad zich bevond (zooals huisraad aangekocht als uitzet voor een lid van het gezin en huisraad, dat in een woning tijdelijk is opgeborgen, zoolang de inwonende recht hebbende daarop zelf geen huishouding aanhoudt), alsmede indfen verloren is ge gaan niet in een woning aanwezig huis raad, dat niet tot een huishouding be hoort (bijv, in een bewaarplaats opgesla gen meubelen afkomstig van een tijdelijk of definitief opgeheven huishouding), wordt de schade zooveel mogelijk naar de maatstaven, neergelegd in de voorafgaan de artikelen, vastgesteld. In geval van herstelbare beschadiging van huisraad wordt de schade vastgesteld op het bedrag van de herstelkosten, met dien verstande, dat geen hooger schade bedrag wordt aangenomen, dan bij ver lies zou zijn vastgesteld. Verloren gegane motorrijtuigen, rijwielen, enz. Voorts wordt boven de bovenbedoelde schade-uitkeering nog een bijdrage ver leend wegens het verloren gaan van mo torrijtuigen, rijwielen en andere niet tot het huisraad behoorende onmisbare voor werpen, voor zoover niet van onbetee- kenende waarde. Voor motorrijtuigen, waarvan de per- soneele belasting naar de waarde wordt berekend, wordt de schade vastgestëld op de laatstelijk aangegeven waarde voor de personeele belasting verminderd met een redelijk bedrag wegens afschrijving. Ove rigens wordt de bijdrage bepaald op den voor de zaken besteden inkoopsprijs, ver minderd met een redelijk bedrag voor afschrijving. De bijdrage wordt betaalbaar gesteld ten name van het hoofd van het gezin, onder verplichting voor dezen om met de leden van het gezin te verrekenen het bedrag, dat naar evenredigheid kan wor den gerekend te zijn ontvangen voor de zaken, aan die leden persoonlijk toebe- hoorende. Echter kan degene, die de bij drage vaststelt, gedeelten van de voor een gezin vast te stellen bijdragen afzon derlijk betaalbaar stellen ten name van bepaalde leden van het gezin, mits deze de geleden schade zelfstandig bij de schade-enquête-commissie hebben aange meld. De op deze regelen gegronde bij dragen worden in twee termijnen betaal baar gesteld, elke termijn ten beloope van de helft der bijdrage. De uitbetaling van den tweeden termijn geschiedt eerst, nadat aannemelijk is geworden, dat de eerste termijn doelmatig is besteed. De taak der Winterhulp Uit de ervaringen, opgedaan tijdens zijn rondreis langs de gemeenten des lands, waarbij thans 900 van de ruim 1000 zijn gepasseerd, leerde de heer Piek veel, o.a. dit, dat er nog steeds misver stand bestaat omtrent de taak der W.H.N. Dit blijkt ook uit vele honderden brieven. Deze taak heeft niets te maken met schadevergoedingen, in welken vorm ook Evenmin is het geld, door haar ingeza- De 20 cent per speldje geen bezwaar De directeur-generaal wees er, verder gaande, op, dat de kosten van 20 cent per speldje geen bezwaar zijn gebleken. Wie met liefde gaf, kreeg er ook voor luttele centen en zijn gave goedgemaakt door den gulden of van den beter gesitueerde. Wanneer iedereen zijn taak voor de volksgemeen schap begrijpt, is de prijs van het speldje een bijzaak. Wat de tweede collecte betreft merkte hij voorts op, dat deze na Kerstmis ge houden wordt om „den schroef in deze feestmaand niet al te sterk aan te draaien”. Immers, van het inzamelverbod was het St. Nicolaasfeest vrijgesteld en evenzeer zal Kerstmis geen bezwaar van dit ver bod ondervinden. De scherpe bepaling, dat het Winterhulpwerk niet doorkruist mag worden door andere charitatieve in zamelingen, geldt niet voor deze beide feesten. De huurwaarde Indien de huurwaarde van de woning per jaar bedroeg: 100 of minder, wordt de schade vastgesteld op 550; huurwaarde ƒ150, schade op ƒ700; huurwaarde 200, schade op 900; huurwaarde 250, schade op ƒ1150; huurwaarde 30p, schade op ƒ1500; huurwaarde 350,'schade op ƒ1875; huurwaarde 400, schade op 2250; huur waarde 450, schade op 2625; huurwaar- ee 500, schade op 3000; huurw. 600, schade op ƒ3500; huurw. ƒ700, schade op ƒ4000; huurw. ƒ800, schade op ƒ4450; huurw. 900, schade op 4900; huurw. ƒ1000, schade op /5350; huurw. /1100, schade op 5800; huurw. 1200, schade op ƒ6250; huurw. 1300, schade op /6700; huurwaarde 1400, schade op ƒ7100; huur waarde ƒ1500 of meer, schade op ƒ7500, b. Voor gezinnen, wier goederen zich op het tijdstip van de toebrenging van de schade bevonden in gemeenten of deelen van gemeenten, die noch onder a noch onder c vallen: Indien de huurwaarde van de woning per jaar bedroeg: 75 of minder, wordt de schade vastgesteld op: 55Ó; huur waarde 150, schade op 850; huur waarde ƒ200, schade op 1150; huurw. 250 schade op 1500; huurw. 300 schade op 1950; huurw. 350 schade op 2400; huurw. 400 schade op 2850; huurw. 450 schade op 3300; huurw. 500 schade op 3700; huurw. 600 schade op 4250; huurw. 700 schade op 4800; huurw. 800 schade op 5350; huurw, 900 schade op huurw 1000 schade op 6450; 1100 schade op 7000; huurw. of meer schade op 7500. c. Voor gezinnen, wier goederen op het tijdstip van de toebrenging de schade bevonden in gemeenten of in deelen van gemeenten met een platte landskarakter Indien de huurwaarde van de woning per jaar bedroeg 75 of min der wordt de schade vastgesteld op 550; huurw. 150 schade op 900; huurw. f 200 schade op 1350; huurw. 250 schade op 1800; huurw. 300 schade op 2250; huurw. 350 schade op 2700; huurw. 400 schade op 3150; huurw. 450 schade op 3600; huurw. 500 schade op 4000; huurw. 600 schade op 4600; huurw. 700 schade op 5200; 800 schade op 5800; huurw. schade op 6400; huurw. 1000 op f 6950! huurw. 1100 schade op 7500. De secretaris-generaal bepaalt nader, voor welk gedeelte van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, ’s-Gravenhage en Utrecht tabel a van toepassing is en welke tabel(len) van toepassing is (zijn) voor het niet-stedelijk gedeelte van deze gemeenten en voor alle andere gemeenten of deelen van gemeenten. Indien de huurwaarde ligt tusschen twee van de bedragen, genoemd in een van de tabellen, wordt de huurwaarde zoo noo dig naar boven op een geheelen gulden af gerond en wordt vervolgens de schade vastgesteld door interpolatie tusschen de twee schadebedragen, welke volgens de tabel behooren bij de naastbijlig- gende lagere en hoogere huurwaarde. De aldus vastgestelde schade wordt voor ieder op het tijdstip van de toebrenging van de schade tot het gezin behoorend persoon van 6 jaar en jonger verhoogd met 50, en voor ieder op dat tijdstip tot het gezin behoorend persoon (met uit zondering van personen, welke krachtens arbeidsovereenkomst in dienst zijn van een van de andere leden van hetzelfde gezin), die ouder is dan 6 jaar, doch den 21 jaar nog niet heeft be- Regeling voor weldadigheids instellingen De heer Piek deelde in dit verband verder mede, dat er geen aanleiding be staat tot bezorgdheid bij de bestaande weldadigheidsinstellingen over haar toe komstige werkzaamheid. Er wordt thans druk gewerkt aan een regeling voor dit belangrijke werk, een regeling, welke alles en allen zal omvatten, waarin de taak der bestaande charitatieve instel lingen blijft behouden, zij het ook, dat de bron der middelen wellicht een andere wordt. van Willem Andriessen, is in het bezit van het Staatsdiploma M.O. Het programma vermeldt o.a. twee So nates van Dom. Scarlatti, twee études van Chopin en werken van Mozart, Schu mann, C. Franck, voor piano, en liederen van Edw. Grieg, Moussorgsky en Hugo Wolf. Het concert begint om 15 uur en is o.m. toegankelijk voor de bezoekers van het museum.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9