HAAGSCHE COURANT DE MOLEN DRAAIT FW' - De Schie te Rotterdam gedempt i Zaterdag 14 December 1940. IN EN OM DEN HAAG STADSïllZUWS BINNENLAND VIERDE BLAD No. 17751 Het agrarisch program Nederlandsche Unie De begrooting Zuid-Holland van Zaterdag 21 December Radio-vraaggesprek Winterhulp Nederland De samenstelling brood Onthulling oorlogsmonument te Delft De Schie, welke de verbinding vormt tusschen h et centrum en het nieuwere gedeelte Blijdorp van Rotterdam, is geheel gedempt en zal hi schapen worden in een breeden boulevard. Bij de Teilingerbrug wordt een straatje aangelegd, waarna deze brug, welbekend bij de Rotterdammers, zal worden afgebroken. Op den achtergrond de wolkenkrabber WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS „VOOR HET KIND” ARBEIDERS NAAR DE OPERA Hulpverleening aan oorlogs slachtoffers Radiorede mr. L. J. A. Trip van de van het Brandstoffenbijslag op kostwinners vergoeding voor 1941 - OWL - werd daaraan ruim OOM KOOS. Paardenmarkt te Utrecht gaat niet door (Polygoon) Verrekening van reeds verstrekte gelden en goederen Verslag der Provinciale Staten met de memorie van antwoord Rijwiel- en wandelpaden in het Westland Onderhoud met jkvr. mr. M. J. E. B. Alting von Geusau December j.l. is de verkoop begon- van Weldadigheidspostzegels en en Het bewerken en verwerken van aard appelen weder mogeljjk. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij heeft ontheffing verleend van het verbod tot het bewerken, doen bewerken, verwer ken en doen verwerken van aardappelen, indien hiertoe door de stichting Neder landsche inkoopcentrale van Akkerbouw producten. gevestigd alhier, vergunning is verleend en de zoo noodig aan deze vergunning te verbinden voorwaarden zijn nagekomen. Nationaal Front Bij besluit van den Leider van Natio naal Front zijn afdeelingen opgericht in de navolgende gemeenten: Bemmel, Eist, Gennep, Groesbeek, Schiedam en Voorburg. Benoemd is o.m. tot afdeelingsleider van Voorburg de heer F. H. W. Rooijackers. Bij besluit van den Leider van Natio naal Front zijn de leden, wier taak be staat in de behartiging van de volksge zondheid, vereenigd tot één groep. Met de organisatie van deze vakgroep is be last de heer F. P. Martens, arts te Vlij men. Bij besluit van den Leider van Natio naal Front is de heer Jumelet te Eg- mond aan Zee benoemd tot lid van de Cultureele Kamer van Nationaal Front, en de heer F. H. W. Rooijackers te Voorburg tot lid van de Politieke Ka mer van Nationaal Front. Kaasproducenten als boter- producenten. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij, in de Staatscourant van gisteren opgenomen, wordt de moge lijkheid geopend om le kaasproducenten als producent van boter toe te laten en 2e boterpakkers als boterhandelaren toe te laten. Voorts is hierin vastgesteld, dat aan allen, die fabriekmatig ten minste 2000 kg boter per jaar bereiden, dan wel zulks aannemelijk maken, een ompakvergun- ning zal worden verstrekt. plannen, o.a. van enkele hoofdroutes in het Westland en benoorden den Rijn, zijn wel reeds gereed, maar de moeilijkheden om tot verwezenlijking te komen zijn zeer groot. Buiten de duingebieden toch liggen vrij wel nergens grondstrooken ter vrije be schikking, zoodat de aanleg door onteige ning van de benoodigde terreinen zou moeten worden voorafgegaan. De in vele gevallen benoodigde afscheidingen slooten of afrasteringen zullen den aard der te verrichten werkzaamheden weinig doen verschillen van dien van een gewonen weg. Ook de kosten worden dus zeer groot. Dit zijn dar ook wel de redenen, dat tot heden? behalve het pad door de duinen, nog geen afzonderlijke rijwielpaden zijn tot stand gekomen. De aandacht van Gedep. Staten blijft even wel op deze zaak (dus ook op de be toogde wenschelijkheid van een wandel pad naast het rijwielpad KijkduinHoek van Holland) gevestigd. Het rechtsfront der N.S.B. De persdienst van de N.S.B. meldit: Het sedert kort gestichte rechtsfront der N.S.B. breidt zich gestadig uit Woens dag 11 December j.l. vond onder groote belangstelling van leden van het rechts front, ook uit andere plaatsen, de op richting plaats van den kring Gouda. Staande de vergadering gaven zich talrijke politie-ambtenaren uit Gouda en omstreken als lid op. Tot voorloopig lei der van den kring Gouda werd benoemd de heer K. Behling, agent van politie te Gouda. zoek tot een maaktheid moet worden opgevoerd; dat de landbouwvoorlichting zoo moet worden als ze kan zijn; 3e. landbouwonderwijs zoo intensief Naar wij vernemen, is de leiding van de Werkgemeenschap „Vreugde en Ar beid’’ van het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen er in geslaagd, met de directie van de Italiaansche Opera een overeenkomst te treffen, waardoor een groot aantal arbeiders in den Haag en Amsterdam in staat zal worden ge steld de operavoorstellingen tegen den zeer lagen prijs van vijftig cent bij te wonen. Voor de voorstelling van Donderdag 19 December in den Haag zijn voor „Vreugde en Arbeid” 200 plaatsen ge reserveerd, voor die van 20 December, eveneens in den Haag, 400 plaatsen en voor die van Woensdag 18 December in Amsterdam 150 plaatsen. Naar aanleiding van een betoog ten gunste van den aanleg van meer rijwiel paden (vooral in het Westland), deelen Gedep. Staten mede, dat het inderdaad in de bedoeling ligt zoo mogelijk voort t* gaan met den aanleg van los van de rij wegen gelegen rijwielpaden. Aan plan nen daarvoor wordt gedacht. Sommige Mr. L. J A. Trip, secretaris-generaal, Wnd. hoofd van het departement van Financiën, zal als voorzitter van de finan- cieele commissie der stichting Winterhulp Nederland morgen van 6.45 uur tot 7 uur nam. over beide zenders spreken over het thema: Waarheen gaat het geld van de eerste collecte?” Er zijn in den loop der jaren wel veel langere debatten gevoerd in onzen Ge meenteraad dan nu het geval was. Men beperkte zich tot de feitelijke zaken en daardoor kwam men vrij spoedig tot de punten, waarop men komen wilde. Hee- lemaal zonder kleerscheuren is de bur gerij er niet afgekomen. De gemeentelijke portemonnaie vertoonde bedenkelijke leege plekken en aangezien wij die leege plek ken gezamenlijk weer moeten aanvullen was het te voorzien, dat van den eenen of van den anderen kant de ontbrekende gelden zouden moeten komen. Dat is aldus ook geschied en de gemeentelijke fiscus zal wel zorgen, dat de bedragen binnen komen. Jodocus was er niet al te zeer over in den put. Wies en ik hebben hem duidelijk gemaakt, dat het voor hem zon der gezin ook inderdaad niet het zwaarste is Het deed me natuurlijk genoegen, dat er in den Raad ook belangstelling be stond voor de subsidie aan de Volksuni versiteit. Al is men niet geheel en al tege moet gekomen aan de wenschen van velen, toch is er iets gedaan en uit deze geste kan men zien, dat er genoeg leden zijn, die de Volksuniversiteit een warm hart toedragen. Als een soort donderslagje bij helderen hemel kwam de ontslagneming van dr. van Gelder als directeur van het Gemeente Museum. Wies vertrouwde me toe, dat ze het hem nooit zou hebben aan gezien, dat hij reeds op dén pensioen gerechtigden leeftijd was gekomen. We krijgen tegen den tijd als hij den Ge meentedienst gaat verlaten nog wel gele genheid om zijn verdiensten als kenner van Oud-Den Haag eens nader te belich ten. De fiksche regen en hagelbuien, welke we deze week te doorstaan hadden, heb ben een fatalen invloed op de witte verf, welke nu overal stoepranden, hoeken, palen enz. verduidelijkt. Toen ik zag, dat men weer op diverse punten bezig was om die witte kleur wat op te frisschen, vroeg ik me af of het niet beter ware geweest een soort houdbaarder verf te gebruiken. Als water zulk een vernielende uitwer king heeft, dan zullen we waarschijnlijk in de komende maanden nog weleens voor dit vraagstuk komen te staan. En aan het verven kunnen wij toch niet blijven. Met ontzetting nemen we telkens kennis van de ongelukken, welke gebeuren met onontplofte projectielen en met nog meer ontzetting zien we dat dit gewoonlijk onbezonnen nieuwsgierigheid is. Daarom kan er niet genoeg aangedrongen worden bij ouders en onderwijzers om de jeugd te doordringen de grootst mogelijke voor zichtigheid te betrachten. Steeds weer ha meren op hetzelfde aambeeld kan in deze veel onheil voorkomen. Wies is maar blij, dat de kortste dag nu zoo gauw bëreikt zal zijn. Ik weet wel, zeide zij, dat het lengen niet met zooveel spoed gaat als we wel zouden wenschen, maar het besef, dat we nu weer in de richting van de langere dagen gaan is heel wat waard. Intusschen zullen we nog door een paar donkere periodes heen moeten bijten. Jodocus, die onlangs in onzachte aanraking kwam met een lan taarnpaal en deswege den volgenden dag op zijn bureau heftig geplaagd werd om zijn blauwe oog, beweert niettemin, dat hij steeds meer handigheid krijgt in het fietsen bij duisternis. M’n oogen gaan er al een beetje naar staan, durfde hij zelfs stout bij te fantaseeren. Wies is minder stoutmoedig. Zij gaat alleen ’s avonds uit als het heldere maan is. De huiselijkheid wint er bij, dat is vast en zeker en aan gezien dit een onzer oude Nederlandsche deugden is, vergoedt dat veel. Op die ma nier komen we de donkere avonden best door. wijze van voorschot op de bijdrage in de geleden schade uit de eigen middelen der gemeente aan de getroffenen ver strekt. Den besturen der gemeenten, waarin dit het geval is, wordt verzocht om vóór 16 Dec. a.s. een verzoek tot den secretaris-generaal van Financiën te richten om goed te keuren, dat ook die voorschotten met de Rijksuitkeering worden verrekend. Door de zorg van het departement van Financiën zullen de in gehouden bedragen dan aan de gemeen ten worden gerestitueerd. Voor zoover gelden en goederen voor dit doel zijn verstrekt uit de middelen van semi-overheidsinstanties of particu liere vereenigingen, door of met mede werking van de overheid opgericht, dan wel tredend in de overheidstaak der hulp verleening, welke gelden en goederen eveneens bij wijze van voorschot cp de bijdrage in de geleden schade zijn ver strekt, dan behoort door de zorg van die instellingen vóójr 16 December a.s. een verzoek tot verrekening daarvan met de bijdrage tot den secretaris-generaal van Financiën te worden gericht. De verzoeken om verrekening, zoowel die van gemeentebesturen als die van andere instellingen, behooren schriftelijk te worden ingediend door tusschenkomst' van de contact-commissie hulpverlening oorlogsslachtoffers (secretariaat depar tement van Binnenlandsche Zaken, Ka mer 14). De secretaris-generaal merkt op. dat in deze verzoeken nog niet behoeft te worden medegedeeld, welke bedragen aan de getroffenen individueel zijn ver strekt. Wanneer de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Fi nanciën heeft goedgekeurd, dat de ver rekening kan plaats vinden, zullen van de zijde van dat departement nadere mededeelingen worden gedaan aangaande de wijze, waarop de per getroffene in te houden bedragen moeten worden opge geven. De aandacht wordt gevestigd op het met dr. C Banning, hoofdinspecteur voor de volksgezondheid, te houden radio- vraaggesprek betreffende de samenstel ling van het brood. Dit vraaggesprek zal Maandag 16 December van 12.15 tot 12.45 Uur op het Nederlandsche programma, golflengte 415 m., worden uitgezonden. De Nederlandsche Unie is thans overge gaan tot publicatie van haar uitgewerkt agrarisch program. Het eerste deel van dit program is zoo juist verschenen. Wij ontleenen er het volgende aan: Een doelbewuste landbouwpolitiek, een forsch aanpakken van de agrarische vraagstukken, waarvoor wij zijn gesteld, is voor de naaste toekomst een dringende noodzaak. Al zal men hier en daar aan- knoopingspunten vinden bij hetgeen in de achter ons liggende 10 jaren is geschied, in principe zal toch een geheel andere weg moeten worden ingeslagen De eischen, waaraan onze landbouw zal moeten vol doen, zijn: le. in economisch opzicht, dat hij een zoo goed en zoo breed mogelijke basis schept voor het economische leven van onze volksgemeenschap; 2e. in sociaal opzicht, dat hij den bodembewerkers: boe ren en landarbeiders, een behoorlijk be staan en een zoo groot mogelijke arbeids vreugde brengt. De eerste voorwaarde hiervoor is na tuurlijk o.m. een zoo sterk mogelijke be vordering van landaanwinning, inpolde ring en verbetering van de afwatering. Veel is er op dat gebied in de achter ons liggende jaren reeds tot stand gekomen, waarbij .taruurlijk in de eerste plaats valt te Janken aan de machtige Zuiderzee- ^■werken. Het cultuur-technische werk valt echter zeker nog in sterke mate uit te breiden en te versnellen en vooral kan het veel systematischer van opzet worden, een en ander in verband met reeds opge stelde of nog op te stellen streekplannen en een eventueel op te stellen nationaal plan. Voorts zal een herziening van het waterschapswezen, althans in bepaalde gedeelten van ons land, waarschijnlijk noodzakelijk zijn. Een tweede voorwaarde is, dat het land zoo intensief mogelijk wordt bebouwd. Hiervoor is om te beginnen noodig, dat onze landbouw technisch op een zoo hoog mogelijk peil wordt gebracht. Dit houdt in, dat: le. het landbouwkundig onder zoek tot een zoo groot mogelijke vol- 2e. goed dat het moge lijk is. Wenschelijk wordt voorts geacht, het aanstellen van plaatselijke lagere landbouwconsulenten en een degelijke vakopleiding voor iederen landarbeider. Zooals reeds eenigen tijd geleden werd gemeld, is er te Delft op de begraaf plaats Jaffa een monument opgericht voor de aldaar gevallen Nederlandsche militairen van het voormalige 3e, 6e en 14e depot bataljon, reg. grenadiers, 12e, 21e en 22e reg. infanterie, 2e reg. wiel rijders, le esk. pantserwagens, le, 3e en 4e reg. huzaren, 2e reg. artillerie, korps motordienst en van de T.H. compagnie van het dep. genietr. Door samenwerking van de verschil lende militaire onderdeden en de Deut sche burgerij is men er in geslaagd, een waardig herinneringsmonument tot stand te brengen. De technische uitvoe ring werd toevertrouwd aan de firma Keuzenkamp te ’s-Gravenhage, die met medewerking van den beeldhouwer D. Bus, een waarlijk grootsch gedenk- teeken schiep. Daar men dezer dagen met de uitvoering is gereed gekomen, is de plechtige onthulling vastgesteld op Zaterdag 21 December a.s. des nam. te 1 uur. Aan deze plechtigheid zal wor den medegewerkt door het mannenzang koor „Die Delftsche Sanghers” en het muziekcorps van de Nederl. gist.- en spiritusfabriek. De onthullingsplechtig- heid zal worden besloten door een dé filé van de genoodigden en belangstellen den, waarbij tevens door verschillende instanties kransen zullen worden ge legd. Teneinde de oud-militairen in de gelegenheid te stellen deze huldiging van hun gevallen kameraden bij te wo nen, is er voor hen een speciaal gedeelte van het terrein gereserveerd, waartoe zij op vertoon van het zakboekje toe gang zullen hebben. Officieren van ge noemde onderdeelen, aan wien nog geen uitnoodiging werd gezonden, kunnen zich tot het verkrijgen van een toe gangsbewijs wenden tot den secretaris van de uitvoeringscommissie, vdg. W. J. van Spronsen, Patrijslaan 25, ’s-Gravenhage (W). De secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken schrijft aan de gemeentebesturen o.m. het volgende Naar thans verwacht mag worden, zal binnen afzienbaren tijd een aanvang kun nen worden gemaakt met de uitkeering van de Rijksbijdrage in de als gevolg van oorlogsgeweld geleden schade aan huisraad, kleeding en dekking. (Zie be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën en van Justitie betreffende de bijdragen van het Rijk in de door oorlogsgeweld veroor zaakte schade aan goederen). Door de interdepartementale contact commissie voor de hulpverleening aan oorlogsslachtoffers is een regeling ont worpen betreffende de verrekening van reeds verstrekte gelden en goederen met die uitkeering. Ingevolge deze regeling worden de gel den en goederen, welke verstrekt zijn uit de middelen van het herstelfonds en uit die van de nationale inzameling ten behoeve van deze verrekening aan het departement van Financiën opgegeven door de zorg van respectievelijk het de partement van Sociale Zaken en het Na tionaal Fonds voor Bijzondere Nooden, die op hun beurt de daarvoor noodige opgaven verkrijgen van de verschillende op dit gebied werkzame provinciale co mité’s. dart wel, voor wat betreft de pro vincies, waarin nog geen centraal chari tatief comité is gevormd, door bemidde ling van de Commissarissen dier provin cies. Voor zooveel noodig zal hiervoor door genoemde comité’s resp. Commissa rissen een beroep op de medewerking der gemeentebesturen worden gedaan of is dit reeds gedaan. In verschillende gemeenten is evenwel huisraad, kleeding en/of dekking, dan wel geld voor de aanschaffing daarvan, bij De verdeeling Ondertusschen was een zware map vol paperassen binnengedragen, en wij hoef den niet te vragen, want dadelijk werden wij op de hoogte gesteld, wat de inhoud daarvan was. Dit is de verzameling aanvragen om steun uit het heele land van de bijna 400 inrichtingen, die op ons verzoek opgaven deden, van het aantal kinderen, dat zij onder hun hoede hebben, den aard van ce verzorging, die zij den kinderen moeten geven enz. Naar deze maatstaven wordt met de vermoedelijke totaalopbrengst voor oogen, de som berekend, die elke vereeniging per cheque zal worden over gemaakt. Ik zeg u dit allemaal, omdat wij vinden, dat elke gever het recht heeft te weten, waar zijn giften blijven. Wij raakten onder den indruk van de enorme hoeveelheid werk, die met zoo veel liefde wordt verzet. Het kan echter niet van één kant komen en wellicht loopt de lezer, nu hij van bovenstaande heeft kennis genomen, ook naar het ten tje om een kinderzegel of serie kunstzin nige prentbriefkaarten „Ons Land” (waaraan bovendien nog een prijsvraag verbonden is). Gij geeft dan voor de Haagsche kinderen, die het hard noodig nebben. Hedenmiddag is in de galerij van N.V. Vroom en Dreesmann aan het Spui het ge bruikelijke tentje geopend, terwijl daar aan dit jaar is verbonden de expositie van de origineele aquarellen, waarnaar de briefkaarten zijn uitgevoerd. Geen Hage naar mag verzuimen deze prachtige ont werpen tevens prijzen in de prijsvraag Ons land te bewonderen. Blijkens het verslag der commissie van rapporteurs over de Provinciale begroo ting van Zuid-Holland voor 1941 bracht men Gedep. Staten van vele zijden lof voor het in het bijna afgeloopen jaar ge voerde beleid. Instemming werd betuigd met het voorstel om niet over te gaan tot belastingverhooging, doch het ge raamde tekort te dekken door middel van het reservefonds. Naar Gedep. Staten in hun memorie van antwoord mededeelen, hadden zij belastingverhooging wel over wogen tot dekking van het tekort, maar, nu nog een ander middel ten dienste stond, besloten deze vooralsnog achter wege te laten. Koppeling van electrische centrales In antwoord op een desbetreffende vraag deelen zij mede, dat het voorstel in zake collectieve stroomopwekking en kop peling der zes stroomproduceerende bedrij ven, ofschoon het zich uitsluitend op het gebied der productie en niet op dat der distributie van electrische energie «be weegt, ongetwijfeld beschouwd kan wor den als een belangrijke stap in de rich ting van zoo goedkoop mogelijke leve ring van stroom, aangezien de beoogde collectiviteit tot taak heeft de productie zoo economisch mogelijk te leiden, waar door ook voor de verbruikers gunstige mogelijkheden ontstaan. Naar wij vernemen, zal de paarden markt, welke Maandag a.s. te Utrecht zou worden gehouden, niet doorgaan. 2 nen van Weldadigheidspostzegels prentbriefkaarten ..Voor het kind” daarmee is een zegenrijke traditie van 16 jaren voortgezet. Naar aanleiding hiervan hadden wij een onderhoud met de secre taresse der Centrale Propaganda-Commis- sie. Jkvr. mr. M. J. E. B. Alting von Geu sau aan haar woonhuis. Nicolaistraat 17. Zij heeft het in deze dagen extra druk, maar toonde zich dubbel dankbaar dat wij een deel van haar taak het groote Haagsche publiek tot zegels koopen aan te moedigen, op deze manier wilden over nemen. Méér dan ooit, zoo sprak zij, heb ben de inrichtingen, die kinderen verzor gen en verplegen, onzen steun noodig. Subsidies en particuliere giften worden om begrijpelijke redenen minder. Van onze bijdrage hangt op het oogenblik het voortbestaan veler inrichtingen af. De verkoop Over den verkoop hebben wij over het algemeen niet te klagen, ging onze sym pathieke zegsvrouwe voort, vooral de be stellingen op de gebruikelijke invulformu- lieren blijken voor een belangrijk deel van onze „vaste klanten” afkomstig en zijn niet lager dan vorig jaar. Evenzoo wat de verzamelaars betreft Met den lossen verkoop in de stad is het wat minder goed gesteld. Wel is waar zijn er op kantoren en bedrijven „onderonsjes” die heel veel voor ons werk doen, „eiland jes van enthousiasten”, maar de loop van het groote publiek naar de tentjes haalt nog niet bij andere jaren. Dat is erg jam mer want juist dit publiek bracht een steeds groeiend deel van het totaalbedrag bij elkaar. Aan hoeveel inrichtingen in den Haag verleent u steun, was onze vraag en welk bedrag werd daaraan uitgekeerd’ Dat aantal is ruim 30. Het vorig jaar 18.000 uitgekeerd, een bedrag, dat toevallig ongeveer even groot was als ’t bedrag door den Haag op gebracht. Hetgeen den Haag achterblijft bij het vorig jaar zal dan ook tot onze spijt direct tot nadeel moeten komen van de Haagsche kinderhuizen. Door het hoofd van het Afwikkelings bureau is aan de burgemeesters het vol gende medegedeeld, hetwelk geldt, zoo vel voor hen, die zich nog in militairen dienst bevinden als voor hen die tot den Opbouwdienst behooren. Evenals ten vorigen jare, zal ook over den winter 1940’41 brandstoffenbijslag °P de kostwinnersvergoeding worden toegekend ten aanzien van dienstplichti gen die ten tijde van hun opkomst steun Snoten of in werkverruiming geplaatst J^ren. Hetzelfde geldt ten aanzien van "en. te wier aanzien kostwinnersvergoe- °lng is of wordt toegekend, berekend "aar het inkomen, hetwelk zij zouden "ebben genoten, indien zij in steun wa- en opgenomen of in werkverruiming ouden zijn geplaatst, om het even of zij °ofd- of mede-kostwinner zijn. biJslag, welke over het tijdvak I9ai October 1940 tot en met 29 Maart /jLkan worden toegekend, bedraagt dO per week, waarin 5 pCt. voor duur- “Oslag begrepen is. l 41J. die het voorschot van 5.75 heb- betki8enoten’ moeten dit voorschot terug- het door middel van inhouding van ben- egoed- dat reeds is ontstaan door de van 978da* de bijslag wordt berekend dienSf October 1940 af. Voor zoover het toerii i-1,.chti«en fieldt, die inmiddels den bouA-ljken militairen dienst of den Op- Von..hebben verlaten, behoeft dit rac“°t niet te worden terugbetaald. VEREENIGING VAN HANDELAREN IN AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT Door het bestuur der ’s-Gravenhaag- sche Vereeniging van handelaren in aardappelen, groenten en fruit werd Woensdag aan de kinderen der leden, in Amicitia een St.-Nicolaasfeest aangebo den. Na een welkomstwoord door den voorzitter der feestcommissie, den heer S. Hokke, werd St. Nicolaas binnengeleid en met een geweldig applaus en de be kende St. Nicolaas-liedjes ontvangen. En kele kinderen kwamen ten tooneele om of een vaderlijke vermaning in ontvangst te nemen, of in een liedje den jarige hulde te brengen. Een uur lang heeft de kindervriend zich op prettige wijze met de kinderen bemoeid. Daarna werd de aandacht der kinderen gespannen gehouden door de vertooning van de poppenkast door Marina van Goudzwaard en door goocheltoeren. Ten slotte trad Marina van Goudzwaard op met haar sprekende en zingende wonder pop ..Jonas”. De kinderen werden ont haald op versnaperingen en cadeautjes, welke door St. Nicolaas en zijn knecht werdeh uitgereikt. i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13