BAAGSCHE COURANT besluit inzake de materieele oorlogs schade OUDE JENEVER DE KUYPER DE TELEFOON BINNENLAND STADSNIEUWS De uitvoering van het besluit Vrijdag 8 December 1940. DE NIEUWSTE MODE, den voor G. A. S. Snyder Het grootboek Wederopbouw 0P WELKE AVONDEN IS ER MANESCHIJN? De textieldistributie DERDE BLAD Radiorede professor dr. Beveiliging bewaakte overwegen Verlichte transparant bij drukke kruisingen de verduistering bewaakte 0.24 1.28 2.30 3.33 4.35 5.36 6.36 7.32 8.24 9.09 9.49 10.24 opk. 14.20 14.42 15.05 15.29 15.57 16.28 17.05 17.49 18.41 19.40 20.45 21.55 23.06 13.18 13.45 14.13 14.44 15.20 16.02 16.51 17.48 18.51 19.58 21.06 22.14 23.20 1940 Dec. 7 8 9 10 11 12 13 14 vm 15 16 17 18 19 20 21 Ik 22 23 24 25 26 27 28 nm 29 30 31 1 2 3 4 5 ek 6 7 8 9 10 11 12 13 vm 14 15 0.21 1.36 2.52 4.09 5.26 6.40 7.50 8.52 9.44 10.28 11.04 11.34 12 12.24 12.47 13.09 13.33 13.59 14.28 15.02 15.43 16.31 17.27 18.31 19.40 20.54 Jrrtis-bijvoegsel van de „Haagsche Courant”. De be-*e vorm van snelverkeer Orkest TONY ROXINI Dr. Müncher bezoekt Arnemuiden en Ellewoutsdijk ZONDAG’S van 3 tol sluiten NON-STOP DANS tClNCËSSfc AsT AVILLON SCHEVENINGEN lederen avond DANSEN Petroleumprijzen DIRECTEUR DER COOP. WINKEL VEREENIGING „EIGEN HULP’’ GAAT HEEN PRETTIGE St. NICOLAAS VOOR DE GEWONDE MILITAIREN Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneerden No. 22 van het Tijd schrift „DE NIEUWSTE MOD E” Voorzitter van den Nederlandschen Cultuur Kring Vordering van paarden onderg. 1.36 2.39 3.42 4.45 5.47 6.50 7.50 8.49 9.42 10.30 11.13 11.49 12.21 12.50 RECLAMES. RECLAME^ t Op mane- wor- wegbreedte onderg. 1941 Jan. (Slot volgt.) No. 17744 Natuurlij» 2049 Inl.: Marnixstraat 18 Den Haag Telefoon 334010* volledige maans- 8 PERS. 8 PERS. J een oorlog sherinner ing sbor d De gevolmachtigde voor de provincie Zeeland, dr. W. Müncher, heeft een be zoek gebracht aan Arnemuiden. waar hij zich door den burgemeester uitvoerig deed inlichten over de toestanden in de gemeente en speciaal over de arbeidsvoorwaarden der visschers. Dr. Müncher bezichtigde vervolgens enkele garnalenpellerijen en *n mosselfabriek, waar Zeeuwsche mosselen de eerste bewerking ondergaan voor de bereiding van vitaminen. Ook Ellewouts dijk heeft de gevolmachtigde bezocht en ook daar heeft hij zich door den burge meester laten inlichten. 0m de naleving van dit voorschrift in goede banen te leiden, zullen de bij dragen, welke de vergoeding vormen voor het verlies van gebouwde eigen dommen en van schepen, in een Grootboek voor den Wederopbouw wor den ingeschreven. In een onderdeel van dat Grootboek zullen ook worden inge schreven de vergoedingen voor de ont eigende gronden, die door den Alge meen Gemachtigde voor den Wederop bouw overeenkomstig het besluit No. 168/1940 zullen worden toegekend, voor zoover deze althans niet in con tanten worden uitgekeerd. In het alge- Men zie ons blad van 4 en 5 dezer. De secretaris-generaal. wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat met in gang van 5 December j.l. de „prijzenbe- schikking petroleum no. 1” in werking is getreden. Volgens deze beschikking is het aan verkoopers van petroleum verbo den petroleum en détail te koop aan te bieden of te verknopen tegen haogere prijzen dan die. welke zij sedert 19 Aug. 1940 in rekening brengen, vermeerderd met 4J cent per liter met dien verstande, dat de prijs nimmer hooger zijn mag dan 184 cent per liter. Derhalve wordt de prijs in de zóne, waarin deze 134 cent per liter bedroeg, thans 18 cent; fn de zóne, waarin de prijs 13| cent per liter bedroeg, thans 18J cent in de zóne, waar in de prijs 14 cent per liter bedroeg, thans 184 cent. De wederopbouw van hetgeen verloren ging, zal zich moeten manifesteeren in den herbouw van huizen, fabrieken, werk plaatsen e.d. Indien nieuwe huizen worden gebouwd wordt ook weer overgegaan tot de aanschaffing van nieuw huisraad. De opbouw van fabrieken noopt vanzelf tot de aanschiffing van installaties, machines en voorraden. Ter uitvoering van de grond gedachte van het besluit, dat bijdragen worden verleend om tot herbouw in staat te stellen, kon derhalve, naast het voor de vergoeding van huisraad in te voeren bonnensysteem, worden volstaan met al leen voor onroerend goed en voor schepen te bepalen, dat de daarvoor te verleenen vergoedingen slechts worden uitgekeerd, voor zoover zij voor herbouw worden be steed. Naar wij vernemen, heeft met ingang van 8 Januari a.s. de directeur der Coö peratieve winkelvereeniging „Eigen Hulp”, Prinsestraat 11 alhier, ontslag ge vraagd De directeur de heer H. de la Kie. is 35 jaar aan de winkelvereeniging verbon den geweest, waarvan 16 jaar als leider van het bedrijf. Onder zijn leiding is in 1924 een reorganisatie tot stand geko men, welke zeer veel tot den bloei der winkelvereeniging heeft bijgedragen. Alle paarden boven drie jaar, behalve hengsten, moeten worden gemonsterd Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd deelt mede, dat in de komende weken de Duitsche leger- autoriteiten hier te lande paarden zul len vorderen. Teneinde te bereiken, dat de te vorde ren paarden zoo juist mogelijk over de provinciën worden verdeeld en om reke ning te kunnen houden met de omstan digheden op de verschillende bedrijven, is genoemd rijksbureau belast met de voor bereiding van deze vordering. Voor de uitvoering hiervan worden de provinciale voedselcommissarissen inge schakeld; deze zullen voormonsteringen organiseeren, waarop commissies, door hen aangesteld, de paarden, die voor mon stering door de Duitsche autoriteiten in aanmerking komen, zullen aanwijzen. Op deze voormonstering moeten alle paarden boven drie jaar, met uitzondering van de hengsten, worden voorgeleid. Het zich onttrekken aan voormonste ring of monstering is strafbaar, terwijl bovendien inbeslagneming van de paar den kan volgen. Plaatsen en data voor de voormonstering zullen t.z.t. in de provin ciale bladen of anderszins worden bekend gemaakt. Slachten, koopen en verkoopen van paarden Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt in aansluiting op het bericht, dat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij is versche nen, waarbij het slachten en het koopen en verkoopen van paarden zonder ver gunning verboden is, nog het volgende medeSlachtvergunningen worden afge geven door of vanwege de Nederlandsche Veehouderij-Centrale te ’s-Gravenhage en vergunningen voor het koopen van paarden door of vanwege de betreffende landbouw-organisatie, behalve indien het betreft het koopen van voor slachting bestemde paarden, waarvoor de vergun ning door de Nederlandsche Veehouderij- Centrale zal worden verstrekt. De ver gunningen voor het koopen van paarden worden in tweevoud uitgereikt Het ori gineel moet door den verkooper worden bewaard en het duplicaat door den koo- per opgezonden naar de instantie, die de vergunning heeft uitgereikt. Een vraag, die een keuze behelst. En wanneer ik u verzekerd heb, dat wij van den Nederlandschen Cultuur Kring en vele anderen met ons in het land, hier „geen haast” meer hebben, omdat wij al gekozen hebben, dan wil ik daaraan alleen nog aan toevoegen, dat zij, die nog steeds niet hebben willen of kunnen kiezen, wel haast hebben. Wie dan thans'kiest, dient daarbij niet te vergeten, dat het niet om zijn persoonlijke neiginkjes of voorkeur- tjes gaat, mhar dat hij verantwoordelijk is tegenover ons Nederlandsche volk, niet allen nu, maar ook en vooral in de toe komst. Een comité, bestaande uit de dames me vrouw Berghuis-Bijlsma. mevr. Bos-Kra- mer en mevr, Ypelaar-Bos, heeft den in den Haag verpleegden gewonden Holland- schen soldaten een prettige St. Nicolaas bereid. Reeds weken tevoren waren de dames begonnen met het inzamelen van geld en goederen bij bekenden en firma’s, om den gewonden een geschenk te kun nen aanbieden op den verjaardag van den goeden Sint. Men kan niet anders zeggen, dan dat het resultaat van haar harde werken prachtig is. Iedere gewonde soldaat in den Haag kreeg een keurig pakje met fruit, chocolade, een zakdoek, een banketstaaf, een doosje sigaretten en borstplaatjes, ter wijl er verder nog waren legpuzzles, post papier e. d. om te verloten. Bovendien kreeg ieder nog een heerlijk gebakje. Dat de blijdschap onder de jongens groot was, hebben wij zelf kunnen constateeren in het Militair Hospitaal, waar de uitdee- ling begon. De dames hadden de aardige gedachte gehad voor Cor de Jager, den dapperen Scheveningschen jongen, een extra geschenk mede te brengen, n.l. een fraaie speelkaartendoos. Voor de recreatiezaal hadden _zij mooi Delftsch medegebracht. Dat allen dankbaar waren voor deze prettige St. Nicolaas-verrassing, laat zich denken. De milde geefsters hebben eer van haar werk. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart is opge heven de centrale levensmiddelen-distri- butieraad. ingesteld bij beschikking van den toenmaligen minister van Economi sche Zaken van 14 December 1939, zulks met dankbetuiging aan den voorzitter en de leden van den raad voor de bewezen diensten. SINT NICOLAASFEEST IN „MONTE CARLO DE LUXE” In het Cabaret „Monte Carlo de Luxe”, ingericht in den foyer van Metropole Palace, werd gistermiddag een Sint Nico- laasfeest voor jong en oud georganiseerd. En nog voor de eerwaarde bisschop met knecht zijn „blijde incomste” hield, heerschte er al een vroolijke stemming. Onder leiding van „oom Jan”, alias de bekende zanger Jean Roem, die veel tact had met het jonge volkje om te springen, werd er uit volle borst gezongen. Het orkest van Ferry Marischka zorgde voor vlotte begeleiding. Ieder kind afzon derlijk moest voor den Sint op het podium verschijnen en een liedje voorzingen. Zwarte Piet fungeerde als jury o* uit te maken, wie het best gezongen ha._ Er waren voor alle jongens en meisjes alleraardigste prijsjes beschikbaar gesteld, terwijl ze bovendien nog getracteerd werden. Voorts werkten aan den geslaagden middag mede „Miriam and Marian”, met leuke, feilloos uitgevoerde dansjes en „De 2 trenco’s”, jongleur^ equilibristen. ONTEIGENING TEN BEHOEVE VAN DEN WEDEROPBOUW Op de secretarie der gemeente, afdee- ling S. en B. (kamer 32) zal van 7 tot cn met 27 December 1940, lederen werkdag van 10 tot 1 uur en van half 2 tot 5 uur Cs Zaterdags van 10 uur tot 12 uur 45) voor een ieder kosteloos ter inzage liggen de van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw ontvangen aanzegging als bedoeld in artikel 5 van het Besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 24 Mei 1940 betreffende den Wederopbouw (II) (Staatsblad no. O. 552), inzake onteigening ten behoeve van den Wederopbouw van perceelen. gelegen aan en nabij den Noordelijken hoek van de Schouwburgstraat en de Casuariestraat benevens de bij deze aanzegging bchoo- rende lijst en kaart. Cocosloopers enz. alleen op speciale vergunningen. In no. 4 van de handleiding van het rijksbureau voor de distributie van, tex tielproducten door den handel, lezen wij, dat de verkoop van cocostapijten, cocos- matten, cocosloopers, enz. van nu af al leen geoorloofd is op een speciale vergun ning, welke de plaatselijke distributie- diensten zullen kunnen verstrekken aan personen, die getroffen zijn door oorlogs geweld en/of gezinshoofden, wier gezins inkomen beneden 350 per lid van het gezin blijft. (Dit zijn dus de rechthebben den op bijslagkaarten.) De in- eh verkoop van tapijten enz., vervaardigd uit 100 pet. papiergaren als vervangingsmateriaal van cocos blijft vrij. Den plaatselijken distributiediensten is verzocht eenigszins soepeler te zijn met het uitgeven van speciale vergunningen voor woninginrichtingen. Als richtlijn is aangegeven dat naast de huidige rege ling, aan ieder gezinshoofd per jaar ten hoogste voor één kamer tapijtstof en/of ongeveer 20 meter looperstof mag worden verstrekt op speciale vergunning. De herbevoorradlng. Voorts bevat de handleiding richtlijnen ten aanzien van de herbevoorrading van textielgoederen. Op 1 dezer is ingevoerd de herbevoor rading op puntencoupures. Van dezen da tum af is hetd erhalve voor ieder verbo den aan den handel textielgoederen. welke op punten zijn gewaardeerd, of welke op speciale vergunningen worden verstrekt, af te leveren zonder de daarvoor bepaal de waarde aan puntencoupures in te nemen. De industrie, welke onder het Rijks- Textielbureau te Arnhem ressorteert, zal, voor zoover het katoenen, kunstzijden en linnen goederen betreft, voor deze goe deren te zarnen niet meer mogen afleve ren dan in totaal 50 pct. van het basis jaar, waarvan 40 pet. voor de geregelde afnemers en 10 pet. voor alle bijzondere gevallen. Binnen het kader van deze af- leveringsmogelijkheid zal aan katoenen goederen slechts tot een maximum van 25 pet. van het basisjaar mogen worden afgeleverd, waarvan 20 pet. voor gere gelde afnemers en 5 pet. voor alle bijzon dere gevallen. De industrie, welke valt onder het Rijksbureau voor Wol en Lompen te Til burg, de confectie-industrie en de groot handel, zullen in totaal 50 pct. van het basisjaar mogen afleveren, waarvan 40 pet. aan de geregelde afnemers, terwijl 10 pet. beschikbaar blijft voor speciale gevallen. ST. NICOLAAS-FEE*ST BIJ „DE MUSSCHEN” Een gezellig St. Nicolaas-feest is in het clubhuis voor jongens ,,De Musschen” aan de Rijswijkschestraat 157 gehouden. Dinsdagavond om 5 uur begon het groote feest eerst voor 300 kinderen van 6 tot 12 jaar, om 7 uur voor de jongens van 14 tot 24 jaar. Deze 600 jongeren hebben op voorbeel dige wijze medegewerkt om het geheel uitmuntend te doen slagen. Talrijke jon gens hadden onder meer gezorgd voor de bons, waardoor het mogelijk was geworden aan allen eenige versnaperingen te geven. De allerkleinsten hadden de papieren slingers gemaakt, welke het gymnastieklokaal een feestelijk aanzien gaven. Maar boven alles was de inner lijke orde een feest op zichzelf. Eerst werden de St. Nlcolaas-liederen uitge bruld, maar toen de goede en leerzame film van de Nederlandsche Vereeniging voor Dierenbescherming werd vertoond, werd er in rustige aandacht geluisterd naar de prettige toelichting van den heer Nieuwenhuizen. Met een zakje lekkers verlieten allen welvoldaan het sobere, maar leerzame Sint Nicolaas-feest. Woensdagmiddag kwamen ’n 70 kleuters en een 30 Rotterdamsche kinderen aan de beurt. Ook dezen hebben een prettig St. Nicolaas-feest gehad. Naast het zakje met lekkers was er voor ieder een ca deautje. 700 Jongeren hebben een in vele opzichten uitmuntend feest gehad, waar iedere Musch” trotsch op kan zijn. meen zullen de onteigeningen buiten de verwoeste gebieden tegen vergoeding in contanten geschieden. Daarentegen zullen de vergoedingen wegens onteigening van gronden in de verwoeste gebieden in den regel niet dadelijk worden uitbetaald, doch aanvan kelijk ingeschreven in het Grootboek voor den Wederopbouw. Nadat de nieuwe be- bouwingsplannen zijn vastgesteld, zullen zij dan zooveel mogelijk worden ingelost door uitgifte van nieuwe gronden. De bevoegdheid hiertoe Is den Alge meen Gemachtigde gegeven in het reeds genoemde besluit No. 168/1940. De uitgifte van deze nieuwe, doorgaans opnieuw verkavelde gronden geschiedt door den Algemeen Gemachtigde tegen door hem vast te stellen prijzen. Zoolang nog niet tot den nieuwbouw kan worden overgegaan, vinden belang hebbenden derhalve hun rechten op grond en op vergoeding wegens vernietigde opstallen omschreven in de desbetreffende inschrijving in het Grootboek voor den Wederopbouw. Binnenkort zal volgen een besluit, geba seerd op art. 7 van ’t Besluit No. 168/1940, waarbij voor önteigeningsvergoedingen. welker betaling wordt uitgesteld een rege ling betreffende inschrijving in het Groot boek wordt gegeven, welke in hoofdza ken overeenkomt met die van het onder havige besluit ter zake van de bijdragen voor schade aan opstallen geleden. Over de vergoeding wegens onteigening zal in ieder geval rente vergoed worden. Over de inschrijvingen ter zake van schade aan opstallen wordt van Rijks wege 4 pCt. rente vergoed van den eer sten dag der maand, volgende op die waarin de schade is ontstaan. De inschrijvingen in het Grootboek, hoewel daarover renten worden ver goed, zijn echter niet te beschouwen als een belegging. Daarom is bepaald, dat de inschrijvingen niet overdraag baar zijn, behalve dan, dat zij kunnen worden overgedragen aan derden, die een door den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw goedgekeurd bouwplan willen uitvoeren. In de Grootboekinschrijvingen is niet een nieuwe titel voor de aanspraken der ingeschrevenen te zien. Die aanspra ken blijven geheel beheerscht door de be palingen van het besluit op de toeken ning der vergoeding. De inschrijvingen zijn bedoeld zoo spoedig mogelijk te ver dwijnen en plaats te maken voor nieuw gebouwden eigendom. Derhalve is de rentebetaling beperkt tot respectievelijk ten hoogste 5 en 3 jaar, naargelang de inschrijvingen betrekking hebben op schade aan onroerende goederen in Rot terdam en Middelburg of in andere ge meenten van het land. Ls in den tus- schentijd niet tot herbouw overgegaan, dan resteert een geblokkeerde rentelooze inschrijving, die slechts voor 100 pCt wordt uitbetaald indien vaststaat, dat de gelden voor herbouw zijn of worden be steed. In het algemeen zullen derhalve de bijdragen voor schade aan onroerend goed niet tot uitkeering komen, tenzij aan den bouwplicht is voldaan. Met in achtneming van zekere voorwaarden is het echter niet altijd noodig, dat de getrof fenen om een uitkeering te verkrijgen zelf moeten bouwen. Overdracht aan derden. Vooreerst kunnen zij met toestemming van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw hun inschrijvingen, uiter aard belast met den bouwplicht, en ook met de aangeteekende zakelijke rechten, aan derden overdoen. Daarnaast opent het besluit echter de mogelijkheid, dat de inschrijvingen ook kunnen worden inge lost, indien door de ingeschrevenen bouw- bewijzen worden overgelegd. Dergelijke bewijzen kunnen onder nader te stellen voorwaarden door den Algemeen Ge machtigde voor den Wederopbouw in be paalde gemeenten gedacht is in het bij zonder aan Rotterdam worden uitge- gereikt aan particuliere bouwers en an deren, die binnen het kader van het door den Algemeen Gemachtigde goedgekeur de nieuwbouwplan gebouwen stichten. Deze kunnen dan aan hen uitgereikte be wijzen binnen een bepaalden termijn verkoopen aan ingeschrevenen, teneinde deze in staat te stellen in contanten te beschikken over hun tegoed op het Grootboek, en zonder dat zij verder door eenigen bouwplicht gebonden zijn. Daar zij met deze bewijzen hun inschrijvingen aanstonds voor 100 pCt. kunnen inlossen zonder zélf tot nieuwbouw over te gaan, zullen ingeschrevenen voor de verwer ving dezer bou-bewijzen een zekere geldsom over hebben. Een premie voor particuliere bouwers. De bouwbewijze’n beteekenen derhalve een premie voor particuliere bouwers, welke premie wordt betaald door hen, die zich van hun bouwplicht willen be vrijden. Met de afgifte van deze bouw- bewijzen wordt derhalve een tweeledig doel beoogd, n.l. den wederopbouw te bevorderen en daarnaast aan de inge schrevenen een mogelijkheid te bieden zich voor zich persoonlijk van den op hun inschrijvingen rustenden bouwplicht te ontdoen. Zij hebben het voordeel bo ven onderhandsche overdracht van den bouwplicht, dat een openbaar en te controleeren prijs tot stand komt, waar voor men zich van zijn bouwplicht kan bevrijden De prijs dezer bouwbewijzen zal direct samenhangen met den stand van den herbouw en met de toekomst- vooruitzichten daarvan. Figuur 1 in dit nummer is een blouse van gestreept viyella met schouder- pas, waarin de streep dwars is ver werkt. Alleen maat 42 en 46. Het pa troon is 10 cent verkrijgbaar aan ons Centraal Aanneem bureau, Wagen straat 3537. Prof dr. G. A S. Snijder, voorzitter van den Nederlandschen Cultuur Kring, heeft Dinsdagavond een rede voor de Nederlandsche radiozenders uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen. Spr. wees o.m. op een, naar zijn mee- ning, voor ons Nederlandsch cultuurleven zeer belangrijk resultaat, waaraan de Cul tuur Kring allesbehalve vreemd isde splitsing van het vroegere departement, elk onder een eigen secretaris-generaal. Dit resultaat is belangrijk, omdat daar door eerst de mogelijkheid geschapen wordt, aan vele takken van de Neder landsche cultuur meer zorg en aandacht te besteden, dan tot nu toe het geval was. Het is voor ons, leden van den Neder landschen Cultuur Kring zoo belangrijk, omdat de beide nieuwe secretarissen-gene- raal, als bestuurslid en als een der eerste medewerkers tot onzen kring behooren, zoodat wij de overtuiging kunnen heb ben, dat bij hun beleid de beginselen van den Cultuur Kring niet te kort zullën komen. Gij zult zeggen dat is alles heel mooi, maar wat doet nu de Cultuur Kring? Hoe gaat het nu verder? Dat is heel eenvoudig. Wij zullen ver der gaan zooals wij begonnen zijn, wij zullen voorbereidend blijven werken, en wel thans in de nauwste voeling met die rëgeeringsorganen, die tenslotte de beslis singen moeten nemen en de noodige maat regelen ten uitvoer leggen. Daarmede ko men ook voor ons een reeks van nieuwe vraagstukken aan de orde. Het zou niet moeilijk zijn, er hier eenige te noemen, zoowel op het gebied van het onderwijs, als van de kunst en de volks voorlichting, maar dat heeft weinig zin. De nieuwe secretarissen-generaal hebben reeds op voortreffelijke wijze enkele alge- meene lijnen aangewezen, en wij kunnen ons daarmede volkomen vereenigen En bijzondere vraagstukken aan te snijden, lijkt mij niet juist. Immers, in dit stadium van voorbereiding zou ik daardoor in het beste geval een voorbarige discussie ont ketenen. In het ergste geval misschien een veroordeeling a priori bewerken. Eén ding wil ik echter wel zeggen wij zullen ons zeker niet laten haasten, want ik blijf bij mijn overtuiging, dat een behoorlijke voorbereiding de eenige waarborg voor een goede oplossing der problemen is. Dat wil niet zeggen, dat wij onder een behoor lijke voorbereiding een poging verstaan, om het iedereen naar den zin te maken. Dat zal wel niet gelukken en het heeft ook geen zin, want een compromis be vredigt tenslotte niemand ten volle. In September, zoo zeide spr. voorts, heb ben wij tot uiting gebracht, dat wij voor ons Nederlandsche volk streven naar een eervolle plaats aan de zijde van het Duit sche volk, dat wij bereid waren in eerlijke kameraadschap samen te werken aan een groote toekomst, een toekomst, die daar zal nu wel niemand meer aan twijfelen voor het Duitsche volk groot zal zijn, een toekomst die voor ons eigen volk groot kan zijn. Of dit inderdaad ook het geval zal zijn, het ligt aan ons, aan het Neder landsche volk zelf. Een nadere verklaring gevende van de woorden van den Rijkscommissaris, ver klaarde spr., dat wij de keus hebben, om óf als kameraden van Duitschland het einde van den strijd te beleven, óf wel afwachtend, maar dan uit eigen wil als vijanden van het Duitsche volk nog bij het eind van den strijd terzijde te staan. Het Duitsche volk heeft ons die kame raadschap aangeboden. Ik weet, het is hard als overwonnene dit aanbod te aan vaarden, ik weet ook, dat het voor den overwinnaar gemakkelijker valt. Maar dat neemt niet weg, dat het zelfs voor een overwinnaar een ongewoon aanbod is. Wie meent, dat dr. Seyss Inquart hier staat als gouverneur van een onderworpen ge bied, weet nog niet, wat dat beteekent. Laat hij de Rijnlanders, die de Fransche bezetting meemaakten, of desnoods de Polen maar eens om inlichtingen vragen. Dat ziet er anders uit. Neen, de Rijkscommissaris is veeleer een gezant van den Führer van het Duit sche volk, die met ons volk als geheel over den vrede spreekt en onderhandelt. Het klinkt u misschien zonderling in de ooren, wanneer ik zeg, dat de vredes onderhandelingen op het oogenblik in vol len gang zijn. Maar er zijn meer dingen in dezen tijd, die, gemeten aan den nor malen gang van zaken in de laatste paar eeuwen „zonderling” zijn. Deze heele oor log is „zonderling”, is een gebeuren, zoo als het misschien iedere 50Ö of 1000 jaar plaats grijpt en deze ..vrede”, die mid den onder het krijgsbedrijf, midden in den eindstrijd al voor onze oogen (en zonder maandenlange genoegelijke conferenties) wordt opgebouwd, is minstens even „zon derling” evenzeer „op zich zelf staand”. Wij moeten eerst weer weten, wat wij aan onszelf hebben, wij moeten het beT wustzijn herwinnen, dat wij in wezen Ger- maansch zijn dat zal voor velen, die nu daartegen protesteeren, met recht moei lijk zijn; er zullen er ook zijn zij pro testeeren waarschijnlijk het .hardstvoor wie dit inderdaad onmogelijk is. Maar voor .de overgroote meerderheid van ons volk is dat in den grond van de zaak heelemaal niet moeilijk, omdat zij in het diepst van hun hart wel weten, dat het bewustzijn, dat zij echte Nederlanders zijn, hun de juiste plaats wijst, waar zij thuis behooren Dan begrijpen wij, zooals de Scandinaviërs en, daarvan ben ik over tuigd, zooals tenslotte, na oneindig veel meer ellende en lijden dan wij, het En- gelsche volk het zal inzien, alleen daar door reeds, dat onze plaats aan de zijde van het Duitsche volk is. Dat inzicht zal het winnen, omdat het het ruimst is en omdat het een logische voortzetting van een eeuwenlange ontwikkeling is. Wie denkt nu nog aan de ruzies en vechtpartijen van de graven van Holland? Was niet onze laatste „oorlog” een broe dertwist? En zijn niet zelfs de gevolgen van dien oorlog overgroeid door het diepe bewustzijn, dat wij, Hollanders en Vla mingen tezamen, „alle man van Neerlands stam” zijn? Zien wij dan geen verschillen meer? Integendeel, wij zien ze keer dui delijk en juist daardoor misschien ontdek ken wij het best onzen eigenaard. Dat geldt voor de Noord- en Zuid-Nederlan- ders, dat geldt ook voor de Nederlanders en de Duitschers, en het zou een groot verlies beteekenen, wanneer wij deze ver schillen verdoezelden. Maar veel erger zou het zijn, wanneer wij daardoor vergeten, wat ons boven alles bindt. Wij hebben voor de eerste maal overi gens in onze geschiedenis nu werkelijk eens met onzen Duitschen broer gevoch ten. De strijd is voorbij en wij staan nog tegenover elkaar. Maar, wij kunnen het daarbij niet laten en wij weten ook, dat wij tenslotte broers zijn en met elkaar verder moeten. Het komt er nu op aan, dat het Nederlandsche en het Duitsche broedervolk weer den weg tot elkaar vin den. Daar ligt de keus, waarvoor wij thans staan. En wie ons Nederlandsche volk met opzet of door onverstand er toe brengt, te volharden in een bevroren starheia en stijfkoppigheid, draagt tegenover zijn eigen volk een zeer groote onverantwoordelijk heid. Want laat hij wel bedenken, dat wij nu staan tegenover de „vredesvoorwaar den”. Ook deze zijn weer ongehoord in hun eenvoud, want in den grond van de zaak kan ik ze samenvatten in enkele woorden „Zullen wij als goede kamera den samenwerken, ja of neen?” Dat is de vraag, die de Rijkscommissaris ons telkens weer stelt, en het is zaak, dat wij dit verstaan. Omdat de verduistering voor het groote aantal bewaakte overwegen bijzondere veiligheidsmaatregelen noo dig heeft gemaakt, heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen in samenwerking met de Duitsche autori teiten diepgaande proefnemingen ge nomen met maatregelen, die de auto rijders zoo duidelijk mogelijk op het gesloten zijn van de spoorboomen op merkzaam moeten maken. Voor drukke spoorwegovergangen is een transparant ontworpen, dat bij gesloten boomen het woord „stop” in roode lichtende letters vertoont. Als de boomen open zijn, is het opschrift niet verlicht. Het stoplicht zal in het algemeen op de hoogte van de spoorboomen, rechts van den weg ongeveer anderhalven meter hoog worden aangebracht, zoodat het verlichte transparant op ongeveer tachtig tot honderd meter afstand zichtbaar zal zijn. Ook zullen boven dien in het midden van de spoorboo men drie reflectoren worden aange bracht. De minder drukke overwegen den alleen met reflectoren uitgerust en wel naar gelang van de met drie tot negen stuks. De reflecto ren zullen zóó worden aangebracht, dat zij bij gesloten stand van de spoorboomen een rechte lijn vijftig c.m. boven den grond zullen vprmen. Bij de invoering van de nieuwe maatregelen, die door het Luftgau- kommando Holland beproefd en goed gekeurd zijn, vervalt de plaatsing van roode handlantaarns ter beveiliging der overwegen. den rekening gehouden. Dit wordt verge makkelijkt door de instelling van het Centrale Verrekenkantoor. onderdeel van j de afdeeling Oorlogsschade van het de- partemept van Financiën. Naar gelang de schadegevallen door de Schade-enquête- I commissiën worden afgewikkeld, zullen de bijdragen worden betaalbaar gesteld Boomkweekerijproducten De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij, heeft de percentages vastgesteld van de in 1941 te beplanten oppervlakte met boomkweekerijproducten. Dit percentage is als volgt: Voor alle boomkweekerijproducten met uitzonde ring van rozen-onderlagen-zaailinigen: op 100 pCt. van de oppervlakte, welke op den eersten Augustus 1940 met boomkwee. kerijproducten daadwerkelijk was be_ kweekt; voor rozenonderlagen-zaailingen: op 100 pCt. van de oppervlakte, waarop de betrokkene in het kalenderjaar 1940 rozen, onderlagen.zaailingen mocht kweeken. Wetenschappelijke conferentie over het bewaren van voedingsmiddelen Over de wijze van bewaren en het voor, komen van bederf van voedingsmiddelen zal door cherhici, biologen en ingenieurs gesproken worden op de 19de conferentie voor voedingsmiddelscheikunde op 13 De. cember as te Amsterdam. Deze twee, jaarlijksche conferenties gaan uit van de Ned. Maatschappij ter bevordering der pharmacie en de Ned. Chemische vereeni. ging. Belangstellenden worden gaarne ge ïntroduceerd door den secretaris der con ferentie, Leonardostraat 10, Amsterdam- Zuid. (Vervolg) Door de Schade-enquête-commissies zijn voor het meerendeel de gegevens voor de toepassing van het besluit reeds bij elkaar gebracht. Na onderzoek der schadegevallen, waarbij de schade dient te worden gewaardeerd aan de hand van de voorschriften van het besluit en des- zelfs uitvoeringsvoorschriften, die goed deels reeds tevoren in overleg met het departement van Financiën aan de Scha de-enquête-commissies zijn bekend ge maakt als aanwijzingen van de Commis sie Oorlogsschade, doen de Schade-en quête-commissies voor ieder schadegeval, dat tot haar competentie behoort, een voorstel tot vaststelling der schade aan den secretaris-generaal van het departe ment van Financiën. Na vaststellirig der schade kan de aan de getroffenen uit te keeren bijdrage worden bepaald. Dit zal, met uitzondering voor de vergoedingen Voor huisraad, centraal geschieden, waarbij de inmiddels door de Stichtin gen 1940 verleende bedrijfsaredieten en de door den Algemeen Gemachtigde ver strekte voorschotten en credieten voor herstel van woningen en vaartuigen in mindering der bijdragen worden ge bracht. Tenslotte zullen de bijdragen van een centraal kantoor uit betaalbaar wor den gesteld. □e uitkeering der bijdragen Op de bijdragen voor huisraad e.d. worden de reeds uit de Overheidskassen verstrekte gelden voor aanschaffing van kleeren en huisraad e.d. in mindering gebracht. Als regel zal slechts nieuw goed, dat werd verstrekt, bij deze ver rekening in aanmerking worden gebracht. Tweedehands goed daarentegen niet. De I uitvoering van deze verrekening zal ge schieden onder leiding van de Contact commissie voor de directe hulpverlee- ning, welke haar zetel heeft aan het de partement van Binnenlandsche Zaken; deze commissie handelt daarbij overeen komstig de door den Secretaris-Generaal van het departement van Financiën te geven aanwijzingen. De bijdragen voor de andere catego rieën goederen evenals de bijdragen voor huisraad boven 2500, zullen in contan ten worden uitgekeerd, met dien ver stande, dat, de bijdragen voor verlies van onroerend 'goed en schepen lijdelijk zul len worden geblokkeerd, totdat beste ding voor nieuwbouw verzekerd is. De bijdragen worden verleend ten behoeve van de zakelijk rechthebbenden op de verloren gegane goederen. Met de rech ten van hypotheekhouders e.d. zal der halve worden rekening gehouden. De I uitbetaling zal in den regel geschieden I aan de eigenaren der verloren gegane goederen, alhoewel daarbij volgens het I beginsel, dat de bijdragen al diengenen, j die zakelijke rechten op de gohderen be- I zaten, moeten ten goede komen, met de rechten van pandhouders e.d. kan wor- Het is eenvoudig u te zeggen, welke avonden de maan boven onzen horizon zal staan. Het is echter on mogelijk te voorspellen of er op die avonden ook veel maneschijn zal zijn. Dit laatste hangt in zeer sterke mate af van de bewolking. Wanneer uit een dik wolkendek de regen neerdrupt, zal het maanlicht slechts spaarzaam tot onze straten doordringen. In het tijdvak van 7 tot 14 De cember staat de maan reeds aan den hemel als de zon ondergaat. De maan staat eiken avond hooger, totdat op 14 December de maan vol is. Zij komt op wannéér de zon ondergaat en schenkt ons den geheelen nacht mane schijn. Van 15 tot 20 December neemt de maan af; zij komt steeds later op, zoodat er op 18 en 19 December alleen enkele uren voor middernacht schijn is. Van 20 tot 31 December behoeft men geen maneschijn te verwachten. Alleen op de laatste drie avonden van het jaar zal de maan zich als een slan ke sikkel aan den avondhemel ver- toonen; de sikkel staat laag aan den hemel en geeft weinig licht. Het nieuwe jaar begint met een aantal uitgaansavonden! Tot 5 Januari wordt het eiken avond beter, de maan wast en staat iederen volgenden avond hooger dan op den voorafgaanden avond. Van 5 tot 14 Januari iederen avond maneschijn, op 13 Januari komt de volle maan op als dc zon onder gaat, te middernacht staat zij zeer hoog aan den hemel. Tijdstippen van maansopkomst en -ondergang Hieronder geven we een lijst van de tijdstippen van opkomst en -ondergang:

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9