HAAGSCHE COURANT Besluit inzake de materieele oorlogs schade BINNENLAND Schade NEDERLANDSCH-INDIE RADIONIEUWS Donderdag 5 December 1940. DERDE BLAD onroerend aan Schade l f goed, bedrijfstoerustingen en bedrijfsvoorraden Intrekking van het dansverbod van Financiën De samenstelling Van huiduitslag geen sprake Opbrengst Winterhulp mr. Herstel i RADIO-PROGRAMMA Fietsend Nederland ONDERWIJS EN KERK Beperking in gebruik sterken drank Teraardebestelling dr. A. baron Röell DE VRIENDSCHAPSBETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERL.-INDIE EN JAPAN De organisatie van de beurtvaart gereed Prijzen van garnalen Verbeurdverklaring van wapens, munitie en springstoffen Een nadere toelichting departement van en nieuwbouw Het verkoopen en slachten van paarden van het aan schepen van ons brood De vaststelling van schaden aan voorraden de strijd Drankwet de verschil- Voorbeelden van Vrijdag 6 December. toeneming van Am- i I Japansch blad over anti-Japansche stemming in Indië Na 17743 De Slikken wordt Linthorst Homan- polder genoemd Gevolg gevende aan een desbetreffend de materieele in art. 5 handelsvoor- 2,9 pCt. 7.8 pCt. 0.3 pCt Carillon op het kasteel Nijenrode In den toren van het kasteel Nijenrode te Breukelen, wordt op het oogenblik een carillon geplaatst. Het werk wordt uit gevoerd door de firma 'J. H. Addicks en EXAMENS Universiteit sterdam. Bevorderd natuurkunde „Beitrag zur von Te den Bosch ruim 13 duizend gulden De collecte voor de Winterhulp Neder land heeft in den Bosch uit particuliere giften en den verkoop van de molentjes de belangrijke som opgebracht van 13.275.42. Er worden nog eenige giften verwacht, zoodat het bedrag nog hooger zal worden. Toeslag aan garnalendrogers Blijkens een beschikking van den se- cretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, zal uit het Landbouwcrisisfonds aan garnalendro gers door bemiddeling van de centrale een toeslag voor de door hen gedroogde en aan de centrale afgeleverde garnalen van de vangst 1940 worden uitgekeerd, ten bedrage van 1 per 100 k.g. verzoek van de ingelanden van het water schap de Slikken, hebben Gedep. Staten van Groningen aan de Prov. Staten voor gesteld genoemd waterschap, gelegen on der de gemeenten Baflo en Eelrum, voortaan den naam te doen dragen van den commissaris der provincie, en Lint horst Homanpolder te doen heeten. Tege lijkertijd hebben Gedep. Staten voorge steld het waterschap, nu de bedijking van de kweldergronden, gelegen ten Noorden van Pieterburen, is voltooid te vergrooten met ruim 14 ha. De verkoop van tuinzaden e.d. Bij beschikking van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departe ment van Landbouw en Visscherij, is de Nederlandsche groenten, en fruitcentrale aangewezen als monopoliehoudster van tuinzaden. Voorts zijn in deze beschik king mede aangewezen als monopolie- producten: jeneverbessen. zoon, te Amsterdam, terwijl de heer J. Vincent, beiaardier van het paleis te Am sterdam, als adviseur is aangesteld, en te vens de melodieën op de speeltrommel zal steken. Het carillon is niet alleen voor mechanisch spel ingericht, maar ook voor handbespeling. Tegelijkertijd wordt een nieuw elektrisch torenuurwerk geplaatst met verlichte wijzerplaten. De geheele in- j Vervoer naar Elzas en Lotharingen. Van gisteren af zijn in het verkeer met de Elzas en Lotharingen gewone en aan- geteekende brieven, "briefkaarten druk werken, monsters, akten en gemengde zen dingen toegelaten. ste jaren vóór het mobilisatiejaar rond 3 pCt., In het mobilisatiejaar is deze toene ming gestegen tot ongeveer 8 pCt., zooals uit bovenstaande cijfers blijkt, zoodat aan genomen mag worden, dat alleen tenge volge van de bijzondere omstandigheden het aantal rijwielen met 5 pCt. is vermeer derd, aldus de schr. De heer van Gils voegt er aan toe, dat hieronder begrepen zijn, gewone fietsen, „tweefietsen” en bakfietsen, doch waar schijnlijk zal Jiet aantal „tweefietsen” en bakfietsen, waarvoor een afzonderlijk rjj- wielplaatje wordt aangeschaft, wel zeer gering zijn. Het spreekt vanzelf, zoo vervolgt hij, dat het rijwielverkeer in veel sterkere mate is toegenomen. Hieraan nemen, be halve de genoemde 8 pCt., ook nog deel, zij die voorheen zoowel van de auto als van de fiets, gebruik maakten, doch thans alléén op de fiets zijn aangewezen Vergunning vereischt Bij besluit van den secretaris-generaal. wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, is het slachten van paarden verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voor zoover door of van wege de centrale een slachtvergunning is verleend. Voorts is het verkoopen, koo- pen, afleveren en ontvangen van paarden verboden, tenzij hiervoor schriftelijke vergunning is verkregen van de Land- bouw-Crisis-organisatie of de Ned. Vee houderij-centrale. tot doctor in de wis- en op proefschrift, getiteld: Kenntnis des inneren Baus Schale und Siphho bei triadischen Ammoniten”, de heer J. H. van Voort* huysen, geb. te Amsterdam; bevorderd tot arts de heeren H. Musaph en A. G. Brom; artsexamen le gedeelte de heer A. Ran- don; prop. ex. theologie de heer G. de Groot; cand.ex. wis- en natuurkunde de heeren A. O. v. d. Linde en A. S. Krisch. Ned. E c o n. lAb o g e s c h o o 1. Cand.ex. econ. wetenschappen de da mes E. M. A. Huffnagel, E. M. de Kruytf en de heeren H. v. d. Schaaf en A. J. van Haasteren. Voor de waardeering der schade aan be- drjfstoerustingen geldt de aanschaffings prijs op 9 Mei, onder aftrek van de af- schrijvingsbedragen, welke in verband met den ouderdom van het goed overeenkom stig goed handelsgebruik moet worden geacht te zijn toegepast. De schade aan bedrijfs- en handelsvoorraden wordt vast gesteld op basis van den inkoopprijs. Voor de vaststelling van de schade aan de tyer- voor genoemde categoriëen goederen wordt als uitgangspunt genomen een in dividueel onderzoek van geval tot geval naar den omvang der werkelijk geleden schade. Hierin vinden de Schade-enquête- commissies in de eerste plaats haar taak zij baseeren zich daarbij op de opgaven en inlichtingen van betrokkenen, die, zoo noodig' door deskundigen en accountants rapporten. op haar betrouwbaarheid zullen worden getoetst Voor de waardeering van schade aan onroerend goed geldt nog in het bij zonder het volgende. De beschadigde zal als regel den ondergrond hebben behouden. De vergoeding zal derhalve worden vastgesteld in verband met de waarde van het geheel en de waarde van den ondergrond. De naar den da turn van 9 Mei te waardeeren waarde van den ondergrond zal ook de basis vormen van de vergoeding, die inge val van onteigening door den Alge meen Gemachtigde voor den Wederop bouw zal worden vastgesteld. In ont- eigeningsgevallen zullen een tweetal commissies voor de regeling der scha devergoedingen bij onteigening ge vestigd resp. te Rotterdam op het bu reau van de Schade-enquête-commis- sie voor onteigeningen binnen de ge meente Rotterdam en te Arnhem op de directie van ’s Rijks belastingen aldaar van de eventueele bezwaren van belanghebbenden tegen de waar deering van den ondergrond kennis hemen. Van de waardeering zal aan belanghebbende mededeeling worden gedaan. Ten aanzien van overgeble ven fundamenten zal met de omstan digheid, of deze al dan niet bij den herbouw zullen kunnen worden be- nut, bij dé toekenning der bijdrage in de geleden schade rekening worden gehouden. Hilversum I. 415 m. (Ned. progr.) A.V.R.O. 8.00 uur v.m. ANP, gram.muz. 8.45 Concertgebouw.orkest. 10.00 Morgen wijding. 10.30 Voor de vrouw. 10 35 Om roeporkest (11.1511.30 Reportage). 12.15 uur nam. Gram.muz. 12 45 ANP. 1.00 Amusementsorkest. 2.00 „De ruilhandel in het internationale goederenverkeer", cau serie. 2.20 Sylvestre.trio. 3.00 Cyclus „Le vende volkskunst”. 3.20 Gr.muz. 4.40 Or gelspel. 5.00 De Romancers <5.155.30 ANP). 6,00 Musette-ensemble. 6.25 „Bin ding”, toespraak. 6.45 Reportage pf gr., muz. 7.007.15 ANP. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, is in art. 2 van het „reglement aankoop gedroogde garnalen” bedoelde prijs (d.i. de prijs waarvoor gedroogde garnalen aan de Ned. centrale voor eieren en pluimvee in rekening worden gebracht) gesteld op f 15,25 per 100 k.g. Voorts is bepaald, dat de prijs, waarvoor een garnalendroger de te drogen garnalen van garnalenvis- schers koopt, bedraagtvoor gekookte garnalen 2.60 cent per k.g.. en voor on gekookte garnalen: 2,15 cent per k.g. Uitbreiding verplichte ongevallen verzekering Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van hqt departement van Sociale Zaken be treffende de uitbreiding van de ver plichte ongevallenverzekering tot de aan poliklinieken, medische consul- tatiebureaux en medische keurings- bureaux verbonden personen. Het luidt als volgt Art. 1. In artikel 1, onder V, van het Koninklijk Besluit van 14 Septem ber 1921, Staatsblad no. 1057, tot uit voering van artikel 4, eerste lid, der Ongevallenwet 1921, wordt tusschen „klinieken” en „krankzinnigengestich ten” ingevoegd „poliklinieken, medi sche consultatie- en keuringsbureaux”. Art. 2. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Het gisteren verschenen Verordenings. blad bevat een verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederlandsch Gebied betreffende de verbeurdverklaring van wapens, munitie en springstoffen. Hierin wordt bepaald, dat wapenen, mu nitie en springstoffen, welke in verband met de oorlogsgebeurtenissen of op bevel van de Duitsche weermacht bij Duitsche of Nederlandsche instanties in beslag geno men zijn en welke geen oorlogsbuit zijn, zonder vergoeding aan het Duitsche Rijk vervallen, voor zoover zij niet uiterlijk op het tijdstip van het in-'werking treden de zer verordening rechtmatig zijn terugge geven. Tot beschikking over de ingevolge deze bepaling verbeurd verklaarde goederen is gerechtigd de Rijkscofrimissaris voor het bezette Nederlandsche gebied of de door hem aangewezen instantie. Deze verordening geldt niet voor wa penen, welke voor de jacht bestemd zijn. Bij twijfel, of het al dan niet een wapen, als bovenbedoeld, betreft, beslist degene, die krachtens het vorenstaande het be schikkingsrecht heeft. i Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Nationale commissie tegen het alcoholisme Uit het antwoord van het waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij op een adres van de nationale commissie tegen het alcoholisme inzake graanbesparing blijkt, dat deze de aandacht der Regeering heeft; de voor dé alcohol-industrie beschikbare hoeveel heden graan hebben een belangrijke ver mindering ondergaan, terwijl de hoeveel heid alcohol, welke meer wordt gefabri ceerd dan overeenkomt met de graan- toewijzing gemaakt wordt uit grondstof- fep, welke voor de menschelijke con sumptie slechts in geringe mate geschikt zijn. geeft hij op: aantal 3.578.000 3.679.000 3.959.000 3.973.000 De vermeerdering van het aantal in ge bruik zijnde rijwielen bedroeg in de laat- Toestemming voor distributie-couranten wordt niet meer verleend Terwijl het algemeen belang eener goede papiervoorziening medebrengt, dat met papier zuinig wordt omgegaan, blij ken in vele gemeenten, hetzij bij de overheid, hetzij bij drukkers en uitge vers, plannen te bestaan' óf te zijn uit gevoerd om speciale distributiecouranten te doen verschijnen. In deze „distributie couranten”. „distributieboden”, „vraagba ken voor distributie-aangelegenheden” of hoe deze bladen ook genoemd mogen worden, wordt het gewone distributie- nieuws voor de huisvrouw, dat reeds in couranten en nieuwsbladen wordt gedu pliceerd en daaruit op eenvoudige wijze kan worden geknipt om te worden be waard, nog eens zij het dan op samen vattende wijze opgenomen Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de autoriteiten deze ontwikkeling onge- wenscht achten. In het algemeen wordt dan ook door de overheid de krachtens de Verordening 102/1940 verplicht aan te vragen toestemming tot het doen ver schijnen van dergelijke distributiecouran ten niet verleend. Bijna vier miliioen rijwielen In het tijdschrift „Wegen” publiceert ir. van Gils interessante gegevens over het aantal rijwielen in ons land. Als benaderde aantallen van de in ge bruik zijnde rijwielen en de toenemings- percentages jaar 1937 1938 1939 1940 Hilversum II. 301,5 m. N.C.R.V. 8.00 uur v.m. ANP. 8.10 Schrift lezing en gewijde muziek. 8.35 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muz. 11.40 VioolduO en gram.muz. 12.15 uur nam. Reportage of muziek. 12.45 ANP. 1.00 Apollo-ensemble. 1.30 Orgelspel. 2.20 Molto Cantabile. 3.00 Vrouwenhalf uur. 3.30 Vocaal concert (opn.) 3.45 Bij bellezing. 4.15 Gram.muz. V.P.R.O. Gesprekken met luisteraars. N.C.R.V. 5.15 ANP. 5.30 Ber. 5.35 Chr. gem. zangver. „Harmonie”. 6.00 Clave- cimbelvoordracht. 6.25 Gram.muz. 6.45 Re. portage of gram.muz. 7.007.15 ANP. Kootwijk, 1875 m. V.A.R.A. 7.00 uur v.m. Ber. (Duitsch.) 7.15 Gram.muz. (7.307.45 Ber. Eng.; 8.00 ANP; 9.00—9.15 Ber. Duitsch); 10.30 Or gelspel. 11.00 Gram.muz. (11.3011.45 Ber Eng.; 12.00—12.15 Ber.) 12.30 uur nam. Ber. (Duitsch.) 12.45 ANP. 1.00 Gram.muz. (1.301.45 Ber. Eng.; 2.00 —2.15 Ber. Duitsch; 2.302.45 Ber. Eng.) 3.30 Ber. (Eng.) 2.45 Tweede en derde acte van „Tosca” (gr.pl.) 5.00 Ber. (Duitsch.) 5.15 Progr. voor de Duitsche Weermacht 6.00 Orgelspel. 6.30 Ber. (Eng.) 6.45 Gr_ muz. 7.00—7.15 ANP. Eenige voorbeelden mogen dit verdui delijken. Een Rotterdamsch gezin met 6 kinderen, waarvan 2 beneden den leef tijd van 6 jaar en 4 daarboven, bewoon de op den datum van de ramp een huis met een huurwaarde van 300. De ver goeding bedraagt 1500 100 f 300, in totaal 1900. Een Rotterdamsch gezin met 4 minderjarige kinderen boven 6 jaar bewoonde op den datum van de ramp een huis met een huurwaarde van 850 De vergoeding bedraagt 4675 (in terpolatie) 300 of totaal f 4975. De geheele schade aan wat het gezin aan huisraad enz. bezat wordt met een be drag van f 4975 vergoed, teneinde het ge zin in staat te stellen zich daarmede op nieuw te installeeren. Voor vergoeding van gedeeltelijk ver lies van huisraad, waartoe o.m. gevallen van plundering in den regel zullen be- hooren, zullen nog nadere regelen worden bekend gemaakt. Anderzijds dient daar bij rekening te worden gehouden met het bepaalde in artikel 1, lid 4, sub c, dat voor slechts geringe schaden geen ver goeding zal worden verleend. Bij de toe passing dezer bepalingen zal o.m. ver band worden gelegd met het weekinko- men van den getroffene. Hoe de vergoeding voor huisraad zal worden uitgekeerd De noodige maatregelen zijn getroffen om tot een spoedige uitkeering der bij dragen voor verlies van huisraad te kun nen overgaan. De betaalbaarstelling kan hierbij ook langs een meer eenvoudigen weg geschieden, daar de bijdragen uit de tabellen kunnen worden afgelezen. Wel zullen nog regelen worden gesteld ter waarborging van een doelmatige beste ding der bijdragen. Deze regeling zal waarschijnlijk hierin bestaan, dat de bij dragen, waarop volgens de tabellen aan spraak kan worden gemaakt tot bedra gen van ten hoogste 2500 en minder, kinderbijslagen niet medegerekend in bonnen zullen worden uitgekeerd. Bijdra- dragen voor huisraad boven ƒ2500 zullen geheel in contanten worden uitgekeerd. Velen zullen eerst later, indien zij hun definitieve nieuwe behuizing betrekken, behoefte hebben aan.het nieuwe huis raad. In den vorm van bons nu zal het geld gemakkelijker worden bewaard voor het doel, waarvoor het bestemd is. Het ligt niet in de bedoeling, door middel van het bonsysteem den win kelstand uit te schakelen. Integendeel, indien alle winkeliers medewerken, zullen de bons overal en in alle win kels in Nederland kunnen worden in gewisseld voor de gewenschte waren, die naar eigen keus van de bezitters der bons kunnen worden uitgezocht. Tegeldemaking der bons, b.v. door ver koop der bons tegen contant geld aan derden, zal niet zijn toegestaan. Bons, die in strijd met dit voorschrift worden verhandeld, verliezen hun gel digheid. Om controle op dit voorschrift mogelijk te maken, worden de bonboek- jes op naam gesteld en voorzien van een identiteitsbewijs. De bons zijn derhalve alleen geldig en mogen alleen dan in be taling worden aangenomen, indien zij in tegenwoordigheid van den winkelier uit het bonboekje worden gescheurd. De win keliers dienen zich te vergewissen van de identiteit van de distributie-stamkaart of een ander identiteitspapier. Zoo noo dig kan tot zekere grenzen niet over schrijdende bedragen gewoon wisselgeld worden teruggegeven. De winkeliers ech ter, die door het in betaling aannemen van bons van hooge waarde bij aankoop voor luttele bedragen of die, door zich niet voldoende te overtuigen van de iden titeit van de aanbieders, hun medewer king verleenen tot de ontduiking van deze voorschriften, worden uitgesloten van het bonsysteem. doordat hun de in wisseling der bons in contanten wordt geweigerd Binnenkort zullen meer uit voerige publicaties over een en ander in de dagbladen worden gedaan. Op een ter persconferentie, waar deze toelichtingen werden gegeven, gedane vraag, wat met de bons moet gebeuren, indien iemand van geleend geld zich reeds nieuw huisraad heeft aangeschaft, werd geantwoord, dat in deze gevallen de bons tegen contant geld kunnen wor den ingewisseld. (Wordt vervolgd.) De hoegrootheid der bijdragen voor onroerend goed, bedrijfs- toerustingen en bedrijfsvoorra den. Hoezeer van den Staat niet gevergd ^an worden een volledige vergoeding der "or het oorlogsgeweld veroorzaakte ma- ~r‘eele schade, kan desniettemin worden p^egd, dat de van Overheidswege te ver- J^en bijdragen in de schade zoo hoog °g«lijk zijn opgevoerd Tot 50.000 wordt P. oasis der waarde per 9 Mei 1940 een Va l verleend tot het volle bedrag. meerdere wordt 90 pCt. vergoed. ®nslotte bepaalt artikel 8 dat in bijzon gevallen bijdragen kunnen worden “«gekend, in afwijking van de voorat Het gisteren in het „Verordeningen blad” opgenomen „Besluit op de mate rieele oorlogsschade”, waaromtrent men elders «in ons blad uitvoerige mededee- lingen vindt, regelt o.m. ook de schade aan schepen toegebracht. Artikel 17 van het besluit luidt 1. Bijdragen wegens schade aan schepen worden niet in geld uitbetaald, zoolang niet voldoende zekerheid be staat, dat deze bedragen besteed zijn of zullen worden tot herstel of nieuwbouw van schepen. Tot dat tijdstip worden zij ingeschreven in het nieuw gestichte „Grootboek voor den Wederopbouw”. 2. De inschrijvingen geschieden volgens de voorschriften en vanwege den secretaris-generaal van het depar tement van Financiën. Zij worden ten name gesteld van de eigenaren der schepen, terzake waarvan de bijdragen zijn verleend. Zij dragen, te rekenen van den eersten dag van de maand, volgende op die, waarin de schade is ontstaan, gedurende den tijd van drie jaren een rente van vier ten honderd ’s jaars, betaalbaar in halfjaarlijksche termijnen. 3. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw ziet toe op en regelt het herstel en den nieuwbouw schepen. TOKIO, 5 December. (Domei.) Het Japansche blad „Nitsji Nitsji Sjim- boen” behelst een redactioneel artikel, waarin de jongste uitingen van. anti- Japansche gezindheid in Nederlandsch- Indië, aldus Domei worden toe geschreven aan een „anti-Japanschen geest, welke op onverantwoordelijke wijze door de Nederlandsch-Indische autoriteiten wordt aangekweekt”. Het blad eischt daarvoor eerherstel en een waarborg, dat dergelijke incidenten zich niet zullen herhalen. Vervolgens merkt het blad op, dat er 7000 Japan ners in Nederlandsch-Indië wonen en voegt hieraan toe Japan wenscht wel iswaar de betrekkingen van vriend schap met Nederlandsch-Indië te ver sterken, maar kan geen ongerechtvaar digde anti-Japansche betoogingen toe laten. Japan ziet niet in, waarom de autoriteiten van Nederlandsch-Indië zich vijandig jegens Japan zouden be- toonen. Indien deze anti-Japansche houding, zoo waarschuwt het blad, een weerspiegeling is van het vertrouwen, dat de Nederlandsch-Indische overheid stelt in de Vereenigde Staten en indien de autoriteiten te Batavia de gevolg trekking gemaakt hebben, dat Japan, gezien in het licht der ontwikkeling van den Europeeschen oorlog, zwak is, zouden zij geen grootere fout hebben kunnen maken. gaande regelen. Het is de bedoeling, dat hierbij zoowel kan worden afgeweken van de begrenzing der voor vergoeding in aan merking komende schaden, van de regelen voor de waardeering daarvan en van de bijdragenregeling Dit voorbehoud is o.m. gemaakt om te kunnen voorzien in bij zondere omstandigheden waarin het vol gen der regelen in het besluit neergelegd, niet tot een resultaat zou voeren, dat voor die bijzondere omstandigheden noodig moet worden geoordeeld. Bedrijfsvoorraden, welke men verplicht is geworden te vernietigen, vallen ook onder het besluit De schade aan huisraad Voor de vaststelling van de schade, aan huisraad geleden, is het noodzake lijk gebleken van een ander systeem uit te gaan, daar niet voldoende objectieve gegevens voorhanden zijn om daarbij de in elk geval geleden schade als uitgangs-’ punt te nemen, terwijl voorts het in aan merking brengen van alle goederen, b.v. ook museumstukken en andere luxe goe deren, het kader van de doeleinden van de vergoeding van Rijkswege der geleden oorlogsgeweldscbade zou hebben over schreden. In overeenstemming met de grondge dachte van het besluit volgens hetwelk bij de herstelregeling het maatschappe lijk belang dient te praevaleeren, is een regeling ontworpen om de getroffenen, wat betreft hun persoonlijk bezit weer in een zoodanigen toestand te brengen, die overeenkomt met de eischen, die daaraan in het maatschappelijk verkeer naar redelijkheid kunnen worden ge steld. Dienvolgens wordt in de geval len van algeheel verlies van huisraad de schade voor een gezin gewaardeerd aan de hand van tabellen reeds gisteren door ons gepubliceerd in verband met de huurwaarde volgens de perso- neele belasting van de woning, waarin de verloren gegane goederen zich op den datum der ramp bevonden. Daar voor huisraad de aldus vast te stellen schade voor 100 pCt. wordt ver goed, kan uit de tabellen in gevallen, dat men zijn huisraad, kleedingstukken en verbruikvoorraden daaronder begre pen, bij de ramp geheel verloren zag gaan, practisch worden afgelezen hoe groot de vergoeding is, die uit 's Rijks kas zal worden toegekend, met dien ver stande, dat de in de tabellen vermelde bedragen voor ieder kind beneden de 6 worden verhoogd met 50 en voor de an dere kinderen beneden de 21 jaar met 75. De tabellen zijn verschillend al naar gelang het platteandsgemeenten, grootere gemeenten of de vier grootste gemeenten des lands betreft. Staatsexamen M. O. Op 3 December zijn te 's-Gravenhage geëxamineerd 3 candidaten. die allen zijn afgewezen. Op 4 December zijn 3 candi daten geëxamineerd, van wie geslaagd rzijn de heeren A. van Ballegooijen te richting wordt omstreeks half December 's-Gravenhage en J. J. M. ten Holder te in gebruik genomen. 1 Breda. Wij vervolgen hier de on^_v®^chiL uitvoerige toelichtingen op in lende onderdeelen van het grst eren m hoofdlijnen reeds gepubl2m!^cehado” inzake de materieele oorlogsschade Bedrijven en beroepen. Slechts de materieele schade aan on roerende .goederen, die tot een bedrijf of een beroep dienen, alsmede schade aan huisraad, door oorlogsgeweld toege bracht, wordt in beginsel voer vergoe ding in aanmerking gebracht. Het be grip oorlogsgeweld kan in deze ruim w0«ren genomen. Plünderschade voor -cover deze aanwezig is, valt er onder. Ook zal bij de toepassing van het besluit rekening worden gehouden met het feit, dat ons land nog dagelijks in velerlei vormen aan de gevolgen van den oorlog is blootgesteld. De in het besluit ver vatte vergoedingsregeling beperkt zich tot goederen, toebehoorende aan Nederlan ders of Nederlandsche rechtspersonen. In verband met de waardeering der schade worden verschillende categoriëen goederen onderscheiden: onroerende goederen, be drijf suitrustingep, bedrijfs- en handels voorraden en huisraad. Bij de vaststelling der schade is zooveel mogelijk aansluiting gezocht aan de gewone verzekeringsbegin- selen. De maatstaven vöor de waardeering der schade dienen echter ook in overeen stemming te zijn met de van Overheids weg gevoerde prijspolitiek. In verband met de groote geldbedragen, die bij uitkeering in omloop zullen wor den gebracht, dreigt deze politiek te worden ondermijnd, indien het streven naar prijsverhooging in het besuit zelf igeen begrenzing zou vinden. Mede in verband daarmede is bepaald, dat de waardeering der schade aan goederen geleden, ook voor zoover de schade na 9 Mei is ontstaan, op basis van de verkoopswaarde dier goede ren op 9 Mei dient te geschieden. Dit beginsel houdt in, dat, in geval van voor herstel in aanmerking komende schaden rekening mag worden gehouden met de kosten, die voor het herstel zou den noodig zijn geweest op 9 Mei, met dien verstande, dat de werkelijke kosten van herstel een maximum vormen. 1800 schepen varen op 900 trajecten Naar wij aan een onderhoud, dat het A.N.P, heeft gehad met den heer J. G. Koppe, waarn. secretaris van het Ned. Binnenvaartbureau, ontleenen is de orga nisatie der binnenvaart thans gereed ge komen. Dank zij het invoeren van sleep diensten zijn op het oogenblik 1800 beurt schepen in de vaart, hetgeen gezien het feit, dat het zeeverkeer vervallen is een buitengewoon gunstig cijfer genoemd mag worden. Voor het zoover was, moesten vele moeilijkheden overwonnen worden. Het aantal stoomschepen was gering en de meeste er van waren verouderd. Ketels moesten worden gekeurd en schepen moesten worden opgeknapt. Toen het ma teriaal er was, moestefi trajecten worden ingesteld, opdat de brandstoffentoewijzing kon worden geregeld, en sleepbooten be schikbaar konden worden gesteld. Men heeft hierbij gebruik gemaakt van de sedert 1933 bestaande negentien be- vrachtingscommissies. Deze commissies waren in het leven geroepen door de diverse Kamers van Koophandel. De com missies zijn thans ontbonden en alleen de secretarissen zijn in dienst gebleven. Deze staan thans rechtstreeks onder de Rijks verkeersinspectie. Ons land is in 900 trajecten verdeeld, welke door ruim 1000 ondernemingen worden bevaren. Deze trajecten zijn in vijf groepen samengebracht. Groep a bevat alle trajecten welke Amsterdam als begin of eindpunt hebben, groep b, welke Rotterdam als centrum hebben, groep f, voor provinciaal vervoer in Friesland, groep g in Groningen en groep c voor het overige deel van ons land. De beurtvaartondernemingen, moeten om haar bedrijf te kunnen uitoefenen vol doen aan de volgende eischen: zij moeten allereerst in het bezit zijn van een beurt- vaartontheffing, in 1933 ingesteld, welke verstrekt werd door de desbetreffende bevrachtingscommissie. Voorts moeten zij lid zijn van een bij het Nederlandsch binnenvaartbureau aangesloten organisa tie en tenslotte moeten zij een vaarplan bezitten. Dit is opgemaakt door de z.g.n. trajecten-commissie, een subcommissie van de Nederlandsche commissie binnen vaart. Het opmaken van deze ruim 1000 plan nen is een ontzaggelijk werk geweest. Honderden problemen deden zich daar bij voor, welke zoo snel mogelijk tot een oplossing moesten worden gebracht, want het vrachtvervoer kon niet wachten. Dien sten moesten worden gecombineerd, en beschikbare sleepbooten en stoomvracht- schepen met sleepcapaciteit moesten over het land worden verdeeld enz. Bovendien moest bij dit alles rekening worden ge houden met de tijden, want ook een beurtschipper vaart op de klok. Het is een stoer staaltje Van Neder landsch organisatievermogen geweest, het tot stand brengen van een goede en, in alle opzichten economisch functionnee- rende binnenbeurtvaart, iets dat door den drang der omstandigheden geschied is en waarvan de Nederlandsche handel ook in de toekomst het volle profijt zal trekken. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Sociale Za ken, van Justitie en van Binnenlandsche Zaken betreffende dansvermaak en be treffende den verkoop van sterken drank in het klein. Hierin is bepaald, dat het besluit no. 190/1940 van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie, van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken betreffende dansvermaak buiten werking treedt. (Het bedoelde besluit be helsde het dansverbod) Voorts bepaalt dit besluit, dat de ver koop, de aflevering, de verstrekking en het gebruik van sterken drank in het klein in localiteiten, waarvoor vergunning voor den -verkoop van sterken drank in het klein is verleend, tusschen 7 uur nam. en 4 uur v.m. verboden is.' Ten aanzien van de omschrijving van „sterken drank”, van „verkoop van ster ken drank in het klein” en van „vergun ning” is het bepaalde in de Drankwet toepasselijk. Hij, die in strijd handelt met het bovenbepaalde, wordt gestraft met de in artikel 59, lid 1, van de Drankwet ge noemde straffen. De artikelen 59, lid 2 en 64 tot en met 66 van de Drankwet zijn van toepassing. Dit besluit treedt op 5 December 1940 in werking. Zeer groote belangstelling te Heemstede Onder zeer groote belangstelling is gistermiddag op de algemeene begraaf plaats te Heemstede het stoffelijk over schot van den commissaris der provin cie Noord-Holland, mr. dr A. baron Röell, ter aarde besteld. Op den doodenakker zagen wij den Reichshauptamtleiter Seitel, Beauftrag- ten voor de provincie Noord-Holland en van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, de secretarissen-generaal mr. dr. Frederiks en mr. Tenkink, com missarissen der provincies, de leden van Gedeputeerde Staten, leden van de Pro vinciale Staten en burgemeesters van vele gemeenten in den lande. Voorts waren aanwezig mr. dr. J. M. Jolles, president van het gerechtshof te Amsterdam, mr. dr. J. A. van Thiel^jnrocureur-generaal te Amsterdam, vel^bestuursleden van vereenigingen en commissies, waarin mr. dr. Röell zitting had, en vele andere autoriteiten uit den lande. De commissa ris der provincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, was. wegens ambts bezigheden verhinderd. In het sterfhuis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem heeft ds H. E. Beker, predikant bij Ned. Her vormde Gemeente te Haarlem, een rouw dienst gehouden. Toen de stoet het raad huis te Heemstede passeerde, sloten de burgemeesters van de gemeenten in de provincie Noord-Holland en de ambtena ren van de griffie zich bij den stoet aan en langs de Valkenburgerlaan werd de begraafplaats bereikt. In de aula, die tot op de laatste plaats gevuld was, sprak jhr. Röell, een broer van den overledene, namens de familie. Vervolgens sprak de heer Vening Mei- nesz, oud-griffier van de 'Provinciale Staten van Noord-Holland. De baar werd hierop grafwaarts ge dragen, terwijl het orgel een gedeelte uit de Matthaeus Passion speelde. Het graf was bedekt met zeer veel bloemen. Onder andere waren er kransen van den ^Rijkscommissaris, commissarissen der provincies, de Provinciale Staten van Noord-Holland, gemeenten Amsterdam en Haarlem en de burgemeesters der pro vincies. Aan het graf werd gesproken door een zoon van den overledene. Hij dankte den Reichshauptamtleitej Seitel en het waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken voor hun aan wezigheid Woorden van dank sprak jhr Röell voorts tot alle belangstellenden. Ds. Beker las een passage voor uit het Evangelie en bad het Onze Vader. Meer zemeldeelen en meer vitamine. Betreffende de samenstelling van ons brood, deelt de Gist- en Spiritusfabriek aan de Delftsche Courant het volgende mede: Naar aanleiding van de klacht oyer huiduitslag e.d. welke aan de samenstel ling van het huidige brood wordt toege schreven, hebben wij ons tot een aantal medici en leiders van consultatiebureaux gewend. Het eenparig oordeel van alle medische deskundigen luidt: le. dat de voorkomende kleine huidaan doeningen (uitslag, eczeem), niet worden veroorzaakt door het broodgebruik, 2e. dat elk najaar een verhoogd optre den van dergelijke huidaandoeningen valt waar te nemen. Daar deze ten deele van besmettel ij ken aard zijn, worden zij ge makkelijk door het contact met kinderen onderling verspreid. 3e. dat het optreden van deze huidaan doeningen dit jaar niet erger is dan in andere jaren. Bovendien is de samenstelling van het huidige meel zooveel mogelijk gebaseerd op inlandsche grondstoffen. Van schade lijke bestanddeelen is geen sprake. De juiste samenstelling van de bloem is op het oogenblik: 35 pCt. inlandsche tarwe bloem, 30 pCt. buitenlandsche tarwebloem 35 pCt. inlandsche roggebloem. Het graan wordt hooger uitgemalen dan voorheen. Dit heeft ten gevolge, dat de bloem meer zemeldeelen bevat en hierdoor ook rijker is aan vitaminen. Het besluit inzake oorlogsschaden bepaalt „1. Voor bedrijfs- en raden werdt de waarde voor de be schadiging gesteld op den inkoopsprijs. 2. In geval de ten tijde van de be schadiging aangehouden voorraad een grooter omvang had dan die, welke met inachtneming van goed koopmans- gebruik en van de destijds bestaande omstandigheden voor het getroffen be drijf als redelijk kan worden aange merkt, wordt dat meerdere buiten be schouwing gelaten.” Naar de beteekenis van het 2e lid van dit artikel heeft het A.N.P. bij het departement van Financiën ge ïnformeerd. Geantwoord werd, dat het 2e lid slechts bij hooge uitzondering zal worden toegepast. Men weet te bevoegder plaatse zeer wel, dat in het begin van dit jaar de bedrijfs- en handelsvoorraden in vele gevallen hoog waren, mede in verband met de defensiebelangen en met het oog op de voedselvoorziening in oor logstijd. Alleen het feit, dat een voor raad veel grooter is dan normaal, brengt het 2e lid nog niet in toepas sing. Slechts indien de voorraad ook voor de destijds bestaande omstandig heden onredelijk groot is geweest, zoo dat hij duidelijk van speculatieven aard was, zal gebruik worden gemaakt van de in het 2e lid gegeven mogelijk heid om een gedeelte buiten beschou wing te laten.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9