HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT C I NE A C TELEGRAMMEN SPORT RADIONIEUWS UIT DE OMSTREKEN GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN i c BRILJANT f “ST I 7 Dec. 1940 MUTATIES BIJ HET ONDERWIJS VEREENIGINGEN EEN MOEDIGE REDDER ONDERWIJS EN KERK J. BEITSMA OVERLEDEN De oorzaken der boter- schaarschte DE ITALIAANSCHE GOUVERNEUR- GENERAAL DE VECCHI AFGETREDEN JEUGDPLOEGEN SPELEN OP DE HAAGSCHE G.C. GOUD ZILVER DE GEMEENTEBEGROOTING 1941 J wü AINGENHUIS, Prinsestraat 86 Sprookjesachtig Indië HAAGSCHE COURANT Zaterdag RECLAMES. Noenmaal van Nederlandsche journalisten te Berlijn Het betrekken van een zekere hoe veelheid margarine of spijsolie wordt verplicht gesteld 5e Gevechten in Albanië duren voort RADI0-PR0GRA1UIA bl. pag 2 - Londen en andere steden opnieuw bestookt BURGERLIJKE STAND VOORDRACHTEN VOOR BENOEMINGEN GOLF f en veroorzaakten c J 10.- 9.30 kweekelinge school O.L. aanleg ren f 70.000; 4.15 een uit meldt 68 j. - C. G. van i Tweemaal uit zijn warme bed in het koude water Oe toestand van burgemeester de Vlugt Verhooging van de gemeentefondsbelasting met 8 opcenten noodzakelijk. K o o t w ij k 1875 m. Ber. (Duitsch^ Zooals de statistiek van de Zuivel- centrale aanwijst, is zelfs bij dezen maatregel het aandeel van het boter- verbruik van de Nederlandsche bevol king nog veel grooter dan in het voor jaar en de export in wezen geringer. D. G. Van bevoegde zijde werd er nog onze aandacht op gevestigd, dat vroeger het grootste deel onzer bevolking margarine zapq ap uaaue itó ua^rruqag a; |qoe[d gesitueerden boter; ook aan de Neder landsche weermacht werd margarine verstrekt. Om het botergebruik aan te moedigen werd dezen zomer de boter- prijs verlaagd. In het gebruik van boter is, zooals men gezien heeft, een grootere verschuiving opgetreden dan de Neder landsche instanties hadden verwacht, zoodat, nu het vee niet zoo gemakkelijk meer gevoed kan worden, maatregelen niet konden uitblijven. DELFT BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTAUTO Koopen I wij tegen oen hoogsten prijs VOORBURG. aqua- De Na- met te van den Berg Koornhof, z. Oogje^ van J. (Eng), gram.muz. Orgelspel. m e JAVA de te be- De POELDIJK De opbrengst van de te Poel dijk gehouden Winterhulpcollecte heeft opgebracht 231.91. x Koopen KJ tegen oen p- r i t f t l g i e 1 5 1 7,« 10.- 10.45 f b b t( t; h s r V S 1 J. Lehrbuch, van den Raad Nederlandsche Voor de komende periode zal daar om het betrekken van een zekere hoeveelheid margarine, resp. spijs olie, verplicht moeten worden ge steld om een gelijkmatige en recht vaardige verdeeling der beschik bare boter te waarborgen. 8.30 Studiedienst. Gewijde muziek. Aangeboden door dr. T. Goedewaagen, A .Meyer Schwencke, N. Oosterbaan en J. Lehrbuch Deze week de prachtige kleu en-symphon e I Het Weermacht deelt Hier ter stede is in den ouderdom van heer J. Beitsma. hoofd van de O.L. school aan de Weesper- straat 87. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. te circa half 12 op de be graafplaats Oud Eik en Duinen. 1 Januari 1939 12 251,978, waarvan improd. 3.092.451; op 1 Januari en EXAMENS Universiteit te Utrecht Doet. ex. klassieke letteren de heer Ph. L. Verhoeven (met lof). Kerk, voorberei dend ex. de heeren J. L. Meesters en H. J. van Dijk. Cand. ex. sociale geographic: J. van Loghen. Theor. tandheelk. ex. 2e gedeelte de heeren F. S. Llem en N. A. D. de Munck. Tandarts-ex. de heer A. L. Smeenk. Cand. ex. theologie de heeren C. Israël, O. Ewoldt, G. den Boer en Hartzdorff (met lof). Ned. Econ. Hoogeschool Cand. ex. economische wetenschappen de heeren: W. Bos en J. Visser. Doet ex. de heeren: J. A. de Roy, W. Brouwer, H. J. Kuhlmeyer, H. E. Smalhausen en H. Bontenbal. Wiskunde Opgeroepen en opgekomen voor L.O. 3 candidates V.A.R.A.: 7.uur v.m. 7.15 Gram.muz. Gram.muz. 8. Ber. (Duitsch). Gram.muz. (11.3011.45 Ber. Eng.). De Nederlandsche bevolking moet zich daarom aan de van het seizoen afhankelijke productieschomme- lingen bij het verbruik aanpassen en voor het geval, dat in de winter maanden de behoefte grooter is dan de productie, gebruik maken van de andere ter beschikking gestelde vetten. BERLIJN, 7 December. (D.N.B.) Opperbevel van de mede Ondanks de slechte weersomstandig heden vielen gevechtsvliegtuigen, zoo als reeds gemeld, in den nacht van 5 op 6 December Londen en Portsmouth aan. Talrijke bomtreffers geweldige branden. In den loop van den dag voerde het luchtwapen verkenningsvluchten en af zonderlijke aanvallen uit. In den nacht van 6 op 7 December bestookten ge vechtsvliegtuigen Bristol en andere voor den oorlog belangrijke doelen aan de Kanaalkust met bommen. De vijand ondernam in den afgeloo- pen nacht geen enkele poging om het Duitsche Rijksgebied binnen te vliegen Patrouillevaartuigen van de marine schoten 2* Britsche torpedovliegtuigen neer. Van Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Van de gisteren als vermist opgege ven Duitsche vliegtuigen zijn er inmid dels nog 2 teruggekeerd. 7.30 Ber. ANP., 10.15 „DE NATUURVRIEND" Morgenmiddag organiseert de rium- en terrariumvereeniging tuurvriend” in gebouw „Unitas”, Prinse straat 44, haar maandelijksche bijeen komst. waarbij een aantal fraaie lantaarn plaatjes zullen worden vertoond, met toe lichting, van de bij uitstek voor het gezel- schaps-aquarium geschikte zalmpjes (Characidae). Het bestuur heeft weer toestemming belangstellenden aquariumhouders gratis toegang te verleenen, zoodat deze de bijeenkomst als gast kunnen bijwonen Er zal gelegenheid worden gegeven in lichtingen in te winnen over het houden en verzorgen van bovengenoemde siervis- schen-soort. terwijl ter animeering der liefhebberij een distributie van visschen en planten zal plaats hebben. Prijzenswaard initiatief Nu momenteel kampioenschappen internationale wedstrijden in de golfwe. reld ontbreken, heeft men de behoefte gevoeld om onzen toekomstigen vertegen, woordigers in de belangrijke landenkam- pen gelegenheid te geven tot ernstig wed. strijdspel. Hierbij is het doel: verhooging van het spelpeil en verkrijging van wed- strijdroutine. Morgen zal een eerste jeugdwedstrijd plaats vinden op de Haagsche Golfclub, waar twee zestallen elkaar in matchplay, foursomes en singles, zullen bekampen. De samenstelling dezer ploegen is als volgt: Ploeg A: jhr. W. J. Snouck Hurgronje, jhr. M. van den Brandeler. A. de Vries, J, H Smidt van Gelder, K. van Hinloo- pen Labberton, E. L. C. Schiff. Ploeg B: H. Swane, P. van den Dries. H. E. Smidt van Gelder, E. Laurillard, W Ph Peletier, P. Homoet. Men heeft de teams in dier voege ge formeerd, dat spannende partijen mogen worden verwacht, die de moeite van het volgen alleszins waard zullen blijken. Slechts is te betreuren, dat enkele promi. nente jeugd-golfers als jhr. P. Quarles van Ufford, die in den recenten Winter, wedstrijd zoo goed voor den dag kwam, en G. van Reede, de uitstekende Hilver. snumsche speler, verhinderd zijn van de partij te zijn. Het is de bedoeling in de toekomst meer dergelijke wedstrijden te organisee. ren, ook voor hoogere handicappers onder de golfjeugd. Een prijzenswaard initiatief, dat ongetwijfeld gunstig op het spelpeil van het Nederlandsche golf zal werken. De V.P.B. correspondent Berlijn: De heeren dr. T. Goedewaagen, Eén zwaar en verscheidene lichtgewonden Op den Wateringscheweg te Delft had vanochtend een botsing plaats tusschen een uit den Haag komende tram en een vracht auto. Twee reizigers, die op het voorbal- con van de tram stonden, werden licht ge wond. Van de drie inzittenden van de vrachtauto werd een zwaar en twee licht gewond. Dt zwaar gewonde is naar een ziekenhuis overgebracht. Vergelijken we, aldus B. en W., dit met de begrooting van 1940, welke, nadat van het batig saldo van den vorigen dienst slechts ƒ38.000 naar bedoelde begrooting was overgeheveld, ruimte liet voor verla ging van een belasting en voor verminde- dering van de bedrijfstarieven, dan valt niet te ontkennen, dat het beeld van de financiën der gemeente Voorburg aan merkelijk slechter is geworden. B. en W. merkten verder nog op, dat voor ernstige bezorgdheid niet voldoende reden aanwezig is en nog geen drastische bezuinigingsmaatregelen behoefden te wor den voorgesteld en de vitale belangen van de huishouding der gemeente in geen en kel opzicht zullen worden geschaad. Het destijds genomen besluit, dat een batig saldo in het vervolg steeds zou wor den gereserveerd, kan onder deze bijzon dere omstandigheden, niet in de praktijk worden gebracht. Naar aanleiding van een destijds overgelegd rapport van de com missie ad hoe, welke tot taak had een her ziening van de salarissen van het gemeen- tepersoneel voor te bereiden, merken B en W. op, dat hun i. z. thans, gelet op de bijzondere omstandigheden,waarin men ook als gemeente verkeert, niet voldoende ter men kunnen worden gevonden om tot her ziening van de wedden van bedoeld per soneel over te gaan. Een minderheid van het college is van oordeel, dat, nu de be lastingdruk voor de ingezetenen weder moet worden verzwaard geen extra ver- hoogingen moeten worden verleend. Deze minderheid wenscht ook beperking ten aanzien van het bevorderen in rang als binnen de gestelde salarisgrenzen verhoo ging nog mogelijk is. Het nadeelig saldo ..openbare veiligheid” is begroot op ruim 163.000 (vorig jaar 130.000). Voor bui tengewone tijdelijke politiediensten is op dit hoofdstuk geraamd ƒ4000 (v. j. 50). Geslaagd alhier mej. M. J. A. Hilter* man te Hoogerheide. M.O.-akte K. 3 (natuurkunde, enz.) Op geroepen en opgekomen 2 candidates Geslaagd alhier de heer J. H. L. Kengen te St. Oedenrode. Apothekersassistente examen. Te Amsterdam geslaagd de dames Z. Dekker, alhier, M. C. Looijen te Wage- ningen, M. J. G- Wachelder te Heer (L X. Omtrent den toestand van den Amster- damschen burgemeester de Vlugt,' die gisteren in een ziekenhuis is opgenomen, vernemen wij. dat dr de Vlugt een be trekkelijk rustigen nacht heeft gehad. Zijn toestand is wel ernstig, doch er be staat geen levensgevaar. Jo Gravesteijn. speler in het eerste waterpolo-zevental der Goudsche Zwem- club, heeft deze week te Gouda twee merkwaardige reddingen verricht. Toen hij Zondagavond j.l. reeds in bed lag. drong het geluid van een plons tot hem door, waarop hij zonder zich een seconde te bedenken, in pyama, naar buiten hol de, zoo meldt ,,de Crt.”. Een in beschonken toestand verkeeren- de man, die het voor hem toch al moei lijke pad door de verduistering geheel bijster geworden was, was na een koene duik spoedig door den geroutineerden zwemmer op het droge gebracht. Wel heel merkwaardig is het, dat zich Woensdagavond omstreeks kwart over elf ongeveer hetzelfde tooneel heeft her haald. Weer lag de heer Gravesteijn onder de wol, weer hoorde hij een plons en wederom wist hij een slachtoffer van de duisternis te redden. Het was de 63-ja- rige heer J. L Sch., een zakenman te Gouda, die van een bezoek aan zijn doch ter, den weg naar huis volkomen was kwijtgeraakt. Op de Lage Gouwe met zijn hoogen walkant, is hij toen te water ge raakt. waarop van vele kanten menschen op het hulpgeroep afkwamen. Een reddingslijn bleek te kort, maar geen nood. De heer Gravesteijn verscheen weer in pyama en dook, bijgelicht door vele zaklantaarns, in de Gouwe. Hij wist den drenkeling te grijpen en hem op een stoep in den walkant te brengen, waar vele hulpvaardige handen beiden uit het water hielpen Evenals de vorige maal verdween de redder weer zoo gauw hij kon onder de wol. ROME, 7 December (D.N.B.). De Vecchi, één van de leden van het qua- drumviraat, is afgetreden als gouver- neur-generaal van de Italiaansche Dodekanesos en als opperbevelhebber van de strijdkrachten aldaar. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Ettore Bastico. Ettore Bastico werd in 1876 in Bo logna geboren. Hij heeft deelgenomen aan den strijd om Tripolis en aan den wereldoorlog. Tijdens den Spaanschen veldtocht onderscheidde hij zich als be velhebber van de Italiaansche troepen, die Santander innamen. In December 1937 werd hij tot commandant van een legergroep benoemd. Hij is sedert 1939 lid van den Senaat. opnamen uit SUMATRA - BALI WASSENAAR DE BEGROOTING VOOR 1941 Geen belastingverhooging De gemeentebegrooting van Wassenaar voor 1941 sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van 1.606.515,36, met een som voor onvoorziene uitgaven van 100.065,04. De belastingen behoeven niet verhoogd te worden. ERGENS IN ITALIË, 7 December. (Stefani). Het Weermachtbericht no. 183 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt In Albanië blijft de vijand druk uit oefenen op onzen uitersten linker vleugel en wel in het gebergte ten Westen van Pogradec, waarbij de acti viteit van den vijand aan het front beperkt blijft tot plaatselijke aanvallen in de zone van Argirocastro. Onze tegenaanvallen hebben ons in staat gesteld verscheidene stellingen te her overen. Hierbij hebben zich in het bij zonder onderscheiden het bataljon Alpenjagers Bolzano”, het tweede regiment der Bersaglieri en het 26ste regiment artillerie. Ondanks de zeer slechte weersom standigheden en het hevige afweer geschut heeft onze luchtmacht tal van aanvallen ondernomen, waarbij zij vrachtauto’s en ravitailleeringsafdee- lingen met bommen en mitrailleurvuur bestookte, de wegen onbegaanbaar maakte en de centra, waar de verster kingen tezamen komen, teisterde. De militaire doelen van Zante en Arta zijn hevig gebombardeerd. Te Erseke is een opslagplaats van munitie in de lucht gevlogen. In Oost-Afrika hebben 4 vijandelijke vliegtuigen van het type Wellesly Burie met mitrailleurvuur beschoten. Hierbij werd een persoon gedood en werden eenige anderen gewond. Onze jacht- toestellen traden op en schoten 3 vijan delijke machines neer. Andere vijande lijke toestellen hebben een dorp ge bombardeerd ten Noordwesten van Sabderat. Hierbij werden eenige in landers gedood en gewond. Te Gheleba (Callam) hebben vijandelijke bommen 3 inlandsche vrouwen en 4 inlandsche kinderen gewond. Te Mtemma en nabij Sabderi hebben vijandelijke luchtaan vallen geen slachtoffers gemaakt en geen schade aangericht. Te Neghelli is een Askari gedood. Kwam op visite om te stelen De politie van het bureau Leidscheplein te Amsterdam heeft een 32-jarige vrouw gearresteerd en opgesloten, die gedurende eenigen tijd haar familie heeft bestolen. Zij kwam regelmatig op bezoek en maakte dan van de gelgenheid gebruik om geld te stelen uit een geldkistje. Ir. totaal werd een bedrag van ƒ400 vermist. De vrouw heeft een bekentenis afgelegd. het tot stand brengen van een persoon lijk contact tusschen de leiding van het Nederlandsche perswezen en de Neder landsche journalistieke voorposten te Berlijn, die juist in dezen tijd voor een uiterst verantwoordelijke taak staan. Dr. Goedewaagen wees hierop in een rede, waarin hij tevens de aandacht op een nieuwe organisatie van het Neder landsche perswezen en de bemoeiingen van den staat met de kunst vestigde. Hij sprak de hoop uit, dat het nieuwe departement den arbeid van Berlijn gevestigde Nederlandsche richtgevers zal mogen verlichten, heeren Oostervaan en Lehrbuch deelden daarop nog bijzonderheden omtrent de nieuwe regeling van het perswezen in Nederland mede. Van bevoegde zijde wordt medege deeld In vroegere jarefi bedroeg van het geheele spijsveitenveroruik van hei weaerlanascne volk het ooteraanaeei minaët aan 25 pCt. Meer dan de helft van de ooterproductie wera geëxpor teerd, voornamelijk naar Engeiand. Dat is inmiddels voiKomen veranaera. Toen in Juni oij den melkovervloed tot een grooter boierveroruik in Neaerland moest woraen overgegaan, werd aat op gevat ais een diep-iugiijpen in ae hier ve lanae oestaanae gewoonten. Merk waardigerwijze is eenter geoieken, dat het Neüerlanascne volk van de moge- njkneid om ooier in piaais van marga rine of spijsvetien te nemen, in veel grootere mate georuik heeft gemaakt dan van de zijde der Nederlanasche in stanties werd aangenomen. Tezamen met het feit, dat op sociale gronden boter goeakooper kon worden gekoent, leidde dit juist naar een omkeering van de tot nu toe bestaande verbruiksver- houdingen. De met net seizoen samen hangende teruggang in de melkproduc tie was oorzaak, dat het boteryerbruik, dat boven verwachting was gestegen, niet kan worden gehandhaafd in den tot nu toe bestaande vollen ömvang. Met het oog op deze veranderlijke productieverhoudingen was reeds voor November het betrekken van een weke- lijksch rantsoen naar keuze ook voor margarine vrijgegeven. De Nederland sche instanties hadden verwacht, dat deze maatregel door de bevolking, die in strijd met haar vroegere gewoonten, thans uitsluitend boter gebruikt, dank baar begroet zou worden. In tegenstel ling met de verwachting is van de mo gelijkheid margarine inplaats van boter te betrekken weinig of heelemaal geen gebruik gemaakt. De beschikkingen van de bevoegde Nederlandsche instanties werden daardoor zeer gestoord. Zondag 8 December Hilversum I ,415 m. iNederlandsch programma) K.R.O.: ANP. 6.15 ,,Wij beginnen den dag’ K.R.O.: 8.uur v.m. ANP, 8 15 „Wij be ginnen den dag”. 8.30 Gram.muz. 10.30 Hoogmis. 12.uur n.m. Lezing „De H. Maagd in de Nederlandsche poëzie”. 12.15 Concert gebouworkest (gr.pl.) 12.45 ANP. A.V.R.O.: 1.— Amusementsorkest. 1.45 Ne- derl. Verbond voor Sibbekunde: Wie en wat waren onze voorouders. 2.Concert, gebouworkest (2.50—3.15 Causerie „Jan de Lapper”). 4.Gram.muz. 4.40 Cabaret. 5.10 ANP. 5.15 Wekelijksche gedachten wisseling ANP. 5.30 Verkorte opera „Si j’étais roi”. 6.30 Orgelspel. 6 45 Reportage of gram.muz. 77.15 ANP. Hilversum II 301 m. 8.uur v.m. ANP. 8.10 Orgel- men een groot aantal verlammingen voor. In zeer vele gevallen is een verlamming te genezen. Een verlamming vereischt echter een zorgvuldige behandeling van bekwa- m artsen. Voorts komen er nog al wat gevallen van breuken van beenderen voor. Alle gewonden zijn ingeschreven bij de A.V.O. Tweemaal in de week. Dinsdags en Donderdags, houdt een ambtenaar van de AV.O. zitting i het Hospitaal. De mili. tairen die zoover genezen zijn, dat zij weer kunnen werken, leggen aan dezen ambte. naar hun wenschën en verlangens voor, waarna onderzocht wordt wat zij kennen Per dag worden door dezen ambtenaar 20 militairen behandeld. De belangrijke verhooging van dit hoofd stuk is voor de luchtbescherming, voor welk doel ƒ27.900 is geraamd, n 1. /2900 voor materialen en ƒ25.000 wegens loonen. Bij het hoofdstuk „Volksgezondheid” is het verlies van de bad- en zweminrich ting begroot op 16.902 (v. j. ƒ17.071). Over 1940 sloot hoofdstuk 5 Volkshuisves ting met een batig saldo van 1490. ter wijl thans een nadeelig slot van ruim 14.000 is geraamd. Het nadeelig saldo van het hoofdstuk „Openbare Werken” is I met rond 17.000 gestegen. Bij het hoofd- 1 stuk „Onderwijl” is voor het openbaar gew. l.o. ƒ2000 meer voorgesteld om voor de openbare school B aan de Prinses Ma- riannelaan een kweekeling met akte voor rekening van de gemeente te nemen. Bij het onderdeel Lichamelijke oefeningen openbare scholen voor g. 1. o. stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken op een adres van de Ver. van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding betreffende de lichamelijke opvoeding van de leerlingen der lagere scholen. Dit toch zou ƒ8000 per jaar kosten. Bij hoofdstuk 9 ondersteuning aan be- hoeftigen is voor paragraaf „Armenzorg” nu geraamd ƒ210.784 (1940 224.168), sub sidie Maatschappelijk Hulpbetoon 191.000 (1940 ƒ202.600). De kosten van den ge neeskundigen dienst zijn 1800 hooger ge raamd dan voor 1940. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen, dat voor vervroegde pensionneering van de vroedvrouw mej. J van der Weide, geen voldoende termen kunnen worden gevonden. Het nadeelige saldo van Ondersteuning aan werkloozen is geraamd op 176.613,38 (1940 168.508). Voor steun aan werkloozen is begroot 140.000, vorig jaar 167.000. Voor de wachtgeldregeling personeel particuliere bedrijven is geraamd ƒ80.000. De raming van de belastingen is geba seerd op door de inspectie verstrekte ge gevens. De opbrengst van het aandeel in de hoofdsom der grondbelasting is ge raamd op ƒ43.750 (v. j. 41.300) en die van de 80 opcenten op genoemde belas ting op 100.000 (v. j. /94.400). De ra mingen voor de personeele belasting wijken niet veel af van die voor het loopende begrootingsjaar. De opbrengst van de op centen op de vermogensbelasting overtreft de raming voor 1940 met ruim ƒ5000. De gemeentefondsbelasting stellen B. en W. voor te verhoogen van 60 op 68; de op brengst wordt geraamd op ƒ281.784. DE BEDRIJFSREKENINGEN le. Ten behoeve van de luchtbescher ming 24.800; 2e. voor den aanleg en reconstructie van straten enz. 24.820; 3e. voor werken ten behoeve van particuiie- 4e. voor reconstructie van een deel van den Parkweg 34.100. Voor de uitvoering van werken zijn op de begrooting van het-grondbedrijf nog uitgetrokken: a. voor voltooiing en onder houd van bestaande straten 118.236,81; b. voor het verlengen van de Potgieter- laan en het maken van een brug over de machinesloot. alsmede het voltooien van de Bosboom Toussaintkade 74.400 De schuldenlast van de gemeente be droeg op 1 Januari 1939 1940 14.318.249,45 en ƒ3.392418,74, 1941 ƒ13.604.326,69 en ƒ3.409.524,55. N.C.R.V.: concert. V.P.R.O.: N.C.R.V.: Gram.muz. 12.uur nam. Zang. 12.25 Cyclus „Kent gij uw Bijbel”. 12.45 ANP. K.R.O.: 1.Gram.muz. 1.45 Middenstands, praatje. 2.Adventsuitzending. 2.30 RK. Haarlemsche Oratoriumver., K.R.O.-Sym- phonieorkest en solisten. 3.Causerie „Bruckner". 3.15 K.R.O.-Symphonie-orkest en Soliste. N.C.R.V.: 4.Wijdingswoord. K.R.O.: 5.15 Zie Hilversum I. 5.30 Too neel. 6.15 Gram.muz. 6.457 Reportage of gram.muz. Maandag 9 December Hilversum I, 415 m. Hilversum I, 415 m. (Ned. pro gr.) V.A.R.A. 8.uur v.m. ANP, gram.muz. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Declamatie. 10.40 Zang. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.uur nam. Esmeralda. 12.45 ANP. 1.VARA-orkest. 2.Voor vrouwen. 3.Viool en piano. 3.40 Gram.muz. 4.30 Voor kinderen. 5.Orgelspel. 5.15 ANP. 5.30 VARA-Orkest en soliste. (66.15 Lezing „De lichamelijke opvoeding van het Nedeilandsche volk”). 6.45 Reportage of gram.muz. 77.1$ ANP. Hilversum II. 301 m. N.C.R.V, 8.— uur v.m. ANP. 8.10 Schrift- lezing. Gewijde muziek. 8.35 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.—De „Consonan ten”. 12.15 uur nam. Reportage of muziek. 12.45 ANP. 1.— Orgelspel. 1.45 Gram. muz. 2.Voor scholen. 2.35 Quatre- mains 3.15 Orgelconcert. 3.30 Gram.muz. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gram.muz. 4.30 Voor kinderen. V.P.R.O. 5.Cyclus „Het gezin in onzen tijd”. N.C.R.V. 5.15 ANP. 5 30 Ber. 5.35 Molto Cantabile. 6.10 NCRV-orkest en soliste. 6.457 Reportagé of gram.muz. K o o t w ij k, 1875 m. 7.uur v.m. Ber. Duitsch. 7.15 Gram. muz. 7.30 Ber. Eng. 7.45 Gram.muz. 8.— ANP, gram.muz. 9.Ber. Duitsch. 9.15 Gram.muz. 10.— Morgenwijding. 10.30 Solisten. 11.30 Ber. Eng, 11.45 Gram.muz. 12.uur nam. Ber. of Gram.muz. 12.15 Gram.muz. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 ANP. 1.Russisch programma. 1.30 Ber. Eng. 1 45 Gram.muz. (22.15 Ber. Duitsch). 2.30 Ber. Eng. 2.45 Sylvestre-trio. 3.30 Ber. Eng 3.45 Gram.muz. 4.Concert voor de Duitsche Weermacht. (55.15 Ber. Duitsch). 6.30 Ber. Eng. 6.45 Gram. muz. 77.15 Friesch praatje en ANP. Vermoedelijke verhooging van den gasprtjs met 1 Januari De winst van het electriciteitsbedrijf te Voorburg is begroot op 127.500 (v.j. 151.000) en dit van het Gasbedrijf op ƒ23.000 (v.j. 30.000). De uitkomsten van deze bedrijven kun nen meevallen, doch ook belangrijk tegen vallen en zij vormen daarvoor met de reeds eerder genoemde een onzekere fac tor in de begrooting, aldus B. en W., temeer, omdat de kans niet is uitgeslo ten, dat in de naaste toekomst tot rant- soeneering van gas en/of stroom kan worden overgegaan. Bovendien willen B. en W. er nu reeds de aandacht op vestigen, dat met hel oog op stijging van kolenprijzen de gas- prijs met ingang van 1 Januari 1940 ver- moèdelijk zal moeten worden verhoogd. Als gevolg van herziening der verorde ning op het grondbedrijf, waardoor het saldo van baten en lasten jaarlijks aan genoemd bedrijf ten laste van den gewo nen dienst van de gemeentebegrooting wordt uitgekeerd, sluit par. 2 van «Sit hoofdstuk voor 1941 voor het eerst met een nadeelig saldo van 17.480,43. B. en W. achten het gewenscht, reserveering voor dit bedrijf voort gaan. Uit de gewone middelen zal daar om ƒ25.000 bij de reeds gekweekte reser ve van 50.000 worden gevoegd. Het nadeelig saldo van het Reinigings- bedrijf is met 15.000 gestegen. Deze stijging wordt in hoofdzaak veroorzaakt door de hoogere raming van de posten „Onderhoudswerken” en „Afvoer vuil nis”. Een voorstel wordt gedaan tot uit breiding van de garage (kosten ƒ20.000) en wijziging van de dienstgebouwen (kosten ƒ5000). Ten aanzien van den kapitaaldienst wordt opgemerkt, dat is geraamd: De gemeentebegrooting 1941 van Voor burg, welke aan de Raadsleden is toege zonden, sluit op den gew. dienst geraamd in ontvangsten en uitg. op ƒ2.815.700,11 en den kapitaaldienst ontv. 3.485.992,89 en uitgaven 3.478.890,53,1 batig saldo 7102,36. B. en W. merken op, dat het voor de hand ligt, dat de opmaking van deze be grooting gepaard ging met niet geringe moeilijkheden. Het was soms vrijwel on mogelijk om een goed gefundeerde ra ming te verkrijgen en de Raad wordt er op voorbereid, dat de uitkomsten van diverse onderdeden in niet geringe mate van de raming kunnen afwijken. Nemen B en W. voor de beoordeeling van den financieelen toestand der gemeente, de cij fers van de begrooting 1941 als richtlijn, dan kan intusschen worden geconstateerd, dat deze toestand ook nu nog niet ongun stig mag worden genoemd. Immers de ontvangsten en uitgaven van den gewonen dienst konden, dank zij het hooge saldo van het afgeloopen jaar, in evenwicht worden gebracht door de opcenten op de gemeente fondsbelasting voor 19411942 met 8 te verhoogen en alzoo te ramen op 68, hetgeen voor 1941 een extra-bate op levert van ƒ22.400. 7 December. BEVALLEN: W. H. Meeuwesse geb. t d. - J- N. Mortier geb. Schut geb. Schmand, z. A. Van der Zwan geb. Spaans z. - F. v. i Horst -ebb Tietz, b. - A. S. Vos geb. Kühlen d A E- Eggermont geb. Schoon- 'B H. M. Pont geb. Haze-, broek, d.’ L.' Pl^gegebe vrol«k z C. J Giebels B leek er d_ - M. ^K^^ - H HPeterRstegeb. geb Knotter, óonk geb. Doveren, z. - A1US^e,M' Rnmbout geb. van Tent.’d. - h' a M^her geb Kemeling, d. H’ÓverledÈn - E- M- Leenhouts we- OVERLEDEN Berghe, 77 j. - I. H. duwe van J. van van c A H PreIl< J. Broekman, weaqmeeie weduwnaar van r? t' j Hoorn van den Bos, 67 j. C J. M. van der heiden man, 65 j. - A. - A. Kleimeer, Aggenbach, 65 j. - C. A- Boon, man van J i maand. - J. E van der Wal, d<*b j g. Hubrecht, Ruselaar, weduwe weduwe van D. 68 j. - C. G. van velze van A P. Zoet 72 j - P. V°0^“an, weduwe van Visser, 72 j. - J1' j w M Wins, man D. Groenendijk, der Mieden van Op- van jkvr. E. A. k vrouw van J. S. G meer, 59 j - A. Gorter, gescheiden Gleuns, 86 j. - k’ weduwnaar van A- ^an? 70 i - H. V g Ammerlaan, vrou* C. RaUsch’ 68 Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Wassenaar te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur een ladder, een sleutel, diverse hand schoenen, een duimstok, een paar been- pijpen, een ceintuur, een das, een pak gist, twee heerenfietsen, een kano, een boekje. Voorts twee honden. In de Langstraat te Wasse- naar viel de 69-jarige v. E. alhier van zijn fiets doordat hij in botsing kwam met het rijwiel van den 14-jarigen S. Hij verwondde ernstig een knie, werd door dr. Hubbeling verzorgd en is daarna per politie-auto naar huis vervoerd. Te Wassenaar is op verzoek van den burgemeester van Hazerswoude als verdacht van diefstal van een fiets aangehouden G., in dienstbetrekking al hier. 12.30 uur nam. Ber. (Duitsch) 12.45 ANP, 1.Gram.muz. (1.301.45 Ber. Eng.; 2—2.15 Ber. Duitsch). 2.30 Ber. (Eng.) 2.45 Verkorte opera „Der. Freischiltz” (gr.pl.). 3.30 Verzoekconcert voor de Duit sche Weermacht. 6.— Gram.muz.' 6.30 Ber. (Eng.) 6 45 Gram.muz. 77.15 ANP. gg_ -- cretaris-generaal van het departement 55 -*aar ov®rled?n de van Volksvoorlichting en Kunsten, A. Meyer Schwencke, vice-president van den Raad van Voorlichting der Neder landsche pers, N. Oosterbaan, direc teur van het perswezen bij het depar tement voornoemd en hoofd van het bureau van Voorlichting der Pers, boden in het Gemeinschaftshaus der Arbeitsfront den te Berlijn geac- crediteerden Nederlandsche pers correspondenten een noenmaal aan, waaraan ook ministerialrat Fink van het bureau van den Rijkscommissaris te ’s Gravenhage en de te Berlijn ge vestigde kunstenaars Johan Heesters en Kammersanger Louis v. d. Sande aan zaten. Het doel van den maaltijd was In de vacature van leeraar(ares) in de plant- en dierkunde ran de H.B.S. voor meisjes, zouden B. en W. willen voorzien door de benoeming van mej. J. M. H. Voigt, wachtgeldster van het openbaar M.O. De tijdelijke leeraren aan de H.B.S.- en met 5-j. c. en de Handelsdagschool met 4-j. c. C. F. Seidel, J. L. Oosting, M. A. van Asma en H. C. Toussaint ko men in aanmerking voor een vaste be noeming aan deze scholen, terwijl de tijdelijke aanstellingen van de leer krachten mej. M. E. A. Bonger, P. Harssema, mej. J. Meindersma, mej. A. H. Rinses, F. J. Schellart, F. Rack- witsz, C. Oskam en E. E. F. Zweers voor verlenging in aanmerking komen. Voorts moest in het schooljaar 1940 1941 tijdelijk worden voorzien in een aantal lessen in de wiskunde, de staat- huishoudk. en de staatsinrichting aan de H.B.S. AronsKelkweg en in de wis kunde aan de H.B.S. Raamstraat 28, terwijl, als gevolg van een wijziging in den lesrooster aan de Gemeentelijke Handelsavondscholen, tijdelijk moet worden voorzien in een aantal lesuren in de staatsinrichting. In verband hiermede stellen B. en W. den raad dienovereenkomstig te beslui ten. B. en W. stellen verder voor G. C. L. J. Renardel de Lavalette, hoofd der O.L. school Duinstraat 55, over te plaatsen in gelijke functie naar de O.L. school Hooge Prins-Willemstraat 14; N. Steenbrink, onderwijzer aan de O.L.^» school Julianastraat 42 te Loosduinen, over te plaatsen als onderwijzer naar de O.L. kopschool van Swindenstraat 14. Ter benoeming worden verder de vol gende voordrachten gedaan: voor onderwijzer O.L. school Ketel- straat 21: 1. H. Niesen, tijd, onderwij zer te Amsterdam; 2. J. W. voor de Wind, onderwijzer O.L. onderwijs te Roodeschool; 3. J. Boot, onderwijzer O. L. onderwijs te Nieuwe Tonge; voor onderwijzeres O.L. school B, Fisherstraat 135: 1. mej J A. J. de With, O.L. onderwijs; 2. mej. J. B. Helder, tijd, onderwijzeres; 3. mej. S. Schous, tijd, onderwijzeres; voor onderwijzeres Pasteurstraat 305: 1. mej. M. de Kraa, tyd. onderwijze res; 2. mej. J. J. Alofsen, kweekelinge O.L. onderwijs; 3. mej. Th. J. M. U. A. Moonen, idem. Voorts bieden B. en W. de volgende voordracht ter benoeming van een leeraar bij het Gemeentelijk Avondnij- verheidsonderwijs voor meisjes aan: I. S. A. de Kievit, hoofd O.L. school Cederstraat 29; 2. A. van Rozendal, on derwijzer openbaar U.L.O.3. C. Dijk- wel, onderwijzer openbaar U.L.O. Ten slotte stellen B. en W. voor, wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd eer vol ontslag te verleenen aan: E. S. B. Nannenberg, onderwijzer O.L. school Julianastraat 42 (L.), per 1 Maart 1941; J. W. Meerdinkveldboom, hoofd open bare school voor buitengewoon L.O. Co- lensostraat 6, per 16 Maart 1941; K. van der Heide, onderwijzer openbaar U.L.O. B. , Doornstraat 170, per 31 Maart 1941; J. van Westendorp, onderwijzer open bare school voor U.L.O. A, Van-der- Parrastraat 7, per 1 April 1941; op eigen verzoek eervol ontslag te verlee nen aan: mej. A. Post, onderwijzeres handwerken O.L. onderwijs, per 16 De cember a.s.; mej. S. Broekhuijsen on derwijzeres handwerken buitengewoon L.O. per 1 Januari a.s.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 16