11 ■n No. 17746. Maandag 9 December. De Rijkscommissaris bij Nederlandsche Vergeet het niet! Duitsche duikbooten kunstschilders Opening van de Kaiser Wilhelmschule” te Amsterdam vernietigen 29.000 ton scheepsruimte 1*! gil 1940. Pleidooi voor een groot museum m Felle aanval Londen op Ernstig vliegongeluk in Italië Branden en ontploffingen te Bristol van 5.27 uur tot 9.39 uur v.m. i VERDUISTEREN g n.m. s Dokterstelefoon: De „Carnavon Castle” Montevideo aangekomen 8E' - "e" H u. n.m. Het Duitsche Weermachtbericht Twee generaals gedood Duitsche Britsche Het schip toont verschillende beschadigingen ft A 1 No. 394920 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 In aanwezigheid van Rijksminister Rust en vele andere autoriteiten vond te Amsterdam aan de Ruysdael- straat de feestelijke opening plaats van de Kaiser Wilhelmschule”.' De aankomst van Rijksminister dr. Rust, die de aangetreden afdeeling Hitler Jugend Amsterdam inspecteerde Verplichting en roeping der huidige generatie op 3.29 u. n.m. 11 Dec. onder 5.47 u. v.m. g Maan: 9 Dec. op 3.05 u. n.m. g 10 Dec. onder 4.45 u. v.m. g op 3.29 u. n.m. In golven verschenen vliegtuigen boven de hoofdstad - Wl I W HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: De de is een aantal slachtoffers ge- De van de „Itape” gehaalde de van de het van zijn men van laag vliegende bommenwer pers, die het personeel van het geschut en de zoeklichten naar hun schuilplaat sen verdreef. Toen de Duitsche machi nes in dichtere formaties kwamen op zetten, viel er na den tweeden of der den aanval reeds in het geheel geen afweergeschut meer te onderscheiden. de door ge- den van Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 A A A ft A ft A ft A ft A A A A A ft A ft A A A ft A ft A A A s A A A A Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Zaterdagmiddag te omstreeks 1 uur is in de buurt van Acqui (Piemont) op een vlucht van Rome naar Turijn een militair vliegtuig, aan boord waarvan zich eenige leden der Italiaansche wapenstilstands- commissie'bevonden, door een nog onbekende oorzaak neergestort. De inzittenden, onder wie generaal Pie tro Pinto en generaal van een lucht eskader Aldo Pellegrini kwamen om het leven. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboek!,. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 meening zijn ontstaan, omdat laatstge noemde de gewonden naar het Engel- sche hospitaal zou willen laten brengen, vermeldt het D.N.B. verder. De autori teiten houden er echter aan vast, dat zij geïnterneerd moeten worden in het mi- Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. heeft de politie de geheele haven van publiek gezuiverd. Vier en een half uur na aankomst waren de dooden en ge wonden nog niet aan land gebracht, aan gezien tusschen de autoriteiten en J Engelschen gezant verschillen Een onderhoud In een onderhoud wees de Rijkscom missaris op de voor de historie be langrijke prestatie der Nederlandsche schilderkunst en haar beoefenaars. Hij gaf daarbij aanwijzingen hoe deze kunst thans op vruchtbare wijze ver der ontwikkeld kan worden door jonge talenten op te leiden en hun een kans te geven, waarna hij als volgt sprak „Spreekt men over de schilderkunst, dan moet men aan de Hollandsche Het Britsche communiqué - Het D.N.B. seint uit Stockholm Van het Engelsche ministerie van lucht vaart en van het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid is thans een bericht ontvangen over den Duitschen aanval op Londen in den afgeloopen nacht, waardoor vele branden ontston den en aanzienlijke schade werd aan gericht. Een aantal slachtoffers is te betreu ren. Ook zijn op de vele gebieden tus schen Londen en de Oost- en Zuidkust van Engeland, alsmede in eenige an dere gebieden in het Zuiden van Enge land bommen geworpen, waar in en kele plaatsjes branden ontstonden en schade werd aangericht. Ook in deze streken vallen. die, naar den nacht Aanvallen duurden tot den morgen Het D.N.B. seint uit Berlijn, dat de aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Londen in den afgeloopen nacht duurden van het invallen der duister nis tot aan den vroegen ochtend. Er ontstonden talrijke branden. Gashouders vlogen in de lucht en zware rookwolken van brandende olie tanks verspreidden zich boven den ge weldigen vuurgloed. De, bemanning van de laatste terugkeerende vliegtuigen zag, totdat zij op hun bases landden, een rooden vuurgloed aan den hemel. In den afgeloopen nacht zijn, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, 700.000 k.g. dynamietbommen en ongeveer 80.000 a 100.000 k.g. brandbommen op Londen geworpen. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat de afweer van Londen reeds na enkele uren is ineengestort. De in de tweede helft van den nacht aanvallende vliegtuigen werden bijna niet beschoten. De be manning der vliegtuigen had derhalve gelegenheid van geringe hoogte uit de ontstane schade te controleeren. „Ik herhaal daarom de opwekking om in Nederland, met gebruikma king van de reeds aanwezige ver zamelingen, een groot museum voor moderne kunst op te richten, waarin tevens een permanente tentoonstelling van hedendaagsche kunstenaars gehouden dient te worden. Om de jonge talenten te vormen, zou er in verband daar mede gelegenheid tot opleiding ge geven dienen te worden, waarbij binnen het kader van een gymna sium vooral aandacht wordt be steed aan de teekenstudie voor die leerlingen, die overeenkomstig hun bijzonderen aanleg, daartoe zijn uitverkoren. Voldoet de jonge man dan niet aan de verwachtingen, dan geniet hij toch altijd nog een op leiding, die het hem mogelijk maakt later een bestaan te vinden. Japanners over den toe stand in Engeland Met het Japansche stoomschip „Soe- wa Maroe” zijn 37 Japanners uit Lon den te Kobe aangekomen. Een hunner verklaarde bij aankomst tegenover de pers, dat het moreel der Engelschen Pas kort geleden is hier een week van Weensche kunst georganiseerd en onlangs heeft Wolfgang Schneiderhan, de concertmeester van het Weensche Philharmonische Orkest, op een mu- Het Opperbevel der Weermacht deelt mede „Een duikboot heeft 2 vijandelijke koopvaardijschepen, met een gezamen- lijken inhoud van 17.000 ton, tot zin ken gebracht. Een andere duikboot bracht 2 vijandelijke koopvaardijsche pen, met een totalen inhoud van 12.000 ton, waaronder een tankschip van 9000 ton, tot zinken. Zooals reeds gemeld, hebben forma ties gevechtsvliegers in den. nacht van 6 op 7 December de havenwerken en andere voor den oorlog belangrijke objecten te Bristol aangevallen. In verschillende deelen der stad, in het bijzonder in de nabijheid der waterlei ding, zijn ontploffingen en verschei dene branden Waargenomen. Op 7 De cember bleef de bedrijvigheid der luchtmacht beperkt tot aanvallen op afzonderlijke voor den oorlog belang rijke objecten aan de Zuidoostkust van Engeland. Bij de gewapende verken ning boven de zee ten Oosten en ten Noordoosten van Great Yarmouth zijn van geringe hoogte bommen geworpen naar 2 koopvaardijschepen, beide sche pen werden getroffen en raakten in brand. In den nacht van 7 op 8 December hebben Britsche vliegtuigen boven het bezette gebied en West-Duitschland gevlogen en verscheidene bommen ge- worpen. Op 3 plaatsen werd geringe schade aan fabrieksinstallaties toege bracht. Bovendien werden op verschei dene plaatsen huizen beschadigd, waar bij 6 personen om het leven kwamen en verscheidene gewond werden. Vrij wel alle slachtoffers bevonden zich bui ten de schuilgelegenheden. Vier vijan delijke vliegtuigen werden neergescho ten, waarvan 3 door luchtdoelgeschut, 2 Duitsche toestellen worden vermist. Generaal Pinto was 60 jaar oud. Hij nam deel aan den wereldoorlog en onder scheidde zich bij zeer moeilijke opdrach ten, waarvoor hem in 1916 de hoogste Ita liaansche militaire onderscheiding werd toegekend. Tijdens den strijd in Abessynië voerde hij het commando over een divisie. In 1936 werd hij aangesteld als generaal van een legercorps en in Juli van dit jaar benoemd tot voorzitter van de Italiaan sche wapenstilstandscommissie. Generaal Pellegrini begon zijn loopbaan bij de marine en nam deel aan den Ita- liaansch-Turkschen oorlog. Hij maakte snel promotie. Hij nam deel aan den vlieg tocht van generaal Balbo over den Atlan- tischen Oceaan. In Juli van dit jaar werd hij benoemd tot generaal van een lucht eskader en voorts als lid van de Italiaan sche wapenstilstandscommissie. Weekkaarten voor de schuilkelders in Londen de Engelsche berichtendienst ho°gte, boven de zoeklichten herstellingen raasden en 1. kle‘he explosieve bommen op luchtdoelartillerie liet regenen. De inningen van den afweer op ®r°nd probeerden het vuur te openen, waarop kleinste worden Deze kunstenaar onderscheidt zich door een groote technische vaardigheid en uiterste nauwkeurigheid. Tenslotte bezocht de Rijkscommis saris het atelier van den kunstschilder Gerdes, die zich bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt met de organisatie der kunstschilders in den Cultuurkring. Gerdes is vooral als portretschilder voor de Nederlanders geen onbekende. De Rijkscommissaris legde overal groote belangstelling aan den dag. Hij wijdde aan de verschillende werkstuk ken en ontwerpen intense aandacht en gaf uiting aan zijn bewondering en waardeering. Bij de verschillende schil ders werden kunstwerken aangekocht. meesters in het bijzonder en aan de Nederlanders in het algemeen denken. „Ik geloof, dat evenals de Grieksche kunstwerken op het gebied van de beeldhouwkunst en misschien de Oost- marksche en Weensche meesters op het gebied van de muziek een hoogtepunt van het scheppende vermogen vormen, zoo ook de Hollandsche schilders kunsterken tot stand hebben gebracht, die nauwelijks meer geëvenaard zullen kunnen worden. Overal, waar deze werken thans tentoongesteld en bezich tigd kunnen worden, leggen zij getui genis af van de grooje bekwaamheid van dit land en zijn menschen. „Dit erfdeel beteekent ook voor huidige generatie een verplichting en Jevens een roeping. Om den eigen aan leg te ontwikkelen en om scherp te leeren zien, is het juist op het gebied van de schilderkunst noodzakelijk steeds goede voorbeelden voor oogen te hebben. Deze zijn in de Nederlanden rijkelijk aanwezig, waarbij nog komen het landschap en het licht, die reeds voor de oude meesters wegwijzers wa ren. Stellig is ook de aanleg om voor werpen van kunstwaarde te scheppen, gebleven. De zaak is thans om, uit gaande van het rijke erfdeel, tot nieu we hoogtepunten te geraken. Naar meldt, is vandaag een begin gemaakt met het uitreiken van weekkaarten voor het verblijf in 14 Londensche stations van den ondergrondschen spoor weg. Iedere kooper moet bij den aan koop zijn 'identiteit opgeven. De kaar ten kunnen echter weer worden inge trokken, wanneer blijkt, dat de bezitter of zijn kinderen zich bij het verblijf in het station niet gedragen volgens de voorschriften of in het geval, dat de bezitter 4 nachten achter elkaar geen gebruik van zijn kaart heeft gemaakt. ziekavond zijn kunst en die van zijn ensemble ten gehoore gebracht. Blijkt reeds uit deze uitvoeringen, die op initiatief van den Rijkscommissaris tot stand zijn gekomen, hoezeer de Rijks commissaris persoonlijk opkomt voor de beoefening der muziek, door zijn bezoek aan vier bekende en vooraan staande Nederlandsche kunstschilders heeft hij tot uitdrukking gebracht, dat hij met de groote lijnen van den op bouw op het gebied der schilderkunst instemt en haar ontwikkeling op elke wijze bevordert. Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan eenige schildersateliers. Even als de Rijkscommissaris door zijn herhaalde bezoeken aan indus- trieele- en economische bedrijven steeds weer blijk geeft van zijn belangstelling voor de menschen, die deel hebben aan het arbeids proces en voor hun sociale positie, en bezorgd is over hun welzijn, zoo legt hij ook de levendigste belang stelling aan den dag voor het cul- tureele leven der Nederlanders. 5 5 I V I 5 V i s V 5 V 5 V s Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Duitschers Omtrent de door de „Carnavon Castle” van het Braziliaansche schip „Itape” weggehaalde Duitschers wordt volledig stilzwijgen bewaard. Het blad „Montevideo” publiceert, groot opge maakt, een niet bevestigd gerucht, vol gens hetwelk de Duitschers buiten Uruguaysche territoriale wateren de „Carnavon Castle” zouden zijn bracht aan boord van den Engelschen kruiser „Corinaldo”, die Zondagmiddag de haven van Montevideo is binnenge- loopen. De kruiser ligt hier nog voor anker. D,e g™ote ,belan®stellin«’ die het ge- -... voor de schilder- - en voor de in het „Is aldus de eerste stap gezet op den weg tot het vinden van jeugdige talenten, zoo dient krachtens het rijke erfdeel van dit land bij het beleven der kunstontwikkeling van heden bij zondere aandacht besteed te worden aan de verdere academische opleiding van de krachten, die zich wijden aan het kunstenaarsberoep en hiertoe be kwaam zijn. Aan de hedendaagsche kunstenaars dient echter door op ge zette tijden gehouden tentoonstellingen van hun werken gelegenheid te worden geboden de breede massa kennis te laten maken met de door hen vervaar digde kunstwerken, en haar belangstel ling te wekken, waarmede de kunste naars, behalve dat zij hun bestaan waarborgen, tevens de erkenning zul len genieten, die zij voor hun presta ties noodig hebben en verdienen. Southampton, Bournemouth en Brighton gebombardeerd Southampton, Bournemouth en Brigh ton behooren tot de steden aan Engelsche Zuidkust, D.N.B. verneemt, in Vrijdag op Zaterdag met succes aangevallen. Talrijke branden konden waargenomen worden. Alle Duitsche vliegtuigen keerden onbeschadigd van de vlucht naar den vijand terug. Talrijke Duitsche gevechtsvliegtui gen zijn gisteren bij het vallen van den avond van de luchthavens in Nederland, België en Frankrijk op gestegen om een aanval op Londen te ondernemen. Reeds vroeg werd er in het stadsgebied van Londen luchtalarm gemaakt, waarna wel dra vijandelijke vliegtuigen ver schenen, die lichtfakkels uitwier pen. Kort hierna hagelde het brandbommen op bepaalde stads wijken, waardoor geheele huizen blokken in brand geraakten. Toen volgde er een ware regen van bri santbommen, die weldra de bran dende huizen in puinhoopen ver anderden. Urenlang vloog de eene golf vliegtuigen na de andere bo ven de stad. Sinds de eerste Sep temberdagen heeft Londen een aanval van zulk een omvang niet ftieer beleefd, aldus het D.N.B. Het maanlicht maakte den Duitschen vliegers mogelijk de doelen in het ‘tadsgebied duidelijk te onderscheiden, vooral de City werd zwaar getroffen. Een gashouder van een gasfabriek vloog met een geweldige steekvlam in lucht. Enorme zwarte rookwolken hingen boven een in brand geschoten opslagplaats van brandstof. De brand garden namen snel in omvang toe. Aanvankelijk opende de luchtdoel- artiUerie het vuur op de afzonderlijke ^stellen, maar kort daarop verstomde ül de velschillende sectoren het ge schut en gingen de zoeklichten uit, t°en geheele zwermen van de zwaarste Machines soms nauwelijks op 90 voet i en af- honderden de be den „luuvclvt_„ wel terstond weer ket vuur te openen, maar zoodra de eerste zoeklichten opnieuw den hemel échten, verschenen nieuwe zwer- litaire hospitaal. De verblijfsduur in Montevideo De technische commissie, welke is in gesteld om de schade te onderzoeken van de „Carnavon Castle”, heeft gead viseerd den ligtijd van het schip in de haven van Montevideo met 72 uur te verlengen. Of de regeering van Uruguay dit advies zal goedkeuren, staat nog niet vast. De technische commissie heeft verder voorgesteld het begin van den verblijfsduur der „Carnavon Castle” pas te rekenen van het oogen- blik af, waarop de goedkeuring ver leend wordt, zoodat het,schip nog volle 24 uur meer tijd zou winnen. Zelfs wan neer op deze voorwaarden de aanzien lijke schade, welke het schip heeft op- geloopen niet volkomen hersteld kan worden, zou de hulpkruiser toch in zoo verre gerepareerd kunnen zijn, dat hij naar de Malvinen kan vertrekken om daar definitief hersteld te worden. Het ligt in het voornemen, dat dé Duitsche gezant in Montevideo, in ver band met het steeds nog niet opgehel- derde lot van de 22 Duitschers, heden stappen onderneemt bij het departement van buitenlandsche zaken van Uruguay. Weer Duitsche aanvallen in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan Amerikaansche heeft noodseinen Britsche vliegtuigen boven Duitschland Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in gering aantal ge probeerd naar West-Duitschland te vliegen. Reeds aan de Westelijke grens van het Duitsche rijk geraakten zij in hevig afweervuur en wierpen zij hun bommen ten Westen van den Rijn luk raak meestal op het open veld neer. Een toestel werd door de luchtdoel- artillerie neergehaald. Te Laren en Blaricum Onder leiding van den kunstschilder Gerdes en in gezelschap van professor dr. Wehofsich en professor dr G. A. Snijder, den voorzitter van den Neder- landschen Cultuurkring, heeft de Rijks commissaris zich naar Laren en Blari cum begeven en eerst de werken in oogenschouw genomen van den land schapsschilder A. Schotel, n.l. in zachte kleuren gehouden zeegezichten en haveningangen met in- en uitvarende schepen. Deze kunstenaar legt een bij zonder sterk gevoel aan den dag voor kleur en toon en voor de duizendvou dige schakeeringen in de grijze tinten. Het tweede bezoek gold den kunst schilder H. Hulsbergen. Deze kunste naar behoort tot de modernen, met een sterk ontwikkeld gevoel voor den strengen vorm. Niet alleen heeft hij voortreffelijke portretten geschilderd, maar ook is hij rijk aan denkbeelden voor ontwerpen van muurschilderingen, architectonische problemen, mozaiek- ontwerpen e.d. Vervolgens ging de tocht naar Blaricum en wel naar den schilder van stillevens R. Hynckes, die welbewust de oude Nederlandsche tradi tie van het schilderen van stillevens, alle voorwerpen tot in de bijzonderheden nauwkeurig weergegeven, deed herleven. Het Amerikaansche radiostation Mackay heeft noodseinen opgevangen Na aankomst der „Carnavon Castle” van het Britsche vrachtschip „Empire j_ .-.ixi- i1_ - - Jaguar” en van het in Engelschen dienst varende Noorsche tankschip „Midles- fjord”. Beide schepen meldden, dat zij in den Atlantischen Oceaan ten Westen van Afrika waren aangevallen, aldus het D.N.B. ontzettend heeft geleden door de onaf gebroken Duitsche luchtaanvallen. Het meerendeel der bevolking wacht in de schuilgelegenheden angstig af, wat het lot van het land zal zijn, want nie mand weet, wat de volgende dag zal brengen. Te Liverpool had de kapitein van het schip zich persoonlijk kunnen over tuigen van de vreeselijke uitwerking der Duitsche luchtaanvallen. Aan het slechte weer heeft Engeland nog veel te danken. De kapitein bracht tenslotte dank aan den Duitschen radio-omroep, die steeds waarschuwingen heeft uit gezonden, zoodat het schip ongehinderd de gevaarlijke wateren bij Engeland kon verlaten. heele Duitsche volk vc. kunst in het algemeen oude Hollandsche kunstwerken bijzonder koestert, 2a] stel]i ook de hedendaagsche kunstuitingen dit land worden overgebracht. De in een gevecht met een Duitschen hulpkruiser in Zuidamerikaansche wa teren beschadigde Engelsche hulp ui- ser „Carnavon Castle” is Zaterdagmid dag met duidelijke slagzij naar bak boord de haven van Montevideo binnen- geloopen. Men kon waarnemen, dat het schip midscheeps, een weinig boven de waterlijn, tweemaal getroffen was, meldt het D.N.B. Ook de schoorsteen toonde verschillende beschadigingen. Voorts was een groot stuk uit de rai ling van het promenadedek weggerukt. Een zware treffer op de commando brug aan stuurboordzijde was reeds van verre zichtbaar. Talrijke ambulances wachtten het schip in de haven op. Het aantal gewonden wordt thans opgegeven als 20, dat der dooden als 7. De Engelsche gezant Millington Dra ke heeft een bezoek gebracht aan het Uruguaysche ministerie van buitenland sche zaken om voor het schip verlof te vragen voor een verblijf van 48 uur in de haven van Montevideo. Het ant woord van het ministerie van buiten landsche zaken is tot op dit oogenblik nog niet bekend. Op het schip wordt koortsachtig ge werkt om de ernstige beschadigingen te herstellen. AH A1:'» i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1