De Nederlandsche arbeiders Vergeet het niet Duitschland m I i i I No. 17745. 1940. Zaterdag 7 December. Oceaan voorziening was Heden van 5.27 uur n.m. tot 9.36 uur v.m. n Morgen van 5.27 uur n.m. tot 9.38 uur v.m. De sociale verzorging zoowel voor de arbeiders als hun gezin is voortreffelijk Het gevecht in het Zuiden van den Atlantischen Engelsch schip „Carnavon Castle” Dokterstelefoon: VERDUISTEREN I Maatregelen voor een regelmatige vleesch- de I VERGOED1NG VAN OORLOGSSCHADE I i. 1 Ao. 394920 DUITSCHLAND MAAKT KENNIS MET ONZE BLOEMBOL- GEWASSEN No. 116364 8 a. 9 Opening van de „Kaiser Wilhelmschule” te Amsterdam Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Klachten kunnen slechts het gevolg zijn van onbekendheid met de bepalingen >1B Ce Ie 5 Verplichte aanbieding van rundvee voor slacht- doeleinden Wijzigingen in Britsche marineleiding? I I I I j i 1 1 i 1 2 X X f X 2 2 <««««««««««««««««««««<««««««x Maan: 7 Dec. op 2.20 u. n.m. 8 Dec. onder 2.39 u. v.m. op 2.42 u. n.m. 9 Dec. onder 3.42 u. v.m. Door middel van de film g I 8 8 V s Koningin Wilhelmina en Prins Bernhard in Amerika verwacht 3». HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTI8N: j runderen Radio-voordrachten i aftreedt. i In tegenwoordigheid missaris houders worden Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad /4.—zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland /9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 et. a n i. of een als niet De ziekteverzekering Eveneens konden de bij de Rijksziekte- verzekering aangeslotenen hun uitkee- ringen zelf niet meenemen, als deze in geval van ziekte naar de Nederlanden terugkeerden of als iemand tijdens een vacantie in zijn eigen vaderland ziek werd. Want volgens de voorschrif ten van de Duitsche Rijksverzekerings- bepalingen mogen alleen de uitkeerin- gen alleen uitbetaald worden aan ver zekerden. die zich „in het binnenland’' dat wil dus zeggen: in Duitschland be vinden. Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 i ii. 13 1 0 vrijge- Duitschen hulpkruiser in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan, heeft in Brazilië buitengewoon diepen indruk gemaakt. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Engelsche verliezen bedragen 4 millioén ton per jaar In goedingelicljite politieke kringen te Londen is rn£n ervan overtuigd, dat Het D.N.B. meldt uit New York: Binnen enkele weken wordt alhier de aankomst verwacht van Koningin Wil helmina en Prins Bernhard, die als ge volg van den luchtoorlog het oponthoud in Engeland wenschen te beëindigen en naar de Vereenigde Staten willen ver- I trekken. Het Engelsche schip zwaar beschadigd? Het D.N.B. meldt uit Rio de Janeiro: Het bericht omtrent de zware bescha diging van den Engelschen hulpkruiser „Carnavon Castle”, die zooals men weet de Braziliaansche kustboot Ziekte tijdens verlof Tenslotte voorziet de genoemde be slissing van den Rijksminister van Ar beid ook in het geval, wanneer een Ne derlandsche arbeider ziek uit Duitsch land terugkeert, of tijdens zijn verlof in zijn vaderland ziek wordt. Ook in deze gevallen heeft de verzekerde recht op dezelfde hulp, als wanneer hij in Duitschland gebleven zou zijn. Daarmede wordt de Nederlandsche arbeider, die in Duitschland werkt, wat de ziekteverzekering betreft, volkomen gelijkgesteld met zijn Duitschen collega. Hij wordt tege lijkertijd ontheven van de zorgen voor zieke familieleden. Bovendien zijn aan deze regeling ook nog niet onbelangrijke materieele voordeelen verbonden, want het is in de toe komst niet meer noodig, dat een in Duitschland werkende Nederland sche arbeider zijn gezin nog extra bij een ziekenfonds verzekert en naast de bijdragen voor de wette lijke ziekteverzekering nog eens voor een vrijwillige verzekering van zijn gezinsleden betaalt. Over de invoering der ziekenverze kering, zooals zij in het voorgaande be schreven is, zullen in binnenkort te houden radio-voordrachten nadere me dedelingen worden gedaan. Verdere inlichtingen worden ook door r* het. in verband met deze maatregelen te ’s-Gravenhage gevestigde filiaal van dq „Algemeine Ortskrankenkasse Jülich, Ra am weg 90 alhier, en de burgemees ters verschaft Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Een enkele maal worden klachten vernomen, betreffende een gebrekkige toepassing van sociale maatregelen, welke in Duitschland werden getroffen ook in het belang van de Nederlandsche arbeiders, die aldaar werkzaam zijn en van hun gezinnen. In de enkele geval len, waarin deze klachten gegrond Officieel wordt in Londen medege deeld, dat de „Carnavon Castle” gis teren in het Zuiden yan den Atlanti schen Oceaan bij een gevecht met een vijandelijk vaartuig beschadigd is. Er waren eenige slachtoffers aan boord van de „Carnavon Castle”. van den Rijkscom- en Reichsminister dr. Rust Met deze gelijkstelling der rechten op het gebied der sociale verzekering van de Nederlandsche arbeiders met de Duitsche is opnieuw bewezen, dat de arbeider uit de bezette gebieden, die in Duitschland aan het werk is gegaan, geenszins de sociale voorzorg, waarop hij aanspraak kan maken, ontbeert, in tegendeel als gelijkberechtigde in de groote sociale gemeenschap der produ- ceerende menschen in het Groot-Duit- sche Rijk wordt opgenomen en deelt in de voordeelen van de sociale instel lingen. Met deze gelijkstelling wordt nog maals een leugen van de vijandelijke propaganda, die het vermeende harde lot. dat de arbeider uit het bezette ge bied in Duitschland treft, op huichel achtige wijze bitter beklaagt, weerlegd. Hoe Duitschland voor de Nederland sche arbeiders zorgt, getuigen ook ver der nog de besprekingen tusschen de be treffende Nederlandsche en Duitsche autoriteiten, die gedurende den laatsten tijd hebben plaats gehad, met het doel, door doeltreffende maatregelen iedere benadeeling der in Duitschland arbei dende Nederlanders, op het gebied van de invaliditeitsverzekering af te wen den. Verwacht kan worden, dat de in deze aangelegenheid in het vooruitzicht ge stelde regeling eveneens reeds in de al lernaaste toekomst ter kennis gebracht zal kunnen worden. staan, dat onbekendheid met de bepa lingen van plaatselijke autoriteiten in Nederland er de oorzaak van was- Dat de sociale verzorging van de Neder landsche arbeiders in Duitschland en van hun gezinnen niets te wenschen laat, kan blijken uit de hieronder vol gende mededeelingen van den leider der afdeeling Sociaal bestuur, presi dent Jacob, welke ons op de dagelijk- sche persconferentie van heden gewer den: Kort geleden heeft de Duitsche Rijks minister van Arbeid, een door mi; voorgestelde beschikking getroffen, die voor de in Duitschland werkzame Ne derlandsche arbeiders en hun gezinnen van groote beteekenis is. Gelijk bekend, zijn deze arbeiders in Duitschland onder de Rijksziekteverze- kering gebracht en. als verzekerings- plichtigen wordt hun wettelijk voor geschreven ziekte-verzekeringsbijdrage. op hun arbeidsloon in mindering ge bracht. Niettegenstaande dit konden zij toch met het oog op bindende wettelijke voorschriften niet op alle voordeelen, voortvloeiende uit de Rijks- ziekteverzekering aanspraak maken. In ’t bijzonder was het niet mogelijk de voordeelen voortvloeiende uit de z.g.n. „Gezinshulp” aan hunne, In de Neder landen achtergebleven familieleden te doen toekomen. Naar aanleiding van het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw van de Deutsche Oberschule „Kaiser Wilhelm schule” in de Ruysdaelstraat te Am sterdam, heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den, Rijksminister Seyss-Inquart, bege leid door den Reichsminister für Wis senschaft, Erziehung und Volksbildung. dr. Rust, een bezoek aan deze school gebracht. De gasten werden in de aula van de school ontvangen door den directeur, dr. Kniffler, en den voorzitter van de Deutsche Schulverein, Olbach. Onder de vele Nederlandsche genoodigden be vond zich tevens prof. dr. Snijder. Na een begroetingswoord door den directeur der school en een korte histo rische uiteenzetting van de ontwikke ling der Kaiser Wilhelmschule door den voorzitter der schoolvereeniging, stelde de Rijkscommissaris bij zijn be antwoording de taak van een Duitsche school in het algemeen en van een Duitsche Oberschule in Nederland in het bijzonder, in het licht. Het ontstaan van de Duitsche scholen hier in Nederland, zoo zeide hij. mag er niet toe leiden, dat wij Duitschers ons af zonderen. Gij hebt hier een taak te vervullen en deze is een brug te slaan tusschen het Nederlandsche en het Duitsche volk. Verder wees hij nog op de medewerking, die hij van de zijde van het gemeentebestuur en van de Nederlandsche autoriteiten heeft onder vonden en hij zeide, dat dit een groote voldoening bij hem heeft gewekt. Reichsminister dr. Rust gaf hie-na een geschiedkundig overzicht van hei Duitsche onderwijs, waarin hij wees op de taak en het doel hiervan en hield een beschouwing over de maatregelen, die hij in de laatste jaren heeft ge nomen ten aanzien van de geestelijke en lichamelijke opvoeding der Duitsche jeugd. De „Carnavon Castle” vandaag in La Plata verwacht De Britsche hulpkruiser „Carnavon Castle” heeft draadloos gemeld, dat .deze hedenmiddag in La Plata zou bin- nenloopen. Het schip heeft dooden en gewonden aan boord. De bewapende Engelsche vrachtboot van Monte video naar Londen was vertrokken, is in den namiddag wederom in de haven teruggekeerd. Men veronderstelt, dat de terugkeer het gevolg is van de vrees voor het Duitsche oorlogsschip, dat de „Carnavon Castle” beschadigd heeft. afzienbaren tijd geheel zal zijn ver goed. Met name het herstel van on roerende goederen en van het bedrijfs leven stuit op groote moeilijkheden, zoovel ten aanzien van de bouwmate rialen als de bedrijfsinstallaties (ma chines enz.) en de handelsvoorraden een en ander zal in den tegenwoor- cVigen tijd in zeer vele gevallen moeilijk <pf niet te verkrijgen zijn, ook al heeft tnen het geld ervoor beschikbaar, fctoch namens den algemeen gemachtig- |de voor den Wederopbouw is immers (verzekerd, dat met bouwen, in de eerste plaats van woningen ter vervan ging van vernielde, wel degelijk kan worden begonnen en dat men alles wil doen om dit zooveel en zoo snel moge lijk op te voeren. Het zal er dus. nu op aankomen, dit nu grondig voorbereide economisch en sociaal zoo belangrijke herstelwerk met volle kracht aan te pakken en energiek door te zetten, in gelukkige samenwerking van overheid en volk, tot heil van ons land. Bepaalde teekenen duiden er op, dat er binnenkort in de opperste leiding van de Britsche marine drastische ver anderingen zullen komen, meldt, de Londensche correspondent van United Press. Het zeegevecht tusschen een Duitschen en een Britschen hulpkrui ser in den Atlantischen Oceaan heeft opnieuw het vraagstuk op den voor grond geplaatst, dat Engeland niet op gewassen is tegen de Duitsche oorlog voering ter zee. Er gaan steeds meer stemmen op, die Sir Dudley Pound door een energiekeren, jongeren man vervangen wenschen te zien. De cor respondent steunt daarbij op uiteenzet tingen van de „News Chronicle”, vol gens welke eenige bekwame marine officieren scherpe critiek oefenen op de ongewijzigde, ouderwetsche en ge brekkige bestrijding van het gevaar ter zee door de Britsche admiraliteit. Vele officieren meenen. dat het de hoogste tijd is, dat f Pound Ook eenige parlementsleden huldigen deze opvatting. X 2 A 2 2 X /K 2 2 2 2 A a X a x 2 X 2 X Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: De gezinshulp Overeenkomstig de zoojuist genoem de beschikking van den Rijksminister van Arbeid, zullen deze bepalingen in de toekomst niet meer van toepassing zijn ten aanzien van Nederland. Daar door wordt van nu af de gezinshulp voor in Nederland verblijvende bloed verwanten verzekerd. Hiertoe behoort de gezinsziekenverpleging, welke de onontbeerlijke medische, tandheelkun dige en specialistische behandeling, zoo mede de kostelooze verstrekking van medicamenten en kleinere geneesmidde len (als bijv, brillen, breukbanden enz.) omvat, oo}< wanneer de verpleging in een ziekenhuis dient te geschieden. Hierop hebben de echtgenoote en de kinderen van den verzekerde recht. Tot de gezinshulp behoort ook de kraam- verzorging. Ingevolge de Rijksverzeke- ringsvoorschriften hebben in bijzondere omstandigheden de echtgenooten, doch ters, stief- en pleegdochters van de ver zekerden, indien zij met dezen in ge zinsverband leven, bij bevalling en zwangerschapsbezwaren ook recht op vroedvrouwhulp, medicamenten en klei nere geneesmiddelen, en tenslotte, wan neer zulks noodzakelijk is, ook op me dische hulp. V w W s s s V» g I S3 g I sz I in de naaste toekomst een verandering zal komen in yhet opperste commando van de Britscljie vloot met het doel om den strijd tegtn het gevaar der onder zeeërs in versterkte mate voort te zet ten. meldt ,/United Press”. Daar in den laatsten’ tijd het tot zinken bren gen van En/gelsche vrachtschepen der- gelijke afmetingen heeft aangenomen, dat er mede gerekend moet worden, dat in den loop van een jaar minstens 4 millioen ton scheepsruimte vernie tigd worden, is de kwestie van het be schermen van de Engelsche zeeroutes en het verkrijgen van nieuwe tonnage tot een van de dringendste vraagstuk ken voor het oorlogvoeren van Enge land geworden. Levering vóór 20 Januari 1941 Veehouders, die meer dan 1 rund moe ten aanbieden, moeten de helft van het aantal geleverd hebben vóór 20 Januari 1941. Bij oneven aantallen moet daarbij naar boven worden afgerond, zoodat van 3 runderen vóór dezen datum 2 runderen moeten zijn geleverd, van 5 runderen vóór dezen datum 3 runderen, enz. De veehouders met minder dan 5 runderen worden voor de eerste periode steld. hetgeen uit den aard der zaak niet insluit, dat zulks ook voor de volgende periode het geval zal zijn. Met leverin- gen boven het aantal in het hierboven aangegeven schema genoemd, zal bij de definitieve regeling rekening worden ge houden. Ten bewijze dat de levering heeft plaats gevonden, zullen de veehouders bij de Landbouw-crisisorganisaties de af rekeningen der Nederlandsche Veehou- derijcentrale moeten inleveren. Afreke ningen van vee. geleverd op of na 25 No vember, dienen overeenkomstig hetgeen daaromtrent reeds eerder is gepubli ceerd, als bewijs dat leveling heeft plaats gevonden, mits het vee aan de boven- verntelde eischen heeft voldaan. Voor vee, dat op of na 25 November 1940 voor uitvoer geleverd is, zullen door de Ne derlandsche Veehouderijcentrale leve- ringsbewijzen worden afgegeven. Deze le- veringsbewijzen hebben dezelfde waarde als de afrekeningsbewijzen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de thans geldende prijzen voor slacht vee in geen geval verhoogd zullen wor den boven de thans geldende schaal, daar er een regeling is getroffen, dat nu al het slachtvee bij de Centrale moet wor den aangeboden. Een stipte uitvoering van dit leverings- plan is noodzakelijk om het economi sche gebruik van de aanwezige voeder- middelen voor de melkverzorging in de wintermaanden te verzekeren en om in de voorjaarsmaanden, als er weer voer beschikbaar is, den veestapel te kunnen sparen. Door het opheffen van de teeltrege- ling en het niet bestemmen voor de slacht van vrouwelijke graskalveren, is de mo gelijkheid geschapen, om in het alge meen den veestapel op peil te houden door toevoeging van jongvee. Het Rijksbureau voor Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede Tengevolge van de vrees voor een eventueele vordering, is het aanbod van slachtvee in de laatste weken zoo danig teruggeloopen, dat het noodzake lijk is, maatregelen te nemen om een regelmatige vleeschvoorziening te ver zekeren. Daartoe zal aan de van rundvee de verplichting opgelegd om door bemiddeling van een handelaar volgens onderstaande schaal, gebleken zijn, is steeds komen vast te rundvee voor slachtdoeleinden aan te bieden. Aanvankelijk zal bij de vaststelling van het aantal stuks vee, dat iedere veehou der moet aanbieden, uitsluitend worden uitgegaan van het aantal stuks melk- en kalfkoeien, mestvee en stieren van één jaar en ouder, dat volgens de gegevens, vermeld op de registratiekaart in Novem ber in zijn bezit was. Deze regeling zal van kracht zijn tot 28 Februari 1941. Daarna zal een definitieve regeling wor den ingevoerd, waarbij tevens rekening wordt gehouden met den aard van het bedrijf en met het aantal dieren, dat in de periode van 25 November tot 28 Fe bruari geleverd is. Onder de aan te bie den dieren behooren niet kalveren, rund vee met een levend gewicht van minder dan 400 k.g. en wrakke dieren. Wel zul len deze dieren ook in het vervolg wor den afgenomen. Kennelijk drachtige die ren worden niet overgenomen. Voor de periode, welke loopt tot 28 Februari 1941 moeten de navolgende aan tallen geleverd worden door veehouders met 59 runderen 1 runddoor veehou ders met 1014 runderen 2 runderen door veehouders met 1519 runderen 3 door veehouders met 2024 runderen 4 runderendoor veehouders met 2529 runderen 5 runderendoor veehouders met meer dan 29 runderen per 5 runderen of gedeelte daarvan, tel kens 1 rund meer. In tegenwoordigheid van een aantal hooge Duitsche autoriteiten, waaron der de Rijkscommissaris, Rijksminis ter Dr. Seyss Inquart, de Rijksminis ter voor het opvoedingswezen Dr. Rust, Dr. Schwebel, gevolmachtigde in Zuid-Holland en voorts vertegen woordigers van den Duitschen land bouw, werden gistermiddag in een der zalen van Hotel Wittebrug alhier een tweetal films vertoond, betrekking hebbend op de bloembollencultuur. Deze films zijn bestemd om in Duitschland en den Oostmark te wor den vertoond met het doel, de bloem bollenteelt in breeden kring meer be kendheid te geven. Mevrouw A. E. van Heutszde Priuly sprak een inleidend woord, waarin zij de Hollandsche zeekust be schreef en hoe achter de duinen hon derden jaren geleden de bloembollen teelt ontstond. Het was de Oostenrijk- sche gezant de Busbecq, die ongeveer 380 jaar geleden in de omgeving van Adrianopel den bloembol ontdekte en hem meenam naar Weenen. Op een feestavond leerde de Busbecq den Leidschen professor Clusius kennen en de gevonden bloembol was direct het onderwerp van het gesprek. De Leid- sche professor zag de mogelijkheid, om dezen in het zandgebied om Leiden te kweeken en hiermede was de bloembollenteelt geboren. In 1636 werden nog eenige bollen in gevoerd tegen den fabelachtig hoogen prijs van 10.000 a 12.000 per stuk. Spr. wijdde hierna nog enkele woorden aan de ontwikkeling van de bloem- Er is ook in ons land veel, op eenige plaatsen zelfs zeer veel, oorlogsschade geleden. Dat ligt nog zoo kort achter ons, dat wij hierover niet in bijzonder heden behoeven te treden. Door de getroffenen, die vaak in heel moeilijke omstandigheden kwamen te verkeeren, is geruimen tijd verlangend uitgezien naar een regeling van de toegezegde vergoeding. Zooals men weet, is deze thans gereed gekomen en dezer dagen, ook in ons blad, uitvoerig bekend ge maakt. Er is een nauw verband tusschen deze vergoeding en het plan voor weder-opbouw, waarover namens den algemeen gemachtigde van den Rijks- ccmmissaris voor laatstbedoelde taak onlangs uitvoerige mededeelingen zijn gedaan, die wij onzén lezers niet heb ben onthouden. De beide regelingen vullen elkaar natuurlijk aan en zij hebben haar groote economische en sociale beteekenis gemeen. Ook die voor de vergoeding van oorlogsschade beoogt in de eerste plaats een herstel van het maatschappelijke leven in het „Itape” heeft aangehouden, door een algemeen belang des volks en een wederinschakeling in dit leven van hen, die tengevolge van vernieling door oorlogshandelingen eruit gedreven belangrijk achteruit gezet zijn herstel van bedrijfsleven zoowel van gezinsleven. Er is hier gestreefd naar het scheppen van een toestand, die er voor de belanghebben den mede gelijk zou staan alsof zij nimmer door oorlogsschade zouden zijn getroffen. Het zou natuurlijk heel aangenaam zijn, als dit wèl het geval ware, maar men mag niet uit het oog „Argentino”, die gisteren verliezen, dat de schade, die enorme sommen beloopt, tenslotte zal moeten worden vergoed door de Nederlandsche gemeenschap, die reeds onder zeer zware lasten gebukt gaat en in de toekomst nog veel zwaardere lasten zal te dragen krijgen. In beginsel is dit juist en goed. Zij, die niet of althans lang niet zoo zwaar door de het ge- heele volk aangaande oorlogshandelin gen zijn getroffen, hebben den moree- len plicht om op te komen en offers te brengen voor hun landgenooten, die door deze handelingen alles of bijna alles hebben verloren en daarmede hun plaats in het maatschappelijke be stel, zoowel economisch waarbij met name aan het bedrijfsleven is te den ken als sociaal. In laatstgenoemd opzicht is vooral van beteekenis het verband, dat voor de vergoeding van huisraad is gelegd tusschen de huurwaarde van de wonin gen, welke de belanghebbenden vóór de ramp bewoonden, en het bedrag ter vergoeding van huisraad men houdt dus rekening met het voormalige levenspeil der getroffenen, waarbij ook de „kleine man” wordt geholpen. Dit wil, wij wezen er reeds op, niet zeggen, dat ieder in het veile bezit van zijn vroegere materieele waarden zal wor den hersteldmet name zal wat men aan meer of minder overbodige weelde bezat niet of slechts heel gedeeltelijk worden vergoed. Dit zal ongetwijfeld voor menigeen hard zijn, maar het is nu eenmaal niet anders ook hier gaat het gemeenschapsbelang vóór het per soonlijk belang, al wordt ook dit laatste door de regeling tot aanmerkelijke hoogte gediend. Het is in overeenstem ming met dezen opzet van de regeling, dat getracht is. zooveel mogelijk waar borgen te scheppen, dat het ter ver goeding te verstrekken geld inderdaad Voor het aangewezen doel wordt ge bruikt. De sociale beteekenis blijkt o.m. nog uit de inschakeling van het kindertal als factor voor vergoeding. Van economisch belang is vooral de regeling van schadevergoeding ten aan zien van onroerende goederen, bedrijfs- toerustingen, bedrijfs- en handelsvoor raden. Doch ook het hiermee beoogde herstel van het geschokte bedrijfsleven heeft een sterken socialen kant, omdat hierdoor aan velen, die met de bedrij ven hun broodwinning hadden verloren, weder een loonende werkkring zal kunnen worden verschaft. Ook hier geldt, dat waarborgen zijn gesteld voor de juiste besteding der te verstrekken gelden voor het beoogde doel en dat redelijke grenzen zijn gesteld aan de te verstrekken bedragen, waardoor naast de belangen der getroffenen ook die van alle anderen, die de sommen zullen moeten opbrengen, worden be hartigd Het spreekt vanzelf, dat een zoo om vangrijke materie als de vergoeding van oorlogsschade niet kan worden geregeld zonder algemeene richtlijnen, .waardoor een over ae geheele linie zoo gelijk en rechtvaardig mogelijke uit- keering wordt benaderd. Anderzijds ligt het voor de hand, dat zulke alge- ftieene regelen het gevaar scheppen, dat in bijzondere gevallen onbedoeld onbillijkheden worden begaan. Men moet het dan ook toejuichen, dat aan I den secretaris-generaal van Financiën' de bevoegdheid is verleend om in zulke) gevallen op afwijkende wijze schade-) bepaling en bijdrage te regelen. Men stelle zich niet voor, dat thans, hu de regeling er is, de schade binnen1. bollenteelt en eindigde tenslotte met de opmerking, dat bloemen veel leed kunnen doen vergeten en verzachten. Hierna was het woord aan dr. A. J. Verhagen, voorzitter van het Centraal Bloembollencomité te Haarlem, die de inwendige organisatie van dit zoo moeilijke bedrijf schetste. Spr. zette het belang, dat Nederland bij deze cultuur heeft, uiteen en wees erop, dat men in Duitschland totnutoe slechts heeft kennis gemaakt met enkele tul pensoorten, vandaar het belang van de beide films. De oorlog heeft niet nagelaten haar stempel op de bloem bollenteelt te drukken, doch spr. noemde het een lichtpunt, dat Duitschland een invoercontingent van 8 millioen Rijksmark heeft vastge steld. Met groote erkentelijkheid en vreugde is deze mededeeling door de belanghebbenden ontvangen. De beide kleurenfilms, waarvan de eerste gewijd aan de teelt in het al gemeen, terwijl de tweede eenige spe ciale tulpensoorten in het licht stelt, werden met groote belangstelling door de aanwezigen gevolgd.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1