De strijd tegen de Britsche koopvaardij I g s I g 1940. Donderdag 5 December. Amerikaansche Vergeet het niet! De kwestie van Engeland hulp aan Duitsch-Roemeensche overeenkomst geteekend Hét leven in de Britsche hoofdstad No. 17743. De conferentie te Steeds nieuwe successen Washington Talrijke Londenaars slapen eiken nacht in de schuilkelders i g A A s R 1 A De economische samenwerking Engelsche bommen op ons land eischen 5 dooden VERDUISTEREN van 5.28 uur n.m. tot 9.33 uur v.m. Dokterstelefoon: Zes personen gewond In FRANKRIJK. Gewijzigde aanvalstechniek der Duitsche vliegers No. 394920 5 3 V* 5 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 A Duitschland en de Arabische landen Japan en de strijd tegen het communisme HET ENGELSCHE ANTWOORD OP DE FRANSCHE PROTESTNOTA Troepentrein gebombardeerd Maan: 5 Dec. op 1.33 n.m. 6 Dec. onder 12.31 v.m. op 1.58 n.m. 7 Dec. onder 1.40 v.m. (Eerste kwartier 6 Dec. 6.01 n.m.) Maken Engelsche oorlogsschepen gebruik van Amerikaansche havens? COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIËN: zich over Engeland hebben vertakt. Nog geen plan in overweging V Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad /3.75. Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Veelbeteekenende woorden van luchtmaarschalk Joubert aan der verklaring is Duitschland oven Italii het ipe” I V* V 5 s V V V V 2 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Seters jr„ There- «iastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 R A i A s A R A s A A R A R A s A R R A R A i R -eenstemming industrie op den samenwer- In twee gemeenten echter werden ook woonwijken van de burgerbe volking getroffen. Hierbij vallen vijf dooden te betreuren, terwijl zes personen werden gewond. op de spoorbaan verkeer Op een Congresleden onderwerp heeft Amerikaansche in- van den van wordt steunver- laatste weken zijn te Berlijn om- DuitschRoemeensche econo- □e oorlogsinspanning van Engeland. De lord-president van den Britschen staatsraad, sir John Anderson, heeft gis teren in het Lagerhuis verklaard, dat de oorlogsinspanning van Engeland in de eer ste plaats gericht moet zijn op de ontwik keling van de productiecapaciteit. De regeering zal er voor zorgen, dat daar, waar het noodig is, dwang op de Britsche arbeiders wordt uitgeoefend Dwangmaatregelen, aldus de minister, heeft men indertijds reeds in den Brit schen landbouw genomen en hetzelfde is geschied bij de tewerkstelling van arbei ders in de bijzonder zwaar met. bommen bestookte Britsche steden en plaatsen. Ten aanzien van de bedreiging der zee- verbindingswegen van Engeland, die zich de laatste maanden vooral bij de Noordwes telijke toegangswegen heeft ontwikkeld, zeide Anderson, dat het vitale belang van deze kwestie door de regeering geenszins wordt onderschat. Deze kwestie en de daarmede verband houdende problemen behoorenden tot de voornaamste zorgen van het verdedigingscomité, waarvan de eerste minister voorzitter is. Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Ongeveer twaalf huizen werden min of meer zwaar beschadigd. De aange richte materieele schade is vrij aan zienlijk. De kapitein van het Braziliaansche schip „Taqui”. dat ter hoogte van Kaap Sao Thomas het Britsche oorlogsschip met gedoofde lichten heeft aangetroffen, dat de „Itape” heeft opgebracht, heeft bij zijn aankomst in Rio de Janeiro ver klaard, dat deze Engelsche hulpkruiser blijkbaar rechtstreeks van zee naar punt gekoerst heeft, waar hij de „Ita] opbracht De kapitein van den Britschen oorlogs bodem moet duo nauwkeurig op de hoogte geweest zijn van de bewegingen der „Itape”. Daarom moet aangenomen wor den, dat een illegaal radiostation in Rio den Engelschen oorlogsschepen berichten doorstuurt. Voorts verklaarde de kapi tein van de „Taqui”, dat hij onlangs nabij het eilandje Monta do Trigo, op enkele mijlen van de Braziliaansche kust, ter hoogte van Santos, een Engelsch oor logsschip heeft waargenomen, dat uit een tankschip brandstof overnam. Op zijn radiografische vraag heeft hij van geen van' beide vaartuigen antwoord gekregen. Hij vermoedt daarom, dat het eiland aan Engelsche schepen als basis dient om brandstof in te nemen. De voorzitter van de inter-Amerikaan- sche neutraliteitscommissie, de Brazi liaansche ambassadeur Mello France, heeft in een verklaring aan de pers medege deeld, dat de commissie op een officieel bericht over het „Itape”-geval wacht, om de zaak te gaan onderzoeken. Wellicht zal hij een gemeenschappelijk protest der Amerikaansche landen aanbevelen of, wanneer de commissie het geval bijzonder ernstig beoordeelt, bovendien sancties voorstellen, welke zouden bestaan uit een verbod voor Engelsche oorlogsschepen. Amerikaansche havens aan te doen, met de mogelijkheid dit verbod ook te laten gelden voor Engelsche koopvaardijsche pen. Het telegraafagentschap van de Sovjet unie Tass meldt, dat de plaatsvervangen de Japansche minister van buitenland- sche zaken, Ohasji op 1 December den ambassadeur der sovjet-Unie in Tokio, Smetanin, naar aanleiding van het slui ten van het pact tusschen Japan en de Chineesche nationale regeering, heeft medegedeeld, dat artikel 3 van dit pact, ten aanzien Van den strijd tegen het communisme, op geen enkele wijze gericht is tegen de sovjet-Unie. Dit artikel heeft betrekking op zuiver binnenlandsche toe standen en oefent op geenerlei wijze in vloed uit op den wensch van Japan, zijn betrekkingen met Rusland te regelen. Op 4 December heeft Smetanin Ohasji verklaard, dat de regeering sovjet-Unie deze verklaring van de Ja pansche regeering ter kennis neemt en het van haar kant voor noodzakelijk houdt te verklaren, dat de politiek van de sov jet-Unie ten aanzien van China onveran derd blijft. Nieuwe actie Sedert het invallen der duisternis heerschte gisteren weer groote drukte op de Duitsche vliegvelden in Noord- Frankrijk. Eskader na eskader be reidde zich op de vlucht naar het vijandelijk gebied voor. Ditmaal wa ren in de eerste plaats weder Londen en een stad in de Midlands als doel gekozen. Driehonderd uur luchtalarm in één maand De Londensche correspondent van een Zweedsch blad, die een statistiek heeft bijgehouden van de keeren, dat lucht alarm is gemaakt in de Engelsche hoofd in October luchtalarm werd gemaakt, was nog veel grooter, aangezien in November de aanvallen van het Duitsche luchtwa pen stad, komt tot het resultaat, dat in No vember het centrale Londen ongeveer 100 maal luchtalarm heeft beleefd, met in to taal ruim 300 uur, d.w.z. 12 tot 13 volle dagen luchtalarm. Het aantal malen, dat Engeland zou voorloopig zijn pogingen opgeven. International News Service meldt, uit gewoonlijk betrouwbare bron te Washing ton vernomen te hebben, dat de Engelsche regeering besloten heeft haar pogingen om credieten in de Vereenigde Staten te ver krijgen, voorloopig althans op te geven. Dit besluit zou aan twee factoren zijn toe te schrijven: 1. De koele ontvangst der voorstellen voor credieten te Washington, en 2. de bezorgdheid een slechten indruk op het Amerikaansche volk te maken. Ook andere overwegingen hebben tot het be sluit der Engelsche regeering bijgedragen, n.l. het onvermogen, de regeeringsambte- naren in Washington van de noodzakelijk heid der credietverleening te overtuigen, zoolang Engeland weigert zijn beleggingen in de Vereenigde Staten en Zuid-Amerika te liquideeren. De voornaamste oorzaak van de Britsche moeilijkheden in Washing ton is de schuld uit den wereldoorlog en de enorme waarde van het Engelsche be zit in Noord- en Zuid-Amerika. De Vereenigde Staten hadden kort na het begin van den oorlog Engeland aange boden, aan de Vereenigde Staten eenige Engelsche bezittingen op het Westelijke halfrond, alsmede de in Amerikaansche havens liggende schepen als de „Queen Mary” af te staan in ruil voor een her ziening van de schulden uit den wereld oorlog. Dit aanbod heeft Engeland van de hand gewezen, een feit, dat thans nog bij verschillende regeeringsambtenaren kwaad bloed zet. Voorts heeft Engeland tot dus ver het denkbeeld verworpen eener liqui datie van zijn beleggingen in Noord- en Zuid-Amerika. Het standpunt van Wash ington is, dat minstens een jaar noodig is om het Amerikaansche werkloozen- vraagstuk door het bewapeningsprogram in evenwicht te brengen en dat het thans voor de Vereenigde Staten niet raadzaam is, Engeland milliardencredieten te verlee- nen, zoolang Engeland niet alle andere middelen heeft uitgeput. Levering van Amerikaansche landbouwproducten. De plaatsvervangende commissaris voor den landbouw, Hutson, heeft te Chicago verklaard, dat het tijdstip komen kan, waarop Engeland zich ook tot de Vereen. Staten zou richten voor de levering van landbouwproducten. Wellicht zal de ver koop van Amerikaansche landbouwproduc ten dan echter alleen door het verleenen van verhoogde credieten aan Engeland mo gelijk zijn. In dat geval zou een herziening der huidige politiek noodig zijn en zouden de farmers voor de vraag gesteld worden of zij bereid zijn het risico van verliezen op den koop toe te nemen om de Engel sche markten te behouden. Uitvindingen ter beschikking van Engeland? Senator Holt heeft aan de pers de foto- copie overhandigd van een brief, dien het lid der Engelsche inkoopcommissie, Leigh, aan een Amerikaanschen uitvinder ge schreven heeft met het verzoek zijn plan nen ter beschikking van de Amerikaan sche regeering te stellen. In dezen brief schrijft Leigh o.a.: „Wij werken zeer nauw samen met de autoriteiten te Wash ington. U kunt er zeker van zijn, dat eventueele belangrijke uitvindingen, die u doet, Engeland ter beschikking gesteld worden”. Senator Holt verklaart ten aan zien hiervan: „Deze brief bewijst, dat de Amerikaansche regeering geheimen door geeft, die voor Amerika’s defensie van be lang zijn”. PÉTAIN OP HET SLAGSCHIP „STRASSBOURG” TE TOULON Maarschalk Pétain heeft gisteren de oorlogshaven Toulon bezocht. Hij begaf zich naar de haven, waarin zich alle een» heden der vloot van het moederland ver» zameld hadden. Onder hoerageroep der menigte ging hij aan boord van de bar kas, die hem naar het slagschip „Strass» bourg” bracht. Daar werd hij ontvangen door admiraal Darlan en de opperbevel hebber der Oceaanvloot, admiraal de La borde, alsmede andere hooge marine-offi- cieren. De maarschalk feliciteerde den schout-bij-nacht Callinet, die het bevel voerde, over de „Strassbourg” tijdens den Engelschen overval op^Mers-el-Kebir, voor de schitterende houding die deze en d<3 bemanning van het slagschip getoond had den. De maarschalk bleef twee uur aan boord van het slagschip. Later inspec teerde hij marine-compagnieën, die in da havenwijk waren opgesteld. In den na middag woonde de maarschalk de eedsaf legging der leden van het oudstrijders- legioen bij. Op deze plechtigheid volgde een défilé van formaties van marine en leger. Om 8 uur vertrok de staatschet onder de toejuichingen der menigte in zijn specialen trein uit Toulon. Uit Vichy wordt gemeld, dat het En gelsche antwoord op de Fransche protest- nota over het bombardement op Mar seille, nog niet in Vichy is ontvangen. Dit antwoord zou aan den Franschen ambassadeur in Madrid overhandigd wor den. Het antwoord zou de verklaring be vatten, dat de Engelsche vliegers zich vergist en Marseille voor Genua gehou den hebben. Engeland zou bereid zijn schadevergoeding te betalen. De Londensche correspondent van Uni ted Press schildert het leven in de Brit sche hoofdstad. De normale morgen in Londen begint met het gehuil van de si renes, die het einde van het luchtalarm aankondigen. De Londenaar wikkelt zich dan in zijn kelder of in het ondergrond- sche spoorwegstation, waarin hij voor den nacht beschutting heeft gezocht, uit zijn deken. Velen hebben ook eigen schuilplaatsen in de tuinen van hun hui zen laten maken, waarin zij met hun ge zin den nacht doorbrengen. Men heeft uitgerekend, dat ongeveer 15 procent van de Londensche bevolking den nacht in openbare schuilplaatsen of ondergrond- sche spoorwegstations doorbrengt. De overigen hebben zich zoo goed en kwaad dat ging, thuis ingericht. Na het „alles veilig-signaal” is de mogelijkheid ’s mor gens dan groot, dat er bij het ontbijt geen ei is, en dat de gasdruk niet vol doende is om de ham te bakken. Van de heftigheid van den laatsten luchtaanval hangt het af, hoelang men noodig heeft om naar kantoor te komen. Vaak moet men onderweg vele malen overstappen en komt men eerst na langen tijd en langs verschillende omwegen daar aan. Ook gedurende den dag moet men meer dere malen de schuilplaatsen opzoeken, als de waarnemingsposten op de daken de nadering van vijandelijke vliegtuigen melden. De Londenaar verlaat zijn ar beidsterrein zoo vroeg mogelijk, om niet door de verduistering te worden verrast en tevens door het eerste alarm, dat meestal niet lang op zich laat wachten. De toestand in het Oosten van Londen Anders is het echter in het Oosten van Lorden. Duizenden gezinnen zijn hier thans dakloos geworden en leiden een bestaan in en rond de openbare schuil plaatsen. In een reusachtig gewelf, het- Van de veroordeeling van het vliegtuig als oorlogswapen door den Britschen luchtmaarschalk, sir Philip Joubert, in een lezing voor de Empire Society te Londen, is te Berlijn met belangstelling kennis genomen. In bevoegde Duitsche kringen wijst men op de opvallende in consequentie, die gelegen is in deze uit spraak van den Britschen luchtmaar schalk, nadat hij kort geleden nog ver klaard had „Wij hebben er genoeg van, slechts militaire doelen in Duitschland aan te vallen.” De militaire instanties te Berlijn betoo- gen, dat Adolf Hitler de eerste is ge weest, die 17 Mei 1933 en in latere jaren nog herhaaldelijk het gebruik van zware wapens met inbegrip d er bommenwer pers, heeft veroordeeld en opkwam voor algeheele afschaffing daarvan. Deze voor stellen werden destijds vrijwel eenstem mig door de Britsche openbare meening, in de pers en in redevoeringen van lei dende persoonlijkheden van de hand ge wezen. Derhalve wordt van bevoegde Duitsche zijde de uitlating van Joubert ,,Ik vind het afschuwelijk, dat het vlieg tuig voor den oorlog wordt gebruikt”, als grotesk gekenschetst. Men verklaart hier, dat dit een veelbeteekenend licht werpt op de onmiskenbare, toenemende ver zwakking van de Britsche luchtvloot. Het D.N.B. verneemt nog, dat bij de Dinsdag uitgevoerde aanvallen behalve de reeds genoemde objec ten, welke werden getroffen, ook de belangrijke spoorweg van de Southern Railway, DoverCalais, bij Townbridge door zware treffers omgewoeld en onbruikbaar een andere troepentrein, tweede plaats wil het Amerika financieel zoo vast aan zich binden, dat de Ver eenigde Staten tenslotte aan den oorlog moeten gaan deelnemen om de vele mil- liarden aan Engeland geleende dollars te redden. Stagnatie in het onderwijs De niet-geëvacueerde kinderen krijgen practisch in het geheel geen onderwijs. De stagnatie in het onderwijs is ech ter volgens een officieele verklaring niet zoo erg, als deze zou kunnen zijn. In de gebieden, waarin de omstandigheden be trekkelijk normaal zijn, zijn ongeveer 1,5 millioen kinderen in den leerplichtigen leeftijd; zij ontvangen hun normale schoolopleiding. In de zoogenaamde op- namegebieden is het aantal kinderen tot 2,5 millioen gestegen, waarbij de 450.000 geëvacueerde kinderen mede gerekend zijn. In deze gebieden wordt, naar ver klaard wordt, het onderwijs grootendeels op normale wijze gegeven. den afgeloopen nacht en in de vroege morgenuren hebben Engelsche vliegers wederom bommen uitgeworpen op verschillende plaatsen in ons land. Het aantal afgeworpen bommen was grooter dan in de laatste nachten het geval is geweesthet meerendeel kwam ook nu weer terecht op open veld, waarbij een koe werd gedood en twee koeien en een schaap werden gewond. Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 R Den laatsten tijd heeft Engeland in de Arabische landen de bewering in omloop gebracht, meldt het D.N.B.dat de as mogendheden het voornemen hebben de Arabische landen te bezetten en te houden. Om deze propaganda tegen te gaan en de Arabische landen opheldering te geven omtrent de Duitsche politiek jegens hen, heeft de Duitsche regeering per radio in de Arabische taal de volgende verklaring doen verspreiden „Duitschland, dat steeds vervuld is ge weest van gevoelens van vriendschap voor de Arabieren en den wensch heeft, dat zij gedijen en gelukkig worden en de plaats zullen innemen onder de volkeren der aarde, welke in overeenstemming is met hun historische en natuurlijke beteekenis, heeft van oudsher den strijd der Arabische landen tot verwerving van hun onafhanke lijkheid met belangstelling gevolgd De Arabische landen kunnen ook in het ver volg bij hun streven om dit doel te berei ken op de volle sympathie van Duitsch land rekenen Bij het afleggen van ffeze :i—v’1 in volkomen met het verbonden voor het werd gemaakt. spoorlijn werd die reeds van groote hoogte uit aan zijn zware bepantsering te herkennen was, in een duikvlucht dusdanig goed getroffen, dat de 3 laatste wagons uit de rails werden geslingerd en het voorste gedeelte van den trein in brand geraakte. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: De vangrijke mische onderhandelingen gevoerd, waarbij de richtlijnen getrokken zijn voor de economische samenwerking na de hervor ming der politieke verhouding tusschen beide staten. De Roemeensche staatsleider, generaal Antonescu, heeft van zijn aanwezigheid te Berlijn gebruik gemaakt om zich met toonaangevende Duitsche persoonlijkheden te onderhouden over de belangrijkste vraagstukken, welke betrekking hebben op de nauwe economische samenwerking tusschen beide landen. De te Berlijn aan wezige Roemeensche minister van econo mische zaken, Cancikov, nam aan deze onderhandelingen deel. De getroffen rege lingen zijn gisteren onderteekend door gezant Clodius voor Duitschland en den Roemeenschen gezant te Berlijn, Gre- cianu en den staatssecretaris van het Roemeensche ministerie van economische zaken, Dimitriuc, voor Roemenië. Van deze overeenkomsten is het belang rijkst een protocol nopens de Duitsch- Roemeensche samenwerking bij de uit voering van een Roemeensch tienjaar- plan. Dit luidt als volgt Met het doel door een veelomvattend tienjaarplan den economischen opbouw van Roemenië te bewerkstelligen heeft de koninklijk Roemeensche regeering zich tot de Duitsche regeering gewend om haar ondersteuning en medewerking bij de uitvoering van dit plan. De Duitsche regeering verklaart zich bereid haar technischen en financieelen steun voor den opbouw van Roemenië op alle terreinen van het economisch leven te verschaffen. Voor de practische uit voering van deze overeenkomst zijn de beide regeeringen voorloopig het volgen de overeengekomen 1. Duitschland staat voor den duur van het tienjaarplan doorloopend op bijzon dere voorwaarden en op langen termijn de omvangrijke credieten beschikbaar, welke voor de uitvoering van het plan noodzakelijk zijn. 2. De reeds bestaande samenwerking op het gebied van land- en boschbouw ter intensiveering en verbetering der pro ductie wordt voortgezet. Duitschland zal tot dit doel in het kader van de toege- stane credieten aanzienlijke leveranties van werktuigen en machines voor de ont wikkeling van den Roemeenschen land bouw doen en de noodzakelijke installa ties voor drooglegging en bevloeiing van landbouwgebieden beschikbaar stellen. 3. Om de industrieele productie van Roemenië in het kader van de economi sche reorganisatie van Europa volgens een vast plan te bevorderen zal Duitsch land in samenwerking met de Roemeen sche nijverheid en in overeenstemming met het tienjaarplan zijn technischen en financieelen steun beschikbaar stellen. 4. In het kader van het tienjaarplan zal Roemenië het Roemeensche verkeers wezen, te weten zoowel het spoorweg- en Van toonaangevende zijde te Washing ton verneemt Associated Press, dat de ministerconferentie van Dinsdag betrek king had op de kwestie der financiering van de Engelsche inkoopen in de Ver eenigde Staten. De beraadslagingen be troffen niet credieten voor Engeland, maar het "Engelsche te goed in de Ver eenigde Staten en de vraag, voor hoever dit te goed het volgend jaar een dekking zou vormen voor de toeneming van de waarde der Engelsche bestellingen, welke op Ij milliard dollar wordt geschat. welk vroeger als pakhuis dienst deed, vinden 6000 personen beschutting en on derkomen. Dit gewelf is voldoende bom- veilig, daar er zich nog verscheidene sterkgebouwde verdiepingen boven be vinden. In de nabijheid bevinden zich nog verscheidene andere pakhuizen, die thans duizenden Londenaren tot schuil plaats dienen. De menschen spreiden hier hun dekens op den stoffigen vloer uit. Overal ruikt het naar de chemica liën, die voor de desinfectie gebruikt worden. Velen slapen in ligstoelen, ter wijl anderen de vochtige steenen met dik ke lagen krantenpapier bedekken. Rijden de cantines van het Leger des Heils ver- koopen thee, sqep. broodjes, marmelade, enz., voor één Of twee pennies, of koude vleeschpasteien voor drie pennies. De meeste menschen die hier komen, hebben geen andere plaats waar zij den nacht kunnen doorbrengen. Des morgens moe ten zij de ruimten weer verlaten, daar deze dan gedesinfecteerd worden. Na 4 uur ’s middags mogen zij er weer binnen. Ieder schijnt precies te weten, waar hij zijn bed wil opslaan. De meeste open bare schuilplaatsen zijn echter beter en de autoriteiten doen wat zij kunnen om de omstandigheden snel te verbeteren. De minister van openbare veiligheid. Morri son, verklaarde onlangs, dat men op dracht heeft gegeven tot het bouwen van schuilplaatsen voor bijna 1.900.000 perso nen, waarvan reeds kelders voor 400.000 personen gereed zijn. wegennet als de olieleidingen uitbreiden in overeenstemming met de natuurlijke afzetgebieden van het Roemeensche be drijfsleven binnen het bestek van de nieuwe Europeesche ordening. Duitsch land zal in het kader van de bedoelde credieten de omvangrijke leveranties ver zorgen, welke voor de uitvoering van dit plan noodig zijn. 5. Duitschland verklaart zich bereid om boven en behalve de credieten op langen termijn na voorafgaande overeen komst met de Roemeensche regeering en op de in deze overeenkomst vastgestelde voorwaarden nopens de samenwerking van Duitsch en Roemeensch kapitaal ook kapitaal beschikbaar te stellen voor uit breiding van de Roemeensche en het bank- en credietwezen grondslag van economische king tusschen particulieren. 6. De Duitsche regeering stelt agrari sche, industrieele en andere deskundigen op verzoek van de Roemeatische regee ring tot haar beschikking. 7. De béide regeeringen zullen er bij de organisatie van de handelspolitieke betrekkingen tusschen de beide landen op bedacht zijn, dat de Duitsche markt ver zekerd blijft als een veilig afzetgebied voor de Roemeensche producten met be hoorlijke prijzen, welke onafhankelijk zijn van economische crises en dat de betee kenis van de Roemeensche markt voor het handelsverkeer met Duitschland ver der wordt uitgebreid. 8. De beide regeeringen constateeren met tevredenheid, dat de DuitschRoe meensche samenwerking op alle gebieden reeds is begonnen. Zij zijn besloten de vruchtbare voortzetting van deze samen werking in het belang van de beide vol ken te verzekeren. Zware grondnevel geen be letsel voor nieuwe aanvallen De zware grondnevel, die gisteren boven het Engelsche eiland hing, als mede het zware wolkendek, dat op verschillende hoogten een dichte sluier legde over het landschap en het Ka naal, hinderden het Duitsche luchtwa pen slechts in beperkte mate bij de gebruikelijke groote aanvallen in den vorigen nacht op de Engelsche indus trie- en havencentra. De van Duitsche zijde in actie zijnde vliegtuigen konden hun doelen in Zuid- en Midden-Enge- land zonder uitzondering bereiken en vooral, zooals reeds gemeld, in Londen en Birmingham opnieuw zware schade aanrichten. De Engelsche luchtdoel- artillerie en de afweer door middel van nachtj agers kwamen in het geheel niet in actie. Op 3 December en in den nacht van 3 op 4 December leed het Duitsche luchtwapen geen enkel verlies. De geheele kwestie is een vervolg op de uitlatingen van lord Lothian over Enge- land’s behoefte aan crediet. Men ver moedt ook, dat de Amerikaansche regee ring van plan is, aan de door de Engel schen aangekondigde financieele missie, die zal worden belast met een onderzoek naar het Britsche tegoed in Amerika, een Amerikaansche missie toe te voegen, vooral, omdat een aantal inlichtingen over dit verlangd. Ook de dustrie heeft na de verklaringen Lothian groote belangstelling voor werkelijken financieelen toestand Engeland. In het bijzonder de vliegtuigfabrikanten willen gaarne weten, of de millioenen, welke in de nieuwe fabrieken belegd zou den worden, loonend zullen zijn en of het aannemen van nieuwe bestellingen ver antwoord is. Bij de bevolking, die zich de onbetaalde Engelsche schulden her innert, bestaat nog altijd tegenzin tegen nieuwe leeningen. Ook vraagt menigeen zich af, wat er van den Amerikaanschen uitvoer zal worden, indien Engeland, zoo als men heeft laten door schemeren, den invoer van Amerikaansche goederen, welke niet van belang voor den oorlog zijn, met 60 procent zóu beperken. De aanval op Bristol Ook Bristol heeft een nieuwen groo- ten aanval van het Duitsche luchtwa pen beleefd. De eerste massale aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen was pas 8 dagen geleden, in den nacht van 24 op 25 November ondernomen. Bris tol is sindsdien niet meer tot rust ge komen. Opmerkelijk zijn de verwijzin gen in het Weermachtbericht naar de aanvalstactiek, die door de in den strijd geworpen formaties is toegepast De weersomstandigheden waren over het algemeen slecht. Toch nam men niet zijn toevlucht tot het hulpmiddel der koppelnavigatie volgens radiopei- ling. De vliegtuigen daalden integen deel door de onderste wolkenlaag heen tot zij zicht op den grond kregen en daardoor kon de beste positie voor treffers op de opgedragen doelen ver kregen worden. Talrijke waarnemingen bevestigen de verschrikkelijke ge volgen. Het frontbericht van het D.N.B. vermeldt, dat de Duitsche tegenblok- kade, die de Britsche oorlogvoering sinds lang moeilijkheden berokkent, snelle vorderingen maakt. Het weer machtbericht, dat Dinsdag nog pas het tot zinken brengen van ruim 160.000 ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij kon melden, kon gisteren reeds het in den grond boren bekend maken van nog 6 gewapende koop vaardijschepen van in totaal 31.500 ton. De Duitsche seriesuccessen bij het tot zinken brengen van Engelsche koopvaardijtonnage vermeerderen zich. Ook het Duitsche luchtwapen was op 3 December bij een aanval op Engel sche scheepsdoelen succesvol. Bij de actie van den Duitschen verre-afstands- bommenwerper, die een koopvaardij schip van 4900 ton, welke in een be veiligd convooi voer, is het tooneel der stoutmoedige gevechtshandelingen bijzonder opmerkelijk. Dit ligt 400 k.m. ten Noordwesten van Ierland, dus midden in den Atlantischen Oceaan, zoodat de geweldige actieradius van Duitsche verre-afstandsbommenwerpers opnieuw drastisch is bewezen. Het D.N.B. meldt uit Washington Wat betreft hulp aan Engeland in den vorm van credieten, inzonderheid het plan, Engeland tegen de Engelsche goud- productie verscheidene milliarden dollar voor te schieten, verklaarde minister Huil, dat tot dusver niets van dezen aard offi cieel was besproken. Het is juist, dat het credietvraagstuk door particulieren en in een bepaalden vorm wordt besproken en het kan zijn, dat de regeering zich met deze kwestie moet bezig houden, doch op het oogenblik is geen enkel plan voor financieele hulp aan Engeland in over weging In vele Amerikaansche bladen het vraagstuk van financieele leening aan Engeland behandeld. Een deel der bladen betwijfelt, of de finan cieele nood van Engeland werkelijk zoo groot is als men beweert. De „Washington Daily News” schrijft, dat Engeland twee motieven heeft om zoo hard om financieele hulp te roepen. In de eerste plaats wil het zooveel moge lijk van het in de Vereenigde Staten liggende Britsche kapitaal ontzien, in de

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1