Vergeet het niet! De aanvallen van gisteren 194Ó. Vrijdag 6 December. No. 17744. Waar blijft het vleesch? van 5.28 uur n.m. tot 9.35 uur v.m. Londen opnieuw Dokterstelefoon: VERDUISTEREN De financieele zorgen van Engeland 79*:- 1 glasfabriek bestookt margarine I Bon 17 voor zeep Golven Duitsche vliegtuigen - boven Engeland De Rijkscommissaris der Leerdamsche temidden jeugd No. 394920 No. 116364 De Italiaanschc maarschalk Badoglio afgetreden als chef van den staf Maan: 6 Dec. op 1.58 n.m. 7 Dec. onder 1.40 v.m. (Eerste kwartier 6 Dec. 6.01 n.m.) Voor de gezinswasch voortaan 20 kilogram op één bon Rijkscommissaris-Rijksminister Seyss-Inquart maakt kennis met St. Nicolaas op het door hem voor arme Leerdamsche kinderen georganiseerde Sinterklaasfeest, dat te Leerdam werd gehouden (Stapf) Britsch vliegtuig neergeschoten g g X 8 g Een bezoek aan de „Leerdam” Het afstaan van steunpunten aan Amerika Nieuwe bons voor brood, gebak eieren, suiker, boter en Geruchten als zou de vleeschvoor- raad in ons land onvoldoende zijn, missen eiken grond Een half pond kaas extra tegen Kerstmis HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: puin- ge- de Aan veldtocht Volgens „United Press” heeft de re- geering der Vereenigde Staten gisteren 20 lange afstands-bommenwerpers, die onder den naam „vliegende forten” be kend zijn, voor Engeland vrijgegeven. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland /9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Opruimingswerk in Londen onder militaire dontróle Amerikaansche vliegtuigen voor Engeland Duitschland heeft er, door den invoer van krachtvoeder, voor gezorgd, dat het plan van Engeland, om deze dieren te verhongeren, niet in vervulling is ge gaan, en het zal ook niet in vervulling gaan. Engeland is er niet in kunnen sla gen bedoelden invoer .te verhinderen. De moeilijkheden met de vleeschdistri- butie zijn uitsluitend te wijten aan de gebrekkige aflevering en aanvoer van slachtvee. den voor Principieele dienstweigeraars opgeroepen A A A A A A A A A A A A ft A ft A ft A A ft A ft A ft A ft A A A ft A A A ft A A ft Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Voor suiker bon 30 De met ,.30'’ genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft ge durende het tijfiyak van Zaterdag 7 De cember tot en met Vrijdag 20 December a.s. (dat is dus gedurende een periode van 14 dagen) recht op het koopen van één kilogram suiker. De aandacht wordt er op gevestigd, dat werkgevers, die personeel in den kost hebben, niet bon „30” van dat personeel mogen inhouden. Voor boter of margarine bon 20 De met ,,20” genummerde bon van de boterkaart, zoowel als van de vetkaart geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 7 December tot en met Vrijdag 13 De cember a.s. recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De bons, welke vrachtauto zwaarbeladen kindergeschenken, poppenwagens, sjoelbak- Generaal von Stutterheim aan verwondingen overleden Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H, E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There* siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels 1 50. Iedere, regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct. buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Koning George heeft gisteren South ampton en Portsmouth bezocht. In beide plaatsen vond tijdens zijn bezoek een luchtaanval plaats. Ongegronde vrees Wanneer de vraag naar rundvee in Nederiand. zeer groot is, dan vindt dat zijn oorzaak in het streven van vele veehouders hun aantal stuks vee te vergrooten uit vrees voor de reeds hierboven bedoelde maatregelen. Het D.N.B. meldt uit New York De Engelsche regeering heeft bepaald, dat het opruimingswerk in Londen onder militaire controle wordt gesteld. Ter bespoediging van de werkzaamheden zullen ruim 13.000 man van de pioniers en arbeidsbataillons aan het werk ge zet worden voor het afbreken van be schadigde gebouwen en bruggen en het herstellen van de verkeersverbindingen. Uit een eigen bericht uit Londen van „Svenska Dagbladet” blijkt, dat Engeland zich gedwongen ziet ook de Britten, die uit religieuze overwegingen weigeren dienst te doen, op te roepen. Deze maatregel heeft reeds, volgens het Zweedsche blad, tot moeilijkheden geleid, zoodat de kwestie opnieuw be studeerd zal worden. Rijkscommissaris zich hierna naar het Sint Nicolaasfeest, dat op zijn initiatief voor de kinderen der arbeiders van de glasfabriek werd gehouden. Ruim 250 jongens en meisjes zongen den goeden Smt, die kort na de aankomst van den Rijkscommissaris de feestzaal binnen schreed, het welkom toe en terwijl het eindeloos geroezemoes van blijde kin derstemmen, zoo nu en dan werd on derbroken, door opgewekt gezang, wer den de hier verzamelde Leerdamsche jeugd aardige geschenken overhandigd. Dat de stemming onovertrefbaar was en dat zij nog langen tijd na het vertrek van den hoogen gast voortduurde, be hoeft wel geen betoog. Het was een groot en blij familiefeest van de kin deren der in dit stadje werkende menschen. Stefani meldde heden Op zijn ver zoek is ahn maarschalk Badoglio ontslag verleend als chef van den generalen staf. In zijn plaats is benoemd generaal Ugo Cavallerö. Maarschalk Badoglio heeft zijn groote militaire kwaliteiten bewezen in den wereldoorlog aan het Italiaansch-Oosten- rijksche front Een zijner vermaardste ver richtingen was de verovering van den berg Sabotino. Als sous-chef van den staf droeg hij veel bij tot de voorbereiding en het bevechten van de beslissende overwinning. Na den wereldoorlog is hij onder meer ambassadeur te Rio de Janeiro geweest. Toen hij uit Brazilië terugkeerde, werd hij benoemd tot maarschalk van Italië. In 1927 werd hij chef van den generalen staf. Twee jaar later aanvaardde hij het be wind in Libyë, dat hij geheel wist te ver overen en tot rust te brengen.- In 1935 werd Badoglio benoemd tot hoogen commissaris in Oost-Afrika. Hij leidde den veldtocht die het keizerrijk deed ontstaan en ontving den titel van hertog van Addis Abeba. Na eenigen tijd onderkoning van Abessinië te zijn geweest, hervatte hij zijn werkzaam heden als chef van den staf. Badoglio is 69 jaar. De nieuwe chef van den staf, Ugo Cavallerö, is 60 jaar oud. Hij heeft deel genomen aan den oorlog in Libyë en werd in 1914 secretaris en naaste medewerker van den chef van den staf. Wegens zijn buitengewone verdiensten werd hij in 1918 bevorderd tot brigadegeneraal. Nadat hij twee jaar lang Italië had vertegenwoor digd in het inter-geallieerde militaire comité, verliet hij het leger om zich aan de nijverheid te wijden. In 1925 werd hij in tijdelijken militairen dienst geroepen en benoemd tot ondersecretaris van oor log, welke functie hij tot 1928 bekleedde. Hij heeft bijgedragen tot belangrijke her vormingen in het landleger. In 1926 werd hij senator, het volgende jaar divisie- generaal. In 1928 verleende Mussolini hem den titel van graaf. Toen hij den staats dienst verliet, werd hij president van de Ansoldefabrieken te Genua. In 1937 werd hij benoemd tot chef van den staf der troepen in Oost-Afrika. Koning George in Southampton en Portsmouth Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: De secretarisgeneraal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 7 December a.s. tot en met Dinsdag 31 December a.s. geeft de met ,,17” genum merde bon van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorradig 125 gram zeep vlokken of 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 20Ö gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker gedeelten» van boven staande hoeveelheden zeep naar keuze te zamen op een bon koopen. Zoo zal dus b.v. op een bon 60 gram huishoudzeep met 100 gram zachte zeep verkregen kun nen worden. Met betrekking tot de wasscherijen Is een wijziging in de distributie van zeep gebracht. Wasscherijen zijn verplicht voor de behandeling van de gezins wasch gedurende bovengenoemd tijd vak de met „17” genummerde bon in ontvangst te nemen van hun clientèle voor het koopen van zeepproducten, evenwel niet één bon per acht kilo gram maar per twintig kilogram droog waschgoed. De wasch van kantoren, voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken be treft, kan ter behandeling worden ge geven, zonder dat daarbij bons behoeven te worden afgegeven. Hotels, restaurants, e.d. zullen in vervolge uitsluitend toewijzingen zeep, ten behoeve van het reinigen van beddelakens en kussensloopen ontvangen. De aandacht van de wasscherijen wordt gevestigd op een officieele publicatie, waarin enkele voor haar van belang zijn de bijzonderheden zijn vermeld. op 13 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig gedurende de week van 14 tot en met 20 December a.s. De met „20” genummerde bons geven dus geen recht op het koopen van vet. Aanwijzing van bons Met nadruk wordt er op gewezen, dat het In het voornemen ligt, eenige bon- nummers van de arood-, vleesch-, boter en vetkaart niet aan te wijzen. Sommige bonnummers zullen dus niet geldig wor den verklaard voor het aanschaffen van de onderscheiden levensmiddelen. De tot nu toe gevolgde practijken in den veehandel en de vaststelling van den prijs hebben er niet toe bijgedra gen, de bereidheid van de boeren om te leveren te bevorderen. Het is in het algemeen niet juist, de oorzaak voor het onvoldoende aanbod daarin te zoe ken, dat naast de veehouderijcentrale een reeks handelaren als bijzondere vertrouwensmannen kleine hoeveel heden vee rechtstreeks hebben opge kocht tegen van overheidswege goed gekeurde prijzen. gevolgen van zijn in den Frankrijk bekomen zware verwondingen is op 2 December overleden generaal majoor Wolff von Stutterheim. Met hem verliest het luchtwapen een officier, die in den wereldoorlog voor zijn in het oog val lende dapperheid onderscheiden werd met de hoogste Pruisische orde „Pour le mérite” en in dezen oorlog met het ridderkruis. Hij was commodore van een gevechts-eskader. Londen en een havenstad aan de Engelsche Zuidkust alsmede eenige an dere belangrijke militaire doelen in Zuid-Engeland zijn, naar het D.N.B. verneemt, gisteren in de vroege en late avonduren door Duitsche vliegtuigen, die in verscheidene golven aanvielen, met bommen van allerlei kaliber be stookt. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. Gisterochtend heeft een Engelsch torpedovliegtuig getracht een Duitsch bewakingsvaartuig op de Noordzee aan te vallen. Ondanks het slechte zicht en den sterken zeegang gelukte het den bewaker het vijandelijke toestel neer te schieten, voordat het tot den voor genomen torpedo-aanval was gekomen. teur, den heer H. A. P. Pynacker, d.n adjunct-directeur, den heer N. G. Hou gebrugge en den burgemeester van Leerdam, den heer A. Hanemaayer. De heer Pynacker heette den Rijks commissaris in een toespraak hartelijk welkom en gaf daarna een uitvoerige uiteenzetting van de inrichting der fabriek, haar werkwijze en fabricage maatregelen, circa 1200 I g 5/ g 55 g V 55 V V g g V g g s 8 7 g <«««««««««««««««««««<«««««««U De eisch van den Britschen Lagerhuis afgevaardigde Stokes, die van de regee ring de verzekering verlangde, dat geen nieuwe steunpunten aan de Vereenigde Staten zullen worden verpacht en dat geen verdrag over de vereeniging van Groot-Brittannië met de Vereenigde Sta ten zal worden gesloten, zonder dat het Lagerhuis in de gelegenheid is gesteld, zijp standpunt ten aanzien hiervan te be palen, vindt de diplomatieke medewerker van de „Börsenztg.” Karl Megerle, even belangwekkend als opmerkelijk. Het is typeerend, verklaart de Duitsche publi cist, dat een Engelsch afgevaardigde zulke vragen moet stellen en zulke garanties verlangen. Hij heeft daarmede zonder twijfel uitgesproken hetgeen iederen En- gelschman, die de catestrophe-politiek van Chamberlain en Churchill volgt, diep moet schokken. Want zoowel het plan betref fende een unie, dat de Britsche regee- fing aan den vooravond van de ineen storting van Frankrijk aan dit land voor legde, alsook het afstaan van steunpun ten in West-Indië voor den tijd van 99 jaren en de verplichting de Britsche vloot eventueel naar Amerika te brengen zijn daden geweest van vertwijfeling en rade loosheid, die toonen, dat het Britsche we reldrijk in zijn 'fundamenten is geschokt. Zij waren door bitteren nood gedicteerd. Zij stellen het prijsgeven van de Brit sche souvereiniteit voorop. Wanneer nu echter de Britsche vertwij feling zoo zou toenemen, dat zelfs een plan voor een unie met de Vereenigde Sta ten zou worden overwogen, dan zou dit niet een samensmelting zijn, doch een ondergeschikt maken van Engeland aan de Noordamerikaansche wereldmacht. Het zou het einde zijn van een zelfstandig Engelsch wereldrijk en een blijk geven van het besef, dat de oorlog voor Enge land verloren is. De vraag van den arbeiders-afgevaar- digde is de eerste, die in het openbaar deze levenskwesties aansnijdt. Uit diepen na- tionalen nood is deze vraag opgeworpen. Het is de vraag naar het verder bestaan van de Britsche wereldmachtspositie, naar de zinneloosheid van dezen Engel- schen oorlog, naar de verantwoordelijke van het Britsche wereldrijk- Nadat de directeur-generaal voor de voedselvoorziening bekend heeft ge maakt, hoe hoog de aflevering door de verschillende bedrijven in de toe komst moet zijn, kan worden ver wacht, dat door den handel het voor de voedselvoorziening vereischte slachtvee op de markt zal worden gebracht en nog in den loop van December na gevolgde reorganisatie de volledige weekrantsoenen weer zullen kunnen worden uitgegeven. Met het oog op het a.s. Kerstfeest zal de bevolking één maal een bijzondere toewijzing van kaas ter grootte van een half pond ontvangen. Van bevoegde Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat de Engelsche propa ganda, in ’t bijzonder die door middel van de radio, zich dadelijk ook op deze vleeschdistributie-kwestie geworpen, heeft. Van die zijde heeft men ook al beweerd, dat sedert Juni de hoender- stapel wegens gebrek aan graan tot 1/5 gereduceerd moest worden, van 28 mil- lioen stuks tot 6 millioen. Deze cijfers waren echter onjuist In de eerste plaats waren in Juni in Nederland 20.874.050 kippen aanwezig. Dit aantal moest, om dat Engeland zijn blokkade tot ons land uitbreidde, tot 8 millioen stuks worden vermipderd. Verder is van Engelsche zijde be weerd, dat hier alle varkens en ’A van de melkkoeien zouden zijn af geslacht, hetgeen evenmin in overeenstemming met de feiten is, want er zijn nog 1.500.000 varkens in Holland en er is geen melkvee geslacht. Geen overmatige export naar Duitschland De bewering, dat van de afgelever de hoeveelheden vee het grootste deel voor export naar Duitschland bestemd wordt, is in geen enkel opzicht juist. Gedurende vijf maanden werden door de bevoegde instanties voor paarden- en vee-aankoop tezamen rond 15.000 stuks rundvee, dus 6 pCt. van den Nederlandschen veestapel, op de vrije markt gekocht, in hoofdzaak (13.000 stuks) dragende dieren. Varkens werden tot nu toe, uitge zonderd een enkel fokzwijn, in het ge heel niet geëxporteerd. Integendeel, er werd door Duitschland varkensvoer vrijgemaakt om het aanhouden en mes ten van de aanwezige hoeveelheid var kens mogelijk te maken. De aankoopcommissies hebben op dracht (het uitvoeren daarvan wordt voortdurend gecontroleerd) te blijven binnen de prijsgrenzen, welke noodza kelijk geacht worden voor de instand houding van de teelt. De Leeidamsche jeugd vierde gister middag feesthet Sint Nicolaasfeest. Een blijde, onbevangen kinderschaar bevolkte de feestzaal van dit zoo vrien delijke stadje. De goede Sint had de Leerdamsche jeugd verrast door in hoogst eigen persoon op dit ter eere van zijn verjaardag aangericht festijn aanwezig te zijn. Twee roetzwarte knechten had de zoo populaire kin dervriend meegenomen en de Leerdam sche jeugd 'zong en was blij, zooals ze alleen op dezen dag zingen en blij kan zijn. Temidden dezer opgewekte schare bevond zich nog een tweede kindervriend Rijkscommissaris, Rijks- minister Seyss-Inquart. Aan hem was dit kinderfeest te danker, op zfjn ini tiatief was deze voor de leerdamsche jeugd zoo blijde middag gehouden en door zijn zorgen was in den voormid dag een groote vrachtauto Leerdam binnengereden, zwaarbeladen met prachtige kindergeschenken, zooals kruiwagens, jes enz. Voordat de Rijkscommissaris zich naar het kinderfeest begaf, bracht hij een bezoek aan de N V. Nederlandsche glasfabriek „Leerdam”. In het ontspan- ningsgebouw van dit tot ver buiten onze landsgrenzen bekende bedrijf, werd de hooge gast verwelkomd door den president-commissar is, mr. H. L. Woltersom en verder door den direc- alsmede van de sociale welke in het belang der arbeiders en arbeidsters, die hier wer ken, in den loop der jaren zijn nomen. In zijn antwoord dankte de Rijks commissaris voor de vriendelijke ont vangst. Voorts stelde hij in het licht, dat zijn bezoek in deze glasfabriek de belangstelling toont, welke hij voor de indüstrie-bedrijven in Nederland heeft. Wanneer een tijd komt, dat het mogelijk zal zijn plannen op langen termijn te maken, dan zal ook de Nederlandsche industrie haar beteeke- nis en haar plaats in de nieuwe orde kunnen handhaven. De Rijkscommissaris, in wiens gezel schap zich o.m. bevond Reichsamtleiter dr. Hellwig, bezocht vervolgens de arbeiderswijken van Leerdam en reed daarna naar het fabrieksgebouw. Achtereenvolgens bezichtigde het ge zelschap de glasblazerij, de z.g. af- springkamer, en de glasslijperij en het glasetsen, glasschilderen en het zand- blazen, alsmede de toonkamers. Uitvoe rig liet de Rijkscommissaris zich over dit zeer interessante bedrijf voorlich ten en hij had de gelegenheid zich ook hier op de hoogte te stellen van de sociale en materieele omstandigheden, waaronder de arbeidende mensch zijn werk moet verrichten. Zooals reeds opgemerkt begaf In het „Hamb. Fremdenbl.” schrijft dr. Halfeld, over de financieele zorgen van Engeland, nu volgens een officieel com muniqué van den Amerikaanschen secre taris van financiën, Morgenthau, ook de onderstaatssecretaris van het Britsche de partement van financiën, sir Frederick Philips, in New York is aangekomen. Ook deze heeft, zoo schrijft Halfeld, precies als de Britsche ambassadeur, lord Lothian, twee weken geleden deed, bij gelegenheid van zijn aankomst, een ver- sche dosis Britsche propaganda in de openbare meening van de Vereenigde Staten gespoten, maar anders dan zijn voorganger, achtte hij het beter te spre ken van de solidariteit der Engelsche fi nancieele situatie en over de dagelijksche oorlogsuitgaven van Groot-Brittannië ten bedrage van 45 millioen dollar als bewijs voor den omvang der financieele hulpbron nen van het om zijn leven worstelende eiland. Halfeld wijst daarbij op het onderscheid tusschen de donkere prognoses van Lo thian en het, klaarblijkelijk met een spe ciaal doel ten toopgespreide optimisme van Philips. Opvallend is daarbij ook, dat de Engelsche diplomaten en ambtenaren, die met een hoogst vertrouwelijke missie naar de Vereenigde Staten komen, zich niet wenden tot de bevoegde mannen in Washington, maar tot hét uitgebreidste publiek. Hieruit trekt Halfeld de conclu sie, dat men in Londen het volkomen fa len van den opzet van den eersten aanval op den goudbuidel van den Amerikaan- schen belastingbetaler heeft ingezien en den slechten indruk zou willen wegnemen- Aan den anderen kant echter, is de fi nanciering van den Britschen aanvalsoor log de eenige uitweg om daarmede de in eenstorting van Engeland een tijdlang uit te stellen. De Engelsche strijd om den Amerikaanschen dollar wordt voortgezet. Thans echter op den grondslag, dat Enge land nog niet aan het einde is van zijn financieel vermogen en daarom aanspraak mag maken op het vertrouwen van den Amerikaanschen belastingbetaler. In dit verband herinnert dr. Halfeld aan de beide standpunten, die ,aan gene zijde van den Oceaan worden ingenomen, n.l. aan den eeneri kant, dat Engeland nog over voldoende saldi beschikt in Canada en Zuid-Amerika, dié maar eerst moeten worden geliquideerd, en aan den anderen kant, dat er nog onvereffende Engelsche schulden uit den wereldoorlog bestaan. Wij hebben er nooit aan getwijfeld, zoo eindigt Halfeld, dat het Lothians bedoeling was te overdrijven, aangezien de Engel sche financieele bronnen zeker nog niet zijn uitgeput. Uit zijn woorden sprak de geest van de rijke leidende lagen van En geland, die thans terugdeinzen voor de onafzienbare gevolgen van hun politieke zonden en die door de mobilisatie van den Amerikaanschen rijkdom het ergste zou den willen voorkomen, wat hun kapitalis-I tisch-imperialistische denkwijze maar ver- mag te vreezen, n.l. dat Engeland geheel alleen met zijn vollen rijkdom moet in staan voor de onvermijdelijke gevolgen van zijn aanvalsoorlog tegen het groot- Duitsche Rijk. Van bevoegde zijde wordt ons ge meld Bij de vleeschvoorziening in Neder land zijn voorbijgaande moeilijkheden gerezen, welke voor niet ter zake kundigen aanleiding zijn geweest, de meest verschillende onjuiste bewerin gen te uiten voor wat de oorzaak betreft. Voorop moet worden vastgesteld, dat de vleeschproductie in Nederland voor langen tijd toereikend zal zijn om de voorziening der bevolking van de toegezegde rantsoenen te kunnen verzekeren. Het zal zelfs mogelijk zijn, een hoeveelheid vee aan te hou den. welke niet in overeenstemming is met den voederbasis. Economisch bezien, zou het juister zijn als nut- telooze vreters (zeer oude en andere voor de melkproductie weinig ge schikte dieren) in ruimere mate voor de vleeschvoorziening ter beschik king gesteld zouden worden. De vrees van de Nederlandsche vee houders, dat een ingrijpen met betrek king tot den veestapel in het voor nemen ligt, dat den productiegrondslag hunner bedrijven ernstig zou aantasten, is ongegrond Het resultaat van het vrijgeven van het fokken yanovrouwe-’ lijke kalveren zal, wat he¥ Antal be treft, rijkelijk opwegen te* m het af geven van andere dieren. Voor brood of gebak bons 18 De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij. maakt bekend Elk der met ,,18'’ genummerde bons van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 9 December tot en met Zondag 15 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met ,,18” genummerde broodbons recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoem de bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal gram men beschuit 75 gram biscuits en wa fels 90 gram speculaas 140 gram an dere koekjes 200 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (bijv, amandelbroodjes) 400 gramge vuld groot korstgebak fbijv. boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 15 December nog niet gebruikte bons .blijven voorts nog geldig gedurende de week van 16 tot en met 22 December a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet, mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voor een ei bon 23 Gedurende het tijdvak van Maandag 9 December tot en met Zondag 15 Decem ber a.s. geeft de met ,,23” genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van één ei. De bons, welke op 15 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 22 December a.s., met dien ver stande, dat ook zij gedurende de week van 16 tot en met 22 December a.s. niet gebruikt mogen worden in hotels, restau rants, e.d. den toestand in Southampton melden de Amerikaansche correspondenten, dat de brandweer onvermoeid bezig is stroomen water op de brandende hoopen te storten. Het D.N.B. seint uit New York Over de aanvallen, welke het Duitsche luchtwapen gisteren op Engeland heeft ondernomen, meldt de „Associated Press” uit Londen, dat de Duitsche vliegers na hun aanvallen overdag, bij hot vallen van de duisternis opnieuw en in versterkten vorm kwamen opzet ten. Een stad in Zuid-Engeland werd met brand- en brisantbommen over- stelpt Een niet nader aangeduid open- i baar gebouw is zwaar getroffen. Ook zijn bommen gevallen op een stad in East-Anglia. In Londen zelf heeft men verscheidene zware ontploffingen ge- hcord. Ondanks het slechte weer was de bevolking reeds in de eerste, avond uren weer genoodzaakt de schuilkel ders op te zoeken. Ook uit andere be richten blijkt, dat geheele golven van Duitsche vliegtuigen gisteravond boven de Engelsche Zuid- en Oostkust ge- vLgen en verscheidene steden zwaar gebombardeerd hebben. In Londen, zoo een bericht van „International ews Service”, is een reeks ontploffin gen voorgekomen. De Duitsche batte- rijen aan het Kanaal hebben gister- a°nd het gebied van Dover tot een “lePte van ruim 35 k.m. beschoten. eerste luchtalarm in Londen werd gemaakt om 6.30 uur mm. Over doodgravers de tegen

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1