De Amerikaansch-Japansche betrekkingen HULSTKA G. BLOM Roode Orchideeën met De KUNST EN LETTEREN De FILM EN BIOSCOOP BINNENLAND MEISIES PENSIONAAT naar en de De incidenten tusschen Indo-China en Thailand HET NEDERLANDSCH TOONEEL reis van Csaky Zuid-Slavië ter zee Scheepsbotsing voor Spaansche kust 1940 le bl. pa?. '1 naar STATEN pers over 00 De 45 Personen vermist en Gevecht tusschen duikboot torpedojager Italiaansche verlieslijst over de maand November „Carnavon Castle” vertrokken Ook Popoff binnenkort Belgrado den heer Knetsch HAAGSCHE KUNSTSCHILDERS IN KLEYKAMP 485e STAATSLOTERIJ. Wederzijdsche luchtaanvallen In den Stadsschouwburg TURKIJE BELGIE Radiorede van VEREENIGDE Extra rantsoen voor werkverruimingsarbeiders Weerklank te Washington van Matsoeoka’s verklaring Een Amerikaansch industrieel over den toestand in Duitsland De Duitsche Hitler’s rede De weerklank in verschillende landen HAAGSCHE COURANT Woensdag 11 Dec. ENGELAND CHINA Britsche leening van tien millioen pond aan Tsjoenking RECLAMES. 1 en geplaatst. om Ita- de en •I Winterverkooptentoonstelling een grootere en wezenlijk nog be- 1249 1384 1815 1902 2099 2183 2553 2891 3134 3172 3221 3629 3924 3971 7812 7876 8123 8403 8732 9108 9252 11908 12026 12514 12970 12982 13010 13098 13114 13204 13356 13471 13621 13754 13938 14060 14«90 14918 15154 15177 20379 20447 2U580 20829 21337 21765 21821 Lekker is maar 'n vinger lang. Maar daar er lange en korte vingers zijn, is er ook meer en minder lekker. Zeg, als ge ’t lekkerste begeert, in ’tcafé: Ober,m’nHulstkamp HEDENAVOND en MORGEN Laatst» voorstelling»» van OLGA TSCHECHOWA, CAMILLA HORN, ALBRECHT SCHÖNHALS spreuk van den- a a g ’Wet tAe-ate/i. cU\ ggtoote. ’tfp-’LittJ VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF door de Engelschen in Gibraltar vastge houden, die aanvulling der voorraden on mogelijk maken, doordat zij het schip vol komen van de buitenwereld hebben afge sneden. van kwart voor zeven heer Knetsch van het Bij de marine89 dooden, 182 ge wonden, 130 vermisten. Bij de luchtmacht50 dooden, 92 ge- Jz. 1 Afscheid van den heer Gottfr. H. Crone In de gistermiddag gehouden vergade ring der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam heeft de voor zitter. de heer Gottfr. H. Crone om ge zondheidsredenen zijn functie van voor zitter der kamer ter beschikking gesteld. Na de afscheidsrede van den heer Crone hebben de onder-voorzitter mr. Chr. P van Eeghen en de heer A. Asscher, als langst-zittend lid der Kamer den schei denden voorzitter toegesproken. De Ka mer heeft aan den heer Crone de hoogste onderscheiding Verleend, die ter beschik king stond, n.l. de gouden penning. TWEEDE KLASSE DERDE LUST Trekking van 11 December. ƒ2000 No. 11517. 1000 No. 4887, 6326. 200 No 12242. f 100 No 7016. getroffen En tenslotte Ifenk Kuypers, wiens hier aanwezige werk wellicht niet geheel representatief genoemd kan wor den voor zijn kunst. Kuypers heeft zich reeds eerder als een meer gevormd en 4033 4512 4747 5018 5170 5179 5257 5267 5316 6288 6369 6518 6616 7634 15213 18616 15224 19193 15545 19263 15614 19315 15899 19878 15914-20128 16927 17151 17256 17420 17581 17582 18588 NOG MEER RESERVE-OFFICIEREN ONDER DE WAPENEN Het ministerie van oorlog heeft mede gedeeld, dat voor het midden van het vol gende jaar waarschijnlijk nog 20.000 reserve-officieren onder de wapenen zullen worden geroepen. LONDEN WIJST HET VERZOEK VAN HOOVER AF De Britsche ambassadeur lord Lothian heeft medegedeeld, dat de Engelsche re- geering een verzoek van oud-president Hoover, en van andere particuliere krin gen in de Vereenigde Staten van de hand heeft gewezen, die Engeland verzocht had den toe te staan, dat de Vereenigde Staten de door de Duitsche troepen bezette gebie den in Europa van levensmiddelen zouden voorzien. VOLKSUNIVERSITEIT In de serie Verteluurtjes van de Volks universiteit zal morgenmiddag half drie prof. R Casimir in restaurant Royal, Lange Voorhout, spreken over het onder werp „Humor in Nederland”. Gevechtsvliegtuigen van Thailand heb ben hun bombardementen op het grond gebied van Fransch Indo-China voortge zet en gisteren opnieuw Savannaket met bommen bestookt. Overdag hebben de machines de stad tweemaal aangevallen. Naar gemeld wordt, heeft een bom het hospitaal getroffen., Indo-Chineesche vliegtuigen hebben de luchtaanvallen beantwoord en het vlieg veld van Thailand, bp 50 k.m. ten Zui den van Vientiane, gebombardeerd, ter wijl zij des nachts de Thailandsche basis Lakhon aanvielen. wonden, 162 vermisten De inheemsche troepen in Noord- Afrika hebben de volgende verliezen 59 dooden, 33 gewonden, 4 vermisten. landsche zaken, graaf Csaky, is gisteren met den gewonen sneltrein voor zijn offi cieel bezoek aan Belgrado vertrokken. In zijn gevolg bevinden zich verscheiden leidende ambtenaren van zijn departe ment. onder wie de leider van de poli tieke afdeeling, gezant Ghyczi. Bij het vertrek waren de Duitsche en de liaansche gezant aanwezig. Bij zijn vertrek legde Csaky Arbeid in broodbakkerijen In de Ned. Staatscourant van 9 Decem ber is een besluit opgenomen van den wnd. secretaris-generaal. wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, waar in is bepaald, dat in het tijdvak van heden tot 15 Maart 1941 hoofden of be stuurders en bakkersgezellen op Zaterdag te 2 uur des voormiddags met den bak- kersarbeid mogen aanvangen. De werktijd van de bakkersgezellen, die op Vrijdag des avonds aan den voorarbeid deelnemen, mag op dien dag, ten hoogste 9 uren bedragen, met dien verstande ech ter. dat de tijd, gedurende welken een bakkersgezel op Vrijdag langer werkt dan 8 uren, in mindering wordt gebracht van den voor den Zaterdag toegestanen werk tijd. Het is vergund op Zaterdag deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, vanaf 8 uur des voormiddags uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt te vervoeren en vanaf 9 uur des voormiddags te verkoopen of af te leveren. Gebrek aan levensmiddelen op Braziliaansch schip Aan boord van het Braziliaansche schip „Siqueira Campos” heerscht, naar het blad „Noticia” meldt, gebrek aan levensmid delen. Het schip wordt reeds weken lang VERSPREIDE BERICHTEN Dr. Ernst Wetter is tot bondspresi dent van Zwitserland voor 1941 gekozen. Vice-president is dr. Etter. De Parijsche politie heeft een bende rijwieldieven gesnapt, die de laatste maan den niet minder dan 6000 fietsen gestolen en weer verkocht had. De hertog van Windsor is met zijn gemalin aan boord van een jacht gisteren te Miami aangekomen. Hij weigerde, zich over den wereld-politieken toestand uit te laten. Aan den vooravond van de Finsche presidentsverkiezingen verzekert men in welingelichte kringen te Helsinki, dat de candidaat, die de meeste kans maakt, de tegenwoordige minister-president Risto Ryti, is, die het algemeen vertrouwen van alle partijen geniet Vondel’s „Peter P a u w e 1 s”. Een goede vertooning van een van Von ders drama’s is altijd een bij uitstek N e- derlandsche artistieke gebeurtenis, want wel géén dichter heeft voor het too- neel onze schoone eigen taal zóó meester lijk gehanteerd rijk en muzikaal, schil derend en beeldhouwend, zelfs waar hij in zijn barok soms wat overladen lijkt. Peter en Pauwels is het eerste groote helst wat Japan noodzaakt onmiddellijk den oorlog te verklaren. De „Shanghai Times” schrijft, dat Japan krach tens de uiteenzettingen van Matsoeoka met de Vereenigde Staten in vrede wil leven, en dat het driemogendheden- pact uitbreiding van den oorlog wil voorkomen. De belangrijkste passage acht het blad voorts, waar Matsoeoka ontkent, dat Japan eenige territoriale ambities in Azië heeft en zjjn verkla ring, dat het uiteindelijke doel van Ja pan is tot een goede verstandhouding te geraken met Nederlandsch-Indië als mede met Siam, Burma en Malakka. VERDUISTERIN GSM A ATREGELEN OPGEHEVEN Het parlement heeft besloten de ver duistering in het geheele land volgende week weer op te heffen, daar „de inter nationale spanning verminderd is”. DE ARBEIDSDIENST De Vlaamsche en Waalsche arbeidsdienst die reeds verscheidene maanden geleden is opgericht, is thans in een verordening, die is gepubliceerd in het Vlaamsche officieele blad, bij de wet verankerd. Volgens deze verordening worden bij het commissariaat-generaal voor den weder opbouw van het land twee publiekrechte lijke corporaties gevormd onder den naam „Vrijwillige arbeidsdienst voor Vlaande ren” en „Service volontaire du travail pour la Wallonië”, welke volgens eigen volksche wetten tot ontwikkeling zullen komen. De beide arbeidsdiensten, zoo wordt in het officieele orgaan gezegd, hebben een twee voudige taak: de opvoeding van de Vlaam sche en Waalsche mannelijke jeugd in den zin van ware arbeidsopvattingen en de uit voering van werken van algemeen nut. De diensttijd van den arbeidsvrijwilliger be draagt over het algemeen zes maanden. Ter bestrijding van de kosten van on derhoud zullen door den commissaris- generaal elk der arbeidsdiensten geldmid delen ter beschikking worden gesteld. Hedenavond zal tot zeven uur de Rijksarbeidsbureau over de zenders Hil versum I en II spreken over de verzeke ring der gezinsleden van in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders. HET ONDERHOUD VAN MORGENTHAU MET PHILLIPS De minister van financiën, Morgenthau, heeft Maandagavond een onderhoud van twee uur gehad met den Britschen onder staatssecretaris Phillips over de kwestie der Engelsche saldi in de Vereenigde Sta ten. Naar verluidt zouden verdere bespre kingen volgen. Morgenthau, heeft gisteren aan hooge regeeringsambtenaren en leden der ver- dedigingscommissie de feiten omtrent de Britsche financieele positie medegedeeld, die hem door Phillips, waren voorgelegd. De persdienst van het N. V. V. deelt mede Kort geleden zijn de brood- en vet- rantsoenen van groote groepen van ar beiders in de werkverruiming aanzien lijk verminderd. Dit is voor het N.V.V. aanleiding geweest zich tot de betreffen de autoriteiten te wenden. Het gevolg van deze besprekingen is thans, dat de be trokken instanties de kwestie opnieuw in overweging hebben willen nemen, met als resultaat, dat thans alle arbeiders in de werkverruiming zullen worden gere kend te behooren riot de groep arbeiders. _die extra zwaren arbeid verrichten. Zij "krijgen dus voortaan 100 pet. brood en vet meer dan de normale rantsoenen. De vermeerdering van de rantsoenen betreft zoowel arbeiders in de barakkenkampen alsook de arbeiders, die in de buurt van het werk zijn ingekwartierd. terwijl daar onder ook vallen die arbeiders, die eiken dag heen en weer reizen naar hun werk. De gisteren vermelde uiteenzettingen van den Japanschen minister van bui- tenlandsche zaken, Matsoeoka, voor de buitenlandsche pers, hebben te Wash ington groot opzien gebaard, meldt het D.N.B. De berichten, welke de bladen daarover publiceeren, stemmen hierin overeen, dat de Japansche minister zich duidelijk en ondubbelzinnig voor het driemogendhedenpact heeft uitge sproken en dat hij de politiek van Ja pan tegenover de Vereenigde Staten en tegenover de kwesties van het Verre Oosten helder heeft uiteengezet. In Amerikaansche marinekringen maakt men, volgens de „Times Herald’ uit de verklaringen van Matsoeoka de ge volgtrekking, dat de Amerikaansche vloot een groot steunpint in Oost-Azië. hetzij in Manilla of Singapore, dringend noodig heeft. In het departement van buitenlandsche zaken te Washington acht men de verklaringen van Matsoe oka zoo belangrijk, dat men ze eerst eens nauwkeurig wil bestudeeren. Mi nister Huil heeft tot dusver elk com mentaar op het persgesprek van Mat soeoka van de hand gewezen, zeggende, -- _:_x - nauwgezet té bekijken. Alle te Sjanghai in de Engelsche taal verschijnende bladen geven in hun commentaren op de uiteenzettingen van Matsoeoka te kennen, dat Japan defini tief de vriendenhand naar dg Vereenig de Staten heeft uitgestoken. De „North China Daily News” acht de opmerking van den minister het belangrijkste, dat het driemogendhedenverdrag niets be- Een Noordamerikaansch grootindustrieel die een langdurige rondreis heeft gemaakt door Europa, en zich ook verscheidene we ken in Duitschland heeft opgehouden, heeft tegenover persvertegenwoordigers te Lis sabon verklaard, dat hij het onmogelijk acht, dat Duitschland in dezen oorlog een nederlaag zou kunnen lijden, aldus meldt het D.N.B Van vele kanten had hij ge hoord, dat men hoop voedde op een toe geven van Duitschland, dat door honger of door een revolutie tot dien stap zou wor den gedwongen. Wie aan zoo iets dacht, gaf zich over aan een groote illusie. Waar om zouden de Duitschers revolutie maken, zoo vroeg de Amerikaan. Hun voedings- toestand is veel beter dan in de afgeloopen jaren. Het Duitsche volk geniet den zegen van een wetgeving, die de sociale ideëen in daden heeft omgezet, zooals het bij geen ander volk het geval is. Bovendien heeft Hitler tijdens den geheelen tot dusver ge- voerden oorlog slechts successen gehad, hetgeen het moreel van het Duitsche volk van dag tot dag omhoog heft. Voortgaande constateerde de industrieel dat alle berichten uit Engelsche bron over de bombardementen op Duitsche steden overdreven en voor een deel volkomen ge logen zijn. Hij is bijv, tijdens den „groo- ten luchtaanval” der Engelschen in Mün chen geweest en heeft er in het geheel niets van gemerkt Duitschland is in wer kelijkheid geheel anders dan in de Engel sche propaganda wordt gezegd PRIJZEN VAN ƒ30. 10907 11244 11259 11358 11471 11570 11746 9374' 11902 9572 9765 10619 10650 10780 10802 De Berlijnsche ochtendbladen staan ge heel in het teeken van de retie van den Führer. In hun opschriften reeds leggen zij den nadruk op de hoofdpunten, n.l. dat er een strijd wordt gevoerd tusschen twee werelden, waarin Duitschland, dat het tijdstip voor de eindbeslissing zal be palen, onvoorwaardelijk zal zegevieren. De „Berl. Börsenztg. ziet in den af weer van gezonde volken, die vrijheid in hun levensgebied willen hebben, tegen de Engelsche wereld van aanmatiging en politieke, economische en maatschappe lijke corruptie, een onweerlegbare prog- nogse voor de toekomst. De wil van den Führer, aldus het blad, heeft nog altijd tijdstip en verloop der beslissende oor logsgebeurtenissen bepaald. De Duitsche oorlogsmachine loopt op een gering aan tal toeren en kan een veel grootere krachtontwikkelen. Het is alleen een kwestie van tijd, wanneer Engeland de knock-out zal worden toegebracht. De „Deutsche Allg„ Ztg.”kenteekent het onverzoenlijke contrast tusschen de beide werelden, die met elkander in strijd zijn, door haar karakters tegenover elkaar te stellen. Arbeid staat hier te genover goud, Vooruitgang tegenover re actie. En de vooruitgang zal overwinnen Ten aanzien van Hitler's verklaringen over den luchtoorlog, schrijft het blad nog „Nogmaals is vastgesteld, dat al leen Churchill voor deze ontwikkeling verantwoordelijk- is. Thans echter wordt de luchtoorlog gevoerd met de middelen en de dapperheid, ons ter beschik king staan. Wijbepalen ook het oogen- blik voor de beslissende botsing.” De „Völkischer Beobachter” schrijft over het recht op levensgebied: „Er zijn geen geheiligde bezitsrechten, die voor alle tijden een klasse van meesters rijk dommen verschaffen, zonder dat die er moeite voor doen, en die andere volken tot eeuwigdurende ellende veroordeelen. Twee werelden strijden thans met elkaar om een zijn of niet zijn. De eene wereld verheff het goud tot afgod en zweert bij de winst, de andere maakt den arbeid <jn de verrichting tot maatstaf voor alle dingen. De eene denkt slechts aan de welvaart van een rijke kaste, in de an dere bepaalt het volk zijn bestaan. Eén van die twee moet ineenstorten.” Waar de strijd om gaat Daar staat nu een andere structuur tegenover, een andere wereld, waarin het laatste ideaal toch steeds weer de strijd om het vermogen om het kapitaal, het egoïsme van den enkeling is. Wij weten zeer nauwkeurig dat, wan neer wij in dezen strijd het onderspit delven, dit het einde beteekent En dan niet het einde van onzen socialistischen opbouwarbeid, maar het einde van het Duitsche volk. De andere wereld zeg*: Wanneer wij verliezen, stort ons wereld- kapitalistisch gebouw ineen. Dan hebben wij het goud voor niets gekocht Wij kunnen al onze aanspraken op de wereld heerschappij niet handhaven, wanneer deze volkeren de gelddynastieën opheffen Zij zullen dan komen met sociale eischen Er zal een ineenstorting volgen. En daarom begrijp ik ooK, dat zij ver klaren: Dat willen wij onder aile omstan digheden verhinderen. Het zijn twee werelden. Ik geloof, dat één der beide we relden breken moet. Wanneer wij zouden breken, zou mét ons het Duitsche volk ineenstorten. Wanneer de andere wereld breekt, ben ik er van overtuigd, dat de wereld pas vrij wordt. Op den Atlantischen Oceaan is het tot een gevecht tusschen een Duitsche duik boot en den Canadeeschen torpedoboot- jager „Saguenay” gekomen. De duikboot slaagde er in een torpedo- treffer te plaatsen, waardoor de Cana- deesche jager zoo zwaar beschadigd werd, dat hij niet meer kon manoeuvreeren en een haven moest worden binnengesleept. Het noodzakelijke herstel is buitengewoon moeilijk en zal verscheidene maanden kos ten. Aan boord van den jager werden 21 man gedooo en 16 gewond. De „Saguenay” is 1337 ton groot en uit gerust met 4 kanonnen van 12 centimeter en 8 torpedolanceerbuizen. De snelheid be draagt 35 zeemijl. Een Japansche verklaring Naar uit Honoloeloe gemeld wordt, heeft luitenant-generaal Hatsoetaro Ha- ragoetsji, die lid is van het Japansche parlement, in een persgesprek ver klaard, dat indien ook slechts een enkel Amerikaansch oorlogsschip naar Singa pore werd gestuurd, hiermede een oor log tusschen Japan en de Vereenigde Staten zou worden bespoedigd. Hara- goetsji is thans, na een verblijf in de Vereenigde Staten, op de terugreis naar Japan. Nomoera gaat eerst naar China Op de persconferentie te Tokio heeft de woordvoerder, Isjü, gisteren ver klaard, dat admiraal Nomoera, die oor spronkelijk tegen het midden van De cember naar Washington zou gaan om zijn ambassadeursfunctie te aanvaar den, eerst naar China vertrekt. Dit on gewone feit wordt er mede gemotiveerd dat Nomoera zich ter plaatse op de hoogte wil stellen van den toestand in China. Waarschijnlijk zal hij eerst naar Sjanghai gaan. De Italiaansche bladen publiceeren over drie en vier kolommen op de voor pagina den tekst van de rede van den Führer, die te laat door de redacties is ontvangen om nog van commentaar te i worden voorzien. De rede wordt door de bladen een duidelijke uiteenzetting ge noemd van de oorlogsdoeleinden van de as tegen de plutocratische mogend heden. Men wijst op het revolutionnaire karakter van dezen oorlog, welke voortzetting is van de revolutie, waar toe de Duce den stoot gaf. Het zijn twee economische en sociale opvattingen, welke met elkaar in botsing komen: de strijd van den arbeid en de productie krachten tegen de parasitaire krachten van het anti-nationale en anti-sociale hegemonische kapitalisme. Het is En geland, dat dit conflict heeft ontketend, in de hoop de oude economische struc tuur, welke uit een verouderde philoso- phische opvatting is voortgekomen, te redden. Men wijst er wederom op, dat de Führer nogmaals den nadruk heeft gelegd op de verantwoordelijkheid van Engeland voor de verscherping van den luchtoorlog en men doet opmerken, dat het vaste geloof aan de overwinning, waaraan de Führer uiting heeft gege ven, in Italië met dezelfde overtuiging wordt gedeeld en niet alleen voortvloeit uit de constateering van de militaire en politieke superioriteit van de asmogend heden. doch ook uit het rechtvaardige karakter van de zaak, waarvoor Duitschland en Italië strijden en welke er toe leidt, dat zich rond hen de jonge en tot dusver door de hegemonie der plutocraten uitgebuite volken scharen. Het vertrouwen in de zege In Boelgarije bewondert men den on- wankelbaren ernst, waarmee de Führer niet slechts zijn volk grondig omtrent den staat van zaken inlichtte, doch waarmee hij ook uitdrukking gaf aan zijn geloof >dat hij er nog niet toe gekomen is het aan de zege. In politieke kringen te Belgrado wordt verklaard, dat ook de breede massa’s van de Zuidslavische bevolking tot de „Habenichtse” behooren en het vertrouwen van net Duitsche en van an dere Europees che volken in Adolf Hit ler als den schepper van een nieuwe, rechtvaardige orde deelen. in Noorwegen is de rede terstond zen gewond. Vermist worden 711 Ita lianen en 20 Albaneezen. In Noord-Afrika 42 dooden, 107 ge wonden, 10 vermisten. In Oost-Afrika 26 dooden, 70 gewon den, 7 vermisten. PREMIER VAN ULSTER NAAR LONDEN De nieuwe ministerpresident van Noord- lerland, Andrews, heeft zich, volgens een Reuter-bericht. naar Londen bege ven, om Churchill en de andere minis ters te ontmoeten. Bij zijn vertrek legde Csaky een ver klaring af waarin hij wees op de Hon- gaarsch-Zuidslavische betrekkingen, die steeds voor beide partijen vruchtbaar geweest waren. Mijn bezoek, zoo zeide hij, is natuurlijk van politieken aard en daarom kan ik er ook niets van tevoren over zeggen. Aan den correspondent te Boedapest van „Politika” zeide graaf Csaky nog, dat de buitenlandsche politiek van Hongarije een vredespolitiek is en ook deze reis dat doel zal dienen. In politieke kringen te Boedapest heeft men voorts de reis van een Hongaarsche handelsdelegatie naar Zuid-Slavië aange- kondigd. welke waarschijnlijk nog voor nieuwjaar zal plaats hebben. Voorts wordt uit Belgrado gemeld, dat de reis van 20 Hongaarsche parlementsle den naar Zuid-Slavië thans is vastge steld in het tijdvak van 16 tot 18 Januari a.s. In leidende politieke kringen in de Zuid- Slavische hoofdstad wordt met betrekking tot 't officieele bezoek van graaf Csaky verklaard, dat het nog niet vast staat, of slechts een protocol omtrent de besprekin gen of. zooals van verscheidene kanten wordt verwacht, een vriendschaps- en niet-aanvalspact zal worden onderte.ekend Grenskwesties zullen buiten alle bespre kingen worden gehouden. Het bezoek heeft ook niets met het drie-mogendhedenpact te maken. Nader wordt gemeld dat ook binnenkort de Bulgaarsche minister van buitenland sche zaken, Popoff te Belgrado wordt ver wacht. Het Italiaansche hoofdkwartier pu bliceert een lijst met de namen der gesneuvelden en gewonden gedurende de maand November. In Albanië zijn 772 Italianen en 8 Albaneezen gesneu veld., en 1874 Italianen en 43 Albanee- Ter hoogte van de eilandengroep Sisarga. aan de Noordkust van Spanje, zijn Zondag, naar eerst thans bekend wordt, de Spaanschevisschersschepen „Dolores” en „Castilla” in aanvaring geweest. Tengevolge van een groot lek, dat in de „Dolores” ontstond, zonk het vaartuig binnen enkele minuten. Van de uit 52 koppen bestaande bemanning konden slechts zes personen gered wor den, terwijl maar een lijk geborgen werd. De overige leden der bemanning, waaronder de eigenaar van het schip, worden vermist. door de vertaling van de Noorsche ra dio bekend gemaakt. Behalve de schil dering van den Duitschen socialen staat trokken de opmerkingen van den Führer over den Noorschen veldtocht ten zeer ste de aandacht. In de Stockholmsche bladen wordt bijzonderen nadruk gelegd op de ge dachte van den strijd tusschen twee we relden. Ook de Amerikaansche bladen bren gen dit feit naar voren. In Lissabon schenkt men bijzondere aandacht aan de uitlatingen van Hitler over de vastberadenheid om op te tre den tegen elke poging van Engeland om zich opnieuw op het vasteland van Europa te nestelen. Dat deel der rede, waarin de Führer de oorzaken van dezen oorlog behandelde, wordt door alle bladen bijzonder op den voorgrond NEDERLANDSCHE SMALFILMLIGA Op Zaterdagmiddag 7 December j.L hield de afdeeling 's-Gravenhage der Nederlandsche Smalfilmliga haar 14-daag- sche bijeenkomst in Restaurant „Mono- pole”. De voorzitter, de heer A. A. Schoevers, deed voorlezing van een vijftal scenario's, alle ingezonden door leden. De bedoeling van de te maken speelfilms is, dat de scènes zich voornamelijk „bin nenshuis” afspelen, om de leden nog meer vertrouwd te doen geraken met kunst ver lichting, opstelling enz., een en ander onder leiding van personen, die hun sporen op dit gebied reeds verdiend hebben. De gehouden stemming onder de 14 leden, die hieraan daadwerkelijk met hun camera zullen medewerken, bracht tot uit slag „Tango Nocturne” ingezonden doof den heer A. A. Schoevers. De namen def inzenders waren vóór de stemming geheim gehouden. Eenige leden zullen van boven genoemd scenario een draaiboek maken- Na de pauze werd op veelvuldig verzoek nogmaals de gezamenlijk opgenomen en gemonteerde „Dierenparkfilm” gedraaid- De heer v Rossum liet in een zeer aardig filmpje zien, wat men met „film-restan- ten”, goed gemonteerd, kan bereiken (8 mill.). Mej. Landberg vertoonde daarna twee 16-mill. films, getiteld„Nieuwland” en ,.de vier jaargetijden”, waarvan de eerst' genoemde een goed beeld gaf van onze vruchtbare „twaalfde provincie". dichtwerk, dat Vondel schreef na zijn be. keering tot de R.K. Kerk een verheer lijking van den eersten bisschop van Rome en den grooten apostel der heidenen, bei den den marteldood na hun wonderbare ontkoming uit de gevangenis verkiezend ter delging van hun schuld, Peter wegens zijn verloochening van Jezus, Pauwels we gens zijn vervolging van de eerste Chris- tenen. Maar tevens konden zij door dit offer, dat een getuigenis was, als werktui gen Gods in het goddeiooze, ontaarde Rome des keizers de heilige kerk der Pau sen grondvesten. Zoo is dit verheven drama in diepste wezen de strijd tusschen twee wereldende oude, tot ondergang gedoemde van het heidensche Romeinsche rijk, en de nieuwe, zegevierende van het Christendom. Het Nederlandsch Tooneel heeft, onder regie van A. Defresne, van „Peter en Pauwels” een in vele opzichten zeer goede vertooning gebracht, die aan den verhe ven zin recht doet wedervaren, in ver nuftige en mooie décors van J a c q u e s Snoek en in costuums, die door welge kozen kleur en smaakvolle lijn, ook in verband met de compositie der tafereelen, fraaie, schilderachtige effecten oplever den. Er zit stijl in deze vertolking en dit is voor een Vondelopvoering een aller eerste vereischte. Jammer is het, dat de dictie niet altijd zóó was, dat aan Von- del’s bijzondere taal volle recht werd ge daan; te véél bleek niet of slecht ver staanbaar. Wij ondervonden dit bij Frits van D ij k, overigens krachtig aan uit beelding als Simon de Toovenaar, aan vankelijk bij Louis van Gasteren als Nero en min of meer ook bij Magda Jans sens als de overigens zeer verdienstelijk gespeelde opperpriesteres van Vesta, en bij de reien van Gekerstende Soldaten. Wat deze laatste betreft was het moei lijke vraagstuk, dat Vondel’s reien dik werf stellen, zeker niet slecht opgelost-, dit aaneengesloten gelid yan geharnaste strijders boeide het oog en het effect van het goed gedisciplineerde mannen-spreek- koor imponeerde door het geluid, doch de verstaanbaarheid liet meermalen te wen- schen. Wat Louis van Gasteren betreft dient hier dadelijk te worden vermeld, dat zijn uitbeelding van den door gewetens wroeging krankzinnigen Nero zeer krach tig en suggestief was, een heel knappe prestatie. Heel mooi, ontroerend door hun ver hevenheid in net lijden en het aanvaarden van den dood, waren Louis Saalborn en Cor Hermus resp. als Peter en Pau wels. Bij hen liet de dictie niets te wen- schen; hier ging Vondel’s schoone, ontroe rende woord door het oor tot de ziel, in rustige aanvaarding en verhevenheid. Twee prachtige figuren. Ook de Petronel (fanatiek toegewijde leerlinge der Apos telen) van Ank van der Moer is een gave creatie, waarin Godsvertrouwen en innige menschelijkheid prachtig tot uiting komen in de blanke en toch van diepe emotie trillende voordracht. De tafereelen van Petronel met de beide heilige mannen waren van een ontroerende en verheven schoonheid. Heel goed waren Corrie Korevaar, gevoelig als oudere leerlinge der Aposte len, Johan Schmitz, krachtig als Agrippa, Hans van Meerten, sober en pakkend als Linus, Peters opvolger, goed Eduard Palmers als aartsoffer- wichelaar, Han Bentz v. d. Berg als Elymas, schildknaap van Simon den Too venaar De belangstelling was gisteren helaas niet groot (het was een avondvoorstel ling), maar het geestdriftige applaus maakte de voorstelling tot een artistiek succes. Louis van. Gasteren kreeg bloe< men. In een grootere en wezenlijk nog be- langrijker tentoonstelling exposeert thans een groep jongere Haagsche kunstschil ders in de tuinzaal bij Kleykamp, die onlangs een opvallend goede en interes sante tentoonstelling hield in dezelfde zaal. De kern der deelnemers is weer aanwezig, maar de groep is uitgebreid en ook de inzendingen zijn nieuw en omvangrijker. Aan den wand, waar wij tóén den jongen kunstenaar de Munnik aantroffen, prijkt thans het veelbeloven de werk van Joop Kropff, het midden stuk is een landschap, dat naar zijn mo tief typeerend kan genoemd worden voor de landschappen van het meerendeel der deelnemers: een leeg land, met een me lancholieke, trieste sfeer, waarin de ar beid aandoet als een eerste begin, de stemming van de Peripherie van een stad. Dit doek, in mooien, bruinen toon ge houden, is breed en indrukwekkend ge schilderd, zelfs het linnen werkt mede in expressie van het gegeven. Verder zien wij van Kropff voorname, stemmig geschilderde stillevens, die sterk de aan dacht opeiséhen voor dit verheugend en belangwekkend talent Van Jan Beyl zijn er wederom de prachtig blauwe diepzee-grotten, wonder lijke verbeeldingen, waarmee hij zich als een persoonlijk kunstenaar van uitzon derlijke visie reeds een naam veroverde. Een merkwaardig schilderij is de wit te koe van Willem Beuning, die tegen een blauw fond geschilderd, waarin vaag een zuilengroep zichtbaar is, reminicen- sies oproept aan oude eerediensten. Van W Minderman treffen een knap geschilderd stilleven: „Kan met druiven” een in groene tinten gehouden Duinland schap, maar vooral het groote doek met Madonnabeeld, bloemen en voortreffe lijk geschilderde, perkamenten banden, boeken, die in hun ligging een lijn-com- positie vormen, die een lust voor de oogen is. Van v. d. Voort, noemen wij een stilleven: appelen op een schaal, een in zijn koele objectiviteit geschilderde, tóch ontroerende doode eend op een tafellaken en een kerk in sneeuw. Jos. v. d. Berg heeft voor een bijdrage gezorgd, die hèm en de tentoonstelling tot eere strekt: wij bedoelen speciaal zijn strandstillevens met schelpen, scheepsblok en strandaanspoelsels, wer ken, die een dichterlijke sfeer met die pen achtergrond hebben. In hun een voud werken zij sterk en welhaast sym bolisch. Jean Paul is een schilder, die een speciale houding heeft in zijn werk, maar van het publiek onverbiddellijk verwant schap eischt. Als deze niet bestaat, blijft men hem en zijn werk vreemd. Van Jean Paul is een in fijn grijs gehouden stil leven aanwezig. Erno Brokke zond enkele zeer goede landschappen in. Van Jaap Hooft vindt men een schilderij: schedel met sleutel, een zeer goed getroffen schelp en een superbe doekje: blond meisje, een werk, dat, tot in den achtergrond, de sfeer heeft van het jonge en prille. Een landschap vol dreiging en somber heid en een paar Westlandsche en bloem- bollen-impressies vertegenwoordigen Wim Noordhoek. Dan noemen wij Henk Mun nik, wiens werk wij den vorigen keer reeds zeer waardeerden en die met en kele stillevens opnieuw getuigt van een belangrijk, zich snel ontwikkelend talent. Munnik werkt met den ernst en minitieu- ze verantwoording, die ook den hoog be gaafden Dikk Ket eigen was. De bekende schilder Theo Bitter is met enkele stillevens aanwezig, waarvan ons vooral het „stilleven met paardje” heeft getroffen geheel representatief genoemd kan reeds eerder als een meer gevormd belangrijk schilder doen kennen. De Engelsche hulpkruiser „Carnavon Castle” is gistermiddag om 5 uur uit Montevideo vertrokken, nadat het schip er 72 uur had gelegen om de drin gendste herstelwerkzaamheden te on dergaan. Uit Londen wordt gemeld, dat gisteren door de Britsche regeering en die van Tsjoengking een overeenkomst ondertee- kend is over de verstrekking van een lee ning van 10.000.000 pond. De helft van dit bedrag dient als bewapeningscrediet, die andere helft wordt gevoegd bij het Engelsch-Chineesche stabilisatiefonds. taisch en politiek anders is georganiseerd dan de Westelijke democratieën. In dezen staat bepaalt zonder twijfel het volk net bestaan. Het volk bepaalt in dezen staat wie de leiders zijn, het bepaalt rient- lijnen van zijn leiding, want het .is In dezen staat mogelijk geworden de breede massa in haar grootsten omvang in een partij op te nemen, die van onder ai begint en millioenen mensctien omvat, die millioenen functionarissen heeft, uit sluitend menschen uit het volk. Het is voor de eerste maal in onze eigen Duit sche gescheidenis een staat, aie prin cipieel alle maatschappelijke voorooraee- len bij het aanwijzen van posities terzijde geschoven heeft, en niet alleen in het burgerlijk leven zelf. Ik zelf ben daar het beste bewijs voor. Ik ben niet eens een jurist en niettemin ben ik uw Führer. En niet alleen in het algemeene leven hebben wij het klaar- o gespeeld, dat in alle functies thans men- schen uit het volk komen doch ook bij De Hongaarsche minister van bulten de weermacht. landsche zaken, graaf Csaky, is gisteren JUWELIER PLAATS 9 - DEN HAAG Telefoon 115221 INKOOP van GOLD ZILVER ll^rVVFVF' JUWEELEN

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2