SOOHfllROPIl Voor den bridge-lief hebber Voo’ TE&wjfr-'ep MESKER De onderhandelingen te Washington LORD LOTHIAN OVERLEDEN RECHTZAKEN NEDERLANDSCH-INDIE rubriek Probleem vorige Engeland heeft spoedig credieten noodig WONINGINRICHTING BINNENHUISARCHITECTUUR PARKSTRAAT 1O-DEN HAAG ONDERWIJS EN KERK FRANKRIJK RUSLAND. ZUID-AFRIKA URUGUAY ENGELAND DUITSCHLAND UITSPRAKEN to Britsche ambassadeur te Washington DE SOCIALE VERZORGING OP INDISCHE LANDBOUW ONDERNEMINGEN DIEFSTAL VAN WEERMACHTS- BANDEN dat het 1. 2. 3. 1. 2. 3. 1. 2. Sch 3 KI 2 KI b Sch 3 KI 2 KI b Sch 2 KI 3 KI 10 Sch 2 KI 3 KI 10 Sch 10 6 H R 10 9 KI v 9 5 Sch 10 Sch 6 Sch 6 KI 5! R 9 Sch 6 R 10! KI 5 OVERTREDERS DER DISTRIBUTIE BEPALINGEN VEROORDEELD Herziening van convooistelsel geëischt in Hoogerhuis 1940 le bl. pag. 2 e o*» -1’09'4 "S 0<V Js *o"'e \>o". I HAAGSCHE COURANT Vrijdag 13 Dec. betrokken regeeringen geratificeerd. ds. D. Th PPON Het j. Arrondissements-rechtbank A m s t e r- v a n en 7 hun uit en en Zuid speelt nu KI 7, waarbij West in zijn schoppen- of har- tot Behandeling voor het Ouitsche Feldgericht Gisternacht is de Britsche ambassa deur te Washington in de ambas sade plotseling overleden. De Brit sche ambassade deelt volgens Reu ter mede, dat de dood van lord Lo thian een gevolg is van uraemische infectie. Stoffelijk overschot op Amerikaanschen kruiser naar Engeland? sovjet- Deka- half een reeds van ;enomen voorraden. C. v. R. werd vrijgespro- Staathuishoudkunde M.O. Geëxamineerd 3 candidaten. Geslaagd de heer A. Algra, te Leeuwarden. Spaansch M.O. Geëxamineerd 4 candidaten. Geslaagd; mej. A. L. Slochers, B. J. Fernandez de la Mata en L. M. T. V. Sluys. H R KI H R KI H R KI H R KI Sch 5! R v KI h! Sch a Sch 2 Sch 5! KI h R v Sch a 4 2 H 5 R - Ki a 10 3 N W O z Sch 5 H 10 3 R v 8 KI h 7 Sch H R KI Noem dadelijk 'n "AKKERTJE** (tot 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekte. ZySSs 'erdrijven koorts en pijnen! Sch 8 Sch 9 Eden als ambassadeur te Washington genoemd Sch 5 R 8 Sch 9 8 3 H 8 7 R KI b 2 Sch 3 2 H R KI Sch b 10 9 8 b 10 9 8 b 10 Sch h432 h432 98 n HERTZOG EN HAVENGA UIT HET PARLEMENT De vroegere ministerpresident, gene raal Hertzog, en de minister van finan ciën, Havenga, zijn, naar Associated Press meldt, uit het parlement der Unie getreden. Generaal Hertzog had weken geleden het voorzitterschap de nationalistische partij neergelegd. In deze functie leidde Hertzog de z.g. vre desbeweging. Het O.M. had wegens overtredingen der hamster- en distributiewetten en verorde ningen geëischt; Tegen den 46-jarigen spoelknecht N. A., alhier, een voorwaardelijke gevangenis straf voor den tijd van twee maanden met een proeftijd van twee jaar en een geld boete van 200, subsidiair twee maanden hechtenis met verbeurdverklaring van in beslag gneomen voorraden. Tegen den 32-jarigen brandstoffenhan delaar A. C. v. G., alhier, een geldboete van 30, subsidiair dertig dagen hechtenis eveneens met verbeurdverklaring van het in beslag genomen goed. Tegen den 29-jarigen broodbezorger W C. van R., alhier, een geldboete van Z 15, subsidiair vijftien dagen hechtenis. Tegen den 27-jarigen brood- en banket bakker J. d. E., te Noordwijk, een geld boete van 100. subsidiair een maand hechtenis. Tegen den 21-jarigen koopman H. M. v. T., alhier, veertien dagen gevangenisstraf met verbeurdverklaring van den bij hem in beslag genomen voorraad. De rechtbank veroordeelde de verdachte N.A. en J. d. E. ieder tot een geldboete van /25, subs. 10 dagen hechtenis bene vens een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. verdachte A. C. v. G. tot een geld boete van 25,- subs. 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring en verdachte H. M. v. T. tot zeven dagen gevangenis straf eveneens met verbeurdverklaring van in beslag g< Verdachte W. ken. ouderdoms- Europeesche een beschou- Philip Henry Kerr, markies van Lo thian, was 58 jaar. Van 1906 tot 1908 was hij assistent-secretaris van den interko- lonialen raad, de Transvaal en Oranje- rivierkolonie, terwijl hij zitting had in de spoorwegcommissie der centrale Zuid- Afrikaansche spoorwegen. In 1916 werd hij secretaris van den Britschen minister president, Lloyd George, waarna hij se dert 1925 als secretaris van de Rhodes- trust fungeerde. In de eerste nationale regeering in 1931 bekleedde hij de functie van kanselier van het hertogdom Lan caster en werd in 1931 en 1932 onder staatssecretaris voor Indië, en voorzitter van de z.g. Round Table Francise com mittee. Hij was lid van de liberale partij. Uiterst belangwekkend is de rol, die lord Lothian heeft vervuld in de ont wikkeling der EngelschDuitsche betrek kingen sedert den „Umbruch" in Duitsch- land schrijft het D.N.B. Aanvankelijk toonde hij een open oog te hebben voor de vernieuwing van krachten, die in Duitschland aan den dag trad, en trachtte hij in Engeland daar een beter begrip voor te wekken. In de eerste jaren van het aan de macht zijn der nationaal-socia- listische beweging in Duitschland was hij een dergenen, die herhaaldelijk met de nieuwe Duitsche gedachtenwereld en de Duitsche leidende figuren contact zocht en die als zijn overtuiging naar voren bracht, dat het nieuwe Duitschland en het Britsche rijk geenszins onverzoenlijk te genover elkander behoefden te staan doch dat een samengaan van beide rijken in de wereld een mogelijkheid was, welke zeer stellig kon worden verwezenlijkt, wanneer van Engelsche zijde het noodige begrip voor het levenskrachtige nieuwe, dat in Duitschland bezig was te ontstaan, kon worden verworven. Deze houding echter liet hij na September 1938 volkomen va ren, om zich aan te sluiten bij het kamp, dat zijn meest kenmerkenden vertegen woordiger vond in den huldigen Britschen ministerpresident Churchill. Eenmaal tot dit kamp overgegaan, deed hij opnieuw zijn intrede in de practische politiek door een benoeming te aanvaarden als ambas sadeur in de Vereenigde Staten. Deze be noeming werd een feit, op 30 Augustus 1939, enkele dagen voor het uitbreken van den oorlog tusschen Engeland en Duitsch land. Universiteit dam. Candidaatsex. rechtswetenschap mej. S. A. Frenk. Candidaats ex. rechtswetenschap de heer G. D. Rehorstdoctoraal ex. Neder - landsche taal- en letterkunde, de heeren W. Ph. Pos en J. M. Casteleincand. ex. klassieke letteren de heer A. M. Krings doet. ex. klassieke letteren de heeren P. J. v. d. Pol en O. Woestenburg. Staatsinrichting M.O. Geëxamineerd 4 candidaten Geslaagd de heeren Th. Lochmann te ’s-Graven- hage en H. W. B. Lindeman, te Arnhem. Hoogduitsch M.O. B, Geëxamineerd te Amsterdam drie ca», didaten. Afgewezen een. Geslaagd S. A, M. Gaastra, Amsterdam en T. J. Oprel, Velzen. voor de betaling van oorlogsleveranties. 5. Een gedwongen liquidatie van aan- deelen, obligaties en andere tegoeden, zou Engeland na afloop van den oorlog in een hulpelooze positie brengen en het einde van het kapitalistische stelsel in Engeland veroorzaken. De International News Service meent verder te weten, dat president Roose velt er nog niet van overtuigd is, dat de Engelsche kapitalisten alles hebben gedaan om tot oplossing van het finan- cieele vraagstuk hunner regeering bij te dragen. Deze meening van Roosevelt is aanleiding geworden tot de aan Phil lips gerichte uitnoodiging, naar de Ver eenigde Staten te komen om Mor gen - thau op de hoogte te stellen van de Engelsche financieele positie. Morgen thau heeft in vertrouwden kring mede gedeeld, dat de president besloten is zich alle inlichtingen over de financi eele positie van Engeland en de Engel sche oorlogsbehoeften te verschaffen, alvorens hij aan het Congres de kwes tie der wijziging in de politiek van hulpverleening aan Engeland voorlegt. Voorstellen, die betrekking hebben op het aankoopen van Engelsche bezittin gen op het Westelijk halfrond door de Vereenigde Staten, hebben bij de Ame- rikaansche regeering geen gunstige ont vangst gevonden, want de president vreest, dat de Vereenigde Staten daar door in een imperialistisch daglicht ge plaatst zouden worden. Bovendien zijn de in aanmerking komende Engelsche bezittingen economisch onzelfstandig en zouden zij, ingeval de Vereenigde Sta ten hen overnamen, slechts een nieuwen last voor den Amerikaapschen belas tingbetaler beteekenen. De minister van binnenlandsche za ken. Ickes, verklaarde er persoonlijk een voorstander van te zijn om Enge land alle mogelijke hulp, b.v. door meer leeningen en credieten, te verleenen, doch niet door Amerikaansche troepen naar Europa te sturen. Feldgericht, 1 hield in Naar uit Washington wordt gemeld, overweegt het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, om de Engel sche regeering voor het vervoer van het stoffelijk overschot van lord Lothian een Amerikaanschen kruiser ter beschikking te stéllen. Minister Huil heeft verklaard, dat de regeering hierover spoedig een be slissing zal nemen. „New York World Telegram” meldt, dat er zoo spoedig mogelijk een opvolger van lord Lothian benoemd zal worden. In aanmerking komen Eden, de vroegere mi nister van handel Stanley, de minister van openbare gezondheid Macdonald en de vrogere Engelsche ambassadeur in Parijs. Campbell. DU ITSCH-RUSSISCHE GRENSDEMAR- CATIE GEËINDIGD De centrale gemengde Kussisch- Duitsche commissie voor de afbakening der grenzen heeft de demarcatie van de Duitsch-Russiscne grens beëindigd, overeenkomstig het verdrag van vriend schap en ter afbakening van de gren zen op 28 September 1939 door Rusland VERSPREIDE BERICHTEN In de Fransche Alpen sneeuwt het reeds dagenlang onafgebroken en er heb ben geweldige sneeuwverstuivingen plaats In geen 20 jaar heeft men om dezen tijd van ’t jaar een zóó zwaren sneeuwval mee gemaakt. Enorme lawines versperren we gen en spoorlijnen; telefoon- en lichtlei- dingen zijn vernield. In Ancele moesten de bewoners diepe greppels graven om hun ingesneeuwde woningen te kunnen verlaten. De. dorpen La Grave en Villars d’Arène zijn van de buitenwereld afge sneden. De Gothard-lijn is gisterochtend tus schen Wassen en Gurtnellen versperd door het neerkomen van een lawine, waardoor de spoorlijn over een afstand van meer dan honderd meter door sneeuwmassa’s bedekt werd. Nog voor de noodige waarschu- wingssignalen konden worden gegeven, reed een trein op de sneeuwmassa’s in, waarbij de locomotief ontspoorde Er werd alleen materieele schade aangericht Gisteravond zijn in verscheidene plaat sen in Wales kort na 10 uur aardschokken gevoeld, welke 43 seconden aanhielden, en wel in een gebied van Bangor tot Carnar von. Bijzonderheden hierover zijn nog niet bekend 2en stuurman van Spanning handelsvaart; DE BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID De onlangs benoemde commissaris voor de werkloosheidszorg, Francois Lehidaux. heeft in een interview o.a. verklaard, dat de regeering ter bestrijding van de werk loosheid 600 millioen franc voor actieve maatregelen ter beschikking heeft gesteld. In Parijs en omgeving zijn thans meer dan een millioen werkloozen. hoofdzake lijk uit de metaal- en automobielindustrie. De commissaris verklaarde verder, dat Frankrijk zich op dezelfde wijze zal in spannen, als zijn buurman dit niet slechts de laatste jaren, doch zelfs gedurende den oorlog gedaan heeft. Hij verklaarde dat de werkloosheid niet een gevolg van over productie is, doch aan gebrek aan grond stoffen te wijten is. Daarom moet het onze eerste groote taak zijn groote woud- kampen op te richten, gelijk dat in de Vereenigde Staten gedaan is. In deze kam pen zullen de werkloozen die houtsoorten hakken, die geschikt zijn voor verbran ding in houtgasmotoren. Deze zouden dan spoedig de benzinemotoren vervangen, zoodat men op normaler transportmoge lijkheden zou kunnen rekenen. De autofa- brieken Renault en Citroen hebben reeds zulke kampen ingesteld en hebben daar mee uitstekende ervaringen opgedaan. Ons tweede groote probleem is geschikte arbeid voor die arbeidskrachten te vin den, die in de industrie werkzaam waren Hun inschakeling eischt groote voorberei ding. Wij mogen echter niet uit het oog verliezen, dat vele van deze werkloozen heel andere bezigheden zullen krijgen en dat velen van hen in de toekomst onge wone soorten van arbeid op zich zullen moeten nemen, Iedere arbeider zal na tuurlijk geneeskundig onderzocht worden op zijn geschiktheid voor zulken arbeid. ONEENIGHEID IN HET KABINET Nadat reeds de minister van land bouw, Elena, en de minister van finan ciën, Charlone, de laatste dagen hun ontslagaanvrage hadden ingediend, hebben thans ook de minister voor open bare werken, Arteaga, de minister voor industrie, Albacazar Garcia en de mi nister van onderwijs Pacheo hun ont slag aangevraagd. De drie laatstge noemden behooren allen tot de Herreris- tapartij, die scherp gekant is tegen de naar Washington gerichte regee- ringspolitiek. Hun aftreden juist nu de minister van buitenlandsche zaken, Guani, besprekingen voert met zijn Ar- gentijnschen ambtgenoot Róca, over de kwestie van de verdediging van de La Plata, heeft uiteraard groot opzien ge baard. Men acht het niet uitgesloten, meldt het D. N. B. uit Montevideo, dat hieruit nog verdere politieke gevolgen zullen voortvloeien. Sch 54 32 H 5432 R KI 65432 Het D.N.B. meldt: Naar de Britsche berichtendienst mededeelt heeft lord Strabolgi in de vergadering van het Hoogerhuis o.a. betoogd, dat de Britsche regeering hèt Engelsche publiek in de meest uitgebreide mate over de verliezen, welke de Britsche koopvaardij den laat- sten tijd geleden heeft, opheldering moet verschaffen Deze opheldering, aldus de lord, is reeds alleen daarom noodzakelijk, omdat de breede massa in Engeland haar aandacht hóofdzakelijk richt op de ge beurtenissen in den luchtoorlog, doch er niet in het minst van op de hoogte is, hoe zwaar Engeland zich ter zee tegen den vijand te verdedigen heeft Wel is waar is de levensmiddelensituatie van net Britsche volk nog niet al te vertwijfeld, daar men in Engeland op tijd vrij groote h. eveelheden levensmiddelen heeft opge slagen. De in den laatsten tijd geleden verliezen aan koopvaardijschepen zijn echter desondanks een voor Engeland „ernstige aangelegenheid". De lord eischte in het bijzonder een „herziening van het convooistelsel”. Stuurliedenexamen. Geslaagd voor diploma groote handelsvaart F. G. en voor stuurman kleine F. J. Voordewind. HOOGERE STRAFFEN VOOR HET SCHELDWOORD „LANDVERRAAD" Na een requisitoir van den substituut- officier van justitie te Rotterdam, mr. J L. Loke, is de schippersknecht R. B. ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, omdat hij op 25 Mei j.l. teger een colporteur van de N.S.B. heeft ge zegd „Ik koop geen krant van landver radersI” In zijn requisitoir heeft mr. Loke erop gewezen, dat het gebruik van derge lijke scheldwoorden onduldbaar is. Hij wilde nu nog met een voorwaardelijke straf volstaan, omdat het feit gebeurd is kort na den oorlog, toen de geesten nog verward waren In de toekomst echter zal hij onvoorwaardelijke gevangenisstra' eischen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Gameren Keek te Staphorst. Vlaardingen (vac. ds. ds. A. J. Brinkman te De oplossing De sleutelkaart, waarmede Zuid moet uitkomen, is Sch 5. Er zijn dan twee ge vallen mogelijk, t.w. West duikt onder Sch 5 of West dekt de vijf met zijn Sch 8 of Sch 9. In het eerste geval duikt Noord ook en Oost wint den eersten slag. Als Oost schoppen terugspeelt, écarteert Zuid H 3 en Noord neemt met Sch a. Vervolgens speelt Noord KI 3, die Zuid neemt met den heer en speelt daarna H 10, waarbij Oost in dwang komt en de contröle der ruiten, of klaverenkleur moet opgeven. Zuid had op de tweede schoppenronde ook een ruiten inplaats van een harten kunnen loozen en na het nemen van den derden slag met KI h, ruitenvrouw spe len, waarbij Noord KI 10 loost en Zuid vervolgens Ki 7 speelt en dan komt West, inplaats van Oost, in dwang. En zou Oost in de tweede ronde geen schoppen, maar een ruiten terugspelen, dan verloopt het spel als volgt: De International News Service meldt uit Washington: Men heeft vernomen, dat de Engelsche onderstaatssecretaris Phillips den Amerikaanschen minister van financiën, Morgenthau, heeft mede gedeeld, dat de Engelsche regeering van alle beschikbare voorraden contant geld voor oorlogsdoeleinden gebruik heeft gemaakt en spoedig credieten noo dig heeft. Morgenthau heeft deze mede-, deeling aan veertien vertegenwoordi gers van de Amerikaansche defensie- en buitenlandsche politiek overgebracht. Deze groep zal volgende week met pre sident Roosevelt beraadslagen over de kwestie der formuleering van verdere hulp aan Engeland. In zijn besprekin gen met Morgenthau heeft Phillips op de volgende vijf punten gewezen: 1. Engeland verwacht, dat de oorlog nog millioenen dollar zal kosten, die slechts door de Amerikaansche regee ring of door particuliere bronnen in de Vereenigde Staten kunnen worden opge bracht. 2. Engeland is op het oogenblik niet voornemens om een leening te verzoe ken, doch wil uitsluitend aan de Ameri kaansche regeering en het Amerikaan sche vokl den stand van zaken voor leggen, opdat zij een beslissing kunnen nemen. 3. De Britsche regeering heeft reeds voor verscheidene honderden millioenen dollar aan Amerikaansche geldswaar dige papieren in Engelsch bezit ver kocht en vreest, dat verdere verkoopen de Amerikaansche markt ernstig in ge vaar zouden brengen. 4. Om het kapitalistische stelsel in Engeland te behouden, zijn de Engel- •Chen er tegen, hun tegoed uit te putten Wiskunde L.O. Opgeroepen 3 candidaten. Opgekomen 2 candidaten, die beiden werden afge- wezen. R. K. Economische H o o g e* school. Propaedeutisch economische wetenschap, pen de heeren: M. J. Albers, J. H. Cluit* mans, G. J. Kramer en A. M. F. Smulders, Staatsinrichting M.O. Geëxamineerd te ’s-Gravenhage 4 can didaten. Geslaagd de heer J. J, P. Oost- vogels te Rijsbergen. Staathuishoudkunde statistiek M.O. Geëxamineerd te ’s-Gravenhage 3 can didaten. Geslaagd de heeren P. A. E. M. Hoornik te Rotterdam en B. J. Wijnkerk te Amsterdam. moeilijkheden komt. En bij terugspelen door Oost van kla veren in de tweede ronde: en nu is Noord’s Sch 4 de ontbrekende slag. Zou West niet met Sch 9 hebben genomen, dan houdt Oost den slag met Sch 6 en komt men weer tot de twee reeds gegeven varianten. JONGEMAN PLEEGDE RIJWIEL DIEFSTALLEN IN HET GROOT EN STAL SIGARETTEN UIT EEN AUTOMAAT In den avond van 29 April j.l. bemerk te een sigarenhandelaar, die zijn zaak drijft in een perceel, gelegen aan de Boekhorststraat alhier, dat een mansper soon zich ophield in de nabijheid van een hem toebehoorende automaat, waar in tevoren Oostenrijksche munten waren geworpen, waarna daaruit pakjes siga retten waren verdwenen. De winkelier had, toen hij de munten hoorde vallen, de winkeldeur geopend en den man zien wegloopen in de richting van een café aan de overzijde van de straat. Hij slaag de er in hem vast te grijpen. Bij den in gang van het café wist de man zich echter los te rukken. Het inwerpen van de munten had de winkelier niet gezien, wel had hij ze hooren vallen. Niemand anders dan den wegloopenden man had hij in de buurt aangetroffen. Als verdacht van diefstal van sigaret ten uit bedoelde automaat had zich de 18-jarige banketbakker B. F. alhier te verantwoorden. De bestolen winkelier herkende in hem dengene, dien hij had zien wegloopen en vastgegrepen. Een kelner uit het café verklaarde, ver dachte het hoofd om den hoek van de deur te. hebben zien steken. Kort daarop was de sigarenhandelaar binnengekomen. Later is de jongen daar gearresteerd. Verdachte ontkende dezen diefstal, on danks de bezwarende tegen hem verkre gen aanwijzingen. Hij had zich voorts nog te verantwoor den wegens een negental rijwieldiefstal len, gepleegd in de maanden Augustus en September 1940. Mr. Rouffoer. het O.M. waarnemend, eischte. de feiten wettig en overtuigend bewezen achtend ter zake een jaar ge vangenisstraf tegen dezen verdachte. Mr Bourlier, zijn verdediging voerend, schetste verdachte als een erfelijk belas ten jongen, die in een ongunstig milieu is opgegroeid en het slachtoffer werd van misdadige elementen PI. verzocht de rechtbank een straf op te leggen, in duur gelijk aan den door verdachte in preven tieve hechtenis doorgebrachten tijd Helers staan terecht In verband met deze rijwieldiefstallen had zich de 38-jarige rijwielhandelaar N J S alhier te verantwoorden wegens heling. Hij zou n.l op 22 Augustus en 1 October j.l negen rijwielen van den vorigen verdachte hebben gekocht, we tende, dat deze door misdrijf waren ver kregen Het O.M. eischte, na getuigenverhoor, acht maanden gevangenisstraf tegen S., die het hem ten laste gelegde had bekend. Mr Huygens schetste bij zijn verdedi ging dezen verdachte als een onnoozel man. die door den veel jongeren maar niettemin veel geslepener F. zijns on danks tot heler is gemaakt. Zich aanslui tend bij een gunstig reclasseeringsrap- port. drong pl aan op een voorwaarde lijke veroordeeling van verdachte en op diens onmiddellijke invrijheidsstelling. Na raadkamer wees de rechtbank dit ver zoek af Tegen den 38-jarigen los-werkman M. J. K alhier, die eveneens enkele door verdachte F gestolen rijwielen tot zich had genomen eischte het O M zes maan den gevangenisstraf. Uitspraken 24 December. Sch 87 654 6 6 654 10 98765432 av 10 8 RUSLAND OPENT SCHEEPVAARTVER KEER OP DEN DONAU sovjet-Russische volkscommis sariaat voor de rivierscheepvaart heeft volgens een bericht van het Boelgaar- sche télegra af agentschap uit Moskou, besloten, het scheepvaartverkeer op den Donau te openen. Het eerste schip, dat voor Duitschland bestemde goederen aan boord heeft, is reeds te Galatz aan gekomen. Er wordt SA gespeeld. Zuid komt uit en moet zes van de zeven slagen maken tegen de beste verdediging. doch deze manieren falen en leiden tot schij noplossingen De meeste inzenders vonden het een heel mooi probleem. Het betrekkelijk kleine aantal inzendingen en de weinige goede oplossingen doet het ver moeden rijzen, dat de oplossing van dit probleem voor velen moeilijkheden heeft opgeleverd. Een der inzenders schreef, dat het probleem onoplosbaar was en dat hij meende elke oplossing te kunnen weerleggen. Goede oplossingen kwamen in van: H. Brinkman, Segbroeklaan 31 A. Bunk, Akeleistraat 106 A. C. Caljouw, Linde straat 4 P. A. den Dekker, Perziklaan 29 dr. C. J. da Gruijter, Laan v. Eik en Duinen 208; J. Harberts, Burchtplein 11, Wassenaar C. F A. Krijbolder, Veenen- daalkade 321 D. Rosenbrand, Cilüer- straat 35Alex van Lier, v. Swieten* straat 38 H. G. J. Nieuwmans, Goever- neurlaan 313A. ten Oever, Belgische Plein 28. Scheveningen C. V., van Alke* madelaan 630J. Bronner, Pippeling* straat 89 W. D. Heel, Galvanistraat 76. Nieuw probleem Voortzetting twintigste Indische Landbouwweek Gistermiddag is de twintigste Indi sche Landbouwweek in het Koloniaal Instituut in Amsterdam voortgezet met lezingen van mr. A. G. Fennema en mr. M. Haisma, respectievelijk ovei de onderwerpen „Arbeidsregeling en so ciale verzorging in het Europeesche landbouwbedrijf ter Oostkust van Su matra’’ en „Arbeidsregeling en sociale verzorging in het Europeesche land bouwbedrijf op Java”. Voor beide gebiedsdeelen heerschen dezelfde wetten. Het verschil is, dat op Sumatra de toepassing op grootere schaal geschiedt. Beide sprekers gingen nader op de wettelijke bepalingen, welke de arbeids verhoudingen met het Inheemsche per soneel beheerschen, in en noemden de sociale maatregelen, welke door de ondernemingen zonder wettelijken dwang ten behoeve van dit personeel genomen zijn, vooral de kostelooze medische voorziening, den woningbouw en de ouderdomsvoorzieningen, zeer bei langrijk. Ook werd de „aanvullende planters- regeling”, welke met de algemeene regeling van het arbeidscontract de arbeidsverhoudingen met het Europee sche personeel en met die van het inheemsche personeel, welke, wat hun arbeid betreft, met het Europeesche personeel worden gelijkgesteld, beheer schen, behandeld. Ook de voorzieningen van het personeel werden aan wing onderworpen Het „Veiligheidsreglement” de „On gevallenregeling 1939" en de ordon nantie inzake beperking van kinder arbeid en van nachtarbeid van vrou wen, zijn eveneens zeer belangrijke sociale maatregelen. a v 5 a v 5 h2 N W O z Ontvangen oplossingen Dit probleem was wegens zijn vele mogelijke varianten en soms fraaie schijn oplossingen nog al lastig en wei nig oplossingen waren dan ook volledig Enkelen bekeken het wat al te eenvou dig en zagen niet de moeilijkheden. Zij lieten Zuid met H, KI of R v uitkomen, EXAMENS Universiteit te Utrecht. Doctoraal ex. rechtswetenschappenC. J. van Oldenbeek, P. W. M. Stieger. Universiteit te Groningen. Artsexamen le gedeelte, mej. K. H. Heeroma. VOP"' o^c"a - Bedankt voor A. H. Heyer) Zegveld. Bedankt voor Zonnemaire (toez.) ds. J. P. v. Steenbergen te Biezelinge. Geref. Kerken. Aangenomen naar Rotterdam-Delfsha- ven (vac. ds. R. Zijlstra) ds. J. G. Adema te Zuidhorn. De classis Rotterdam der Geref. Kerken heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heeren W. Tollig, te Hille- gersberg, cand. aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en A. J. de Bakker, te Delfs- haven. cand. aan de Vrije Universiteit. Aangenomen naar Heteren-Randwijk de heer H. J. Lambers Heerspink, cand. en hulppred. te Ede. Beroepen te Harlingen ds. H. W. Wierda te Vijfhuizen. Beroepen te Utrecht (vac. wijlen dr. H. Kaajan) ds. 0. Veenhof te Haarlem. Baptiste Gemeenten. Bedankt voor Heerlen-Treebeek ds. B. de Neef te ’s-Gravenhage-Oost. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Oosterbeek: ds. E. du Marchie v. Voorthuysen te Urk en ds. J. G. v. Minnen te Huizen (N.H.). en Zuid speelt KI 7, waarbij West weer in dwang komt en zijn schoppen- of har tendekking moet prijsgeven. In het tweede geval, als West dus in de eerste ronde de Sch 5 van Zuid met een hoogere schoppen dekt, neemt Noord met het aas en speelt Sch 2 na, die Oost wint met de tien en waarop Zuid R 8 écarteert. Oost kan nu een ruiten of een klaveren terugspelen en men komt dan tot de varianten, die boven reeds zijn aangegeven, waarbij West in de knel komt. En mocht in dit tweede geval Oost zijn Sch 10 onder het aas van Noord gooien in de eerste ronde, dan verloopt het spel als volgt Voor het Duitsche 1 Woensdagochtend zitting hield in paleis van justitie te 's-Hertogenbosch. hebben terechtgestaan vier jongemannen uit den Bosch, namelijk de gebroeders M. en H. den O., een zekere v. d. V. en een zekere A. V., die op den avond van den 27en October in een hotel te ’s-Hertogen bosch zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van de gele banden met op schrift, welke de dames, die werkzaam zijn bij de Duitsche Weermacht, om de mouw van haar mantels dragen, waarbij de verdachte A. V. bovendien nog met een mes de mouw van den mantel van een Duitsch meisje heeft stukgesneden. Tegen de twee gebroeders den O. en tegen den verdachte v. d. V. eischte de Staatsanwalt negen maanden gevangenis straf. Tegen den verdachte A. V. eischte hij een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden. Voor alle vier verdachten werd aftrek van het voorarrest, zijnde zes weken, geëischt. Als verdediger voor den verdachte v. d V. trad op mr. Swane uit den Bosch, en als verdediger van de verdachten den O. en V. trad op mr. Paul Scheefhals, uit den Bosch, die beiden een mildere straf bepleitten. Het Feldgericht heeft de volgende straf fen opgelegd de gebroeders den O. wer den veroordeeld ieder tot zes maanden gevangenisstraf, de verdachte v. d. V. tot vier maanden gevangenisstraf en de verdachte A. V. tot een gevangenisstraf van een jaar en twee maanden. Voor alle vier verdachten werd het voorarrest, zijnde zes weken, in mindering gebracht. werd genomen door West met KI 8. West speelde ruiten na. die Oost troefde en vervolgde met troef, welke slag aan West kwam. Weer volgde ruiten en weer speel' de Oost, na introeven, een troef na en de slag kwam weer aan West. Nu sloe? West de laatste troef van Zuid er uit en had toen niets dan vrije ruiten, zoodat Zuid met heel zijn enorme honneui' kracht geen enkele slag maakte. G. de W. Inderdaad is het prijspr®" bleem met zijn in rangorde verschoven kaarten in het jongste nummer (Decert1' ber) van het door u genoemde bridge orgaan, identiek aan het probleem, waar' van wij boven de oplossing geven en da het oorspronkelijke Is. Samensteller S. C. Kinsey, Salt Lake City, Uta»’ U.S.A. De sleutelcijfers van beide 2-7/4-10, HET OPRUIMINGSWERK IN DUINKERKEN De stad Duinkerken, welke ook in dezen oorlog weer vreeselijk geteisterd is, is thans nog slechts grootendeels een puin hoop. Tot dusver hebben de werkloozen eenig opruimingswerk verricht, doch dit werk vond in vertraagd tempo plaats, daar de werkloozen het loon te laag acht ten. Het oorlogscomité, ondfer leiding van den burgemeester A. Waetere, heeft toen voorgesteld het werk aan ondernemingen uit de streek op te dragen. Daartoe is thans besloten. Gevraagd naar de plannen heeft de burgemeester verklaard, dat de stad zoodanig zal herbouwd worden, dat alle monumenten tot hun recht komen. De kerk van St. Elooi zal niet meer door complexen huizen onzichtbaar zijn. De zuilengalerij die de kerk met het belfort verbond, zal weer opgebouwd worden. Aan het stadhuis zullen verschillende bij gebouwen worden toegevoegd, zoodat alle gemeentediensten in een gebouw ver- eenigd zijn. Op de plaats der stadswallen zullen groote moderne gebouwen van tot 8 verdiepingen worden opgericht. VON RIBBENTROP ONTVANGT DEN SO VJET-AMB ASSA DEUR De Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop heeft gisteren den nieuwen ambassadeur van de Unie, Wladimir Georgjewitsj nosov, ontvangen. en Duitschland onderteekend, en het aanvullend protocol op dit verdrag van 4 October d.a.v. De arbeid van genoemde commissie en haar subcommissies heeft een half jaar geduurd en is verloopen in geest van samenwerking overeenkom stig de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen de sovjet-Ünie en Duitsch land. De beschrijving van het verloop van de grens en de kaart zijn door de DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET MEXICO HERSTELD De onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken Butler heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland de diplomatieke betrekkingen met Mexico opnieuw aangeknoopt heeft Voorts kon digde hij aan, dat de Britsche regeering voornemens is, het indertijd tusschen Mexico en Groot-Brittannië ontstane oiie- conflict of rechtvaardige wijze te regelen. H R KI Schoppen is troef. Zuid komt moet alle tien slagen maken togen de beste verdediging. Oplossingen worden gaarne ingewacht bij onze bridge-redactie, Wagenstraat 3&37, voor 20 dezer, onder vermelding „bridge-probleem” op enveloppe of kaart, CORRESPONDENTIE A. R. - De door u gezonden spellen behooren ongetwijfeld tot de zeer bijzon* dere gevallen. Vooral het tweede spel, bij een coulash gift ontstaan, doet denken aan dergelijke klassieke voorbeelden van „long-suit” spellen en in het bijzonder aan het vermaarde spel van den Duke of Cumberland, uit lang vervlogen dagen van het Whist, dat wij hier laten volgen- Sch b 10 9 8 7 6 10 9 87 6 v b N W O z Sch a h v a h v b a h hb97 Klaveren was troef en bij Whist kwan> de gever zelf uit, hier Zuid (Duke Cumberland), die KI 7 voorspeelde. Deze

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2