DE STORM w. van Haagsche Courant van Zaterdag 7 December 1940 de Kranige prestaties „Dorus Rijkers” DE BELASTING- VERHOOGING BINNENLAND STADSNIEUWS Hoog water te Rotterdam ZUIDWESTER STORM DEED ZICH OOK IN ONZE STAD GELDEN Vijf en twintig zeelieden gered De kweekeling met acte Schade in het Westland Ongevallen in de hoofdstad Duizenden ruiten vernield In Kralingen werd de noodklok geluid schuttingen den ochtend nam de storm in Enkele mijnen aangespoeld - Woon huizen ontruimd VIJFDE BLAD, PAGINA 1. VELEN GEDENKEN HET MILI TAIR HOSPITAAL Het water kwam op Scheveningen door den storm zefer hoog en het was niet makkelijk om op de been te blijven (Polygoon) 2i. Boomen, schoorsteenen en omgewaaid Landingsdam voor de veerboot stond onder water Tentoonstelling over de Vrijmetse larij te Leeuwarden geopend Professor dr. J. van Dam Engelsche bomaanvallen op Nederland Voorstellen van B. en aan den Raad T5 Het ochtendtij waar- Persoonlijke ongelukken. niet Gaven Te Loosduinen zijn bij Te Monster Tal van schoorsteenbrandjes en persoonlijke ongelukken Duik, van een den dit zal valt van volle was deze een van K»- I tot worden omgeleid. tri Verbetering van zijn positie te verwachten De stormwind, welke de kracht van een orkaan had, zwiepte de golven hoog op en joeg het stuivende, water door de lucht. Nog vóór het invallen der duisternis slaagde de bemanning van de reddingboot er in, drie man van een in nood verkeerend visschers- vaartuig over te nemen, hetgeen met levensgevaar en zeer groote moeilijk heden ging gepaard. Het was inmiddels half donker ge worden, hetgeen het zoeken naar de andere in nood verkeerende vaartui gen zeer bemoeilijkte. Na eenigen tijd werd een ondersteboven liggend vis- schersvaartuig ontdekt. Schipper Bot achtte het wegens de duisternis en het vliegende stormweer raadzaam, het zoeken naar de andere vermiste visschersvaartuigen te sta ken tot het aanbreken van den dag. Na een zware reis over de Waddenzee, waarbij de „Dorus” verscheidene ma len in gevaarlijk water kwam en op banken stootte, werd Den Helder be reikt. Door deze en andere reddingen is de dappere bemanning er in geslaagd, in het afgeloopen etmaal een groot aantal zeelieden, 25, veilig aan wal te brengen. troffen en wel zoo, dat het grooten- deels vernield werd. Hierbij werden één persoon gedood, twee zwaar en drie licht gewond. De omliggende woonhui zen kregen glasschade. russenen Rotterdam en Gouda Ook tusschen Rotterdam en Gouda is het dijkleger gemobiliseerd geweest. Te Kapelle en Moordrecht werden, op lage gedeelten de vloedplanken uitgezet Te Gouda kwam de vloed om 11.20 uur tot menwerpers boven verschillende plaat- ook salaris acte. Hoe hoog zal worden is echter nog met zekerheid te zeggen.. cijfer voor de straatbelasting van 2J In verband hiermede hebben B. en W. thans bij den Raad voorstellen ingediend: Zoo werd, naar het A.N.P. meldt, op de reede van Den Helder het Zweedsche stoomschip Ossian aangevaren en in zinkenden toe stand op den Zuidwal gezet. Gis termiddag werden noodseinen geheschen, waarop de motorred- dingboot „Dorus Rijkers” van de Noord- en Zuidhollandsche red- ding-maatschappij .bij .vliegend stormweer er stond een orkaan uitvoer onder schipper Koen Bot. Men slaagde er in, de geheele bemanning van 22 koppen behou den aan wal te brengen. Omtrent het lot van de Ossian” wordt nader vernomen, dat het voor schip lek is geslagen, zoodat dit on der water zit en de schroef te zien is. Het water reikt vanaf den voorsteven tot aan de brug. Het schip, dat eigen dom is van Rederia a/b te Helsing borg, werd in 1892 gebouwd en meet circa 1600 ton. Voorts werd „Dorus Rijkers” Zuidhollandsche Rotterdam en omgeving heoben gister avond eenige spannende uren doorge maakt tengevolge van het hooge water, dat, opgezweept door den zwaren storm, eenige stadswijken bedreigde. Om half elf deden alarmeerende berichten de ron de, dat het water de kruin van den dijk, waarlangs de Hoogstraat is gebouwd, had bereikt en om half elf liep de geheele binnenstad onder. Dit laatste was echter van weinig beteekenis, daar de binnen stad wegens de gebeurtenissen in Mei ge heel is ontruimd. Alle kelders liepen on der water. en giften stroomen binnen gen waaiden om in de Werfstraat en op den hoek van de Amstelstraat en de Waalstraat. Een zware iep dreigde om te vallen op den Oude Scheveningscheweg bij de Adriaan Goekooplaan. Door de zorg staan. De peilschaal wees toen 3.77 meter boven Rottepeil aan Twee personen op Schiermonnikoog in levensgevaar Eveneens tengevolge van den hevigen Westerstorm, welke gepaard ging met hoogen vloed, is bij Schiermonnikoog de landingsdam. waar de veerboot aanlegt, onder water komen te staan. Dq veer boot „Brakzand” kon wel aanleggen, gebracht, waar bleek, dat de drenkelinge geen letsel had bekomen. Op eigen gele genheid kon zij later naar huis gaan. In de Pletterijstraat werd de 33-jarige mej. A. G. R. uit de Zaanstraat tegen den grond geslagen. Zij kreeg daardoor een hoofdwond en moest door den Geneeskun digen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal worden gebracht, waar zij is opgenomen. Op het Hobbemaplein werd de 22-jarige wielrijder J. L. H. uit de Joubertstraat tegen een tramwagen van lijn 12 gewor pen. Hij kneusde het rechterdijbeen: de Geneeskundige Dienst bracht hem naar zijn woning. Tenslotte is eveneens op het Hobbemaplein de 16-jarige wielrijder J. B. uit de Fisherstraat tegen den grond ge worpen. waardoor hij een kneuzing aan het linkerbeen bekwam. Ook hij werd door den Geneeskundigen Dienst naar zijn huis vervoerd. Erger was, dat het verkeer tusschen de beide Maasoevers werd verbroken, door dat de straten in de binnenstad blank stonden en het in de duisternis levensge vaarlijk was, er doorheen te waden. De bewoners vpn de stadswijk Kralingen werden omstreeks elf uur opgeschrikt door het luiden van de noodklok, welke slechts in beweging komt, wanneer het water een stand van drie meter zestig Rottepeil heeft bereikt. De peilschaal wees reeds 3,62 m aan. en derhalve achtte men het raadzaam, behalve tot het lui den van de klok, ook tot het oproepen van het z.g. dijkleger, dat bij dijkbreuk moet ingrijpen, over te gaan. Verschei dene gemeentediensten werden eveneens wegens het overstroomingsgevaar voor Kralingen, in gereedheid gehouden. Om half twaalf meldde het hoogheemraad schap Schieland, dat het water niet meer steeg en weinige minuten daarna kon men val constateeren, zoodat het gevaar voor Kralingen was geweken. Ook op den Linker Maasoever heeft men last van het hooge water gehad en werden eenige straten overstroomd, waar bij kelders onderliepen. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Hier en daar is schade aangericht. Er zijn nog meer plaatsen in het West land, waar glas verloren ging. In Monster werd op de kweekerij van Thoen een kas verwoest, evenals op den tuin van van der Wel. Veel eenruiters «tonden reeds op stapel; zij zijn door de kracht van den storm vaak honderden njeters ver neergeworpen. Ook te St Pancras schade aan kassen De storm heeft in den afgeloopen nacht ook groote schade aangericht aan de kas sen en warenhuizen te St. Pancras (N.H.) Van sommige kassen werd een groot aan tal ruiten vernield. De schade bedraagt vele honderden guldens. Ook schoorstee nen en dakpannen móesten het ontgelden. fcEN DOODE, TWEE ZWAAR EN DRIE LICHT GEWONDEN In den afgeloopen nacht hebben af zonderlijk vliegende Engel sche bom- doch de passagiers konden over .den dam. Men is er met een autobus de ongeveer twintig pas sagiers van het schip te halen. Toen men poogde op gelijke wijze de post en vracht van het schip over te nemen, werd de motor van de auto nat, zoodat deze af sloeg en njet méér op gang gebracht kon worden. De auto stond toen midden in het water op den dam en in de cabine zaten nog twee personen. De roeired- dingboot voer uit om hen te halen, doch de roeiers hadden een zware taak. In den loop van den avond zijn eenige mannen met een touw achter zich over den landingsdam geloopen. Ondanks de zware branding slaagden zij er in, het touw aan de auto te bevestigen. Het voertuig kon toen gemakkelijk op den wal worden getrokken, zoodat de roei- reddingboot verder geen dienst behoefde te doen. Verschillende persoonlijke ongelukken hebben zich voorgedaan. Gisteravond omstreeks 6.30 uur reed de wielrijder N. S. uit Den Haag op den Delftweg tengevolge van de sterke ruk winden tegen een uit de tegenovergestel de richting komende tram. S. bekwam een been- en hoofdwond. Dr. de Voogd ver leende ter plaatse eerste hulp, waarna hij in bewusteloozen toestand per zieken auto naar het Ziekenhuis aan den Zuid wal werd vervoerd. Zijn toestand is zor gelijk. Gistermiddag is op den Korte Vijver berg de 25-jarige mej. S. J. uit de Drijf- riemstraat door een windstoot tegen een boom gevallen. Zij klaagde over pijn in het hoofd en aan den rug en werd door de motorpolitie naar de kliniek van „De Volharding” gebracht. Op het Copernicusplein werd een wiel- rijdster omver geworpen en kwam daar door tegen den 61-jarigen wielrijder S. v. d. B. uit de Kockstraat terecht, die door den val het linkerbeen brak. De Genees kundige Dienst bracht hem naar het zie kenhuis aan den Zuidwal. De 23-jarige mej. S. H., wonende aan de Laakkade, die haar rijwiel aan de hand meevoerde, werd door een wind vlaag in het water aan de Waldeck Pyr- montkade geduwd. Werklieden van de H.T.M. wisten haar door handreiking weer op het droge te brengen. Zij werd naar In de Wieringenstraat te Amsterdam is gisteren een 48-jarige vrouw in een kelder gewaaid. Zij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht, dat zij met een wer- velfra'ctuur naar het Binnengasthuis moest worden overgebracht. Nog ernstiger was het ongeval, dat een 45-jarigen wielrijder óverkwam, die. op den Rijksweg Amsterdamden Haag, on der Amsterdam, door den storm tegen een boom werd gesmakt. In ernstigen toe stand heeft de Geneesk. Dienst hem naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd, waar een schedelbasisfractuur werd geconsta teerd. Een ongeluk, dat eveneens op rekening der hevige stormvlagen moet worden ge schreven, gebeurde in het Deysselhof- plantsoen, waar een 55-jarige dame bij het sluiten van een raam een luik tegen het hoofd kreeg, waarbij zij een schedel- fractuur opliep. Het slachtoffer is naar het O.L.-Vrouwegasthuis gebracht. Ook aan de Amsterdamsche brandweer bezorgde de wind veel werk. Gevallen van ernstigen aard kwamen echter niet voor. De brandweer moest gisteren 33 maal uitrukkeh in verband met losse dak pannen. omgewaaide schuttingen, afge rukte zinken pijpen, luifels, die geval len waren door den storm en schoorstee- nen, welke gevaar opleverden. Heffing opcenten Gemeentefonds belasting In de eerste plaats de volgende ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting in de gemeente ’s-Gravenhage, van het eenig artikel luidt: Op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting worden, met betrekking tot het belastingjaar 1 Mei 194130 April 1942, ten behoeve van de gemeente ’s-Graven- hage, 75 opcenten geheven. De opcenten worden niet geheven op de aanslagen van hen, die binnen het Rijk geen vaste woonplaats hebben. Heffing opcenten personeele belasting Ten tweede de volgende verordening op de heffing van opcenten op de personeele belasting in de gemeente ’s-Gravenhage, waarvan het eerste artikel luidt: Er zullen jaarlijks, met ingang van het belastingjaar 1941, ten behoeve dezer ge meente op de hoofdsom der personeele be lasting opcenten worden geheven, volgens het onderstaand tarief A. Voor wat betreft het gedeelte dér ge meente, voor de heffing der personeele belasting gerangschikt in de 2e klasse: 105 voor de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde minder dan ƒ260 bedraagt, 115 voor wie de belast bare huurwaarde 260 of meer doch min der dan 300 bedraagt, 125 voor 300 of meer doch minder dan ƒ350, 135 voor ƒ350 of meer doch minder dan ƒ400, 145 voor 400 of meer doch minder dan 500, 155 voor 500, of meer doch minder dan 625, 165 voor 625, of meer doch minder dan 775, 175 voor 775, of meer doch minder dan ƒ950, 185 voor 950, of meer doch minder dan ƒ1150, 195 voor ƒ1150, of meer doch minder dan 1375. 205 voor 1375, of meer doch minder dan 1625. 215 voor 1625, of meer doch minder dar^ den in de nabijheid gelegen Centrale Post 1900, 225 voor 1900 of meer. Op de aanslagen van hen, die niet in den zin der Wet op de personeele belas ting 1896 gebruiker van een perceel zijn, wordt het maximum van 225 opcenten geheven. B. voor wat betreft het gedeelte der ge meente, voor de heffing der personeele belasting gerangschikt in de 4<» klasse: 105 voor de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde minder dan ƒ235 bedraagt, 115 voor wie de belast bare huurwaarde 235 of meer doch min der dan 270, 125 voor 270, of meer, doch minder dan ƒ310. 135 voor ƒ310, of meer doch minder dan ƒ355, 145 voor 355, of meer doch minder dan 445, 155 voor 445 of meer doch minder dan 555, 165 voor 555, of meer doch minder dan 690, 175 voor 690, of meer doch minder dan 845, 185 voor 845, of meer doch minder dan 1020, 195 voor 1020, of meer doch minder dan 1225, 205 voor 1225 of meer doch minder dan 1445, 215 voor 1445, of meer doch minder dan 1700, 225 voor 1700 of meer. Op de aanslagen van hen, die niet in den zin der Wet, op de personeele be lasting 1896 gebruiker van een perceel zijn, wordt het maximum van 225 opcen ten geheven. Volgens art. 2 vervalt de thans gelden de verordening op de heffing van op centen op de hoofdsom der personeele belasting, vastgesteld bij raadsbesluit van 25 November 1936 op 1 Januari 1941. Zij blijft van kracht ten aanzien van belastingjaren, welke vóór dien da- turn zijn geëindigd. Verhooging straatbelasting Ten derde stellen B. en W. de volgende verordening voor: het verhoudingscijfer, waarmede ht«t in artikel 6 der Verordening op de hef- j fing en invordering eener belasting onder den naam van straatbelasting in de ge meente ’s-Gravenhage bepaalde tarief voor het belastingjaar 1941 zal worden ver menigvuldigd, vast te stellen op 2J. ER IS ECHTER VEEL NOODIG Den laatsten tijd worden er vele groote en kleine pakken bezorgd aan het Mili taire Hospitaal in de Muzenstraat. De burgerij vergeet de gewonde militairen niet, integendeel zij toont zich zeer gul en erkentelijk voor het feit, dat zij hun leven in de waagschaal stelden. Kolonel den Houter, chef aan het Mili taire Hospitaal heeft ons, in een onder houd, dat wij met hem mochten hebben, het een en ander hierover verteld. Voor hem lag een dik boek, waarin alle geschenken geboekstaafd worden. Er zijn vele giften in natura onder. Zoo zond een dame ons 210 gebakjes, een ander 50 k.g>. druiven. Voorts stukken chocolade, siga ren en cigaretten, boeken, tijdschriften, enz. enz. Op de departementen en zeer vele in stellingen worden geregeld collectes onder het personeel gehouden voor de gewonde militairen. Zoo werd in 2 dagen tijd op het Afwikkelingsbureau een bedrag van /lil bijeengebracht. Een vereeniging schonk ons met toestemming van de autoriteiten een bedrag van 500. De H.T.M. heeft een bus ter beschikking van de gewonde militairen gesteld voor het vervoer naar een bioscoop of een an dere amusementsgelegenheid, indien zij daartoe uitgenoodigd worden. Woensdag j.l. is vcor ons wel de drak- ste dag geweest. Toen kwamen er niet minder dan 32 personen pakjes brengen. Ieder, die het Militaire Hospitaal met een gave of gift gedenkt krijgt een briefje toegestuurd, waarin hij namens de gewon den bedankt wordt. In totaal hebben wij al bijna 300 brieven van dien aard ver zonden. Als om zijn uiteenzetting te staven belde een dame uit Zaltbommel op, die hem vroeg of er bezwaar tegen was, dat zij aan de gewonden sigaren en cigareL. ten uitdeelde. Niet in het minst was het antwoord. Het zijn heusch niet allemaal rijke men. schen, die iets geven. Zij moeten zichzelt soms heel wat ontzeggen. Wat zegt u b.v. van een vischhandelaar, die ons een flin ke partij visch toezond, hoewel hij er in zijn winkel koopers genoeg voor had. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat de ge. wonde militairen de hartelijke houding van de burgerij ten zeerste op prijs stel, len. Ook wij, de doctoren en het verple. gend personeel zijn er zeer erkentelijk voor, want door de houding van de bur gerij wordt onze taak in niet geringe mate vergemakkelijkt. Wij ontvangen zeer veel, maar er is ook zeer veel noodig, aldus kolonel de Houter. In het Militaire Hospitaal liggen nog 70 patiënten, op het herstellingsoord Ka reel in Aerdenhout bevinden er zich nog 60. In verschillende ziekenhuizen in den Haag en omgeving nog 21 patiënten. Voorts zijn er nog een 120 militairen, die „verlof tot her. stel van gezondheid” hebben, d.w.z. zij be vinden zich thuis, maar moeten geregeld in het Hospitaal komen om zich te laten behandelen. In totaal dus een 270 militai. ren. Zij allen krijgen een deel van de geschenken. Bijna allen zijn aan de beterende hand. Was is de aard van hun verwondingen, vroegen wij kolonel den Houter. Er ko- In vliegend stormweer heeft de mo- torreddingboot „Dorus Rijkers”, met J schipper Koen Bot, kranig reddings werk verricht. De hevige Zuidwesterstorm, welke gisteren en vannacht woedde heeft ook in onze stad zijn sporen achter gelaten. Gierend joeg de wind door de straten, alles, wat niet spijkervast was, sneuvelde. Stukken zink redden over de straat, enkele boomen. van eerbiedwaardigen ouderdom werden ■geveld en schuttingen gingen omver. Ook antennepalen, markiezen en ar maturen van lantaarnpalen vielen ten prooi aan den sterken wind. Eerst te gen den ochtend nam de storm in kracht af. Tal van mijnen zijn in de nabij heid van Scheveningen aangespoeld, waardoor verschillende huizen zijn ontruimd en wel aan den Hellingweg, Houtrustweg, terwijl ook het terrein van de Scheveningsche sleephelling maatschappij is afgesloten. In het Ververschingskanaal bij de sluizen drijven drie mijnen en tusschen de pieren van het 'kanaal en die van de haven, vier. Door den geneeskundigen dienst zijn verschillende zieken uit de ontruimde huizen vervoerd. De motorlogger Sch. 84. schipper J. den n de reederij J. J. v. d. Toorn, van de drie schepen, die tijdens den iongsten storm op zee waren, is hedenmid dag te Scheveningen binnengeloopen. Scheepje gekapseisd Vrijdagmiddag om 3 uur is tijdens een rware bui op de rivier ter hoogte van de Parkhaven het binnenscheepje Taling, sch pper A v. d. Waal, gekapseisd en ge zonken. In de buurt was de sleepboot ..Christian”, die de vrouw van den schip per en een kind van 10 maanden bijtijds van het zinkende vaartuig wist te red den. De schipper en zijn knecht geraak ten echter te water, maar zij konden kor ten tijd later door de bemanning van de sleepboot „Volharding 15” worden gered. Het scheepje was met zand geladen. Vanmorgen om 11.22 was het wederom hoog water te Rotterdam. Door het af nemen van den wind liep het water niet zoo hoog op als in den afgeloopen nacht. Het bleef enkele decimeters onder den walkant staan. De hoogste stand bedroeg vanmorgen 2.35 meter boven Rottepeil, d.i. 1.05 meter beneden den stand van den afgeloopen nacht. Sinds eenige jaren is een deel van het onderwijs op de lagere scholen in han den gelegd van de kweekelingen met ac te. De naam kweekeling met acte” geeft een geheel verkeerd beeld van zijn beteekenis. In plaats van bij den onder wijzer in de leer te gaan om de prac- tijk van het lesgeven te leeren en erva ring op te doen, staat hij in vele geval len naast de leerkracht en neemt zoo min of meer zelfstandig een gedeelte van zijn taak over. Doordat in sterke mate bezuinigd werd bij het onderwijs werden de klassen veel te groot, hetgeen natuurlijk zeer nadeelig was voor een goeden gang van zaken. „Men is meer ordebewaarder dan opvoeder, zeide ons eens een zeer bekwaam onderwijzer. „Gelukkig voor ons, hebben wij een kweekeling met acte op school, die een deel van mijn klas onder zijn hoede heeft genomen”- Het lagere onderwijs in Nederland heeft aan den kweekeling met acte zeer veel te danken. Deze dank werd echter steeds in woorden uitgesproken, nooit in daden, want met de positie van den kwee keling met acte is het altijd treurig ge steld geweest. Zijn maandelijksch inko men bedroeg in. den Haag 25.-, in Am sterdam ongeveer 30.- op particuliere scholen was het ook wel 20 - of 15.- of heelemaal niets. Op een Uloschool in de provincie is het voorgekomen, dat de kweekeling met acte niets kreeg en toch broodnoodig was. Tenein de raad heeft het onderwijzend per soneel van zijn eigen salaris maande lijks enkele guldens gegeven aan den jon gen collega, opdat hij toch maar een zakcentje zou hebben. Op verschillende particuliere scholen maakte men een gretig gebruik van het instituut van kweekeling met acte. Twee of drie kwee kelingen met acte, die hetzelfde werk verrichten als de onderwijzer zijn geen uitzondering. Er bestaat wel is waar een bepaling, dat de kweekeling met acte alleen onder toezicht les mag geven, maar wat is toezicht. Indien een onder wijzer om het uur even zijn hoofd om het hoekje steekt om te zien of het goed gaat, voldoet de school aan boven staande bepaling. Zijn positie zal herzien worden Naar professor dr. J. van Dam, secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming ons mededeelde heeft het vraagstuk van den kweeke ling met acte zijn De secretaris-generaal deel, dat verbetering van positie deze groep noodzakelijk tering over verwachten verbetering verbetering kweekeling Te Leeuwarden is gistermiddag de eerste van een reeks tentoonstellingen ge opend, welke door de N.S.D.A.P. in ons land zal worden georganiseerd van voor werpen, geschriften, gravures, schilderijen enz., welke bij het sluiten der 69 gebou wen van de vrijmetselaarsloge in Neder land in beslag zijn genomen. Bij dé ope ning van deze expositie, welke in hel voormalige gebouw der loge „Friesche Trouw” te Leeuwarden is ingericht, wa ren o.m. aanwezig de vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris in het bezette Nederlandsche gebied, Schulungsleiter Sommer, dr. Schwier, referent van den Rijkscommissaris voor internationale orga nisaties, Oberst Eueschel,- verscheidene Duitsche politie- en legerautoriteiten, de commissaris van politie te Leeuwarden, de ■heer C, Kool, de divisiecommandant der marechaussee, eerste luitenant Lenstra en vele anderen. Voor de opening der expositie hield dr. Schwier een korte toespraak, waarin hij memoreerde, hoe, sedert Adolf Hitler in 1933 de macht in Duitschland overnam, de N.S.D.A.P. den strijd gevoerd heeft tegen de vreemde ideologieën, welke evenals el ders in het Duitsche volk waren doorge ziekt en er een verderflijken invloed op uitoefenden. De Führer wilde, dat de volk- sche gedachte weer levendig werd in zijn volk. Een voorwaarde hiertoe was ’t ver dwijnen van alle volksvreemde ideeën, waartoe ook de vrijmetselarij gerekend moest worden. De loges werden verboden. Ook in de andere Germaansche landen had de vrijmetselarij veel aanhangers. De partij, welke er toe geroepen was den strijd teeen de vrijmetselarij te voeren, bracht deze strijd over naar de landen der stamverwante volkeren, in welke deze ideologie eveneens werd uitgebannen. Zoo werd ook in deze landen de idee van den r uhrer doorgevoerd. Vervolgens gaf dr. Schwier het woord aan Schulungsleiter Sommer, die zeide verheugd te zijn, dat hem de gelëgenheid ®ebN?eP’ ,de eerste logetentoonstel- ling in Nederland, waar attributen der geliquideerde vrijmetselarij zijn geëxpo seerd, te mogen openen. Na dank te heb- wPnrkgeHrtaC^ tan dr Schwier voor het werk, dat hij heeft verricht om een zoo groot mogelijk ^verzicht van het wezen sprak róokerTflariJ kunnen ^ven be wélke eferent Sommer den invloed, Oefent. beweging op een volk uit- rigVeetoelS Hn?af dJ? *Schwier een uitv°e- zaal van hé? kP het«een in de beneden zaal van het gebouw tentoon was gesteld. Voor verschillenae schoorsteenbranden moest de politie-brandweer uitrukken en wel naar de perceelen Kompasstraat 51, Wiekstraat 26. van Swindenstraat 96, Prins Hendrikstraat 36 (L.J, Markenschestraat 266. Ainhenuchestraat 49. Kootwijkstraat 59 en Jacob Pronkstraat 286 Van gisterochtend 9 uur af zijn de kraanwagens der brandweer vrijwel onaf gebroken in de weer geweest om assisten tie te verleenen. Zoo sneuvelde gisteroch tend Van het perceel Javastraat 40a een schoorstee.!, oie eerst terecht kwam op een balcon, dat beschadigd werd en daarna op het trottoir, zoodat enkele tegels in de ver zakking kwamen. .’Persoonlijk letsel liep gelukkig niemand op. Van het pand Boek- horststraat 44 hing een groot stuk zink op vallen en werd door brandweer-perso- Het Westland heeft gisteren een zwar ten dag beleefd; voor duizenden guldens aan glas is door den storm vernield. Er zullen in deze streek niet vele tuinders zijn, die volkomen vrij zijn gebleven van stormschade. Doch er zijn bijzonder zwaar gedupeerden, het meest in de om geving van de Groenelaan te Honselers- dijk. Een windhoos i| daar, zooals wij gisteren reeds in het kort hebben ge meld, over kassen en warenhuizen gestre ken. De ijzeren geraamten werden ver wrongen en honderden meters ver vlogen de ruiten over de tuinen. Troosteloos was het beeld, dat gisteren menige kwee kerij bood. Bij den kweeker G. van Veld hoven waren vier kassen door de wind hoos verzet. Daar is het niet bij geble ven, want van de ruiten in die kassen is niet veel meer over. Er is zelfs één kas, die gedeeltelijk op een andere kas is ge zet. De druivenboomen zijn meegetrokken door de kassen en hebben dus zwaar te lijden gehad, evenals de bloemkool, die reeds in de kassen was geplant. Voorts zijn 300 eenruiters op dezen tuin aan scherven gegaan. Een schatting van 5000 schade op dit bedrijf kan niet overdreven worden genoemd. Op den aangrenzenden tuin van den heer van der Lugt is het al niet veel beter. Hier ligt een groot warenhuis vol komen tegen den grond geslagen. Er zijn nog meer bedrijven met ver nielde kassen. Op dat van den heer Vel- lekoop sloeg de wind kassen neer en de ruiten vlogen over den tuin van den heer Knoppert. Scherven, verwrongen ijzer en stukken houtliggen overal verspreid. Het is moeilijk de schade juist te ra men, maar op de tuinen langs de Groe nelaan en omgeving mag toch een 10.000 a 15 000 schade worden aangenomen. En niet alle kweekers zijn verzekerd tegen de nadeelige gevolgen van een dergelijken tegenslag. Het is bovendien niet alleen de directe vernieling, die de schade brengt, ook het feit, dat nu overal op de tuinen stukjes glas in den grond zijn geslagen oftus- senen producten zijn gekomen, beteekent een groote moeilijkheid op de bedrijven. Een typisch voorval gebeurde in de wo ning van den heer Knopert aan de Groe nelaan. Daar stortte gisternacht om streeks half vier een windhoos zich op den voorkant der woning, vloog door het huis heen en verliet dit weer aan de achterzijde, in de woning vernield meu bilair achterlatend. aandacht, van oor- van onderwijzers dringend was en dat deze verbe- eenigen tijd dan ook te zijn. Onder natuurlijk het met In aansluiting op hetgeen wij mede deelden over den nieuw benoemden secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, professor dr. J. van Dam, kunnen wij nog mededeelen, dat dr. van Dam geen deel uitmaakt van een politieke partij. Wél is hij aan gesloten bij de Waag-groep. De Groote Kerk De overblijfselen van de' St. Laurens- kerk hebben het in den storm zwaar te verantwoorden gehad. Reeds gistermid dag kon men waarnemen, dat een top gevel naast het koor zeer wankel stond en elk oogenblik kon instorten. De poli tie zette de omgeving af, maar het ge veltje heeft de zware windstooten goed doorstaan Zwaar geteisterd zijn ook diverse kweekerijen in Loosduinen. Daar is voor al het platliggend glas verwoest, op de kweekerij van den tuinder Franken 1000 ramen, op die van Q. A. Nederpel onge veer 100, bij F. v. d. Gaag 500, bi] J. D. de Kok 700, bij G. van Bohemen 500. Vele duizenden guldens schade is ook hier veroorzaakt. gistermiddag de van de Noord- en redding-maatschap- pij gealarmeerd voor een aantal vis schersvaartuigen, die benoorden Wie ringen in nood verkeerden. Tijdens het vliegend stormweer voer de „Dorus Rijkers” uit om haar gevaar lijken plicht boven de gronden van de Waddenzee te gaan vervullen. niet te voet in geslaagd. sagiers van het schip te halen. Toen Zooals bekend is uit de memorie van toelichting van de ontwerp-gemeentebe- voor 1941 en uit de memorie «vnuiivu lauvu vaixvw. uvmmvii i qij Vei 11 till tfll WC1U UUU1 UL clliU wv-cx-uci ov- bijna overal hun doel gemist Slechts ?fnt^°°Ld °P alSemee" versl?Snpel steviger bevestigd. Groote schuttin- „■jua weim uun uuei geuusi. betreffende deze ontwernbeerootine. ach- op een plaats werd een woonhuis ge- ten B. Ie. een verhooging van het getal op- sen bommen laten vallen. Deze hebben 2rooting betreffende deze öntwerpbegrooting, ach- 1en W de volgende belastingver- hoogingen noodzakelijk: i_. ,_.i«,_i_i centen op de gemeentefondsbelasting met I 5; 2e. een verhooging van het getal op- vaJn ^en plantsoenendienst werd de kruin centen op de personeele belasting met 25, veiligheidshalve gesloopt. Tijdens dit kar- 3e._ een verhooging van het verhoudjrigs- wei moest het verkeer gedurende een uur Een boom staande in den tuin vari de villa Maris” aan de zijde van de Rusthoekstraat waaide om en kwam terecht op een lichtmast van het G. E. B„ welke later door het personeel van dezen dienst gedemonteerd moest worden. Voorts moesten schoorsteenen het ont gelden op de perceelen Turfmarkt 31a en Louise Henriëttestraat 9; deze laatste kwam terecht op een naastgelegen leeg staande school, waardoor de dakgoot schade opliep. Öp den Gevers Deynootweg kwam de armatuur en de ballon van een hoogen lantaarnpaal omlaag.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 15