en V erklaringen Flandin van Verdrag tusschen Belgrado Boedapest geteekend I I I I gebombardeerd Vergeet het niet! Birmingham weer i I Vrijdag 13 December. .^'*1 No. 17750. 1940. Talrijke branden De strijd in Albanië De strijd in Egypte Over de verantwoor- Zware aanval op Sheffield van 5.27 uur n.m. tot 9.43 uur v.m. Postgiro-no’s van de Winterhulp Nederland Handhaving van den vrede in het Donaubekken De oorlog ter zee Dokterstelefoon: VERDUISTEREN I I 5 5 V i I s delijkheid voor den oorlog Ir. W. L Z. VAN DER VEGTE Convooi aangevallen De De schade van de „Carnavon Castle” AZIË. Machtig Italiaansch tegenoffensief ingezet „Times” waarschuwt tegen te groot enthousiasme No. 116364 Nederlandden no. 5553. der Winterhulp aangewezen de Winterhulp Haag, Als bank Nederland is Kasvereeniging N.V., Amster dam no. 877. Stort op 5553 of 877! Ge brengt geluk in veler leven. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Nieuwe bons voor brood, gebak, eieren, peulvruchten, vleesch, boter, margarine en petroleum Maan: 13 Dec. op 5.05 u. n.m. 14 Dec. onder 8.49 v.m. op 5.49 n.m. (Volle maan 14 Dec. 9.38 uur n.m.) Ir. W. L. Z. van der Vegte, die benoemd is tot voorzitter van den Radioraad 2 2 2 2 2 2 A 2 2 2 2 2 A 2 2 1 HAAGSCIIE COURANT PRIJS DER ADVERTENTKN: PRIJS DEZER COURANT: Ziekenfondsleden De Volharding: te Berlijn op het koopen van 2 liter petroleum. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad ƒ3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. electrische In met be- met door van i I I I I l I I l I I I l l l I i I I i l I l l I l i l I l l Z.g. Stadspatiënten: No. 49 i i i i i i i i i i i i i i i i i i Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Het D.N.B. meldt uit MontevideoVol gens een rapport van de technische com missie van onderzoek bedraagt het aantal dooden aan boord van den Britschen hulpkruiser „Carnavon Castle” 37 en wer den 82 manschappen gewond. Tien artsen zijn bij de gewonden geroepen. De krui ser kreeg 22 zware en middelzware tref fers. De machinekamer is half vernield en zal op de Falkland-eilanden grondig her steld moeten worden. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct.. daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Het verdrag behelst drie artikelen. Arti kel 1 zegt: Tusschen het koninkrijk Zuid- Slavië en het koninkrijk Hongarije zal per manent vrede heerschen en een eeuwige vriendschap bestaan Artikel 2: De hooge verdragsluitende partijen zijn overeenge komen te beraadslagen over alle proble men, die naar haar meening de weder- zijdsche betrekkingen zouden kunnen ra ken. Artikel 3: Dit verdrag wordt van kracht op den dag der uitwisseling der ratificatie-oorkonden. Engelands gebrek aan scheepsruimte Het Argentijnsche ministerie van land bouw heeft medegedeeld, dat het Engeland door gebrek aan schepen niet mogelijk is. al het vleesch, dat voor het tweede oor logsjaar gekocht was, af te nemen. De teruggekeerde bemanning van de toestellen der eerste golf deel den mede, dat reeds na enkele uren op verschillende plaatsen hevige branden woedden. Men kan aannemen, dat door het voortduren van het bombardement deze bran den een zoo reusachtigen omvang hebben aangenomen, dat de aan vallen kunnen worden vergeleken hiet de grootscheepsche acties tegen Londen en de steden in de Midlands. Te Belgrado is gisteren een offi cieel communiqué gepubliceerd, waarin o.a. wordt verklaard Tijdens het verblijf van den Hon- gaarschen minister, graaf Csaky, te Belgrado zijn tusschen hem en den Zuidslavischen minister van buitenlandsche zaken, Markowitsj, op 11 en 12 December in vriend schappelijke, hartelijke sfeer be sprekingen gevoerd over de betrek kingen tusschen Hongarije en Zuid-Slavië. Bovendien hebben zij van gedachten gewisseld over de vraagstukken, welke betrekking hebben op den internationalen toe stand in dit deel van Europa. Bij deze gelegenheid hebben de beide Stefani seint uit Bern Het Engelsche Nieuwsagentschap „Exchange Telegraph” meldt, dat een divisie Italiaansche alpen jagers een machtig tegenoffensief heeft ontketend in de streek van Moskopolis, waar het Grieksehe opperbevel een groot aantal manschappen en materieel had samengetrokken voor een aanval in de richting der petroleumgebieden. De ge vechten zijn verbitterd en het Britsche agentschap meldt, dat het Italiaansche tegenoffensief omvang aanneemt. werd door een andere formatie zwaar gebombardeerd en ernstig beschadigd. Nog een Britsche bommenwerper neergeschoten In den vorigen nacht heeft het Duit- sche luchtdoelgeschut behalve de giste ren reeds gemelde vijandelijke vliegtui gen, nog een Britschen bommenwerper neergeschoten, welke de bezette gebie den was binnengevlogen. Het vliegtuig ontplofte in de lucht, de drie leden van de bemanning kwamen om het leven. De beteekenis van het verdrag. Met betrekking tot het gisteren te Bel grado onderteekende verdrag, verklaarde minister Markowitsj in een tafelrede aan een maaltijd, welke aan graaf Csaky werd aangeboden, dat de Zuidslavische regee- ring besloten is in deze overeenkomst een aanknoopingspunt tusschen beide landen te zien op internationaal gebied voor hun JAPANNER TE SINGAPORE VEROORDEELD Het hof van appèl te.Singapore heeft gisteren het beroep verworpen van Ma- moroe Sjinozaki, den vroegeren pers attaché van het Japansche consulaat- generaal te Singapore, die veroordeeld is tot 3 jaar gevangenisstraf en 1000 dol lar boete op 20 November j.l., toen hij schuldig werd bevonden aan schending van de wet op de officieele geheimen. Hij v8as er van beschuldigd inlichtingen te hebben verzameld omtrent de verde digingswerken van penbewegingen. gemeenschappelijk streven, opdat deze oor log niet tot dit deel van Europa zal over slaan De regeering wenscht dus, dat deze politieke overeenkomst tusschen beide lan den niet alleen een hechte grondslag der betrekkingen van goede nabuurschap zal zijn en blijven, maar ook een belangrijke bijdrage zal tfeteekenen om den vrede in het Donaubekken te handhaven, in har monie met de beide aangrenzende be vriende groote mogendheden Duitschland en Italië. Graaf Csaky verklaarde, dat niet '.leen de regeering, maar ook de openbare mee. ning van Hongarije een verdere verdieping der betrekkingen met Zuid-Slavië wenscht. Dit verdrag is slechts de zichtbare uit drukking van reeds bestaande betrekkin gen tusschen beide volkeren. Daarom is het ook goed en duurzaam. Goed, omdat beide volkeren besloten zijn mede te wer. ken aan het vredeswerk, duurzaam, omdat het overeenkomstig het denkbeeld van een blijvenden vrede is, welke tevens het hoogste doel is van de asmogendheden. Graaf Csaky uit Belgrado vertrokken De Hongaarsche minister van buiten landsche zaken, graaf Csaky, is gisteravond na een verblijf van twee dagen met zijn echtgenoote uit Belgrado vertrokken. Hij begaf zich per extra trein naar het ko ninklijke jachtterrein in de Steiner Alpen, waar hij twee dagen in gezelschap van den Hongaarschen gezant te Belgrado en twee hooge ambtenaren van het Hongaar. sche ministerie van buitenlandsche zaken op gemzenjacht zal gaan. De Zuidslavi sche minister van buitenlandsche zaken, Markowitsj, was op het station aanwezig om afscheid van zijn Hongaarschen ambt, genoot te nemen. Voor peulvruchten bon 103 Gedurende het tijdvak van Dinsdag I? December tot en met Zondag 12 Januari 1941 geeft de met ,,103” genummerde bon van het algemeen distributiebon- boekje recht op het koopen van één pond peulvruchten. Voor vleesch of vleeschwaren bons 12 Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December tot en met Woensdag 25 December a.s., geeft elk der vier met „12 vleesch” gemerkte bons van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met ,,12 worst, vleeschwaren” gemerkte bon geeft uit sluitend recht op het koopen van één rantsoen vleeschwaren. De bons, welke op 25 December nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 29 December a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gr. voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever-artikelen, tongenworst en nier- brood en 150 gram voor bloedworst. Voor slaolie, boter of mar* garine bon 21 De met „21” genummerde bon van da boterkaart, zoowel als van de vetkaart, geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 14 December tot en met Vrijdag 20 De cember a.s., recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De bons, welke op 20 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig gedurende de week van 21 tot en met 27 December a.s. Voorts geeft de met „21” genummer de bon gedurende het tijdvak van 30 No vember tot en met 27 December a.s. recht op het koopen van een halve flesch sla olie. Het afleveren van de hoeveelheid slaolie, welke onder afgifte van den met „21” genummerden bon is gekocht, is uit sluitend toegestaan gedurende het tijd vak van 14 December 1940 tot en met 31 Januari 1941. De met „21” genummerde bons geven dus geen recht op het koopen van vet. Petroleum voor verlichting De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 16 December a.s. tot en met Zondag 19 Januari, de met „periode C” gemerkte zegel van de se rie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huis- houden uitsluitend op het gebruik van Singapore en troe- petroleum zijn aangewezen, recht geeft Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 liaansche legerbericht van Woensdag mededeeling heeft gedaan, hebben in Lon den een weerklank gevonden, waar men zich te Berlijn eenigszins over verbaast en men acht het voor den toestand van Engeland zeer teekenend, dat men derge lijke episoden „aan den rand van den oorlog” tot een beslissende gevechtshan deling opschroeft en er hele kolommen in de Londensche pers mee vult. In Ber- lijnsche politieke kringen is men van meening, dat niets duidelijker den ernst van Engeland’s situatie en de grootte van de vele teleurstellingen, die het onder vonden heeft, illustreert dan deze poging om de oorlogsstemming van de bevolking door het mateloos opschroeven van kleine successen weer op peil te brengen. Tegen over deze pogingen wordt van welinge lichte Duitsche zijde verklaard, dat zulke episoden aan den rand van het gebeuren op de ontwikkeling van den oorlog en zijn reeds vaststaanden afloop niet den geringsten invloed kunnen uitoefenen. Het is volkomen begrijpelijk, zoo zegt men, wanneer iemand in Londen in ernst zou gelooven, dat uit bijkomstige ver schijnselen, zooals deze zich in Albanië en in de Egyptische woestijn hebben voorge daan, eenige verzwakkende uitwerking op de Duitsch-Italiaansche stemming zou kunnen voortkomen en in het bijzonder, dat de wil van deze staten om Groot- Brittannië door middel va$ een overwin ning zonder compromis te vernietigen, er door verzwakt zou kunnen worden. Mutaties bij de Engelsche vloot Gisteren zijn nieuwe mutaties bij de Engelsche marine bekend gemaakt, meldt het A.N.P. Tot plaatsvervangend bevel hebber der „Thuisvloot” is vice-admiraal William Whitworth en tot plaatsver vangend bevelhebber van de Britsche Middellandsche Zeevloot vice-admiraal Henry Pridham Wippel benoemd. Vice- admiraal sir Frederick Collins gaat naar Gibraltar in plaats van admiraal sir Dudley North. De Fransche oud-premier Flandin heeft tegenover een vertegenwoordiger van de „Matin” belangwekkendle verklaringen afgelegd over het vraagstuk van de ver antwoordelijkheid voor den oorlog, waar van Daladier mede een belangrijk deel draagt. Vrees voor een verrassende Duitsche invasie Het D.N.B. seint uit Stockholm De verklaring van den Führer, dat de Duit- schers het tijdstip voor de definitieve afrekening zelf zullen bepalen, heeft in Engeland het sinds eenige weken op den achtergrond geraakte gevaar der Duit sche invasie weer op den voorgrond ge plaatst. Tot dusver had de Engelsche be volking zich verzoend met de meening van regeeringskringen. dat Duitschland om technische militaire redenen niet tot een landing in Engeland in staat was en het tijdstip voor deze landing terstond na Duinkerken voorbij heeft laten gaan. Thans echter wordt de geheele Engelsche stemming weer beïnvloed door de ernsti ge bezorgdheid voor een nieuwe, verras sende Duitsche handeling. De inkrimping van de oorlogsproductie. als gevolg van de aanhoudende Duitsche luchtaanvallen, alsmede de steeds stijgende cijfers der verloren gegane tonnage, had de stem ming toch reeds aanzienlijk gedrukt. Aanval op Noorsch schip Volgens een bericht uit New York heeft een in Engelschen dienst varend Noorsch schip bij de Westafrikaansche kust een S.O.S.-sein uitgezonden en gemeld, dat het werd aangevallen. Naar „Aftenposten” verklaart, betreft het hier het 7639 brt. metende Noorsche schip „Hildefjord”. In de haven van Lissabon is het Engel sche vrachtschip „Phidia” (5600 brt.) uit Argentinië aangekomen. Het was zwaar beschadigd. De „Phidia” was op weg naar Gibraltar. Een groot deel der lading bestond uit schapen. Het grootste deel der lading was onderweg in zee geworpen om het schip drijvende te houden. Aan de verklaringen van den gezagvoerder, dat de schade door storm is veroorzaakt, wordt weinig geloof geslagen, meldt het D.N.B Voor brood of gebak bons 19 De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend „Elk der met „19” genummerde bona van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 16 December tot en met Zondag 22 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elk der met „19” genummerde broodbons recht op het koopen van één rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoem de bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal gram men beschuit 75 gram biscuits en wa fels 90 gram speculaas 140 gram andere koekjes 200 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (bijv, amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot korstgebak (bijv, boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem bestaande gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is ver werkt. De op 22 December nog niet ge bruikte bons blijven voorts nog geldig gedurende de week van 23 tot en met 29 December a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, res taurants, e.d. Sterke Duitsche gevechtsformaties hebben, naar het D.N.B. verneemt, in I den nacht van 11 op 12 December op nieuw het belangrijke centrum der wapenindustrie Birmingham in de Mid lands in voortdurenden aanval vele honderden tonnen springstof stookt. De Duitsche formaties startten in de avonduren bij bedekten hemel en von- den boven Midden-Engeland een op vele plaatsen gescheurd wolkendek, I zoodat zij boven Birmingham goed zicht hadden. Werden reeds bij de vo rige aanvallen bijzonder belangrijke doelen getroffen, dit werd nog vol tooid door het hevige bombardement van dezen aanval op verkeersinstalla- ties en belangrijke ravitailleeringsbe- drijven als watertorens, centrales en gasfabrieken. In totaal konden omstreeks 25 uitgestrekte groo- I te branden en een reeks kleine in het Zuidelijk en Noordelijk deel van de Stad mitsgaders in het centrum geteld worden. Een steekvlam van vele hon derden meters, die den nachthemel I geelachtig rood bescheen, gevolgd door een ontploffing, was vermoedelijk van een der gasbedrijven afkomstig, die door voltreffers werden vernietigd. De totale indruk van alle terugkee- rende vliegtuigbestuurders was, dat door dit bombardement een brandeffect van langen duur bereikt is, waaraan ver- moedeljjk niet zoo spoedig een grens gesteld kan worden. Alle vliegtuigbe stuurders deelden mede, dat het En gelsche afweergeschut in het geheel geen uitwerking had en de aanvallen van de Duitsche gevechtsformaties niet in het minst kon belemmeren. (Nat. Foto Kantoor) A A A A A A A X A A A A A A X A A 3 V I Voor één ei bon 22 Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December tot en met Zondag 22 Decem ber a.s. geeft de met „22” genummerde bon van het algemeen distributiebon- boekje recht op het koopen van één ei. De bons, welke op 22 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 29 December a.s., met dien ver stande. dat ook zij gedurende de week van 23 tot en met 29 December a.s. niet gebruikt mogen worden in hotels, restau rants, e.d. ministers ook een vriendschaps verdrag tusschen Hongarije en Zuid-Slavië onderteekend. Stefani seint uit Bern Ten aanzien van de verbitterde gevechten, die ge leverd worden in de zóne tusschen Sidi ei Barrani en Boegboeg schrijven de Engelschen het succes van het offen sief toe aan de interventie van pant serwagens. De militaire redacteur van de „Times” waarschuwt zijn lezers echter tegen een te groot en voorbarig enthousiasme, zeggende, dat tot dus verre slechts Italiaansche dekkings- troepen, voor het meerendeel inboor lingen en een eenheid lichte tanks, in den strijd zijn verwikkeld. De kern der Italiaansche troepen is samenge trokken voor El Solloem en tot Woens dagavond was deze nog niet in den slag tusschenbeide gekomen. Berlijn verbaasd over den weer klank te Londen De V.P.B.-correspondent schrijft De tactische successen van de Engel- schen in het Westelijk gedeelte van de Een andere koopvaarder van 1000 brt. Egyptische woestijn, waarvan ook het Ita- staalfabrieken over de geheele stad ver spreid. De capaciteit dezer fabrieken be draagt ongeveer anderhalf millioen ton per jaar. hetgeen 15 pCt. van de produc tie van het geheele land is. Bovendien heeft de stad ook groote be teekenis voor de productie van munitie en wapens. De hevige aanvallen van den afgeloopen nacht beteekenen wederom een zwaren slag voor Engeland. Het Engelsche communiqué Volgens den Britschen berichtendienst, aldus een D.N.B.-bericht uit Stockholm, was de Duitsche hoofdaanval gisteravond wederom gericht op een niet met name genoemde industriestad in de Midlands, die verscheidene uren onafgebroken werd bestookt met brand- en dynamiet-bom- men van alle kalibers. Het centrum der stad is bijzonder zwaar getroffen. In een ander Engelsch bericht wordt gezegd, dat ook de industriestreken van Noord- Engeland hevig zijn bestookt. De aanvallen waren bijzonder zwaar, zoodat er een aanzienlijk aantal branden uit brak. Flandin zag bovendien in de publicatie van de correspondentie tusschen den Führer en Daladier het vaste voornemen der Fransche regeering, den toestand aan de Fransche openbare meening verkeerd voor te stellen. Daladier had den Führer een persoonlijken brief gezonden,waarop laatstgenoemde den 27en Augustus 1939 antwoordde. Er was besloten, deze brief wisseling niet te publceeren. Desondanks had men in bepaalde Fransche bladen den brief van Daladier gepubliceerd, doch niet het antwoord van den Führer. De Duitsche ambassadeur te Parijs had hiertegen geprotesteerd! en geëischt, dat ook het antwoord van den Führer aan het Fransche volk zou worden voorgelegd opdat het de beide standpunten tegen over elkaar zou kunnen stellen. De pers- afdeeling van de Duitsche ambassade had den bladen zelfs de Fransche verta ling van den brief van den Führer doen toekomen. Dit had Daladier zoo ontstemd, dat hij reeds den 27en Augustus, 4 dagen vóór de Duitsche troepen Polen binnen trokken. de censuur in Frankrijk had ingesteld. Iedere pijnlijke waarheid was op deze wijze verheimelijkt en alles wat via de pers of door aanplakbiljetten en de radio ertoe had kunnen bijdragen den vrede te redden, was onderdrukt. Flandin verklaarde tenslotte, dat het goedkeuren van de door Daladier in de Kamer verlangde credieten geschied was op grond van twee onmiskenbare leugens, namelijk, de regeering had in de eerste plaats verklaard, dat tusschen Londen, Parijs, Rome en Berlijn onderhandelingen werden gevoerd en verder, dat zij zich opnieuw tot de Kamer zou wenden, als zij zich gedwongen zag, den oorlog te verklaren. Ook dit was niet geschied. Italië ligt thans dus in het centrum zelve van de groote worsteling en heeft tegen zich alle imperiale krachten van Groot-Brittannië. Toen de Duce op 10 Juni aankondigde, dat Italië aan den oor log ging deelnemen, zeide hij, dat de Italianen wisten, dat zij groote, moeilijke en harde taken onder oogen te zien zouden krijgen. De Italianen weten, dat oorlogs- operaties ups en downs met zich mede brengen. Zij herinneren zich ook. dat de Oostenrijkers doorgedrongen waren tot Pavia ën dat dit niet verhinderd heeft, dat de overwinning van Vittoria Veneto kwam. De Italianen van heden zijn even zeker van de overwinning als de Italianen van gisteren en zij weten, dat in dit con flict Italië reeds een Engelsche kolonie heeft veroverd Somaliland. Zij weten, dat de Italiaansche troepen diep zijn doorgedrongen in de Britsche bezittingen van Kenya en den Soedan en in Egypte. Zij hebben de Engelsche scheepvaart ver hinderd tusschen de beide bekkens van de Middellandsche Zee, zij hebben 16 vijandelijke oorlogsschepen tot zinken ge bracht, 20 durkbooten, 25 koopvaardij schepen en 6 .tankschepen. Zij hebben 61 Engelsche oorlogsvliegtuigen beschadigd, 2 duikbooten, 26 koopvaardijschepen. De Italiaansche luchtmacht heeft 685 Engel sche vliegtuigen neergeschoten en waar schijnlijk nog 99. De Italiaansche vloot opereert evenzeer op de Middellandsche Zee als op de Roode Zee en op den Atlan- tischen Oceaan. Deze oorlogsinspanning der Italianen tegen het groote Britsche rijk boezemt de wereld respect in en vormt een element van de spoedige overwinning der as mogendheden De „Giornale d’Italia eindigt met de woorden aan te halen, welke door lord Lothian aan den vooravond van zijn dood zijn uitgesproken om de interventie der Vereenigde Staten te vragen, zonder welke de ambassadeur van Engeland de nederlaag van Groot-B’rittannië voorzag. Naar het D.N.B. verneemt, hebben gisteravond sterke Duitsche formaties bommen van het zwaarste kaliber op Sheffield geworpen, het bijzonder be langrijke centrum der staalindustrie en wapenfabricage. In een onafgebroken reeks stegen de Duitsche machines op van haar bases in Frankrijk en België, zonder hinder te ondervinden van het slechte weer boven het Kanaal. Boven Midden- Engeland waren de weersomstandig heden heel wat beter, zoodat de vlieg tuigen hun bommen met de grootste nauwkeurigheid op de buitengewoon belangrijke wapenfabrieken konden werpen. De luchtaanvallen van gisteren Gisteren gedurende den dag, hebben lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen de Britsche hoofdstad en haar omgeving in ruimeren zin aangevallen. Ten Noorden van de Theems en bij de monding kon den treffers worden waargenomen. Te Londen werd gisteravond weer heel vroeg luchtalarm gemaakt. Spoe dig daarop reeds werd het afweerge schut en het ronken van vliegtuigmoto ren boven de Britsche hoofdstad verno men. Nieuwsagentschappen melden, dat vijandelijke toestellen gisteravond ook boven andere deelen van Engeland ver schenen. De aanvallen van het Duitsche lucht wapen op Engeland van gisteravond en den afgeloopen nacht, waren hoofdzake- lijk gericht op de Midlands. Ook boven Liverpool werden Duitsche bommenwer pers gezien. Schip met bommen bestookt Duitsche bommenwerpers hebben gis teren een schip van 3000 brt. aan de En gelsche Oostkust in de nabijheid van Harwich uit een convooi beschoten en met bommen bestookt, waarbij voltref fers geplaatst konden worden aan den boeg en op het dek, zoodat op het ver lies ervan gerekend kan worden. □e Britsche strijd tegen Italië een wanhopige partij Dp „Giornale d’Italia” merkt op, dat Engeland alles, wat het op militair gebied beschikbaar heeft, samentrekt voor een offensief tegen Italië en zulks om ver scheidene redenen. In de eerste plaats om het moreel der Engelsche openbare mee ning te verbeteren en in de tweede plaats om den slechten indruk weg te nemen, welke in Amerika is gewekt door de on onderbroken reeks mislukkingen, welke tot dusver door Engeland zijn onder vonden en om de Vereenigde Staten over te halen de levering van materiaal te in- tensifieeren en credieten toe te staan. Engeland meent, dat het nuttig is tegen Italië een systeem van zenuwenoorlog te gaan voeren, dat reeds tegen Duitschland is mislukt, evenals het mislukte tijdens de Italiaansche campagne in Abessynië. Wanneer men er te Londen van overtuigd mocht zijn, dat een leugencampagne het moreel der Italianen zal kunnen aantasten, beteekent dit, dat men Italië slecht kent. De Engelschen zijn bezig een wanhopige Het centrum der staalindustrie Sheffield, dat 500.000 inwoners telt, -r.B_ Is het centrum der Engelsche staalpro- partij te spelen door Italië aan te vallen auctie. Evenals in Coventry, liggen de op alle oorlogstooneelen tegelijk. Op 27 Aug. 1939 zoo verklaarde Flan din, had hij persoonlijk Daladier in zijn bureau opgezocht en hem woordelijk ver klaard: „Deze oorlog zou een misdaad zijn. Men moet hem verhinderen. Wan neer gij wilt, dat wij u in de Kamei steunen, dan moet gij den weg der on derhandelingen bewandelen. In dit geval kunt gij in de Kamer op onze absolute medewerking rekenen. Duitschland is vastbesloten, Hitler zal niet terugwijken, hij zal doorzetten tot het doel bereikt is Zijn opvatting, zoo verklaarde Flan din tegenover den journalist, werd ech ter niet door Daladier gedeeld. Hij was ervan overtuigd dat Hitler tegenover de Fransch-Engelscne entente niet zou stand houden. Bovendien had de Fransche am bassadeur te Berlijn, Coulondre, getele grafeerd, dat Hitler ten einde raad was. "Men moest daarom verzet bieden. Dala dier had echter zijn inlichtingen bijna uitsluitend, van de IntelUigence Service en van bepaalde Duitsche emigranten beko men. Voorts was gebleken, dat de Jcodsche kliek overal de mannen uit den weg had geruimd, die een vreedzamen invloed uit oefenden, en dat dit ook de oorzaak was geweest van het vertrek van den gewe zen Franschen ambassadeur Francois Pon- cet. Flandin verklaarde in tegenstelling met de officieele verklaringen van Hen derson te kunnen verzekeren, dat de En gelsche ambassadeur zeer goed de lec tuur van de Duitsche voorstellen ten aan zien van Polen, die de Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, hem had voorgelegd, heeft begrepen Hij kon verder garandeeren dat Polen nooit van deze voorstellen kennis heeft ge kregen. omdat Polen de in Duitschland verwachte onderhandelaars niet heeft ge zonden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1