KERSTMIS CHATEAU BLEU Kijkduin Het Zeehospitium Matsoeoka politiek over Japan’s len BINNENLAND PHILIPS!» LAMPEN In <Iesc lijden s(roo.nl»esp«ri"?S 1940 le bl. VEREENIGDE STATEN Verpleegden in zeelucht en zon HAAGSCHE courant CHINA pag. I 2 door Aanmelding via de arbeidsbeurzen. Het exterieur van het Zeehospitium Kijkduin en zuinigste vervaardigd De beste lampen ooit door PHILIPS IN Een wandeling het gebouw Gebrek aan timmerlieden te Rotterdam Fransch protest bij de Engelsche regeering Dinsdag 10 Dec. ONBEKWIJS EN KERK Matsoeoka Pas goed op uw distributiebescheiden Csaky morgen te Belgrado 485e STAATSLOTERIJ. Waarschuwing tegen financieele hulp aan Engeland De betrekkingen met Amerika, Rusland en Nederlandsch-Indië Kerstgave aan werkloozen iiWii f w w B Mo Hr cand.ex 9985 13291 13498 1 6938 19660 14313 17655 20500 8554 11327 14549 17854 20737 15056 1 8286 21053 3471 maar 3688 6164 9153 18617 21348 De 3741 12367 15876 18754 21537 aan (Polygoon) Zij worden alleen vervangen indien verlies een gevolg is van overmacht De te geen De over- van 1460 4609 7198 1515 4629 7212 3619 6033 9058 3648 6072 9081 13620 1 7000 19779 13631 17005 19780 13655 1 7012 19816 137 1 2 1 7018 19829 13741 170 46 19902 16008 18860 21687 16017 18884 21724 18503 21265 1852 1 21267 t f f f f A BAY ER) k E VERWEKT GEEN KRAM? nu apotheker» an drofll»t»n In verpakking»» 10, 30 »n 60 tabletten. 124* 1279) Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de de Fransche regeering thans bij de Brit- sche geprotesteerd tegen den moord op den hoogen commissaris voor Syrië en den Libanon, Chiappe, gepleegd door En gelsche jachtvliegers. ..HET SPROOKJE IN HET HAAGSCHE BOSCH” TEL. 77 20 60 1008 1020 1050 1065 1076 1113 1114 1154 1169 gebruiken, Overdag voor aan den dergelijke deze is wand Fóto-archief) Naar wij vernemen, bestaat in Rot terdam momenteel gebrek aan timmer lieden. De „Voorwaarts” ontving be richt van een aannemer, die enkele honderden woningen in Rotterdam moet bouwen, dat bij de Arbeidsbeurs aldaar momenteel geen timmerlieden inge schreven staan. Een groot aantal vak- menschen werkt in Duitschland, België en Frankrijk. Een nadere informatie van het blad bij het departement voor Sociale Zaken bevestigde een en ander. Daarbij werd de veronderstelling geuit, dat wellicht in nabijgelegen gemeenten nog timmerlieden voor Rotterdam be schikbaar zouden zijn, ofschoon de kans daarop niet groot werd geacht. Even- tueele aanmelding zou in ieder geval via de Arbeidsbeurs moeten plaats hebben. Geen crediet zonder onderpand De „New York Worldtelegram” keert zich in een hoofdartikel tegen het verlee- nen van credieten aan Engeland zonder eenig onderpand. Engeland, aldus het blad, bezit een reeks van dingen, welke de Ver- eenigde Staten gebruiken kunnen, b.v. de Bermuda-eilanden en vooral eilanden in de Caraibische Zee alsmede belangrijk ma teriaal voor de oorlogvoering als rubber en tin. Engeland is uit den wereldoorlog nog 5 milliard dollar aan Amerika schul dig, welke zonder onderpand zijn uitge leend Waarom, zoo vraagt het blad, zou dus thans de kwestie van onderpand niet aangeroerd worden? ROOSEVELT OP HET EILAND ANTIGUA President Roosevelt heeft gisteren, tij dens zijn inspectiereis naar de nieuwe Amerikaansche steunpunten, een langdu rig onderhoud gehad met Britsche ambte naren op het eiland Antigua over de in richting van luchtbases, ‘s Morgens an- In verband met de tijdsom standigheden worden onze gasten vriendelijk uitgenoo- digd hun reserveeringen voor het restaurant en het hotel tijdig op te geven. 1028 Logische inrichting Het zee-hospitium is geen ziekenhuis in den gewonen' zin van het woord. De pa tiënten zijn er lang niet alle „bedlegerig” en voor verscheidenen, die zich betrekke lijk vrij kunnen bewegen, is het veeleer een inrichting om door lucht- en zon therapie en in goede beweging weer de volle beschikking te krijgen over alle ledematen. Dit beteekent, dat de gebruikelijke in- deeling van het ziekenver blijf in zalen en kamergroepen hier niet op haar plaats zou zijn. Hier moest gezorgd worden voor Een reeks van senatoren heeft Maandag opnieuw gewaarschuwd voor een finan- cieele hulpverleening aan Engeland, meldt het D.N.B. uit Washington. De democraat Holt verklaarde inzake de onderhandelin- gen van den Britschen onderstaatssecreta ris Phillips, dat de pogingen om de Ver- eenigde Staten in den oorlog te betrek ken, een financieelen bijsmaak hadden. De Engelsche financieele wereld oefent thans een druk op de Amerikaansche zaken wereld uit. Phillips is directeur van twee groote Engelsche verzekeringsmaatschap pijen, die eenige Amerikaansche maat schappijen controleeren, welke harerzijds weer directeuren in een reeks Amerikaan sche banken en ondernemingen hebben. De republikein Vandenberg eischte een rap port van de schatkist aan het Congres over het gebruik van het valutastabilisatie- fonds. Dit fonds dient niet om interna tionale leeningen te verstrekken. De demo craat Clark zeide, dat het valutastabili- satie-fonds in strijd met de wettelijke voorschriften tot een leeningsbureau ge worden is De besprekingen van Phillips De minister van financiën, Morgenthau, heeft gistermiddag bekend gemaakt, dat hij ’s avonds te zijnen huize een bespre king zou hebben met den onderstaatssecre taris in het Britsche ministerie van finan ciën, Phillips. Voorts verklaarde Morgen thau, dat de Amerikaansche regeering nog geen besluiten betreffende een financieele hulp voor Engeland genomen heeft en dat de Engelschen tot dusver noch formeel noch informeel om eenige financieele hulp hadden verzocht. Deze besprekingen dien den uitsluitend om den toestand te bestu- deeren. Wat er daarna gebeurt, is een aangelegenheid van de regeering. Morgen thau zeide niet gemachtigd te zijn eenige verplichtingen aan te gaan. MILITAIRE ATTACHÉ KEERT UIT LONDEN TERUG Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de Amerikaansche militaire attaché te Londen, Lee tijdelijk naar Washington is teruggeroepen. De reden van zijn terugroe ping is niet bekend gemaakt. Zaterdag a.s. en volgende week Zater dag wordt in het hospitium een instuif gehouden voor medici. kerde de kruiser „Tuscaloosa" waarop Roosevelt reist, voor de St Johns baai, waar de president een ontmoeting had met den gouverneur der Engelsche Lee- ward-eilanden, (Kleine Antillen), Letham, en met den bestuurder Boon, waarbij de opstelling van kustbatterijen en het ge bruiken van patrouillevliegtuigen bespro ken is. GEEN LEENING AAN SPANJE Minister Huil heeft op de persconfe rentie categorisch de geruchten tegenge sproken over een leening van 100 mil- lioen dollar aan Spanje. Hij betoogde opnieuw, dat de huidige besprekingen uitsluitend betrekking hebben op de le- veringen van levensmiddelen door het Amerikaansche Roode Kruis. Voorts is het onjuist, dat aan de verleening van hulp in den vorm van levensmiddelen eenigerlei voorwaarden omtrent vrede of oorlog verbonden zouden zijn. HEARST OVER DE AMERIKAANSCHE POLITIEK In het „Journal American” schrijft Hearst, dat de tegenwoordige politiek geschikt is om de Vereenigde Staten in den oorlog te storten en wel daar, waar het den strijd niet wenscht. Tevens zou den de Vereenigde Staten in een oorlog met Japan geraken, waardoor drievljf- de deel van de Amerikaansche vloot gebonden zou zijn. Er bestaat geen mo gelijkheid op het Europeesche vaste land te landen. De oorlog zou enorme bedragen verslinden en tot reusachtige verliezen leiden. Het zou daarom, zoo besluit Hearst, voor de Vereenigde Sta ten bejer zijn, den vrede te bewaren. E WINDSORS NAAR MIAMI De hertog en de hertogin van Wind sor zijn Maandagavond als gasten van den Zweedschen fabrikant. Wenner Gren en echtgenoote, aan boord van diens jacht uit Nassau op de Bhama-eilanden vertrokken, om zich naar Miami te be geven. De Hongaarsche minister van Buiten- landsche Zaken, graaf Csaky, komt op uitnoodiging van de koninklijke Zuid- Slavische regeering op 11 December voor een officieel bezoek te Belgrado aan. Graaf Csaky zal twee dagen te Belgrado blijven. TWEEDE KLA88E TWEEDF LUIT Trekking van 10 December. CHINEESCHE TROEPEN-CONCEN- TRATIE AAN DE GRENS VAN INDO-CHINA Naar van gezaghebbende neutrale zij de te Hanoi, alsmede van Chineesche zijde aan United Press wordt bericht, hebben de Chineezen 5 van hun beste divisies, die met zware artillerie zijn toegerust, aan de Kwangsi-grens van Indo-China geconcentreerd. Dit zou het resultaat zijn van een Engelsch-Chinee- sche overeenkomst, waardoor China zich tegenover Engeland verplicht heeft, tegenstand te bieden aan een ver deren Japanschen opmarsch. VERSPREIDE BERICHTEN Volgens een mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington, is de vroegere secretaris en consul aan de Amerikaansche am bassade te Moskou, Ward, met de ope ning van een Amerikaansch consulaat in Wladiwostok belast. Wladiwostok krijgt daarmede als eerste stad in de sovjet-Unie naast Moskou een Ameri kaansch consulaat, sedert de erkenning, van de sovjet-Unie door Washington. Koningin-moeder Helena van Roeme nië is gisteravond in gezelschap van haar zuster, de hertogin van Spoleto. naar den Brenner vertrokken. Koning Boris heeft gisteren den Boel- gaarschen gezant te Ankara, die sedert en kele dagen te Sofia vertoeft, ontvangen. Deze heeft hem rapport uitgebracht t 20.CIO No. 19020. 5.000 No. 1881. 1 500 No 2330, 10487. 1.000 No. 2928, 8621. 400 No. 3976, 4113, 17777. 200 No. 8771, 11295, 16262. 100 No. 4935. 6824, 16956, 21185. De medisene afdeeling bevat, nevens de kamer voor den directeur-geneesheer en die voor de directrice, een laborato rium, twee vertrekken voor de röntge nologie, waartoe het hospitium de be schikking kreeg over de modern^e ap paratuur, een operatiekamer met an; nexen. een badkamer-complex. waar t.z.t dok warrig zeewaterbaden zullen wor den toegepast en waarin tevens de hoog- tezon-installatie is ondergebracht. In dezen ..medischen vleugel” bevin den zich verder een kleine werkplaats, met werkbank enz., die de centrale zal zijn voor den handenarbeid, die in de Sophia-Stichting reeds druk beoefend werd en waaraan hier nog meer aandacht kan worden besteed Voort/ de centrale voor het onderwijs met zijn kasten vol lees- en rekenboekjes en wat dies meer zij Daar zijn ook de bibliotheek, de sta tige regentenkamer en de vertrekken voor de administratie. Men vindt er voorts de gezamenlijke zitkamer der zus ters. Wij zijn intusschen op de le étage te recht gekomen, waar de gezellige ka mers van de verpleegsters liggen, met een eigen terras aan de landzijde. Op de 2e verdieping zijn de vertrekken inge richt voor het dienstpersoneel, dat er eveneens een eigen recreatiezaaltje heeft Beneden, in het sous-terrain. zijn de groote keuken met haar bijkomstighe den en de eetzalen voor zusters en dienstpersoneel ingericht. De linnenka mer is hier ook en nóg een trapje lager liggen de verwarmingsaggregaten. Dit is, in het kort geschetst, het inwen dig beeld van het zee-hospitium, waarin EXAMENS Universiteit te Utrecht Cand.ex. rechtswetenschap mej. J. Net ting en de heeren J. M. Gresnigt en C. van den Tak; doet. ex. geneeskunde 2e gedeelte mej. H. J. W. Brinkhorst, L. C. A. van der Horst, mej. S. J. Cornelissen e> mej. O. Trich; bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer H. C. Coenraad Helleman, geb. te Utrecht. Universiteit van Am sterdam. Doet. ex. economie mej. J. J. Verhaegh en de heer J. G. van Hessen; theologie de heer A. P. Rasch. R. - K Econ. Hoogeschool. Prop, ex economische wetenschappen de heeren W. J. G. Rentoer en A, A. M. Verdijk. Op de vraag, of de nieuwe ambas sadeur in Washington, Nomura, specia le richtlijnen heeft gekregen tot rege ling van de Japansch-Amerikaansche betrekkingen, verklaarde de minister dat Japans buitenlandsch politieke lijn jegens de Vereenigde Staten volkomen duidelijk is, aangezien deze is opge bouwd op het driemogendhedenpact. Deze politiek tracht men niet alleen voor het eigen volk, maar ook voor het buitenland duidelijk te maken. Moch ten de Vereenigde Staten aan Duitsch land den oorlog verklaren, dan zal Ja pan op grond van het driemogendheden pact terstond aan den oorlog deelnemen aan den kant van de asmogendheden. Wel hoopte Matsoeoka, dat dit niet tot werkelijkheid behoefde te worden Hoop op vreedzame regeling Op een vraag betreffende een moge lijke ontwikkeling der Japansch-Ame rikaansche betrekkingen zeide Matsoe oka: Wij mogen verschillen van mee- nihg met Amerika hebben, maar wan neer beide staten zich met hun eigen zaken bemoeien, kan het niet tot ern stige botsingen komen. Ik heb de hoop niet opgegeven, dat wij wellicht in een niet al te ver af gelegen toekomst, oog in oog tegen over elkander zullen staan en onze betrekkingen vreedzaam zullen re gelen. Ik zie geen reden, waarom wij in den Stillen Oceaan oorlog zou den voeren. Dat zou een domheid zijn. Moeilijkheden kunnen worden overwonnen, wanneer beide par tijen het hoofd helder houden’. Ten aanzien van de Japansch-Russi- sche betrekkingen zeide Matsoeoka, dat onderhandelingen gevoerd worden. Ver dere bijzonderheden kon hij niet mede- deelen. aangesneden kwestie van den status quo in het Verre Oosten zeide Matsoeoka, dat zaken en ook politieke constellaties in de wereld in den loop van den tijd veranderden. Japan heeft geen territo riale ambities jegens andere landen van het Verre Oosten. Wanneer de Vereenigde Staten in Singapore schepen zouden stationneeren zou dit tot ernstige overwegingen van den kant van Japan moeten leiden. Meer kon de minister hierover op dit oogen- blik niet zeggen. Ainerika’s leening Tsjang kai sjek Hij bracht ook nog de betrekkingen van Japan met de regeering te Tsjoen- king ter sprake en meende, dat een vrede met het Tsjoengking-regime in de naaste toekomst niet mogelijk zal zijn. Op de vraag, of de nieuwe Ame rikaansche leening voor Tsjang kai sjek niet .als een toestand van niet-ver klaarden ’oorlog tusschen Japan en de Vereenigde Staten te beschouwen is, antwoordde Matsoeoka ontkennend. Overigens gaf de minister uiting aan zijn overtuiging, dat in de komen de tien jaren in het Verre Oosten groote veranderingen te verwachten zijn. Vijf-en-twintig procent van het weke- lijksche steunbedrag wnd. secretaris-generaal, wnd hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft goedgekeurd, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuitkeering een Kerst- gave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pCt. van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 8 tot en met 14 December a.s. aan uitkeering ontvangen. Aan de werkloozen. die in de betref fende week bij de werkverruiming zijn geplaatst, kan over die week geen Kerst gave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen zal nog een nadere rege ling volgen. Aan degenen, die uitkeering uit hun werkloozenkas genieten, kan de Kerst gave worden uitgekeerd, indien en voor zooverre zij een kasuitkeering plus even- tueelen kasbijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. In de kosten der verstrekking van de Kerstgave aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen, zal uit het Werkloosheidssubsidiefonds aan de ge meenten dezelfde bijdrage worden toege kend als in de overige kosten van werk- loozenzorg. Tegenover Ned-Indie alleen economische bedoelingen Wat Nederlandsch-Indië betreft, tracht Japan te komen tot een vreed zame overeenstemming. Japan heeft ten aanzien van Nederlandsch-Indië al leen economische bedo’elingen. Ten aanzien van de in dit verband Even voorbij Kijkduin, waar de duin toppen hoog oprijzen en van hun ruige randen een wijd panorama openen over de bosschen van Ockenburgh en Ocken- rode naar de aene zijde en naar den anderen kant, nog weidscher. over zee. ligt het nieuwe zee-hospitium, dat de oude Sophia Stichting te Scheveningen vervangen zal. Het gebouw trekt door zijn ligging en bouworde reeds van verre de aandacht en zij, die zelden in dit verafgelegen stadsdeel komen en dat is het meeren- deel der Haagsche burgerij hebben zich, toen daar dit voorjaar muren gingen verrijzen tusschen den duindoorn en de -helm, verbaasd afgevraagd, wat de be stemming zou worden van het bouwwerk. Het feit, dat er een paar jaar geleden, eenige maanden lang op het Buitenhof een maquette van het hospitium werd tentoongesteld om de propaganda te sti- muleeren, is den meesten ontgaan Maar het vragen is nu niet meer noo- dighet gebouw staat er,- al is het nog niet in alle details voltooid. De eerste patiënten zijn er reeds in opgenomen en in de komende weken zal de inwendige inrichting volledig in orde worden ge maakt. Intusschen is de naaste omgeving van vette aarde voorzien, waarop straks de gazons en perken zullen groenen. In dit stadium, dat de completeering van het geheel zeer dicht nabij is, heeft de geneesheer-directeur, dr. J. de Mol van Otterloo, ons in de gelegenheid ge steld het hospitium te bekijken. Dat bezoek geschiedde onder wel bui tengewoon ongunstige omstandigheden, terwijl een Noord westerstorm de kust beukte en zwiepende regenvlagen over het duin joegen. Wij zeggen dit erbij, om dui delijk te doen uitkomen, dat de sfeer, waarin een gebouw als dit eigenlijk moet worden bezien om er den besten indruk van te krijgen, verre te zoeken was. Doch als we hier nu onmiddellijk aan verbinden, dat wij kwamen in een ge bouw, waar de somberheid volledig ge bannen scheen, waar binnen de lichte wanden en achter de breede vensters een gezelligheid heerschte, welke nauwelijks vereenigbaar is met het begrip zieken huis, dan moge daaruit de conclusie vol gen, dat de architect hier iets gemaakt heeft, dat niet alleen bouwtechnisch in orde is, maar ook de typische eigen schappen bezit, bij uitstek noodig voor een inrichting als deze, waar patiënten worden opgenomen, voor wier verpleging een prettige omgeving en frissche zilte zeelucht en zon in ongelimiteerde hoe veelheden, minstens evenveel waarde heb ben als de geneeskundige verzorging. Evenwijdig aan de zee strekt zich het langgerekte verblijf der zieken uit, ver deeld in een reeks aaneensluitende zalen, alle gelijkvloers gelegen en met een over dekte veranda over de geheele lengte er voor. Deze laatste ruimte, ongeveer 200 meter lang, zal het normale dagverblijf der verpleegden zijn, voorzoover dezen te bed moeten liggen Slechts onder weers omstandigheden als wij die bij ons bezoek troffen, worden de zalen als dagverblijf gebruikt. Aan de tegengestelde zijde, landkant dus, is eveneens een open ligruimte gebouwd, doch met behulp van een beweegbaren zoo noodig af te schutten Loodrecht op dit uitgebreide ziekenver- blijf staat het gebouw waarin de medi sche afdeeling is ondergebracht, voorts de groote recreatiezaal, het keukencomplex en, op de verdiepingen, de verblijven der zusters en die van het inwonende dienst personeel. In het sousterrain hebben de technische installaties haar plaats ge kregen, o.m de omvangrijke verwarmings apparatuur en die voor de watervoorzie ning. een zoodanige verdeeling der ruimten, dat de verpleegden zooveel mogelijk alles kunnen doen wat hun bestwil verlangt, zonder elkaar daarbij hinder te bezorgen. Daarin is de bouwheer uitnemend ge slaagd en een voortreffelijke bijdrage daartoe is de groote recreatiezaal, welke, toen wij er waren, nog niet heelemaal op orde was, maar het beste belooft wanneer zij weldra gereed zal zijn om de patiënten er te ontvangen. Zij zal het centrum zijn voor de geestelijke verzorging hier in den ruimsten zin des woords genomen waaraan in een inrichting als deze bij zondere behoefte bestaat. Zij ligt eveneens gelijkvloers, is daar door gemakkelijk bereikbaar voor ver pleegden, die zonder omslachtig en tijd- roovend lifttransport erheen kunnen wor den gebracht en weer naar de zalen terug gevoerd. De zaal is eenvoudig ingericht en van breede, „openslaande” deuren voorzien. De afmetingen zijn forsch, 23 x 12 meter, zoodat er plaats is voor de opstelling der attributen van allerlei in- door-spelen. De open dakconstructie, waarin de bal ken en spanten dus zichtbaar zijn, geeft aan het interieur een opmerkelijk ruim- te-aspect en verhoogt de gezelligheid tevens. Tegen de schuine dakbetimmeringen zijn een aardige vondst van den ar chitect, die aan de te bed liggende pa tiënten dacht en hun oogen wat te doen wilde geven de hemellichamen ge schilderd in een typische uitvoering, waarin vooral de figuren van den Die renriem aardig zijn weergegeven. Er is een radio-aansluiting aangebracht gelijk ook op de zalen welke de mogelijkheid biedt om er kerkdiensten of concerten te beluisteren. Een naar de eischen ingerichte filmcabine is boven ingebouwd. Een welwillend bioscoop-ex- ploitant heeft reeds de beschikbaarstel ling van een aantal geschikte films aan- gekondigd De’e zaal zullen we veel zegt de geneesheer-directeur zal het de binnen-speelplaats voor de jeugd zijn en ’s avonds' en Zondags «al ze al niet minder bezet zijn. Tot zoover over de recreatiezaal, ziekenzalen zijn in korter woorden beschrijven. Zij zijn ruim en vooral hoog, met blanke wanden en breede vensters, waardoor de verpleegden liggende de zee kunnen zien Terwijl wij erdoor liepen en dit be treft dan voornamelijk die, waar de kin deren zijn gehuisvest bleek ook ons de noodzakelijkheid tot een goede onder linge scheiding van de ziekenverblijven. Immers, hier klonken luid de stemmen van jongens en meisjes, zingend en pra tend, terwijl zij in hun bedden speelden of op een flinken afstand converseerden. Straks, als het geheele hospitium in gebruik zal zijn, zal deze jeugd-afdeeling, die der mannen en vrouwen, ingericht aan beide uiteinden van het groote ge bouw, scheiden. Ook de veranda’s zijn, door tusschenschotten te verdeelen. Een aantal kleinere ziekenvertrekken sluit zich bij het zalencomplex aan Zij zijn bestemd voor quarantaine-verblijf gedurende ongeveer 4 weken voor jeug dige patiënten, die binnen komen; enkele andere dienen voor speciale verpleging Al deze kamers zijn eenvoudig, voor haar doel compleet ingericht. De medische afdeeling De Japansche minister van Buiten landsche Zaken, Matsoeoka, heeft gis teren voor buitenlandsche persvertegen woordigers eenige verklaringen afge legd betreffende problemen van de pansche buitenlandsche politiek. Men schrijft ons van bevoegde zijde Ieder hedendaagsch burger is even vertrouwd geraakt met zijn stamkaart en andere distributiebescheiden als met zijn papieren van den burgerlijken stand, spaarbankboekje en arbeids kaart. En toch is er verschil in behandeling waar te nemen. Hoe zorgvuldig wordt b.v. het trouwboekje bewaard, welke voorzorg neemt men niet in acht als men het trouwboekje noodig heeft en hoe voorzichtig bergt men het weer weg na gebruik. Deze vereischte voor zichtigheid nu, wordt niet altijd be tracht met brood-, vleesch-, bloem-, textieikaarten en dergelijke bescheiden. Tot nu toe werden, als geen kwade trouw kon worden aangetoond, nieuwe exem plaren uitgereikt, indien deze kaarten werden vermist of in het ongereede waren geraakt. Deze welwillende houding bleek echter al heel weinig geschikt om het pu bliek de waarde van zijn distributiekaar ten onder het oog te brengen Men nam dikwijls niet eens de moeite zijn verlies behoorlijk aan de politie op te geven, maar vervoegde zich zonder meef bij het dis tributiekantoor. Het feit, dat men zijn kaarten voor niets krijgt en zijn geld meestal in het zweet zijn aanschijns moet verdienen, heeft te weinig de oogen er voor geopend, dat distributiebescheiden veelal nog belangrijker zijn dan geld. Zon der distributiekaarten zijn immers de eerste levensbehoeften momenteel niet te verkrijgen. Toch zal de waarde van deze papieren de bevolking duidelijk voor oogen moeten staan. Dat de overheid de zaak ernstig opvat, blijkt wel uit de bekendmaking, van den secretaris-generaal, van de de partementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vissche- rij, waarin er op wordt gewezen, «jat al leen bij absolute overmacht zooals brand, of berooving, nieuwe kaarten worden af gegeven. Kan men geen overmacht aan- toonen dan zal op vervanging van de ver loren gegane kaarten niet kunnen worden gerekend. Van brandstoffen-, textiel- en bloemkaarten zal men o.m. verstoken blij ven. Welke gevolgen dit meebrengt is zonder meer duidelijk. En toch in welke benarde positie gij ook komt te verkeeren, distributiedienst mag u helpen. D: heid zorgt met de uitreiking van de distributiebescheiden voor een rechtvaar dige verdeeling. Wie gij zijt, oud of jong, rijk of arm, man of vrouw, allen krijgt gij uw evenredig deel van de gedistribueerde goederen. Weest secuur met deze zoo be langrijke en waardevolle papieren. Men zij gewaarschuwd. Begrafenis van professor dr. S. R. Steinmetz Gistermorgen is op Zorgvlied te Am sterdam onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijke overschot van prof. dr. S. R. Steinmetz, oud-hoogleeraar in de sociale geographic aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. In de aula waren aanwezig vele curatoren, hoog- leeraren, oud-studenten en studenten van de Amsterdamsche universiteiten, bene vens bestuursleden van vele vereeni- gingen, waaronder die van de Volks universiteit. De rector-magnificus, prof. dr. B. Brou wer, was de eerste, die naar voren trad on) afscheid te nemen van den overleden hoogleeraar, wiens invloed op het onder wijs in de aardrijkskunde aan de gemeen telijke universiteit en ver daar buiten „root is geweest. Namens de faculteit der letteren en wijsbegeerte sprak prof. W E. j Kuiper. Dr. Fahrenfort schetste het werk en het leven van prof. Steinmetz, die een warm verdediger van en een strijder voor de sociologie was. Dr. Brum- inelkamp, een oud-leerling, herdacht prof. Steinmetz als hoogleeraar. Dr. Büchner herdacht den overledene als stichter van de Volksuniversiteit-beweging in Neder land. Uit aandrang en overtuiging stichtte prof. Steinmetz deze beweging, welke hij reeds zeer jong voelde als een plicht tegenover de velen, die niet in de ge legenheid waren regelmatig een studie te volgen. Hij heeft 25 jaar de Volksuniver siteiten, trouw aan zijn beginselen, ge leid Nadat nog door twee vrienden van den overledene het woord was gevoerd, werd de baar, welke gedekt was met bloemen en kransen, door oud-studenten grafwaarW gedragen. 9749 12687 16183 19009 9751 12689 16196 19046 9759 1 2708 1 6220 19851 9763 12728 16245 19058 9773 12749 16389 19076 9867 1 2827 16420 19078 9868 12864 16450 19089 9894 12906 16489 19095 9957 12930 16491 19175 9965 12966 16577 19298 13014 16626 19302 9990 1 3045 1 6628 19311 3725 6244 9208 3726 6275 9229 12220 15593 18633 21401 3731 6324 9320 12238 15805 18658 21423 6340 9360 12284 15818 18671 21511 3773 6390 9461 12367 15876 18690 21526 3780 6392 9488 12384 15882 18718 21532 3783 6437 9508 12385 15891 386 1 6454 9 552 12486 1 5946 1 8774 21539 3880 6484 9590 12523 15960 18786 21546 388 1 6488 9601 12553 1 6002 1880 1 21677 3882 6527 9629 12567 3901 6537 9647 12571 3918 6549 9652 12581 16035 18902 21792 3942 6571 9678 12623 16078 18967 21815 3969 6614 9711 12626 16131 18974 21982 3985 6625 9723 12663 16155 19001 In deze klasse zijn nog ingebleven: 1 prijs van 2000 2 prijzen van 1000 nu reeds 30 patiënten vertoeven, wier aantal tot 80 a 90 kan oploopen. Dr. de Mol van Otterloo denkt nu reeds aan uit breidingsplannen, die hij overigens zelf paai een tamelijk verwijderde toekomst verschuift. Maar hij ziet dit hospitium als een eenig instituut voor een bevolkings- tal van bijna 2 millioen in Zuid-Holland. Zoo bekeken is de ruimte eigenlijk nu reeds aan den krappen kant. En er is plaats voor vergrooting. Desnoods met nog een vleugel, even groot als de be staande. En rondom het gebouw strekt zich dan nog het bijna onbegrensde terrein uit. waar de patiënten eveneens verpleegd zullen worden, maar dan door zon en zeelucht. En voor deze wijde ruimte zijn geen bouwplannen noodig. Hoogstens zal er nog een zwemvijver bij moeten ko men, maar die vergt weinig kosten. Het bestuur der stichting en haar ge neesheer-directeur mogen gelukgewenscht worden met dit voortreffelijke gebouw PRIJZEN VAN ƒ30. 4082 6645 4086 6677 4183 6691 4199 6759 4234 6846 4261 6871 4262 6949 4301 6978 4325 6987 1195 4399 6995 1230 4451 7002 1233 4456 7008 '1234 4480 7018 1 0007 13047 16673 19331 1247 4509 7039 10026 13169 16703 19349 4515 7046 10054 13197 1 6725 19401 4522 7073 10111 137.12 16782 194G7 1369 4528 7095 10115 13248 16796 19443 1378 4533 7107 10143 13273 16870 19451 1432 4535 7175 1 0157 1 3291 16874 19463 10207 1 3382 16887 19464 10230 13385 1 6909 19530 1535 4633 7218 10291 13400 1 6914 19532 1557 4636 7335 10311 13429 16920 19568 1 24 4 678 7339 1 0368 1 3443 1 6931 19598 1633 4724 7475 10431 1703 4758 7479 10492 13548 16981 16670 1730 4778 7494 10502 13585 16998 19736 1774 4805 7497 10503 1844 4844 7539 10539 1898 4922 7591 10553 1908 4929 7599 10601 1937 4939 7605 10606 1973 4950 7632 1 0617 1 3748 1 7093 19928 2014 4958 7743 10633 13749 17098 19940 2029 4968 7744 1 0655 1 3753 17 1 50 19942 2032 4993 7749 1 0667 1 3822 17171 19986 2048 5046 7752 10697 13883 17189 20028 2058 506 1 7872 10705 13886 1722 1 20069 2062 5068 7921 10719 13900 17252 20075 2168 5076 7924 10725 13921 17302 20083 2179 5129 7941 10757 13964 17329 20187 2189 5144 7954 10857 13978 17332 20240 2216 5155 7967 10880 13983 17356 20251 2239 5167 7980 1 0888 1 4007 1 7363 20277 2270 5205 8057 10899 14045 17396 20297 2273 5237 8067 10973 14062 17410 20303 2291 5297 8068 10989 14067 17424 20310 2300 5305 8074 10995 14085 17443 20330 2379 5331 8075 11025 14092 17445 20390 2381 5374 8076 11033 14143 17510 20429 2392 5384 8110 11048 14145 17578 20458 2464 5398 8126 11099 14252 17646 20493 2469 5402 8141 11101 2502 5409 8147 11130 14390 17669 20516 2513 5450 8198 11186 14400 17721 20548 2596 5467 8238 11191 14417 17734 20551 2600 5545 8503 11203 14456 17741 20582 2643- 5554 8519 11237 14494 17753 20624 2684 5559 8528 11238 14501 17776 20649 2806 5597 8539 11266 1 4528 17802 20704 2822 5606 8546 11297 14548 17817 20709 2857 5641 2882 5669 8599 11329 14567 17899 20777 2893 5686 8632 11349 14597 17903 20778 2899 5715 8639 11385 14617 17905 20796 2942 5736 8650 11411 14661 17970 20858 2983 5762 8692 11415 14683 17973 20889 3001 5793 8696 11430 14759 17991 20900 3022 5829 8764 11432 14780 17995 20903 3087 5837 8769 11451 14787 18077 20911 3217 5839 8772 11478 14837 18106 20928 3228 5865 8778 11488 14850 18136 20960 3352 5892 8856 11489 14947 18161 21010 3369 5932 8862 11523 14959 18184 21037 3397 5963 8901 11546 14999 18197 21049 3437 5964 8923 11581 3465 5977 8956 11686 15190 18290 21109 5990 8965 11745 15201 18323 21125 3487 6002 8981 11753 15217 18393 21139 3490 6010 8986 11784 15230 18399 21147 3531 6012 9000 11817 15244 18425 21150 3557 6029 9024 11942 15284 18451 21178 12014 15286 18452 21181 12035 15322 18496 21193 3658 6089 9088 12079 15380 3670 6111 9106 12086 15441 12099 15472 18587 21285 3689 6165 9178 12131 15506 1 8611 21336 3695 6205 9204 12156 15540 12175 15572 18625 21388

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2