REDE VAN RIJKSKANSELIER HITLER getroffen Londen zwaar I 3 3 l 5 w 3 l I 1940. een zegevierend einde Dank het aan Duitsche volk Duitschland heeft het recht dat- gene te hernemen wat het ontnomen is van 5.27 uur n.m. tot 9.40 uur v.m. No. 17747. De opgedrongen oorlog zal tot worden gebracht VERDUISTEREN 5 l I s I <«««««««««««««««««««««««<«««v de Winterhulp Nederland Vergeet het niet I Dinsdag 10 December. Postgiro-no’s van de toekomst en de m De activiteit der Italiaansche luchtmacht Talrijke branden binnenstad Stort op 5553 of 877! Ge brengt geluk in veler leven. „WUNSCH”-CONCERT VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT Hitler spreekt De oorlog ter zee De superioriteit van Duitschland in de lucht Dokterstelefoon: De strijd is niet voor i het heden doch voor de toekomst Aan de grens van Thailand en Indo-China ROEMENIE ITALIË De Rijkscommissaris onder de aanwezigen Nq. 394920 Lloyd George in het kabinet? Snccesvol optreden der jachtvliegtuigen Sedert Zondag wordt er gevochten Winterhulp Nederland, den Haag, no. De commando-wisseling in Italië Maan 10 Dec. op 3.29 u. n.m. 11 Dec. onder 5.47 u. v.m. op 3.57 uur n.m. 12 Dec. onder 6.50 uur v. m. Ook aanvallen op steden aan de Engelsche Zuidkust De „Carnavon Castle” mag 72 uur in Montevideo blijven Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: J r<i dat door (Zie verder 2e blad, pag. 2.) en de enkele minuten tijd heele straten blokken aangetast. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern. drukwerk-postArief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct.» fr. p. post 10 ct. Feeststemming in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen fen, dat alles wijst op de gebeurtenis sen van den vorigen nacht. Een net werk van brandslangen ligt op straat. Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 i i i i t i i i i i i i i i i i i i i i J- A A A 1 ft A ft A s A ft A s A ft ft A A ft A ft A ft A ft ft A ft Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ru ijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr.' p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Vooral zwaar geteisterd werden de stadswijken Green ten westen van International New Service meldt uit Lon den, dat men in welingelichte kringen van Whitehall een wijziging in het Britsche kabinet verwacht, waarbij Lloyd George tot de regeering Churchill zou toetreden. Bepaalde Engelsche bladen hebben de laat ste weken voortdurend de toetreding van Lloyd George tot het kebinet verlangd. Men neemt algemeen aan, dat door de ver wijdering van den minister van buiten- landsche zaken, lord Halifax, en van sir Kingsley Wood uit het kabinet, de weg voor de benoeming van Lloyd George zou worden vrijgemaakt. schut van de Italiaansche marine er een brandend neerhaalde. Vervolgens doken de Italiaansche jagers op de vijandelijke formatie en schoten nog 2 Blenheims néér. De overgeblevenen konden aan de Ita liaansche machinegeweren ontsnappen door in de dikke wolken te verdwijnen, doch er is reden om aan te nemen, dat nog 2 Blenheims die zwaar beschadigd zijn hun basis niet meer hebben kunnen be reiken. Nationale eenheid De nationale eenwording was daarom voor ons een der voorwaarden om de ge- heele Duitsche kracht eerst eens opnieuw te ordenen en aan het Duitsche volk te toonen hoe groot zijn kracht eigenlijk was, opdat het zich van zijn kracht weer be wust zou worden, teneinde daarna zijn levenseischen te kunnen stellen en door zetten. Deze nationale eenwording meen de ik tot stand te kunnen brengen door een beroep op het verstand. Bijna van twee kanten heeft men mij toen vijftien jaar verschillende dingen voor de voeten geworpen. DE NIEUWE KOERS Gisteren is een decreet uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat Roemenen, in het buitenland, wier activiteit in strijd is met de belangen van het land, van de Roemeensche nationaliteit vervallen zullen worden verklaard. Hun bezittingen en die van hun bloedverwanten zullen in beslag worden genomen. De commissie van onderzoek naar de po litieke processen tegen de Ijzeren Garde is ontbonden. Legionnairs hebben de pa pieren der processen verbrand. Voorts is een decreet uitgevaardigd, waarbij de „hoogste legerraad” wordt ge reorganiseerd. In het vervolg zullen in den raad zitting hebben de minister van de fensie als voorzitter en als leden de leiders der onderstaatssecretariaten voor de drie deelen der weermacht, voorts de bevelheb bers der legercorpsen, de chef van den generalen staf, de militaire commandant van Boekarest en de inspecteurs-generaal van het leger Tot dusver hadden in den raad ook zitting de koning en politieke persoonlijkheden. Van de strategische vluchten op groote schaal, die de fascistische luchtmacht de laatste dagen tegen militaire doelen op Grieksch grondgebied heeft ondernomen, aldus meldt de speciale correspondent van Stefani, moeten genoemd worden die bo ven Santa Maura en de Golf van Arta, die de vijandelijke jagers hebben verlamd. De vijandelijke luchtmacht heeft getracht een actie tegen Valona te ondernemen, doch het optreden onzer jachtvliegtui gen leidde tot mislukking van de poging van den tegenstander, die ondernomen werd door bommenwerpers van het type Blenheim. In dit verband wordt opgemerkt, dat de Grieksche luchtmacht aanzienlijk gekort wiekt is en dat alleen nog Engelsche vlieg tuigen en piloten trachten iets te onder nemen. Deze pogingen komen den vijand duur te staan. Drie Blenheims zijn name lijk na een gevecht neergehaald. Den eer sten keer werden de Blenheims door Ita liaansche jagers van het type „Valk" ge dwongen hun bommen in zee te gooien. De Blenheims kwamen daarop ten getale van 6 terug, waarop het luchtafweerge- Ofschoon het Duitsche luehtwapen in den vorigen nacht weer een bijzon der zwaren slag heeft toegebracht aan Londen, waarbij verwoestingen zijn aangericht, welke slechts vergeleken kunnen worden bij die van de eerste zware aanvallen van September, heb ben andere eskaders Duitsche ge vechtsvliegtuigen in verschillende af zonderlijke aanvallen nog een reeks belangrijke steden aan de Engelsche Zuidkust gebombardeerd. Ook hier wa ren de successen buitengewoon groot, zooals gisterochtend door Duitsche ver kenners ondubbelzinnig kon worden vastgesteld. De Engelschen trachtten met afzonderlijk vliegende toestellen in West-Duitschland aanvallen te onder nemen, om tenminste naar buiten den schijn van een militaire tegenactie te wekken. Het resultaat van deze onder neming was, dat reeds bij het naderen van de Britsche bommenwerpers 2 door afweergeschut werden neergescho ten. Het waren een Bristol-Blenheim en een Hampton-Hereford. Een Amerikaansche persstem Het D.N.B. seint uit New York Om trent den luchtaanval op Londen in den vorigen nacht meldt de Londensche correspondent van de „International News Service”, dat deze aanval tot de hevigste behoort, die Londen tot dusver heeft doorgemaakt. Het kraken van instortende gebouwen, reusachtige ont ploffingen en hoog oplaaiende vlammen en voorts niet minder dan een regen van neervallend glas hebben dezen nacht zelfs voor de sterkste zenuwen tot een verschrikking gemaakt. De stank van smeulend hout, de met puin bezaaide straten, de reusachtige hoopen gebroken glas, de puinhoopen van ge bouwen, die als geraamten zich verhef- POSTHUME ONDERSCHEIDING VOOR BALBO De Duce heeft posthuum aan luchtmaar- sfhalk Balbo de gouden medaille voor mi litairen moed verleend. houden. Zoo zijn deze beide krachtige vol ken in een wanverhouding geraakt. Nu zou men hier tegen in kunnen brengen Is dat wel van beslissende beteekenis? De mensch leeft niet van theorieën en van phrasen, niet van verklaringen, en ook niet van wereldbeschouwingen. Hij leeft van datgene, wat hij uit zijn grond door zijn arbeid, aan levensmiddelen en ook aan grondstoffen kan winnen. Dat kan hij verwerken, dat kan hij eten. Wanneer zijn eigen levensbasis hem te weinig biedt, dan wordt zijn leven een armelijk bestaan. De eerste voorwaarde voor de bestaande spanningen is dus in hét feit gelegen, dat deze wereld onrechtvaar dig verdeeld is. Het moet een natuurlijke ontwikkeling genoemd worden, dat in het groote leven der volken de dingen zich precies zoo ontwikkelen, als in die volken zelf. Evenals in de volken zelf de te groote spanningen tusschen rijk en arm moéten worden gebalanceerd, zoo kan ook in het léven der volken niet de een alles op- eischen en voor den ander niets over laten. Ofwel de een toont zich verstandig en stemt in met een regeling volgens de be ginselen der rechtvaardigheid, ofwel degene die onderdrukt en door het onge luk achterhaald wordt, neemt op een goe den dag datgene wat hem toekomt. Zoo is het in de volken zelf en zoo is het ook naar buiten. Inwendig was de groote taak, welke ik mij stelde deze, die vraagstuk ken door een beroep op het verstand op te lossen, door het beroep op het inzicht van allen om de kloof tusschen den te grooten rijkdom aan den eenen kant en de te groote armoede aan den anderen kant te overbruggen, inziende, dat dergelijke ontwikkelingen niet geschieden van van daag op morgen, en dat het altijd nog beter is om door het verstand geleidelijk de al te zeer gescheiden klassen nader tot elkaar te brengen dan om een dergelijke oplossing met geweld te bewerkstelligen. Het recht om te leven is algemeen en geldt voor iedereen. Het kan ook niet zoo zijn, dat een volk zegt: wij willen jullie zoo graag laten medeleven. Het kenmerk van elke werkelijk socia listische ordening 'is, er voor té zorgen, dat er geen aalmoezen gegeven worden maar dat er rechten gevestigd worden. Het gaat er niet om, dat de volken, die bij de verdeeling der wereld te kort gescho ten zijn bij de gratie Gods aalmoezen krij gen, maar ’t gaat er om, dat evenals in het normale maatschappelijke leven de men- schen hun rechten verkrijgen. Het recht om te leven is een rechtmatige eisch, die principieel van aard is. Het recht om te leven is tevens een rechtmatige eisch op dén grond die alleen het leven geeft. Voor dezen rechtmatigen eisch hebben de vol ken, wanneer onverstand hun betrekkin gen dreigde te verstoren, gestreden, in ziende, dat zelfs bloedige offers dan nog beter zijn dan een geleidelijk uitsterven van een volk. Mutaties bij het Britsche leger Het Britsche ministerie van oorlog heeft volgens te Berlijn ontvangen berichten uit Londen, gisteravond enkele nieuwe benoe mingen in het leger bekend gemaakt. Lui- tenant-generaal Alexander, die het laatst het bevel voerde over het Britsche expedi- tieleger bij den terugtocht uit Duinkerken, is benoemd tot opperbevelhebber voor Zuid-Engeland. Zijn voorganger als zooda nig is als opperbevelhebber naar een ver- dedigingssector in Britsch-Indië gediri geerd. Generaal Martell, die tot dusver een vrij omvangrijke afdeeling van het Britsche ministerie van oorlog leidde, is bestemd voor den nieuwen post van bevel hebber der gemotoriseerde Britsche troe pen. Naar hieromtrent voorts wordt ge meld zijn de gemotoriseerde troepen in Engeland, te weten het korps tanks en de gemotoriseerde cavalerie, onder een een hoofdig commando vereenigd. Kapitein ter zee Rogge onderscheiden De Führer en opperbevelhebber der Weermacht heeft op voorstel van den opperbevelhebber der marine, groot-admi- raal dr. H. C. Rader, het ridderkruis van hét ijzeren kruis verleend aan kapitein ter zee Rogge, commandant van een hulp- kruiser. Kapitein ter zee Rogge heeft tijdens een kruistocht van slechts een paar maanden 94.000 brt. aan vijandelijke en voor den vijand nuttige scheepsruimte tot zinken gebracht. Daarenboven konden verschei dene schepen als prijs binnengebracht worden. Een groot aantal der andere in overzeesche wateren behaalde successen is eveneens aan dezen hulpkruiser te dan ken. Engelsche bommenwerper neergeschoten Een Britsche Vickers-Armstrong bom menwerper, die gisteren in Frankrijk trachtte door te dringen, werd ten Noord westen van Rouaan, door luchtdoelartil- lerie neergeschoten, twee officieren en een sergeant geraakten in Duitsche gevangen schap. MUSSOLINI ONTVANGT BADOGLIO De Duce heeft gisteren maarschalk Ba- doglio ontvangen en met dezen een hac helijk onderhoud.gehad. Duitsche volksgenooten, Duitsche ar beiders. Ik spreek thans zeer zelden, in de eerste plaats omdat ik weinig tijd heb cm te spreken en in de tweede plaats omdat ik thans meen, dat het juister is te handelen dan te spreken. Wij be vinden ons midden in een conflict, waarbij meer op het spel staat dan de overwinning van het eene of het andere land. Het is werkelijk de strijd van twee werelden tegen elkaar. Ik wil probeeren om u, heel in het kort, voor zoover de tijd het toelaat, een inzicht te geven in de diepere beweegreden van dit conflict. Ik wil daarbij mijn beschouwingen beperken tot West-Europa. De volke ren, waar het hier in de eerste plaats omgaat, Duitschers, Engelschen, Italia nen en Franschen, vormen de kernen der landen, die tegen elkander in den oorlog stonden. De verdeeling der wereld grondslagen van elkaar aan Poplar en Bethnal Noorden en Noord- de Theemsbocht. Een geweldige steekvlam in Poplar, af komstig van een brandstoffenop slagplaats, vloeide samen met tal rijke daar in korten tijd oplaaien de branden in pakhuizen, graan silo’s en groote maalderijen. De wijk Bethnal Green is buitenge woon zwaar getroffen. Heele reek sen huizen stortten in en na enkele uren vormden groote puinhoopen en ronkende ruïnes het beeld, dat de Duitsche vliegers in het licht der vlammen aanschouwden. Ondanks dezen geweldigen aanval keerde slechts één Duitsch vliegtuig niet naar zijn basis terug. De generaal der vliegers, Quade, geeft in een artikel eenige vergelijken de cijfers over de superioriteit van Duitschland in de lucht. Hij gaat hier bij uit van het gunstige strategische uitgangspunt van het Duitsche lucht wapen, waardoor het mogelijk werd in zeer korte vluchten de doelen in En geland te bereiken. De Duitsche ge vechtsvliegtuigen konden dientengevol ge al naar gelang het type 1000 tot 2000 k.g. bommen per vliegtuig op iederen aanvalsvlucht medenemen, ter wijl de Engelsche nachtbommenwer- pers in het gunstigste geval bij een noodzakelijk af te leggen afstand van 2050 k.m. en meer hoogstens 500 k.g. bommen kunnen meenemen. Alleen al als gevolg van dit gunstige uitgangspunt is de gevechtskracht van de Engelsche vliegtuigen 50 a 75 pCt. minder dan die van de Duitsche toe stellen. Belangwekkend is verder een verge lijking van de aanvallen op Berlijn en Londen. Churchill heeft toegegeven, dat de Duitschers op 26 September 251 ton bommen op Londen hebben neer geworpen. Generaal Quade noemt deze Engel sche cijfers als basis en neemt aan, dat gemiddeld per dag 200 ton bommen worden neergeworpen, dus op Londen alleen al 6000 ton per maand. Bij de iets grootere aanvallen op Berlijn wer den telkens 5 tot 10 ton, in totaal sedert 7 September, den dag waarop de Duitsche vergeldingsaanvallen op Londen begonnen, 58 ton bommen neergeworpen. Tegenover de 20.000 ton, die tot dusver op Londen zijn gewor pen, staat dus nog geen 60 ton. die op Groot-Berlijn neervielen, dit is een verhouding van 1 op 333. In bevoegde Italiaansche kringen wordt omtrent den tendentieuzen uit leg, die in het buitenland en vooral in de vijandelijke staten, mitsgaders in anglo- phiele neutrale kringen aan de wisseling in de bezetting van hooge Italiaansche commandoposten gegeven wordt, ver klaard, dat deze manoeuvre den wil van het Italiaansche volk tot overwinnen en het absolute vertrouwen in den Duce benevens in de bevelhebbers van de weer macht nog slechts kan verhoogen. Deze mutaties zullen voor zoover nood zakelijk aan de Italiaansche oorlogsmachi ne een nog sneller doeltreffender rhythme verleenen. Intusschen ziet het Italiaan sche volk eensgezind en gereed voor de bevelen van den Duce, tevens in volstrekt vertrouwen op zijn weermacht en haar commandanten, in deze campagne een re den te meer, om zijn inspanning op te voeren, mitsgaders tot versteviging van zijn discipline en zijn wil tot verwezenlij king van het parool van den Duce, steeds hetzelfde blijft: overwinnen. Wanneer ik nu de het leven dezer menschen met vergelijk, treedt het volgende feit het licht: 46 millioen Engelschen beheer- schen en regeeren een gezamenlijk com plex van 40 millioen vierkante k.m. van deze wereld. 37 Millioen Franschen be- heerschen en regeeren een complex van 10 millioen vierkante k.m. 45 Millioen Italianen bezitten aan nuttig gebied een oppervlakte grond van nauwelijks een half millioen vierkante k.m. 85 millioen Duitschers hebben als levensbasis nau welijks 600.000 vierkante k.m. en dan nog dank zij ons ingrijpen. Dit beteekent, dat aan 85 millioen Duitschers 600.000 vierkante k.m. ter beschikking staan, waarop zij moeten leven en aan 46 mil lioen Engelschen 40 millioen vierkante k.m. Deze aarde is echter niet door de Voorzienigheid of door den lieven God zoo verdeeld. Deze verdeeling hebben de men schen zelf zoo ingericht en dit is eigen lijk geschied in de laatste 300 jaar, dus in den tijd, waarin ons Duitsche volk in wendig machteloos en verdeeld was Na afloop van den dertigjarigen oorlog werd Duitschland krachtens het verdrag van Münster in honderden kleine staatjes ge splitst en heeft ons volk zijn geheele kracht uitsluitend in het binnenland ver bruikt en in dien tijd is de rest Van de wereld verdeeld. Niet door verdragen of overeenkomsten, maar uitsluitend geweld heeft Engeland toen zijn reusach tig imperium bijeengeharkt. Het tweede volk, dat bij deze verdeeling tekort ge schoten is, het Italiaansche, heeft hetzelfde lot ondergaan als wij. Ook het Italiaansche volk heeft zijn ge heele kracht verbruikt in den onderlingen strijd, en heeft zijn natuurlijke positie in de Middèllandsche Zee niet alleen weten te verkrijgen, doch zelfs niet weten te be- De Duitsche ,,Wunsch”-concerten, uit voeringen, waarvoor de programma's uit speciaal verzochte composities zjjn samengesteld, hebben ook in ons land vermaardheid gekregen, ja, zij zijn er reeds langen tijd populair om het hoog muzikaal gehalte, om den ernst en om den humor, waarmede de verschillende nummers door een spreker worden aan- gekondigd of opgediend. Het Nederland- sche publiek kent de tijden, waarop deze concerten door de radio worden uitgezonden, het waardeert de feest stemming, waarin alles wordt gegeven en amuseert zich met de grappen, al zal ook menigeen wel eens een „Witz” ont gaan. Gistermiddag werd het eerste ,,Wunsch”-concert in Nederland in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen onder enorme belangstelling voor leden van de Duitsche Weermacht gegeven. Onder de aanwezigen bevonden zich de Rijksminister, Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart en vele Duitsche mili taire autoriteiten. Het concert, dat op de feestelijkste wijze in een zaal, ver sierd met palmengroen, bloemen en ha kenkruisvlaggen werd gegeven, werd door den Feldcommandant Oberst von Prittwitz geopend met een kort woord ter toelichting van de strekking van déze uitvoering. Het programma werd namelijk uitgevoerd onder het motto Gruss der Front an die Heimat”. Deze Gruss” omvatte zoowel een mu zikale gave, uitgezonden per radio, als een geldelijke opbrengst van afdeelingen der Duitsche Weermacht ten bate van de Winterhulp in het vaderland. De vaak aanzienlijke bedragen, welke bij de verzoeken om uitvoering van compo sities van toondichters uit de verschil lende deelen van het Rijk waren binnen gekomen, werden onder luide bijvalsbe tuigingen dezen middag bekend ge maakt. Aan dit concert werkten een ,,Heer- und S.S.” kapel en een kapel der „Poli- zei”, B.d.M.-meisjes en jongens van de Hitlerjeugd mede. Marschen, zooals „Alte Kameraden” en Prinz Eugen”, walsen, zooals „An der schonen blauen Donau” en een Hongaarsche wals van Brahms werden o.a. ten gehoore ge bracht door de beide militaire kapellen. Daarmede werd weer eens blijk gege ven van de bijzondere kunde der Duit sche musici op het gebied van het sa menspel. Het was alles kristalzuiver, kernachtig en muzikaal verantwoord. Een diep ontroerende sfeer werd ook door de meisjes der B.d.M. en de jon gens van de Hitlerjeugd met het lied „Jetzt müssen wir marschieren” ge schapen. Wanneer de jeugd zoo ras-mu- zikaal zingt is het de uiting van een ge heel volk, dat de muziek op de dier baarste plek in het hart draagt. Een „Gefreiter” van de Duitsche Weer macht vertolkte nog het lied „Heimat tend” met zijn prachtige, veelbelovende natuurstem. Het was een concert, dat in alle op zichten geslaagd mocht heeten. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: United Press meldt uit Hanoi: Maandag zijn aan de Noordelijke grens van Laos (Indo-China) hevige ge vechten uitgebroken. Van beide zijden werd met machinegeweren gevuurd en werden door vliegtuigen bommen ge worpen. Het 75 mm veldgeschut van de Fran schen in Savanakhot begon ’s morgens om 5 uur den Thailandschen oever van de Mekong-rivier te beschieten. Er wer den ongeveer 30 granaten afgevuurd. De Siameezen beantwoordden den aan val met machinegeweervuur, dat de straat van Savanakhot bestreek. Later kwam ook aan de Thailandsche zijde veldgeschut in actie. Bij het aanbreken van den dag zouden Fransche vliegtui gen Thailandsch gebied gebombardeerd hebben als vergelding voor het bombar dement van Vientiane, dat Zondag plaats had. In een officieel Fransch communiué wordt verklaard: „Thailandsche troe pen hebben Zondag, zonder hiertoe ge provoceerd te zijn, zoowel de Fran sche zijde van de Mekong-rivier als Vientiane aangevallen. Wij beantwoord den het vuur. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Zondagmorgen om tien uur begonnen de Thailanders ons weer te beschieten, ’s Middags vlo gen eenige vliegtuigen over Vientiane zonder bommen te werpen. Om vijf uur ’s middag verschenen weéY Thailand- sche bommenwerpers, drie in getale, begeleid door een jager en wierpen bom men op Vientiane, waardoor verschil lende burgers werden gewond, een huis in brand geraakte en twee hutten ver nield werden. In de laatste drie maan den hebben de Fransche autoriteiten genoeg lankmoedigheid betoond en hun pogingen de strijdvragen door onder- handelingen bij te leggen, niet opgege ven. de laatste aanvallen zijn echter ondraagbaar. Maandagmorgen hebben Fransche vliegtuigen 22 bommen op Lakhon in Thailand, dat Zuidoostelijk van Vientiane ligt, geworpen”. Met het oog op den gespannen toe stand aan de grens, heeft de Air-France besloten, de luchtlijn Hanoi-Vientiane- Saigon onmiddellijk te verleggen via Ourane langs de Oostkust met vermij ding van de grensstad Vientiane. Even voor 12 uur hedenmiddag kwam de Führer voor de vergaderzaal van de Berlijnsche wapenfabriek aan, waar de „Betriebsobmann” aan den Führer meldde, dat het personeel stond aangetreden. De Führer werd verwel komd door den chef van het opperbe vel Van de weermacht, generaal-veld- maarschalk Keitel, den rijksorganisatie- leider, dr. Ley, rijksminister dr. Todt en den bedrijfsleider van de fabriek, i Toen de Führer de hal betrad, steeg 1 er een onbeschrijfelijk gejuich op, dat herhaald en nog versterkt werd toen de Führer op het spreekgestoelte zicht baar werd. Nadat de Berlijnsche gouwleider, rijksminister dr. Göbbels, de vergade ring geopend had, richtte de Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht zich tot de Duitsche arbei ders in een groote redevoering, welke met ongekende geestdrift werd aange hoord. Poplar en Bethnal Green zwaar geteisterd In de Londensche City, in de regeeringswijk en in de aangren zende gebieden kon men tijdens het bombardement van den vorigen nacht reeds binnen 2 uur 40 uitge breide branden waarnemen, aldus verneemt het D.N.B. Zes tot 8 bij zonder groote branden hadden in Eenige honderden arbeiders zijn thans druk bezig den Britschen hulpkruiser „Carnavon Castle”, die met zware averij in een dok te Montevideo ligt, voorloopig te repareeren. Aan het schip is een ver blijf in de haven van 72 uur toegestaan. Als gevolg van het goed gerichte vuur van den Duitschen hulpkruiser kon de „Carnavon Castle” ondanks haar grootere snelheid het Duitsche schip niet dicht be naderen en moest ze na zware schade te hebben opgeloopen, het gevecht ontijdig afbreken. Aan boord van de „Carnavon Castle” bevonden zich talrijke matrozen van een anderen Britschen hulpkruiser, de „Queen of Bermuda”, een schip van 22.575 ton. Waarschijnlijk zijn zij op de reis naar Montevideo aan boord genomen om de zware verliezen van den beschadigden hulpkruiser te compenseeren. Noorsch schip verloren Het Noorsche Telegraaf Agentschap be vestigt het verlies van de onder Engelsche controle varende Noorsche kolenboot „Bruse” (2.200 brt.). Post van Amerikaansch schip gehaald. De bemanning van het Amerikaansche schip „Exeter”, dat Maandag, komende van Lissabon, in New York is aangekomen, rapporteerde, dat de „Exeter” kort na het vertrek uit Lissabon door een Britsch patrouillevaartuig was aangehouden. Op de Bermuda-eilanden werden 328 zakken post door de Engelschen van boord gehaald en 168 passagiers aan een scherp verhoor onderworpen. I -p. no. 5553. i i i i i i i .1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1