HOTEL CHATEAU BLEU PAARDEN- AUTOBUS Debat het Engelsche Lagerhuis 200 200 KUNST EN LETTEREN BINNENLAND van Reeuwijk’s JAN KUBELIK t in Het incident met de e De oorlog ter zee Britsche hulpkruiser zwaar beschadigd Ie bl. Thailand MAURITSHUISCONCERTEN VEREENIGDE STATEN FRANKRIJK BELÜIE ENGELAND DUITSCHLAND ARTI ET INDUSTRIAE AZIË. Extra rantsoenen levensmiddelen Vijf Britsche mijnenvegers verloren Huiskamers Jan Kubelik f Slaapkamers NIEUWE BINNENWEG 30 ROTTERDAM j Zitkamers Roosevelt’s reis Philips bij Morgenthau Gevecht aan de grens van en Indo-China Zeegevecht in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan Rheumatische pijnen zullen U dat bevestigen, want die weten bij ondervinding hoe weldadig een bloed-zuive- rende Kruschen kuur werkt op het heele gestel. KRUSCHEN Bij apoth en drog 147, 0.7b. 0.41 p. £1 inch O.B. „Het Sprookje i/h Haagsche Bosch” IS AANGESLOTEN Internationaal comité voor vluchtelingen Voorstel tot bijeenroepen van een vredesconferentie verworpen Engeland en het bombardement van Marseille Engeland schond Brazilië’s neutraliteit Weer twee vrachtvaarders getorpedeerd - HAAGSCHE COURANT Vrijdag De dood van Chiappe 6 Dec. 1940 Een ernstige beschuldiging pag. 2-- Schepen in den storm RECLAMES. minstens nen dient de dat gij vrees. te De beroemde vioolvirtuoos overleden. Butler over „RIGOLETTO” alle vorstenhoven in Europa. vraagstukken Betere genre Franco Levering (Foto-archief) Betere genre r Betere genre heeft «ge net AMERIKAANSCHE JAGERS NAAR DE PHILIPPIJNEN Het zeventiende jachteskader van de Vereenigde Staten is te Manilla aange komen. Het bestaat uit 25 officieren en 350 manschappen met de bijbehoorende vliegtuigen. De luchtstrijdkrachten op de Philippijnen waren eind November reeds voor de eerste maal door een nieuw jachteskader versterkt. In de kunstzalen Kleykamp In de drie groote zalen van Kleykamp wordt een uitgebreide tentoonstelling ge- WILLEM ANDRIESSEN Op zijn eenige piano.matinée. dit sei zoen Zondagmiddag a.s in Diligentia. zal onze groote Nederlandsche pianist Willem Andriessen een Beethoven-programma ten gehoore brengen, o.a. de Sonate appas- VERSPREIDE BERICHTEN Bij de afbraak van de gebouwen op het terrein der wereldtentoonstelling te New York, is het dak van een paviljoen ingestort. Tientallen arbeiders werden onder het puin bedolveris Drie werklieden vonden daarbij den dood en verscheidenen .werden zwaar gewond. De tentoonstelling was, zooals bekend, eind October na een duur van 2 jaren gesloten. VERSCHERPTE UITVOERBEPALINGEN TEGEN JAPAN De Japansche pers maakt melding van uit New York binnenkomende berichten, volgens welke na 10 December nieuwe uitvoerbeperkingen voor werktuigmachi nes uit de Vereenigde Staten van kracht worden en noemt dit een „nieuwe ver scherping van de blokkade der Vereenig de Staten tegen Japan”. OPSTANDIGE BEWEGING IN ANNAM Naar Domei uit Hanoi meldt, zouden in Annam (Fransch Indo-China) door op standige elementen Fransche politie- bureaux en bezittingen van Fransche on derdanen in brand zijn gestoken. Ook zou den de opstandelingen vele Fransche politiemannen en burgers gevangen heb ben gezet. Een tegenactie van Fransche politie en militairen is aan den gang, maar heeft nog niet geleid tot onderdrukking van den opstand. President Roosevelt is gisteren aan boord van den kruiser „Tuscaloosa” te Kingston (Jamaica) aangekomen. Als eerste militaire steunpunt heeft de pre sident tijdens zijn reis door de Caraibi- sche belangengebieden der Vereenigde Staten de belangrijke vlootbasis Guan tanamo (Cuba) bezocht. De nachtelijke luchtaanvallen De lord-zegelbewaarder Attlee heeft verder in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering alles doet om met succes aan de Duitsche nachtelijke aan vallen het hoofd te bieden. Het probleem, waar het om gaat, is echter zoo ingewik keld. dat men in deze kwestie geen snelle vorderingen verwachten kan. Er zijn ech ter, zoo zeide Attlee, in de verdediging tegen nachtelijke aanvallen reeds vorde ringen gemaakt, ook wanneer deze niet zoo duidelijk in het oog springen. De lord-zegelbewaarder waarschuwde echter de bevolking tegen al te groot optimisme. Optimistisch geschreeuw, verklaarde hij, is voor een eigenlijk succes behaald is, volkomen nutteloos. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht deelde heden mede In het Zuidelijk deel van den Atlan- tischen Oceaan is een zeegevecht ge leverd tusschen een Duitschen en een Britschen hulpkruiser, in het verloop waarvan het Britsche oorlogsschip zware beschadigingen opliep. De minister van financiën, Morgen thau, zal heden den Britschen onder staatssecretaris van financiën, Philips, die in verband met financieele kwesties in de Vereenigde Staten vertoeft, voor een bespreking ontvangen. Op de pers conferentie verklaarde Morgenthau, dat de Britsche regeering naar zijn mee- ning een goed risico voor leeningen vormt. Het Thailandsche opperbevel heeft, vol gens Domei, officieel medegedeeld, dat op 2 December den geheelen dag tusschen twee bewapende Fransch Indo-Chineesche schepen, die aan den oever van de Me kong bij Nongkhay verschenen, en het Thailandsche afweergeschut een gevecht geleverd is. Tegen den avond trokken de schepen zich terug, om den volgenden dag opnieuw te verschijnen, waarop bei de schepen wederom werden beschoten. Volgens het Thailandsche communiqué zouden er onder de bemanning van de schepen talrijke slachtoffers gevallen zijn. AMERIKAANSCHE DIPLOMAAT NAAR VICHY De Amerikaansche diplomaat Robert Murphy heeft van Barcelona uit zijn reis naar Vichy voortgezet. Murphy is Roose velt’s bijzondere gevolmachtigde voor Vichy en zal maarschalk Pétain inlichten omtrent de houding der Vereenigde Sta ten tegenover de Fransche regeering. Maarschalk Pétain is gisteren van zijn reis naar Marseille te Toulon terugge keerd. VIENOT STAAT TERECHT Voor de militaire rechtbank te Cler mont-Ferrand stond vandaag terecht Pierre Vienot, oud-onderstaatssecretaris in het kabinet-BIum. Evenals zijn collega Jean Zay, die onlangs tot deportatie ver oordeeld is, wordt Vienot beschuldigd van desertie. Hij was nog niet gedemobili seerd, toen hij met Mandei en Daladier aan boord van de „Massiglia” ging om naar Noord-Afrika te vluchten. ca^o*.ó>iij N RICHT H DE GEARRESTEERDE FASCISTEN De onderstaatssecretaris van het mi nisterie van binnenlandsche zaken heeft volgens berichten uit Londen gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat des tijds 700 leden van de Britsche fascisti sche partij gearresteerd werden. Ook thans bevinden zij zich nog in hechtenis. Hij deelde voorts mede, dat 300 personen zich reeds meer dan 3 maanden in een Engelsche gevangenis bevinden onder ver denking de verdedigingswetten overtre den te hebben. Men heeft tot dusverre geen tijd gehad om een officieele proce dure tegen deze 300 personen aanhangig te maken Minister Knox naar het Panamakanaal De minister van marine, Knox, Lc zich per vliegtuig naar Christobal bej ven, om de verdedigingswerken aan 1 Panamakanaal te inspecteeren. AMERIKAANSCHE LEENING AAN ARGENTINIË In de persconferentie heeft minister Huil een verklaring gegeven voor de leening van 50 millioen dollar welke de Vereenigde Staten aan Argentinië ver- leenen. Het betreft hier een maatregel, zoo zeide hij, ter versterking van de onder linge economische bewapening van de Amerikaansche landen. Het is in het be lang van de Vereenigde Staten om de valuta’s van de Zuidamerikaansche staten te steunen. Op de vraag, of eenzelfde stap over wogen wordt ten gunste van Engeland, antwoordde Huil ontkennend. Het Argentijnsche ministerie van finan ciën heeft het bericht uit Washington be vestigd, dat de Vereenigde Staten 2 leenin gen van elk 50 millioen dollar verleenen tot steun aan de Argentijnsche valuta en ter bevordering van het goederenverkeer tusschen Argentinië en de Vereenigde Staten. CALIFORNISCHE GRIEP BREIDT ZICH UIT De griep-epidemie heeft zich uitgebreid tot de nabijgelegen staten Arizona, Ore gon, Washington en Idaho. Bijzonder he vig heerscht de griep te Los Angeles en omgeving. Alleen daar ter plaatse zijn reeds vijftigduizend menschen ziek. N.V.V. bereikt verbeteringen in de werkverschaffing. De persdienst van het N.V.V. deelt mee: Eenigen tijd geleden hebben zich in de werkverschaffingen in de omgeving van Amersfoort, meer in het bijzonder bij Leusden en Hooglanderveen moeilijkheden voorgedaan mede als gevolg van enkele, overigens te rechtvaardigen grieven van de tewerkgestelde arbeiders. Het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen is daarbij bemiddelend opgetreden en heeft, in samenwerking met de Rijksinspectie en met de Nederlandsche Heidemaatschappij, de moeilijkheden in zooverre weten op te lossen, dat de normale gang van het werk kon doorgaan. Verscheidene grieven konden geheel of grootendeels worden weggenomen. Zoo zullen in driehonderd schuilkeeten kachel tjes worden geplaatst .hetgeen gedeeltelijk reeds is geschied. De arbeiders hebben dus bij regenachtig weer de beschikking over een warme en droge schuilgelegen- heid. Bovendien is een aantal verplegings- keetjes ingericht. Eenige brancards zijn aangekomen terwijl het aantal aanwezige verbandtrommels sterk is uitgebreid. In de reisgelegenheid is een aanmerke lijke verbetering gebracht. De vertrektij den zijn 's morgens gemiddeld een half uur a drie kwartier later gesteld, terwijl het uur van terugkomst in de plaats van inwoning een half uur a een uur is ver vroegd. Het is begrijpelijk, dat de stipte opvol ging van de tijden van vertrek en aan komst, door de oorlogsomstandigheden, een enkele maal iets te wenschen overlaat. Mocht soms een belangrijke vertraging op treden, dan zal, volgens de thans bereikte resultaten, aan de arbeiders een geldelijke vergoeding worden uitgekeerd. Commissie van advies inzake het ver. vallenverklaren van garanties in ver band met de uitvoering van de Distributiewet 1939 De secretaris-generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft ingesteld een commissie, welke hem van advies dient inzake het verval- lenverklaren van garanties, gesteld in ver. band met de uitvoering van de Distribu tiewet 1939. Tot voorzitter en leden dezer commissie zijn benoemd: dr. D. L. Uyttenboogaart te Heemstede, lid tevens voorzitterW. Graadt van Roggen te de Bilt, lid tevens plaatsvervangend voorzitter; Chr. Rueb J.Gzn. te WTassenaar, lid; mr. J. B. W. P. Kickert te ’s.Gravenhage, plaatsvervan. gend lid, tevens secretaris. Te Praag is gistermiddag op zestig- jarigen leeftijd overleden de wereldbe roemde vioolvirtuoos Jan Kubelik. Jan Kubelik, Tsjech van geboorte, af komstig uit een tuiniersgezin in den om trek van Praag, heeft als een Paganini van onzen tijd, wereldsuccessen behaald op zijn viool, hij bezat twee oude instru menten, die elk een vermogen waard wa ren. Op 8-jarigen leeftijd debuteerde hij als wonderkind te Praag Hij maakte groote tournée’s, ook door Amerika waar hij kapitalen verdiende. Hij huwde in 1903 met de Hongaarsche gravin Czaky-Szell en liet zich te Boedapest als Hongaar natu- raliseeren. Hij bezat décoraties van vrijwel houden van werken door leden van Arti et Industriae. Een expositie, die honderd- en-dertien schilderijen en plastieken om vat, plus twee-en-dertig door W. Boer- have Beekman alhier vervaardigde ge bruiksvoorwerpen. Waarlijk geen kleiryg- heid. En na de bezichtiging van dit „mu seum” vraagt men zich wel even af of het niet beter geweest zou zijn als men zich wat meer beperkt had in den omvang en of dit de schilderijen van kwaliteit niet ten goede gekomen zou zijn, waar zij thans in de kwantiteit verdwijnen. Want waar lijk niet al het werk op deze tentoonstel ling is belangrijk. De deelnemers zijn: Henk Baaren, A. Cozijnsen, Ton Cozijnsen, Paul van Eeden, E. Havinga, Wim jaars veld, Will Kalshoven, Nicoline Middelbeek. George Notenboom. Herman van Remmen, J D. Ros Johan Schmidt, Louis Schrikkel, Ferdinand Slebe, H. J. v. d. Stal, Ab Toetenel, Jeanette Tromp, Tula di Vista, Jo Weyers, Karei Wiggers en Edmond Wingen, verreweg het meerendeel uit onze stad, kunstenaars, die'wij van andere ex posities kennen en wier werk dan dik wijls sterker was dan de arbeid, die hen hier vertegenwoordigt. Van Eeden is de eenige. die op deze tentoonstelling bewijst, dat hij met enorme schreden is vooruit gegaan. Zijn „Dorpsstraat te Monster” is knap van compositie, zijn kleur heeft be- teekenis gekregen, zijn techniek won aan vastheid en kunnen. Slebe trekt de aan dacht met een indrukwekkend doek „Jas mijn”. Karei Wiggers en Edmond Wingen hebben wij pas kort geleden genoemd als kunstenaars van talent. Van Schrikkel zijn twee mooie werken aanwezig: „Koperen ketel” en „Stadsrand”. De Arnhemmer E. Havinga droeg voorname, justige stil levens bij met een grijs, gobelinachtig fond. De kunstnijverheid van Boerhave Beekman is knap métier, een vakman die het ambacht verstaat en de schoonheid eerlijk dient. wereldberoemd» dagefijksche oosH Knrechen Zout, zoo klein al* ze is, doet wonderen. Lijders aan de hardnekkigste Vormen van HISTORISCH KASTEEL AFGEBRAND Gisternacht is het historisch kasteel te Oostkamp bij Brugge door brand ver nield. Ondanks de energieke pogingen van de brandweer kon het gebouw niet gered worden Kostbare oude schilde rijen, tapijten, gobelins en andere kunst voorwerpen werden een prooi der vlam men. De materieele schade bedraagt ver scheidene millioenen franc. De oorzaak van den braud is nog on bekend Het kasteel behoorde tot een van de meest bezienswaardige gebouwen van Vlaanderen. op de DEN HAAG—WASSENAAR v. V. Naar „Nya Dagligt Allehan^a” meldt, is de bekende Zweedsche geleerde en ont dekkingsreiziger dr. Sven Hedin aange zocht om de leiding op zich te nemen van een nieuw internationaal comité, dat de vluchtelingen van den tegenwoordigen oorlog zal helpen. Naar het Zweedsche blad verklaart heeft men in Genève het plan opgevat tot instelling van een der gelijke commissie. Dr. Sven Hedin heeft bevestigd, dat men zich tot hem gewend heeft om de leiding daarvan op zich nemen Verklaring van het Verre Oosten In het Lagerhuis zijn ook de Britsch Amerikaansche besprekingen over de situatie in de Stille Zuidzee te berde ge bracht. Het Labourlid Price wilde weten, of Londen officieele inlichtingen heeft over de verplaatsing van Japansche troe pen van centraal-China naar Indo-China en of met het oog op dit Japansche op treden besprekingen gevoerd zijn met de Vereenigde Staten over de verdedigings maatregelen in dit deel van de wereld. Butler bevestigde, dat het departement van buitenlandsche zaken inlichtingen over genoemde Japansche troepenver plaatsingen heeft. Hij deelde ook mede, dat de Engelsche regeering met Wa shington contact houdt over vraagstukken van gemeenschappelijk belang in het Verre Oosten. Toen hierop aan Butler werd gevraagd, of dit ook sloeg op vlootkwesties en der gelijke vraagstukken van de gemeenschap pelijke verdediging, antwoordde hij „U kunt zich er verzekerd van houden, dat deze belangrijke overwegingen onze aan dacht hebben Hij weigerde evenwel bij zonderheden mede te deelen over de Engelsch—Amerikaansche onderhmdelin- gen over vraagstukken van de Stille Zuidzee. In het Engelsche Lagerhuis hebben volgens den Britschen berichtendienst drie onafhankelijke arbeiders-afge- vaardigden gisteren een voorstel tot het bijeenroepen van een vredescon ferentie ingedtend en gemotiveerd. DR. DIETRICH TE PARIJS De Duitsche rijksperschef, dr. Dietrich, heeft Woensdag en gisteren te Parijs de Duitsche oorlogscorrespondenten en jour nalisten bezócht om zich over hun werk zaamheden op de hoogte te laten brengen en hun de richtlijnen voor hun verdere journalistieke activiteit aan te geven. Dr. Dietrich sprak bij deze gelegenheid ook de leidende vertegenwoordigers van de Fransche pers. De Britsche regeering heeft naar het A.N.P. meldt, overeenkomstig haar ge bruikelijke tactiek nog steeds niet toege geven, dat vliegtuigen van de R.A.F. on langs Marseille gebombardeerd hebben. De Engelsche nieuwsdienst heeft evenwel Woensdag een bericht uit welingelichte Londensche kringen gepubliceerd, waarin in de eerste plaats het bericht omtrent overhandiging van een Britsche antwoord nota op het protest van Vichy door be middeling van den ambassadeur te Ma drid rechtgezet wordtEr is nog geen Britsch antwoord gegeven, zoo heet het dan in genoemd bericht. Men heeft even wel Vichy laten weten, dat de kwestie van een bombardement van Marseille door de R.A.F. nog voorwerp van onderzoek uitmaakt. „Voor het geval echter” zoo vervolgt het voorloopige Engelsche ant woord,, mocht blijken, dat ons luchtwapen daarvoor verantwoordelijk is, zullen de noodige maatregelen worden genomen”. DE DUITSCH-ROEMEENSCHE OVEREENKOMST Als basis van de nieuwe, veelomvatten de overeenkomst tusschen Duitschland en Roemenië, waarvan de bijzonderheden reeds door het D.N.B. zijn uitgegeven, noemt men in Berlijnsche politieke krin gen de gemeenschappelijke behoefte van beide landen aan een grootsche beveili ging hunner producties, die de gevaren van iedere crisis in den afzet voor de toekomst moet uitschakelen. Dit is een bijdrage, zoo zegt men ver der, die in de eerste plaats toont hoe in tensief de betrekkingen tusschen Duitsch- „De Duitsche regeering slaat den toe stand nauwkeurig gade”. Met deze woor den kenmerkt men in Berlijnsche politieke kringen de Duitsche houding ten aanzien van het opbrengen van het Braziliaansche schip „Itape” door een Engelschen hulp kruiser in de Braziliaansche kustwateren, waarbij 22 Duitsche passagiers ondanks het protest van den gezagvoerder van boord werden gehaald. „Wat heeft een Engelsch kruisereskader te opereeren aan de Braziliaansche kust tegen Braziliaansche schepen zoo vraagt men zich te bevoegder plaatse in Berlijn af. Men verklaart, dat uit deze opmer kelijke Engelsche daad een reeks hoogst belangrijke kwesties voortvloeien, al zijn die voor Duitschland vooreerst slechts van theoretisch belang. In regeeringskringen te Berlijn be schouwt men het geval hoofdzakelijk als een geschil tusschen Brazilië en Engeland, terwijl nota genomen wordt van de oin- nenkomende berichten, volgens welKe groote opwinding bestaat bij de Brazili aansche openbare meening over het Engelsche optreden. Al kan men vooreerst ook niet zeggen hoe de Duitsche regeering op dit voorval zal reageeren, toch wijst men er hier m het bijzonder op. dat Duitschland er steeds den nadruk op legt zich te houden aan de regels der neutraliteit en daar ook steeds naai gehandeld heeft. Met bijzondere belangstelling ziet men in Berlijnsche politieke kringen in dit ver band ook het volkomen ontbreken van ieder commentaar in de pers der Vereenig de Staten, hetgeen te meer opvalt daar deze pers in andere gevallen immers steeds zeer actief was, wanneer het er om ging de door haar geprezen „Panamerikaansche solidariteit” in het licht te stellen. Overigens, zoo verklaart men verder, beteekent deze jongste Britsche inbreuk op de neutraliteit voor Duitschland niets nieuws. Hierdoor wordt slechts bevestigd op welke onscrupuleuze wijze de neutrali- teitsrechten van vreemde staten door Engeland worden geschonden in den tegen woordigen oorlog. Hull over het „Itape-geval”. Inzake het aanhouden van Braziliaansche schepen binnen de Pan-Amerikaansche veiligheidszone door de Engelschen, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Cordell Hull, verklaard, dat hij poogt de feiten vast te stellen. Naar zijn weten is dit het eerste geval van dezen aard, dat zich kortelings heeft voorgedaan. De regeering van Ecuador heeft ver klaard dat Ecuador overeenkomstig zijn verplichtingen bereid is, zich bij elk ge meenschappelijk protest aan te sluiten. Het Braziliaansche avondblad „A Noite” meldt, dat tusschen alle ministeries van buitenlandsche zaken in Noord- en Zuid- Amerika onderhandelingen gaande zijn over hun houding nopens het incident met de „Itape” Naar verluidt, wil de Lloyd Brasileiro zijn lijn op Lissabon althans voorloopig stopzetten. Braziliaansch schip in Gibraltar vastgehouden. Het Braziliaansche mailschip .Siqueira Campos”, dat 14 dagen geleden uit Lissa bon is vertrokken wordt nog steeds door de Engelschen in Gibraltar vastgehouden De .Diaric de Noticias” meldt, dat de Braziliaansche regeering het voornemen heeft de „Cuyaba” naar Gibraltar te zen den om de talrijke passagiers over te nemen. De afgevaardigde Mc Govern betreurde het, dat de Troonrede niets heeft gezegd omtrent de voorwaarden, waaronder de oorlog, welke allen met vernietiging en chaos bedreigt, beëindigd zou kunnen worden. Hij eischte geenszins, dat Enge land de wapens zou strekken, doch het kan op den tot dusver gevolgden weg niet blindelings verder gaan. De oude wereld, zeide Mc Govern, is dood en de regeering moet haar doelstellingen voor een nieuwe wereld bekend maken. Deze eisch werd door den arbeiders- afgevaardigde Griffith bestreden met de bewering, dat men nog slechts de keus heeft tusschen capitulatie en verder be staan. Als vertegenwoordiger van de liberalen ontwikkelde Harris een soort gelijk standpunt terwijl voor de conser vatieven sir Malcolm Robertson er op wees, dat men door het te berde brengen van zulke problemen Churchill niet in de wielen mag rijden, doch tot het einde verder iftoet strijden Verder heeft bij het Lagerhuisdebat ook de leider van de onafhankelijke ar beiderspartij, Maxton, het woord gevoerd. Hij eischte een vredesconferentie en wel niet alleen tusschen Duitschland en Enge land. doch een van alle groote staten ter wereld Hij en zijn geestverwanten hiel den. naar hij' zeide. bij dezen eisch reke ning met het verlangen van het Britsche volk naar een spoedigen vrede. Na een verklaring van den lord-zegel bewaarder Attlee, die zich tegen deze tendentie uitsprak, werd het voorstel van de onafhankelijke arbeiderspartij door het Lagerhuis verworpen. Het debat over de Troonrede was daarmede gesloten. Italiaansche Opera In de opvoering van de opera ..Rigo» letto” van Giuseppe Verdi, waarmede de Italiaansche Opera op Zondagavond 8 De cember a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen het korte opera-sei- zoen December 1940 zal openen, zullen de hoofdrollen worden gezongen door Lina Aimaro Gilda, Maria Meloni Mad- delena, Mario Filippeschi hertog, En rico de Franceschi Rigoletto, Giuseppe MaraniniSparafucile. De opvoering wordt gedirigeerd door maestro Edmondo de Vecchi. Regie van Augusto Cardi. Het koor staat onder lei ding van Amedeo Barbieri. Het ballet in de eerste acte wordt uitgevoerd door ie* den van de balletgroep van Yvonne Georgi. Naar het D.N.B. uit Londen meldt, heeft de Britsche admiraliteit bekend gemaakt, dat de volgende schepen den laatsten tijd verloren zijn gegaan bij het mijnenvegende „Ethel Taylor” „Amethyst”, „Elk”, „Calverton” en „Christmasrose”. Onder de bemanningen van de „Ame thyst” en „Elk” zijn geen verliezen. De verwanten van de slachtoffers onder de bemanningen van de andere schepen zijn verwittigd. Volgens het New-Yorksche marine register zjjn het Britsche stoomschip „Marylijn” 4555 brt. en het Grieksche vrachtschip „San Gabriel” op weg naar Zuid-Amerika getorpedeerd en in den grond geboord, meldt het D.N.B. Uit Newyorksche scheepvaartkringen wordt bexend. dat het Engelsche vracht schip „Bisla” (5298 ton) op reis van Rio de Janeiro naar Engeland op 350 mijl ten Westen van Ierland is gebombardeerd. Over het lot van het schip is niets be kend. land en Roemenië zich hebben ontwik keld en in de tweede plaats hoezeer het Duitsche rijk er belang bij heeft den economischen opbouw der bevriende lan den van het Europeesche Zuidoosten te bevorderen. Ten aanzien van de in Moskou van den kant van het Duitsche Rijk onder leiding van gezant Schnurre hangende Duitsch- Russische economische onderhandelin gen, voelt men in de Wilhelmstrasse geen twijfel, dat deze zich op bevredigende wijze verder ontwikkelen. Naar aanleiding van den dood van den Franschen hoogen commissaris in Syrië, Chiappe, publiceert diens schoon zoon, de Carbuccia, in het Fransche weekblad „Gringoire” onder het op schrift „moord” de volgende verkla ring: De Engelschen hebben mjjn schoon vader en besten vriend vermoord. Ont boden door den maarschalk, komt Jean Chiappe te Vichy op 21 November aan. Zijn benoeming tot hoogen commissaris voor Syrië en den Libanon is slechts aan enkele personen bekend en -reeds deelt haar de Londensche radio mede. Hoe heeft zij hiervan zoo snel op dé hoogte kunnen zijn? In het hotel, waar in Chiappe verbleef, nam een vooraan staande figuur in het diplomatieke corps hem terzijde en ried hem: „Ver mijd te zeggen, wanneer u vertrekt. Geef zoo noodig een valsche reisroute op, anders zal de Intelligence Service u niet laten aankomen’. Chiappe, zoo vervolgt de Carbuccia, krijgt order, zich zoo spoedig mogelijk per vliegtuig naar zijn post te begeven. Den 26en No vember neemt hij het vliegtuig van Vichy naar Marseille. Den avond tevo ren doet de Britsche radio een zeer hef- tigen aanval op hem en Woensdag om tien uur zal het vliegtuig uit Mar seille starten. De Carbuccia neemt de beide piloten van het vliegtuig, Guillau- met en Reine, terzijde en zegt hun: „Ik ben bang voor de Engelschen’. „Ik zou willen, dat gij reeds aangekomen waart”. De piloten deelen zijn Het vliegtuig moet om 2 uur in Tunis zijn en den volgenden dag in een vlucht van 10 uur, gedeeltelijk in den nacht, het traject naar Syrië afleggen. Twee uur later, zoo vervolgt de Carbuccia, stortte het vliegtuig van Chiappe niet ver van 2 Engelsche vliegtuigmoeder- schepen brandend neer, op lafhartige wijze door een Engelschen jager neer geschoten. Men mag niet van een mis verstand spreken. Sedert den wapenstil stand zyn de vleugels en de staart van alle Fransche vliegtuigen, om een mis verstand te voorkomen, geel geschil derd. Langdurige arbeidsdag. Uitsluitend aan arbeiders in fabrieken of werkplaatsen, bedoeld in art. 2 van de Arbeidswet 1919. die gedurende ten minste één maand on onderbroken eiken werkdag lichamelijken arbeid verrichten en die tengevolge van den grooten afstand van hun woonplaats I naar en van het werk en/of ten gevolge van een langdurigen arbeidsdag 12 oi meer uren per dag van hun woning afwe zig zijn, kunnen extra rantsoenen worden verstrekt. Nachtarbeid. Deze zeltde extra rant- I soenen kunnen eveneens worden toege- i kend voor nachtarbeid, doch uitsluitend aan die arbeiders, die bij het 3-ploegen- stelsel in fabrieken ën werkplaatsen als j bovenomschreven, gedurende minstens één week uit elke drie weken ononderbro- I ken in de nachtploeg lichamelijken arbeid i verrichten. De arbeiders, die in verband met hun I werkzaamheden tot de bovenomschreven categorieën (langdurigen of nachtarbeid) behooren en die reeds uit anderen hoofde extra rantsoenen levensmiddelen ontvan gen (zwaren of zeer zwaren lichamelijken arbeid) komen niet voor deze extra rant soenen in aanmerking. Evenmin komen hiervoor in aanmerking zij die langduri gen of nachtarbeid verrichten, wanneer die arbeid geen lichamelijke is. De extra rantsoenen zijn de volgende Brood5 rantsoenen (thans dus 500 gram per week. Boter of vet1 rantsoen (thans dus 250 gram) per kwartaal. Vleesch of vleescnwaren1 rantsoen (thans dus 100 gram) per week. Werkgever moet de aanvrage indienen. Ter verkrijging van deze extra rantsoe nen dient de werkgever zich tot den plaatselijken distributiediepst te wenden met een lijst in tweevoud, waarop voor komen de nummers van de distributie- stamkaarten en de namen van de arbei ders, waarvoor extra rantsoenen worden aangevraagd, alsmede de redenen (voor eiken arbeid afzonderlijk vermeiden) waarom de werkgever extra rantsoenen levensmiddelen aanvraagt. Amerikaansche radiostations hebben S.O.S.-signalen opgevangen van het En gelsche scnip „Saltwick” (3775 brt.). Blijkbaar bevond het schip zich 700 mijl van de Schotsche kust in nood. Het Amerikaansche radiostation Mackay heeft een noodsein opgevangen van het Britsctie vrachtschip „Empire Thunder” (3560 ton) waarin werd me degedeeld, dat'het ten Westen van Ier land in een zwaren Westerstorm was geraakt en fnachineschade had opgeloo- pen. Het vaartuig vroeg onverwijld om hulp. Door hetzelfde station werden S.O.S.- seinen ontvangen van de Grieksche schepen „Agnia Eirine” en „Taygetos” (4295 ton). Het eerste schip bevindt zich eveneens in nood ten Westen van Ierland, terwijl men gelooft, dat ook de „Taygatos” daar in moeilijkheden is geraakt. Het Britsche vrachtschip „New Chwang” (2482 ton) heeft volgens „As sociated Press” hedenmorgen noodseinen uitgezonden en om hulp verzocht. Als positie werd opgegeven ongeveer 700 mijl ten Westen van Ierland. Er werd niet medegedeeld, waardoor het schip in nood verkeerde. Henry Prins, Lotte Prins en Kapinka Kuster. Het viool-alt-piano trio is ditmaal weer eens aan de orde. De literatuur ervoor is niet groot, al bevat zij dan ook verschei dene werken van waarde. De eerste com- positie van het klassieke programma mag daar al dadelijk toe gerekend worden, een Trio-sonate in D-majeur van Jeaii-Marie, Leclair l’ainé. Het bekoorlijke werk werd in zijn gevoeligheid en karakter zeer goed getroffen. Henry en Lotte Prins toonden zich een violist en altiste van voortreffe lijke technische en muzikale ontwikkeling. Ook de toongeving had haar aantrekke- heid. Het samenspel was uitnemend ver zorgd De pianiste sloot zich soepel aan. Als tweede nummer een Sonate in F dur No. 3 van Michael Haydn voor viool en alt. Ook voor deze combinatie bestaat er wel zoo een en ander, dat spelers en hoor ders genoegen schenkt. Tot het belang rijkste behooren Mozart’s beide duo’s. Aangenaam was het echter van den wei nig bekenden Michael Haydn eens iets te hooren. Het is een eenvoudig gecon strueerde, vloeiendemuziek. Het Adagio gaat nogal in den breede maar niettemin luistert men er met behagen naar. De ver tolking was dan ook gaaf, rhythmisch, scherp en dynamisch met de noodige na drukkelijkheid geschakeerd. Ook in het slot-Rondo viel dat te waardeeren. De volle schoone alttoon deed het als bas uit nemend. Een Trio-Sonate in G-dur van Friedrich Bach was de luchtig-opgewekte voortzet ting. Het Allegro klonk heel beminnelijk en fijntjes en de pianiste, Kapinka Kuster, had thans gelegenheid zich door haar stijl vol, verzorgd en beschaafd spel te onder scheiden. Klankschoon en poëtisch droegen de artisten het Larghetto voor, terwijl het slot-Allegretto in rhythmisch pittige en te vens gevoelige weergave het charmante werk effectvol besloot. Na de pauze een Passacaglia voor viool en alt van Handel-Halvorsen, een fantasie ën stemmingsvolle muziek. De uitvoering was virtuoos en bracht de expressie in haar rijke verscheidenheid uitstekend naar voren. Men kan den artisten erkentelijk zijn, dat zij dit werk en dat van F. Bach ten gehoore hebben gebracht. Voor menig een zal het een kennismaking zijn geweest en wel een die winst heeft gebracht. Met Mozart’s meer bekende Trio in s-dur no. 7 in een technisch en artistiek supe-, rieure weergave werd besloten. De uitvoe renden hebben hartelijken bijval gevonden van een publiek, dat op Sint Nicolaasdag klein was maar dat in verband met de voortreffelijkheid van het gebodene, stel lig gröoter moet worden. Men verzuime een middagbezoek aan het Mauritshuis niet. Voer arbeiders, die langdurigen of nachtarbeid verrichten. Het Centraal Distributiekantoor heeft aan alle distributiediensten een brief ge zonden waarin wordt medegedeeld, dat zal worden overgegaan tot de verstrek king van extra rantsoenen brood, vleesch en hoter of vet aan arbeiders die lang- durigen of nachtarbeid verrichten, met inachtneming van de hiervolgende richt lijnen sionata en de sonate kl. t opus 111.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2