HAAGSCHE COURANT HET DANSVERBOD OPGEHEVEN ff 200 200 200 Zaterdag 7 December 1940. IN EN OM DEN HAAG STADSNIEUWS van Reeuwijk’s 10a DE GEMEENTELIJKE KUNST SUBSIDIES VIERDE BLAD DE STADHUISBOUW I KRANIGE REDDER SINT NICOLAASDRUKTE te energieke DANCING TABARIS ouderlingen 0° HELP DE POST ’S AVONDS UW HUIS VINDEN SINT NICOLAAS IN HET MILITAIRE HOSPITAAL Voor het Residentie-orkest ƒ117.500 Zitkamers Slaapkamers Huiskamers NIEUWE BINNENWEG 30 ROTTERDAM „ROSE MARIE” IN HET WEST-END-THEATER JUBILEUM G. DE BORST „TOT UW DIENST”, EEN VEILIGE GIDS DOOR VERDUISTERD DEN HAAG Romantiek herleeft. De escorte- dienst van „Tot Uw Dienst” (Polygoon) VOORSTEL VAN B. EN W. AAN DEN RAAD Mr. A. B. SOMER Sympathieke organisatie van jonge menschen De winkelstand over het algemeen tevreden ‘i No. 17745 F F OOM KOOS. In de andere ziekenhuizen bepaalt, hebben zij POLITIE Betere genre Franco Levering GOUDEN ECHTPAAR Het echtpaar Knoester-Storm, wonende Marcelisstraat 219 te Scheveningen, hoopt 24 Dec. a.s den dag te herdenken waarop het voor 50 jaar in het huwelijk trad. den gis- Betere genre Betere genre van den Heuvel, aan wiens doortastend optreden en groote deskundigheid het te danken is, dat de dader zoo snel kon worden gearresterd. Romantiek herleeft. Er schuilt een tikje vervlogen romantiek in deze avondlijke begeleiding. U weet wel de kruier, die de bloode (of niet) jonge dame op last van papa moest chaperon- neeren. Doch in plaats van den prui menden kruier, die de „joffer” met de grootst mogelijke zorg bewaakte, krijgt u nu een beschaafde jongeman mee, die, ge wapend met parapluie en zaklantaarn, u veilig door de spaarzaam of geheel niet verlichte straten van onze stad loodst. Wat een perspectieven voor Haagsche joffers in den leeftijd van 18 tot 30 jaar...! En wat een geruststelling van de respec tievelijke papa’s, die maar noode toestem ming verleenen, gezien de duisternis, voor een uitgang in den avond. Hoevele anderen echter hebben reeds van den escorte-dienst geprofiteerd. Tal van oudere dames behooren reeds tot de vaste clientèle, want op „Tot Uw dienst” kunt u zich hetzij per maand, hetzij per kwartaal, abonneeren. hebben Het is andere Op 13 dezer hoopt de heer G. de Borst, afdee- lingschef, wonende Atjehstraat 13, alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de ’s-Graven- haagsche Melkinrich- G. de Borst. ting „de (Foto-archieJ) Sierkan”. in zijn hoofdkwartier in de Alexander- straat 4 eens opgezocht. En door hetgeen hij ons o*;zoo bescheiden naar voren bracht hebben wij een uitstekenden in druk gekregen van den veelomvattenden arbeid van „Tot Uw dienst”. Een twintigtal intellectueele jonge men- schen, die door verschillende omstandig heden hun studie niet konden voortzetten of hun betrekking verloren hadden, hebben nu een passenden werkkring gevonden ten profijte hunner medeburgers. Ons hoofddoel, aldus de heer van Lyn den is, een algemeen service kantoor en wij zijn nu reeds zoover, dat vrijwel elk karwei door ons wordt opgeknapt. Een ieder werkt met enthousiasme, in de eerste plaats natuurlijk uit eigen belang, doch daarnaast ook beseffend door zijn arbeid de gemeenschap te dienen. De escorte-dienst. Een onderdeel van „Tot Uw dienst”, dat vooral door tal van menschen geappre cieerd wordt, is de escortedienst. U gaat ’s avonds naar een theater, bio scoop, café of op familiebezoek. Er is een bezwaar aan dit uitgaan, t.w. de duister nis. Welnu u belt op 334968 en een jong- mensch van om en nabij 20 jaar escor teert u door „duister den Haag” van en naar huis. Ondanks de verduistering en de vele moeilijkheden, welke hierdoor ontstaan, gaan de bestellingen gedurende de avonduren zooveel mogelijk gewoon door. De brievenbestellers hebben echter in vele gevallen moeite; de woningen der geadresseerden te vinden. Nog veel be- zwaarlijker is de toestand voor de be stellers van expresse-stukken, en tele grammen. die uiteraard de wijk, waarin zij bestellen, niet zoo in bijzonderheden kennen als de dagelijksche wijkbesteller. Daarom wordt een dringend beroep op het publiek gedaan de post te helpen, door huisnummer, huisbel en brieven bus met witte of lichtgevende verf ken baar te maken. Waar voortuintjes zijn verdient het aanbeveling, het huisnummer op het buitenhek aan te brengen. Witte verf is ook in de diepste duis ternis naar verhouding nog zeer goed zichtbaar. Wie zijn huis op deze wijze ge makkelijk vindbaar maakt, bewijst niet alleen de bestellers een dienst, maar ook zichzelf, omdat aldus verkeerde bestelling wordt voorkomen. Nieuw cabaretprogramma Nu het dansverbod is ingetrokken en de danslustigen zich weer, zooals eenigen tijd geleden, op het parket mogén bewe gen, is het bekende orkest van Tom van der Stap, dat zich speciaal was gaan instellen op shows en cabaret met eenige krachten versterkt, teneinde de dansmu ziek nog meer tot zijn recht te laten ko men. Het was dan ook zeer druk en de ani mo tot dansen bleek buitengewoon groot te zijn. In het nieuwe cabaretprogramma, dat de directie toch aangehouden heeft was het accordeonnummer: de twee Gavelli’s een bijzondere attractie. Het zijn twee ware virtuozen, die met hun tangomuziek niet alleen de orkest-pauzen vullen, doch ook eenige extra nummers ten gehoore brachten, bewijzen van hun muzikale kwaliteit. De dansnummers werden verzorgd door het elegante danspaar Gloria en Tcher- noff. dat zich vol gratie .bewoog op de muziek. Zij voerden een tango, een wals en een kleine foxtrott uit, welke door de bezoekers met hartelijk applaus werden gewaardeerd. DE RIJWIELLAMPEN MET BEPERKTE LICHTUITSTRALING Er heerscht momenteel verwarring over de vraag of volgens de nieuwste voor schriften de „rijwiellampjes met beperkte lichtuitstraling”, dit zijn de zeer veel gebruikte, zwart bespoten, rijwiellampjes met een klein lichtspleetje. die zonder meer in de bestaande rijwielantaarns ge schroefd kunnen worden, nog toelaatbaar zijn. Blijkens een schrijven van den Rijks- inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, aan de directie der Philips’ Gloeilampenfabrie ken N.V., zijn de rijwiellampen met be perkte lichtuitstraling zonder verdere af- B. en W. hebben den Raad een voor stel gedaan inzake de verdeeling van 182.000, welke op de begroeting is uitgetrokken voor subsidies aan instel lingen, die voorstellingen en uitvoe ringen van kunstwaarde geven. Van de vereeniging „Het Residentie orkest” ontvingen B. en W. het ver zoek, om ook in het nieuwe begroo- tingsjaar voor toekenning van een extra subsidie tot een maximum van 12.500, zooals op de begrooting voor 1940 voor de eerste maal was uitge trokken, in aanmerking te komen. De inkomsten van het orkest zijn door verschillende omstandigheden belang rijk gedaald en de financieele toestand, waarin het Residentie-Orkest verkeert, is van dien aard, dat, wil men een aan zienlijk tekort vermijden, niets gemist kan worden van de gelden, waaróp de vereeniging voor het seizoen 1939-1940 heeft kunnen rekenen. Met de Commis sie voor de Kunstsubsidies meenen B. en W., dat aah het verzoek moet wor den voldaan, doch dat ook ditmaal aan dit extra-subsidie de voorwaarde dient ■te worden verbonden, dat het slechts wórdt gegeven tot een bedrag, gelijk aan hetgeen van particuliere zijde wordt bijeengebracht, en tot een maxi mum van 12.500. Ten aanzien van de overige te ver leenen subsidies zijn B. en W. van oor deel, dat deze ongewijzigd behooren te blijven. De volgende verdeeling wordt voor gesteld: Residentie-Orkest 117.500, waarin begrepen 30.000 voor het pensioen fonds en een bijdrage in een mogelijk tekort over het seizoen 1940-1941, gelijk aan het bedrag, dat door particulieren voor dit doel zal worden bijeengebracht, zulks tot een maximum van 12.500; Residentie-Tooneel 42.000; Bijzondere opvoeringen door andere gezelschappen f 2700; Italiaansche Opera 10.000 Ne- derlandsche Operr' Stichting /4500. Stadsschouwburg (middag- en volks voorstellingen) 1000; Muziek- en zang verenigingen 3100; Onvoorzien en ge deeltelijke teruggave belasting in bij zondere gevallen 1200. MA>r$.Ch'A?P'; V.pOR WONINGINRICHTING De nieuwbenoemde griffier van Hoogen Raad, mr. A. B. Somer, is teren door den secretaris-generaal van het departement van Justitie beëedigd en laarna door den Hoogen Raad geïnstal leerd. UITBREIDINGSPLAN MOERWEG Op de Gemeentesecretarie afdeeling S. en B. (kamer no. 32) zal van 9 December 1940 af voor een ieder ter inzage liggen het bij Raadsbesluit van 12 Augustus 1940 vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding Moerweg, voor zoo ver betreft gronden, gelegen tusschen het Zuiderpark, den Moerweg, den Erasmus- weg en de Joannes-Vollenhovelaan (plan- Moerweg III). in twee kaarten, een toe lichtende beschrijving en bijbehoorende bebouwingsvoorschriften als bedoeld in artikel 39 der Woningwet Dit herzienings- plan is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van i20 November. ‘•«bermmiddelen officieel toegelaten. Eenige Haagsche jongelui hebben het overtuigende bewijs geleverd, dat, hoe moeilijk het ook schijnt in de tegen woordige omstandigheden een loonend emplooi te vinden, voor hen, die over de noodige wilskracht beschikken, het scheppen van een bestaansmogelijkheid inderdaad te verwezenlijken is. Die jonge menschen, die het van moed en durf getuigende devies „Aanpakken” kozen, stichtten een organisatie. Zij zoch ten het in de richting van daadwerkelijk hulpverleenen en meenden, dat „service” een der dingen, waarvoor de mensch in de 20e eeuw in hooge mate ontvanke lijk is op een dusdanige wijze gegeven kan worden, dat een tegenprestatie in den vorm van een geldelijke belooning, ge- eischt kan worden. De jonge menschen hadden goed gezien, Want uit een hulpbureau van bescheiden omvang, groeide in luttele maanden een stichting, welke den veelzeggenden naam „Tot Uw dienst” kreeg en op elk gebied ieder, die zich tot haar wendt, met raad en daad bijstaat. Wij hebben den energieken leider, mr. C D. A. baron van Lynden, dezer dagen Opgevoerd door „De Operettezangers” onder leiding van Joh. Boskamp en Oct. van Aerschot Van gisteren af wordt ’s middags en 's avonds in het West-End-theater de be- bekende revue-operette van Otto Houbach en Oscar Hammerstein, met muziek van Rudolf Friml en Herbert Stothart, „Rosé Marie” opgevoerd. De combinatie revue- operette verschaft een vindingrijken regis seur de gelegenheid niet alleen uit het ge wone arsenaal van tooneel- en zangspel te putten, maar ook vrijelijk te gast te gaan in de voorraadkamers van show en cabaret en daardoor er in te slagen zoowel tijdens den gang van het stuk als in de ingelaschtë tusschen-scènetjes actueel te zijn. De leiders van het wakkere gezel schap „De Operettezangers”, Joh. Bos kamp en Octave van Aerschot geven er blijk van te weten waaraan het publiek op het oogenblik behoefte heeft, en zij slagen er dan ook volkomen in dit een zorge- loozen, prettigen avond te doen beleven, dank zij ook de groote toewijding van alle medewerkers, in welke rol of functie ook. We mogen den inhoud van de in de wou den van Californië, in goudzoekers- en cowboy-milieu en later in New York spe lende operette bekend veronderstellen. Jaren achtereen wordt „Rose Marie” op gevoerd, waarvan de aantrekkelijke mu ziek steeds levend is gebleven en de Schla ger „Rose Marie, I love you”, overbekend is, en nog altijd trekt deze operette pu bliek. In deze bezetting, aankleeding en met deze muzikale verzorging zal ze het hier ook „doen”! De warme, ja enthousiaste ontvangst gis teravond in West-End genoten, was niet alleen verdiend, maar wettigt ook de ver wachting van een druk bezoek aan „De Operettezangers”. Truce Speyk en Chris Reumer, resp. als Rose Marie en Jim Kenye, beschikken over goede zangstemmen en zij kunnen spelen bovendien. De koren en balletten, (deze laatste ingestudeerd door E. Frankly) en onder de muzikale leiding van Henk Neef mogen gehoord en gezien worden, terwijl de costuums en toiletten een lust voor de oogen zijn, ook al omdat overdaad ver meden is. Het spreekt vanzelf dat Johan Boskamp en Octave van Aerschot als komische spitsbroeders een groot aandeel in het suc ces hebben door hun tallooze grappen en gijntjes, maar zij overheerschen toch niet dermate dat prestaties als van L. Zeg waard (als hoofd der prairie-politie) en Sophie Kohier (als Wanda, de halfbloed Indiaansche), van La Bella Ninon als dan seres of van het ballet op den achtergrond geraken. Zooals gezegd, het was een zeer ge slaagde opvoering, die terecht een dank baar publiek gevonden heeft. Aan het slot was er een langdurig applaus. Dank van de verpleegden De verpleegden in het Militair Hospi taal zijn in de afgeloopen St. Nicolaasweek niet vergeten. Een groot aantal surprises mochten zij ontvangen. Zij verzoeken ons langs dezen weg aan de milde geefsters en gevers hun dank te willen betuigen voor al deze bewijzen van sympathie, die met blijdschap ontvangen werden. In deze dagen, waarin zij door zoo velen bedacht zijn, gingen hun gedachten uit naar hun kameraden, die in den strijd zijn geval len. Een middag van jolijt Sint Nicolaas bezoekt deze week met zijn knechten honderdduizenden. Natuur lijk sloeg hij de gewonde militairen in het Militair Hospitaal niet over. Gister middag waren in een der zaaltjes de loo- pende patiënten, de doktoren en het ver plegend. personeel bijeen voor de viering van het Sint Nicolaasfeest. De stemming was opperbest en men amuseerde zich kostelijk. Nadat Sint Nicolaas een gevoe lige toespraak had gehouden, werden er eenige bekende liedjes gezongen. Daarna werd overgegaan tot de uitreiking van versnaperingen en geschenken. Ook de patiënten, die in de zalen lagen, werden door den Sint en zijn helpers niet verge ten. Hij bezoche hen allen persoonlijk, sprak hen toe en deelde geschenken uit. Ongetwijfeld drukte kolonel den Kou ter, chef van het hospitaal, de gevoelens van allen uit, toen hij zeide, dat Sint Ni colaas de aanwezigen een onvergetelijken middag had bezorgd. Ik meen zoo te hebben kunnen opmer ken. dat ons oude St.-Nicolaasfeest met opgewektheid is gevierd. Te onzen huize waar geen jeugd meer aanwezig is (dit is niet bedoeld als een verkapte onvrien delijkheid jegens mijn nicht en neef), werd nochtans een enkel klein grapje uit gehaald, terwijl ook de boterletter niet ontbrak. Wij hebben dus met de traditie niet gebroken en dat wil veel zeggen, omdat traditie zoo’n belangrijk ding is. Een echte Sint Nicolaas-verrassing was de intrekking van het dansverbod. In vele kringen, niet in het minst in die van de exploitanten, zal deze intrekking met vreugde begroet zijn. Verscheidene hunner hadden hun zaak al omgezet in variété, maar het ware karakter van de inrichting was hier mee toch verloren gegaan. Wies, die zooals reeds uit bovenstaan de regels blijkt, den Sint Nicolaas-avond thuis vierde in alle gezellige huiselijk heid. is vastbesloten zoo spoedig moge lijk een avondje te gaan dansen, om te zien of ze het nog niet verleerd is. Dat er na 7 uur geen sterke drank meer ge schonken mag worden, deerde haar niet zoozeer, hoewel ze een cocktail appre cieerde. Jodocus zat ook niet in zak en asch, het bitteruurtje is gebleven zooals het was. Op de Heerengracht is men thans aan de verkeersverbetering begonnen, d.w.z. de boompjes zijn er ten deele gerooid, zoodat straks de tramhalte verlegd kan worden van Fluweelen Burgwal naar Heerengracht. Het zal inderdaad een ver betering blijken te zijn. Wies vroeg mij, om er eens op te wij zen, dat er zoo vaak fietsers in het duis ter wandelen naast een ander, hun fiet sen over het trottoir meevoerend aan de hand. Voor de voetgangers wordt dit een hinderlijk euvel. Evenals het niet rechts- houden in de duisternis laat iedereen toch rechts van den weg loopen, dan voorkomt men onverwachte en onge- wenschte botsingen. Onze Gemeente-begrooting is wederom verschenen. De omvang is minder groot dan andere jaren, maar ze is er niet min der interessant om. De wethouder van Financiën zal het uiteraard niet gemak kelijk hebben, gezien de hooge kosten, welke met de gemeentelijke huishouding zonder twijfel gemoeid zullen zijn. Er zal heel wat stuurmanskunst gevraagd wor den van de mannen, die aan het roer staan, om het schip in 1941 goed over te brengen. Het feit echter, dat die stuur lieden èn met kennis van zaken èn met goeden wil bezield zijn, geeft de over tuiging. dat het wel zal lukken, al zal het niet gemakkelijk zijn. Over den stadhuisbouw vertellen B. en W.. dat zij de gevraagde vergunning voor een betonskelet van den Regeeringsge- machtigde niet hebben verkregen en dat zij ook niet verwachten, deze te verkrij gen. Er volgt uit, dat wij het voorloopig zonder nieuw stadhuis moeten doen. Dit op zichzelf vind ik niet zoo erg. We moe ten dan maar een paar jaren langer wachten en ik denk, dat men het met mi] eens zal zijn, dat we na al die jaren ■wachten, nog best wat langer kunnen wachten. B. en W. geven voorts nog inlichtingen over het beschikbaarstellen van een be drag voor opdrachten aan en aankoo- pen van Haagsche beeldende kunste naars. Speciaal trof mij, dat B. en W. het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal noemen als een van de objecten, welke in aanmerking komen om door de hand van kunstenaars te worderi verfraaid. Ik hoop van harte, dat men er in slagen zal om dit te bereiken en temeer, omdat mij weleens is gebleken, dat eenige fleur in die omgeving zeer zou worden gewaar deerd. De hoofdcommissaris van politie te dezer stede, mr. P. M. C. J. Ham,r, heeft van den burgemeester van Leidschendam, mr. H. A. C. Banning, een schrijven ont vangen, waarin deze zijn dank betuigt voor de verleende assistentie bij het on derzoek naar den dader van de schiet partij, welke in den nacht van 16 op 17 November j.l. in zijn gemeente heeft plaats gevonden. Inzonderheid stelde mr. Banning het op prijs, dat de hoofdcom missaris zich persoonlijk op de hoogte is komen stellen. Eveneens wordt hulde ge bracht aan den hoofdinspecteur den heer Zoo nit bed in het water gesprongen om drenkeling te redden Zooals reeds gemeld, is gisteroch tend de 40-jarige postbode, C. J. A. van M. van de Paul Krugerlaan, mis leid door de duisternis in het water van den Noord West Buitensingel ge raakt. Naar wij nader vernemen, hebben zich bij de redding de gebroeders Hij- genaar, wonende aan den Noord West Binnensingel 3, zeer heldhaftig gedra gen. Een van hen hoorde te omstreeks 8 uur hulpgeroep en toen hij ging kij ken, zag hij een man te water liggen. Onmiddellijk snelde hij naar huis om een stok te halen, teneinde den drenke ling daarmede op het 'droge te bren gen. Aanvankelijk had dit geen suc ces, waarop hij de hulp van zijn 34- jarigen broer, J. P. Hijgenaar, inriep, die nog te bed lag. Zonder zich te be denken, schoot deze zijn pantalon aan, rende paar buiten en dook in het ijs koude water, dicht bij de plaats, van waar het hulpgeroep kwam. Al zwem mende wist hij den postbode, die reeds bijna het bewustzijn had verloren, te bereiken en met behulp van zijn broer op het droge te brengen. Inmiddels was de geneeskundige dienst gewaarschuwd, die den drenke ling, die veel water had binnengekre gen, naar het ziekenhuis aan den Zuid wal bracht. Daar is hij ter observatie opgenomen; zijn toestand was geluk kig vrij bevredigend. De kranige redder, die onverwijld te water was gesprongen en zoodoende zijn eigen leven in de waagschaal stel de, had van dit bad geen nadeelige gevolgen ondervonden. Tot ouderlingen van de Chr. Geref. Gemeente van 's-Gravenhage- Centrum zijn gekozen de hccren W. F. Boersma en C. Buter en tot diaken de Hieer W. Bregman, De Soldatenmoeder, mevrouw Hiddink, en haar staf van jonge, enthousiaste medewerkers, hebben met St. Nicolaas onze gewonde soldaten, een verrassing bereid. Waar de belangstelling van het groote publiek zich zeer sterk tot het Militair Hospitael zich het lot van de verpleegden, in de andere ziekenhuizen dit keer aangetrok ken en zoo stonden voor den Haag het Roode Kruisziekenhuis, het ziekenhuis Zuidwal en de Ramaerkliniek op het programma en verder de ziekeninrich tingen te Wassenaar, Voorburg, Delft, Leiden, Rotterdam. Vlaardingen en Am sterdam, terwijl ook nog de gezinnen van enkele Oorlogsinvaliden bedacht konden worden. Dank zij verschillende milde gevers was het mogelijk dit keer eens iets anders dan de traditioneele cadeautjes te geven en konden speciale wenschen gevraagd •worden. Zoo kregen onze jongens, be halve de gewone snoeperijen, nuttige geschenken, als fototoestellen, schilders- en teekenbehoeften, passerdoozen, en hor loges. De bezoeken moesten natuurlijk over verschillende dagen verdeeld wor den, zoodat Sinterklaas pas op Zaterdag bij de laatsten zijn bezoek bracht. En nu worden de werkzaamheden weer direct voortgezet voor de Kerstviering. Hopelijk zal dan weer minstens evenveel kunnen worden gedaan! Steeds paraat. De jongelui hebben een wachtdienst in gericht. Een der vertrekken van het kan toor aan de Alexanderstraat is ingericht tot wachtlocaliteit, waar de dienstdoenden hun werk kunnen doen of couranten en tijdschriften kunnen lezen. Het ligt in de bedoeling jongelui aan de theaters en bioscopen te doen posten, zoodat men direct van „begeleiding” gebruik kan maken. Besprekingen met de directie der Spoor wegen zijn gaande, om voor de escorteer - ders de beschikking te krijgen van de wachtkamers aan de stations. Er wordt op groote schaal propaganda gemaakt en naar het zich laat aanzien, met succes. Dat het goed marcheert, moge blijken uit het feit, dat eveneens reeds in Hilver sum, Wassenaar, Arnhem en Velp kanto ren van „Tot Uw dienst” zijn geopend; Rotterdam is thans aan de beurt. Het leidt geen twijfel of deze energieke jonge menschen zullen bij hun verderen arbeid slagen, hetgeen ze in alle opzichten verdienen. Schadeloosstelling wegens onteigening Bij besluit van 15 April 1940 bepaal de de gemeenteraad de schadeloosstel lingen, aan te bieden, in verband met eventueele onteigeningen van de per- ceelen 19, 20 en 21 van het groote plan der onteigening ten behoeve van den bouw van een nieuw stadhuis, op on derscheidenlijk 32.000, 27.000 en 29.000. De eigenaren van deze perceelen hebben zich thans tot minnelijke over dracht daarvan bereid verklaard, in dien deze bedragen alsnog worden ver hoogd tot onderscheidenlijk 35.000, 30.000 en 32.000, mits geen andere kosten voor hun rekening komen dan die, door hen buiten de procedure om zijn gemaakt. B. en W. achten het in het belang van de gemeente op deze aanbiedingen in te gaan en zij stellen mitsdien den raad voor, hieraan goedkeuring hechten. BURGEMEESTER VAN LEIDSCHEN DAM BETUIGT ZIJN DANK AAN DEN HOOFDCOMMISSARIS VAN TE DEZER STEDE Het Sint Nicolaasfeest is weer achter den rug, in de zaken begint men al te denken aan het Kerstfeest en in de huiskamer worden de laatste resten van een vroolijken avond opgeruimd. Eenige weken geleden kon men uit vele monden hooren: Och wij doen niet aan Sint Nicolaas en. het is daarom niet te verwonderen, dat er tal van zakenleiders waren, die eenigszins pes simistisch gestemd waren. Dit pessi misme heeft echter vrij algemeen plaats gemaakt voor optimisme, want van de directies van verscheidene zaken en van de bestuurders van win- kelorganisaties kregen wij het eenslui dend oordeel„Wij hebben niet te klagen gehad”. Het is druk ker geweest dan andere jaren, wat zijn oorzaak voornamelijk gevon den heeft in het feit, dat er veel vroe ger dan anders gesloten moest worden er was ongeveer een derde minder tijd beschikbaar. In een zaak vertelde men ons, dat de deuren af en toe ge sloten moesten worden om de aan wezige menschen in de gelegenheid te stellen te koopen. Er is door het publiek over het algemeen niet minder gekocht dan andere jaren. Natuurlijk had er wel een verschuiving plaats. Artikelen, die alleen met punten gekocht konden worden, werden niet zooveel gevraagd als puntenvrije artikelen. Fantasie-arti- kelen. handschoenen, lederwaren, schrijfbehoeften, meubelen, snuisterijen e.a., kinderspeelgoed vonden zeer veel aftrek. Een verheugend verschijnsel voor de zaken is het geweest, dat het publiek met den aankoop van Sint Nicolaas- artikelen reeds in het begin van de vorige maand is begonnen. Het hield rekening met de verduistering. Ook heeft men meegewerkt door zooveel mogelijk het gekochte zelf, mee te ne men en niet te laten bestellen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13