HAAGSCHE COURANT BERICHT Donderdag 12. December 1940. Wie Wat Waar? BINNENLAND STADSNIEUWS Dampo Bon bons ^1 K1NDERBIJSLAGREGELING VOOR GEMEENTE- PERSONEEL KOFFER MET WAARDE- VOLLEN INHOUD GESTOLEN Winterhulp Nederland De De Radio-omroep Vleesch AANRIJDING OP DE HOEFKADE Ir. A. Dubois gemachtigde voor de con centratie der omroepvereenigingen waardebons bij winkeliers inwissel baar, uitsluitend tegen levens middelen, kleeding en brandstoffen REGELING VOOR HET WINKEL BEDRIJF NIEUWE DIENSTREGELING VAN DE W.S.M. Het bekende jaarboekje „Wie Wat Waar?” is uitverkocht Aangezien de vraag aanhoudt, zullen wij binnenkort een herdruk laten verschijnen. De juiste datum van den verkoop van deze nieuwe oplage zal in de Haagsche Courant bekend worden gemaakt. Diefstal binnen acht-en-veertig uur tot klaarheid gebracht DE AANVOEREN VAN VERSCHE VISCH Voor de Kerstmisperiode en Oudejaar DERDE BLAD Tweede gedeelte vraaggesprek met den heer Knetsch Voor bepaalde branches: It. W. L Z. v. d. Vegte voorzitter van den Radioraad en vleeschwaren Voor bepaalde branches: Voor bepaalde branches: BEGRAFENIS J. BEITSMA CREMATIE GEP. LUIT-KOLONEL J. STAM No. 17749 in het alge- Te van concierges of van met conciergedien- Met ingang van 1 Januari (winkels waarvoor administratieve prijs niet zal het kort een volgen routes voor het winkelbedrijf dan de volgende regelingen zullen géiden Winkelsluiting in de Kerstmis periode winkels Gedurende de maand November van dit jaar werd aan den vischafslag te Scheve- ningen voor een totaalbedrag van 83.805 aan visch verkocht, zijnde aangevoerd door 159 motorloggers met een totaalbesomming van 17.009.75, door 225 motorkotters met ƒ32.921.10, door 513 schokkers met 28.389.45, terwijl aan visch van elders naar hier ten verkoop gezonden voor een bedrag van 5484.70 werd verkocht. Vorig jaar November was de totaalver- koop aan den afslag 51.095.10, aange voerd door 11 motorloggers met ƒ2101.95 door 10 motorkotters met 1930.35, door 140 schokkers met ƒ7788.35, visch van el ders naar hier ten verkoop gezonden voor ƒ33.518.30 en aan versche haring voor een bedrag van ƒ5756.15. In de. maand November van dit jaar werd dus voor een bedrag van ƒ32.709.90 meer verkocht dan in November van het vorige jaar. De besommingen van de .mo torloggers verschillen niet veel. Daaren tegen besomden de motorkotters en schok kers belangrijk meer dan vorig jaar No vember. Dit jaar besomden de motorkot ters en schokkers tezamen ƒ61.310.55 te genover het vorig jaar November 9718.70, zoodat dit jaar ƒ51.591.85 meer werd be- somd, wat een belangrijk verschil is. Visch van elders kwam deze maand weinig aan de markt, daar zoowel de zendingen van Denemarken als van IJmuiden zoo goed als niet meer komen. Ook versche haging werd in November niet aan den afslag ver kocht. Bij besluit van den secretaris-gene- raal, van het departement van volks voorlichting en-Kunsten is, gerekend te zijn ingegaan 1 Dec. j l. benoemd tot raad-adviseur bij genoemd departement de heer ir. W. L. Z. van der Vegte, al hier; de raad-adviseur bij het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten ir. W. L. Z. van der Vegte is met ingang van heden benoemd tot voorzitter van den radioraad- Bij besluit van den secretaris-gene- raal van het departement van volks voorlichting en kunsten is, gerekend te zijn ingegaan 1 December j.l. de heer ir. A. Dubois te Amsterdam be noemd tot gemachtigde voor de concen tratie van de radio-omroepvereenigin- gen in Nederland. Voorts is benoemd gerekend te zijn ingegaan 1 December 1940 tot hoofd- cotnmies bij genoemd departement de heer M. Wink, te Amsterdam. In verband met het naderen van Kerst mis en Oudejaar wordt onder de aan dacht van belanghebbenden gebracht, dat Voor het heden door den Gemeente raad aangenomen voorstel inzake kinder- bijslagregeling voor Gemeentepersoneel, is niet de regeling van de Kinderbijslag wet, maar die van de Rijksambtenaren, welke is neergelegd in artikel 21 van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksamb tenaren 1934, moet worden gevolgd. Krachtens deze regeling wordt aan ge huwde ambtenaren voor elk kind beneden den leeftijd van 18 jaar, dat zij op den Isten Januari van een jaar bezitten, bij wijze van tijdelijke toelage, een bijslag toegekend van drie ten honderd van de bezoldiging, voor zoover deze wordt geno ten op den eersten Januari van dat jaar of bij latere indiensttreding op den datum van indiensttreding, een en ander met dien verstande, dat behoudens de in het hieronder afgedrukt voorstel gemaakte uitzonderingen, die bijslag tenminste ƒ60 en ten hoogste 205 per kind per jaar bedraagt. Van deze regeling behooren te worden uitgesloten de personen, in ge meentedienst, voor wie reeds een ongeveer gelijkluidende regeling geldt. Dat zijn: a. de onderwijzers bij het openbaar gewoon, buitengewoon, en «itge- WERKZOEKENDE TIMMERLIEDEN Naar aanleiding van ons bericht over een aannemer in Rotterdam, die op de arbeidsbeurzen niet voldoende timmerlie den had kunnen krijgen, naar hij de „Voorwaarts” had medegedeeld, verne men wij nader van het departement van Sociale Zaken, dat het hier een aanne mer betrof in een der kleinere gemeen ten uit de omgeving van Rotterdam, voor welke een lagere loonschaal geldt dan in de stad Rotterdam. Om begrijpelijke re denen konden Rotterdammers daar niet op ingaan. Van een gebrek aan timmer lieden op de Arbeidsbeurs te Rotterdam, dat aanvulling zou behoeven uit andere Monstering van paarden Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt in aanslui ting op hetgeen inzake de voormonstering en monstering van paarden reeds werd medegedeeld, bekend, dat een ieder, die houder of bezitter van een of meer paar den is, verplicht is. met zijn paarden ter voormonstering of eventueel ook ter mon stering te verschijnen. Slechts marechaus see, bereden politie en Opbouwdienst zijn van deze verplichting vrijgesteld. Vrijstellingen voor het verschijnen op deze voormonstering of monstering kunnen onder geen enkele omstandigheid worden verleend. Ieder, die in het bezit is van een of andere schriftelijke of mondelinge vrijstelling, wordt er derhalve op gewezen, dat deze vrijstellingen niet van kracht zijn, onverschillig of deze door een Duit- sche dan wel door een Nederlandsche in stantie zijn verstrekt en dat dus deze vrijstelling hen van de genoemde verplich ting niet ontheft. Bij niet verschijnen ter voormonstering of monstering stelt men zich bloot aan strafvervolging, waarbij tot inbeslag neming dér paarden kan worden overge gaan. De sluitingstijd voor café's met de Kerstdagen Het hoofdbestuur van „Horecaf” heeft aan den Rijkscommissaris voor het be zette gebied het verzoek gericht om voor de Kerstdagen den sluitingstijd voor het hotel-, restaurants-, en cafébedrijf te W1L. Jen. stelten.nftAa».ac-oenjmi gen» - Hedenavond zal van kwart voor zeven tot zeven uur over de zenders Hilversum 1 en 2 het tweede gedeelte van het vraag gesprek met den heer Knetsch, over de verzekering der gezinsleden van de in Duitschland werkende Nederlandsche ar beiders, worden uitgezonden. Twee gewonden Hedenmorgen omstreeks 11 uur is op de Hoefkade hoek Koningstraat een per sonenauto, bestuurd door den 56-jarigen N. H., wonende in de Prins Hendrik straat, in botsing gekomen met twee wiel rijders, doordat de autobestuurder geen voorrang verleende en bovendien de auto slipte. De 20-jarige wielrijder J. B. uit de Bachmannstraat brak beide beenen en bekwam een hersenschudding. Hij werd door den geneeskundigen dienst naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd. De wielrijdster, de 36.jarige mej. W. K. uit de Koningstraat, bekwam een hoofdwonde. Zij werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, vanwaar zij na verbonden te zijn naar huis kon terug- keeren. „TOT UW DIENST” Het telefoonnummer van de organisatie van jongemenschen „Tot uw dienst”, welke o.a. op zich neemt, menschen tij dens de duisternis te escorteeren, is 117175. E. W. VAN LINGEN OVÉRLEDEN In den ouderdom van 71 jaar is hier ter stede overleden de heer E. W. van Lingen, gep. verificateur bij de Belas tingen der gemeente Rotterdam. De verassching zal plaats hebben Zater dag a.s. in het crematorium te Velsen, na aankomst van trein 12.15 halte Drie huis-Westerveld. Morgenmiddag zal de heer S. G. A. Doorenbos. directeur der Gemeente- Plantsoenen, in het Gebouw de Ruyter- straat 67, voor de Volksuniversiteit een voordracht houden over „Plantsoenen en plantsoenenzorg in Den Haag”. De voor, dracht zal worden toegeUfht met licht-. De toestand va.i burgemeester de Vlugt Naar wij vernemen, heeft de ziekte van burgemeester de Vlugt een gunstig verloop. De Nederlandsche ziekenfondsen en de in Duitschland werkende arbeiders De centrale bond van ziekenfondsen deelt mede, dat deze bond, alsmede an dere landelijke organisaties van zieken fondsen en ziekenhuis-verplegingsveree- nigingen nog steeds in overleg zijn met de autoriteiten over de vraag, in welken vormhet lidmaatschap van de Neder landsche fondsen voor de in Duitschland werkende arbeiders en hun gezinnen ge handhaafd kan worden, teneinde de door deze leden verkregen rechten te kunnen beveiligen. Door de deskundigen op dit gebied wordt ingezien,' dat het voor de volksgezondheid in het algemeen en de betrokkenen in hét bijzonder van het grootste belang is, dat de Nederlandsche ziekenfondsen voor de ziekenverzorging van deze landgenooten ingeschakeld blij ven. De besprekingen hierover zullen één dezer dagen worden voortgezet. Voor meen: Van 18 tot en met 24 December mogen alle winkels tot 10 uur n.m. geopend zijn," behalve óp Zondag 22 Decemberbe houdens hierna te noemen uitzonderin gen, moeten op dien datum alle winkels gesloten zijn. De Kerstdagen vallen dit jaar op Woensdag en Donderdag, zoodat alle win kels dan gedurende den geheelen dag tot 8 uur n.m. geopend mogen zijn. Op Zondag 22 December gelden de ge wone uitzonderingsbepalingen voor den Zondag. hoogste 14 uren en nieuwe regeling Raadsbesluit dat lossen WIJZIGINGEN IN TARIEVEN VOOR ENKELE RITTEN EN ABON NEMENTEN Gisteren hebbenwij reeds het een en ander gemeld over de concentratie van het autobusbedrijf in het Westland, waar bij de Westlandsche Stoomtramwegmaat- schappij te Loosduinen het busvervoer van de V.I.O.S. te Wateringen zal over nemen. Anderhalf jaar geleden reeds was er sprake van om de beide autobusbedrij- ven in het Westland te combineereh, doch op redelijke basis kon geen accoord worden bereikt. Steeds bestond tusschen beide ondernemingen een goede verhou ding en men werkte zooveel mogelijk sa men, zonder concurrentiestrijd. Op aandrang van de Commissie Auto vervoer Personen, die concentratie thans, in verband met het benzine-vraag- stuk, meer dan ooit noodzakelijk achtte, is nu een oplossing gevonden. Met ingang van 1 Januari a.s. is de concessie van de V.I.O.S. ingetrokken en zal dit bedrijf slechts als touringcar-bedrijf blijven voortbestaan. Het V.l.O.S.-autobussenbe- drijf telde het vorige jaar gen 70-tal bus- sen en zal 1 Januari a.s. juist 17J jaar bestaan. Voor den heer Lipman, den di recteur van de V.I.O.S., die in betrekke lijk korten tijd zijn bedrijf tot bloei wist te brengen, beteekent deze gang van za ken een teleurstelling. Eenig materieel vier van gasgeneratoren voorziene auto bussen zullen door de W.S.M. worden overgenomen, evenals het personeel van de V.I.O.S. In een persconferentie heeft de direc teur van de W.S.M., jhr. ir. J. Röell, eenige mededeelingen gedaan over de ge combineerde dienstregeling van W.S.M. en V.I.O.S., waarbij t.a.v. het brandstof- fen-vraagstuk de grootste zuinigheid is betracht, maar welke regeling niettemin aan redelijke verkeerseischen voldoet. Door de omstandigheden daartoe ge dwongen onderhield de W.S.M. geduren de de laatste maanden slechts een uur- dierist op de trajecten den Haag’s-Gra- venzande en den Haag—Naaldwijk (vice versa). Met ingang van 1 Januari zal op deze trajecten als van ouds wederom een half uur-dienst worden onderhouden. Een vrij groot deel van de ritten zal moeten worden afgelegd door autobus sen, voorzien van gas-generatoren, het geen ten gevolge heeft, dat, vooral bij de bij verbindingen, de rijtijden wat lan ger zijn geworden. Voorts deelde jhr. ir. Röell mede, dat het in het voornemen ligt in het geheele Westland vaste halteplaatsen -in te stel len. Ook met betrekking tot de tarieven zijn wijzigingen in bewerking. Men zal voortaan betalen naar rato van het af gelegde weggedeelte in kilometers. Dit zal tot gevolg hebben, dat de tarieven op enkele trajecten hooger en op andere trajecten d.e.t. lager zullen worden. Ook de abonnementstarieven zullen herzien moeten worden, waarbij aan een rede lijke verhooging van den zijn te ontkomen. Hieronder laten wij in schema volgen van de te (alle vice-versa): Lijn I: Den Haag, Loosduinen, Monster, ’s-Gravenzande. den eenen keer door naar Naaldwijk en den anderen keer door naar Hoek van Holland (half uur-dienst). Lijn II: Den Haag, Loosduinen, Poel dijk, Honselersdijk, Naaldwijk, Westerlee, de Lier. (In Naaldwijk aansluiting op lijn I) Lijn III: Den Haag, Rijswijk, Waterin gen. Voorts aansl. twee uurs-dienst KwintsheulHonselersdijk en Waterin gen—Delft; te Honselersdijk aansl. op diensten van lijn II en te Wateringen op die van Honselersdijk naar Delft. Lijn IV: Monster, Poeldijk, Waterin gen; in Poeldijk aansl. op I, in Monster op I en in Wateringen op III. Lijn V: Westerlee, Maasdijk, Maassluis, Schipluiden, Delft. Lijn VI: De Lier, ’tWoud, den Hoorn, Delft; in de Lier aansl. op autobussen "van lijn II. Te Delft hebben de W.S.M.-autobussen weer aansluiting op diensten van deN.V. Cibosa te Zoetermeer. De W.S.M.-bussen zullen voortaan, van het Westland Delft binnenrijden, niet meer gaan tot het station, doch slechts tot de tunnel bij de Coenderstraat, teneinde lang wachten bij den spoorwegovergang te voorkomen. De bussen, uit Zoetermeer komend, rijden wel door naar het station-Delft. ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegers slechts een gering aantal bommen boven enkele gemeen ten in ons land afgeworpen. De schade is onbeteekenend. Er zijn geen slacht offers te betreuren. Winkelsluiting in verband met het Oudejaar winkels in het alge- De levensloop van ir. W. L. Z. van der Vegte Ir. W. L. Z. v. d. Vegte werd 7 Januari 1895 te Valkenburg geboren. Na het door- loopen van de lagere- en middelbare school studeerde hij van 1913 tot 1920 aan de Technisch Hoogeschool te Delft met een onderbreking van drie jaren voor het vervullen van zijn militairen dienst plicht. In 1920 behaalde hij het diploma van technisch ingenieur en trad direct daarop in dienst van het toenmalige fi liaal voor Nederland der Siemens Schuc- kert werke te den Haag. Daar bleef ir. van der Vegte gedurende vijf jaren werk zaam, in welken tijd hij vele malen ge durende vijf jaren in Berlijn arbeidde. In het jaar 1925 ging hij als ingenieur in algemeenen dienst van de Nederlandsche Hoogovens- en staalfabrieken te IJmuiden. In die functie bleef ir. van der Vegte gedurende dertien jaren werkzaam. Al spoedig na zijn indiensttreding kreeg hij procuratie om later tevens belast te worden met de leiding der stikstoffa- briek „Mekog” (mij. tot exploitatie van kookovergassen) eveneens te IJmuiden gevestigd. In het jaar 1938 werd ir. van der Vegte tenslotte aangezocht om di recteur te worden van de Nederlandsche Siemens maatschappij, welke positie hij tot heden bekleedt. Desgevraagd deelde ir. van der Vegte ons nog mede, dat zijn bijzondere belang stelling immer uitging naar de electro- techniek. Door zijn algemeene werkzaam heden bij de hoogovens is hij echter eveneens op allerlei andere gebieden, het ingenieursberoep betreffende, georiën teerd. Voorts heeft hij zich door tal van leidende functies ook verdiept in verschil lende sociale en economische aangelegen heden, die steeds zijn warme belangstel ling hadden. Uit hoofde van zijn studie ging zijn belangstelling al vroeg uit ’naar alle vraagstukken betreffende de radio, een be langstelling. die eerst als amateur tot Uiting kwam om later, tengevolge van zijn ■Werkzaamheden, door een nauwer contact gevolgd te worden. Ir. van der Vegte is steeds een vurig voorstander geweest van eenheid op omroepgebied, voor de ver wezenlijking van welk ideaal hij gaarne bereid is alle krachten te geven en geheel zijn persoon in te zetten. Dader gearresteerd omstreeks half 12 Zondagavond ar riveerde aan het Staatsspoorstation een stadgenoot, die eenigen tijd in het bui tenland had vertoefd. Bij het afscheid nemen vergat hij een zijner koffers, welke hij even op den grond naast zich had geplaatst, mee te nemen. Eerst toen de reiziger al een eindje op weg naar huis was, bemerkte hij zijn vergeetachtigheid en spoedde zich naar de plek,, waar de koffer had ge staan. Tot zijn schrik was deze echter verdwenen. Er zat voor een waarde van 600 a 700 aan kleedingstukken en toi letartikelen in, benevens diverse beschei den, welke voor den eigenaar van groote weerde zijn. Direct deed de gedupeerde den volgen den ochtend aangifte bij de politie. Provinciale directeuren benoemd De directeur-generaal van de W.H.N. heeft benoemd tot provinciale directeuren, de hier navolgende personen, die met hun kantooradressen vermeld wordenH. J. Klaasens, W. A. Scholtenstraat 21, Gro ningen L. Dekker, Engelschestraat 51, LeeuwardenJ A. R. Bosma, Zuider- singel 3, Assenmr. C. F. H. Huysman, Karel V huis, Sassenstraat 33, Zwolle mr. J. Huges, van Lawick van Pabststraat 3, Arnhemdrs. W. F. van Leeuwen, Maliebaan 90, Utrechtmr. A. J. Backer, Kenaupark 1, Haarlem A. Ph. Boellaard, Javastraat 27a, den Haagmr. W. K. H. Dieleman jr„ Singelstraat 15, Middelburg; G. W. A. Brouwers, provinciale griffie, ’s-Hertogenboschmr. Th. A, J. M. F. Schaepkens van Riempst, Hooge Kanaal dijk 1, Maastrichten voorts zijn benoemd tot stedelijk directeur van Amsterdam H. W. Th. Tydeman, Rokin 109—111, Am sterdam en voor RotterdamG. Knoth, Mathenesserlaan 408, Rotterdam VAN WIE ZIJN DEZE RIJWIELEN? Aan het bureau van politie van den justitieelen dienst B, Alexanderplein 15a, bevindt zich een heerenrijwiel, dat van misdrijf afkomstig is. Bedoeld rijwiel is ïn het laatst van October 1.1. van den Bezuidenhoutscheweg ontvreemd. Signa lement: merk „Douglas”, zwart gelakt, voorzien van zwarte kettingkast en dito jasbeschermer, electrische dynamo, merk Lohman” en lantaarn merk E.L.U. Een ieder, die inlichtingen omtrent dit rijwiel kan verschaffen, wordt verzocht zich aan genoemd bureau te vervoegen. Aan het hoofdbureau van politie be vindt zich een damesrijwiel, dat hier tei stede werd gevonden. Signalementmerk ..Gazelle zwarte kleur, zwart celluloid stuur met handvatten met nikkelen rand kettingkast van zwart zeildoek, merk Ga zelle imitatie Terry-zadel met een zelf- vervaardigd zadeldekje van grijze stof zwart lederen stuurtasch. electrische lan taarn, merk General. Het rijwiel is iede- ren dag te bezichtigen tusschen 9 uur en aan het bureau van politie Laan. Waar binnen enkele dagen een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van de waardebons ad 0.50, /I en 2.50, brengt het hoofdbureau der W.H.N. het navolgende ter kennis van het pu bliek: De plaatselijke directeuren der stich ting ontvangen deze waardebons ter uit reiking aan hen, die voor extra hulpver- leening in aanmerking komen. Op de rug zijde bovenaan dienen naam. adres en woonplaats van den betrokkene te wor den ingevuld, terwijl gelijktijdig de plaatselijke directeuren door hun hand- teekeningen de geldigheid'dezer waarde bons garandeeren. Degene, wiens naam op de rugzijde is. vermeld, kan dezen bon in alle winkels, wat deze eerste serie betreft uiterlijk tot 31 Maart 1941, in betaling geven. De leveranciers op hun beurt kunnen de waardebons onmiddellijk verzilveren bij alle banken en spaarbanken, nadat zij op de rugzijde door het plaatsen van hun firmastempel en handteekening hebben verklaard, resp. levensmiddelen, kleeding of brandstoffen aan den bezitter te heb ben geleverd. De betreffende financieele instellingen zenden vervolgens de waardebons ter verzilvering naar de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, wat deze serie betreft uiter lijk voor den 31en Mei 1941, waarna deze instelling op haar beurt de eindafreke ning met den directeur-generaal W.H.N. verzorgt. Ten overvloede wordt er nogmaals op gewezen, dat uitsluitend levensmiddelen, kleeding en brandstoffen door winkeliers en handelaren mogen worden geleverd. Wat de levensmiddelen betreft spreekt het vanzelf, dat hiermede voor het levens onderhoud noodzakelijke voedingsstoffen worden bedoeld. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt om een dringend beroep op de leveranciers te doen van het bovenstaande goede nota te willen nemen. De verstrek king van alcoholische dranken is vanzelf sprekend verboden. De waardebon dient tot zijn volle waarde in betaling te worden aangeno men. Geheele of gedeeltelijke inwisseling tegen contant geld mag niet plaats vin den. Misbruik van dezen waardebon wordt strafrechterlijk vervolgd. De directeur-generaal heeft bepaald, dat deze waardebons door de stichting W.H.N. zullen worden gebruikt, teneinde zeker te zijn, dat de ter beschikking ge stelde gelden zoo nuttig mogelijk zullen worden besteed. De plaatselijke directeur kan, indien zulks in bijzondere gevallen noodzakelijk wordt geoordeeld, de waar debons door zijn werkgemeenschap doen inwisselen tegen levensmiddelen, kleeding of brandstoffen, teneinde de hulpbehoe venden in natura te helpen. De directeur- generaal verwacht, dat de leveranciers uitsluitend prima materialen zullen leve ren op de waardebons der W.H.N. Taak der financieele commissie Onlangs heeft de Rijkscommissaris 10 vooraanstaande Nederlanders tot leden van de financieele commissie der stichting Winterhulp benoemd. De taak der com missie bestaat blijkens Verordening no. 186 in het toezicht houden op het finan cieel beleid van de stichting. In het bij zonder heeft" zij allereerst zorg te dragen, dat de opgebrachte middelen uitslui tend besteed worden voor het gestelde doel het verschaffen van hulp en steun aan de in het bezette Nederlandsche gebied levende behoeftige Nederlandsche staatsburgers, zonder aanzien des persoons. Voorts heeft de commissie in het bij zonder ervoor te waken, dat het beheer der stichting zoo zuinig mogelijk gevoerd wordt. Van belang ten deze is de bepaling, dat in beginsel in het bestuur der stich ting slechts onbetaalde arbeidskrachten werkzaam mogen zijn, zoodat betaalde medewerkers tot het volstrekt noodzake lijke moeten worden beperkt. De commissie wees in haar eerste ver gadering uit haar midden den voorzitter der Algemeene Rekenkamer Zuyderhoff en den accountant mr. Spannenberg aan, om een aanvang met het toezicht te maken en haar spoedig omtrent hun bevindingen in te lichten. Voor meen: Aangezien Oudejaar ditmaal op Dins dag valt, gelden de gewone sluitingsbepa- lingen voor werkdagen. Hetzelfde kan worden gezegd van Nieuwjaarsdag, die op Woensdag valt. Bloemenwinkels mogen op 30 Decem ber tot 10 uur n.m. geopend zijn. Win kels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak een of meer der navolgende waren brood, banket, suikerwerken, chocolade, al dan niet tezamen met consumptie-ijs, ten verkoop in voorraad zijn (doch uit sluitend voor den verkoop dezer waren, tusschen 8 en 10 uur n.m.), alsmede win kels met slijtvergunning of volledige ver gunning krachtens de Drankwet, mogen op 31 December tot 10 uur n.m. geopend zijn. Arbeids- en rusttijden winkels in het alge- V o o r m e’e n: In afwijking van den normalen arbeids tijd van 9j uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door winkelperso neel van 18 jaar of ouder arbeid verricht worden gedurende 11 uren per dag en 62 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 18 tot en met 24 Decem ber. Een verplichte nachtrust van min stens 9 uur moet daarbij in acht geno men worden. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na 84 uur n.m., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijdstip, waarop de win kels voor het publiek gesloten moeten zijn (dat is dus niet later dan half elf). Personen beneden- den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrichten vóór 8 uur v.m. en na 8 uur n.m. Winkelpersoneel boven 18-jarigen leef tijd mag bovendien,- in afwijking van de normale arbeidsregeling in de onder genoemde branches arbeid verrichten als volgt: Winkels in brood, banket, sui kerwerken en chocolade: op 24 December gedurende ten hoogste ste 14 uren per dag, op 31 December ge durende ten hoogste 13 uren en in de week, waarin 31 December valt, geduren de ten hoogste 62 uren. Bloemenwinkels: op 22, 23, 24*bn 30 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag en in de week, waarin 30 December valt, geduren de ten hoogste 62 uren. Visch winkels: op 30 December gedurende ten hoogste 11 uren; op 31 December gedurende ten in de week, waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Slagerswinkels: op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren (dit geldt ook voor winkels in vleeschwaren). Slijterijen (winkels waarvoor een vergunning als bedoeld in artikel 1, on der e of g der Drankwet geldt): op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren. In het vorenstaande is uiteraard geen rekening gehouden met afwijkingen van de winkelsluitingsregeling, welke door den gemeenteraad bij verordening, krachtens art. 9 der Winkelsluitingswet of krachtens de z.g. crisisregeling, zijn of worden vast gesteld. Is zoodanige verordening voor alle of bepaalde groepen van winkels tot stand gekomen, dan mag in die winkels gedu rende de dagen, dat zij na 8 uur n.m. ge opend zijn gedurende ten hoogste 11 uur per dag arbeid verricht worden. Bijzondere voorschriften. Tijdelijke afwijkingen van de arbeids lijst, in verband met vorenstaande uitzon- deringsregeling, kunnen ingevolge arti kel 25 van het Winkelwerktijdenbesluit worden aangegeven door vermelding van de voor die dagen geldende regeling op een geschrift, dat door den patroon of den bevoegden chef wordt onderteekend en naast de arbeidslijst wordt gehangen. In zending van nieuwe arbeidslijsten voor die enkele dagen is dus overboding. Af schrift van het zoo juist genoemde ge schrift behoeft niet aan de Arbeidsinspec tie te worden gezonden. In de weken, waarin de Kerstdagen en de Nieuwjaarsdag vallen, mag de ver plichte vrije halve dag op een dezer feest dagen worden gesteld, eventueel in afwij king van de arbeidslijst mits zulks is aangegeven op een geschrift als hiermee bedoeld. Inhoud verkocht Bij het onderzoek bleek, dat bij ver schillende opkoopers in onze stad artike len uit den ontvreemden kpffer, te koop waren aangeboden. Zoo waren een cos- tuum van 150 voor 20, een tasch van 10 voor ƒ2 en een tweede tasch van ƒ25 voor ƒ2.50 van de hand gegaan. Spoedig waren de politiemannen er ach ter, wie de verkooper van een en ander was geweest. Het was de 26-jarige mon teur J. A. F. D. Chr., mede-eigenaar van een fietsenstalling aan de Oranjelaan. Daar werd Chr. dan ook gearresteerd. In den kelder werd de koffer gevonden, waarin zich nog de bescheiden bevonden. De dader droeg bij zijn arrestatie een keurig overhemd, een stel ondergoed en een paar sokken van den bestolene, ter wijl hij zich de luxe had gepermitteerd een nieuwen hoed te koopen. Bij fouil- leering werd nog een chronometer op Chr. aangetroffen. Toen men eenmaal den dader had, bleef er nog voldoende werk over, om den grootendeels verdwenen inhoud te achterhalen. Zoo werden elders beslag ge legd op een der beide costuums en een kamerjapon, terwijl tijdens het onderzoek ook bleek, dat de dader in de pyama van den bestolene had geslapen. Een film- ontwikkelapparaat had hij vakman zijnde keurig gedemonteerd. Een der twee dameshandtasschen werd ook spoe dig gevonden, de tweede bleef zoek. Aldus kon de eigenaar van het gesto len bruine valies binnen 48 uur weer in het gelukkige bezit worden gesteld van het meerendeel zijner eigendommen. De dader is, in afwachting van zijn voorgeleiding, bij de justitie, op het hoofd- bureau van politie ingesloten. Verkoop tegen te hooge prijzen wordt streng gestraft Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd vestigt de aandacht op het volgende: Het is gebleken dat in verschillende plaatsen slagers misbruik maken van de tijcelijke schaarschte aan vleesch, door aan het publiek voor vleesch en vleesch waren hoogere prijzen in rekening te brengen dan hun is geoorloofd. Daarom wordt nogmaals onder de aan dacht van het publiek gebracht, dat in 'diere slagerij een vanwege het gemeen tebestuur goedgekeurde prijslijst voor vleesch en vleeschwaren op een voor het Publiek duidelijk zichtbare plaats aanwe zig moet zijn en dat een slager, die voor yieesch of vleeschwaren hoogere prijzen 'n rekening brengt dan die, welke op die lijst vermeld zijn, in overtreding is. Tegen dergelijke ernstige overtredingen aal in het vervolg met gestrengheid wor den opgetreden. Niet alleen zal proces verbaal van deze overtredingen worden opgemaakt, doch overtreders zullenon- ■Jiiddellijk door de Nederlandsche veehou- derijcentrale van een toewijzing van vee vleesch voor een zekeren tijd worden uitgesloten. Aan het publiek wordt in zijn eigen be lang geraden de gevallen, waarin voor vleesch of vleeschwaren te hooge prijzen Worden berekend onverwijld ter kennis v«n. de politie in ,zijn woonplaats te bren- ®en. Op deze wijze zal aan deze ergerlijke grijsopdrijving spoedig een einde kunnen -*»daugerrKialct len onder de regeling, neergelegd in art. 21 van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934; b. de leeraren bij het openbaar voorbereidend hooger en het ópenbaar middelbaar onderwijs en de I openbare handelsscholen. Op dezen is art. 9 van de Verordening no. 3 van 1934 van I toepassing; t de vakonderwijzers bij het openbaar lager onderwijs. Voor hen geldt art. 14 van de Verordening no. 4 van 1934; d. de leeraren bij het openbaar nijver heidsonderwijs in dagbetrekkingen, die vallen onder het bepaalde bij art. 7 van het Salarisbesluit N.O. 1935; e. de ambte naren van politie. Voor hën zal in een af zonderlijke verordening de thans vast te stellen regeling van toepassing worden verklaard De nieuwe regeling zal volgens het Raadsbesluit gelden voor het personeel, dat in vasten, tijdelij- ken of lossen dienst der Ge meente is. en voor de werkvrouwen, die in vasten, tijdelijken of lossen dienst zijn van concierges of van met conciergedien- sten belaste ambtenaren. Aangezien ech- ta- een groot aantal van deze werkvrou wen, zonder dat hun betrekking een nevenbetrekking kan worden genoemd, niet de volle week in dienst der Gemeente werkzaam is, zouden B. en W. voor haar en voor andere personen, die in hetzelfde geval verkeeren, bepaald willen zien, dat hun bijslag afhankelijk gesteld Wordt van het aantal uren, dat zij per week werk zaam zijn. Voor hen, die in lossen dienst der Ge meente zijn en die bezoldigd worden krachtens een regeling, vastgesteld bij een collectieve arbeidsovereenkomst, zal, evenals voor hen, die in een gemeen telijke werkverschaffing te werk zijn ge steld, een regeling worden getroffen, ge lijk aan die van de Kinderbijslagwet. Wanneer echter dergelijke personen in los sen dienst dientengevolge aan belooning en kinderbijslag tezamen minder zouden ont vangen dan personen in lossen dienst, die bezoldigd worden volgens de gemeente lijke loonregeling, dan worden zij voor de vaststelling van loon en kinderbijslag op denzelfden voet behandeld als laatst bedoelde personen. In verband met de omstandigheid, dat de wedde van het personeel dezer gemeen te, waarvoor de voorgestelde verordening zal gelden, geacht wordt te zijn vastgesteld op het bedrag der wedde voor de rijks ambtenaren, verhoogd met den bijslag voor twee kinderen, meenen B. en W. in overeenstemming met het oordeel van het Centraal Orgaan, dat, in afwijking van de regeling voor den kinderbijslag voor de rijksambtenaren, die bijslag voor het oersoneel dezer gemeente niet moet worden toe„ekend te rekenen van het eerste kind, doch van het derde kind be neden den leeftijd van 18 jaar. Aangezien in tegenstelling met de thans voor deze gemeente geldende kinderbij- slagregeling de voorgestelde verordening de toekenning van den bijslag niet be perkt tot hen, wier salaris beneden een bepaald minimum blijft, de Kinderbij slagwet doet dat evenmin zijn de kos ten, welke voor’ de Gemeente uit de nieuwe regeling voortvloeien, hooger dan die van de bestaande. De kosten van de huidige regeling heb ben over 1939 120.000 bedragen, terwijl de kosten van de voorgestelde voor het jaar 1941, worden begroot op 200.000. Gistermorgen is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer J. Beitsma, hoofd der O.L. school aan de Weesperstraat 87. Op de begraafplaats waren naast het onderwijzend personeel en vele kinderen van de school aan de Weesperstraat aan wezig de heeren W. P. Blokpoel, inspec tor bij het gemeentelijk onderwijs; E. Bos, rijksschoolopziener; J. A. H. Evera en W van Oos, voorzitter en secretaris van de Vereeniging van Hoofden van Scholen, en M. Venema. hoofd eener school. Voorts de heeren J. R. Klasema, J. G. C. Vegter, W. H. Hartman, C. W. J. Natzijl en J. F. Ekering, oud-hoofden .van scholen; H. de Vries. C. J. de Does, onderwijzers; C. G. Richel, gep. ambte naar; Hagemeyer, aannemer; C. Swarts, gep. Indisch ambtenaar, en vele anderen. In den stoet kwamen met de 'familie mede de heeren W. K. N. Stutterheim, administrateur „Haagsche Courant”; Jans sen, waarnemend hoofd school Weesper straat, en Scholten, oud-hoofd eener school. In de aula werd het woord gevoerd door den heer Blokpoel, die namens B. en W. zeide, dat de heer Beitsma een éénvoudig man was, wars van alle uiter lijk vertoon. Meer dan 20 jaar heeft hij het onderwijs in den Haag gediend, waarvan meer dan 17 als hoofd. Namens B. en W. zegde spr. den overledene har» telijk dank. Namens de oudercommissie sprak de heer Schiller. Spr. wees er op, dat de heer Beitsma een goed mensch was. die veel hield van de kinderen en van het onder wijs. De heer Bos zeide. als vertegen woordiger van de Rijksinspectie, dat de onderwijskwaliteiten van den heer Beits ma konden worden samengevat in de woorden degelijkheid en plichtsbetrach ting. De heer Evera sprak namens de Veree niging van Hoofden van Scholen. Hij. schetste den hartelijken omgang en de welwillendheid van den overledene. Hoe wel hij nooit op den voorgrond trad, ken den wij toch zijn ijver en paedagogische bekwaamheden. Namens de onderwijzers en onderwijzeressen van de school bracht het waarnemend hoofd, de heer Janssen, een laatsten groet aan den overledene. De heer Scholten, die als hoofd van de A. school in vroeger jaren met den heer Beitsma heeft samengewerKt, schetste hem als collega en als huisvriend. Nadat nog een oud-leerling het woord had gevoerd, zeide ds. D. Drijver, dat als de heer Beitsma spreken kon hij de aanwezigen ongetwijfeld hartelijk bedan ken zou voor de wijze waarop zij het hem mogelijk hebben gemaakt zijn levenstaak te volbrengen. De organist, de heer C. D. Littooy, speelde het Largo van Handel, het Adagio uit de Sonate pathétique van Beethoven en Ases Tod van Grieg. Aan het graf dankte een broer voor de belangstelling en sprak ds. Drijver een kort gebed uit. De baar werd gedekt door verschillende kransen, o.a. van de kinde ren en van de oudercommissie. In grooten eenvoud heeft gisteren in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffe lijke overschot van den gep. luitenant- kolonel van het Ned.-Ind. leger J. Stam, op 83 jarigen leeftijd hier ter stede over leden. Er werd bij de plechtigheid niet gespro ken. De organist speelde bij het dalen van de kist Andante Cantabile van Tsjaikofski. Een zoon van den overledene heeft voor de belangstelling bedankt en voor de liefde en aanhankelijkheid zijn vader be wezen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9